Jump to content
Olga

(καλώς?) τα δέχτηκα κ εγώ...ρήξη 1ου βαθμού έσω μηνίσκου

Recommended Posts

μόλις πήρα τα αποτελέσματα της μαγνητικής :P . τον ορθοπεδικό θα τον δω αύριο. η MRI δεξιού γονάτου λέει λοιπόν:

 

παρατηρείται υψηλό σήμα στην κεντρική μοίρα οπισθίου κέρατος έσω μηνίσκου (ρήξη 1ου βαθμού). δεν παρατηρείται κάκωση του εξω μηνίσκου.μικρή ποσότητα υγρού στον υπερεπιγονατιδικό θύλακο.

 

Συμπέρασμα: ρήξη 1ου βαθμού εσω μηνίσκου. Ελάχιστο ύδραρθρο.

 

επειδή δεν έχω υπομονή μεχρι αύριο, είχε κανείς παρόμοια εμπειρία?

κανα γρήγορο briefing παιδιά, μπας και γλιτώσω τα υπογλώσσια αύριο αν μου πει ο γιατρός (ο οποιος δεν ξερει οτι εγω δεν κρέμασα τα σκι ακομα για φέτος) να ακυρώσω εκδρομούλες :P

 

τωρα πως εγινε το συμβάν? καλά καλά δεν το θυμάμαι, την ενόχληση στο γόνατο θυμάμαι βασικά B) ...

ηταν μεσα Φεβρουαρίου (oh yes πέρασε αρκετός καιρός απο το χτύπημα, μεσολάβησαν τουλάχιστον 20 μέρες σκι, εντός και εκτός Ελλάδας) ενα Σ/Κ με πολύ χιονι, οταν αποφασίσαμε να βολτάρουμε στην περιφερειακή (απο το τέρμα του Ηρακλή προς Φτερολ.) παρα τις προειδοποιήσεις του Κωστή (makalu) οτι ηταν εντελώς άστρωτη. Χωρίς ταχύτητα, εκει που στενεύει ο δρόμος γυρνάω προς τα πίσω να δω αν ακολουθεί ο Hippo και τα σκι μου βουλιάζουν στο πλαϊνό πρανές. Με το γύρισμα του κορμού προς τα πίσω ένιωσα μια ενόχληση στο γόνατο (χωρίς να ακούσω κανένα κρακ)..συνέχισα το σκι μου :lol: (με λιιιιγα πονάκια εκείνη την ημέρα) και με ελάχιστες ενοχλήσεις απο τοτε. το γόνατο είχε πρηστεί πολυ λίγο για κανα 2 μερες μονο.

 

συνεχίζω κανονικά όλες τις δραστηριότητες απο τοτε χωρίς πρόβλημα, απλός οταν κολυμπάω (το κανω καθε μερα) νιώθω το γόνατο λίγο πιο βαρύ απο το άλλο. Κανω ασκήσεις με βάρη στο πόδι και aerobic χωρίς πρόβλημα.

 

μηνίσκο κανείς? :lol:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλγα δεν έχω εμπειρία στο θέμα. Εύχομαι όμως να μην είναι τίποτα το σοβαρό και η ενόχληση να υποχωρήσει γρήγορα μόνη της.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α ρε όλγα , α ρε όλγα !

Καταρχήν θα ζήσεις ! :lol:

 

Δευτερον , ο "πόνος" ή τα πονάκια μας στο μυοσκελετικό μας λένε κατι σαν αυτο: "Μην με πιέζεις άλλο , γιατί θα με κάνεις χειρότερα " B)

 

Τρίτον , πηγαινε στον γιατρο , πες του όλες τι λεπτομέριες και ενημέρωσε το thread. Επισης ενημερωσε και αυτα που θα σου πει για την θεραπεία σου , λε-πτο-με-ρώς.

 

:lol:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

ωχ βρε Ολγα τι επαθες???Μια χαρα ειμαι εγω με τη σιδεροστρα τελικα και ας κοροιδευετε (ενας λογος που διαλεξα το sb αντι τα σκι ειναι οτι αγαπαω τα γονατακια μου...)

 

εμπειρια με μηνισκο εχω...Υπερεκταση γονατου σε κατι αγωνες Taekwondo.Αβασταχτοι πονοι δεν μπορουσα να το πατησω το ποδι με τιποτα(φυσικα εδωσα των αγωνα) πρηξιμο γονατου. Παω σε ορθοπεδικο , πηγαινε το ποδι μου δεξια αριστερα πονας εδω πονας εκει ναι η οχι αντιστοιχα τελειωνει την κλινικη εξεταση και μου λεει:

χμ ετσι πως το βλεπω πρεπει να εχεις παθει ριξη μηνισκου (δε θυμαμαι σε ποιο σημειο ) μπορει ομως και οχι αλλα για σιγουρια πηγαινε κανε μια μαγνιτικη μονο αυτη θα μας πει. Ωχ λεω καταστροφη....

Ποτε δεν εκανα τη μαγνητικη .Απο οτι μου ειπε εγω κρατησα το "μπορει ομως και οχι"Καλως η κακως δεν την εκανα.Δεν ηθελα να δω τα μαντατα.Αυτο που εκανα ηταν πολυ καλη γυμναστικη στους τετρακεφαλους (βαρετοοοοοο)....και εγινα τζιτζι...

εσυ ομως Ολγακι εχεις τα αποτελεσματα ξερεις οτι εχεις ριξη (εγω δε ξερω μπορει να ειχα μπορει και οχι).αυτο που θα κανεις ειναι να πας σε αθλητιατρο και θα σου πει αν θα κανεις αθροσκοπιση ή οχι .Και καλη γυμναστικη στοα κατω ακρα (το κολυμπι ειναι οτι πρεπει )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α ρε όλγα , α ρε όλγα !

Καταρχήν θα ζήσεις ! B)

 

Δευτερον , ο "πόνος" ή τα πονάκια μας στο μυοσκελετικό μας λένε κατι σαν αυτο: "Μην με πιέζεις άλλο , γιατί θα με κάνεις χειρότερα " :P

 

Τρίτον , πηγαινε στον γιατρο , πες του όλες τι λεπτομέριες και ενημέρωσε το thread. Επισης ενημερωσε και αυτα που θα σου πει για την θεραπεία σου , λε-πτο-με-ρώς.

 

:lol:

1ον, απ΄το στόμα σου και στου Θεού τ’ αφτί :P

 

2ον, αυτες τις φωνές τις ακούω καιρό απλώς τις αγνοώ :lol:

 

3ον, ε-λήφ-θη :P


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωχ βρε Ολγα τι επαθες???Μια χαρα ειμαι εγω με τη σιδεροστρα τελικα και ας κοροιδευετε (ενας λογος που διαλεξα το sb αντι τα σκι ειναι οτι αγαπαω τα γονατακια μου...)

 

Γεια σου Αφροδίτη. Καταρχήν για εξηγησέτο αυτο λίγο αν θες. Αν απλώς μας πειράζεις -εμας τους σκιερ- μην πεις τίποτα , ξέρω τι παλιοκουφάλες είσαστε εσεις οι σνοουμπορντάδες. B)

 

Ποτε δεν εκανα τη μαγνητικη .Απο οτι μου ειπε εγω κρατησα το "μπορει ομως και οχι"Καλως η κακως δεν την εκανα.Δεν ηθελα να δω τα μαντατα.Αυτο που εκανα ηταν πολυ καλη γυμναστικη στους τετρακεφαλους (βαρετοοοοοο)....και εγινα τζιτζι...

Ο γιατρος σε έστειλε να βγάλεις και ΕΣΥ δεν πήγες; Ή σου είπε αμα θες βγάλε...

χμ ετσι πως το βλεπω πρεπει να εχεις παθει ριξη μηνισκου (δε θυμαμαι σε ποιο σημειο ) μπορει ομως και οχι αλλα για σιγουρια πηγαινε κανε μια μαγνιτικη μονο αυτη θα μας πει

 

Edit: Τωρα το ειδα καλά ...λοιπον ΚΑΚΩΣ δεν πηγες. Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι γιατροι αφήνουν το ελευθερο στoυς ασθενεις και ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΘΛΟΥΝΤΑΙ ! :lol:

 

Και αλλαξε άθλημα ... ! :lol:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Γεια σου Αφροδίτη. Καταρχήν για εξηγησέτο αυτο λίγο αν θες. Αν απλώς μας πειράζεις -εμας τους σκιερ- μην πεις τίποτα , ξέρω τι παλιοκουφάλες είσαστε εσεις οι σνοουμπορντάδες. :P

Ο γιατρος σε έστειλε να βγάλεις και ΕΣΥ δεν πήγες; Ή σου είπε αμα θες βγάλε...

Edit: Τωρα το ειδα ...λοιπον ΚΑΚΩΣ δεν πηγες. Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι γιατροι αφήνουν το ελευθερο στoυς ασθενεις και ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΘΛΟΥΝΤΑΙ ! B)

 

Και αλλαξε άθλημα ... ! :lol:

Ποσο καλυτερα να στο εξηγησω..Οκ παμε απο την αρχη .Παλια εκανα σκι (φυσικα ειμαι ακομα στο επιπεδο αρχαριου)..Πολλες φορες ειχα φαει τουμπες και παρατριχα να παρω τα γονατα πακετο για το σπιτι (νοικιαρικα που δεν απασφαλιζανε) ..Και ειχα ακουσει για τις αυξημενες πιθανοτητες ρηξι μηνισκου και χιαστων οποτε οταν αποφασισα να ξαναανεβω στα βουνα ειπα παμε στο σανιδι καλυτερα (οχι οτι και αυτο δεν εχει κυνδινους αλλα τελος παντων)

 

2)ο γιατρος δε μου εδωσε το ελευερο να διαλεξω.Εγω εκανα του κεφαλιου μου γιατι ειχα μια κρυφη ελπιδα οτι δεν ειναι τπτ και οτι θα γινω καλα.

 

3) Δεν αλλαζω αθλημα :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παλια εκανα σκι (φυσικα ειμαι ακομα στο επιπεδο αρχαριου)..Πολλες φορες ειχα φαει τουμπες και παρατριχα να παρω τα γονατα πακετο για το σπιτι (νοικιαρικα που δεν απασφαλιζανε) ..Και ειχα ακουσει για τις αυξημενες πιθανοτητες ρηξι μηνισκου και χιαστων οποτε οταν αποφασισα να ξαναανεβω στα βουνα ειπα παμε στο σανιδι καλυτερα (οχι οτι και αυτο δεν εχει κυνδινους αλλα τελος παντων)

 

Αυτο όμως που λες δεν λεει οτι στο σκι έχεις περισσότερες πιθανότητες για τραυματισμους στα γόνατα. Ετσι δεν ειναι; Μόνη σου το είπες , δεστρες οχι σωστά ρυθμησμένες ίσως είναι η αιτία, νοικιαρικα σκι ειναι η δευτερη ....

 

Πολλές φορές αυτα που ακουμε για τους τραυματισμους είναι μυθος. Γιατι σαν αθλητρια ταε κβο ντο θα ξέρεις οτι κανένα αθλημα δεν ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο επικινδυνο, όσο δεν προετοιμάζεσαι σωστά για αυτο. Και στην σανίδα υπάρχουν πτώσεις με αντιστροφες περιστροφικές τάσεις κορμου, κάτω άκρων...

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν γνωρίζω για στατιστικές ατυχημάτων , ΑΝ υπάρχουν , που να υπονοουν κάτι τέτοιο. Ακόμα και αν οι αριθμοί δειχνουν οτι στο σκι υπάρχουν περισσοτεροι τραυματισμοι όσον αφορά τα γόνατα , αυτο δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ για το τελικο συμπερασμα.

 

Συμπέρασμα ; ΔΕΝ υπάρχει. Αθλησου αποτελεσματικά σε αυτο που επιλέγεις , φροντησε ΣΩΣΤΑ τους μικροτραυματισμους σου και όλα θα έιναι μια χαρά.

 

Μαλλον λανθασμένα συμπαίρανες οτι το σανίδι σου ταιριάζει περισσότερο, ίσως να μην ήσουν μαζί με τους κατάλληλους ανρθωπους για να το διαπιστώσεις και μόνη σου οτι το σανίδι δεν λεει μια μπροστά στο σκι :lol: (αστειεύομαι ...λιγο... χαχαχα :lol: )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολγα μου ,δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω (δεν εχω πειρα)

 

Το μονο που ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ,ειναι να σου ευχηθω τα αυριανα νεα να ειναι ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ :lol:

 

προσπαθησε , οσο μπορεις ,να μην εισαι αγχωμενη με την σημερινη αναμονη....

 

και αυριο να μας πεις εεεεεεεεεε??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά φιλενάδα! Follow my example= μην ακυρώσεις κανένα ταξίδι, πήγαινε κάνε την πρώτη μέρα συντηρητικά και μετά νορμάλ B) Έχεις όλο το καλοκαίρι+φθινόπωρο για να ακολουθήσεις όποιες σημαντικές ή υπερβολικές συμβουλές/θεραπείες που θα σου δώσει ο γιατρός. Κοινώς ignore the problem (όπως άλλωστε έκανες και μέχρι τώρα :P ) και μέχρι την επόμενη σεζόν θα έχεις γίνει περδίκι :lol:

 

Ρούλα :lol:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολγα, ευχομαι να εχεις ευχαριστα νεα. Μην ξεχασεις να παρεις και δευτερη γνωμη.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά και το γρήγορότερο. Πάντως άποψή μου είναι να μην ρισκάρεις την επόμενη σεζόν, για την μια φορά που θα ξανακάνεις σκί φέτος. Είναι κρίμα γιατί δεν θα αξίζει ιδιαίτερα κι ή ποιότητα του χιονιού που θα βρείς (εκτός αν πάς εξωτερικό).

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές..θα σας ενημερώσω για την πορεία :lol:

 

Αρη, δεν αγχώνομαι, cool παντα :lol: (δεν ξέρω το γόνατο μου αν εχει άλλη γνώμη, αλλα ποιος το ρωτάει)

 

Ρούλα μες'στο μυαλό μου εισαι B)

 

Υ.Γ. με τους περισσότερους θα τα πούμε και το βράδυ στη συνάντηση ..για πειτε μου εναν καλο ορθ. (για 2η γνώμη / σωστός ο Μακης)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλγα μου περαστικά κι από μένα. Εκ των ενοχλημάτων που έχεις δεν μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό, αλλά θα πρέπει νομίζω να το ξεκουράσεις αρκετά, να φύγει τελείως η φλεγμονή, γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να δημιουργήσεις πρόβλημα. Βέβαια ο γιατρός σου θα σου πει και θα εκτιμήσει αν πρέπει να κάνεις κάτι περισσότερο. Οι περισσότεροι άνθρωποι που αθλούνται συστηματικά, ένα θεματάκι με τα γόνατα το έχουν.

 

Θα σου τηλεφωνήσω να τα πούμε από κοντά.

 

Φιλάκια πολλά

 

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όλγα μου περαστικά κι από μένα. Εκ των ενοχλημάτων που έχεις δεν μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό, αλλά θα πρέπει νομίζω να το ξεκουράσεις αρκετά, να φύγει τελείως η φλεγμονή, γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να δημιουργήσεις πρόβλημα. Βέβαια ο γιατρός σου θα σου πει και θα εκτιμήσει αν πρέπει να κάνεις κάτι περισσότερο. Οι περισσότεροι άνθρωποι που αθλούνται συστηματικά, ένα θεματάκι με τα γόνατα το έχουν.

 

Θα σου τηλεφωνήσω να τα πούμε από κοντά.

 

Φιλάκια πολλά

 

Γιώτα

 

Εσυ να αφησεις τα τηλεφωνα και να'ρθεις το βραδυ στη συναντηση :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσυ να αφησεις τα τηλεφωνα και να'ρθεις το βραδυ στη συναντηση :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Αν και εκτός τόπικ, απαντώ εδώ γιατί κι εγώ νιώθω άσχημα που έχω χαθεί τελευταίως από το σύλλογο και μου έχετε λείψει όλοι! Ωστόσο, έχω τόσες υποχρεώσεις, επαγγελαματικές και μή, αυτόν τον καιρό και τόσα ταξίδια εκτός Ελλάδος, που πραγματικά έχω πολύ περιορισμένο χρόνο. Θα προσπαθήσω να το κανονίσω μήπως έρθω Θεσ/κη 9που της έχω κι αδυναμία) για τη ΓΣ.

 

Φιλάκια σε όλους, να περάσετε πολύ καλά.

 

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα Ολγα και ολα να πανε καλα


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και άλλος στον πάγκο φέτος μαζί μας? :lol: Όλγα περαστικά και μην ανησυχείς όλα φτιάχνονται! Πάνε στον γιατρό να εξετάσει το γόνατο. Η σωστή εξέταση είναι πρώτα κλινική και μετά μαγνητική. Όλα καλά σου εύχομαι! Ενημέρωνέ μας αν θέλεις. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα σου κ απο μενα

δυστηχως εχω εμπειρια παρομοια με αυτο που επαθες κ ακομα πιο δυστηχως δεν ειναι η μονη

περσι το σεπτεμβρη κατα τη διαρκεια μιας προπονησης επαθα μερικη ρηξη του εσω πλαγιου συνδεσμου

εβγαλα ακτινογραφιες κ μαγνητικη πηγα στον γιατρο της ομαδας κ το αποτελεσμα ηταν 3 εβδομαδες με πατεριτσες κ ναρθηκα μετα σιγασιγα αρχισα το περματημα κ φυσικοθεραπειες

για να μην αρχισεις τα υπογλωσσια η κακωση στο μηνισκο δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σοβαρο

το σημαντικοτερο σε αυτους τους τραυματισμους ειναι η καλη αποθεραπεια με φυσικοθεραπειες κ ενδυναμωση

το κολυμπι πραγματικα ειναι πολυ ευεργετικο

 

Υ.Γ. αν τυχων ο γιατρος σου πει για αθροσκοπηση(χτυπα ξυλο) ζητα κ μια δευτερη γνωμη

εχω ζησει σκηνικο που γιατρος του ιατρικου εκανε οτι ειναι δυνατο για να γινω χειροτερα απο οτι ημουν ωστε να επιβαλεται το χειρουργειο για να τσεπωσει ουκ ολιγα ευρω(αυτο παρεπιπτοντως ειναι απο αλλο τραυματισμο-καταγμα μεταταρσιου στο ποδι)

 

πραγματικα σου ευχομαι να γινεις πολυ γρηγορα καλα


φυτεψτε κανα δεντρο γιατι χανομαστε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

Είχα έναν παρόμοιο τραυματισμό στο αριστερό γόνατο από σκι 10 χρόνια πριν. Είχα μερική ρήξη χιαστού συνδέσμου και τραυματισμό στο μηνίσκο (δε θυμάμαι ακριβώς τι ήταν) και στο χόνδρο. Το γόνατο ήταν σταθερό αλλά είχα λίγες ενοχλήσεις σε κάποιες κινήσεις. Στην αρχή ο γιατρός χωρίς να κάνει μαγνητική μου είπε οτί δεν είναι κάτι σοβαρό και να συνεχίσω να κάνω όλες μου τις δραστηριότητες. Σταδιακά άρχισα να έχω περισσότερες ενοχλήσεις (κυρίως από τους κραδασμούς και τα ημικαθίσματα) και χωρίς να το καταλάβω μετά από κάποιους μήνες κατέληξα να ανεβαίνω τις σκάλες με το δεξί πόδι και ο αριστερός τετρακέφαλος να αδυνατίσει πολύ.

 

Έκανα αρθροσκόπηση σε έναν γιατρό που μου σύστησαν ως ειδικό, ο οποίος δεν μου έκανε τίποτα και μου είπε οτί από εδώ και πέρα μόνο θα περπατάς και θα κολυμπάς και φυσικά έπαθα σοκ. Παρα λίγο θα έκανα και δεύτερη αρθροσκόπηση ενώ το πόδι μου χειροτέρευε.

 

Τελικά αφού γύρισα διάφορους γιατρούς και έκανα test drive στα νεύρα μου, κατέληξα σε έναν εξαιρετικό ο οποίος μου είπε ότι αν έκανα πρωταθλητισμό θα μου έκανε αρθροσκόπηση αλλά στην περίπτωση μου θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με φυσιοθεραπεία και κυρίως με ενδυνάμωση. Μου έδωσε πρόγραμμα ασκήσεων στην αρχή στο σπίτι με λίγα βάρη (και κολύμπι), στη συνέχεια στο γυμναστήριο σταδιακά, μετά τρέξιμο σε χόρτο και στο τέλος επιτέλους σκι!!!!. Τελικά το αριστερό γόνατο έγινε σαν το δεξί και δεν έχω καμοία ενόχληση εφόσον το γυμνάζω.

 

Στην περίπτωσή μου λοιπόν η θεραπεία ήταν να ελαττώσω τις δραστηριότητες μου για ένα διάστημα και να κάνω ασκήσεις για το πόδι ωστέ να δυναμώσει σταδιακά χωρίς να ζοριστεί.

 

Περαστικά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά το παραπάνω ποστ σου Ελένη δείχνει ποσο συμαντικό ειναι ο γιατρός ΝΑ ξέρει να δώσει κατευθύνσεις στον ασθενή του- δηλαδή ΤΙ πιο απλό να κάνει όλα αυτά που πρέπει ώστε να γυρήσεις ΞΑΝΑ στο σπορ σου. Εμένα η περιγραφή σου, χωρις να θέλω να γινω ισοπεδωτικός, μου επιβεβαιώνει πως οι γιατροι εδω στην ελλάδα σε μεγαλο ποσοστό ξέρουν μόνο να καταπολεμουν το σύπτωμα με φάρμακα /αντιφλεγμονώδη κτλ και ΟΧΙ να δώσουν λειτουργικές λύσεις και αυτο γιατι δεν τους ενδιαφερει οτι ο ασθένης ειναι χομπιστας αθλητής ! . Δυστυχώς είναι το κλασικό , κόψε το σκι , κοψε το τρέξιμο , κόψε το ποδηλατο , τα έχουμε ακουσει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορές και αυτο πρέπει κάποια στιγμή να αλλαξει.

 

:lol:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

σας ευχαριστώ και παλι ολους για τις ευχες και τις απαντήσεις σας :P ..

 

ο ορθοπεδικός (Ελευθεριος Νερούτσος-ΚΑΤ)

1ον, δεν συμφώνησε 100% με το συμπέρασμα που συνοδεύει τη μαγνητική. κατα τη δική του γνώμη δεν εχει φτάσει σε ρήξη ο έσω μηνίσκος. του ζήτησα να μου δείξει σε τομή τους μηνίσκους και πως διαβάζεται η μαγνητική και είδα μια τριχοειδή, πολύ λεπτή γραμμούλα στον έσω μηνίσκο. στο μαύρο φόντο ισα ισα διακρίνεται μια άσπρη γραμμή ~2 mm

 

2ον, δεν χρειάζεται (κατά τη δική του γνώμη πάντα) να σταματήσω καμία δραστηριότητα (να περιορίσω ίσος το aerobic και το step με βαρακια στα πόδια λόγω έντονων κραδασμών)

 

3ον, σε ένα μήνα (όταν με το καλό κρεμάσω και εγω τα σκι για φετος) να κανω έναν κύκλο 10 φυσικοθεραπειών (λεπτομέρειες θα μου πει τότε)

 

4ον , οτι έγινε δεν φτιάχνετε, αλλά με προσοχή ούτε επιδεινώνεται :D

 

5 ον , το οτι κολυμπάω κάθε μερα κανει καλό (Φωτη, δεν μου ειπε να σταματήσω το πρόσθιο) και ο γυμνασμένος 4κέφαλος βοηθάει στο να κρατάει το γόνατο και να μην νιώσω μεγαλύτερη ενόχληση

 

elen, θα μπορούσες να μου δώσεις ονομα και τηλ. του εξαιρετικού ορθοπεδικού (για μια 2η γνώμη) και, αν σου είναι εύκολο, να μου πεις τι είδους ασκήσεις σου έδωσε, μια και τις φυσικοθεραπείες θα τις κάνω αργότερα

 

 

τεσπα, για να αλλάξουμε το βαρύ κλίμα, το Σ/Κ κανείς για Παρνασσό? ;)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραια!!! :P:D;)

 

Μια σοφη κουβεντα απο τον Fotski:

 

'Ακουσε το σωμα σου!!...'

 

Το ΣΚ απανω θα ειμαστε... ;)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

3ον, σε ένα μήνα (όταν με το καλό κρεμάσω και εγω τα σκι για φετος)

 

 

 

τεσπα, για να αλλάξουμε το βαρύ κλίμα, το Σ/Κ κανείς για Παρνασσό? ;)

 

 

# κατ' αρχην :P:D;)

 

# μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι......

 

# ναι , Σαββατο (με τις μεγαλες ζεστες)

Share this post


Link to post
Share on other sites
'Ακουσε το σωμα σου!!...

αφουγκράζομαι Μακη οσο μπορώ ;) ..αλλα το ότι οι κολλητές μου με φωνάζουν κουφάλογο, αυτό μάλλον κατι λέει, ε? :P

 

 

η δε μάνα μου λεει ότι ακούω μονο αυτά που θέλω να ακούσω (εχει ένα δικιο εδώ που τα λεμε :D )


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...