Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Όταν έβαλα χειμερινά λάστιχα έψαχνα και εγώ για σιδερένιες. Οι καινούργιες μου φανήκαν ακριβές, μεταχειρισμένες δεν βρήκα (Alfa 156 του 1998). Ο λαστιχάς έψαξε και μου βρήκε μεταχειρισμένες αλουμινίου (στενότερες, αλλά καλύτερα). Ο λόγος που ήθελα ήταν για να μην σημαδεύονται οι ζάντες από το βάλε βγάλε των ελαστικών. Σε όλα αυτά τα χρόνια πάντα χρειάζονταν νέα ζυγοστάθμιση (πλήρωνα μόνο την ζυγοστάθμιση).

Θα σου πρότεινα να ψάξεις φθηνές καινούργιες αλουμινίου, η διαφορά στα χρήματα θα είναι μικρη (πιστεύω ότι δεν θα βρεις με τίποτα, πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν στάνταρ αλουμινίου ζάντες)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γατάκια να μαθαίνετε

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2118735918349498&id=1377757209114043

 

Strike!!!

  • Like 3

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

να ρωτησω κατι ?

 

τι γινεται με οσα αμαξια εχουν αισθητηρες πιεσης?

 

μεταφερονται οι αισθητηρες απο ζαντα σε ζαντα ? ειναι εσωτερικα ο αισθητηρας? παει μαζι με την βαλβιδα?

 

 

(πρωτη φορα εχω αμαξι με αισθητηρα πιεσης ελαστικων και δεν ξερω πως λειτουργει)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγω πρωτη φορα. Μεταφερονται αλλα πρεπει η ζαντα να μπορει να δεχθεί


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι εχω βρει 4αδα γνησιες ζαντες . οποτε πρεπει να ξεζανταριστουν τα λαστιχα ? η βγαινει χωρις να ξεζανταριστουν ?

 

 

εγω θελω να εχω μια τετραδα καλοκαιρινα και μια τετραδα χειμερινα. θα μπορω να μεταφερω ευκολα τους αισθητηρες χωρις να μονταρω ξεμονταρω λαστιχα?

η θα πρεπει να αγορασω και αισθητηρες με τις νεες ζαντες? αν ναι πως διαολο ¨μιλανε" οι αισθητηρες με το αμαξι ? θελουν ειδικο σεταρισμα απο εξουσιοδοτημενο ?

 

(μιλαω για audi)

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι θα πρεπει να αγορασουμε και αισθητηρες

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσο φοράω τα χιονολάστιχα είμαι χωρίς αισθητήρες

γιατί όταν ψάχτηκα για να αγοράσω άλλη μία τετράδα αισθητήρες ήθελαν 180 Ευρώ.

 

Για να βγει ο αισθητήρας, τουλάχιστον στο δικό μου, πρέπει να βγει το λάστιχο τουλάχιστον απο τη μία του πλευρά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι εχω βρει 4αδα γνησιες ζαντες . οποτε πρεπει να ξεζανταριστουν τα λαστιχα ? η βγαινει χωρις να ξεζανταριστουν ?

 

 

εγω θελω να εχω μια τετραδα καλοκαιρινα και μια τετραδα χειμερινα. θα μπορω να μεταφερω ευκολα τους αισθητηρες χωρις να μονταρω ξεμονταρω λαστιχα?

η θα πρεπει να αγορασω και αισθητηρες με τις νεες ζαντες? αν ναι πως διαολο ¨μιλανε" οι αισθητηρες με το αμαξι ? θελουν ειδικο σεταρισμα απο εξουσιοδοτημενο ?

 

(μιλαω για audi)

Ο αισθητήρας είναι μαζί με την βαλβίδα, ενιαίος. Δυστυχώς στην περίπτωση αυτή ή αγοράζεις ζάντες για τα χειμερινά ΚΑΙ αισθητήρες, ή παίρνεις μόνο λάστιχα και τα βάζεις- βγάζεις στις ίδιες ζάντες. Εγώ ,αν και αρχικά (χωρίς να ξέρω την λειτουργία των αισθητήρων), ήθελα να πάρω σιδερένιες ζάντες για να βάλω τα χειμερινά λάστιχα, άλλαξα γνώμη όταν είδα την τιμή των αισθητήρων. 90 ευρώ ο ένας!!! στην αντιπροσωπία, 55 ευρώ ο ένας στην καλύτερη περίπτωση στο e-bay στην Γερμανία + μεταφορικά . Τελικά πήρα μόνο λάστιχα στις ίδιες ζάντες. Στο άλλο μου αυτοκίνητο, ένα παλαιότερο Audi, δεν έχει αισθητήρες πίεσης σε κάθε τροχό, αλλά υπολογίζει την απώλεια πίεσης με τους αισθητήρες ABS/ESP. Σε εκείνο έχω χειμερινά λάστιχα σε ξεχωριστές ζάντες.Συνήθως δεν χρειάζεται να επισκευθείς συνεργείο όταν αλλάζεις τροχούς χειμώνα- καλοκαίρι. Οι αισθητήρες είναι self-learning

 

Edited by nx250
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχω αισθητήρες σε κανένα όχημά μου, αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξίζει να μπεί κάποιος σε αυτό το έξοδο στην Ελλάδα που φοράμε χειμερινά 3 μήνες άντε 4.... είναι δηλαδή τόσο επίφοβο να κουμπώσεις σε όχημα με αισθητήρες πίεσης ελαστικών μία απλή 4άδα ζαντολάστιχα χωρίς αισθητήρες? Έχω την εντύπωση ότι κάποια ηλεκτρικά καλούδια περισσότερο μας δυσκολεύουν την ζωή παρά μας την διευκολύνουν....

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά τα ABS & ESP οι αισθητήρες πίεσης ελαστικών είναι το καλύτερο ηλεκτρονικό βοήθημα που έχει μπει στα αυτοκίνητα.

 

Προσωπική άποψη.

 

Δεν είναι μόνο η περίπτωση να σου "σκάσει" το λάστιχο...

 

Βλέπω συνέχεια στο δρόμο αυτοκίνητα να κινούνται και κάποιο απο τα ελαστικά τους να μην έχει σωστή πίεση

και αυτό φαίνεται απο το "μάγουλο" που κάνει το ελαστικό.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ελαστικό να ταλαιπωρείτε πάρα πολύ και να ανεβάζει θερμοκρασία στα πλαϊνά του..

 

Αν έχεις τους αισθητήρες το αυτοκίνητο θα σε προειδοποιήσει με λαμπάκι και ειδοποίηση για την χαμηλή πίεση

και θα γλυτώσεις το κλατάρισμα που μπορεί να σε στείλει στα θυμαράκια και σένα και την οικογένειά σου.

 

Όσες φορές μου έτυχε ελαστικό να έχει χάσει πίεση δεν κατάλαβα τίποτα, ιδίως όταν είναι πίσω..

 

Με τους αισθητήρες ξέρεις ανα πάσα στιγμή την πίεση σε κάθε ελαστικό.

Τουλάχιστον στο 1900 κιλών insignia.

 

Και όπως είπα πιο πάνω στα χειμερινά δεν έχω αισθητήρες.

Edited by BlackSmith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχω αισθητήρες σε κανένα όχημά μου, αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξίζει να μπεί κάποιος σε αυτό το έξοδο στην Ελλάδα που φοράμε χειμερινά 3 μήνες άντε 4.... είναι δηλαδή τόσο επίφοβο να κουμπώσεις σε όχημα με αισθητήρες πίεσης ελαστικών μία απλή 4άδα ζαντολάστιχα χωρίς αισθητήρες? Έχω την εντύπωση ότι κάποια ηλεκτρικά καλούδια περισσότερο μας δυσκολεύουν την ζωή παρά μας την διευκολύνουν....

 

 

αν το κοστος ειναι τοσο υψηλο δεν μπαινεις στον κοπο να αγορασεις αισθητηρες... απλα τσεκαρεις την πιεση των ελαστικων που και που οπως στα αμαξια χωρις αισθητηρες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι αισθητήρες είναι υποχρεωτική σε όλα τα αυτοκίνητα από το 2014 και μετά μου φαίνεται. Ή 2013.

Αν το αυτοκίνητο έχει προδιαγραφές-σύστημα για αισθητήρες τότε δεν ξέρω τι παίζει χωρίς αυτούς. Σίγουρα θα έχεις όλο το λαμπάκι αναμμένο.

 

Πάντως σε χώρες του εξωτερικού τρως πρόστιμο αν δεν έχεις, και πρέπει να έχεις. Άσε που αν πας να πάρεις λάστιχα πχ χειμερινά και έχεις αμάξι 2016 και πεις α δεν θέλω αισθητήρες τότε δε σου βάζουν τα λάστιχα...

Γιατί μετά αν τύχει κάτι, θεωρούνται κι αυτή υπεύθυνοι.


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκεί να δουλεύουν σωστά οι αισθητήρες...Ένας φίλος και σκιέρ είχε ένα αμάξι που του είχε βγάλει πολλά ηλεκτρικά προβλήματα.Έβαζε αέρα στα ελαστικά και μετά από λίγη ώρα του έδειχνε ότι είναι σχεδόν κλαταρισμένα.Καλά τα ηλεκτρονικά αλλά δεν είναι σε τόσο υψηλό επίπεδο να τα εμπιστεύεσαι τυφλά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν ο δρόμος μου απο την Kama όπου και σταμάτησα να ρωτήσω για χιονολάστιχα.

Ρώτησα για 205/60/16 αλλά δεν φέρνουν προς το παρών αυτη τη διάσταση σε 205/55/16 που φοράνε και οι πέτρες, τιμή για τετράδα 170€.

Μου ήρθε να τα πάρω εκείνη την στιγμή αλλά δεν τα είχε ετοιμοπαράδοτα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχω αισθητήρες σε κανένα όχημά μου, αλλά αναρωτιέμαι πόσο αξίζει να μπεί κάποιος σε αυτό το έξοδο στην Ελλάδα που φοράμε χειμερινά 3 μήνες άντε 4.... είναι δηλαδή τόσο επίφοβο να κουμπώσεις σε όχημα με αισθητήρες πίεσης ελαστικών μία απλή 4άδα ζαντολάστιχα χωρίς αισθητήρες? Έχω την εντύπωση ότι κάποια ηλεκτρικά καλούδια περισσότερο μας δυσκολεύουν την ζωή παρά μας την διευκολύνουν....

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αρχικά! Ελα όμως που στα καινούρια αυτοκίνητα που είναι υποχρεωτικοί οι αισθητήρες, δεν απενεργοποιείται η προειδοποίηση, άρα έχεις συνεχώς την ένδειξη στην κεντρική οθόνη, χτυπά το καμπανάκι, και δεν μπορείς να δεις τίποτα άλλο στην κεντρική οθόνη!!! Αυτό δεν το αντέχεις για 4 μήνες!!!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν ο δρόμος μου απο την Kama όπου και σταμάτησα να ρωτήσω για χιονολάστιχα.

Ρώτησα για 205/60/16 αλλά δεν φέρνουν προς το παρών αυτη τη διάσταση σε 205/55/16 που φοράνε και οι πέτρες, τιμή για τετράδα 170€.

Μου ήρθε να τα πάρω εκείνη την στιγμή αλλά δεν τα είχε ετοιμοπαράδοτα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ποια λαστιχα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

ποια ελαστικα 205/55-16 βρηκες με 170 ευρω η τετραδα ? ποιο μοντελο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

ποια ελαστικα 205/55-16 βρηκες με 170 ευρω η τετραδα ? ποιο μοντελο ?

Ναι ναι αυτά,

http://www.e-panelast.gr/index.php?route=product/product&product_id=305

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά τα ABS & ESP οι αισθητήρες πίεσης ελαστικών είναι το καλύτερο ηλεκτρονικό βοήθημα που έχει μπει στα αυτοκίνητα.

 

Προσωπική άποψη.

 

Δεν είναι μόνο η περίπτωση να σου "σκάσει" το λάστιχο...

 

Βλέπω συνέχεια στο δρόμο αυτοκίνητα να κινούνται και κάποιο απο τα ελαστικά τους να μην έχει σωστή πίεση

και αυτό φαίνεται απο το "μάγουλο" που κάνει το ελαστικό.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ελαστικό να ταλαιπωρείτε πάρα πολύ και να ανεβάζει θερμοκρασία στα πλαϊνά του..

 

Αν έχεις τους αισθητήρες το αυτοκίνητο θα σε προειδοποιήσει με λαμπάκι και ειδοποίηση για την χαμηλή πίεση

και θα γλυτώσεις το κλατάρισμα που μπορεί να σε στείλει στα θυμαράκια και σένα και την οικογένειά σου.

 

Όσες φορές μου έτυχε ελαστικό να έχει χάσει πίεση δεν κατάλαβα τίποτα, ιδίως όταν είναι πίσω..

 

Με τους αισθητήρες ξέρεις ανα πάσα στιγμή την πίεση σε κάθε ελαστικό.

Τουλάχιστον στο 1900 κιλών insignia.

 

Και όπως είπα πιο πάνω στα χειμερινά δεν έχω αισθητήρες.

Φίλε Black Smith, εννοείται ότι είναι χρήσιμο αξεσουάρ, ιδίως όταν πρόκειται για την ασφάλειά μας, απλά προσωπικά δεν με ενθουσιάζει αυτό το overdose ηλεκτρονικών. Το όχημα του πατέρα μου διαθέτει τέτοιο σύστημα, και ένα άλλο κάρο ηλεκτρονικά αλλά δεν με τρελαίνει.....και ειλικρινά διασκεδάζω πολύ περισσότερο να οδηγάω το BMW μου με 200 ,παρα κάτι, ταπεινά άλογα στους πίσω τροχούς με μοναδικό ηλεκτρονικό σύστημα το ABS απ' ότι ένα Lexus με 340 άλογα που ψήνει και καφέ μόνο του))))).....

 

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αρχικά! Ελα όμως που στα καινούρια αυτοκίνητα που είναι υποχρεωτικοί οι αισθητήρες, δεν απενεργοποιείται η προειδοποίηση, άρα έχεις συνεχώς την ένδειξη στην κεντρική οθόνη, χτυπά το καμπανάκι, και δεν μπορείς να δεις τίποτα άλλο στην κεντρική οθόνη!!! Αυτό δεν το αντέχεις για 4 μήνες!!!

Φίλε NX250 η αλήθεια είναι ότι εξαρτάται από το μοντέλο....εδώ ρεσέρβα ανάβει και χάνεις όλες τις υπόλοιπες ενδείξεις στο ταμπλό, λές και εάν άναβε ένα απλό λαμπάκι, όπως γινόταν τόσα χρόνια θα είχε κάποια διαφορά!!!

Εάν συμβαίνει αυτό στο όχημά σου είναι όντως εκνευριστικό...

 

ποια λαστιχα?

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=8421&page=66

 

Τσέκαρε το ποστ μου.... τα βρήκα στα 150 ευρώ στην διάσταση που με ενδιαφέρει , 195/65/15...επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι ΔΕΝ αναλαμβάνουν την τοποθέτηση , οπότε στην παραπάνω τιμή θα πρέπει να προστεθεί και ένα μικρό επιπλέον κόστος.

Σε μιά γρήγορη ματιά που έριξα σε reviews σε Ρώσσικά sites, τα σχόλια είναι πολύ θετικά γενικότερα. Απλά μία μικρή λεπτομέρεια, σχεδόν όλοι στην Ρωσσία τα φοράνε με καρφιά..

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ριξτε μια ματια στα nankang κυριως οι βορειοι

 

αφοι μετσοπουλοι εισαγωγεις εδρα Θεσ/κη χωρις αυτο να σημαινει τιποτα ,βρισκονται σχεδον παντου .......εχω

 

τα χειμερινα τους 5η σαιζον ...ειναι και οικονομικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά για παράδειγμα εδω σε ένα τροχαίο η αστυνομία διαπίστωσε ότι ο ένας είχε μεν χειμερινά αλλά χωρίς αισθητήρες (ενώ έπρεπε να έχει βάση ευρωπαϊκής ένωσης).

 

Έτσι η ασφαλιστική τον θεώρησε υπαίτιο και αρνήθηκε να καλύψει αυτά που όφειλε να καλύψει και είναι εδώ και δύο χρόνια στα δικαστήρια. Σου λέει μπορεί εσύ να είχες χάσει αέρα στα λάστιχα να...μπλαμπλά μπλα άρα ίσως φταις εσύ και δεν είχες σένσορές όπως όφειλες, άρα δεν πληρούσες οδηγίες κατασκευαστή, ευρωπαϊκής ένωσης, κλπ κλπ.


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...