Jump to content
spaka

Που πονανε τα σκι;

Recommended Posts

Καταρχας να ξαναχαιρετησω ολα τα μελη του συλογου και του forum.

Ψαχνομαι για σκι και στρεφομαι προς τα μεταχειρισμενα μαλλον μιας και εχω κανει 15φορες μονο σκι

οποτε δεν ειμαι σε θεση να διαλεξω το καταλληλο σκι ακομα για μενα. Στα μεταχειρισμενα το ενδεχομενο λαθος

δε θα κοστισει πολυ. Και αφου σας επριξα λιγο :angry: περναω στην ερωτηση...

Που πονανε τα σκι? Δηλαδη εκτος απο τις επιφανειακες γρατζουνιες που θα εχουν ενδεχομενως υπαρχει καποιο αλλο σημειο που θα πρεπει να κοιταξει κανεις? πχ η ελαστικοτητα τους μεταβαλεται μετα απο πολλες χρησεις?

Εγω ειμαι 1.92, 120 κιλα, επιπεδο κοντα στο 4. δωστε καμια ιδεα αν γινεται(πχ μαρκα μοντελο), να εχω στο νου μου αν βρεθει τπτ μπροστα μου.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Σπυρος

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Φιλε Σπυρο,

εκει που εισαι ημουνα (για τις ερωτησεις -και το βαρος :ph34r: - μιλαω :D ). Διαλεξα και γω να παρω μεταχειρισμενα για το πρωτο μου σετ (απο μαγαζι) και την πατησα...μεγαλοπρεπως! :ph34r:

Ασχετος ων, μου φορτωσανε κατι αντικες με ακτινα 28 (!) μετρα, τα οποια δεν στριβαν με τιποτα, αλλα και στο επιπεδο μου τοτε (ας πομε...3) σαμπως καταλαβαινα και καλυτερα; Ηταν σε αριστη κατασταση...γιατι κανεις δεν τα ηθελε! :ph34r: Για χρονια...

Παμε στο θεμα μας. Κατ' αρχην απο μαγαζι, μεταχειρισμενα, το πολυ (διαπιστωμενα) προπερσινο μοντελο θα επαιρνα, κι αυτο μετα απο σχολαστικη εξεταση. Καλυτερα απο ιδιωτη, προσοχη ομως, μηπως και ο ιδιωτης στην εξαψη του να παρει 'καλα' σκι, μηπως εχει τιποτα σκι για advanced/expert και προσπαθει να τα ξεφορτωθει οπως-οπως.

Θα σε συμβουλευα να παρεις σκι για μετριους (intermediate) σκιερ και οταν με το καλο φτασεις στο επιπεδο 5 να τα ξεφορτωθεις και να παρεις τα σκι που πλεον θα βλεπεις στα ονειρα σου (θα ξερεις τι θελεις δηλαδη). Μιλαμε για σκι πιστας, η cross.

Που πονανε τα σκι; Αν ειναι 2-3 χρονων απο ιδιωτη, ο σκελετος τους μαλλον ενταξει θα ειναι, εκτος αν αρχισει να σου λεει τιποτε για αλματακια και drops. Πιασε το φτυαρι και προσπαθησε να το λυγισεις και αν ακουσεις τιποτε τριξιματα, προχωρα προς την εξοδο σφυριζοντας αδιαφορα.

Μετα κοιτας τις λαμες. Αν εχει 'τιναξει' λαμα το πιθανοτερο ειναι οτι η επισκευη θα φαινεται. Ξερεις τωρα...προχωρα προς την εξοδο, σφυριζοντας αδιαφορα... ;)

Μετα κοιτας τον πατο. αν δεις κανενα τεραστιο, η μακρυ μπαλωμα...κανε μεγαλο παζαρι.

Τελος, να εχεις μαζι σου τις μποτες σου. Ρυθμιστε τις δεστρες ωστε να μπαινει η μποτα μεσα και με την ρυθμιση δεστρας στο 3,5-4 χτυπα την μποτα μια καρπαζια να δεις αν ανοιγει η δεστρα. Αν δεν ανοιγει..ξερεις... ;) ..σφυριζοντας αδιαφορα :D

Αν βρεις το κελεπουρι, πριν πας να το δεις, ρωτα εδω να σου πουνε αν ταιριαζει στο επιπεδο σου. Μην ξοδευεσαι αδικα σε βενζινες... ;)

Οι πιο ειδικοι, φανταζομαι οτι θα σου δωσουν και αλλες συμβουλες, συντομα.

Αληθεια, και το πιο σημαντικο, μποτες εχεις; Αν δεν εχεις, ξεκινα να ξοδεψεις τα ευρωπουλακια σου για ενα καλο ζευγαρι μποτες.

Φιλικα

ΜακηςΜ

Μακη ευχαριστω για τις συμβουλες. Οχι μποτες δεν εχω αλλα σκοπευω να τα παρω ολα μαζι. Βαρεθηκα να κατεβαινω την πιστα καθε φορα με διαφορετικο πεδιλο. Στην τελικη δε μπορω να καταλαβω τι μου φταει το πεδιλο, οι μποτες, το χιονι ή η στραβια μουρη αυτου που μου τις νοικιασε?

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

θα συμφωνήσω με τον Μάκη ξεκίνα με ένα ζευγάρι μπότες και ένα μαλακό

πέδιλο τύπου Fisher RX6 (δες και στις αγγελίες του συλλόγου)

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

θα συμφωνήσω με τον Μάκη ξεκίνα με ένα ζευγάρι μπότες και ένα μαλακό

πέδιλο τύπου Fisher RX6 (δες και στις αγγελίες του συλλόγου)

Το μαλακο πεδιλο το προτεινεις λογω βαρους ή λογω επιπεδου?

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Το επιπεδο μας δεν ειναι αυτο που νομιζουμε οτι ειμαστε, ειναι αυτο που φοβομαστε οτι ειμαστε... :P

Απο δικη μου εμπειρια, πηρα το RX8 λογω βαρους (τοτε 120 kg). Μετα 2 σαιζον δοκιμασα το RX6 και πιστευω οτι θα με ειχε βοηθησει περισσοτερο στην οποια εξελιξη μου :) επειδη ειναι μαλακοτερο. Θεωρω οτι ειναι ενα καλο πεδιλο, που θα σε υπηρετησει σωστα για 3 τουλαχιστον χρονια...

Φιλικα

ΜακηςΜ

και για τα 2 :P

μην νομιζεις τα εχω τα κιλακια μου ..

απο ταχυτητα πως πας ?

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

και για τα 2 :P

μην νομιζεις τα εχω τα κιλακια μου ..

απο ταχυτητα πως πας ?

Καταρχας οπως εχω πει εχω κανει περιπου 12-15φορες σκι. Βεβαια επειδη το γουσταρα πολυ (δε καθομουν ουτε για καφε ολη μερα στο χιονοδρομικο) προσπαθουσα παντα να μαθω να στριβω με παραλληλα τα σκι πραγμα που πιστευω το καταφερνω ικανοποιητικα τωρα (σε καλες συνθηκες χιονιου). Τωρα απο πλευρας ταχυτητας παντα τρεχω οσο να νιωθω σιγουρος οποτε δε ειναι κατι που με ενδιαφερει (προς το παρον τουλαχιστον).

Απο οτι βλεπω μετα απο ενα καλο search στο Forum, η ερωτηση του τυπου "τι σκι να αγορασω" ειναι οτι πιο κοινο θα μπορουσα να ρωτησω. Δε πειραζει, να μαθουμε και μεις οι νεοι τπτ :)

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Προς το παρον αγορασα τη Παρασκευη αυτες τις μποτες:

performa6.jpg

Salomon Performa 6

Τις βρηκα καινουργιες προσφορα 100€. Τις δοκιμασα εχθες στο Καιμακ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τωρα σειρα εχει το πεδιλο.

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Καλοφόρετες Σπύρο! Πώς σου φάνηκε το Καϊμάκτσαλαν?

Πρωτη φορα εκανα σκι στο Καιμακ Κωστα. Ενταξει απο εγκαταστασεις και τεχνολογια σε μερικα σημεια σκιζει. Αλλα μολις ειδα τα λιφτ που ειναι απο τη εποχη του παππου μου ξενερωσα. Οχι πως με χαλαει αμα ειναι κανουργιο ή παλιο το καρεκλακι που με ανεβαζει πανω αλλα λεμε τωρα. Σιγουρα παντως θελω να ξαναπαω. Ετυχε να εχει και μπολικο χιονι και ηταν υπεροχα.

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Λοιπον παιδες βρηκα αυτο το πεδιλο και θελω λιγο τη γνωμη σας.

atomicsx11.jpg

Atomic sx-11

Το μηκος του ειναι 1.70 και το βρηκα πολυ ελαφρως μεταχειρισμενο μαζι τη δεστρα του η οποια ειναι 14αρα.

Ο τυπος μου το δινει 270€ αλλα παιζει να παιξει κανα παζαρι.

Τωρα εγω να θυμησω οτι ειμαι 1.90 υψος και 120 γεματα κιλα και στο περιπου στο επιπεδο 4-5 (συμφωνα με τον πινακα σας).

Σιγουρα δε προκειτε να συμφωνησουν οι γνωμες απλα να ξερω αν καπου το πλησιαζω αυτο το πεδιλο ή ειναι τελειως off για μενα.

Αυτα και καλο καλοκαιρι να χουμε παιδες.

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

μοντέλο του 2004, Αγωνιστικό cross σκι.

Εχω δοκιμάσει το επομενο απο αυτό, του 2005 αλλα σίγουρα δεν είναι για επίπεδο 4-5! Το σκί θέλει γκάζι και τεχνική.

Είναι πολυ σταθερό στις υψηλές ταχύτητες, βγαζει δυναμικά και ανετα τις μεσαίες στροφές θελει καλή τεχνική στις μικρές/κλειστές στροφές, η ουρά του ρίχνει παιχνιδιαρικα σκαμπιλια εαν πας να το "υπερστρίψεις. Το 1.70 έχει περίπου 17μ ακτίνα αν θυμάμαι καλά.

Εχει κερδίσει πολλούς αγώνες cross, super σκι αλλά πάνω απο το επιπεδό σου αρκετά. Θα σε κουράσει χωρίς λόγο και δύσκολα θα καταφέρεις να νιώσεις το απίστευτο κράτημα που έχει στις ακμές γιατι δεν θα έχεις την ταχυτητα/δυναμη που χρειάζεται να κρατησεις τις ουρες on track.

επίσης είναι ακριβό για 4-5 χρονών σκι :)

Aπο Αtomic για το επιπεδό σου δές κάτι σε Μετρον10 , 11(γιατί είσαι αρκετά βαρύς)

Rossignol Zenith 5

Fischer RX6 και RX8

Volkl AC30

καλό Πάσχα.

Καταρχιν να ξαναχαιρετισω ολα τα μελη οσα ειναι εδω, και για οσους ειναι ακομα διακοπες να ευχηθω καλη συνεχεια.

Επειδη ομως εμενα μου μπηκε το μικροβιο για τα καλα φετος και οταν εκανα βουτιες στη παραλια σκεφτομουνα τα χιονια, πηγα πρωι πρωι σημερα να ριξω μια ματια σε κατι πεδιλα.

Καταρχιν να ευχαριστισω ολους οσους εχουν απαντησει σε αυτο το post μεχρι τωρα μιας και με βοηθησαν να αποφυγω μια χοντρη γκαφα (την αγορα των Atomic sx11).

Σημερα ειδα αυτα:Rossignol_Z1_small.jpg

rossi z1 τα ειδα σε 170 αλλα θα μου βρει τα 176 λογω υψους και βαρους

Η τιμη μου φανηκε καλη και αν βρεθει και η διασταση σκεφτομαι να τα παρω. Το ποσταρα απλα αν καποιος εχει καμια ενσταση κατι να βοηθησει.

Καλο Χειμωνα να χουμε...

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Δε θα σας κουρασω αλλο μιας και προχωρησα στην αγορα των σκι μου, Οποτε μαλλον θα κοψω τις ερωτησεις. Πηρα τελικα τα Rossignol που Postara παραπανω. Ειναι τα Ζ1 και φορανε πανω δεστρα Rossingol Axitec 120. Εχω αμφιβολιες για κατι ομως και ελπιζω να μου τις καθυσηχασετε λιγο. Δεν βρηκα στο 1,76 και πηρα το 1,70. Τωρα θα μου πεις τι ειναι ρε μεγαλε αγγουρακια 1κιλο "καλα ειναι να τ'αφησω?". Μετα απο μια κουβεντα εκει προχωρησα στην αγορα τους γνωριζοντας οτι δεν ειναι τα τελεια για μενα αλλα οντας λιγο μικροτερα θα με βοηθησουν ισως λιγο να μαθω. Ισχυει αυτο? Βασικα να θυμησω οτι ειμαι 1,90 υψος και 120 κιλα.

Δε θα ξενερωσω με την αγορα που εκανα γιατι καταρχιν ο κυριος που ηταν σωστος επαγγελματιας μου ειπε οτι αν δε μου κανουν τα επιστρεφω οσο τα πηρα. Επισης τα σκι ειναι απο σκι τεστ (αγρατζουνιστα) και φορανε πανω τη συγκεκριμενη δεστρα η οποια μονο κανει γυρω στα 180€. εγω εδωσα κατι παραπανω και τα πηρα.

Τι γνωμη εχετε για τη μικροτερη διασταση? Ευχαριστω!

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

πιστευω πως σε χαμηλες ταχυτητες δεν θα εχεις προβλημα....το μονο που με προβληματιζει εειναι το βαρος σου και το κατα ποσο θα λειτουργει σωστα ενα τετοιο σκι μιας και δεν ειναι πολυ σκληρο.......παντως σαν πεδιλο πιστευω ταιριαζει στο επιπεδο σου...........βεβαια οτι και να σου πουμε εμεις αν δεν το δοκιμασεις εσυ.................

πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

γενικά έχεις μπει αρκετά "soft" στο άθλημα :lol: (δεν ειναι και απαραιτητα αρνητικό...)

αγόρασες μπότες με 60 φλεξ και αγόρασες ένα μαλακό ευκολο σκι 22 πόντους κατω απο το ύψος σου και είσαι 120 κιλά.

αν πραγματικά είσαι επίπεδο 4-6 (intermediate) οπως λες μου ακούγεται μαλακός όλος ο εξοπλισμός και σίγουρα θα θες ανανέωση μέσα στον χρόνο για να νιωσεις ασφάλεια να αυξήσεις ταχύτητα.

Να σου πω την αλήθεια είναι πρώτη φορά που βλέπω τέτοια περίπτωση, όλοι αγοράζουν υλικά πάνω απο το επιπεδό τους που είναι πολύ χειρότερο.

αυτοί βγάζουν κουσούρια στην τεχνική τους εσύ απλός θα ξοδευτείς λίγο πιο γρήγορα :lol:

Πόσο χρονών είσαι Σπύρο?

Καταρχας οπως εχω πει εχω κανει περιπου 12-15φορες σκι

Πανο, αν ο Σπυρος με 15φορες σκι εχει φτασει στο επίπεδο intermediate/επίπεδο 4-6, είναι πολύ καλός…

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Παιδια βασικα ποτε δε δηλωσα ποτε οτι ειμαι επιπεδο 4-6. το 6 δε το βλεπω ουτε στον υπνο μου. Απλα πλησιαζω αρκετα στο 4 που και αυτο ειναι κατορθωμα πιστευω για τις 15-16 φορες που εκανα περσι σκι.. Νickel στην αγορα του λαθος εξοπλισμου οπως λες με οδηγησε η αγνοια. Σιγουρα στην αρχη ολοι καπου την πατανε. Το γνωριζω οτι θα χρειαστει να αλλαξω εξοπλισμο συντομα αλλα ελπιζω οχι φετος. Επισης να θυμησω οτι για μποτες-σκι δεν εδωσα πανω απο 350€ και αυτο επειδη ηθελα να αποφυγω να πονεσει το ενδεχομενο λαθος. Η ανυσηχια μου ειναι να μπορεσω να ευχαριστηθω φετος με τα δικα μου σκι και να μπορεσω σιγουρα να βελτιωθω απο πλευρα τεχνικης. Η ανυσηχια μου ειναι απλα να μην εκανα τελειως λαθος επιλογη. Γιαυτο και ζηταω την αποψη σας εδω.

ειμαι 25 χρονων nickel

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Mια χαρούλα θα είσαι. Με 3-4 μαθήματα θα τα καρβάρεις (ελπίζω).

Πράγματι με το βάρος σου αν αρχίσεις τα γκάζια θα θες κάτι άλλο αλλά μη σε νοιάζει τόσο αυτό τώρα. Από την άλλη θα μάθεις πιο εύκολα

Δούλεψε την τεχνική σου και θα έρθουν όλα. Επίσης λογικά αυτό το πέδιλο θα το πουλήσεις έυκολα

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

στο περιπου στο επιπεδο 4-5 (συμφωνα με τον πινακα σας).

:blink:

aποφάσισε :P

μια χαρά θα ευχαριστηθείς τον εξοπλισμό που πήρες και θα σε προχωρήσουν ευκολα μην σε αγχωνει, (ειδικά σε σχέση με τα sx11 που πηγες να πάρεις δε το συζητάω κάν.)

απλά θα μπορούσε να είναι καλύτερος (θεωρητικά παντα...)

;)

aποφάσισε :blink:

Δικιο εχεις. αυτο το 4-5 ηταν απο τον ενθουσιασμο :huh:

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif