Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Το σκεφτηκα αυτο να παρω λεπτες σα αλλη λυση αντι για πανια αλλα 1ον δυσκολευομαι να βρω γιατι ειναι 235 55 18 και 2ον φοβαμαι τι ζημια μπορει να γινει αν αυτο το κρικακι σπασει..ειναι και βαρυ suv.

στα suv ολοι οι κατασκευαστες προτεινουν 16μμ..

Sτο σαιτ της thule που βαζω αμαξι κ στοιχεια για να προτεινει αλυσιδες μ βγαζει μονο τις k summit

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σκεφτηκα αυτο να παρω λεπτες σα αλλη λυση αντι για πανια αλλα 1ον δυσκολευομαι να βρω γιατι ειναι 235 55 18 και 2ον φοβαμαι τι ζημια μπορει να γινει αν αυτο το κρικακι σπασει..ειναι και βαρυ suv.

στα suv ολοι οι κατασκευαστες προτεινουν 16μμ..

Sτο σαιτ της thule που βαζω αμαξι κ στοιχεια για να προτεινει αλυσιδες μ βγαζει μονο τις k summit

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

αν ειναι να αγορασεις τις k summit αστο

 

παρε μια 4αδα με χειμερινα και σου μενουν και λεφτα.

 

 

τι αμαξι εχεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo xc40.χειμερινα θα βαλω ετσι κ αλλιως...Απλα ψαχνω το κατι παραπανω γιατι καποια φορα θα χρειαστει σιγουρα...και οπως εχω ξαναπει το να ανεβεις ειναι το ευκολο το κατεβασμα εχει ζορι..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με χειμερινά δεν έχω βάλει ποτέ αλυσίδες είτε εδώ είτε Άλπεις. Με χιονοθυελλες και πάγους κλπκλπ

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

οταν τα βγαζει -βαζει κανει ζυγοσταθμιση?

 

Ναι πάντα!

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με χειμερινα τα τελευταια αρκετα χρονια εχω βαλει κανα 2 η 3 φορες ελλαδα..(καιμακ,βασιλιτσα βραδυ με στρωμα παγου απο κατω και φρεσκο χιονι απο πανω,και φυσικα ουτε δειγμα εκχιονισμου)

Και μια στις αλπεις με πισωκινητο μερσεντες...

Νομιζω στην ελλαδα οι συνθηκες ειναι πολυ χειροτερες..

Απλα θελω να μαι καλλυμενος αυτη τη μια η δυο φορες π θα χρειαστω.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by giannis3011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo xc40.χειμερινα θα βαλω ετσι κ αλλιως...Απλα ψαχνω το κατι παραπανω γιατι καποια φορα θα χρειαστει σιγουρα...και οπως εχω ξαναπει το να ανεβεις ειναι το ευκολο το κατεβασμα εχει ζορι..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού θα βάλεις χειμερινά, πάρε μια απλή λεπτή αλυσίδα ή πανιά. Δε θα τις χρειαστείς ποτέ, αλλά και να τύχει αυτή η μία-δύο φορές να τις χρειαστείς, τι πιθανότητες έχει να σπάσει τότε?

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αυτές τις λύσεις k-summit πάμε πάλι σε ακριβά πράγματα. Με τα χιονολάστιχα και εγώ δεν έχω βάλει ποτέ αλυσίδες, έχουν μείνει στο κουτί. Σε αυτό το αμάξι πήρα πανιά και πάλι στο κουτί.

 

Όσο πάντως το έψαξα με αυτά τα καινούργια αμάξια με αισθητήρες που παίρνουν αλυσίδες μόνο στις μικρές διαστάσεις ή βρίσκεις και παίρνεις την μικρή διάσταση και ζάντες και αισθητήρες και λάστιχα (που στην δικιά μου περίπτωση πήγαινε εξίσου ακριβά) ή μένεις στην διάστασή σου, μπαζοβγάζεις λάστιχα και αισθητήρες στις ζάντες σου και παίρνεις πανιά απλά να υπάρχουν.

 

Δεν είναι και τόσο ακριβό το να σου βάζουν στις ζάντες λάστιχα και κάνεις και ζυγοστάθμιση που από εδώ και από εκεί θα έκανες ούτως ή άλλως. 40-50 ευρώ το χρόνο σιγά τα αυγά.

 

Μόνο να κουβαλάω ζάντες βαρέθηκα και πονάει η μέση μου. Αν μπορεί ο λαστιχάς να τις έχει εκεί έχει καλώς αλλά νομίζω πιο καλή θερμοκρασία έχει το γκαράζ μου για να διατηρηθούν τα λάστιχα..

 

Ιδανικά να βρεις μεταχειρισμένη ζάντα και αισθητήρες από e-bay αλλά όσο το έψαξα και για φέτος δεν μου έβγαινε πιο φτηνό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με χειμερινα τα τελευταια αρκετα χρονια εχω βαλει κανα 2 η 3 φορες ελλαδα..(καιμακ,βασιλιτσα βραδυ με στρωμα παγου απο κατω και φρεσκο χιονι απο πανω,και φυσικα ουτε δειγμα εκχιονισμου)

Και μια στις αλπεις με πισωκινητο μερσεντες...

Νομιζω στην ελλαδα οι συνθηκες ειναι πολυ χειροτερες..

Απλα θελω να μαι καλλυμενος αυτη τη μια η δυο φορες π θα χρειαστω.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

η αληθεια ειναι οτι στην ελλαδα οι συνθηκες ειναι χειροτερες. πιο υγρο χιονι , χαλια ασφαλτος,....

 

παντως αν εχεις το 4κινητο volvo δεν νομιζω να χρειαστεις να βαλεις ποτε αλυσιδες

 

στην κατηφορα αν πηγαινεις σιγα στις φουρκετες πχ δεν θα εχεις προβλημα

 

θα δυσκολευθεις να βρεις 2η τετραδα για το volvo. δεν ειναι απο τα πιο ευκολα αυτοκινητα στο θεμα αυτο

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις ..πανια τελικα παρηγγειλα και αν τυχον (ελπιζω οχι) τα δοκιμασω θα σας ενημερωσω...και για χειμερινα μαλλον καταληγω στα hankook που τα χει γνωστος μου και ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος..

 

Ευτυχως ο λαστιχας ειναι απεναντι μου κ φιλος και ουτε εμενα μ παιρνει λεφτα για βαλε βγαλε λαστιχο..εννοειται ομως αγορασμενο απ αυτον...

Υγ: πολυ σπασιμο αρχ.. αυτο με σχεδον ολα τα καινουργια αυτοκινητα..που παιρνουν αλυσιδες μονο σε συγκεκριμενες διαστασεις σε αλλες καθολου και προσεχε τους αισθητηρες κλπ κλπ...τρεχα γυρευε..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

τοτε ρε φιλε ειναι πολυ καλη τιμη

 

Ναι αυτό σου λέω! Απόρισα που έγραψες 50 ευρώ για ξεζαντάρισμα.

 

Εμένα ήθελε 20, το κατέβασε 15 και τώρα μου παίρνει 10. Δεν ήθελε να κατέβει στην αρχή, ξέρεις τώρα "τόσο πάει η ζυγοστάθμιση κλπ", αλλά τελικά οκ.

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τα Apollo Alnac 4G Winter τα ξέρει κανένας? Πήρα μία πολύ δελεαστική προσφορά και διαβάζω και καλά reviews..

Από ότι μου είπαν η Apollo αγόρασε τη Vredestein. Δεν το ήξερα, και ας φοράω τα snowtrack 5!

 

Τα έβαλα τελικά πριν μερικές μέρες (μόνο μπροστά)! Πίσω άφησα τα snowtrack 5 που είχα.

 

Πάντως εκλπηκτική ομοιότητα στο πέλμα τα Apollo με τα snowtrack 5!

 

Θα μου πεις ίδια εταιρία είναι..

 

Apollo Alnac 4G Winter

post-142-0-06961400-1544288746_thumb.jpg

 

Vredestein Snowtrack 5

 

post-142-0-38278800-1544288826_thumb.jpg

Edited by sbird
  • Like 7

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, ο κύβος ερρίφθη. Cinturato Winter.

Εκ πρώτης όψεως μου αρέσει που έχει αραιά αυλάκια στους ώμους (πιο αραιά από SnowControl 3). Σε πλούσιο φρέσκο θα εξυπηρετεί.

Για συμπεριφορά γόμας κλπ, θα επανέλθω.

IMG_2847.jpeg

 

IMG_2845.jpeg

  • Like 9

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δειχνει πολυ ωραια σχεδιαση, και η Pirelli ειναι πλεον η υπερδυναμη (αντε μαζι με την Michelin (αν δεν παινεψω το σπιτι μου, θα πεσει και θα με πλακωσει... :P ) στο χωρο των ελαστικων θερινων/all season/χειμερινων. Χαμενος δεν βγαινεις με τιποτα!

 

Καλοφορετα και με ωραιες περιπετειες στα χιονια!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έβαλα φέτος τα Nokian D4 είχα πριν ultra grip 8 της Goodyear και τα 2 λάστιχα τέλεια συμπεριφορά στο χιόνι κ πάγο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος κ σε εξτριμ καταστάσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νικολή καλές βόλτες με τα Cinturato Winter. Όντως στους ώμους έχουν πιο αραιά χάραξη από τα Pirelli SC3. Περιμένω εντυπώσεις γιατί αγοράζουμε από το ίδιο μαγαζί :respect:

Σε πρόσφατη χιονοεκδρομή τα SC3 σε όλες τις συνθήκες (κατηφόρες, ευθείες, φρένο,στροφές) είχαν άριστη συμπεριφορά εκτός από αυτή την ανηφόρα όπου με χιόνι πατημένο (αλλά αρκετά πατημένο σχεδόν σαν πάγος αλλά με τα παπούτσια μου μπορούσα να το ξύσω) με άφησαν. Σε ανηφόρα ήπια και με χιονάκι αφράτο σαν αυτό στη φότο κανένα πρόβλημα. Σε λίγο πιο έντονες ανηφόρες τα SC3 με προβλημάτισαν μερικές φορές και να είμαστε 2 άτομα στο αμάξι χωρίς αποσκευές.

post-7240-0-21299700-1546771062_thumb.jpg

  • Like 3

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

όλα έχουν τα όριά τους ( πιο μεγάλες απαιτήσεις 4χ4 και χειμερινά ηλεκρονικά καλούδια κλπ ),

 

αρκε;i να μην πέσεις σε περιπτωσεις σαν αυτές των καλαβρύτων καραμπόλα και μαινάλου δες post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόλυτα ικανοποιημένος από Bridgestone Blizzak. Έφτασα με ασφάλεια Ανταρτικό από Φλώρινα Παρασκευή βράδυ με ανεμοσούρια, χιονοθύελλα κλπ. Στο καραχιονισμένο κάθετο άξονα Πτολεμαΐδας-Φλώρινας πήγαιναν άνετα με 70-80 χλμ/ώρα.

  • Like 2

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σάββατο ανέβηκα Παρνασσό με τις γνωστές συνθήκες στους δρόμους (χιονισμένοι δρόμοι από Λιβαδειά μέχρι Κελλάρια) με άνεση και ασφάλεια με Bridgestone Dueler A/T 001 στην δεύτερη χρονιά τους και 4x4.

Το κατέβασμα δεν το αναφέρω γιατί πηγαίναμε με 3 χλμ/ωρα μέχρι τη διασταύρωση για Λιβάδι...(βλ topic Παρνασσού)

Edited by Al_Foutzin
  • Like 5

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νικολή καλές βόλτες με τα Cinturato Winter. Όντως στους ώμους έχουν πιο αραιά χάραξη από τα Pirelli SC3. Περιμένω εντυπώσεις γιατί αγοράζουμε από το ίδιο μαγαζί :respect:

 

:thumbup: Thanks!

Εχθές πρώτη εντύπωση πολύ θετική σε παγωμένο που είχε περάσει μαχαίρι.

Ήμουν μόνος στο δρόμο και δοκίμασα αρκετή πίεση σε φρένο, γκάζι, στροφή. Πολύ καλό response σε όλα, παραπάνω δηλαδή θα ήταν ηλίθιο να δοκιμάσω. Μέχρι εκεί που πίεσα οριακά παρενέβη το ABS μια φορά. Και σε παγωμένο φρέσκο ωραία συμπεριφορά, η μόνη ασάφεια ήταν στο λιωμένο αλλά εκεί δεν φταίνε τα λάστιχα. Ήταν αυτό που περιέγραφε ο Μάκης περί κομματιών που αποκολλούνται, δεν μπορείς να κατηγορήσεις το λάστιχο που δεν βρίσκει grip σε κινούμενο υπόβαθρο!

  • Like 5

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, ο κύβος ερρίφθη. Cinturato Winter.

Εκ πρώτης όψεως μου αρέσει που έχει αραιά αυλάκια στους ώμους (πιο αραιά από SnowControl 3). Σε πλούσιο φρέσκο θα εξυπηρετεί.

Για συμπεριφορά γόμας κλπ, θα επανέλθω.

IMG_2847.jpeg

 

IMG_2845.jpeg

 

 

Νικο που τα εβαλες?

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

:thumbup: Thanks!

Εχθές πρώτη εντύπωση πολύ θετική σε παγωμένο που είχε περάσει μαχαίρι.

Ήμουν μόνος στο δρόμο και δοκίμασα αρκετή πίεση σε φρένο, γκάζι, στροφή. Πολύ καλό response σε όλα, παραπάνω δηλαδή θα ήταν ηλίθιο να δοκιμάσω. Μέχρι εκεί που πίεσα οριακά παρενέβη το ABS μια φορά. Και σε παγωμένο φρέσκο ωραία συμπεριφορά, η μόνη ασάφεια ήταν στο λιωμένο αλλά εκεί δεν φταίνε τα λάστιχα. Ήταν αυτό που περιέγραφε ο Μάκης περί κομματιών που αποκολλούνται, δεν μπορείς να κατηγορήσεις το λάστιχο που δεν βρίσκει grip σε κινούμενο υπόβαθρο!

ειναι ησυχα οσο λενε? (ειναι το πιο ησυχο ελαστικο στην αγορα)

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια που τα έχω,σήμερα πάτησα χιόνι με τα crossclimate.Για την ακρίβεια παγωμένο χιόνι.Μετά το τέλος της Αττικής Οδού στο Μαρκόπουλο,και στην ανηφόρα που πάει για κερατέα,είχε παγωμένη κρούστα χιονιού.Δεν είχε περάσει αλατιέρα και ο δρόμος γλίστραγε.Μάλιστα ένα ΙΧ είχε "σκάσει" πάνω σε μια νταλίκα με την αριστερή πλευρά του καπό.Μάλλον προσπάθησε να φρενάρει και του γύρισε.Στο έντονο φρένο με τα crossclimate έπρεπε να διορθώσω.Κάτι όμως που γινόταν εύκολα.Στην ανηφόρα ένιωθα το αμάξι σταθερό,χωρίς να σπινάρει κάποιος τροχός.Με ανησυχούσε ένα σημείο,μια ανηφόρα που πριν 4 χρόνια περίπου αναγκάστηκα να βάλω αλυσίδες στα θερινά που είχα τότε,αλλά σήμερα ανέβηκε άνετα.Στην επιστροφή σε ένα σημείο μιας ανηφορίτσας στην οποία σταμάτησαν όλοι με τα καλοκαιρινά,εγώ αν και αναγκάστηκα να σταματήσω μέχρι ένας να κάνει δεξιά και το ξεκίνησα με χειρόφρενο το αμάξι ξεκόλλησε σαν σε στεγνό.Στην κατηφόρα που ακολούθησε-το πρωί ήταν η ανηφόρα που ανέφερα-μπήκε μια φορά το ABS αλλά κατέβασα μια ταχύτητα και φρέναρε με τον κινητήρα.Σίγουρα δεν είναι χειμερινά.Αν και δεν έχω άποψη πώς είναι η αίσθηση με τα "καθαρόαιμα" χειμερινά.Αλλά αξίζουν για κάποιον που περιστασιακά θα χρησιμοποιήσει το αμάξι σε χιονισμένο δρόμο,και για κάποιον που θέλει να αποφύγει για 100μ αλυσίδες.

Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες από το google maps των σημείων που ανέφερα,της πρώτης ανηφόρας και της δεύτερης που το ξεκίνησα με χειρόφρενο.

 

 

post-119-0-94955200-1546959441_thumb.jpg

post-119-0-92059300-1546959454_thumb.jpg

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sp να σε ρωτήσω. Τωρά κοιτάω να βάλω τα michelin cross climate στο suzuki sx4 μου. Τα είχα παραγγείλει αλλά ο λαστιχάς μου είπε οτί ίσως και να έχω πρόβλημα το καλοκαίρι. Ισχύει κάτι τέτοιο...? Αποδίδουν κανονικά το καλοκαίρι.? Ανεβαινω για σκί 1 ίσως και 2 φορες την εβδομάδα .. και σίγουρα δεν έχω την δυνατότητα για 4 ζευγάρια λάστιχα...


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...