Jump to content
Nickel

χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

Τι λέτε βρέ παιδιά, αξίζει να ανέβεις αύριο;


"Φασούλι το φασούλι δεν γίνονται περιουσίες.... γίνονται Φασολάδες!"

 

Μιχάλης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τι λέτε βρέ παιδιά, αξίζει να ανέβεις αύριο;

 

ΕΑΝ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Snow shop αν θυμάμαι καλά λέγεται το μαγαζί, στο λέω ακριβώς όπως το είπε: "δεν μπορείτε να μην πληρώσετε εαν ειναι ανοιχτά 1-2 λίφτ" εννοώντας το 1 λίφτ τον Αχιλλέα ο οποιος είχε χιόνι σε πολύ επικίνδυνη κατάσταση με βροχή και πέτρες(...)

Ο μαγαζάτορας δεν με πίστευε ότι δεν είναι κλειστή μόνο η στύγα και πήρε τηλέφωνο εκείνη την ώρα για να διαπιστώσει ότι η άγκυρα επίσης είναι κλειστή.

 

Πάντως σε όσα καταστήματα έχω τύχει να νοικιάσω και να κλείσει το χιονοδρομικό λόγω συνθηκών πρωτού ανέβω, δέχτηκαν την επιστροφή εξοπλισμού, ίσως βέβαια αυτό να ήταν λόγω της καλής θέλησης του μαγαζάτορα ή του σεβασμού προς τον πελάτη του...

 

Θα χαρώ να το συζητήσουμε από κοντά, αντε να τελειώσει κι η καταραμένη εξεταστική :D

 

Πάντως η άγκυρα έκλεισε στις 2 το μεσημέρι, οπότε, ως προς το θέμα του εξοπλισμού, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα, όταν υπάρχουν 5 lifts ανοικτά, γιατί ο μαγαζάτορας να πιστέψει πως κάποιος δεν έκανε σκι? Με αυτό το σκεπτικό, έπρεπε όλοι σήμερα να ζητήσουν επιστροφή εξοπλισμού χωρίς χρέωση.

 

Κατά τα άλλα,

 

Πράγματι σήμερα, με τη Στύγα εκτός, έπρεπε να είχε μείωση εισιτηρίου. Το κακό είναι πως ο κόσμος ήταν ελάχιστος. Γιατί μεταξύ μας, αν είχε περισσότερο κόσμο, ίσως για μια ωρίτσα να την άνοιγαν τη Στύγα (δεν ήταν όλο το επτάωρο τόσο δυνατός ο αέρας, χωρίς βέβαια να ξέρω τι γινόταν στην κορυφή, καταθέτω απλά μια διαίσθηση). Οπως την έβλεπα προς τα πάνω φρεσκοστρωμένη (από το τέλος του διαδρόμου της Ηλέκτρας), δεν άντεχα το να μην την κατέβω έστω μια φορά. Κατά διαστήματα έπεφτε και καφέ αφρικανικό χιονάκι ή χιονόνερο, και το κέντρο κοκκίνιζε! Το βουνό θέλει χιόνι επειγόντως (και αν δεν ήταν τα χωματουργικά, σήμερα δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε σκι).

 

Αλλά αυτό που έγινε σήμερα στην άγκυρα δεν έχει προηγούμενο. Εφευγαν 3 και 4 άγκυρες άδειες, επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι κάθονταν 2 μέτρα μπροστά από το σωστό σημείο, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιάσουν άγκυρα. Και ενώ έβλεπαν πως δεν μπορούσαν, ούτε ρώταγαν ούτε έκαναν στην άκρη. Εκεί χρειάζεται μια σηματοδότηση, αλλιώς πρέπει να είναι συνεχώς επιποδός ο λιφτιέρης και να λέει στον κόσμο που να καθήσει. Παλιότερα έβαζαν 2 κορίνες γστο σημείο που πρέπει να στέκεσαι, σήμερα κορίνες δεν υπήρχαν.


Και όταν όλο το χιόνι λιώσω, μπορεί να παλαβώσω!

metronm10cu5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για το Σκι Μπιλ, είναι ένα απο τα καταστήματα που δέχτηκαν επιστροφή χωρίς χρέωση στα καλάβρυτα και σε μένα.

 

όσο για την αρτεμις, νομίζω πριν τις 2 εκλεισε, γιατί 2 είχα ήδη φύγει από το χιονοδρομικό. Ο αχιλλέας ήταν με συνεχείς διακοπές λειτουργίας. Στο βουνό ξέχασα να αναφέρω ότι ανέβηκα 12+. Μπορεί να ξεκίνησε καλά η μέρα, αλλά εγώ δεν ανέβηκα νωρίς.

Ποιά είναι τα 5 λίφτς ανοιχτά? Τα μόνα 2 που μου ανέφεραν ήταν το πάνω πιατάκι, και ο αχιλλέας.... εκτός αν εννοείς τα baby lifts.

Στύγα κλειστη για ολη τη μέρα, αρτεμις κλειστη κατα τη 1, το κάτω πιατάκι κλειστο από την ώρα που έφτασα και ο καιρός κάτω με απότομες ριπές ανέμου και σοβάδες που μαστίγωναν το πρόσωπο σαν να είμασταν σε παραλία. Δεν θέλω να φανταστώ καν τι γινόταν στη βαθειά λάκκα εκείνη τη στιγμή, αν όλα αυτά ήταν στο πάρκινγκ.

Edited by bomberman

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΕΑΝ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ

 

Κατάλαβα... θένκς!

 

Βρε τι πόρωση είναι αυτή, πείτε ένα καλησπέρα και καλωσήρθες στον/στην Jvpiter, θα μας περάσει για άξεστους! :D

Φίλε/η Jvpiter είναι πολύ γενική η ερώτησή σου, γι'αυτό και μας περιορίζεις λίγο στις απαντήσεις που θα θέλαμε να σου παρέχουμε. :)

 

Ευχαριστώ για το καλώς όρισες (φίλος, φίλος) και δεν τρέχει τίποτα... σας παρακολουθώ καιρό. :)

 

Ζητώ συγγνώμη που δεν ήμουν ιδιαίτερα αναλυτικός. Εννούσα αν εκτιμάτε ότι οι πίστες το πρωϊ λόγω απουσίας χιονιού όλη την εβδομάδα, ψιλόβροχου απόψε(?) και ξαστεριάς , θα είναι αύριο παγοδρόμιο, οπότε αν αξίζει ν' ανέβει κανείς στο βουνό το πρωϊ.

Edited by Jvpiter

"Φασούλι το φασούλι δεν γίνονται περιουσίες.... γίνονται Φασολάδες!"

 

Μιχάλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οι Alcatraz, germanos & bomberman σε κατατόπισαν για την κατάσταση των πιστών.

 

 

Ευχαριστώ για το καλώς όρισες (φίλος, φίλος) και δεν τρέχει τίποτα... σας παρακολουθώ καιρό. :)

Έτσι εξηγείται και το πλανητικό nickname, εκτός αν θέλεις να δώσεις info στο λαό! :D


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατάλαβα... θένκς!

 

 

Mην βιάζεσε να βγάλεις συμπεράσματα... θα πέσεις έξω... Βάζεις στοίχημα...?

Αν χάσω θα κερνάω τον Μετερο όλο τον υπόλοιπο χρόνο καφέδες στη Βαθια Λάκκα.... :)


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....Αν χάσω θα κερνάω τον Μετερο όλο τον υπόλοιπο χρόνο καφέδες στη Βαθια Λάκκα.... :blink:

 

....Αν τον δείς!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mην βιάζεσε να βγάλεις συμπεράσματα... θα πέσεις έξω... Βάζεις στοίχημα...?

Αν χάσω θα κερνάω τον Μετερο όλο τον υπόλοιπο χρόνο καφέδες στη Βαθια Λάκκα.... :blink:

 

Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα. Για ποιό πράγμα να βάλω στοίχημα;


"Φασούλι το φασούλι δεν γίνονται περιουσίες.... γίνονται Φασολάδες!"

 

Μιχάλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα δείγμα από τον αερα εχτές πάνω...

 

 

th_MOV005.jpg

 

 

Πέρα απ'αυτό... πάνω έχει ρίξει αντερα... Χιονίζει και τώρα... Οι χιονοπτώσεις έφτασαν έως τα 1000 μέτρα... κοινώς έχουν ασπρίσει όλα ακόμα και στους Λουσούς... Προσεχώς πολλές φωτο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

τεο εεεεε τεο

τον πλακωσε το χιονι


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταξει respect στον Αλκατραζ οι φωτογραφιες σκίζουν και εγω που νομίζω οτι ασχολούμαι με το αθλημα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

που ειναι ρε τρελο γελαδι οι φωτογραφιες;

ξερω τι κανεις

περιμενεις να φορτωσει κιαλλο ε; :):P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά κάποιοι επιτήδιοι προχτες το βράδυ παραβίασαν την κλειδαριά του snowmobile μου και έκαναν βόλτες μέχρι που έμεινε από βενζίνη και το παρατησαν στο παρκιν....(ευτυχώς είχε λίγη...) Επειδη του προξένησαν κάποιες μικροζημιες και καθότι το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει ζωτικη σημασία για την δουλειά μας εκεί πάνω επρεπε άμεσα να επισκευαστεί... οπότε χρόνος ... μηδέν... Ενδεικτικά όμως μέχρι να ανεβάσω σήμερα μπορείτε να δείτε μια φωτό που υπάρχει στο επίσημο site του κέντρου... Κάποιοι διανύκτέρευσαν στην Στυγα και υπάρχει μια φωτό με την σκηνη τους... Δείτε τι χιόνι εχει εκεί πάνω...!!!

 

Αναμένονται τρελές ποσότητες... (με τα φετινά δεδομένα) έως το ΣΚ...

 

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Θοδωρης αναφερεται σε αυτην την φωτογραφια

CIMG0917.JPG

(απο το επισημο site του χ.κ. Καλαβρυτων)

 

Και επειδη πρεπει να αναφερουμε και τα καλα,

στα Καλαβρυτα αυτες τις μερες, βρισκονται μαθητες

απο το "εξωτικο" Αγαθονησι (μικρο νησι κατω απο την Σαμο),

φιλοξενουμενοι του δημου Καλαβρυτων.

Πιο συγγεκριμενα:

Το Αγαθονήσι στο Χελμό...

 

Μαθητές από το Γυμνάσιο Αγαθονησίου με τους συνοδούς καθηγητές τους

θα βρίσκονται στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων για μία εβδομάδα,

φιλοξενούμενοι του Δήμου Καλαβρύτων.

 

Τα παιδιά, που έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με τα χιόνια,

θα εκπαιδευτούν στη χιονοδρομία και θα χαρούν τα παιχνίδια στο χιονισμένο Χελμό.

 

DSC07111.JPG

(απο το επισημο site του χ.κ. Καλαβρυτων)

 

Επισης οι "επισκεψεις" και τα εκπαιδευτικα σεμιναρια καλα κρατουν.

Την Κυριακη που μας περασε, στην Βαθεια Λακκα εγινε ασκηση

"ερευνας και διασωσης" με συμμετοχη της Ε.Ο.Δ.

Τα probe πηρανε φωτια....

Αχρειαστα να ΄ναι αυτα που μαθατε...

 

DSC03814.JPG

(απο το επισημο site του χ.κ. Καλαβρυτων)

 

CIMG0877.JPG

(απο το επισημο site του χ.κ. Καλαβρυτων)

 

Αυτες τις μερες ειναι πανω και η Πολεμική Αεροπορία.

Πιο συγγεκριμενα

Η Πολεμική Αεροπορία στο Χελμό...

 

Η 31η Μοίρα Επιχειρήσεων Έρευνας και Διάσωσης της Πολεμικής Αεροπορίας

πραγματοποιεί εκπαιδευτικά σεμινάρια σε ορεινό χιονισμένο πεδίο στο Χελμό

και στις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού κέντρου...

(απο το επισημο site του χ.κ. Καλαβρυτων)

 

:(

 

Υ.Γ: Θοδωρη κουραγιο!

H μ@λ@κ%@ παει και στα βουνα στις μερες μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος αυτές είναι οι σόντες του χκκ,

φανταζομαι αν τις χρειαστει η αεροπορία θα τις δανιστεί :(


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναμένεται λοιπόν ζωηρό ΣΚ. Εχει να ρίξει πράμα!


"Φασούλι το φασούλι δεν γίνονται περιουσίες.... γίνονται Φασολάδες!"

 

Μιχάλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

teo υπομονη φιλαρακι,εχει ξεφυγει ο κοσμος στις μερες μας.αμα φτασαμε να βαλουμε συναγερμο με GPS και στο μηχανακι σου τοτε μου φαινεται οτι ηρθε η ωρα να μετικοισουμε ολοι μαζι στο τζιμπουντι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
teo υπομονη φιλαρακι,εχει ξεφυγει ο κοσμος στις μερες μας.αμα φτασαμε να βαλουμε συναγερμο με GPS και στο μηχανακι σου τοτε μου φαινεται οτι ηρθε η ωρα να μετικοισουμε ολοι μαζι στο τζιμπουντι.

 

Tσιμπουντί... !!! :(:) Τι να πω... Δεν είχε ξαναγίνει... ποτέ... έτυχε σε εμένα... ;)

 

Παίδες σόρρυ... αλλά σημερα ήταν δύσκολη μέρα συν οτι ειχα και ένα προβληματάκι με το διαδύκτιο...

 

Λοιπόν... αν δεν σταματήσουν τα φαινόμενα ... δεν ανεβάζω φωτό... Σημερα είδα τον περισσοτερο αέρα που έχω δει στο βουνό... Παρόλο που το χιόνι έκανε βολτες και μερικά σημεία τα έχει ξυρίσει... απλά θα σας πω ότι... ο διάδρομος-τραβέρσα δεξιά από την Δαφνη ... από τις 10:00 το πρωί...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...!!!!!!! Παραλίγο να θαφτώ με το snowmobile... Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε από το επίσημο site του κέντρου... και αυριο που αναμένεται ύφεση των φαινομένων... 1000% φωτό...!!! Η χιονόπτωση έχει φτασει μέχρι τα 800-900 μέτρα... δλδ λίγο πάνω από τα Καλάβρυτα... Έριχνε ψιλόχιονάκι και τώρα κατα τις 22:00 στο Καλάβρυτο χωρίς βέβαια να το στρώνει... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ τις επόμενες μέρες... και όσοι τυχεροί βρεθούν το ΣΚ στο κεντρο... (μιας και προβλέπεται νηνεμία...) πραγματικά θα το ευχαριστηθούν... (λιώσουν....!!!) Μα φωτό τώρα από Λουσους στα 1100...

 

IMG169.jpg

 

Υπομονή μέχρι αυριο το πρωί....!!!!

 

Φιλικα

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μας μισοέθαψε... εν αναμονή και νέων χιονοπτώσεων...

 

Το ΣΚ αναμένεται σχετική άπνοια... οπότε... πάρτε ένα δείγμα....!!!!

 

IMG174.jpg

IMG170.jpg

IMG171.jpg

IMG172.jpg

IMG173.jpg

IMG175.jpg

IMG176.jpg

IMG177.jpg

IMG178.jpg

IMG179.jpg

IMG180.jpg

 

Με τις υγείες σας...

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...