Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Βάλτα !!! Μια χαρά είσαι)))))))))))........

Στο μικρό εγώ πάντως τα βάζω σήμερα και στο μεγαλο την επόμενη εβδομάδα.....

Αντε και καλο μας χειμώνα........... :wub::wub::wub:

Ναι, μην ξεχασετε να βαλετε και το φτυαρι στο πορτ μπαγκαζ!!!...shysterical.gifshysterical.gifshysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω αυτο που κοιταω οταν περνω ελαστικα χειμερινα η οχι το 1ο που κοιταω ειναι η ημερομηνια κατασκευης(αναγραφονται επανω στα λαστιχα).Μια φορα ενας μαγκας πηγε να μου πασαρει ελαστικα 2 χρονων οποτε ξερετε τι πηρε..........


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι, μην ξεχασετε να βαλετε και το φτυαρι στο πορτ μπαγκαζ!!!...shysterical.gifshysterical.gifshysterical.gif

Μα δεν βγαίνει και ποτέ :lol::P:P:P:wub::wub::wub::lol:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα βάζω και εγώ τα χειμερινά, οπότε κηρύττω την έναρξη της χειμερινής περιόδου 2010-2011!!!
αφου εγραψε και ο Λουκας στο φορουμ ο χειμωνας θα παει γκανιαν λεμε :):lol:

που εισαι εσυ ρε παιδι???

αυριο φοραω και γω τα χειμερινα παπουτσακια μου :mellow::blink:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φτυαρια να βαζουν αυτοι που τα χρειαζονται :)
Τα φτυαρια πανε με τα μυαλα... η τα'χεις η οχι... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρώτησα για χειμερινά ελαστικά και μου πρότειναν τα Kleber και τα Nokian WRG2 εκτός απο τα κλασικά. Έχει κανένας εμπειρία από αυτά και ποιο από τα δύο θα προτείνατε σε διάσταση 205/55/16;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρώτησα για χειμερινά ελαστικά και μου πρότειναν τα Kleber και τα Nokian WRG2 εκτός απο τα κλασικά. Έχει κανένας εμπειρία από αυτά και ποιο από τα δύο θα προτείνατε σε διάσταση 205/55/16;
Προσωπικη εμπειρια οχι! Απ'ο,τι διαβασα σε φορουμ, το WRG2 ειναι περισσοτερο 4 εποχων, παρα χιονολαστιχο...

 

Ψαξε στο Google για τα συγκακριμενα μοντελα να δεις σχολια. Για καλα χιονολαστιχα εχουμε γραψει χιλιαδες γραμμες... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρώτησα για χειμερινά ελαστικά και μου πρότειναν τα Kleber και τα Nokian WRG2 εκτός απο τα κλασικά. Έχει κανένας εμπειρία από αυτά και ποιο από τα δύο θα προτείνατε σε διάσταση 205/55/16;

Τα kleber ειναι λαστιχα της Michelen, τα εβαλα μολις χθες πανω σε αυτοκινητο με 245 τουρμπατα rs αλογατα, πριν καιρο που εψαχνα μου ειχαν πει οτι ειναι παρα πολυ αξιοπιστο λαστιχο!!!!!

Για το Nokian ενας φιλος απο δω μεσα τα εχει βαλει απο περυσι και δυστυχως πολυ απογοητευση υπο ορους λεει!!!

Ασε που απο τιμη υπαρχει ενα χασμα θα ελεγα........δαγκωτο Kleber φιλε μου, γνωμη μου παντα ετσι.... :P


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως τα Gislaved Nordfrost 5 ηττήθηκαν κατά κράτος πριν λίγο στην Δίρφη όταν έδειξαν πλήρη αδυναμία να ανέβουν τα αλλεπάλληλα ανηφορικά στροφιλίκια. Τελικά το παρατήσαμε και ανεβήκαμε με τα πόδια για να χωνέψουμε το λιτό γεύμα... :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετοιμη και η σαυρα με τα χειμερινα της....!


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! Καλως σας Βρηκα..!! Είναι το πρώτο post που κανω..!! Βρισκομαι σε απογνωση..!! Εχω ενα ΤΟΥΟΤΑ corolla...και θελω να βάλω καθαρά χιονολαστιχα... χωρις να φοβαμαι μηπως κολισω σε ανηφορες..γλιστρισω σε κατηφορες κτλπ..!! Οι διαστασεις ειναι 175/65/14...!!! οποις γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ!!!

 

Φιλικα

Αντώνης!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καταρχην δεν υπαρχει λογος να βρισκεσαι σε απογνωση

το οτι θα βαλεις χιονολαστιχα δεν σημαινει οτι δεν θα κολλησεις πουθενα

αν βρεις λασποχιονο ας πουμε η μαυροπαγο και με τις αλθσιδες θα ζοριστεις

πας σε εναν λαστιχα του λες να βαλεις ενα καλο χιονολαστιχο και καθαριζεις

υπαρχουν πολλες επιλογες ολες καλες ειναι για τις ελληνικες συνθηκες

μπες εδωκατσε και διαβασε

υπαρχουν τα παντα για τα χιονολαστιχα

αυτο το νημα θα σε βοηθησει να επιλεξεις πιο λαστιχο σου κανει

υπαρχουν κατηγοριες για extreme καταστασεις και για πιο soft

αποψη μου...

δεν χρειαζεσαι στην ελλαδα χιονολαστιχο για extreme συνθηκες γιατι απλα δεν εχουμε τετεοιες στην ελλαδα εκτος απο σπανιες περιπτωσεις στις οποιες εχουμε και παντα αλυσιδες μαζι μας και ας εχουμε και καρφια που λεει ο λογος :blink:

καλο διαβασμα λοιπον μην πανικοβαλεσαι και καλως ηρθες στο φορουμ


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
καταρχην δεν υπαρχει λογος να βρισκεσαι σε απογνωση

το οτι θα βαλεις χιονολαστιχα δεν σημαινει οτι δεν θα κολλησεις πουθενα

αν βρεις λασποχιονο ας πουμε η μαυροπαγο και με τις αλθσιδες θα ζοριστεις

πας σε εναν λαστιχα του λες να βαλεις ενα καλο χιονολαστιχο και καθαριζεις

υπαρχουν πολλες επιλογες ολες καλες ειναι για τις ελληνικες συνθηκες

μπες εδωκατσε και διαβασε

υπαρχουν τα παντα για τα χιονολαστιχα

αυτο το νημα θα σε βοηθησει να επιλεξεις πιο λαστιχο σου κανει

υπαρχουν κατηγοριες για extreme καταστασεις και για πιο soft

αποψη μου...

δεν χρειαζεσαι στην ελλαδα χιονολαστιχο για extreme συνθηκες γιατι απλα δεν εχουμε τετεοιες στην ελλαδα εκτος απο σπανιες περιπτωσεις στις οποιες εχουμε και παντα αλυσιδες μαζι μας και ας εχουμε και καρφια που λεει ο λογος :blink:

καλο διαβασμα λοιπον μην πανικοβαλεσαι και καλως ηρθες στο φορουμ

 

 

ευχαριστω φιλε!! το link ομως που μου εδωσες μου ωγαζει errorr....!! :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναδοκιμασε, εμενα δεν μου βγαζει, το βλεπω κανονικα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως τα Gislaved Nordfrost 5 ηττήθηκαν κατά κράτος πριν λίγο στην Δίρφη όταν έδειξαν πλήρη αδυναμία να ανέβουν τα αλλεπάλληλα ανηφορικά στροφιλίκια. Τελικά το παρατήσαμε και ανεβήκαμε με τα πόδια για να χωνέψουμε το λιτό γεύμα... ;)

 

:blink:

με τι συνθήκες Χρήστο και τι αυτοκίνητο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γεια σας παιδια!! Καλως σας Βρηκα..!! Είναι το πρώτο post που κανω..!! Βρισκομαι σε απογνωση..!! Εχω ενα ΤΟΥΟΤΑ corolla...και θελω να βάλω καθαρά χιονολαστιχα... χωρις να φοβαμαι μηπως κολισω σε ανηφορες..γλιστρισω σε κατηφορες κτλπ..!! Οι διαστασεις ειναι 175/65/14...!!! οποις γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ!!!

 

Φιλικα

Αντώνης!

 

Aντώνη έχεις ελαφρύ αυτοκίνητο, στενό λάστιχο, με ένα οποιοδήποτε χειμερινό θα πετάς.

Αλυσίδες εάν δεν έχεις αγόρασε ένα ζευγάρι φτηνιάρικες, 20-30 euros, και θα τις έχεις πάντα μαζί σου.

Σε ανηφόρες υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις κάτω από συγκεκριμένς συνθήκες, γι' αυτό άλλωστε πρεπει να έχεις πάντα ενα ζευγάρι αλυσιδες για την κακιά στιγμή.......

Στις κατηφόρες η πρόσφυση είναι εξαιρετική, ιδίως τα φρεναρίσματα είναι υποδειγματικά....

Βρές μία τετράδα σιδερένιες 14αρες, πέτα τα επάνω, και καλές βόλτες........

 

Φιλικα

Σπύρος :blink:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:blink:

με τι συνθήκες Χρήστο και τι αυτοκίνητο;

 

Vw Bora 1,4 , 3 άτομα, παρατεταμένη ανηφορα με γλιστερό σουπιασμένο σκατόχιονο.....

Λάστιχα gislaved Nord frost 5, 3η σαιζόν.....

 

Το φουκαριάρικο το Bora δεν μπορεί να κρατήσει υψηλές ταχύτες στις ανηφόρες λόγω μικρής ροπής, ιδίως με 3 άτομα μέσα....

Πρίν από αυτό το κομμάτι είχε άλλη μία κωλοστροφή, οπότε αναγκαστικα έκοβες, εκτός και εάν έμπαινες με τις πάντες ;) , και μετά ήταν εξαιρετικά δύσκολο να επιταγχύνεις με αυτό το αυτοκίνητο και με αυτές τις συνθήκες πρόσφυσης.....

Θα ήθελα πάντως καθαρά για επιστημονικούς λόγους (κάτι σαν τους Mythbusters ένα πράγμα) να είχα και τα 2 δικά μου αυτοκίνητα και να μελετούσαμε τις διαφορές.....

Το ένα βαρύ πισωκίνητο με ακριβώς τα ίδια λάστιχα τριετίας (αλλωστε μαζί τα είχαμε αγοράσει με τον Χρήστο) αλλά με τεραστια διαφορά ιπποδύναμης και ροπής. και το δεύτερο το Atos με μιρότερη ιπποδύναμη ΑΛΛΑ πανάλαφρο και με διαστάσεις χειμερινών 155/70/13....

 

Το ηθικό δίδαγμα: diesel+τετρακίνηση+χειμερινά=simply the best ;):P:lol:

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

μηπως να ψαχτει καλυτερα ο Χρησταρας και να βαλει στο καρο χιονολαστιχα για να εχει την ιπποδυναμη που του λειπει?? :P:lol:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για χιονολάστιχα στο BMW, ούτε για τις επιπλέον βενζίνες (άλλο καίει το 1,4, άλλο το 3.0). Επιπλέον, έχουν δει τα μάτια μου τόσες πολλές στραβές στο βουνό, που προτιμώ να είμαι με ένα αυτοκίνητο που δεν με νοιάζει αν γρατζουνιστεί. :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για χιονολάστιχα στο BMW, ούτε για τις επιπλέον βενζίνες (άλλο καίει το 1,4, άλλο το 3.0). Επιπλέον, έχουν δει τα μάτια μου τόσες πολλές στραβές στο βουνό, που προτιμώ να είμαι με ένα αυτοκίνητο που δεν με νοιάζει αν γρατζουνιστεί. :lol:

 

Πολύ σωστά!

 

Κι άλλωστε θα ανεβάζει τις φίλες του στο βουνό που είναι ΠΟΛΥ πιό ελαφριές από τους φίλους του και δεν θα του λείπει υποδύναμη!! :lol::P:lol:


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

σοφη σκεψη χρηστο λαππα :lol::P

αλλωστε γιαυτο εχουμε παντα αλυσιδες μαζι μας

ποσες φορες θα τυχει τετοια περιπτωση αλλωστε....


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για χιονολάστιχα στο BMW, ούτε για τις επιπλέον βενζίνες (άλλο καίει το 1,4, άλλο το 3.0). Επιπλέον, έχουν δει τα μάτια μου τόσες πολλές στραβές στο βουνό, που προτιμώ να είμαι με ένα αυτοκίνητο που δεν με νοιάζει αν γρατζουνιστεί. ;)

 

Τς,τς,τς...Χρήστο σου έχω πεί...μην είσαι δέσμιος των υλικων αγαθών....είναι απλα λαμαρίνες.....και οι λαμαρίνες φτιάχνιονται :lol::lol::lol::lol: ......

Tα χρήματα άλλωστε είναι να τα χαλάμε σε γούστα ;);)

Ελα να τα παντιλικώσουμε παρέα.....ο Drift Master Πατς ηδη τρίβει τα χέρια του με τις φώτο που ανέβασε ο geo :lol::lol::lol: ....

Ασε το Bora και πάρε το εργαλείο......αντε να γίνουμε 3 οι έλικες στην παρέα που ανεβαίνουμε για σκι....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...