Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Έχετε αυτοκίνητα με haldex ?

 

Γιατί εγώ που έχω και το οδηγώ εδώ και έξι χρόνια και 100.000 χλμ σε όλες τις συνθήκες δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις σπινάρισμα...

 

Το αυτοκίνητο δεν σπινιάρει ποτέ.

 

Το insignia φοράει 4ης γενιάς και υπάρχει και 5η.

 

http://www.awdwiki.com/en/haldex/

 

Με 220 ίππους και 35 κιλά ροπή δεν σπινιάρει ούτε με 1η στο φανάρι και κόφτες...

 

Και μπορεί να δώσει και παραπάνω απο 50% πίσω...

 

Και σε συνθήκες που δεν χρειάζεται μπορεί να είναι και 100% μπροστά.

δεν ειπα οτι η εμπλοκη της τετρακινησης ειναι αντιληπτη απο τον μεσο οδηγο. εννοειται οτι ο χρονος ειναι απειροελαχιστος.

ειπα οτι σε συνθηκες που η προσφυση ειναι καλη στελνει μονο το 10% της ροπης πισω.

αυτο ειπα

 

και αυτο επιβεβαιωνεται απο την "προσθιοκινητη" υποστροφικη συμπεριφορα των 4κινητων με haldex σε αντιθεση με την συμπεριφορα 4κινητων με torsen που στελνουν μονιμα 60 % πισω . το καθε συστημα εχει τα δικα του + και - . τουλαχιστον για τα vag που γνωριζω

 

εννοειται οτι μιλαω για μαμα εγκεφαλους γιατι υπαρχουν διαφοροι aftermarket εγκεφαλοι που πειραζουν την κατανομη ροπης αλλα χωρις αξιοπιστισα αποτελεσματα μετα απο πολλα χλμ

συγγνωμη αλλα με 220 αλογα και 100.000 χλμ σε ολες τις συνθηκες (και χιονι να φανταστω) και δεν σας εχει σπινιαρει ποτε??? πρεπει να εχετε ή τρομερα λαστιχα η απιστευτα απαλο ποδι !

 

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο χιόνι, με χιονολάστιχα, θέλει προσπάθεια αλλά φυσικά και σπινιάρει...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ειπα οτι η εμπλοκη της τετρακινησης ειναι αντιληπτη απο τον μεσο οδηγο. εννοειται οτι ο χρονος ειναι απειροελαχιστος.

ειπα οτι σε συνθηκες που η προσφυση ειναι καλη στελνει μονο το 10% της ροπης πισω.

αυτο ειπα

 

και αυτο επιβεβαιωνεται απο την "προσθιοκινητη" υποστροφικη συμπεριφορα των 4κινητων με haldex σε αντιθεση με την συμπεριφορα 4κινητων με torsen που στελνουν μονιμα 60 % πισω . το καθε συστημα εχει τα δικα του + και - . τουλαχιστον για τα vag που γνωριζω

 

εννοειται οτι μιλαω για μαμα εγκεφαλους γιατι υπαρχουν διαφοροι aftermarket εγκεφαλοι που πειραζουν την κατανομη ροπης αλλα χωρις αξιοπιστισα αποτελεσματα μετα απο πολλα χλμ

συγγνωμη αλλα με 220 αλογα και 100.000 χλμ σε ολες τις συνθηκες (και χιονι να φανταστω) και δεν σας εχει σπινιαρει ποτε??? πρεπει να εχετε ή τρομερα λαστιχα η απιστευτα απαλο ποδι !

 

εγω παρολο που φοραω χειμερινα βγαζω τρομερα γουστα στο χιονι με το haldex.

ορεξη να εχεις να παιζεις

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι γερμανικό (του λαού που λέει η επωνυμία). Τα λάστιχα είναι γαλλικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλώντας για χιονολαστιχα...δειτε και πείτε ποιος πληρώνει ποιον σε μία απλή ανηφόρα

 

https://www.facebook.com/IAmTaiBoogie/videos/1118662254887226/

ποιος πληρωνει ποιον δεν ξερω

Αυτο που ξερω ειναι οτι στο χωριο μου αυτο το λεγαμε Συγκρουομενα

 

tb_688x500_219174_71985676312be245f20984

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
...συγγνωμη αλλα με 220 αλογα και 100.000 χλμ σε ολες τις συνθηκες (και χιονι να φανταστω) και δεν σας εχει σπινιαρει ποτε??? πρεπει να εχετε ή τρομερα λαστιχα η απιστευτα απαλο ποδι !

 

ή ενεργοποιημένο κάποιο σύστημα Traction Control.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ Audi Quattro είχα μέχρι τον Αύγουστο και όντως για να γλιστρήσει έπρεπε να ειναι βρεγμένο, χωρίς ESP και πάλι με προσπάθεια παρότι 245 HP.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα Mustang GT 5.0 lt :American Flag: , 420 HP, 529 N-m ροπη και πισωκινητο (με μπλοκε διαφορικο βεβαιως βεβαιως...). Σπιναρει στο στεγνο μεχρι και την τριτη... :happy2: Στο βρεγμενο δεν κανουμε μλκιες και ευτυχως δεν εχουμε χιονι εδω, γιατι και τα δυο μας αμαξια ειναι πισωκουνες!... :lol::lol:

 

 

Just sayin... :whistle:

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Στον ΚΟΚ στο γνωστό άρθρο αναφέρει :

Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων πoυ κινoύνται σε oδό με χιόνια υπoχρεoύνται, εφόσoν τo όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικά, να τoπoθετoύν στoυς δύo τoυλάχιστoν κινητήριoυς τρoχoύς αντιoλισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλoγα αντιoλισθητικά μέσα. Tην ίδια υπoχρέωση έχoυν oι oδηγoί των πιo πάνω oχημάτων και όταν κινoύνται σε oδό με παγετό, εφόσoν ειδoπoιoύνται πρoς τoύτo με ρυθμιστικές πινακίδες ή από τις αρμόδιες αρχές.

Αν δεν συμμορφωθεί ο οδηγός, τα αστυνομικά όργανα μπορούν να επιβάλουν ακινητοποίηση του οχήματος στο άκρο της οδού ή σε άλλο κατάλληλο σημείο, μέχρι την αποκατάσταση της κανονικής κυκλοφορίας.

 

Η πρόταση με κόκκινο χρώμα αναφέρεται προφανώς στα οχήματα που δε φέρουν ειδικά (χειμερινά) ελαστικά. Μήπως όμως αναφέρεται και στα οχήματα που φέρουν τα ειδικά ελαστικά; Ας μην αναλύσουμε το θέμα εάν τα χειμερινά ελαστικά μπορούν να ανταπεξέλθουν στον παγετό.

Edited by Ελα Αλεκο

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα Mustang GT 5.0 lt :American Flag: , 420 HP, 529 N-m ροπη και πισωκινητο (με μπλοκε διαφορικο βεβαιως βεβαιως...). Σπιναρει στο στεγνο μεχρι και την τριτη... :happy2: Στο βρεγμενο δεν κανουμε μλκιες και ευτυχως δεν εχουμε χιονι εδω, γιατι και τα δυο μας αμαξια ειναι πισωκουνες!... :lol::lol:

 

 

Just sayin... :whistle:

Η πισωκουνα βγαζει τα καλυτερα γουστα στο δρομο ομως :yes


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πισωκουνα βγαζει τα καλυτερα γουστα στο δρομο ομως :yes

Ναι, και σε βγαζει και απο το δρομο αμα λαχει να'ουμ... :yes Ποσες φορες μου εχει τυχει καλοκαιριατικα να γυριζω απο το σουπερμαρκετ και να το παταω λιιγο... ισα να προλαβω το κιτρινο και να κανω απλωτες να το μαζεψω... :popo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, και σε βγαζει και απο το δρομο αμα λαχει να'ουμ... :yes Ποσες φορες μου εχει τυχει καλοκαιριατικα να γυριζω απο το σουπερμαρκετ και να το παταω λιιγο... ισα να προλαβω το κιτρινο και να κανω απλωτες να το μαζεψω... :popo:

Ε καλά δεν το έχεις απλά...no big deal

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχιλλεα πουλακι μου, εγω τα'χω τα κλειδια στην τσεπη... και ως στιγμην δεν το'χω στουκαρι εξ αιτιας μου. Εσυ ...βγαλε γουστα...

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Στον ΚΟΚ στο γνωστό άρθρο αναφέρει :

Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων πoυ κινoύνται σε oδό με χιόνια υπoχρεoύνται, εφόσoν τo όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικά, να τoπoθετoύν στoυς δύo τoυλάχιστoν κινητήριoυς τρoχoύς αντιoλισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλoγα αντιoλισθητικά μέσα. Tην ίδια υπoχρέωση έχoυν oι oδηγoί των πιo πάνω oχημάτων και όταν κινoύνται σε oδό με παγετό, εφόσoν ειδoπoιoύνται πρoς τoύτo με ρυθμιστικές πινακίδες ή από τις αρμόδιες αρχές.

Αν δεν συμμορφωθεί ο οδηγός, τα αστυνομικά όργανα μπορούν να επιβάλουν ακινητοποίηση του οχήματος στο άκρο της οδού ή σε άλλο κατάλληλο σημείο, μέχρι την αποκατάσταση της κανονικής κυκλοφορίας.

 

Η πρόταση με κόκκινο χρώμα αναφέρεται προφανώς στα οχήματα που δε φέρουν ειδικά (χειμερινά) ελαστικά. Μήπως όμως αναφέρεται και στα οχήματα που φέρουν τα ειδικά ελαστικά; Ας μην αναλύσουμε το θέμα εάν τα χειμερινά ελαστικά μπορούν να ανταπεξέλθουν στον παγετό.

αφου λεει εφοσον δεν φερει ειδικα ελαστικα εισαι καλυμμενος. Δλδ δεν μπορει να σε υποχρεωσει να βαλεις αλυσιδες αν εχεις χιονολαστιχα. προσοχη ομως. οχι 4 εποχων κτλ. θα πρεπει να εχει το ειδικο σημα χιονολαστιχων πανω στο ελαστικό. πολλά όργανα δεν το γνωριζουν οποτε καλο θα ειναι να το εκτυπωσεις ή να το εχεις σε ενα pdf στο κινητο για να του το δέίξεις.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τα Michelin Crossclimate που είναι All season έχουν το σήμα με τη βουνοκορφή 3PMSF αλλά άντε να πείσεις τον τροχονόμο που δεν ξέρει ότι τα ελαστικά σου είναι για το χιόνι...Βάζεις αλυσίδες για 100μ και μετά τις βγάζεις...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα Haldex αλλά σαν τα torsen δεν ειναι.Διαλεξα torsen αντί του επόμενου μοντέλου με hadlex και δεν χαμπαραζω πουθενά. Φτανω Βάκχο αμα λάχει.Αρκεί να πάρω φορα απ την Ιτέα.:):);)

  • Like 6

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, και σε βγαζει και απο το δρομο αμα λαχει να'ουμ... :yes Ποσες φορες μου εχει τυχει καλοκαιριατικα να γυριζω απο το σουπερμαρκετ και να το παταω λιιγο... ισα να προλαβω το κιτρινο και να κανω απλωτες να το μαζεψω... :popo:

γιατί ειδικά μετά το σουπερ μαρκετ?


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου για τα Michelin Crossclimate μέχρις στιγμής είναι πάρα πολύ καλές.Σε ορεινό δίκτυο τα ελαστικά δεν έχασαν την επαφή τους ακομα και όταν το παράκανα κάποιες φορές.Στο βρεγμένο υποδειγματικά,καμία σχέση με τα Bridgestone t001 που γλίστραγαν από τον πρώτο μήνα...Εξαιρετικά και στο φρενάρισμα.Μένει να τα δοκιμάσω στο χιόνι,αν μας κάνει τη χάρη ο καιρός μπορεί να γίνει και μεθαύριο η δοκιμή!!!

 

Κατι νεο για την δοκιμη σε χιονι?.................


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε βρήκα χιόνι...Στο Περιστέρι που μένω μόνο κρύο κάνει...Κι εγώ χιόνι περιμένω να πατήσω αλλά ακόμα τίποτα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα Haldex αλλά σαν τα torsen δεν ειναι.Διαλεξα torsen αντί του επόμενου μοντέλου με hadlex και δεν χαμπαραζω πουθενά. Φτανω Βάκχο αμα λάχει.Αρκεί να πάρω φορα απ την Ιτέα. :) :) ;)

 

Το torsen είναι πολύ ανώτερο του haldex δεν το σηζητάμε.

 

Το μόνο υπέρ που ίσως έχει το haldex είναι μικρότερη κατανάλωση.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί ειδικά μετά το σουπερ μαρκετ?

Συνηθως μετα τη δουλεια (οταν εχουμε δουλεια... εμεις οι πετρελαιαδες... :( ) ειναι απογεματακι, εχει ζεστανει η ασφαλτος και γλιστραει... βιαζομαι εγω να παω σπιτι... δεν θελει πολυ να γινει το κακο... :cry:

 

Αλλα να σπιναρει με δευτερα στις 2000 στροφες, σιγουλια-σιγουλια... αλλα τι να κανουμε, να παρουμε αλλο αμαξι για το σουπερμαρκετ? :unknw:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνηθως μετα τη δουλεια (οταν εχουμε δουλεια... εμεις οι πετρελαιαδες... :( ) ειναι απογεματακι, εχει ζεστανει η ασφαλτος και γλιστραει... βιαζομαι εγω να παω σπιτι... δεν θελει πολυ να γινει το κακο... :cry:

 

Αλλα να σπιναρει με δευτερα στις 2000 στροφες, σιγουλια-σιγουλια... αλλα τι να κανουμε, να

 

 

  • Like 6

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω δει και Ferrari με καφασι δεμενο με χταποδι στα Σπατα, αλλα δεν προλαβα να το βγαλω φωτογραφια.

 

Παπια εδω δεν εχει Αχιλλεα, μαλλον δεν περνανε ρυπους ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...