Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Μα

 

Σεβαστες ολες οι αποψεις. Το ποσο κοστολογει ο καθενας την ασφαλεια του ειναι υποκειμενικο. Οπως επισης το τι θελει να πιστευει ωστε να ειναι ψυχολογικα καλυμμενος....

 

Μα και βέβαια είναι σεβαστές οι απόψεις και βέβαια δεν υπάρχει κόστος για την ασφάλεια. Για την ασφάλεια υπάρχει μόνο η γνώμη του ειδικού και όχι κάποια π@παρια που διάβασες στο ιντερνετ. Παράλληλα για την ασφάλεια πολύ μεγάλη σημασία παίζουν και οι αναρτήσεις και τα φρένα που πολύ θα ήθελα να κάνουμε ένα γκάλοπ για πχ το πόσο συχνά αλλάζουμε αναρτήσεις. Πιστέψτε με το 80% των αναρτήσεων που κυκλοφορούν είναι πολύ πιο επικίνδυνες από τα λάστιχα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα και βέβαια είναι σεβαστές οι απόψεις και βέβαια δεν υπάρχει κόστος για την ασφάλεια. Για την ασφάλεια υπάρχει μόνο η γνώμη του ειδικού και όχι κάποια π@παρια που διάβασες στο ιντερνετ. Παράλληλα για την ασφάλεια πολύ μεγάλη σημασία παίζουν και οι αναρτήσεις και τα φρένα που πολύ θα ήθελα να κάνουμε ένα γκάλοπ για πχ το πόσο συχνά αλλάζουμε αναρτήσεις. Πιστέψτε με το 80% των αναρτήσεων που κυκλοφορούν είναι πολύ πιο επικίνδυνες από τα λάστιχα.

 

Το θέμα "ειδικός" στην Ελλάδα είναι μεγάλη ιστορία.Όποιος θέλει κι έχει το κεφάλαιο ανοίγει ένα μαγαζί και πουλάει ελαστικά.Βρίσκει και 3 πιτσιρικάδες να έχουν εμπειρία στην τοποθέτηση και όλα καλά.Μετά αυτός "συμβουλεύει" με βάση ποιο ελαστικό/αμορτισέρ/ελατήριο του προσφέρει μεγαλύτερο κέρδος.Πρόπερσι που πήγα να αλλάξω αμορτισέρ στο λαστιχάδικο που παίρνω ελαστικά,φαγώθηκε να με πείσει να βάλω monroe.Δεν είναι κακά,αλλά εγώ είχα διαβάσει για το αμάξι μου καλές κριτικές για τα bilstein.Εξίσου επώνυμα.Που ήταν και λίγο πιο φθηνα από τα monroe.Χωρίς να επιχειρηματολογεί για τα monroe μόνο να λέει "στα Γαλλικά αυτά βάζουν".Αόριστο επιχείρημα.Τελικά έβαλα bilstein και μια χαρά είναι.Το "λάθος" μου ήταν ότι δεν άλλαξα κι ελατήρια μαζί,διότι δε μου έβγαιναν τα χρήματα,αλλά θα το κάνω στο άμεσο διάστημα έστω ξαναπληρώνοντας τοποθέτηση κλπ.

 

Όσο για την αλλαγή των αναρτήσεων ο περισσότερος κόσμος τις αλλάζει όταν τον κόψουν στο ΚΤΕΟ.Εγώ τα αμορτισέρ τα άλλαξα έχοντας 70.000χλμ.Δεν ξέρω αν έπρεπε νωρίτερα,η μέτρηση δεν είχε γράψει κάτι κακό.Κάθε χρόνο ελέγχω την ευθυγράμμιση διότι με τόσες λακούβες που έχουν οι Ελληνικοί δρόμοι χρειάζεται τακτικά.

 

Τα περισσότερα ΚΤΕΟ προσφέρουν υπηρεσία εκούσιου ελέγχου.Μια αμορτισερομέτρηση και φρενομέτρηση κι έλεγχο ευθυγράμμισης δεν κοστίζουν πολύ.Και μπορούν να σε γλιτώσουν από πολλά έξοδα.

Edited by Sp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι από τις φορές που δεν ξέρω αν πρέπει να είναι σεβαστές. Βέβαια δεν είμαι ο Ιαβέρης όποτε δεν μπορώ να έχω παραπάνω γνώμη. Οι αποφάσεις άλλων όμως εδώ επηρεάζει και τη δίκη μου ασφάλεια!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου αλλα οπως ξερεις στο λεξικο διπλα στη λεξη Ξερολας = Ελληνας...................

 

Τι να πεις...... καποιος για να μη δωσει 300 ευρω και να ειμαστε ασφαλεις ολοι αλλα κυριως αυτος και η οικογενεια του επιλεγει να αυθυποβαλεται για να ειναι καλα ψυχολογικα στο να πιστευει οτι τα λαστιχα αν και 5-6-7-8-9......... ετων ειναι μια χαρα.............. :wallbash: :wallbash: :wacko: :wacko: :wacko:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου αλλα οπως ξερεις στο λεξικο διπλα στη λεξη Ξερολας = Ελληνας...................

 

Τι να πεις...... καποιος για να μη δωσει 300 ευρω και να ειμαστε ασφαλεις ολοι αλλα κυριως αυτος και η οικογενεια του επιλεγει να αυθυποβαλεται για να ειναι καλα ψυχολογικα στο να πιστευει οτι τα λαστιχα αν και 5-6-7-8-9......... ετων ειναι μια χαρα.............. :wallbash: :wallbash: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Έχεις δίκιο. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι φαντασμένοι νομίζουν ότι ξέρουν για τον άλλον πράγματα που δεν έχουν δει καν.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα εδέησα να πάω να βάλω τα θερινά. Στο βουλκανιζατέρ όταν τους ρώτησα, μου είπαν ότι και τα 8 λάστιχα είναι σε θαυμάσια κατάσταση.

 

8?

 

Νταλίκα οδηγείς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου αλλα οπως ξερεις στο λεξικο διπλα στη λεξη Ξερολας = Ελληνας...................

 

Τι να πεις...... καποιος για να μη δωσει 300 ευρω και να ειμαστε ασφαλεις ολοι αλλα κυριως αυτος και η οικογενεια του επιλεγει να αυθυποβαλεται για να ειναι καλα ψυχολογικα στο να πιστευει οτι τα λαστιχα αν και 5-6-7-8-9......... ετων ειναι μια χαρα.............. :wallbash: :wallbash: :wacko: :wacko: :wacko:

Ρε συ φίλε είναι δυνατών να μην μπορείς να εμπιστευτείς έναν άνθρωπο που ξέρεις 20 χρόνια, έχεις πιει 367 ποτά παρέα, γνωρίζεις ότι έχει κάνει 32 σεμινάρια και του λες "ρε συ να σου δώσω 300-500 ευρώ?" και να σου λέει "όχι δεν χρειάζεται"??????????????

 

Έλεος πια αν εσύ έχεις πέσει σε απατεώνες δεν σημαίνει ότι όλοι πέφτουμε σε απατεώνες.

 

Θερμή παράκληση μην γράφουμε μπαρούφες γιατί ο συμπολίτης μας που θα δώσει 300-500 ευρώ για να αλλάξει καταπλητικά λάστιχα 5 ετών είναι πιθανό να μην τα δώσει για να αλλάξει τρισάθλιες αναρτήσεις που τις χρειάζεται πιο πολύ. Μέχρι να δω επίσημο έγγραφο της Miscelin ή κάθε εταιρία που λέει ότι τα λάστιχα στα 4,99 έτη είναι για πέταμα ισχύει ότι λέει η Miscelin "μετά από έλεγχο επίσημο αντιπροσώπου"

 

Θέλετε με το ζόρι να πείσετε ότι τα χιονολάστιχα πρέπει κάθε 4 χρόνια να τα αλλάζεις? Συνεχίστε εγώ θα συνεχίζω να γράφω ύστερα από έλεγχο ειδικού. Αν δεν έχετε ειδικό πάρτε με τηλέφωνο ή πηγαίντε στην Michelin και την Bridgestone Hellas

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ φίλε είναι δυνατών να μην μπορείς να εμπιστευτείς έναν άνθρωπο που ξέρεις 20 χρόνια, έχεις πιει 367 ποτά παρέα, γνωρίζεις ότι έχει κάνει 32 σεμινάρια και του λες "ρε συ να σου δώσω 300-500 ευρώ?" και να σου λέει "όχι δεν χρειάζεται"??????????????

 

Έλεος πια αν εσύ έχεις πέσει σε απατεώνες δεν σημαίνει ότι όλοι πέφτουμε σε απατεώνες.

 

Θερμή παράκληση μην γράφουμε μπαρούφες γιατί ο συμπολίτης μας που θα δώσει 300-500 ευρώ για να αλλάξει καταπλητικά λάστιχα 5 ετών είναι πιθανό να μην τα δώσει για να αλλάξει τρισάθλιες αναρτήσεις που τις χρειάζεται πιο πολύ. Μέχρι να δω επίσημο έγγραφο της Miscelin ή κάθε εταιρία που λέει ότι τα λάστιχα στα 4,99 έτη είναι για πέταμα ισχύει ότι λέει η Miscelin "μετά από έλεγχο επίσημο αντιπροσώπου"

 

Θέλετε με το ζόρι να πείσετε ότι τα χιονολάστιχα πρέπει κάθε 4 χρόνια να τα αλλάζεις? Συνεχίστε εγώ θα συνεχίζω να γράφω ύστερα από έλεγχο ειδικού. Αν δεν έχετε ειδικό πάρτε με τηλέφωνο ή πηγαίντε στην Michelin και την Bridgestone Hellas

 

 

Α γειά σου..... πέστα ρε ΜΙΚ.....

 

Τα Barum τα έβαλα στο BMW πρίν από 4 χρόνια. Μετά από τους δύο πρώτους χειμώνες, δεν τα ξαναέβαλα γιατί είχα καταθέσει πινακίδες στο αμάξι. Ετσι έμειναν 2 χρόνια σε ειδική βάση που έχω αγοράσει ειδικά για να αποθηκεύω τα χειμερινά που δεν εφάπτεται το ένα με το άλλο, τα οποι]ία είναι αποθηκευμένα σε υπόγα που δεν τα βλέπει ούτε δορυφόρος .....παίζει να έχουν γύρω στα 2000 χλμ , ίσως και λιγότερα, μιάς και το αυτοκίνητο το άφηνα μόνιμα Αμφίκλεια όλον τον χειμώνα....Φέτος που θα ξαναβάλω πινακίδες στο αμάξι , μήπως να τα αλλάξω γιατί θα είναι η 5η τους χρονιά? Τα λάστιχα φυσικά επειδή τα ελέγχω συνέχεια είναι σε καινούργια κατάσταση....

Κινδυνεύω? Είμαι επικίνδυνος για τους γύρω μου? Κανάς ειδικός να με διαφωτίσει?

 

Επιμένω σε αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ......ο καθένας, ΑΝΑΛΟΓΑ με το όχημα που διαθέτει, ΑΝΑΛΟΓΑ με το στύλ οδήγησης που έχει,ΑΝΑΛΟΓΑ με το στήσιμο του οχήματός του, ΑΝΑΛΟΓΑ με τα πόσα χλμ κάνει, ΑΝΑΛΟΓΑ σε τι δρόμο θα κινηθεί , ΑΝΑΛΟΓΑ με τις κλιματολογικές συνθήκες στο μέρος που οδηγεί, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν έχει μία η δύο τετράδες λάστιχα, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν σταθμεύει το όχημά του σε πάρκιγκ ή ανοιχτό χώρο, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν θα πέσει σε σωστό επαγγελματία λαστιχά ή λαμόγιο, ΑΝΑΛΟΓΑ το ένα, ΑΝΑΛΟΓΑ το άλλο, καταλήγει στο συμπέρασμα για το πότε θα πρέπει να αλλάξει λάστιχα....

 

Ολα τα παραπάνω διαφέρουν από οδηγό σε οδηγό. Είναι στο χέρι μας , λαμβάνοντας υπ΄ όψιν όσες περισσότερες παραμέτρους γίνεται, να αποφασίζουμε τι είναι καλύτερο για την ασφάλειά μας.

 

Χρησιμοποιώ 2 τετράδες λάστιχα και στα 2 οχήματα μου εδώ και πάνω από 10 χρόνια......Είναι τρομερή η διαφορά με πρίν που χρησιμοποιούσα μόνο καλοκαιρινά όλο τον χρόνο τόσο στην διάρκεια ζωής των ελαστικών όσο και στην οδηγική συμπεριφορά ιδίως τον χειμώνα.....

 

 

 

Φιλικά,

Σπύρος


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι από τις φορές που δεν ξέρω αν πρέπει να είναι σεβαστές. Βέβαια δεν είμαι ο Ιαβέρης όποτε δεν μπορώ να έχω παραπάνω γνώμη. Οι αποφάσεις άλλων όμως εδώ επηρεάζει και τη δίκη μου ασφάλεια!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φίλε KonKan, με αυτήν την λογική δεν θα πλησιάζαμε καν στο βουνό για να χαρούμε το σκί μας. Εάν σκεφτείς ότι κάθε φορά που ανεβαίνουμε στο βουνό το 95% των οχημάτων φοράει καλοκαιρινά ελαστικά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλα για χειμερινές συνθήκες, ένα μεγάλο ποσοστό των οδηγών δεν έχει ιδέα πως πρέπει να οδηγήσει στο χιόνι, ένα ποσοστό δεν έχει καν αλυσίδες μαζί του κτλ κτλ μάλλον από θαύμα ζούμε :hope::shock: ....

 

Μιλώντας τώρα σοβαρά , το πότε θα αλλαχτούν τα ελαστικά είναι μόνο μία από τις αποφάσεις των άλλων που επηρεάζουν την δική σου (μου, μας) ασφάλεια......

 

Φιλικά,

Σπύρος :thumbup:

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου αλλα οπως ξερεις στο λεξικο διπλα στη λεξη Ξερολας = Ελληνας...................

 

Τι να πεις...... καποιος για να μη δωσει 300 ευρω και να ειμαστε ασφαλεις ολοι αλλα κυριως αυτος και η οικογενεια του επιλεγει να αυθυποβαλεται για να ειναι καλα ψυχολογικα στο να πιστευει οτι τα λαστιχα αν και 5-6-7-8-9......... ετων ειναι μια χαρα.............. :wallbash: :wallbash: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Φίλε kaps, Ελληνας είμαι, ξερόλας σίγουρα όχι, αλλά επειδή βαρέθηκα τους διάφορους ξερόλες άρχισα να την ψάχνω μόνος στο θέμα των χειμερινών ελαστικών. Τα καλοκαιρινά ελαστικά ΔΕΝ με ενδιαφέρουν γιατί κάνω ελάχιστα χλμ με το αυτοκίνητο εδώ στο νησί όπου σχεδόν όλες οι μετακινήσεις μου γίνονται με το μηχανάκι. Μετά λοιπόν από αρκετή μελέτη, αρκετά χλμ σε δύσκολες χειμερινές συνθήκες όλα αυτά τα χρόνια εντός και εκτός Ελλάδος, και μετά από 5 διαφορετικές τετράδες χειμερινών , κάτι έχω αρχίσει να μαθαίνω και εγώ ο άσχετος για το κύκλο ζωής των ελαστικών όταν χρησιμοποιείς δύο τετράδες..........


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Φίλε KonKan, με αυτήν την λογική δεν θα πλησιάζαμε καν στο βουνό για να χαρούμε το σκί μας. Εάν σκεφτείς ότι κάθε φορά που ανεβαίνουμε στο βουνό το 95% των οχημάτων φοράει καλοκαιρινά ελαστικά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλα για χειμερινές συνθήκες, ένα μεγάλο ποσοστό των οδηγών δεν έχει ιδέα πως πρέπει να οδηγήσει στο χιόνι, ένα ποσοστό δεν έχει καν αλυσίδες μαζί του κτλ κτλ μάλλον από θαύμα ζούμε :hope::shock: ....

 

Μιλώντας τώρα σοβαρά , το πότε θα αλλαχτούν τα ελαστικά είναι μόνο μία από τις αποφάσεις των άλλων που επηρεάζουν την δική σου (μου, μας) ασφάλεια......

 

Φιλικά,

Σπύρος :thumbup:

Καλά ότι ο άσχετος είναι 1000 φορές ποιο επικίνδυνος από αυτόν που τράβηξε ένα δυο χρόνια τη θεωρητική ζωή των ελαστικών (πάντα υπάρχει ανοχή +10% τουλάχιστον) αλλά ξέρει, έβαλε χειμερινά...κλπ. δεν τι συζητάω. Έχεις απόλυτα δίκιο!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...

Επιμένω σε αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ......ο καθένας, ΑΝΑΛΟΓΑ με το όχημα που διαθέτει, ΑΝΑΛΟΓΑ με το στύλ οδήγησης που έχει,ΑΝΑΛΟΓΑ με το στήσιμο του οχήματός του, ΑΝΑΛΟΓΑ με τα πόσα χλμ κάνει, ΑΝΑΛΟΓΑ σε τι δρόμο θα κινηθεί , ΑΝΑΛΟΓΑ με τις κλιματολογικές συνθήκες στο μέρος που οδηγεί, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν έχει μία η δύο τετράδες λάστιχα, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν σταθμεύει το όχημά του σε πάρκιγκ ή ανοιχτό χώρο, ΑΝΑΛΟΓΑ εάν θα πέσει σε σωστό επαγγελματία λαστιχά ή λαμόγιο, ΑΝΑΛΟΓΑ το ένα, ΑΝΑΛΟΓΑ το άλλο, καταλήγει στο συμπέρασμα για το πότε θα πρέπει να αλλάξει λάστιχα....

 

Ολα τα παραπάνω διαφέρουν από οδηγό σε οδηγό. Είναι στο χέρι μας , λαμβάνοντας υπ΄ όψιν όσες περισσότερες παραμέτρους γίνεται, να αποφασίζουμε τι είναι καλύτερο για την ασφάλειά μας.

Χρησιμοποιώ 2 τετράδες λάστιχα και στα 2 οχήματα μου εδώ και πάνω από 10 χρόνια......Είναι τρομερή η διαφορά με πρίν που χρησιμοποιούσα μόνο καλοκαιρινά όλο τον χρόνο τόσο στην διάρκεια ζωής των ελαστικών όσο και στην οδηγική συμπεριφορά ιδίως τον χειμώνα.....

 

 

... Μετά λοιπόν από αρκετή μελέτη, αρκετά χλμ σε δύσκολες χειμερινές συνθήκες όλα αυτά τα χρόνια εντός και εκτός Ελλάδος, και μετά από 5 διαφορετικές τετράδες χειμερινών , κάτι έχω αρχίσει να μαθαίνω και εγώ ο άσχετος για το κύκλο ζωής των ελαστικών όταν χρησιμοποιείς δύο τετράδες..........

 

Ετσι…

Ενημέρωση και κοινή λογική.

Εκτός από τις περιπτώσεις που τα λάστιχα φωνάζουν … ΑΛΛΑΞΕ ΜΑΣ ΧΘΕΣ !!! (ναι, αν προσέξεις ακούγονται)smile.png

αν αντιλαμβάνεσαι την συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου, είναι πολύ εύκολη η επιλογή νέων ελαστικών και χρόνου αλλαγής.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι που αλλάζουν λάστιχα σχετικά νωρίς γιατί θέλουν το καλύτερο κράτημα (οχι υπερβολές, στα 25K περίπου). Όχι επειδή οδηγούν στο όριο, αλλά επειδή θέλουν την μεγίστη ασφάλεια. Ο εχθρός των ελαστικών είναι ο ήλιος (UV), τα χιλιόμετρα σε συνδυασμό με την έκθεση ορίζουν το χρονικό όριο απόδοσης. Στα χειμερινά η κατάστασή τους φαίνεται από το πόσο ανοικτές είναι λεπτές αυλακώσεις. Όταν είναι καινούργια δεν υπάρχει κενό. Όταν το διάκενο είναι εμφανές τότε ήρθε η ώρα της αντικατάστασης.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Update:

Μεχρι στιγμης μετα απο τοσους μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος, κανενα προβλημα σε βρεγμενο, σε στεγνο αν η ασφαλτος ειναι γυαλι και στο ξεκινημα βαλεις λιγο γκαζι περισσοτερο σπινιαρει για 1-2 δευτερολεπτα χωρις ομως να μπαινει το αντισπιν. Νομιζω οτι αυτο . Το ζητουμενο τωρα ειναι οι υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου....... Οσον αφορα το βρεγμενο και το στεγνο δρομο δεν βλεπω διαφορα απο αλλα ελαστικα Premium που φοραγα..........

 

Update: Michellin Crossclimate+ 225/45/17

 

Μετα απο 1 χρονο απολυτα ικανοποιημενος και σε στεγνο και σε βρεγμενο. Δεν υπαρχουν σημαδια φθορας. Αν καταφερουν και βγαλουν απροβληματιστα τα συνολικα χιλιομετρα ενος ¨καλοκαιρινου" ελαστικου, τοτε σιγουρα θα τα ξαναβαλω!!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω τα Michelin Crossclimate 195/65/15,την πρώτη γενιά,όχι τα Plus (+).Έχουν κλείσει 26 μήνες στο αυτοκίνητο και 22000χλμ περίπου.Πριν ένα μήνα έκανα τη δεύτερη μετακίνηση των ελαστικών μπρος-πίσω με παράλληλη ζυγοστάθμιση.Η ζυγοστάθμιση είναι πολύ σημαντική μια φορά το χρόνο.Τόσο από τη φυσιολογική φθορά των ελαστικών όσο και από τη φθορά των ζαντών από τις 1000αδες λακούβες που συναντάμε στους Ελληνικούς δρόμος.Μην περιμένετε να έχετε πρόβλημα για να την κάνετε.15 ευρώ μου τη χρέωσε το λαστιχάδικο που είχα αγοράσει τα ελαστικά κοντά στο σπίτι μου.Άλλοι μπορεί να είναι και φθηνότεροι.Από τα ελαστικά είμαι ακόμα απόλυτα ικανοποιημένος.Εμπνέουν εμπιστοσύνη κάθε φορά.Και τα επόμενα Michelin crossclimate θα είναι.Μόνο χιόνι δεν πάτησαν...Ελπίζω φέτος...

Edited by Sp
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι .

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για αλλαγή των χειμερινών ,BMW 320 touring xdrive,205/60/16 , τι προτείνετε ? Έχω ξεχωριστό σετ καλοκαιρινά .

Μου προτείνουν Pirelli sottozero , Good Year ultra grip κλπ.

Τώρα έχω Bridgestone . Επειδή δεν το έχω ψάξει αρκετά , καθε συμβουλή από γνωστές είναι πολύτιμη .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Good Year ultra grip

2. Bridgestone

και εγω αναμεσα στα bridgestone blizzak και στα ultragrip ειμαι..Βασικα πιο πολυ στα μπλιζακ..Απο αποψη αποδοσης σε στεγνο η θορυβου τι να προτιμησω?

Για grip στο χιονι διαβαζω πολυ καλες κριτικες και για τα 2...

Αρχικα σκεφτομουν και πιο οικονομικα τα hankook winter icept( καπως ετσι τελοσπαντων λεγονται) αλλα τα ψιλοαπεριψα.

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα ultra grip έχω γράψει λίγο παραπάνω, να συμπληρώσω ότι τα έβγαλα τέλη Μάρτη καμιά ουσιαστική διαφορά στον θόρυβο και θα έλεγα πως στο στεγνό καλύτερα από τα μαμά θερινά!!!!!!!


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Ultragrip εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις εδω. Εγω τα ειχα σε ενα Saxo και σε ενα Subaru Forester. Εξαιρετικα λαστιχα, ακομα και μια μερα που κατεβαινα ΧΚΠ-Σουβαλα με 28C.

 

Επισης πολυ καλη μαρτυρια εχουν τα Sava τα οποια φοριουνται πολυ στη Β. Ελλαδα. Τα ειχα χρησιμοποιησει στη Νορβηγια, αλλα στη ζεστη (22C) γλυστραγαν πολυ. Δεν ειναι για τετοιες θερμοκρασιες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω αναμεσα στα bridgestone blizzak και στα ultragrip ειμαι..Βασικα πιο πολυ στα μπλιζακ..Απο αποψη αποδοσης σε στεγνο η θορυβου τι να προτιμησω?

Για grip στο χιονι διαβαζω πολυ καλες κριτικες και για τα 2...

Αρχικα σκεφτομουν και πιο οικονομικα τα hankook winter icept( καπως ετσι τελοσπαντων λεγονται) αλλα τα ψιλοαπεριψα.

 

Εχω τα bridgestone blizzak lm32 σε δυνατό τετρακίνητο. Ο συνδυασμός είναι αποτελεσματικός παντού. Εχω ανέβει ανηφόρα κλίσης >20% με απάτητο 15-20 εκατοστά. Στα πολύ γλιστερά (πατημένο χιόνι από 1000 αυτοκίνητα, πάγο) στον κατήφορο χρειάζεται κοινός νους.

Προτίμησα τα bridgestone γνωρίζοντας ότι είναι σκληρότερα από άλλα, ακριβώς γι’ αυτό το λόγο.

Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (εκτός χιονόστρωσης) δεν άλλαξε πολύ και η φθορά είναι λογική. Προφανώς και πάω πολύ πιο φυλαγμένα από ότι με τα θερινά, ιδίως στις στροφές, το αυτοκίνητο είναι γνωστός λαστιχοφάγος.

Σε άλλο αυτοκίνητο θα διάλεγα κάτι πιο μαλακό, κυρίως για πρόσφυση σε εκκίνηση σε ανήφορο.

Τα Good Year ultra grip είναι μαλακά λάστιχα με συνέπεια πολύ καλή απόδοση στα δύσκολα.

Πάντως υπάρχουν αναφορές πως δημιουργούν αίσθημα ασάφειας στον οδηγό. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης.

 

Η επιλογή ελαστικών είναι παρόμοια με την επιλογή σκι. Ο συμβιβασμός είναι αναπόφευκτος.

 

Bridgestone Blizzak LM32 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Blizzak-LM32.htm

Goodyear UltraGrip 9 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/UltraGrip-9.htm

Michelin Alpin A4 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-A4.htm

Sava Eskimo S3+ http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Sava/Eskimo-S3-Plus.htm

Edited by Pant
  • Like 3

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

Απο τη στιγμη π ζουμε ελλαδα και το 95% των χμλ γινεται σε στεγνο δρομο για μενα μετραει πολυ η αποδοση τους εκει...Δλδ τι να το κανω το υπεργ... που δε κολλαει πουθενα αν ο θορυβος πχ ειναι ανυποφορος η απλα δε στριβει στην ασφαλτο..

Καλα ειπες οτι σα τα σκι γινεται καποιος συμβιβασμος...

θα κανω μια επισκεψη στο λαστιχα μου να με ενημερωσει κ για τιμες γιατι ενδιςφερομαι για 18αρια και βλεπω κατι 900-1000 να παιζουν στα goodyear...και αναλογα θα αποφασισω..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω, για όσους το ψάχνουν ότι οι κατατάξεις των ελαστικών στα διάφορα τεστ διαφέρουν από διάσταση σε διάσταση!!!!!!!!!!

Edited by vangelis_k
  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...