Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Πόσο τα πήρες Σπύρο; Σε εμάς τα βρίσκεις παντού

 

Φίλε Γρηγόρη μέσω του φίλου μου τα πήρα 125 ευρώ. Η κανονική τους τιμή πρέπει να είναι γύρω στα 180 στην διάστασή μου, η οποία πλέον είναι σχετικά σπάνια...άλλωστε πόσα αυτοκίνητα βγαίνουν με 13άρες ζάντες....καινούργιο κανένα μου φαίνεται... Εκτιμώ πάντως ότι σε πιο δημοφιλείς διαστάσεις όπως η 195-65- 15 ή 205-55-16 η τιμή τους πρέπει να είναι πολύ δελεαστική σε σχέση με τον ανταγωνισμό.....

 

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου τι θα κάνουν. Στο συγκεκριμένο αμάξι ότι και να του βάλεις πετάει......Η πρώτη μου επιλογή ήταν να ξαναέβαζα τα Sawa, που 4 χειμώνες τους ήπια το αίμα και ειλικρινά δεν παίζεται σαν λάστιχο. Απλά δεν ήθελα να δώσω κοντά στα 200 ευρώ για λάστιχα για το συγκεκριμένο αμάξι.

 

Τώρα με τα Lassa ο χρόνος θα δείξει, προς το παρόν καινούργια είναι οπότε μόνο θετικά συμπεράσματα μπορώ να βγάλω.

 

Πάντως ειλικρινά μετά από 6 τετράδες χειμερινών που έχω αλλάξει σε 2 αυτοκίνητα δεν βλέπω κανένα λόγο να ξαναπροσανατολιστώ σε Α μάρκες , είτε πρόκειται για το κουβαδάκι το Ατος είτε πρόκειται για το πισωκίνητο των 200 αλόγων που φοράει ίσως για τελευταία χρονιά τα Barum Polaris 3.....

Edited by porfirio
  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αφορά σε ολόκληρη την ηπειρωτική Ελλάδα νομίζω δε θα λειτουργήσει το μέτρο. Αν αφορά συγκεκριμένους νομούς/περιοχές οκ. Όμως και πάλι, στις περιοχές ευαίσθητες στο χιόνι δε δημιουργούνται ιδιαίτερα προβλήματα, άλλωστε αρκετοί φοράνε ήδη χειμερινά. Τα προβλήματα είναι κυρίως σε περιοχές μη συνηθισμένες στο χιόνι, όπως π.χ. η Αθήνα. Αλλά άντε να πεις σε όλη την Αθήνα να φοράει χιονολάστιχα το χειμώνα, για όοοταν χιονίσει π.χ. στη Μαλακάσα... Θα γίνει της π....

 

Πιστεύω ότι είναι πιο αποτελεσματικό, ένα μεγάλο πρόστιμο αν κάποιος δεν έχει αλυσίδες ή κουβέρτες μαζί ή δεν ξέρει να τις τοποθετεί και κλείσει δρόμο ή προκαλέσει ατύχημα.

  • Like 4

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εστω και 4 seasons........

Για την ΛΕΑ απλά ξεκωλιάστε τους.... 1500 ευρώ πρόστιμο και δύο μήνες αφαίρεση πινακιδών.......έχει παραπάει το κακό.....

  • Like 4

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιτάτε και τα nankang

 

εγώ που είμαι ποιο ορεινός και τα χρησιμοποιώ 7 χρόνια δεν τα αλλάζω

Edited by kostasbmw

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως ειλικρινά μετά από 6 τετράδες χειμερινών που έχω αλλάξει σε 2 αυτοκίνητα δεν βλέπω κανένα λόγο να ξαναπροσανατολιστώ σε Α μάρκες , είτε πρόκειται για το κουβαδάκι το Ατος είτε πρόκειται για το πισωκίνητο των 200 αλόγων που φοράει ίσως για τελευταία χρονιά τα Barum Polaris 3.....

 

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι.. Αν και από τα Apollo που έβαλα πέρυσι δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος στον τομέα της αντοχής.. Πολύ καλή απόδοση σε διάφορες ποιότητες χιονιού αλλά και σε όλες τις συνθήκες κανένα παράπονο. Αλλά φαγώθηκαν τα πλαϊνά ήδη από τη πρώτη σεζόν χρήσης...

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατάλαβε κανείς από το βίντεο με τι λάστιχα το συγκρίνει. Με ποιοτική μάρκα ή από τα φτηνά φτηνά?

Από περιέργεια. Πόσοι θα βάλουν/έχουν βάλει τα χιονολάστιχα φέτος? Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω. Η λογική μου είναι ότι αν δεν μπουν καθόλου του χρόνου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστα (3 σεζόν φουλ έχουν κάνει)

Δυστυχώς δεν ήμουν τόσο έξυπνος να περνάω 3 νομούς να πάω για σκι και να πηγαίνω σε σεσημασμένα σημεία για χιονοστιβάδα...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2
  • Haha 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Από περιέργεια. Πόσοι θα βάλουν/έχουν βάλει τα χιονολάστιχα φέτος? Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω. Η λογική μου είναι ότι αν δεν μπουν καθόλου του χρόνου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστα (3 σεζόν φουλ έχουν κάνει)
Δυστυχώς δεν ήμουν τόσο έξυπνος να περνάω 3 νομούς να πάω για σκι και να πηγαίνω σε σεσημασμένα σημεία για χιονοστιβάδα...
εγώ πάντως τα φόρεσα την προηγούμενη βδομάδα

Xperia 5ii


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με το βίντεο, you get what you pay for. 
Εξίσου σημαντικό θα ήταν να ξέραμε την  συμπεριφορά των ελαστικών αυτών στα τρία χρόνια με το φτηνά και στα τέσσερα χρόνια με τα ακριβά.

 

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι είναι πολλές οι παράμετροι. Εκτός από την απόδοση είναι και η αντοχή. 

Για παράδειγμα τα Apollo που έβαλα πρόπερσι, είχαν πολύ καλή συμπεριφορά αλλά αντοχή... χάλια.

Με vredestein έβγαλα 4 σεζόν άνετα. Με τα Barum το ίδιο. Με τα Continetal.. τι να πω. Ασυναγώνιστα. 

Προσωπικά πλέον προτιμάω τις low budget και να τις αλλάζω νωρίτερα. Εξαίρεση τα Apollo που δεν θα τα ξαναβάλω. Κράτησαν υπερβολικά λίγο.

Χιονολάστιχα δεν έβαλα και δεν θα βάλω φέτος. Καλύτερα αποθήκη, παρά να τα πατάω περιμένοντας. Αν ανοίξουν, αλυσίδες φέτος..

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερώτηση:

Με τα low budget, την περιόδο λιγο πριν το κλείσιμο των χ/κ, δλδ μέσα Απριλίου ας πουμε για Παρνασσό, που το απογευμα που επιστρέφουμε, στο υψος της Θήβας μπορει να γραψει 25 βαθμους δεν σας ανησυχεί; Ειλικρινής ερώτηση μιας και μεχρι τωρα λογω οχηματος δεν ειχα κλασσικα χειμερινά ποτέ..


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

Κατάλαβε κανείς από το βίντεο με τι λάστιχα το συγκρίνει. Με ποιοτική μάρκα ή από τα φτηνά φτηνά?

Από περιέργεια. Πόσοι θα βάλουν/έχουν βάλει τα χιονολάστιχα φέτος? Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω. Η λογική μου είναι ότι αν δεν μπουν καθόλου του χρόνου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστα (3 σεζόν φουλ έχουν κάνει)

Δυστυχώς δεν ήμουν τόσο έξυπνος να περνάω 3 νομούς να πάω για σκι και να πηγαίνω σε σεσημασμένα σημεία για χιονοστιβάδα...

Φτηνά φτηνά έχει βάλει. TRISTAR SNOWPOWER 

Premium έχει βάλει Nokian Snowproof.

Nokian vs Tristar


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Al_Foutzin said:

Ερώτηση:

Με τα low budget, την περιόδο λιγο πριν το κλείσιμο των χ/κ, δλδ μέσα Απριλίου ας πουμε για Παρνασσό, που το απογευμα που επιστρέφουμε, στο υψος της Θήβας μπορει να γραψει 25 βαθμους δεν σας ανησυχεί; Ειλικρινής ερώτηση μιας και μεχρι τωρα λογω οχηματος δεν ειχα κλασσικα χειμερινά ποτέ..

Όχι, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.. 

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Al_Foutzin said:

Ερώτηση:

Με τα low budget, την περιόδο λιγο πριν το κλείσιμο των χ/κ, δλδ μέσα Απριλίου ας πουμε για Παρνασσό, που το απογευμα που επιστρέφουμε, στο υψος της Θήβας μπορει να γραψει 25 βαθμους δεν σας ανησυχεί; Ειλικρινής ερώτηση μιας και μεχρι τωρα λογω οχηματος δεν ειχα κλασσικα χειμερινά ποτέ..

Απλά γνωρίζεις (και νιώθεις) ότι το λάστιχο που φοράς δεν είναι καλό/κατάλληλο/εμπιστοσύνη κλπκλπ. Αν για παράδειγμα με τα καλοκαιρινά στο χιόνι έχεις εμπιστοσύνη 2/10 , στους 30 βαθμούς έχεις 7/10 με τα χειμερινά. Λιγότερη εμπιστοσύνη έχω σε πολύ φθαρμένα καλοκαιρινά λάστιχα πχ  με 60.000χλμ.

Αν είχα να διαλέξω ολοκαίνουργιο χειμερινό ή αρκετά φθαρμένο καλοκαιρινό για βόλτες καλοκαίρι θα διάλεγα το χειμερινό σαν κράτημα ή ασφάλεια. Αυτό που σε απασχολεί κυρίως είναι ότι η φθορά τους είναι πολύ μεγάλη όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Οποτε πας προσεκτικά να μην τα φθείρεις. Και θα σταματήσει και θα στρίψει το αμάξι, απλά όχι 10/10. 

Αν έχει χιόνια στον δρόμο μέχρι το χιονοδρομικό που λιώνουν και θα τα βρεις παγωμένα στο δρόμο αξίζει να τα αφήνεις τα χειμερινά. Άλλοι τα αλλάζουν 1η Απριλίου, συνήθως τα αφήνω μέχρι να είναι στεγνό μέχρι το 1750. Η φθορά υπάρχει, η ανασφάλεια είναι ελάχιστη.

Ρωτάω αν κατάλαβε κανείς αν συγκρίνει Nokian με Barum/Continental/Michelin/Pirelli ή με cormoran sava falken  κλπ? Επίσης άλλο το Alpin άλλο το X-ice από την Michelin για παράδειγμα.   αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

H δικη μου απαντηση για χιονολαστιχα  σε ζεστες μερες την ανοιξη ειναι:

Εξαρταται απο το λαστιχο.

Τα εξαιρετικα στο χιονι Sava στους 22C ηταν αχρηστα και επικινδυνα (περασα μια ολοκληρη διασταυρωση, εχοντας φρεναρει απο τα 30 χλμ/ω σε σταματημα υπο κανονικες συνθηκες... τα λαστιχα γλιστραγανε απελπιστικα)...

Τα εξ ισου εξαιρετικα στο χιονι Goodyear Ultragrip σφυριζαν απελπιστικα στους 28C, διατηρωντας πληρη ικανοτητα προσφυσης.

Εναποκειται σε μας, τους οδηγους στο χιονι να διερευνησουμε τη συμπεριφορα του καθε ελαστικου που εξεταζουμε για αγορα και να κανουμε οσο το δυνατον πιο καλα διαμορφωμενη επιλογη. Αφου βαλουμε αυτα που επιλεξαμε, ξαναγυριζουμε εδω και μοιραζομαστε τις εμπειριες μας.

ΥΓ: Οι δικες μου εμπειριες βασιζονται σε παρωχημενες εποχες, εδω στο Χιουστον δεν βαζουμε χιονολαστιχα!...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/25/2021 at 10:56 AM, ΜΙΚ said:

 

Από περιέργεια. Πόσοι θα βάλουν/έχουν βάλει τα χιονολάστιχα φέτος? Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω. Η λογική μου είναι ότι αν δεν μπουν καθόλου του χρόνου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστα (3 σεζόν φουλ έχουν κάνει)

 

εγω τα εχω βάλει αλλά δεν κάνω και πολλά χιλιομετρα λόγω καραντίνας 


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, MakisM said:

ΥΓ: Οι δικες μου εμπειριες βασιζονται σε παρωχημενες εποχες, εδω στο Χιουστον δεν βαζουμε χιονολαστιχα!...

Κι εμείς εδώ στη νότια Ευρώπη βόρεια Αφρική, σε λίγο καιρό το ίδιο θα κάνουμε... tongue_out_20.png.38afe1091fe0596bd2bf5528fe4954c3.png

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα φέτος με χρειάστηκαν ήδη πολλές φορές, γιατί δεν καθαρίζουν καλά τον δρόμο λόγο καραντίνας....να χεις ένα βουνό για πάρτη σου, θέλει θυσίες για να φτάσεις :-)

 

 

 

8b167ef0c3fbeba3118df6b250244fdf.jpg

 

 

Δεληγιάννιδης Πάνος η φωτό

 

 

 

  • Like 3
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν ξέρω αν είμαι μόνος μου σε αυτό αλλά η οποιαδήποτε σύγκριση των Nokian (που ας είμαστε ειλικρινής και premium θεωρείται και ηγέτης εκ των πραγμάτων σε θέμα τεχνογνωσίας) με τα πιο εμπορικά/ ευρείας κατανάλωσης Pirelli, ήταν απελπιστικά υπέρ των δεύτερων σε όλα τα επίπεδα. Μιλάω για Hakkapelita σε σχέση με Pirelli Winter Carving (δυαντό) αλλά και Cinturato Winter (πιο consumer).

Τα Nokian τα οποία ήταν αισθητά ακριβότερα τα έβαλα με πολύ υψηλές προσδοκίες και θετική διάθεση δεδομένου ότι είναι εξειδικευμένος κατασκευαστής χειμερινών. Σε φρέσκο δεν έσκαβαν, σε πατημένο θυμάμαι τουλάχιστον 3 φορέ να έρχομαι σε θέση να διορθώσω άγαρμπα και σε παγωμένο που υποτίθεται ότι ήταν το φόρτε τους να έχει ξεκολλήσει μη προοδευτικά τόσο στα Καλάβρυτα πολύ νωρίς το πρωί όσο και στη Βασιλίτσα. Και μιλάω για Panda 4x4 που εκ των πραγμάτων δεν ευθύνονται ούτε οι  επιταχύνσεις ούτε οι υψηλές ταχύτητες.

Σε ότι με αφορά ορκίστηκα να μην ξαναβάλω Nokian. Η Pirelli δεν φέρνει έκτοτε τα κάπως πιο επιθετικά (οκ λογικό) αλλά και τα Cinturato Winter δε με έχουν φέρει ποτέ σε θέση φόβου όπως τα Hakkapelita. Καλά, τα Winter Carving (νομίζω ότι το τωρινό αντίστοιχο είναι το Ice Zero) ήταν απερίγραπτα. Θυμάμαι στην κατηφόρα στο ΧΚΠ έξω από τα παλιά ταμεία να χαροπαλεύω να σταθώ όρθιος με μπότες snb από τον πάγο κάτω, αυτοκίνητα να χορεύουν Τσαϊκόφσκι και να πατάω επί τούτου φρένο απότομα να δω τι θα κάνουν και να σταματάνε με πρόσφυση που οι σπουδές στο Φυσικό Αθήνας δε με βοήθησαν να καταλάβω που βρέθηκε. Κράτησαν 4 σεζόν μετά το τέλος των οποίων τα άφησα και όλο το καλοκαίρι και μάλιστα είχαμε πάει Βαρδούσια με το δρόμο για τα καταφύγια σε πολύ χάλια κατάσταση και θυμάμαι να σκέφτομαι ότι αν είχαν φωνή θα έλεγαν "τι άλλο θα μας κάνει αυτός ο κάφρος;".

Σε θέμα κόστους τώρα, είναι ένας λόγος να μην αλλάξω ποτέ αυτοκίνητο, γιατί στη διάσταση μου έχουν ~300€ η τετράδα τα premium. Άρα με μια αναγωγή βγαίνει ~5€ τη φορά, ούτε λόγος.

  • Like 4

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα Nokian έχω διαβάσει και εγώ αρκετά "κραξίματα" από το εξωτερικό αλλά ταυτόχρονα έχω δει και review στο YouTube που ειναι σουπερ..πολύ περίεργο αλήθεια.

 

Σε κάτι άλλο, τι θα βάζατε σε 4κίνητο με ζάντα 215/55/17; Allseason (ποιο;) ή χειμερινό (ποιο;). 


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάπου ειχα διαβάσει οτι η Nokian  έδινε ψευδή στοιχεία

Στα υπολοιπα που ρωτας

 goodyear ultragrip

goodyear vector 4 seasons

 και bridgeston

Προσωπική μου γνώμη 

Edited by korn
  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για τα Nokian έχω διαβάσει και εγώ αρκετά "κραξίματα" από το εξωτερικό αλλά ταυτόχρονα έχω δει και review στο YouTube που ειναι σουπερ..πολύ περίεργο αλήθεια.
 
Σε κάτι άλλο, τι θα βάζατε σε 4κίνητο με ζάντα 215/55/17; Allseason (ποιο;) ή χειμερινό (ποιο;). 
Βάλε αγόρι μου ultragrip να βρεις την υγεία σου

Xperia 5ii

  • Like 2
  • Thanks 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,633
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...