Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

 

Εχω τα bridgestone blizzak lm32 σε δυνατό τετρακίνητο. Ο συνδυασμός είναι αποτελεσματικός παντού. Εχω ανέβει ανηφόρα κλίσης >20% με απάτητο 15-20 εκατοστά. Στα πολύ γλιστερά (πατημένο χιόνι από 1000 αυτοκίνητα, πάγο) στον κατήφορο χρειάζεται κοινός νους.

Προτίμησα τα bridgestone γνωρίζοντας ότι είναι σκληρότερα από άλλα, ακριβώς γι’ αυτό το λόγο.

Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (εκτός χιονόστρωσης) δεν άλλαξε πολύ και η φθορά είναι λογική. Προφανώς και πάω πολύ πιο φυλαγμένα από ότι με τα θερινά, ιδίως στις στροφές, το αυτοκίνητο είναι γνωστός λαστιχοφάγος.

Σε άλλο αυτοκίνητο θα διάλεγα κάτι πιο μαλακό, κυρίως για πρόσφυση σε εκκίνηση σε ανήφορο.

Τα Good Year ultra grip είναι μαλακά λάστιχα με συνέπεια πολύ καλή απόδοση στα δύσκολα.

Πάντως υπάρχουν αναφορές πως δημιουργούν αίσθημα ασάφειας στον οδηγό. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης.

 

Η επιλογή ελαστικών είναι παρόμοια με την επιλογή σκι. Ο συμβιβασμός είναι αναπόφευκτος.

 

Bridgestone Blizzak LM32 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Blizzak-LM32.htm

Goodyear UltraGrip 9 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/UltraGrip-9.htm

Michelin Alpin A4 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-A4.htm

Sava Eskimo S3+ http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Sava/Eskimo-S3-Plus.htm

Εχω τα ultra grip SUV σε vw amarok και δεν εχω καμενα θεμα ουτε στο στεγνο ουτε στο χιονισμενο , με πολυ χιονι πανω στον δρομο , μου εδινε καλη αίσθηση, πηγαίνοντας με 80 - 100 χιλιόμετρα ανά ώρα , αλλά το σημαντικότερο που δεν μετράει τόσο ότι είναι τετρακίνητο, είχα φρένα, φρέναρε όπου ήθελα χωρίς πρόβλημα!!! Εντάξει λογο βοηθάει και η τετρακίνηση αλλά πιο πολύ το φρενάρισμα έχει σχέση με το λάστιχο!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι .

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για αλλαγή των χειμερινών ,BMW 320 touring xdrive,205/60/16 , τι προτείνετε ? Έχω ξεχωριστό σετ καλοκαιρινά .

Μου προτείνουν Pirelli sottozero , Good Year ultra grip κλπ.

Τώρα έχω Bridgestone . Επειδή δεν το έχω ψάξει αρκετά , καθε συμβουλή από γνωστές είναι πολύτιμη .

Captain ,τσεκαρε και τα Barum Polaris. Τα φοράω εγώ και ο Λάππας και είμαστε απολύτως ευχαριστημένοι....

Εδώ στην φωτογραφία σε τρελη χιονοθύελλα στην Φτερό με την πισωκουνα μου....

post-12-0-00550700-1539554552_thumb.jpg

Edited by porfirio
  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ειδα οτι τα χειμερινα μου τα μπροστα ειναι πιο φθαρμενα απο τα πισω....οχι μεγαλη διαφορα...τα μεν να ειναι στα +6 mm τα αλλα στα +6 pros 7 mm ...

ειναι καλυτερα να παο να βαλο τα πισω μπρος???


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειδα οτι τα χειμερινα μου τα μπροστα ειναι πιο φθαρμενα απο τα πισω....οχι μεγαλη διαφορα...τα μεν να ειναι στα +6 mm τα αλλα στα +6 pros 7 mm ...

ειναι καλυτερα να παο να βαλο τα πισω μπρος???

 

ο λαστιχας μου το κάνει αυτό κάθε χρόνο ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο λαστιχας μου το κάνει αυτό κάθε χρόνο ....

 

 

Δεν παιζει ρολο και που εχει την κινηση το αυτοκινητο? (μπρος η πισω)?

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο και που εχει την κινηση το αυτοκινητο? (μπρος η πισω)?

αυτό που πρέπει είναι να μη έχουμε άνισες φθορές ..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εννοειται καθε χρονο μπρος πισω ωστε να φαγωθουν ομοιομορφα.

 

εκτος και αν κανεις μεσα σε εναν χειμωνα 50,000 χλμ και κανουν τοση ανομοιομορφη φθορα που τοτε πας για αλλαγη καλυτερα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
ετσι που κοιταχα στα γρηγορα, η ADAC, Tüv και το Auto Motor & Sport λενε τα καλυτερα ελαστικα πισω..και αν η διαφορα ειναι πανο απο 2μμ τοτε θελει καινουργια


τι μπλεχιμο

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εννοειται καθε χρονο μπρος πισω ωστε να φαγωθουν ομοιομορφα.

 

εκτος και αν κανεις μεσα σε εναν χειμωνα 50,000 χλμ και κανουν τοση ανομοιομορφη φθορα που τοτε πας για αλλαγη καλυτερα

 

Προσωπικα ( κανω 15000 χιλ καθε χειμωνα) και επειδη παντα υπαρχει μια μικρη διαφορα στη φθορα εμπρος-πισω εφαρμοζω την εξης διαδικασια.

Φοραω παντα τα ελαφρως καλλιτερα πισω (εχω πισω κινηση)...... την επομενη χρονια αλλαζω τα πισω μπρος...και φοραω πισω καινουρια .....αντικαθιστωντας καθε 30000 χιλ τα δυο απο τα τεσσερα λαστιχα

 

 

Υ.Γ ελπιζω οπως τα περιεγραψα να ειναι κατανοητα.....διαφορετικα θα με εγκαλεσει ο προεδρος του Εδεσαικου!! :D

Edited by gianis50
  • Like 6

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καινούργιο ελαστικό σήμερα. Δύο χρόνια έμεινα πολύ ευχαρηστιμένος με τα Good Year vector και τώρα πέρασα σε αυτά τα condinetal:

 

 

IMG_1578.jpg

IMG_8226.jpg

  • Like 5

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καινούργιο ελαστικό σήμερα. Δύο χρόνια έμεινα πολύ ευχαρηστιμένος με τα Good Year vector και τώρα πέρασα σε αυτά τα condinetal:

 

καλοριζικα και καλοτάξιδο

Δεν έχω καταλάβει εάν είναι προτιμότερο οι σιδερένιες ζάντες ..... ο λαστιχας μου λέει σιδερένια αλλά αυτά κοπανάνε .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καινούργιο ελαστικό σήμερα. Δύο χρόνια έμεινα πολύ ευχαρηστιμένος με τα Good Year vector και τώρα πέρασα σε αυτά τα condinetal:

 

 

Καλοριζικα! Ησουνα ευχαριστημενος απο τα Vector λες...στα χιονια τι αντιδραση ειχαν ?εβαζες αλυσιδα πιο αργα?Ακουγε?


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλοριζικα και καλοτάξιδο

Δεν έχω καταλάβει εάν είναι προτιμότερο οι σιδερένιες ζάντες ..... ο λαστιχας μου λέει σιδερένια αλλά αυτά κοπανάνε .....

Ευχαριστώ. Συνήθως στα χειμερινά βάζουν σιδερένιες. Δεν ξέρω αν είναι θέμα και λειτουργίας ή μόνο οικονομίας. Εγω βάζω M+S 4 εποχών. Μου τα αλλάζουν κάθε δυο χρόνια ή 40.000 χιλιόμετρα όποτε δεν με χαλάει.

Δυο χρονιές για να απαντήσω και στον Λεωνίδα ο χειμώνας άψογος, πέρσι χρειάστηκε να βάλω πανιά, μόνο και μόνο επειδή με κόψανε δεύτερη φορά σε πραγματικά δύσκολο σημείο (γλιστρούσα με τα πόδια). Το φθινόπωρο πριν τα αλλάξω ε (το δεύτερο καυτό καλοκαίρι τα ...) με τα πρωτοβρόχια, σε ανηφορίτσες, υπήρχαν γλυστρηματα που δεν έπρεπε. Καταλάβαινες ότι τα ελαστικά είχαν τελειώσει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα απο 3 τραγικες σεζον με καποια blizzak παραγγελθιηκε η δοκιμασμενη λυση των ultragrip στην σουπερ τιμη των 280 ευρω 195/65/15

αναμενονται τελος της επομενης βδομαδας

  • Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα απο 3 τραγικες σεζον με καποια blizzak παραγγελθιηκε η δοκιμασμενη λυση των ultragrip στην σουπερ τιμη των 280 ευρω 195/65/15

αναμενονται τελος της επομενης βδομαδας

Καλοφορετα φίλε.....τα πρώτα μου χειμερινά σε BMW 316 E36..... Με το που τα έβαλα πήγα Αθήνα - Κοπαονικ οδικός καί εκεί καταλάβαινες πως είναι ο αληθινός χειμώνας.... επί 5 μέρες θυμάμαι δεν είχαμε δει μαύρη άσφαλτο.... ολική μεταμόρφωση ενός αυτοκινήτου στο οποίο αναγκαζομουνα να βάλω αλυσίδες με ιδέα χιονιού στον δρόμο....

Να υποθέσω τα φόρεσες στο Octavia το τούμπανο?


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοφορετα φίλε.....τα πρώτα μου χειμερινά σε BMW 316 E36..... Με το που τα έβαλα πήγα Αθήνα - Κοπαονικ οδικός καί εκεί καταλάβαινες πως είναι ο αληθινός χειμώνας.... επί 5 μέρες θυμάμαι δεν είχαμε δει μαύρη άσφαλτο.... ολική μεταμόρφωση ενός αυτοκινήτου στο οποίο αναγκαζομουνα να βάλω αλυσίδες με ιδέα χιονιού στον δρόμο....

Να υποθέσω τα φόρεσες στο Octavia το τούμπανο?

Ναι ...γιαγιά ετών 16 δεν.το.λες και τούμπανο χαχαχα

 

Sent from my H9436 using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλοριζικα και καλοτάξιδο

Δεν έχω καταλάβει εάν είναι προτιμότερο οι σιδερένιες ζάντες ..... ο λαστιχας μου λέει σιδερένια αλλά αυτά κοπανάνε .....

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το κόστος καί φυσικά με την μοντέλο. Δηλαδή για BMW E36 βρήκα για πλάκα 15άρες αλουμινίου μαμά στα 100 ευρώ καί για Hyundai Atos έφερα τον κόσμο τούμπα για να καταφέρω να βρω μια κωλοτετραδα 13αρες σιδερένιες στην τιμή των 80 ευρώ....και το τραγικό είναι ότι ήταν η ποιο χαμηλή τιμή...οι περισσότεροι ζητούσαν 100+ ευρώ για 4 κομμάτια σίδερο....

Το ποιο σημαντικό είναι να βρεις πιστεύω την σωστή διάσταση, τώρα σίδερο η αλουμίνιο θα έλεγα ότι το θέμα είναι περισσότερο εμφανισιακο παρά πρακτικό)).

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ...γιαγιά ετών 16 δεν.το.λες και τούμπανο χαχαχα

Sent from my H9436 using Tapatalk

Άστα αυτά βρε παλιοχαρακτηρα.... μου έχεις κάνει ανάβαση με την γιαγιά και πυροβολούσε στον δρόμο.... καί η δικιά μου είναι 20 ετών είναι αλλά κάτι κάνει.;-).... Η είμαστε old school ,ή δεν είμαστε... Καί στο κάτω κάτω της γραφής station wagon να' ναι και ότι να' ναι)))).... Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα απο 3 τραγικες σεζον με καποια blizzak παραγγελθιηκε η δοκιμασμενη λυση των ultragrip στην σουπερ τιμη των 280 ευρω 195/65/15

αναμενονται τελος της επομενης βδομαδας

 

Τόσο τραγικά τα blizzak? Τι δε σου άρεσε?


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τόσο τραγικά τα blizzak? Τι δε σου άρεσε?

Δεν μου έδιναν αίσθημα ασφάλειας ,προσωπική πάντα γνώμη

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μου έδιναν αίσθημα ασφάλειας ,προσωπική πάντα γνώμη

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

 

Καταλαβαίνω τι λες.. Παρόμοια αίσθηση έχω και εγώ με τα Vredestein Snowrack 5 που φοράω 3 σεζόν τώρα.

Μία με βγάζουν ασπροπρόσωπο, και μία δε μου δίνουν αυτό που λες, ξεκάθαρο αίσθημα ασφάλειας..

Αντίθετα με τα Snowtrack 3 που είχα σε άλλο αυτοκίνητο, τα οποία ήταν πάρα πολύ καλά σε όλα και πάντα. Αλλά οκ, άλλο αυτοκίνητο, άλλο βάρος κλπ

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος της χρήσης σιδερένιων ζαντών για τα χειμερινά η τιμή τους; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...