Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

On 1/31/2022 at 4:17 AM, ChrisFromGreece said:

Στο πολυ χιονι ουτε τα απλα χειμερινα δεν κανουν και πολλα πραγματα. Τα μονα που ειναι τα πιο σιγουρα ειναι τα χειμερινα με καρφια τα οποια ομως απαγορευονται στην δικη μας χωρα .Η λυση ειναι οι αλυσιδες μονο σε τετοιες καταστασεις οπως αυτη που ειχαμε προσφατα και στην Αθηνα.

Ακομα κι αυτοι με τετρακινητα κολλησαν...!!!

Ενω τα all terrain λογω αλλης σχεδιασης πελματος μπορουν πιο ανετα χωρις αλυσιδες να κινηθουν στο χιονι αλλα και παλι σε ορισμενες περιπτωσεις οπως αυτες  που ζησαμε οι αλυσιδες ειναι μονοδρομος....!!!!

Μετα, με την αλλαγη σε χειμερινα - καλοκαιρινα πρεπει να εχεις κι ενα 2ο ζευγαρι ζαντες με τα χειμερινα το οποιο για μενα προσωπικα το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το να εχεις ενα ζευγαρι ελαστικα που σε καλυπτουν.

Και θα το αναφερω παλι η μονη λυση σε χιονι και παγο ειναι ΜΟΝΟ οι αλυσιδες, Αν ειχαν ΟΛΟΙ ενα ζευγαρι αλυσιδες δεν θα ειχαν κολλησει ουτε στην Αττικη Οδο αλλα ουτε και  στους γυρω δρομους.

Εδω στην Στενη Ευβοιας τα εκχιονιστικα τα μεγαλα αλυσιδες φορανε ΟΧΙ χειμερινα ελαστικα γιατι θα ειχαν κολλησει στο πολυ χιονι και παγο αλλα και της Εθνικης οδου  που φορανε κατι  ελαστικα τρακτερ...!!!

Κατι ξερουν παραπανω.

Αγαπητέ τα τελευταία 14 Χρόνια το χειμώνα χρησιμοποιώ χειμερινά. Πολλά χλμ στο χιόνι με τουλάχιστον 1 ταξίδι το χρόνο στις Άλπεις. Δεν χρειάστηκα ΟΎΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΆ αλυσίδες ακόμη και σε ακραίες συνθήκες. (βέβαια τις έχω πάντα μαζί μου).

ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση μεταξύ χειμερινών και 4 εποχών στο χιόνι. Η σύγκριση είναι καταλυτική υπέρ των καθαρών χειμερινών.

ΟΜΩΣ Εάν το ύψος του χιονιού φθάσει στο ύψος του αμαξώματος κανένα όχημα ΙΧ δεν ΚΙΝΕΊΤΑΙ είτε με αλυσίδες είτε με χιονολαστιχα. Βέβαια σε πολύ - πολύ ακραίες συνθήκες ΟΎΤΕ τα χιονολαστιχα σε βοηθούν

Μην συγχεεις τα εκχιονιστικα ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ με ΙΧ. ΤΑ εκχιονιστικα φορούν μπακλαβά αλυσίδες διότι πρέπει να κινηθούν σε μεγάλα ύψη ΧΙΟΝΙΟΥ ή να κινηθούν σε απόλυτο πάγο εφαρμόζοντας ταυτόχρονα μεγάλη πίεση για αποχιονισμο.

Για του λόγου το αληθές ακολουθεί άρθρο συγκριτικό με video.

https://www.drive.gr/news/tehnologia/poso-kalytera-einai-sto-hioni-ta-heimerina-lastiha-apo-ta-4-epohon-video

  • Like 5
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, yannisnm said:

Αγαπητέ τα τελευταία 14 Χρόνια το χειμώνα χρησιμοποιώ χειμερινά. Πολλά χλμ στο χιόνι με τουλάχιστον 1 ταξίδι το χρόνο στις Άλπεις. Δεν χρειάστηκα ΟΎΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΆ αλυσίδες ακόμη και σε ακραίες συνθήκες. (βέβαια τις έχω πάντα μαζί μου).

ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση μεταξύ χειμερινών και 4 εποχών στο χιόνι. Η σύγκριση είναι καταλυτική υπέρ των καθαρών χειμερινών.

ΟΜΩΣ Εάν το ύψος του χιονιού φθάσει στο ύψος του αμαξώματος κανένα όχημα ΙΧ δεν ΚΙΝΕΊΤΑΙ είτε με αλυσίδες είτε με χιονολαστιχα. Βέβαια σε πολύ - πολύ ακραίες συνθήκες ΟΎΤΕ τα χιονολαστιχα σε βοηθούν

Μην συγχεεις τα εκχιονιστικα ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ με ΙΧ. ΤΑ εκχιονιστικα φορούν μπακλαβά αλυσίδες διότι πρέπει να κινηθούν σε μεγάλα ύψη ΧΙΟΝΙΟΥ ή να κινηθούν σε απόλυτο πάγο εφαρμόζοντας ταυτόχρονα μεγάλη πίεση για αποχιονισμο.

Για του λόγου το αληθές ακολουθεί άρθρο συγκριτικό με video.

https://www.drive.gr/news/tehnologia/poso-kalytera-einai-sto-hioni-ta-heimerina-lastiha-apo-ta-4-epohon-video

Αγαπητε μου κι εγω που πηγαινα στις Αλπεις οι δρομοι ηταν καθαρισμενοι και δεν χρειαζοταν να εχεις χειμερινα ελαστικα. Αλλοστε δεν εχουν ολοι περισσευμα χρηματων για να εχουν χειμερινα ελαστικα με ενα ζευγαρι ελαστικα τι βγαζει στην χωρα μας ο καθε οδηγος.

Δεν ειμαστε ουτε ΅Ελβετια  ουτε Σουηδια που εχουν συνεχομενες χιονοπτωσεις και ψυχος.

Για μαι φορα τον χρονο που θα χιονισει στην  Ελλαδα η χρηση χειμερινων ελαστικων θεωρειται πολυτελεια στις μερες μας. Αν εσενα σου περισσευουν καλα κανεις κι εχεις χειμερινα ελαστικα.

Υπαρχουν αλλοι που με κοπο αγοραζουν ενα αμαξι οχι να εχουν και 2ο ζευγαρι ελαστικα. Για μας τοτς Ελληνες παιρνεις ενα ζευγαρι αλυσιδες η χιονοκουβερτες και κανεις την δουλεια σου.

Γι αυτο καλο ειναι να δινουμε οικονομικες λυσεις κι οχι να λεμε οτι σωνει και ντε χωρις χιονολαστιχα δεν μπορεις να πας στα χιονια.

Και επειδη ανεφερες οτι με μεγαλο υψος χιονιου ουτε με αλυσιδες δεν πας σε πληροφορω με τα λαστιχα Α/Τ που φοραω σε ενα μεγαλο αμαξι κι οχι τετρακινητο οπως ειναι το πεζω 5008 σε 50 ποντους χιονι και μια χαρα πηγαινα. Το θεμα ειναι τι υψος εχει το καθε αμαξι απο το εδαφος και το βαρος του.

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, ChrisFromGreece said:

Αγαπητε μου κι εγω που πηγαινα στις Αλπεις οι δρομοι ηταν καθαρισμενοι και δεν χρειαζοταν να εχεις χειμερινα ελαστικα. Αλλοστε δεν εχουν ολοι περισσευμα χρηματων για να εχουν χειμερινα ελαστικα με ενα ζευγαρι ελαστικα τι βγαζει στην χωρα μας ο καθε οδηγος.

Δεν ειμαστε ουτε ΅Ελβετια  ουτε Σουηδια που εχουν συνεχομενες χιονοπτωσεις και ψυχος.

Για μαι φορα τον χρονο που θα χιονισει στην  Ελλαδα η χρηση χειμερινων ελαστικων θεωρειται πολυτελεια στις μερες μας. Αν εσενα σου περισσευουν καλα κανεις κι εχεις χειμερινα ελαστικα.

Υπαρχουν αλλοι που με κοπο αγοραζουν ενα αμαξι οχι να εχουν και 2ο ζευγαρι ελαστικα. Για μας τοτς Ελληνες παιρνεις ενα ζευγαρι αλυσιδες η χιονοκουβερτες και κανεις την δουλεια σου.

Γι αυτο καλο ειναι να δινουμε οικονομικες λυσεις κι οχι να λεμε οτι σωνει και ντε χωρις χιονολαστιχα δεν μπορεις να πας στα χιονια.

Καπου τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου λιγακι. Πρωτα απ ολα γερμανια αυστρια ειναι υποχρεωτικα τα χειμερινα ελαστικα. Δεν υπαρχει κανενας που να μην φοραει χειμερινα εκει.

Δευτερον εισαι λαθος στο προηγουμενο ποστ σου που γραφεις οτι στο πολυ χιονι δεν κανουν κατι τα χειμερινα ελαστικα.

Τριτον εχοντας μια τετραδα χειμερινα ελαστικα και φοροντας τα 4 μηνες το χρονο, αυτοματως αφαιρεις 4 μηνες απο τα κανονικα ελαστικα και παρατεινεις τη ζωη τους. εγω πριν 10 χρονια αγορασα μια τετραδα ζαντες σιδερενιες μεταχειρισμενες στις οποιες εχω επανω τα χειμερινα.Βγαζω με μια τετραδα λαστιχα χειμερινα ανετα 4 χειμωνες. Αυτο βεβαια για καποιον ο οποιος επισκεπτεται βουνα και χιονοδρομικα κεντρα εννοειται. Ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα σε καμια των περιπτωσεων ειτε αυτη λεγεται καλαβρυτα παρνασσος η αλπεις πχ που εχω παει αρκετες φορες.

  • Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, bujinkan said:

Καπου τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου λιγακι. Πρωτα απ ολα γερμανια αυστρια ειναι υποχρεωτικα τα χειμερινα ελαστικα. Δεν υπαρχει κανενας που να μην φοραει χειμερινα εκει.

Δευτερον εισαι λαθος στο προηγουμενο ποστ σου που γραφεις οτι στο πολυ χιονι δεν κανουν κατι τα χειμερινα ελαστικα.

Τριτον εχοντας μια τετραδα χειμερινα ελαστικα και φοροντας τα 4 μηνες το χρονο, αυτοματως αφαιρεις 4 μηνες απο τα κανονικα ελαστικα και παρατεινεις τη ζωη τους. εγω πριν 10 χρονια αγορασα μια τετραδα ζαντες σιδερενιες μεταχειρισμενες στις οποιες εχω επανω τα χειμερινα.Βγαζω με μια τετραδα λαστιχα χειμερινα ανετα 4 χειμωνες. Αυτο βεβαια για καποιον ο οποιος επισκεπτεται βουνα και χιονοδρομικα κεντρα εννοειται. Ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα σε καμια των περιπτωσεων ειτε αυτη λεγεται καλαβρυτα παρνασσος η αλπεις πχ που εχω παει αρκετες φορες.

Εσυ φιλε μου απο οτι καταλαβα καθε Σ/Κ εισαι σε ενα Χ/Κ αλλος που παει 1 με 2 φορες τον χρονο τι να τα κανει τα χειμερινα λαστιχα. στην Αθηνα.

Μονο αν μενεις σε καμια πολη στην Β. Ελλαδα που εχει χιονια ολο τον χειμωνα.

Ειπαμε ο καθενας αποφασιζει για τα ελαστικα που θα χρησιμοποιει αναλογα τις αναγκες του.

Κι επειδη εχω παει και Αυστρια και Γαλλια αλλα και Ελβετια κανενας δεν με υποχρεωσε να βαλω  χειμερινα ελαστικα στο αμαξι μου. Αυτο που λες ισχυει γαι τους μονιμους κατοικους των χωρων αυτων.

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εσυ φιλε μου απο οτι καταλαβα καθε Σ/Κ εισαι σε ενα Χ/Κ αλλος που παει 1 με 2 φορες τον χρονο τι να τα κανει τα χειμερινα λαστιχα. στην Αθηνα.
Μονο αν μενεις σε καμια πολη στην Β. Ελλαδα που εχει χιονια ολο τον χειμωνα.
Ειπαμε ο καθενας αποφασιζει για τα ελαστικα που θα χρησιμοποιει αναλογα τις αναγκες του.

Μα το έγραψα ..εφόσον κάποιος κινείται σε χκ και σε βουνα το χειμώνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, bujinkan said:


Μα το έγραψα ..εφόσον κάποιος κινείται σε χκ και σε βουνα το χειμώνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΚΙ εγω απαντησα συγκεκριμενα σε καποιον που ρωτησε τι λαστιχα να παρει με μια φορα στο τοσο που παει στα χιονια.

Δεν απαντησα για αυτους που ειναι φανατικοι οπαδοι του χιονιου.

Καλο ειναι πριν στελνετε σε καποιον σχολιο για την απαντηση που δινει σε καποιον που ζηταει βοηθεια ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ βοηθεια ζηταει κι οχι κα αρχισουμε μετταξυ μας τις αντιπαραθεσεις...!!!

Την αποψη μου ειπα...αν σε καποιους δεν αρεσει δεν μπορω να κανω κατι.

Και τελειωνω εδω το ολο θεμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, ChrisFromGreece said:
ΚΙ εγω απαντησα συγκεκριμενα σε καποιον που ρωτησε τι λαστιχα να παρει με μια φορα στο τοσο που παει στα χιονια.
Δεν απαντησα για αυτους που ειναι φανατικοι οπαδοι του χιονιου.
Καλο ειναι πριν στελνετε σε καποιον σχολιο για την απαντηση που δινει σε καποιον που ζηταει βοηθεια ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ βοηθεια ζηταει κι οχι κα αρχισουμε μετταξυ μας τις αντιπαραθεσεις...!!!
Την αποψη μου ειπα...αν σε καποιους δεν αρεσει δεν μπορω να κανω κατι.
Και τελειωνω εδω το ολο θεμα.

Μην δίνεις συμβουλές αν δεν το κατέχεις.......γράφεις ένα κάρο edit mod. μέρες τώρα! Έκανες edit mod. εσύ, μην κάψεις και άλλον!

  • Like 2
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:
25 minutes ago, ChrisFromGreece said:
ΚΙ εγω απαντησα συγκεκριμενα σε καποιον που ρωτησε τι λαστιχα να παρει με μια φορα στο τοσο που παει στα χιονια.
Δεν απαντησα για αυτους που ειναι φανατικοι οπαδοι του χιονιου.
Καλο ειναι πριν στελνετε σε καποιον σχολιο για την απαντηση που δινει σε καποιον που ζηταει βοηθεια ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ βοηθεια ζηταει κι οχι κα αρχισουμε μετταξυ μας τις αντιπαραθεσεις...!!!
Την αποψη μου ειπα...αν σε καποιους δεν αρεσει δεν μπορω να κανω κατι.
Και τελειωνω εδω το ολο θεμα.

Read more  

Μην δίνεις συμβουλές αν δεν το κατέχεις.......γράφεις ένα κάρο μαλακίες μέρες τώρα! Έκανες μαλάκια εσύ, μην κάψεις και άλλον!

Πρωτα απο ολα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την αποψη μου με φρασιολογιες του του τυπου λες μ@λ@κιες ουτε με ξερεις προσωπικα ουτε αν εχω η δεν εχω εμπειρια με τα χιονια. Ουτε παιρνω κανεναν στον λαιμο μου.  Αν δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω ΜΗΝ τα διαβαζεις,

Δεν μπορεις να βριζεις τον καθενα γιατι δεν σου αρεσει η γνωμη του. Αλλα μαλλον εχει να κανει με το επιπεδο που εχει μεγαλωσει ο καθενας .!!!!

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρωτα απο ολα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την αποψη μου με φρασιολογιες του του τυπου λες μ@λ@κιες ουτε με ξερεις προσωπικα ουτε αν εχω η δεν εχω εμπειρια με τα χιονια. Ουτε παιρνω κανεναν στον λαιμο μου.  Αν δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω ΜΗΝ τα διαβαζεις,

Δεν μπορεις να βριζεις τον καθενα γιατι δεν σου αρεσει η γνωμη του. Αλλα μαλλον εχει να κανει με το επιπεδο που εχει μεγαλωσει ο καθενας .!!!!

Το οτι σου εγραψε με ασχημο τροπο ο γρηηορης δεν το εξεταζω

Το οτι ομως γραφεις μπουρδες ειναι αληθεια....

 

Στο πολυ χιονι ουτε τα απλα χειμερινα δεν κανουν και πολλα πραγματα. Τα μονα που ειναι τα πιο σιγουρα ειναι τα χειμερινα με καρφια τα οποια ομως απαγορευονται στην δικη μας χωρα .Η λυση ειναι οι αλυσιδες μονο σε τετοιες καταστασεις οπως αυτη που ειχαμε προσφατα και στην Αθηνα.

Ακομα κι αυτοι με τετρακινητα κολλησαν...!!!

Ενω τα all terrain λογω αλλης σχεδιασης πελματος μπορουν πιο ανετα χωρις αλυσιδες να κινηθουν στο χιονι αλλα και παλι σε ορισμενες περιπτωσεις οπως αυτες  που ζησαμε οι αλυσιδες ειναι μονοδρομος....!!!!

 

Μπουρδα ολικης αυτο που γραφεις...

 

  • Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, bujinkan said:

Το οτι σου εγραψε με ασχημο τροπο ο γρηηορης δεν το εξεταζω

Το οτι ομως γραφεις μπουρδες ειναι αληθεια....

 

Στο πολυ χιονι ουτε τα απλα χειμερινα δεν κανουν και πολλα πραγματα. Τα μονα που ειναι τα πιο σιγουρα ειναι τα χειμερινα με καρφια τα οποια ομως απαγορευονται στην δικη μας χωρα .Η λυση ειναι οι αλυσιδες μονο σε τετοιες καταστασεις οπως αυτη που ειχαμε προσφατα και στην Αθηνα.

Ακομα κι αυτοι με τετρακινητα κολλησαν...!!!

Ενω τα all terrain λογω αλλης σχεδιασης πελματος μπορουν πιο ανετα χωρις αλυσιδες να κινηθουν στο χιονι αλλα και παλι σε ορισμενες περιπτωσεις οπως αυτες  που ζησαμε οι αλυσιδες ειναι μονοδρομος....!!!!

 

Μπουρδα ολικης αυτο που γραφεις...

 

No comment .....!!!  Υπαρχει και το delete σε οποιο forum δεν εχει ελευθερια αποψης και λογου. Δεν εχω να χασω τιποτε...!!!

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
No comment .....!!!  Υπαρχει και το delete σε οποιο forum δεν εχει ελευθερια αποψης και λογου. Δεν εχω να χασω τιποτε...!!!

Υπάρχει ελευθερία λόγου ..γράφεις τη γνωμη σου και γράφω τη δική μου .Και η δική μου είναι ότι γράφεις μπούρδες . Απλά και κατανοητά .Δεν γίνεται να ξέρεις καλύτερα για το τι κάνουν τα χειμερινα σε συνθήκες χιονιού από εμένα που φοράω χειμερινά εδώ και 20 χρόνια και έχω αλλάξει 5 τετράδες σε αυτή την 20ετια έχοντας οργώσει κυριολεκτικά ότι χιονισμένο δρόμο θες Ελλάδα και εξωτερικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

[ Όταν δίνεις συμβουλές, που θα κάψουν τον άλλον και ίσως τον τραυματίσουν ΠΡΈΠΕΙ να γίνομαι δεικτικος, για να σου κόψω την φόρα. Το πεισμα σου και μορφωτικό σου επίπεδο , μάλλον σε κάνουν ξερολα μπουρδολογο! δικαίωμα σου, αλλά μην δίνεις συμβουλές σε κάτι που δεν κατέχεις και πιθανόν να εκθέσεις τον άλλον δεν κίνδυνο.

 

ΥΓ όταν βρεθείς σε χιονισμένη κατηφόρα με το βαρύ σου αμάξι και τα 4 season ελαστικά, βάλε αλυσίδες πριν την κατηφόρα ακόμη και το κορσακι μπροστά σου με χιονολαστιχα, να κατεβαίνει χαλαρά!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[ Όταν δίνεις συμβουλές, που θα κάψουν τον άλλον και ίσως τον τραυματίσουν ΠΡΈΠΕΙ να γίνομαι δεικτικος, για να σου κόψω την φόρα. Το πεισμα σου και μορφωτικό σου επίπεδο , μάλλον σε κάνουν ξερολα μπουρδολογο! δικαίωμα σου, αλλά μην δίνεις συμβουλές σε κάτι που δεν κατέχεις και πιθανόν να εκθέσεις τον άλλον δεν κίνδυνο.
 
ΥΓ όταν βρεθείς σε χιονισμένη κατηφόρα με το βαρύ σου αμάξι και τα 4 season ελαστικά, βάλε αλυσίδες πριν την κατηφόρα ακόμη και το κορσακι μπροστά σου με χιονολαστιχα, να κατεβαίνει χαλαρά!
 

Μάλλον άλλου ήθελες να απαντήσεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ChrisFromGreece said:

Εσυ φιλε μου απο οτι καταλαβα καθε Σ/Κ εισαι σε ενα Χ/Κ αλλος που παει 1 με 2 φορες τον χρονο τι να τα κανει τα χειμερινα λαστιχα. στην Αθηνα.

Μονο αν μενεις σε καμια πολη στην Β. Ελλαδα που εχει χιονια ολο τον χειμωνα.

Ειπαμε ο καθενας αποφασιζει για τα ελαστικα που θα χρησιμοποιει αναλογα τις αναγκες του.

Κι επειδη εχω παει και Αυστρια και Γαλλια αλλα και Ελβετια κανενας δεν με υποχρεωσε να βαλω  χειμερινα ελαστικα στο αμαξι μου. Αυτο που λες ισχυει γαι τους μονιμους κατοικους των χωρων αυτων.

Δεν έπεσες σε μπλόκο ,από 1 οκτομβρη είναι υπόχρεοτικο !

στην Βουλγαρία το ίδιο ,δεν πειράζουν τους τουρίστες αλλά εμάς μας ελέγχουν 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ChrisFromGreece said:

 

Κι επειδη εχω παει και Αυστρια και Γαλλια αλλα και Ελβετια κανενας δεν με υποχρεωσε να βαλω  χειμερινα ελαστικα στο αμαξι μου. Αυτο που λες ισχυει γαι τους μονιμους κατοικους των χωρων αυτων.

Δεν σε ελεγχει κανεις για το εαν εχεις χειμερινα....αν εμπλακεις ομως σε ατυχημα και δεν εχεις τα καταλληλα ελαστικα εχεις θεμα..και χωρις καμμια διαθεση να αντιπαρατεθω στην αποψη σου υποστηριζοντας την θεση των ( bujincan-ΓΡΗΓΟΡΗ-Yiannisnm) σου αναφερω τα εξης......βρισκομαι στην Αυστρια και ειμαι καθε μερα στα βουνα απο τα μεσα Δεκεμβριου ....στο αυτοκινητο μου ειχα αφησει τα λαστιχα που ειχε οταν το αγορασα φετος (4ρων εποχων με σημα χιονιου επανω...με τα οποια ημουν νομιμος εαν εμπλεκομουνα σε ατυχημα)....μια χαρα πηγαινα στο πολυ λιγο χιονι μεχρι που σημερα χοντρυνε ο καιρος ...και που καταλαβα οτι ηρθε η ωρα να βαλω χειμερινα τα οποια δινουν πολυ καλλιτερη ασφαλεια στις μετακινησεις μου....(ανεβοκατεβαινω πλαγια 3 χιλιομ)....περασα σημερα λοιπον χειμερινα ελαστικα σκαζοντας 600ε και ακομα ποναει ο κ#$#ος μου?......γιατι δεν χρειαζεται να πας πολλες φορες στο χιονοδρομικο(οπως αναφερεις ποιο πανω) για να παθεις την ζημια ....αρκουν λιγα δευτερολεπτα η χαρα σου να γινει τραγωδια...αποψη μου (χωρις να διεκδικω το αλαθητο)

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, gianis50 said:

Δεν σε ελεγχει κανεις για το εαν εχεις χειμερινα....αν εμπλακεις ομως σε ατυχημα και δεν εχεις τα καταλληλα ελαστικα εχεις θεμα..και χωρις καμμια διαθεση να αντιπαρατεθω στην αποψη σου υποστηριζοντας την θεση των ( bujincan-ΓΡΗΓΟΡΗ-Yiannisnm) σου αναφερω τα εξης......βρισκομαι στην Αυστρια και ειμαι καθε μερα στα βουνα απο τα μεσα Δεκεμβριου ....στο αυτοκινητο μου ειχα αφησει τα λαστιχα που ειχε οταν το αγορασα φετος (4ρων εποχων με σημα χιονιου επανω...με τα οποια ημουν νομιμος εαν εμπλεκομουνα σε ατυχημα)....μια χαρα πηγαινα στο πολυ λιγο χιονι μεχρι που σημερα χοντρυνε ο καιρος ...και που καταλαβα οτι ηρθε η ωρα να βαλω χειμερινα τα οποια δινουν πολυ καλλιτερη ασφαλεια στις μετακινησεις μου....(ανεβοκατεβαινω πλαγια 3 χιλιομ)....περασα σημερα λοιπον χειμερινα ελαστικα σκαζοντας 600ε και ακομα ποναει ο κ#$#ος μου?......γιατι δεν χρειαζεται να πας πολλες φορες στο χιονοδρομικο(οπως αναφερεις ποιο πανω) για να παθεις την ζημια ....αρκουν λιγα δευτερολεπτα η χαρα σου να γινει τραγωδια...αποψη μου (χωρις να διεκδικω το αλαθητο)

Ο καθενας οδηγος ειναι υπευθυνος για οτιδηποτε αφορα την οδικη ασφαλεια την δικη του και των αλλων. Εγω που εχω σταματησει ν κανω ταξιδια στο εξωτερικο με αμαξι εδω και πολυ καιρο δεν με αφορουν πια οι κανονισμοι της καθε χωρας.

Με αφορα το τι ισχυει στην χωρα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να τελειωνουμε την κουβεντα περι ελαστικων γενικως ο μονος ειδικος ειναι ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ.

Δεν αναγκαζω κανεναν να παει να βαλει αυτα που του προτεινω. Ο καθε οδηγος μπορει να ρωτησει απλα για να παρει μια γνωμη απο αλλον οδηγο και τις εμπειριες  που εχει. στο θεμα αυτο

Δεν σημαινει ομως οτι θα κανει αυτο που του λεει ο καθενας μας  που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ....!!!!

Αυτος που θα παρει την τελικη αποφαση ειναι ο ιδιοκτητης και κανενας αλλος...!!!

Και μην χτυπιεστε αδικα οτι ο καθενας απο δω μεσα που ρωταει για ελαστικα θα παει και θα τα βαλει κιολας. Κι εγω οταν ρωτησα για λαστιχα για χιονι εδω μεσα μου προτειναν να βαλω χιονολαστιχα αλλα την τελικη αποφαση την πηρα ΕΓΩ σε συνεργασια  με τον λαστιχα μου.και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να δωσω ασκοπα λεφτα για κατι που δεν θα χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση.

Την τριχα τριχια την κανετε εδω με το θεμα αυτο...ελεος,,!!!!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

[ Όταν δίνεις συμβουλές, που θα κάψουν τον άλλον και ίσως τον τραυματίσουν ΠΡΈΠΕΙ να γίνομαι δεικτικος, για να σου κόψω την φόρα. Το πεισμα σου και μορφωτικό σου επίπεδο , μάλλον σε κάνουν ξερολα μπουρδολογο! δικαίωμα σου, αλλά μην δίνεις συμβουλές σε κάτι που δεν κατέχεις και πιθανόν να εκθέσεις τον άλλον δεν κίνδυνο.

 

ΥΓ όταν βρεθείς σε χιονισμένη κατηφόρα με το βαρύ σου αμάξι και τα 4 season ελαστικά, βάλε αλυσίδες πριν την κατηφόρα ακόμη και το κορσακι μπροστά σου με χιονολαστιχα, να κατεβαίνει χαλαρά!

 

Οι συμβουλες ειναι συμβουλες απλα,

Ουτε εσυ εισαι ειδικος στα λαστιχα γενικως ουτε το επαγγελμα σου ειναι αυτο...!!!!! Οπως εσυ λες την γνωμη σου ετσι θα τη πω κι εγω σε καποιον που θα τη ζητησει.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, bujinkan said:


Υπάρχει ελευθερία λόγου ..γράφεις τη γνωμη σου και γράφω τη δική μου .Και η δική μου είναι ότι γράφεις μπούρδες . Απλά και κατανοητά .Δεν γίνεται να ξέρεις καλύτερα για το τι κάνουν τα χειμερινα σε συνθήκες χιονιού από εμένα που φοράω χειμερινά εδώ και 20 χρόνια και έχω αλλάξει 5 τετράδες σε αυτή την 20ετια έχοντας οργώσει κυριολεκτικά ότι χιονισμένο δρόμο θες Ελλάδα και εξωτερικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλα κανεις ομως δεν μπορω να παρω παραδειγμα εσενα για το τι ελαστικα θα βαλω εγω γιατι απλα δεν κανουμε την ιδια χρηση στο αμαξι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επεισης οπως γνωριζεται ολοι εσεις τα χιονολαστιχα εχουν χαμηλο δεικτη ταχυτητας. Οταν θα βγεις εθνικη και θα πηγαινεις με 150χλμ ελα να μου πεις μετα εμενα την φθορα που θα εχουν σε τετοα ταχυτητα.!!!   Και επεισης στην βροχη εχουν θεμα λογω αυλακωσεων κανουν υδρολισθηση που ειναι πιο επικυνδυνο ακομα κι απο τα χιονια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ChrisFromGreece said:

Επεισης οπως γνωριζεται ολοι εσεις τα χιονολαστιχα εχουν χαμηλο δεικτη ταχυτητας. Οταν θα βγεις εθνικη και θα πηγαινεις με 150χλμ ελα να μου πεις μετα εμενα την φθορα που θα εχουν σε τετοα ταχυτητα.!!! 

Τα χιονολάστιχα έχουν δείκτη ταχύτητας. Όλα τα λάστιχα έχουν δείκτη ταχύτητας. Όπως υπάρχουν χιονολάστιχα με υψηλό δείκτη ταχύτητας υπάρχουν και κανονικά λάστιχα με χαμηλό δείκτη ταχύτητας.

Δεν έχει καμια σχέση ο δείκτης ταχύτητας με το ένα ελαστικό είναι ή δεν είναι χιονολάστιχο. Είναι σα να λες τα τζιπ δεν έχουν καλά φρένα. Υπάρχουν τζιπ με εξαιρετικά φρένα και σεντάν με τρισάθλια φρένα.

Δεν έχω αγοράσει χιονολάστιχο με δείκτη ταχύτητας κάτω από 180.  210 όλα και αν δεν κάνω λάθος μια φορά ενα με 180.. Δεν έχω πιάσει πάνω από 149 χλμ εδώ και 20 χρόνια που ανακαλύφθηκε το cruise control.

Ο καθένας λέει τη γνώμη σε ένα θέμα που δεν είμαστε ειδικοί. Όλοι μπορεί έχουν δίκιο και όλοι μπορεί έχουν άδικο. Ψυχραιμίααααααα.

Αναγνώρισε απλά το δικαίωμα σε παιδιά που έχουν φάει τα νιάτα τους να οδηγούν στα χιόνια να έχουν κάποια αντίρρηση σε κάτι που γράφεις που μπορεί να οδηγήσει κάποιον να το διαβάσει και να πάρει λάθος απόφαση. πχ για τον δείκτη ταχύτητας αυτό που γράφεις όπως το γράφεις είναι μια γενικότητα με ανακρίβεια.

Υδρολίσθηση το ίδια αλλά εκεί είναι μεγάλο το θέμα. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των ελαστικών που φοράνε οι συμπολίτες μας έχουν χειρότερη συμπεριφορά στη βροχή από τα χιονολάστιχα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, ChrisFromGreece said:

Επεισης οπως γνωριζεται ολοι εσεις τα χιονολαστιχα εχουν χαμηλο δεικτη ταχυτητας. Οταν θα βγεις εθνικη και θα πηγαινεις με 150χλμ ελα να μου πεις μετα εμενα την φθορα που θα εχουν σε τετοα ταχυτητα.!!!   Και επεισης στην βροχη εχουν θεμα λογω αυλακωσεων κανουν υδρολισθηση που ειναι πιο επικυνδυνο ακομα κι απο τα χιονια.

Τα περί δείκτη ταχύτητας τα έγραψε ο ΜΙΚ.
Περί φθοράς...  Σημαντικότεροι παράγοντας η θερμοκρασία και ο τρόπος οδήγησης.
Περισσότερο φθείρονται αν ανεβαίνεις γρήγορα τα στροφιλίκια προς κάποιο χκ παρά από τα 150 χαω στην ευθεία.
Οσο για την υδρολίσθηση, η εμπειρία μου είναι διαμετρικά αντίθετη μ΄ αυτό που γράφεις.
Με κατάλληλο εξοπλισμό και ταχύτητα η επικινδυνότητα ελαχιστοποιείται παντού.

Η άγνοια είναι πιο επικίνδυνη απ΄ όλα.

Να σημειωθεί πως τα θερινά ελαστικά σε θερμοκρασίες κάτω των 7 βαθμών αλλάζουν δραματικά συμπεριφορά.
Η χρήση χειμερινών ελαστικών σε κρύες περιόδους είναι σαφέστατα επωφελής για πολλούς λόγους.
Κατά τα λοιπά, ανάλογα με την περιοχή, δραστηριότητα, χρήση, δυνατότητα αποθήκευσης κλπ,
ο καθένας χρησιμοποιεί ότι θεωρεί βέλτιστο.

Στα ελαστικά ισχύει ότι και στα πέδιλα: Πίστας, πούδρας και all mountain.
Η συμβιβάζεσαι, ή πληρώνεις και κουβαλάς...?

 

 

 

 

 

 

  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα, το σκεφτηκα αρκετα κ ευχαριστω ολους σας, θα παω σε μια 4αδα χειμερινη (+αλυσιδες μαζι) κ ενα καλοκαιρινο  Το θεμα τιμης ειναι σημαντικο αλλα 1 φορα να μου φυγει καπου το αμαξι τελος. Ζαντα θα το δω πιο μετα...

Το ποσοστο μετακινησης μου ειναι κυριως σε ασφαλτο οχι σε χωμα οποτε το all terain αποφασισα δε κανει για εμενα αν κ εχει θετικα.

Επισης βαση χιλιομετρων μου, με ενα χειμερινο θα κανει το καλοκαιρινο μου να βγαζει 4ετια κ οχι 3ετια, οποτε ενα μικρο κερδος εκει.

ΓΙα την ολη συζητηση σας επειδη ζουσα εξωτερικο μια 10ετια κ βρισκομουν αλπεις κ οχι απλως σε ενθικα δικτυα εξαιρετικα σντηρημενα (οχι απαραιτητα για σκι, βολτες/δουλεια) κ εχοντας περασει απο την μιση + αυστρια/ελβετια κ βορεια ιταλια, σλοβακια,γερμανια κτλ οι δρομοι κ η συντηρηση δεν συγκρινονται σε σχεση με ελλαδα, αλλα το χειμερινο κανει μαγικα, εχω περασει απο αυτοκινητροδρομο με δυνατη χιονοπτωση κ να πηγαινουν με ταχυτητες 100χιλ τα αμαξια κ να ειναι λες κ οδηγας σε στεγνο, τρομερη αποδοση. Εχω ανεβει σε ορεινο ογκο , επαρχιακο δρομο με χιονι κ δεν ειχα θεμα.

Επισης σε επαρχιακους δρομους οπου το χιονι ειχε πατηθει κ ηταν αρκετους ποντους κ με δρομους με Χ κλιση το χειμερινο δεν ειχε κανενα θεμα, με μια ταχυτητα 40-50χιλ πηγαινες με μεγαλη ασφαλεια κ ανεση. Τωρα αν ριξει 50ποντους κ βρει η μασκα μπροστα ζοριζει η υποθεση... δε πας πουθενα , αν εχει κλιση προς τα κατω κ βγεις στο πιο καθαρο δρομο εχει καλως αλλιως ζοριζει πολυ, τετοιες μερες δε προκειται να βγω να ανεβω στο βουνο (το πιο πιθανο απο οτι βλεπω ελαλδα να μην ανοιξουν κ το χιονοδρομικο )

Επισης χειμερινο με χειμερινο εχει τεραστια διαφορα, εχοντας οδηγησει παρεμφερες αμαξι με premium brand(conti) vs budget(barum η καπως ετσι) η αποδοση τους κ η συμπεριφορα δεν ειχαν καμια σχεση, σε ανηφορα με υψηλη κλιση το ενα ανεβηκε χωρις να αναψει esp κ το αλλο σπινιαρε ολη την ωρα....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επεισης οπως γνωριζεται ολοι εσεις τα χιονολαστιχα εχουν χαμηλο δεικτη ταχυτητας. Οταν θα βγεις εθνικη και θα πηγαινεις με 150χλμ ελα να μου πεις μετα εμενα την φθορα που θα εχουν σε τετοα ταχυτητα.!!!   Και επεισης στην βροχη εχουν θεμα λογω αυλακωσεων κανουν υδρολισθηση που ειναι πιο επικυνδυνο ακομα κι απο τα χιονια.

Και συνεχίζεις ...τις μπούρδες

 

Winter tyres are excellent at gripping cold roads, whether they’re wet, dry, snowy or icy.

Nothing grips snow like snow. So, in the case of compact snow, winter tyres fill their tread grooves with snow and this grips the snow on the road.

Their extra deep treads are capable of dispersing more water, helping to reduce aquaplaning and improve handling.

Because they offer greater safety in the cold, and maintain their flexibility, they are harder wearing than summer tyres and are therefore more cost effective.

Διάβασε 3η παράγραφο για τη βροχή μπας και μάθεις κάνα δυο πράγματα

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...