Jump to content
KonstantinosV

Ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου

Recommended Posts

Σας ταράξαμε ρε παιδιά με τους τραυματισμούς μας! Mac η παγκίτικη ομάδα που έλεγες :lol: .

Στις 18 Ιανουαρίου στο Καϊμάκτσαλαν τραυματίστηκε το δεξί μου γόνατο. Ο τραυματισμός έγινε ουσιαστικά εν στάση. Μετά την πτώση φόρεσα τα πέδιλα και κατέβηκα την υπόλοιπη πίστα B). Ο ιατρός του Καϊμάκτσαλαν είπε δεν έχω τίποτα, ωστόσο παρατήρησα πως όταν πίεσα τον μηρό προς τα μέσα αυτός μετακινούνταν εσωτερικά. Σάββατο γαρ με κουβαλάνε στα εξωτερικά ιατρεία του Παπαγεωργίου. Ο ιατρός που μ'εξέτασε εκεί μίλησε για πιθανή ρήξη πρόσθιου χιαστού. Τρίτη κάνω μαγνητική ο ακτινολόγος που την είδε μίλησε γα ρήξη χιαστού. Πάω σε ορθοπεδικό αθλίατρο και γερμανός στην καταγωγή. Αρχίζει την κλινική εξέταση και μου λέει: Ο χιαστός σου είναι μια χαρά. Έχεις ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου. :lol::ph34r: προσθέτοντας ότι η διάγνωση του ακτινολόγου που είδε τη μαγνητική ήταν 100% λάθος :lol: . Μάλιστα μου τόνισε ότι πρώτα κάνουμε κλινικό έλεγχο και μετά βλέπουμε τη μαγνητική. Κάπου κολλάς να πάρει η ευχή άλλα σου λέει ο ένας άλλα ο άλλος B) . Εμπιστεύτηκα τον ορθοπεδικό με αυτά που μου είπε θεωρώντας ότι "δεν μπορεί ειδικός είναι αν είχε πρόβλημα ο χιαστός θα το καταλάβαινε". Με κέρδισε και ως άνθρωπος βεβαια.

Ακολούθησαν άλλες 2 επισκέψεις στον ίδιο γιατρό και πάλι μετά από κλινικούς ελέγχους επέμεινε ότι ο χιαστός δεν έχει πρόβλημα καθότι το πόδι κατά το τράβηγμα της κνήμης δεν φεύγει μπροστά όπως μου είπε.

Είπε ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο. 1,5 μήνα δεν το πατούσα, ήμουν με νάρθηκα και πατερίτσες. Τώρα πλέον άφησα τη μια πατερίτσα και με νάρθηκα περπατάω σιγά σιγά. Ξεκίνησα σήμερα φυσιοθεραπείες που θα ολοκληρωθούν σε δέκα συνεδρίες. Παράλληλα κάνω και κάποιες ασκήσεις εκγύμνασης. Ελπίζω να γλίτωσα το χειρουργείο. Σκι βέβαια το νέο έτος και μετά από πολύ γυμναστική.

 

Παιδιά κάντε ΟΛΟΙ πολύ γυμναστική μα πάρα πολύ, το άθλημα που διαλέξαμε είναι δύσκλο για τα πόδια μας ας τα έχουμε όσο πιο καλά προετοιμασμένα γίνεται. Ο fidelio στο thread του Καπετάνιου μίλησε πολύ ωραία σχετικά με την εκγύμναση.

Θα ενημερώνω τακτικά το εν λόγω thread παράλληλα με την πορεία της αποκατάστασης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι κωνσταντίνε ενημέρωνε συνεχώς , κάνε το Log σου κανονικά !

Αυτά ειναι συμαντικά threads !

Αναμένουμε, επίσης βάζε οτι λεπτομέρια μπορείς να διαθέσεις , για τα "πως" "γιατί" κτλ B)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

B) Αρε "ΛαζαρεV" στο ελεγα εγω οτι θα σηκωθεις και θα περπατησεις και συ δεν με πιστευες!!!!!!!! B)

Καλη συνεχεια φιλαρακι μου και υπομονη!!!!!! :lol:

Να μου φιλησεις τον Σταθαρο!!!! :ph34r:


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα με φυσιοθεραπεία. Τοποθετείται ένα μηχάνημα (δύο δίσκοι) πάνω από την χτυπημένη επιφάνεια που δημιουργεί μαγνητικό πεδίο στο επίμαχο μέρος. Έπειτα τοποθετούνται ηλεκτρόδια που δημιουργούν ένα μούδιασμα στην περιοχή που πιάνει ο έσω πλάγιος σύνδεσμος, σκοπός είναι να δημιουργηθεί υπεραιμία που βοηθά στην πιο γρήγορη ανάπλαση του συνδέσμου. Τελευταία φάση της σημερινής συνεδρίας ήταν η τεχνιτή σύσπαση του τετρακέφαλου, με ηλεκτρόδια πάλι, ώστε να δυναμώσει.

 

Παράλληλα στο σπίτι ανά 1,5 ώρα τοποθετώ ένα μαξιλαράκι ανάμεσα από τους μηρούς και το πιέζω ώστε να δυναμώσουν οι προσαγωγοί. Έπειτα συσφίγγω τον τετρακέφαλο στατικά.

 

Αύριο πρώτα ο Θεός θα δοκιμάσω κατόπιν υποδείξεων του ιατρού να βγάλω το νάρθηκα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε αναφέρεσαι σε καποιο είδος electrical muscle simulation EMS ? Σε ποια σημεία του τετρακεφάλου σου βάζει τα ηλεκτρόδια , και σε τι ρυθμο σου δίνει το ερέθισμα , αν μιλάς βέβαια για EMS - βασικά ΤΑΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ στις ερωτήσεις , γιατί το κάνει , πως , κτλ κτλ Βοηθάει πολύ να καταλαβαίνεις τι θεραπέια σου , φυσικά και εμας που διψάμε απο εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον :)

 

Βασικά όταν λές δημιουργεί μαγνητικό πεδίο τι εννοείς , πχ εγώ γνωρίζω για κάποιο είδος ηλεκτρικού ερεθίσματος που διεγείρει τοπικά την περιοχή για τους λόγους που ανέφερες.

 

Είχε τόσο πολύ ατροφήσει το ποδι σου ; όσο αφήνεις να φαίνεται απο το ποστ σου απο κει στο τοπικ του καπτεν;


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fideliε, έτσι μου είπε ο φυσιοθεραπευτής ότι δημιουργεί μαγνητικό πεδίο. Για ποιό λόγο δεν ρώτησα, αύριο θα τον ρωτήσω. Να θυμηθώ να βγάλω επιτόπου φωτογραφίες με το κινητό να τις βάλω μετά στο thread για να δει όποιος ενδιαφέρεται. Οπότε αναλυτική αναφορά δίπλα από κάθε φωτογραφία αύριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5η μέρα των φυσιοθεραπειών η σημερινή. Τράβηξα και ορισμένες φωτογραφίες για τον fidelio :) και την πρόοδο της συζήτησης.

Ή φυσιοθεραπεία ξεκινάει με την δημιουργία μαγνητικού πεδίου γύρω από την τραυματισμένη περιοχή ώστε να προκαλέσει διαστολή των αγγείων. Δεν νιώθεις τίποτα σε αυτή τη φάση.

magnpedio1525.jpg

 

Έπειτα για τον ίδιο σκοπό ένα στυλό - laser ακουμπάει στην περιοχή του έσω πλαγίου συνδέσμου.

Μετά ακολουθεί η τοποθέτηση ηλεκτροδίων στα σημεία που πιάνει ο έσω πλάγιος σύνδεσμος (δεξί πόδι) που παρέχουν ρεύμα, προκαλούν μούδιασμα με σκοπό την πρόκληση υπεραιμίας στην επίμαχη περιοχή.

sindesmos1684.jpg

 

Και ακολουθεί το "ψήσιμο" :P ρεύμα διοχετεύεται στον 4κέφαλο προκαλώντας έντονες συσπάσεις ώστε να δυναμώσει διότι με 1,5 μήνα ακινησίας έχει ατροφήσει εντελώς.

4kefalos1737.jpg

 

 

Και οι ασκήσεις στο σπίτι που γίνονται ανά 1,5 ώρα.

 

Αρχικά τοποθετείται ένα μαξιλαράκι ή υπνόσακος ανάμεσα από του μηρούς και με όση δύναμη έχουμε το πιέζουμε ώστε να δυναμώσουν οι πρασαγωγοί, οι οποίοι διέρχονται πάνω από το πλάγιο σύνδεσμό. 3 επαναλήψεις των 8

prosagwgoi147.jpg

 

Έπειτα με το πόδι ακουμπησμένο στο κρεβάτι σφίγγουμε απλά τον 4κέφαλο πάλι 3 επαναλήψεις των 8.

 

Τέλος σφίγγουμε τον 4κέφαλο και υψώνουμε τον πόδι σε ευθεία πάλι 3 επαναλήψεις των 8.

4kefalos2688.jpg

 

Κάπως καλύτερα τα πράγματα βγήκε και ο νάρθηκας , παρατηρήθηκε ένα ελαφρό πρήξιμο του γονάτου που κατά τον φυσιοθεραπευτή είναι δικαιολογημένο και οφείλεται στο γεγονός ότι η άρθρωση μετά από 1,5 μήνα ακινησίας ζορίζεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Κωστη θες ξυρισμα!!!! :P

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρουμε κάτι γιά την θεραπεία με υπερβαρικό οξυγόνο (ΗΒΟ) ?

Υποτίθεται πως επιταχύνει την ανάπλαση των τραυματισμένων συνδέσμων και γίνεται συμπληρωματικά με την φυσιοθεραπεία.

 

Κωνσταντίνε έχεις γίνει ο Robocop ο ίδιος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βασίλης Ζαχαριάδης, πρών Δντής στο Ναυτικό Νοσοκομείο Σαλαμίνας και παγκόσμια αυθεντία στην αποθεραπεία από Νόσο των Δυτών ασχολείαι με αυτό. Νομίζω ότι τώρα είναι, ή συνεργάζεται με το Mediterrenean.

Αν δεν τον βρείς από εκεί, τον ξέρουν σε όλα τα σοβαρά καταδυτικά κέντρα.

Ιπποκράτης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάλαμο υπερβαρικού οξυγόνου θα βρεις μόνο στο ναυτικό νοσοκομείο. Εκτός αν πήρε και κάνα άλλο νοσοκομείο και δεν έχω ενημερωθεί. Γενικά πιστεύεται ότι το υπερβαρικό κάνει θάυματα σε πληγές, ρήξεις κλπ κλπ. Τώρα άν έχεις κάμια άκρη να μπεις.....τυχερός θα σαι! :P


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάλαμο υπερβαρικού οξυγόνου θα βρεις μόνο στο ναυτικό νοσοκομείο. Εκτός αν πήρε και κάνα άλλο νοσοκομείο και δεν έχω ενημερωθεί. Γενικά πιστεύεται ότι το υπερβαρικό κάνει θάυματα σε πληγές, ρήξεις κλπ κλπ. Τώρα άν έχεις κάμια άκρη να μπεις.....τυχερός θα σαι! :)

 

Δεν είναι απαραίτητος ο θάλαμος. Γίνεται και με ειδική μάσκα. Εχω βρεί την άκρη. Αυτό που ρωτάω είναι, αν πραγματικά συνιστάται από τους γιατρούς, αν όντως κάνει διαφορά στην επούλωση και σε ποιό στάδιο της θεραπείας πρέπει να εφαρμοστεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το έχω μελετήσει, απλά γενικά φημολογείται ότι κάνει θαύματα στην επούλωση.

Επούλωση όμως για έναν σύνδεσμο δε σημαίνει μόνο να δέσει (ας το πούμε έτσι) αλλά και να μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του. Κι αυτό θέλει άσκηση, άσκηση ιδιοδεκτικότητας (αυτό έχει ξανασυζητηθεί νομίζω) και λειτουργικότητα.

Κανένα μηχάνημα δε θα σου δώσει τη λειτουργία του συνδέσμου όπως τη θέλεις, ούτε τα χιλιάδες ρεύματα που σου βάζουν ούτε τα laser ούτε τα μαγνητικά πεδία, εκτός από την ίδια τη χρήση του. (Η ταπεινή μου άποψη πάντα :) )


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντος πολλοί αθλητές στην θεραπέια τους περιλαμβάνουν υπερβαρικό οξυγόνο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ !

περισσότερη σημασία έχει αυτο που θίγει η firefly. Προταιρεότητα στην ενεργητική θεραπεία με τον φυσιοθεραπευτή

 

Γενικότερα -όχι εντελώς άσχετο - για την θεωρία της υποξικής προπονησης όμως μπορείς να δεις εδώ κάποια πράγματα :

 

http://www.altitudecentre.gr/ <- παραθετει πολλές μελέτες.

 

http://www.altitudecentre.com/sports/r_concept.htm <- και για την αποκατάσταση.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

3η επίσκεψη στον ιατρό σήμερα. Την Πέμπτη τελειώνουν οι φυσιοθεραπείες (10 συνεδρίες) και αρχίζει το ευχάριστο στάδιο της θεραπείας, το γυμναστήριο :rolleyes: . Θα ξεκινήσουμε με ποδήλατο και ελαφρύ, πολύ ελαφρύ βάρος στο πόδι για να δυναμώσει ο 4κέφαλος και ο έσω πλατύς μυς που "κρατάει" την επιγονατίδα και αυτή τη στιγμή έχει αποδυναμωθεί εντελώς. Θέλει υπομονή και καθημερινή εκγύμναση ώστε να δέσει ο έσω πλάγιος σύνδεσμος αφού ακόμα "τζογάρει" το πόδι. Τελική αποθεραπεία μετά από 9 μήνες. Το ποσοστό αποτυχίας και ανάγκης επέμβασης είναι 1 με 2 %. Προχωράμε και κάπου στο βάθος βλέπω μια πίστα <_< .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νοσοκομεια Υπερβαρικής Ιατρικής

 

Θεσσαλονίκη

Τμήμα Υπερβαρικής Ιατρική Νοσοκομείου "ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ" 2310-493407, 493408, 493400

 

 

Κάλυμνος

Γενικο Νοσοκομειο Κεντρο Υγειας Καλυμνου "ΤΟ ΒΟΥΒΑΛΕΙΟ" 224-3059034 , 224-3023025

 

 

Αττική

Ναυτικο Νοσοκομείο Αθηνων "Πολεμικο Ναυτικο" 210-7216166 , 210-7243311

 

 

Κεντρο υπερβαρικής ιατρικής, Κλαζομενών 5 Ταύρος 210-3462898, 210-3473782

 

 

Θάλαμος Metropolitan 210-4809337 , 210-4809000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νοσοκομεια Υπερβαρικής Ιατρικής

 

Θεσσαλονίκη

Τμήμα Υπερβαρικής Ιατρική Νοσοκομείου "ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ" 2310-493407, 493408, 493400

Κάλυμνος

Γενικο Νοσοκομειο Κεντρο Υγειας Καλυμνου "ΤΟ ΒΟΥΒΑΛΕΙΟ" 224-3059034 , 224-3023025

Αττική

Ναυτικο Νοσοκομείο Αθηνων "Πολεμικο Ναυτικο" 210-7216166 , 210-7243311

Κεντρο υπερβαρικής ιατρικής, Κλαζομενών 5 Ταύρος 210-3462898, 210-3473782

Θάλαμος Metropolitan 210-4809337 , 210-4809000

 

@ Hippo, ευχαριστώ πολύ φίλε, για τις πληροφορίες.

 

Πάντα σαν συμπληρωματικό μέτρο το συζητάω. Εννοείται πως δεν σκοπεύω να παραλείψω κάτι από την ενδεδειγμένη θεραπεία.

 

Κωνσταντίνε καλή συνέχεια !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν ξέρω αν πρόκειται να γίνει καλά το γόνατο νωρίτερα με το οξυγόνο αλλά ο θάλαμος έχει μεγάλη διαφορά με τη μάσκα γιατί στο θάλαμο βρίσκεσαι σε υπερπίεση (είχε κάνει μερικές φορές ο πατέρας μου στον Αγ. Παύλο).


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κωνσταντίνε συμπατριώτη, εύχομαι γρήγορα να γίνεις σιδερένιος.

Πιο δυνατός κι από πρώτα.

leonp, από άγνοια έχω κάνει κι εγώ φουσκάλες στην αριστερή κνήμη μου.

Με βοήθησαν αρκετά τα επιθέματα compeed.

Φιλικά,

Ρένα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μη γράψω κάπου αλλού με πολλά νήματα,έχω την αίσθηση ότι στην εκδρομή του συλλόγου στα Πηγάδια

(περίπου 3 μηνες ήδη) χτύπησα γερά τον έσω πλάγιο.Στην τελευταία κατεβασιά,μεταφέρθηκα απότομα από πίστα

σε φρέσκο χιονάκι(κατέβαινα μέσα από το baby και έστριψα δεξιά για να βγώ στην καρέκλα) και έπεσα,νιώθοντας

το πόδι να τραβάει.Από εκείνη την ημέρα ξαναέκανα αλλά είναι μόνο μετά που άρχισα τα μπάνια,που δε με πονάει.

Είχε μια ευασθήσια στην ψηλάφηση και το πρωί στο ξύπνημα το ένιωθα βαρύ.Ο γιατρός(δηλ εγώ :shock: ) είπε ότι ίσως να ήταν

πρώτου βαθμού ρήξη έσω πλαγίου.Περιττό να πω ότι παίζω ρακέτες,κολυμπάω και κάνω ποδήλατο χωρίς ενόχληση πια.

Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία??


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λιάνα θυμάμαι τί λες.

 

Νομίζω ότι πρέπει να ήταν απλά κάποια κάκωση στο χόνδρο ή στον έσω πλάγιο σύνδεσμο ή στον έσω μηνίσκο αλλά όχι ρήξη ούτε καν 1ου βαθμού γιατί δεν θα ξαναέκανες τόσο γρήγορα σκι χωρίς πρόβλημα.

 

Το γεγονός ότι δεν σε ενοχλεί πιά είναι το σημαντικό. Αν σε ξαναενοχλήσει να πας οπωσδήποτε σε ορθοπεδικό μήπως χρειάζεται να κάνεις κάποιες φυσιοθεραπείες και να μην το ζορίζεις μήπως προκαλέσεις χειρότερη ζημιά.

  • Like 1

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και λίγα πραγματάκια για τη ρήξη εσω πλαγίου συνδέσμου-πηγή physio-aid.gr

 

 

 

 

 

 

Ρήξη πλάγιου συνδέσμου της άρθρωσης του γόνατος

 

trans.gif

 

Τι είναι ρήξη του έσω πλάγιου συνδέσμου ;

 

Η ρήξη του πλάγιου συνδέσμου είναι μια αθλητική συνήθως κάκωση. Ο σύνδεσμος είναι μια δυνατή δεσμίδα ινών συνδετικού ιστού ο οποίος προσφύεται από οστό σε οστό. Ο έσω πλάγιος σύνδεσμος υπάρχει στην εσωτερική πλάγια επιφάνεια του γόνατος. Ο έσω πλάγιος σύνδεσμος συνδέει το εσωτερικό τμήμα της κνήμης με το εσωτερικό τμήμα του μηριαίου ( βλέπε ανατομία γόνατος).

 

Ο έσω πλάγιος σύνδεσμος είναι ένας από τους σημαντικούς συνδέσμους του γόνατος.

 

 

Προσφέρει μεγάλη σταθερότητα στο γόνατο αποτρέπει υπερβολικές κινήσεις στροφής καθώς και την κίνηση να λυγίζει το γόνατο προς τα μέσα ( βλεσότητα , εικόνα 1). Όταν οι παραπάνω κινήσεις γίνουν με μεγάλη δύναμη και μεγάλο βαθμό ώστε να υπερβαίνουν τις δυνάμεις του συνδέσμου τότε ο σύνδεσμος τραυματίζεται. Η παραπάνω κατάσταση ονομάζεται ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου. Ο τραυματισμός ποικίλει από μικρή διάταση των ινών του με αποτέλεσμα λίγο πόνο , μέχρι και ολική ρήξη του με αποτέλεσμα σοβαρό πόνο και ανικανότητα.

 

2.JPG

Εικόνα 1-βλεσότητα

 

Η ρήξη του έσω πλάγιου συνδέσμου ταξινομείται ως εξής :

 

  • Βαθμός 1 : ένας μικρός αριθμός ινών του συνδέσμου έχει υποστεί ρήξη δημιουργώντας λίγο πόνο αλλά επιτρέπεται πλήρης δραστηριότητα.
  • Βαθμός 2 : ένας σημαντικός αριθμός ινών του συνδέσμου έχει υποστεί ρήξη και ως αποτέλεσμα μερικό περιορισμό της δραστηριότητας.

  • Βαθμός 3 : όλες οι ίνες του συνδέσμου έχουν υποστεί ρήξη με αποτέλεσμα αστάθειας στο γόνατο και μεγάλη απώλεια λειτουργικότητας. Συνήθως τραυματίζονται και άλλες δομές του γόνατος όπως οι μηνίσκοι και οι χιαστοί σύνδεσμοι. Σε αυτή την περίπτωση η χειρουργική αποκατάσταση είναι απαραίτητη.

Αίτια ρήξης του έσω πλαγίου συνδέσμου

 

 

Ρήξη συμβαίνει κατά την διάρκεια δραστηριοτήτων οι οποίες φορτίζουν τον σύνδεσμο. Αυτό συνήθως συμβαίνει με μια ξαφνική κίνηση αν και μερικές φορές συμβαίνει λόγω επαναλαμβανόμενων φορτίσεων που ασκούνται στην άρθρωση. Υπάρχουν 2 κυρίως κινήσεις οι οποίες φορτίζουν τον πρόσθιο χιαστό σύνδεσμο.

 

  • 1.Η στροφή του γόνατος ( εικόνα 2)
  • 2.Κίνηση βλεσότητας ( εικόνα 1 )

Όταν μια από αυτές τις κινήσεις συμβούν ( ή συνδυασμός τους) και το φορτίο που ασκηθεί στον σύνδεσμό είναι μεγαλύτερο από αυτό που αντέχει τότε έχουμε τραυματισμό του συνδέσμου. Ρήξη του έσω πλάγιο συνδέσμου έχουμε συχνά σε αθλήματα επαφής ( π.χ. ποδόσφαιρο , μπάσκετ ) ή σε αθλήματα όπου απαιτούνται ξαφνικές αλλαγές κατεύθυνσης ( π.χ. σκι ). Ο πιο συνηθισμένος μηχανισμός κάκωσης είναι η στροφή του μηρού πάνω στην κνήμη όταν το βάρος όλου του σώματος πέφτει στο ένα πόδι ( π.χ. κατά την προσγείωση από άλμα). Άλλος μηχανισμός κάκωσης του συνδέσμου είναι ότι μια εξωτερική δύναμη αναγκάζει το γόνατο μα λυγίζει σε λάθος κατεύθυνση ( π.χ. όταν κάποιος παίχτης πέσει με δύναμη στην εξωτερική πλευρά του γόνατος.

 

1.jpg

Εικόνα 2-στροφή του γόνατος

Συμπτώματα της ρήξης του πλαγιου συνδέσμου

 

 

Οι ασθενείς με ρήξης του έσω πλάγιου συνδέσμου συνήθως ακούν ένα χαρακτηριστικό « κλικ» την στιγμή του τραυματισμού. Σε ήπιους τραυματισμούς η δραστηριότητα μπορεί να συνεχιστεί και να εμφανιστεί ή να αυξηθεί ο πόνος , το οίδημα και η δυσκαμψία μετά το τέλος της δραστηριότητας ή την επομένη το πρωί.

 

 

Συχνά ο πόνος βιώνεται από τον ασθενή στην πλάγια εσωτερική πλευρά του γόνατος. Σε περίπτωση ολικής ρήξης υπάρχει σοβαρός πόνος κατά τον τραυματισμό αν και μερικές φορές σύντομα υποχωρεί. Οι ασθενείς βιώνουν επίσης μια αίσθηση ότι το γόνατο « βγαίνει» από την θέση του. Στην ολική ρήξη η δραστηριότητα είναι αδύνατο να συνεχιστεί λόγο σοβαρού πόνου και αστάθειας .

 

Μετά τον τραυματισμό είναι δύσκολο για τον ασθενή να φορτίσει το σκέλος.

 

Διάγνωση της ρήξης του έσω πλαγίου συνδέσμου

 

 

Η υποκειμενική ( λήψη ιστορικού) και η αντικειμενική ( κλινική εξέταση) αξιολόγηση είναι επαρκείς για να οδηγήσουν τον φυσικοθεραπευτή στην διάγνωση της ρήξης του έσω πλαγίου συνδέσμου. Επιπλέον εξετάσεις όπως η μαγνητική τομογραφία επιβεβαιώνουν την κάκωση και προσδιορίζουν τον ακριβή βαθμό της βλάβης καθώς και τραυματισμό άλλων δομών του γόνατος ( μηνίσκοι , χιαστοί συνδέσμου).

 

Θεραπεία της ρήξης του έσω πλαγίου συνδέσμου

 

 

Οι περισσότεροι ασθενεί με ρήξη πρώτου η δεύτερου βαθμού αναρρώνουν με την κατάλληλη φυσιοθεραπεία. Το ποσοστό της επιτυχημένης θεραπείας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την συνεργασία του ασθενή με τον φυσικοθεραπευτή. Πολύ βασικό είναι η αποφυγή των δραστηριοτήτων που αυξάνουν τα συμπτώματα. Αυτό βοηθά τον οργανισμό να επουλώσει τους τραυματισμένου ιστούς. Δραστηριότητες οι οποίες φορτίζουν τον έσω πλάγιο σύνδεσμο πρέπει να αποφεύγονται και να ελαχιστοποιούνται ειδικά η στροφή και η βλεσότητα του γόνατος. Αγνοώντας τον πόνο και τα συμπτώματα και συνεχίζοντας την δραστηριότητα ή κατάσταση περνά στο χρόνιο στάδιο. Άμεση και κατάλληλη θεραπεία είναι βασική για την γρήγορη αποκατάσταση του προβλήματος. Η θεραπεία τις πρώτες 72 ώρες στόχο έχει την μείωση του πόνου και του οιδήματος. Οπότε ο ασθενής ξεκουράζει το σκέλος σε ανάροπη θέση εφαρμόζει συχνά παγοθεραπεία ( 3 με 4 φορές την ημέρα) (άρθρο κρύο ή ζεστό; ή άρθρο Κ.Α.Π.Α.) και χρησιμοποιεί ελαστικό επίδεσμο. Πολύ βασικό κομμάτι της αποκατάστασης του έσω πλαγίου συνδέσμου είναι η ενδυνάμωση σε ανώδυνο εύρος κίνησης των τετρακέφαλων μυών, των οπίσθιων μηριαίων μυών και των γλουτιαίων μυών. Έτσι ώστε να βελτιωθεί ο μυϊκός έλεγχος του γόνατος.

 

Πρόγνωση της ρήξης του έσω πλαγίου συνδέσμου

 

 

Με την κατάλληλη θεραπεία ρήξεις πρώτου και δευτέρου βαθμού αναρρώνουν και επιστρέφουν στην δραστηριότητα σε 2 με 8 εβδομάδων. Σε περίπτωση ολικής ρήξης η περίοδο αποκατάστασης διαρκεί περισσότερο. Συχνά τραυματίζονται και άλλα στοιχεία της άρθρωσης του γόνατος ( μηνίσκος, χιαστή σύνδεσμοι ) οπότε αν κριθεί ότι η χειρουργική επέμβαση είναι απαραίτητη η περίοδος αποκατάστασης διαρκεί 6 με 12 μήνες.

 

Φυσικοθεραπεία της ρήξης του έσω πλάγιου συνδέσμου

 

Η φυσικοθεραπεία είναι ζωτικής σημασία όχι μόνο για την ταχύτερη και πληρέστερη ανάρρωση αλλά και για την πρόληψη του επανατραυματισμού. Η φυσικοθεραπεία περιλαμβάνει :


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...