Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Με 20+ βαθμούς εδώ και 15μέρες, τα έχω ήδη βγάλει. Χθες ανέβηκα Παρνασσό από Αμφίκλεια, δρόμος στεγνός, πάγο από λιωμένο χιόνι είχε μόνο μπροστά στην κεντρική είσοδο του ΧΚ για 5 μέτρα.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό βδομάδα έχει πούδρες. Καλή τύχη

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι, δεν έχω πρόβλημα, σε 30 λεπτά τα έχω ξαναβάλει ;).

  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντος θυμάμαι μία χρονία 8 ή 9 Απρίλη ανέβηκα Παρνασσό με τον δρόμο στρωμένο με 3 εώς 5 ποντάκια ... είχα καλοκαίρινα λάστιχα καί δέν χρειάστηκε βέβαια να βάλω αλυσίδες αλλά ήταν οριακό.. οπότεεε


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνήθως αρχές Απρίλη, όταν πει ο ΜΙΚ καλό καλοκαίρι . Φέτος βέβαια μιας και ήταν η τέταρτη σαιζόν τους θα τα αφήσω πάνω και το καλοκαίρι. Τον Δεκέμβριο πάμε για καινούργια τετράδα.

Τα λάστιχα είναι μια χαρά και φαντάζομαι ότι θα μπορούσαν να μου βγάλουν και 5η. Απλά είμαι εγώ απόλυτος και γενικότερα ψείρας με τα χειμερινά μου και πάντα τα αλλάζω μετά από 4 σαιζόν.

 

Φέτος πάντως όπως ήταν αναμενόμενο τα καταευχαριστηθηκα αφού έγραψα αρκετά χλμ σε φουλ χειμερινές συνθήκες.

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εισαι ψειρας μεν, αλλα δεν σε εμποδιζει να φορας χειμερινα λαστιχα το καλοκαιρι και να φρεναρεις εδω... και να σταματας απεναντι...

 

Αυτο το επαθα στην Νορβηγια, οταν, ξεροντας οτι ηταν η τελευταια μας χρονια εκει, κρατησα τα χειμερινα οσο μπορουσα γιατι τα καλοκαιρινα ηταν σχεδον φαλακρα. Φρεναρα σε ενα STOP και σταματησα απεναντι... Καλα που δεν ερχοταν κανεις... Πηγα το Polo στο λαστιχα το ιδιο απογευμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις Μάκη. Το θέμα είναι ότι από 20 Απριλίου θα δουλεύω 7/7 μέχρι αρχές Νοεμβρίου με δύο ρεπό το μήνα. Εννοείται ότι στην δουλειά πηγαινοερχομαι με την μηχανή. Το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα. Καί τα λίγα χλμ που κάνει είναι συνήθως με ρυθμούς χελώνας αφού στο νησί το καλοκαίρι γίνεται το έλα να δεις....

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυριο τα χειμερινα τα βγαζω και την Κυριακη που θα ανεβω Παρνασσο μαλλον (για να μην πω σιγουρα) δεν θα αντιμετωπισω προβλημα. Θα ανεβω προχωρημενη ωρα, γυρω στις 11:00 το πρωι και βαλε, οποτε με τον ηλιο και τις οχι χαμηλες θερμοκρασιες δε νομιζω να βρω παγο. Εσεις βεβαιως οι σκιερ που ανεβαινετε απανω και πρωινες ωρες ισως τα χρειαζεστε ακομη τα χειμερινα.

Edited by AlexFocus

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις Μάκη. Το θέμα είναι ότι από 20 Απριλίου θα δουλεύω 7/7 μέχρι αρχές Νοεμβρίου με δύο ρεπό το μήνα. Εννοείται ότι στην δουλειά πηγαινοερχομαι με την μηχανή. Το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα. Καί τα λίγα χλμ που κάνει είναι συνήθως με ρυθμούς χελώνας αφού στο νησί το καλοκαίρι γίνεται το έλα να δεις....

Θα ερθω... να δω... και θα κερασεις! :P

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ερθω... να δω... και θα κερασεις! :P

Να κανονίσουμε την συνάντηση στη Ρόδο αυτή τη φορά!

Κατεβείτε εσείς καί κάτι θα κανονίσουμε....:-)

Μάκη έχουμε καί καταπληκτικά ανακαινισμένα δωμάτια στο Rodos Palace.... κατέβα να σε φτιάξω.....τι στο διάολο Guest Relation είμαι άλλωστε))))...

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κατεβείτε εσείς καί κάτι θα κανονίσουμε....:-)

Μάκη έχουμε καί καταπληκτικά ανακαινισμένα δωμάτια στο Rodos Palace.... κατέβα να σε φτιάξω.....τι στο διάολο Guest Relation είμαι άλλωστε))))...

Αχ! Δεν το'ξερα!... Η γυναικα μου εχει ηδη κλεισει (δεν ξερω που... οποιος ανακατεβεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες... εγω παω οπου μου πουνε... happy wife, happy life...). Μπορω να σου πω τις μερες παντως

 

Αφιξη 16 Ιουλιου - Αναχωρηση 19 Ιουλιου. Ελπιζω να σε δω για ενα καφε τουλαχιστον.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Debica Frigo HP2. Αυτά πήρα φέτος. Διάβασα καλές κριτικές και τα βρήκα 360 τετράδα 225/50/17!θυγατρικη Good Year

HP2

 

Dry Grip 90%

Wet Grip 89%

Road Feedback 85%

Handling 85%

Wear 89%

Comfort 81%

Buy again 89%

Snow Grip 90%

Ice Grip 90%

Tyre reviews

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Ήρθε η ώρα να διαλέξω καθαρά χιονολάστιχα για το Ducia Duster 1500 diesel 4x4 για να βγάλουμε τον χειμώνα.

 

Κατοικώ σε ορεινή περιοχή που χιονίζει κάθε χρόνο και φυσικά επισκέπτομαι σχεδόν κάθε σκ κάποιο χιονοδρομικό εντός Ελλάδος αλλά και στην Βουλγαρία.

 

Μέχρι τώρα φορούσα χειμώνα καλοκαίρι το Nokian Weatherproof και πραγματικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε συνθήκες ιδιαίτερα δύσκολες και με φρέσκο χιόνι αλλά και με παγωμένο.

Βέβαια το συγκεκριμένο λάστιχο ειναι ένα All season λάστιχο

 

Φέτος που έφαγαν τα ψωμιά τους και αγόρασα και μια τετράδα ζάντες, λέω να πάρω ένα κανονικό χειμερινό ελαστικό και να το αλλάζω την άνοιξη και θέλω την βοήθεια σας, εάν γνωρίζετε το αντικείμενο....

 

Η διάσταση είναι 215/65/16 και ο λαστιχάς μου μου πρότεινε ανάμεσα σε 4 μάρκες με προτίμηση όμως στο Nokian το WR.

 

1. Nokian WR suv4

2. Bridgestone Lm 80 evo

3. Continental TS 850

4. Dunlop Winter Sport 5

 

Όλα πάνω κάτω στην ίδια τιμή...

 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ κλείνω προς το Nokian λόγο πρότερου καλού βίου αλλά είμαι και ανοιχτός σε προτάσεις και σε άλλες γνώμες...

 

Help me please!!!!!!!

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimakos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continental TS 850 στην ιδια με σενα διασταση 215-65-r16,εχω κι εγω αγορασει, φετος θα ειναι η τριτη χρονια που θα τα βαλω.... 3 ταξιδια εκανα με αυτα στις Αλπεςι, το ενα μαλιστα και Δεκεμβριο με πολυ παγωνια στo περασμμα val gardena-corvara,,, σου τα προτεινω το all seasons της michelin που ειχα πριν, δεν με ικανοποιησαν καθολου( το αλλαξα για να καταλαβεις στα 20000 χιλμ)

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ έχω τα continental δεν με έχουν προβληματίσει πουθενά !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες και τα Goodyear UltraGrip 9.

Πολύ καλές κριτικές που επιβεβαιώθηκαν στην πράξη.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες και τα Goodyear UltraGrip 9.

Πολύ καλές κριτικές που επιβεβαιώθηκαν στην πράξη.

Φανταστική σειρά τα ultragrip

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ πλατύ το 215 για αυτοκίνητο Σαν το Duster. Αυτή τη διάσταση προτείνει η Dasia σε χειμερινό;

Αυτή είναι η διάσταση που φοράει μαμά σε καλοκαιρινό.

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει πιο μικρό αν βάλεις χειμερινό.

 

Πάντως χθες που μπήκα στο επίσημο site της Nokian και έβαλα τον τύπο του αυτοκινήτου και το μοντέλο, αυτό μου έβγαλε.

 

https://www.nokiantyres.com/tyres/by-tire-size/winter-tires/?s=215-65-16

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες εδώ επιλογές με κριτικές. Πάντως όντως βγαίνει μόνο σε 215

 

 

https://www.oponeo.ie/recommended-tyre-size/dacia/duster/suv/i-fl

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες εδώ επιλογές με κριτικές. Πάντως όντως βγαίνει μόνο σε 215

 

 

https://www.oponeo.ie/recommended-tyre-size/dacia/duster/suv/i-fl

Σε ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες εδώ επιλογές με κριτικές. Πάντως όντως βγαίνει μόνο σε 215

 

 

https://www.oponeo.ie/recommended-tyre-size/dacia/duster/suv/i-fl

Και το site που μου έστειλες πάντως, το Nokian βγάζει πρώτο και με μικρή απόσταση λίγο πιο κάτω το Continental.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...