Jump to content
Nickel

χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

Λίγο σχετικό:

Ο εκπαιδευτής στα Καλάβρυτα μας προέτρεψε να προσέχουμε τον εξοπλισμό μας γιατί υπήρξαν πρόσφατα δύο κρούσματα κλοπών.

Βεβαίως, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να προσευχηθούμε, εκτός κι αν κάποιος από σας τα παίρνει στην τουαλέτα.


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχουν και κλειδαριες


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
υπαρχουν και κλειδαριες

 

Σαν αυτη που εχουμε εμεις (3 στην οικογενεια):

 

2300-625_MICROLOCK1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ (βρήκα ήδη). Έχω πολλά να μάθω ακόμη ...


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βέβαια οι άγκυρες ευθύνονται για πολύ κουφά ατυχήματα... ρωτήστε την Yota στο Καπρουν που "τουμπαρε" ο παππους δίπλα της και της κάρφωσε το σκι του στο στόμα της και τρέχαμε για ράμματα .....

 

Επιβεβαιώνω κι επαυξάνω...ούτε που κατάλαβα πώς έπεσε ο αυστριακός κι όλας παππούς- να πώ ότι ήταν κανένας άσχετος...είχε και κάτι πανάρχαια πέδιλα από αυτά τα πολύ μακριά και μυτερά. Επειδή είχε κόσμο, όταν πήρα θέση για την άγκυρα, φώναξε ο υπεύθυνος που στεκόταν ας σημειωθεί δίπλα μας ακριβώς, κι άλλον έναν που έτυχε να είναι ο εν λόγω παππούς. Εγώ κοίταξα καλά-καλά, έπιασα κιόλας την άγκυρα και την τοποθέτησα για να στηριχτώ σωστά κι ήμουν έτοιμη για αναχώρηση, όταν νιώθω τον παππού να γλιστράει και να παλινδρομεί...μέχρι να γυρίσω να δώ τί τρέχει, μου έρχεται το πέδιλό του στο δόξα πατρί...δεν φορούσα τότε κράνος, οπότε, τυχερή ήμουν τελικά που μου ήρθε στο στόμα σχετικά χαλαρά και δεν μου έκοψε κανένα φιλέτο από μάγουλο! Ο υπεύθυνος δίπλα μας κοίταζε...δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα, μετά μάζευε τον παππού που είχε βουλιάξει πίσω...

 

Έπεσα από το τράνταγμα, γέμισα τρελά αίματα, δεν κατάλαβα τί ακριβώς είχα πάθει...ήρθαν τα παιδιά, πήγαμε σε ένα ιατρείο στο ΧΚ που δεν μου έκαναν τίποτα, δεν θυμάμαι ακριβώς τί μας είπαν, αλλά δεν είχαν ούτε γάζες, μας έστελναν στο γιατρό στο Καπρούν, φύγαμε μόνοι μας από το ΧΚ, περιμέναμε λεωφορείο, κλπ, κλπ, ψάχναμε το γιατρό, κι ας είναι καλά ο Στάθης Batucada με Νίκελ κι ο Ιππο νομίζω (:unsure: που είχαν αυτοκίνητο τα παιδιά και με πήγαν στο νοσοκομείο του Zel am Zee, όπου επειδή είχα την Ευρωπαϊκή κάρτα Ασφάλισης - ευτυχώς - χωρίς καμμία καθυστέρηση, διαδικασία, κλπ, μου έκαναν αντιτετανικό ορό, μου έκαναν 4-5 ράμματα παρακαλώ και με έστειλαν στο ξενοδοχείο. Ευτυχώς ήταν η τελευταία μας μέρα και δεν μου χάλασε τις διακοπές!!!

 

Σόρρυ για το εκτός θέματος, αλλά ήταν όντως τρελή γκαντεμιά, ήμουν και μόλις λίγους μήνες από την επέμβαση στο πόδι μου και ψιλοέτρεμα μήπως χτυπήσω, δεν είχα πέσει καθόλου 5 μέρες και να την πάθω έτσι χωρίς καθόλου να φταίω, ήταν καθαρή ατυχία...Βέβαια δεν ξέρεις ποτέ από τί άλλο σε γλιτώνει η μοίρα - αν πιστεύει κανείς σε αυτή!

 

Το θέμα είναι ότι πλέον θεωρώ τις άγκυρες όντως επικίνδυνες κι ο κανόνας μου είναι να μην τις παίρνω ποτέ με άγνωστο άτομο αλλά με γνωστούς που το κατέχουν το άθλημα + ποτέ με snowboarder εκτός 1-2 γνωστών. Επίσης, αν ο σωματότυπος των 2 διαφέρει σημαντικά σε ύψος / βάρος ταλαιπωρείσαι...


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

και πολύ άργησε να συμβει κάτι τέτοιο....

βέβαια το φαινόμενο επιλογής του προσωπικού και των συνθηκών είναι ελληνικό φαινόμενο , γενικό....

 

οι δε κλειδαριές μπορεί να οφελήσουν όντως για να αντιμετωπίστει το ...σύμπτωμα , μόνο :unsure:

 

αφου δεν είχαμε αίματα πάλι καλά !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ ο άσχετος κάτι :unsure: (την άγκυρα δεν την έχω πάρει ακόμη) μπορείς να την πάρεις μονος σου ,1 άτομο με ski η snowboard ?

Edited by MeTalFilL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ ο άσχετος κάτι (την άγκυρα δεν την έχω πάρει ακόμη) μπορείς να την πάρεις μονος σου ,1 άτομο με ski ή snowboard ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να ρωτήσω και εγώ ο άσχετος κάτι (την άγκυρα δεν την έχω πάρει ακόμη) μπορείς να την πάρεις μονος σου ,1 άτομο με ski ή snowboard ?

 

Ναι αμε! :o

 

Το θεμα ειναι μη σε παρει μετα αυτη.... :unsure:

 

Το επαθα στο Καπρουν, οπου την πηρα, με πηγε μεχρι τη μεση της πιστας, και μετα... σταματησε! :unsure:

 

Στην επανεκκινηση, μου εκανε ενα κολπο ζιου-ζιτσου και βρεθηκα να την κραταω αγκαλια μπροστα μου... μετα καμμια 20αρια μετρα την παρατησα... ατιμο ζωντανο... :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως την χρησιμοποιείς αν είσαι μονος ? Like kiteserfing ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς Ανθό της Ελληνικής Χιονοδρομίας,

 

 

Το επαθα στο Καπρουν, οπου την πηρα, με πηγε μεχρι τη μεση της πιστας, και μετα... σταματησε!
Γιατί κατάλαβε το λάθος της. Έμαθε την ηλικία σας...

 

Κάποιοι αναβατήρες όταν κουβαλάνε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας -εκεί γύρω στα 70- αποσυντονίζονται...φοβούνται μήν τους πιάσει η Αρχαιολογία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλιστα ,εσυ τεως τέκνο μου θυμάσαι τις άγκυρες που έπαιρνες πρίν απο 30 χρόνια;;;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites
Nα προσέχεις ποιον παίρνεις για υπάλληλό σου. Απο πρώην υπαλλήλους την πάτησε...

 

 

Το ξέρω... και μαλιστα τους γνώριζα και εγώ... Ο ένας από αυτούς... (που ήδη παραδόθηκε..) έκανε μεροκάματα και στο μαραγκό... που παρακαλάμε να μας φτιάξει τα κάγκελα στην πλατεία... Αντε να δω πότε θα ξανάρθει τώρα... :) Πρωτοφανή πράγματα για το Καλάβρυτο πάντως... ελπίζω να μην ξανασυμβεί... (γι'αυτό εμείς πάμε πέντε-πεντε....:rolleyes:;))

 

Προς Μαλιάδες της Παγκόσμιας(και οχι μόνο...) Χιονδρομίας...

 

Ασε τα σχόλια... και τα Μετέωρα... και έλα καμιά βόλτα προς τα πάνω... μην σε κουρέψω... :P


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μάλιστα ,εσυ τεως τέκνο μου θυμάσαι τις άγκυρες που έπαιρνες πρίν απο 30 χρόνια;;;

 

ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ

 

Youtube Video ->

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένα νέο από σήμερα??

 

Πήγε κανείς επάνω??? Γιατί σκέφτομαι για αύριο :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιμενε Βασιλη,

περιμενε...

 

Σε λιγακι θα γραψω :rolleyes:

 

 

Εσυ παντως ετοιμασου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε... τελείωνε... θα περιμένουμε πολύ ακόμα...? :rolleyes::):P;):P:P:P

 

Θα μας πεις πως ήταν....? :P:P:P:P:P:P:P


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mην ξεχνατε κυριε αγελαδα...

οτι δουλευουμε αυτη την στιγμη...

και δεν παιζει τπτ πιο απαισιο απ'το να δουλευεις μετα απο σκι :rolleyes:

 

...αλλα μ' αρεσει :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aλλη μια ωραια μερα στο βουνο ;) .

Σταδιακα εδωσαν ολους τους αναβατηρες,

και εφυγα στις 2.00+ με βαρια καρδια (...ατιμη δουλεια, μου στερεις το χιονι...).

 

Το πρωι σφιχτο χιονι εντος, με παγωμενο εως & απαγορευτικο το εκτος πιστας στην Βαθεια Λακκα.

Οταν πηγα μια βολτα και απο Αχιλλεα, νομιζωντας οτι λογω υψομετρου θα ειχε μαλακωσει το χιονι πιο γρηγορα...

απλα διαψευστικα! Χθες το βραδυ ειχε φαει ελαφρη "ραντισμα" το κατω μισο χιονοδρομικο, με αποτελεσμα ο Αχιλλεας να ηταν

σκετο παγακι. Το τρανταγμα ακομα το νοιωθουν τα γονατακια μου...

Βλεπετε τα πεδιλακια μου (και ο αναβατης τους) δεν συνεργαζονται καλα με τον παγο...

 

Αντιθετα απο Βαθεια Λακκα και πανω επεσε μια ιδεα απο χιονι, που ομως δεν κολλησε ποτε στο ηδη υπαρχον.

Ετσι με τον αερα που ειχε, μαζευτικαν μικρα ανεμοσουρια σε διαφορες κοιλοτητες του χιονοδρομικου.

 

Βουρ λοιπον ξανα για Βαθεια Λακκα που κατεβασια με κατεβασια ολο γινοταν και πιο ωραια!

Μια δυο βολτες (για οφθαλμολουτρο) και απο το snowpark, και τσουπ κατα τις 11.30 ανοιξε και η αγκυρα!

Για απατητα δεν ηταν ακομα και ετσι την εβγαλα στην Αρτεμις 3 και καρβοβολτιτσες στο πλατωμα της Βαθειας Λακκας.

Ξαναγαπησα τα πεδιλακια μου, που στο (πια) μαλακο χιονι εκαναν οτι ηθελα, και ριξαμε και τις ζεμπεκιες μας στο

φυσικο "half pipe" που ειχε απο φρεσκαδουρες, φριδακια μεχρι και αλματακια :rolleyes: ! Μια παιδικη χαρα!

 

Και εκει που ελεγε να δοκιμασω το πρωτο εκτος πιστας, πανω απο το τερματικο της Δαφνης, η Στυγα αρχισε να σαλευει...

Δεν το πολυσκεφτηκα, μιας και Στυγα ειχα να κανω καιρο, λογω του τρελομαγνητη που εχει τα ΣΚ και γινετε χαμος.

Σημερα ηταν η μερα της. Το κακο ηταν οτι η ωρα πηγαινε 1.00 και εγω λογω δουλειας θα επρεπενα φυγω νωρις απο το βουνο.

Πηρα την πρωτια στην Στυγα 2, αφου εκανα πρωτα την βουτια μου απο το αγαπημενο μου ντροπακι αριστερα της Στυγας 2.

Πριν το καταλαβω ημουν ξανα στην αφετηρια για πανω. Σκι διχως αυριο!!! Αυτο εγινε κατα επαναληψη και περασα μια βολτα

και απο το καταφυγιο. Αποφασισα να κανω και μια Στυγα 1 για αντιο. Δυστυχως εκει το χιονι ηταν ακομα σκληρο

σε αρκετα σημεια και δεν ηταν αυτο που περιμενα. Οσοι εκατσαν και αργοτερα θα την βρηκαν σε καλυτερη κατασταση.

Στις 2.30 μαζεψα τα κουβαδακια μου και την εκανα για Αθηνα, με μιση καρδια.

 

Γενικοτερα: λιγος κοσμος, λιακαδα με δροσερο αερακι, ανοιχτο ολο το βουνο,

και πολυ σκι. Σκληρο χιονι νωρις το πρωι, που μαλακωνε με την παροδο του χρονου.

Με λιγα λογια τυπικο ανοιξιατικο σκι τελη Μαρτιου :P:) .

Κριμα που δεν ηταν και η κοπελα μου, να το ευχαρηστιθει και αυτη μαζι μου :P .

 

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΩΤΟΡΟΜΑΝΤΖΟ :P

 

IMG_6867_low.jpg

Το c-rail στο snowpark

 

IMG_6869_ypo.jpg

 

IMG_6870_low.jpg

Το μεγαλο αλμα του παρκου

 

IMG_6871_low.jpg

Μερος απ΄το snowpark

 

IMG_6873_low.jpg

 

IMG_6875_low.jpg

...και το φυσικο παρκο του χιονοδρομικου

 

IMG_6876_LOW.jpg

Ενα απο τα αγαπημενα μου λουκια στη Στυγα

 

IMG_6877_low.jpg

Μερος της Στυγας 2

 

IMG_6879_low.jpg

Ανεβαινοντας για Στυγα

 

IMG_6880_LOW.jpg

 

IMG_6882_LOW.jpg

 

IMG_6883_LOW.jpg

...και το ορειβατικο καταφυγιο αφημενο στο ελεος του... :P

 

IMG_6884_low.jpg

Απο "Πουλιου βρυση" κοιταζωντας προς τα χωρια των Καλαβρυτων και του Σκεπαστου.

 

IMG_6886_LOW.jpg

...και ακριβως αντιθετα κοιταζωντας προς Νεραϊδοραχη

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο για την άψογη ενημέρωση . ;):P

 

Λοιπόν θα ανέβω αύριο :rolleyes::):P έστω και μόνος.

 

Να φανταστώ ότι δεν θα είσαι αύριο ??

 

Εγώ πάντως θα είμαι στο 8/20 και όσοι πιστοί προσέλθετε :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γερασαμε πια...

και τριτη μερα σκι, με δουλεια το βραδυ δεν γινεται...

Για αυριο λεω να κανω σκι στα ονειρα μου μεχρι το μεσημερι :rolleyes:

 

Το Σαββατο να ΄μαστε καλα, θα ειμαι μαλλον πανω.

 

Κρατα μια μικρη επιφυλαξη για το αν θα δουλεψει το πιατακι της Δαφνης.

Στην αφετηρια του το χιονι ειναι οριακο, και αν δεν του κανουν "χιονοενεσεις"

δυσκολα θα δουλεψει.

 

Παντως αυριο πανω θα λιωσεις :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λετε μέχρι τη τρίτη θα έχει ρίξει καθόλου χιονάκι?

και με τον αέρα πως θα τα πάει ?Τι λένε οι προγνώσεις σας!!!!!

Γιατι λεω να ανηφορίσω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alcatraz:

 

 

α ρε Γιώργο τι μας δείχνεις τώρα ......!!!! :rolleyes:

 

λοιπόν αυτές οι φωτογραφίες σου, είναι η περίφημη "Τραμπάλα" ..... :)

το τι γέλιο έχει γίνει εκεί και το τι τούμπες έχουν πέσει .... δεν περιγράφονται .... (τότε που είχε πολύ χιόνι !!!)

 

αν υπάρχει Παράδεισος .... κάπως έτσι πρέπει να είναι ..... όπως όταν ζούσαμε εμείς την Τραμπάλα ....

 

IMG_6875_low.jpg

 

κατεβαίναμε από τα απάτητα, βγαίνοντας από τον διάδρομο που φεύγει αριστερά της άγκυρας, πέφταμε πάνω από την τραμπάλα

και μετά ...... άρχιζε το πανηγύρι !!!!!

όταν το χιόνι είναι πολύ, τα τοιχώματα αυτού του φυσικού U tube είναι Κ-Α-Θ-Ε-Τ-Α !!!!!!

μπαίναμε και βγαίναμε με τις ώρες παίζοντας .... τραμπάλα !!!

 

Δοκιμάστε το όταν την βρείτε με πολύ χιόνι ... είναι το κάτι άλλο ....

 

IMG_6873_low.jpg

 

το μέρος χρησιμοποιείται και από τις σχολές ορειβασίας ... όπου οι εκπαιδευόμενοι ασκούνται στις πτώσεις και στα self arrest ....

 

 

 

 

 

 

ΑΕΙ ΠΑΙΔΕΣ !!!! (που λέγανε και οι αρχαίοι !!!!) = πάντοτε παιδιά !!!

 


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Καλάβρυτα.

Πολύς αέρας (μου είπαν ότι είχε 40km/h στη Βαθειά Λάκκα) βροχή που εναλλασσόταν με χαλάζι που μαστίγωνε, δηλαδή η μέρα ότι πρέπει για να μην κάνεις σκι και να κάτσεις σπιτάκι σου. Δεν ξέρω αν ήταν το πρωί καλύτερα τα πραγματα, πάντως μετά τις 12 ήταν τραγικά. (ακόμα και η άγκυρα έκλεισε, νάναι καλά το snow-forecast που προέβλεπε λιακάδα και 20km/h αέρα...)

Το χιόνι στα 1700 έχει υποστεί μεγάλη ζημιά από τη βροχή και δεν ξέρω αν θα αντέξει αν δεν χιονίσει σύντομα.

 

Μια ερώτηση, όταν το χιονοδρομικό είναι κλειστό ως επι τω πλείστο με ανοιχτά μόνο με 2 πιατάκια και απαράδεκτες συνθήκες (40-50 km/h με χαλάζι), πιστεύετε πως είναι λογικό να ζητούν την φουλ τιμή της ενοικίασης? (μια κοπέλα νοίκιασε snowboard και το επέστρεψε όπως το πήρε από κατάστημα στα Καλάβρυτα). Η δικαιολογία ότι ήταν ανοιχτές 1-2 πίστες στο χιονοδρομικό. Στέκει κατα την άποψη σας? Δεν έχω ξανανοικιάσει στο συγκεκριμένο κατάστημα όμως ξέρω άπο άλλες περιπτώσεις πως η επιστροφή γίνεται χωρίς να πληρώσεις κάτι. Φυσικά τελικά μετά από αρκετή συζήτηση δεν μας ζήτησαν λεφτά αλλά ο ενοικιαστής κατέβασε μούτρα και ούτε καν χαιρέτησε.

 

Επίσης δεν στέκει η φουλ τιμή της καθημερινής τη στιγμή που δουλεύουν μόνο 2 πιατάκια και μια άγκυρα η οποία ανοιγοκλείνει.

 

Δεν μας ήθελε η σημερινή μέρα στο βουνό, βούρ μετά την επόμενη χιονόπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...