Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Αν το λάστιχο είναι καλοκαιρινό και το χιόνι/πάγος από τα "δύσκολα" όλα τα αμάξια θα φύγουν ακόμα και ολόσωστα να τα κάνει ο οδηγός.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το λάστιχο είναι καλοκαιρινό και το χιόνι/πάγος από τα "δύσκολα" όλα τα αμάξια θα φύγουν ακόμα και ολόσωστα να τα κάνει ο οδηγός.

Σωστά, το να γλιστρήσει είναι πιθανό. Το να κολλήσει όμως τι να πώ.. 9 χρόνια οδηγώ Jimny με allweather αλυσίδες έχω (2 ζεύγη) ποτέ δεν τις χρειάστηκα!


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν το χαντάκι στο πλάι του δρόμου έχει το σωστό σχήμα δεν βγαίνει κανένα αμάξι με κανένα λάστιχο...

 

Εσυ οδηγείς με allweather, o φίλος μας που κόλλησε μήπως φόραγε ένα ωραία καλοκαιρινό λαστιχάκι?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω τετοιο παραδειγμα και μαλιστα η ιδιοι οι αστυνομικοι δεν ξερουν πολλες φορες τι ειναι το σωστο

 

ανεβαινω ενα πρωινο απο καλαβρυτα προς χκκ

Στην διασταυρωση εχει αστυνομικους που σταματανε τον κοσμο για να βαλει αλυσιδες

Μπροστα στα ματια μου σταματανε ενα suzuki jimny και τον αφηνουν να περασει ετσι

απο πισω εγω με σταματανε

Κυριε μονο με αλυσιδες

Μα φοραω ελαστικα χειμερινα

Με ακουτε? πρεπει να βαλετε αλυσιδες

Ωραια και το jimny μπροστα γιατι περασε ετσι?

Α αυτο ειναι τετρακινητο

Καλως επειδη βαριεμαι να σας εξηγω,εγω θα προχωρησω χωρις διοτι φοραω ειδικα λαστιχα και επισης εχω τετρακινηση και εγω....το τζιμνυ μπορειτε να πατε εσεις να το μαζεψετε απο κανα χαντακι παραπανω

 

Ξεκιναω και ουτε 1 χιλιομετρο πιο πανω το jimny ειχε βεβαιως κολησει

Ημέρες των Χριστούγεννων η καστορια δέχεται πάρα πόλους επισκέπτες και συχνά από Αθήνα και πολύ από Θεσσαλονίκη. Μιλάμε για τετρακίνητα που που στα χέρια ενός έμπειρου οδηγού και με το κατάλληλο λάστιχο ανέβαινει βουνό 90 μοίρες και με λίγο χιόνι η πάγο πηγαίνουν σαν τα συγκρομενα σε λούνα παρκ. Άσε που όταν χιονίζει τα αυτοκίνητα τους των επισκεπτών είναι σαν κουραμπιεδες με λάστιχα κάνεις δε καθαρίζει το χιόνι από το αυτοκίνητο τους.τώρα να μην σου πω τι έχουν δει τα ματάκια μου πηγαίνοντας σε χ.κ.στην βίγλα η στο Βίτσι να γελάς αλλά και να κλές. Εμπειρία καμιά και κάνεις το κατάλληλο λάστιχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα καλύτερα ever χειμερινά που είχα στο Panda 4x4 ήταν τα Pirelli Winter Carving.

Ήταν studdable (προφανώς και εγώ δεν είχα βάλει studs, δεν έχει φτάσει έως εκεί η παράνοια) αλλά τα είχα 3 χρονιές από Δεκ-Μαρ και πήγαινε ΟΠΟΥ ήθελα.

Μια φορά στον Παρνασσό είχε τόσο γυαλισμένο πάγο που δεν μπορούσα να ισορροπήσω με τις μπότες του snb βγαίνοντας αλλά τα ρημάδια ήταν λες και ζούσαν πλάσματα μέσα τους που έβγαζαν νύχια και γράπωναν.

 

Οταν τα άλλαξα δυστυχώς η εταιρεία δεν θα έφερνε πια. Εβαλα Nokian Hakkapelita τα οποία επιεικώς ήταν μετριότατα. Μπουκωναν γρήγορα στο φρέσκο, δεν έσκαβαν καθόλου, στο υγρό δεν ήταν καλά και ακόμη και στον πάγο που υποτίθεται ότι ήταν το φόρτε τους ήταν μακράν χειρότερα από τα Pirelli. Μετά από κάποιο καιρό θυμάμαι βγήκε σκάνδαλο ότι στα τεστ είχαν γίνει μαϊμουδιές κλπ. Εκτοτε το χειμώνα είχα πάλι Pirelli (snowcontrol) τα οποία ήταν αξιοπρεπή αλλά δεν είχα ευκαιρίες να τα δοκιμάσω σε πολύ ακραίες καταστάσεις.

 

Και φέτος που είναι η σειρά τους να αλλάξουν, δεν ξέρω.

Το Cinturato Winter φαίνεται winter touring που δεν με ψήνει. Ωραίο είναι το Pirelli Ice Zero αλλά δεν το φέρνουν στην Ελλάδα...

Καμιά δοκιμασμένη ιδέα (185/65/14);


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω τετοιο παραδειγμα και μαλιστα η ιδιοι οι αστυνομικοι δεν ξερουν πολλες φορες τι ειναι το σωστο

 

ανεβαινω ενα πρωινο απο καλαβρυτα προς χκκ

Στην διασταυρωση εχει αστυνομικους που σταματανε τον κοσμο για να βαλει αλυσιδες

Μπροστα στα ματια μου σταματανε ενα suzuki jimny και τον αφηνουν να περασει ετσι

απο πισω εγω με σταματανε

Κυριε μονο με αλυσιδες

Μα φοραω ελαστικα χειμερινα

....................................

 

14.2.2009 στρίβοντας από Λιβάδι

- Κύριε μόνο με αλυσίδες

- Μα φοράω ελαστικά χειμερινά και έχω και τετρακίνηση

- Κύριε μόνο με αλυσίδες....

..............

Το αποτέλεσμα στην φωτό

 

Η αλήθεια είναι ότι είχε σε πολλά σημεία πάγο και ότι το πάρκιγκ στα Κελλάρια ήταν πίστα πατινάζ για όλους όσοι ανέβηκαν με τετρακίνητα χωρίς χιονολάστιχα ή χωρίς αλυσίδες

post-2959-0-99114900-1542898385_thumb.jpg

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις σχεδόν το απόλυτο αυτοκίνητο για το χιόνι κ με χειμερινά ελαστικά, κ έβαλες αλυσίδες?Πρέπει να συναντησες συνθήκες

παγοδρόμιο η όπως είπες αστυνομικό που δεν γνωρίζει τον ΚΟΚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω ειχα φωτοτυπησει το αρμοδιο αρθρο του ΚΟΚ, αλλα δεν μου χρειαστηκε ποτε. Μια φορα εδειξα το σημα της νιφαδας στο βουνο σε κατι παληκαρια της ΕΜΑΚ που ηταν ντυμενοι σαν ασπροι νιντζα, αλλα δεν ειχαν ιδεα... Ειχαν ομως διαθεση να μαθουν τα παιδια!... :D

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις σχεδόν το απόλυτο αυτοκίνητο για το χιόνι κ με χειμερινά ελαστικά, κ έβαλες αλυσίδες?Πρέπει να συναντησες συνθήκες

παγοδρόμιο η όπως είπες αστυνομικό που δεν γνωρίζει τον ΚΟΚ.

 

αστυνομικό που δεν γνωρίζει τον ΚΟΚ (αλλά είχε όντως πολύ πάγο)

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεχνάμε μια λεπτομέρεια, σημαντική για τα όργανα της τάξης.

 

Από τη στιγμή που λαμβάνουν εντολή από το κέντρο ᾽᾽Κανένα ιδιωτικό όχημα δεν περνά χωρίς αλυσίδες᾽᾽ σταματά εκεί η οποιαδήποτε κι αν προσπάθεια καλοπροαίρετης ή μη ενημέρωσης από τον οδηγό.

 

Καθώς, αν συμβεί συγκεκριμένο ατύχημα θα πέσει καμπάνα βαριά σε όλους τους εμπλεκόμενους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα καλύτερα ever χειμερινά που είχα στο Panda 4x4 ήταν τα Pirelli Winter Carving..........

Το Cinturato Winter φαίνεται winter touring που δεν με ψήνει. Ωραίο είναι το Pirelli Ice Zero αλλά δεν το φέρνουν στην Ελλάδα...

Καμιά δοκιμασμένη ιδέα (185/65/14);

Χωρίς να ξέρω αν τα φέρνουν τα Ice Zero δοκίμασε σε αυτούς που δουλεύουν αρκετά τα Πιρέλλια. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ο λαστιχάς μου και έχω μείνει ικανοποιημένος από την εξυπηρέτησή τους. Εγώ τα Pirelli SC3 φοράω μέχρι τώρα και δεν έχω παράπονο εκτός από κάτι μεγάλες ανηφόρες που δεν μπόρεσα να τις ανεβώ όταν είχε χιονίσει στην Αθήνα.

Edited by Εσθλός

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τα crossclimate+? φυσικά και με συνδυασμό αλυσίδας, αλλά για 2-3 ποντάκια χιόνι να μη χρειάζεται να τις βάλω.

οι συνθήκες μετακίνησής μου είναι Αθήνα-Καλάβρυτα αρκετά συχνά, γιατί είναι η καταγωγή μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τα crossclimate+? φυσικά και με συνδυασμό αλυσίδας, αλλά για 2-3 ποντάκια χιόνι να μη χρειάζεται να τις βάλω.

οι συνθήκες μετακίνησής μου είναι Αθήνα-Καλάβρυτα αρκετά συχνά, γιατί είναι η καταγωγή μου.

 

Διαβασε προηγουμενες σελιδες. Υπαρχει αναλυτικη κριτικη. Πιστευω οτι κανουν γι αυτο που τα θελεις με κλειστα ματια. Δοκιμασμενα σε ολες τις συνθηκες. Σε καθε περιπτωση ΔΕΝ συγκρινονται με τα χειμερινα αλλα σιγουρα θα σε γλυτωσουν το βαλε-βγαλε για 3-4 ποντους χιονι. Εννοειται οτι σε παγο φοραμε αλυσιδες!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω αν τα φέρνουν τα Ice Zero δοκίμασε σε αυτούς που δουλεύουν αρκετά τα Πιρέλλια. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ο λαστιχάς μου και έχω μείνει ικανοποιημένος από την εξυπηρέτησή τους. Εγώ τα Pirelli SC3 φοράω μέχρι τώρα και δεν έχω παράπονο εκτός από κάτι μεγάλες ανηφόρες που δεν μπόρεσα να τις ανεβώ όταν είχε χιονίσει στην Αθήνα.

Θενκς, εκεί πάω κι εγώ είναι εξαιρετικοί.

Η θα βάλω ένα σετ SC3 που έχει ξεμείνει περσινο (σταμάτησε η παραγωγή του) ή θα πάω σε Cinturato Winter με βαριά καρδιά πιστεύω...


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι οντως ειναι πολυ καλα τα παιδια στην Αργυρουπολη. Τα Cinturato Winter γιατι τα ψεγεις;


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί και αδίκως να είμαι αρνητικός, αλλά αυτή η πυκνή χάραξη που έχουν φοβάμαι ότι συνεπάγεται μπούκωμα με 5cm+ φρέσκο...


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν "μπουκώσει" τι πρόβλημα θα υπάρχει;

Για χιόνι λέμε, όχι για λάσπη.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί και αδίκως να είμαι αρνητικός, αλλά αυτή η πυκνή χάραξη που έχουν φοβάμαι ότι συνεπάγεται μπούκωμα με 5cm+ φρέσκο...

 

Τι εννοείς να μπουκώσει? Να μαζέψει χιόνι? Είναι κάτι που το θες στα χειμερινά να μαζεύουν χιόνι, καθώς μετά αποκτάς καλύτερη πρόσφυση.

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Τα Apollo Alnac 4G Winter τα ξέρει κανένας? Πήρα μία πολύ δελεαστική προσφορά και διαβάζω και καλά reviews..
Από ότι μου είπαν η Apollo αγόρασε τη Vredestein. Δεν το ήξερα, και ας φοράω τα snowtrack 5!


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήν το σκέφτεσαι, βαλτα. Δλδ πόσο άσχημα μπορούν να ανταποκριθούν στον αστείο ελληνικό χειμώνα. Σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των reviews είναι από χώρες που έχουν σοβαρό χειμώνα)). Το πέλμα τους μοιάζει με τα καταπληκτικά ultragrip 7.....

Edited by porfirio
  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ συνονόματε!

Πάω να τα βάλω αύριο. Εντυπώσεις θα γράψω ελπίζω σύντομα ;)

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να ανοίξει ένα thread για να γράφει ο καθένας τις εντυπώσεις του ανά κατασκευαστή/μοντέλο χειμερινών που είχε/έχει.

 

Κάτι αντίστοιχο δηλ με το αντίστοιχο "Κατασκευαστές & Reviews" στη ενότητα ski..


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε καλοταξιδα. Το έχω ξαναγράψει, είναι λίγο κουλό να αγχωνόμαστε στην Ελλάδα για το τι χειμερινό θα βάλουμε. Έχω φορέσει ultragrip 7, Maloya Cresta, Sava Esquimo, Barum Polaris, Gislaved Nord Frost 5.... Όλα μα όλα είτε Α brand είτε b brand ελαστικά μου βγάλανε στο πολύ χαλαρό 4 χειμώνες καί θα μπορούσαν να μου βγάλουν και 5, αλλά είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή να τα αλλάζω στους 4... Οι διαφορές μικρές, τουλάχιστον στο δικό μου στυλ οδήγησης. Όλα τα μοντέλα μου προσφέρανε απολαυστικές βόλτες στο χιονισμένο και μεγάλη αίσθηση ασφάλειας στο στεγνό και το βρεγμένο...

Σίγουρα δεν θα προτιμούσα ποτέ τα κινέζικα αφού μπορείς να βρεις αξιόλογα μοντέλα από Ευρώπη ή Ρωσία μεριά σε πολύ δελεαστικές τιμές...

Πλέον το κύριο κριτήριο επιλογής μου είναι η τιμή. Πάνω κάτω τα reviews με υπερκαλύπτουν για Ελλάδα... τώρα εάν δεν κάνουν για την Αλάσκα δεν γ@μιεται, θα το ανεχτώ...

Edited by porfirio
  • Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή το ultragrip που θεωρείται πολύ μαλακό λάστιχο είχε την ίδια συμπεριφορά με το πχ polaris;


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σκοπεύω να το κάνω και εγώ αυτό, αλλά θέλω να αλλάξω εταιρία.

Υπάρχει πρόβλημα να είναι διαφορετικά λάστιχα μπρος-πίσω?

 

 

οποιον και να ρωτησεις θα σου πει ναι υπαρχει προβλημα. ακομα και η διαφορετικη φθορα μεταξυ μπρος και πισω αξονα στο ιδιο μοντελο ελαστικου δεν ειναι αποδεκτη . ολα αυτα ειναι λιγο υπερβολικα θα ελεγα εγω. αν η χαραξη ειναι παρομοια , τα λαστιχα ειναι ιδιου τυπου (πχ χειμερινα με χειμερινα και οχι χειμερινα με all weather ) αν τα "παλια" λαστιχα εχουν ανεπαισθητη φθορα , εγω θα το εκανα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...