Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

Tα Haakapelitta ειναι για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, ουτε καν για Κεντρικη Ευρωπη. Ακομα και αν ειναι πουδρα φρεσκια στο δρομο, αλλιως ειναι στους -25C και αλλιως στους -5C.

Βαλε Ultragrip να δεις την υγεια σου!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Al_Foutzin said:

Σε κάτι άλλο, τι θα βάζατε σε 4κίνητο με ζάντα 215/55/17; Allseason (ποιο;) ή χειμερινό (ποιο;). 

Ultragrip. Αν φοβάσαι (για όποιους λόγους) γρήγορη φθορά, bridgeston.
Χρήστης και των δύο, τα bridgeston σε δυνατό 4κίνητο. Aριστη συμπεριφορά αμφότερα.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε βάλε τα Ultragrip να βρεις την υγεία σου....? Μέχρι το καρφί της Ευρώπης τα έφτασα.... Honnigsvang..... καλύτερο test drive αποκλείεται να βρεις???IMG_20200312_110610.thumb.jpg.916bb06115e0ecbb6b323fd02281b86d.jpg

  • Like 4
  • Love 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites



 Μέχρι το καρφί της Ευρώπης τα έφτασα.... Honnigsvang....[/url]

Πινέζα :-) έτσι μια ζωή μας αποκαλούν εδώ εμάς στην πινέζα της Ελλάδας :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, vangelis_k said:

Βρε βάλε τα Ultragrip να βρεις την υγεία σου....? Μέχρι το καρφί της Ευρώπης τα έφτασα.... Honnigsvang..... καλύτερο test drive αποκλείεται να βρεις???IMG_20200312_110610.thumb.jpg.916bb06115e0ecbb6b323fd02281b86d.jpg

Πρεπει να ειμαστε οι μονοι δυο απο το Snowclub που εχουν παει Honningsvag!... Εμεις με το Hurtigruten (το πλοιο της γραμμης) και μετα με λεωφορειο μεχρι το Nordkapp!

970515.thumb.JPG.40851b9fc04fb512e6ecd505dfd48801.JPG

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.... Πάω για αλλαγή χειμερινών (απαράδεκτα τα Hankook).. Έχω ακούσει καλές εντυπώσεις για τα dunlop. Επίσης βλέπω αρκετοί έχετε ultragrip... Τι προτείνετε.? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/27/2021 at 6:10 PM, Al_Foutzin said:

Για τα Nokian έχω διαβάσει και εγώ αρκετά "κραξίματα" από το εξωτερικό αλλά ταυτόχρονα έχω δει και review στο YouTube που ειναι σουπερ..πολύ περίεργο αλήθεια.

 

Σε κάτι άλλο, τι θα βάζατε σε 4κίνητο με ζάντα 215/55/17; Allseason (ποιο;) ή χειμερινό (ποιο;). 

Φίλε Al Foutzin, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτει ιδιαίτερα στα ελαστικά των suv, αλλά παρακολουθώ έναν Ρουμάνο στο Youtube κάτοχο ενός Dacia Duster 4x4 ( το αμάξι είναι μαμά) ο οποίος βγάζει τρομερά βιντεάκια και σου δείχνει τις δυνατότητες και τα όρια του συγκεκριμένου εξαιρετικού SUV....ο τύπος εάν δεν κάνω λάθος φοράει τα Riken Snow SUV.... Παρακολούθησε λίγο κανά βιντεάκι να δεις που πάει και τι κάνει το αμάξι στα βουνά της Ρουμανίας.... εάν είχα SUV ειλικρινά θα τα επέλεγα με κλειστά τα μάτια! Duster cool travels ονομάζεται... 

Φίλε Sotoss τα ultragrip 7 ήταν τα πρώτα μου χειμερινά σε διάσταση 185/65/15 φορεμένα στο BMW 316 E 36  που είχα τότε.... εξαιρετικό λαστιχο με το οποίο ουσιαστικά κατάλαβα τι έχανα τόσα χρόνια που ταλαιπωριομουνα με τις αλυσίδες, καί φυσικά ανακάλυψα τις χαρές της χειμερινής οδήγησης με πισωκίνητο ??.....

Άριστες όμως εντυπώσεις μου άφησε και το Barum Polaris 3, σε 195/65/15 στο επίσης πισωκίνητο 328 E36 touring που έχω τώρα, με σαφώς πιο χαμηλή τιμή....

Τα επόμενα που θα φορέσω στο βαρύ πισωκίνητο και μιλάω για του χρόνου φυσικά ,θα είναι μάλλον τα Sava esquimo S3, τα οποία μου βγάλανε στο μικρό μου αυτοκίνητο 4 χειμώνες και δύο καλοκαίρια με πολύ ξύλο.... δυστυχώς τα Polaris 3 έχουν σταματήσει και έχουν αντικατασταθεί από τα 5....

Όσον αφορά τα all season θα έβαζα με κλειστά μάτια τα Goodyear Vector 4 seasons.... ειλικρινά η Goodyear έχει κάνει εξαιρετική δουλειά..αν και προσωπικά και all seasons να διάλεγα δεν θα τα κρατούσα στο ελληνικό καλοκαίρι καί θα έβαζα καθαρά καλοκαιρινά...

Φιλικά,

Σπύρος ?

Edited by porfirio
  • Like 5

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω από το 2016 τα crossclimate της Michelin.Ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς.Και σε φρέσκο χιόνι,και σε κρούστα που δεν είχε περάσει μηχάνημα,στα Καλύβια μετά το Μαρκόπουλο...Τον περασμένο Ιούνιο έβαλα το δεύτερο σετ.Με το πρώτο σε 4 χρόνια έκανα 52000χλμ.Τα ελαστικά είναι εξαιρετικά.Σε διάσταση 195/65/15.Μόνο που κάνουν λίγο θόρυβο κύλησης.Αλλά είναι πταίσμα!

Edited by Sp
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι το τρίτο ζευγάρι Goodyear Vector 4 που έβαλα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Κάνοντας όμως 45000 χιλιόμετρα ανά δυο χρόνια, μετά το δεύτερο καλοκαίρι ήταν για πέταμα.

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζω και ακούω τα καλύτερα για Goodyear vector 4 Gen 3, μήπως Κωνσταντίνε ειχες τα Gen 2 μέχρι τώρα;

Επίσης έχει φορέσει κανείς τα Continental AllSeasonContact που βγηκαν πριν 2-3 χρόνια και επισης βγαινουν στις πρώτες 3 θέσεις των τεστ; 

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/25/2021 at 11:12 AM, Χρήστος Λάππας said:

Σύμφωνα με το βίντεο, you get what you pay for. 
Εξίσου σημαντικό θα ήταν να ξέραμε την  συμπεριφορά των ελαστικών αυτών στα τρία χρόνια με το φτηνά και στα τέσσερα χρόνια με τα ακριβά.

 

εχω χρησιμοποιησει και επωνυμα αλλα και τα πιο φτηνα κινεζικα που ειχα βρει online.

την πρωτη χρονια οι διαφορες ηταν μικρες (σε χιονι, στο στεγνο και στο βρεγμενο) . Σε σημειο που αξιζει να βαλεις τα φτηνα κινεζικα.
την δευτερη χρονια οι διαφορες ηταν τοοοοοσο μεγαλες......  Με το που τα φοραω, πρωτη μερα της δευτερης σαιζον με τα κινεζικα χειμερινα ,  σε μια στροφη πριν το αεροδρομιο στην αττικη οδο χωρις καν να το περιμενω και συνηθισμένος με τα καλοκαιρινα το αμαξι γλυστρησε με 80-100 χλμ ..... πηγαινα με τα μουτρα στις μπαριερες .... σε μια στροφη που την προηγουμενη μερα με τα καλοκαιρινα θα ημουν ανετος με 130-140.... μονο και μονο επειδη ηταν βρεγμενο το οδοστρωμα . ηταν τοσο χαλια η αποδοση τους που πρωτη φορα μου συνεβει αυτο στην συγκεκριμενη στροφη .... και η θερμοκρασια ηταν αρκετα χαμηλη , οι πιεσεις σωστες κτλ... 

  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/28/2021 at 12:17 AM, bujinkan said:

Βάλε αγόρι μου ultragrip να βρεις την υγεία σου

Xperia 5ii
 

τα ultragrip ειναι τρομερα καθως και τα cinturato winter που αναφερθηκαν παραπανω (για all around χρηση)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω και 8 χρονια(αλλαγη στην τετραετια)που φοραω hankook 4s σε προσθιοκινητο γιαπωνεζικο αμαξι(106 αλογα) ξεχασα τι θα πει αλυσιδα. Μενω βορεια ελλαδα, δεν με εχουνε προδωσει ποτε. Ανηφορες με μεγαλες κλισεις και ανηφορικες στροφες(δρομος προς κεραιες μετα τον χορτιατη), καιμακτσαλαν, χωματοδρομοι με 20 ποντους χιονι, ανηφορες παγωμενες με φρεσκο χιονι να προσθετει απο πανω η’ και χωρις, εκινησεις απο σταση σε ανηφορα, φρεναρισμα σε κατηφορες. Πολλες φορες ανθρωποι με 4 κινητα εμεναν λογω καλοκαιρινων ελαστικων. Ποιος ο λογος να φορατε χειμερινα αφου τα 4 εποχων δεν σταματανε πουθενα. Εκτος και αν θελει καποιος ανοιξει δρομο με 50 ποντους χιονι η’ να μπει σε χωραφι

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Snowfall4 said:

Εδω και 8 χρονια(αλλαγη στην τετραετια)που φοραω hankook 4s σε προσθιοκινητο γιαπωνεζικο αμαξι(106 αλογα) ξεχασα τι θα πει αλυσιδα. Μενω βορεια ελλαδα, δεν με εχουνε προδωσει ποτε. Ανηφορες με μεγαλες κλισεις και ανηφορικες στροφες(δρομος προς κεραιες μετα τον χορτιατη), καιμακτσαλαν, χωματοδρομοι με 20 ποντους χιονι, ανηφορες παγωμενες με φρεσκο χιονι να προσθετει απο πανω η’ και χωρις, εκινησεις απο σταση σε ανηφορα, φρεναρισμα σε κατηφορες. Πολλες φορες ανθρωποι με 4 κινητα εμεναν λογω καλοκαιρινων ελαστικων. Ποιος ο λογος να φορατε χειμερινα αφου τα 4 εποχων δεν σταματανε πουθενα. Εκτος και αν θελει καποιος ανοιξει δρομο με 50 ποντους χιονι η’ να μπει σε χωραφι

Φίλε Snowfall κανείς δεν έγραψε ότι τα All Season δεν έχουν ικανοποιητικές επιδόσεις στο χιόνι. Από εκεί και πέρα είναι τι θέλει ο καθένας. Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το ίδιο ελαστικό που μου έχει βγάλει 1-2-3 καλοκαίρια στην Ρόδο για παράδειγμα( εκεί ζω και εργάζομαι από αρχές Απρίλη μέχρι αρχές Νοέμβρη) να έχει ανάλογες επιδόσεις στο χιόνι! Η υπερβολική ηλιοφάνεια σε συνδυασμό με το αλάτι τσακίζουν ελαστικά και αυτοκίνητα. Τα τελευταία 15+ χρόνια λοιπόν που χρησιμοποιώ χειμερινά ελαστικά και μετά από 6 τετράδες που έχω αλλάξει( σε δύο οχήματα) έχω καταλήξει ότι η συνταγή χειμερινά-θερινα είναι η κατάλληλη για εμένα. Εάν ζούσα για παράδειγμα στην πανέμορφη Φλώρινα τότε ίσως να χρησιμοποιούσα all seasons ελαστικά.

Επίσης πολύς κόσμος , όπως και εγώ στο μεγάλο μου τουτού, έχουμε διαφορετικές διαστάσεις καλοκαιρινών-χειμερινων. Κάτι που όπως μπορείς να καταλάβεις θα ήταν ανιφεκτο με μια τετράδα. Καλοκαιρινό φοράω 205/55/16 και χειμερινό 195/65/15

Τέλος, όταν αποθηκεύω τα " ακριβά" καλοκαιρινά  κατά τους χειμερινούς μήνες τότε παρατείνω καί την διάρκεια ζωής τους, οπότε μπορεί σε πρώτο χρόνο να φαίνεται μεγάλο το ποσό αγοράς δύο τετραδων ελαστικών αλλά σε βάθος χρόνου ουσιαστικά γίνεται απόσβεση.

Το καλό είναι ότι γενικά στα 4 seasons έχει προοδεύσει αρκετά η τεχνολογία και αυτό φυσικά είναι προς όφελος μας γιατί μας δημιουργεί "ευχάριστους" πονοκεφάλους στην επιλογή των ελαστικών μας.

 

Φιλικά,

Σπύρος ?

 

 

  • Like 6

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως όπως λέει και ο Σπύρος είναι αρκετά και θέμα logistics παρα το κατα πόσο θα σε προδώσουν ή οχι σε συνθηκες Ελληνικου χειμώνα, ακόμα και σεζον με φουλ κανονικό χειμώνα. Αν έχεις χώρο αποθήκευσης, ποσα χλμ κανεις, αν εχεις 1 ή περισσότερα οχήματα, πως οδηγείς, τι όχημα ειναι, τι μπατζετ εχεις κτλ κτλ

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Al_Foutzin said:

Πάντως όπως λέει και ο Σπύρος είναι αρκετά και θέμα logistics παρα το κατα πόσο θα σε προδώσουν ή οχι σε συνθηκες Ελληνικου χειμώνα, ακόμα και σεζον με φουλ κανονικό χειμώνα. Αν έχεις χώρο αποθήκευσης, ποσα χλμ κανεις, αν εχεις 1 ή περισσότερα οχήματα, πως οδηγείς, τι όχημα ειναι, τι μπατζετ εχεις κτλ κτλ

Σωστός! Για αυτό και μίλησα για " ευχάριστο πονοκέφαλο".....ο καθένας πρέπει να βάλει κάτω όλες τις παραμέτρους και να αποφασίσει τι ταιριάζει καλύτερα για τον ίδιο.

Μοντέλα πλέον ακόμη και στην Ελλάδα βρίσκεις αρκετά και σε 4s αλλά και σε χειμερινά ! ??

  • Like 3

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, porfirio said:

Μοντέλα πλέον ακόμη και στην Ελλάδα βρίσκεις αρκετά και σε 4s αλλά και σε χειμερινά ! ??

Ισχύει αρκεί οι εισαγωγείς να αποφασίσουν να έχουν απόθεμα ? Γιατί σε αυτά που περιμένω φέρνουν 10 τη φορά! (Εν τω μεταξύ γιατί 10 και όχι 12 ακόμα το ψάχνω χαχα ? )

  • Haha 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερa.  Αγορασα πριν 2χρονια ενα Peugeot 5008 και φοραει απο την μαμα τα Continental ContiCross Lx2. Μ+S

Τα εχω δοκιμασει στην Στενη Ευβοιας και σε πατημενο χιονι αλλα και σε απατητο και δεν κολλησα. Βεβαια το αμαξι εχει ενα συστημα που λεγεται Grip Control και εχει επιλογη για διαφορα terrain οπως χιονι λασπη στεγνο δρομο και αμμο.

Σε αυτα τα terrain που το δοκιμασα δεν εχω κολλησει μεχρι στιγμης

Ρωτησα για το ποσο εχουν τα 4 και μου ειπαν 600 ευρω. Ειναι λαστιχο μονο για SUV.

Αυτο ειναι το ελαστικο.. Πειτε γνωμες αν ειναι καλο στο χιονι.  Δεν πηγαινω τοσο συχνα στα χιονια  οποτε δεν με συμφερει η αγορα χειμερινου ελαστικου.

 

 

conticrosscontact-lx2-tire-image.png.0e8aa61ccad72d398d8d3e57b58cfaa4.png

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμιγως χιονολαστιχα σε πανε ακομα και σε μαυρο παγο... Τα ...αλλα μπορει να σε πανε στο χιονι, ακομα και σε μπαγιατικο πολυκαιρισμενο, ξαναπαγωμενο χιονι, αλλα σε παγο σε πανε... στο χαντακι!...

Τα all season πουλανε πολυ εδω στις ΗΠΑ γιατι αλατιζουν τους δρομους. Σε αντιστοιχα πλατη, πχ Νορβηγια, δεν κυκλοφορεις (δεν ξερω καν αν επιτρεπεται με all season/4 season).

Οπως λεμε στο χωριο:

You pays your moneys and you takes your chances.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν είναι All Season / All Weather πάντως.

Από προσωπική εμπειρία είναι αρκετά καλό όντως για αυτό που είναι (θερινό ασφάλτου για ελαφριά χρήση εκτός δρόμου). Σε ανηφορική χιονισμένη στροφή (Παρνασσό) πάντως με μιξ φρέσκου/πάγου έδειξε ξεκαθαρα το όριο του.


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερινα θεωρουνται απο την Cοntnental. Τωρα γιατι βαζουν το  M + S για χρηση μαλλον για πιο ηπια κατασταση  off road οχι το χιονι που εριξε αυτες τις μερες. Μονο ερπυστριοφορο ειναι για τοσο χιονι.. Αυτο παντως που καταλαβα  δεν ειναι για πολυ χιονι απατητο ειδικα, γιατι εχτες εδω στην Ερετρια κολλησα κοντα στο σπιτι σε χωματινο δρομο με  απατητο χιονι 60 εκ και ηρθε μια ομαδα εθελοντων και με τραβηξανε με 4χ4 και παλι λογω βαρους του 5008 δεν μπορεσε. Μονο ενα αγροτικο 4χ4 εκανε δουλεια αφου κι αυτο παρολο τα off road τρακτερωτα λαστιχα του τα καπνισε μεχρι να με βγαλει απο τοσους ποντους χιονι που ειχε ο δρομος. Μονο οι αλυσιδες μου φαινεται κανουν δουλεια σε τοσο πολυ χιονι η λαστιχο με καρφια, παρατραβηγμενο τετοιου ειδους λαστιχο για Ελλαδα. Φαινομενα σαν την "Μηδεια" μια φορα στα 10 και χρονια εχουμε

Παντως εκανα σκι για φετος με τοσο χιονι....!!!?

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...