Jump to content
Saltofx

Παμε για αναρριχηση??????

Recommended Posts

Αμφισσα 17-19/5/2013: 2η Αναρριχητική συνάντηση στο αναρριχητικό πεδίο "Πόρτες"

 

886921_437094559705114_764151889_o.jpg

 

Ο Ορειβατικός Σύλλογος Άμφισσας σας καλεί στις 17-19/5 να σκαρφαλώσετε στο αναρριχητικό πεδίο "Πόρτες" στην περιοχή Άγιος Κωνσταντίνος της Άμφισσας.

 

Πολλές καινούριες διαδρομές έχουν ανοιχτεί για την 2η συνάντηση στις Πόρτες. Οι αναρριχητές του Ορειβατικού Άμφισσας θα είναι εκεί για να σας ξεναγήσουν και να σκαρφαλώσουν μαζί σας, δωρεάν.

 

Πρόγραμμα συνάντησης

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΜΑΪΟΥ 2013

21:00 ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΑΜΦΙΣΣΑΣ

- Έναρξη αναρριχητικής συνάντησης.

- Προβολή των ορειβατικών – αναρριχητικών ταινιών:

Obe &Ashima (21') Josh & Brett Lowell και

Nanga Parbat (99΄) Joseph Vilsmaier

από τον Κινηματογραφιστή, Εκπαιδευτή Ορειβασίας - Αναρρίχησης και Οδηγό Βουνού Παύλο Τσιαντό.

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΜΑΙΟΥ 2013

15:00 - 20:00 ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ «ΠΟΡΤΕΣ»

Ελάτε στο αναρριχητικό πεδίο "Πόρτες" στον Άγιο Κωνσταντίνο για να δείτε τους αναρριχητές να σκαρφαλώνουν στα πιο απότομα σημεία και να δοκιμάσετε και εσείς την αναρρίχηση. Οι Εκπαιδευτές Αναρρίχησης του Ορειβατικού Συλλόγου Άμφισσας θα είναι εκεί για να σας βοηθήσουν στα πρώτα σας κάθετα βήματα.

 

20:30 ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΑΜΦΙΣΣΑΣ

- Χαιρετισμός Προέδρου του Ορειβατικού Συλλόγου Άμφισσας, κ. Κώστα Παπαγεωργίου.

- Χαιρετισμός Δημάρχου Δελφών, κ. Νικολάου Δ. Φουσέκη.

- Χαιρετισμός Προέδρου της Ε.Ο.Ο.Α., κ. Δημήτριου Γεωργούλη.

- Προβολή των ορειβατικών – αναρριχητικών ταινιών:

Great North Faces of the Alps (60') Παύλος Τσιαντός (Παρουσίαση διαφανειών) και

Vertical Sailing Greenland (60') Sean Villanueva

και ομιλία από τον Κινηματογραφιστή, Εκπαιδευτή Ορειβασίας - Αναρρίχησης και Οδηγό Βουνού Παύλο Τσιαντό

 

22:30 ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ Ν. ΚΟΡΔΩΝΗ ΚΑΙ Γ. ΔΕΛΜΟΥΖΟΥ, ΑΜΦΙΣΣΑ

Ζωντανή μουσική στον κεντρικό πεζόδρομο της Άμφισσας

 

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΜΑΙΟΥ 2013

15:00 - 20:00 ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ «ΠΟΡΤΕΣ»

Συναντιόμαστε ξανά στο αναρριχητικό πεδίο "Πόρτες" στον Άγιο Κωνσταντίνο. Δείτε πάλι τους αναρριχητές να σκαρφαλώνουν στα πιο απότομα σημεία και δοκιμάστε μαζί μας την αναρρίχηση. Οι Εκπαιδευτές Αναρρίχησης του Ορειβατικού Συλλόγου Άμφισσας θα είναι εκεί για να σας βοηθήσουν στα πρώτα σας κάθετα βήματα.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

 

 

 

 

Λίγα λόγια για το πεδίο

 

Το πεδίο έχει πολύ εύκολη πρόσβαση, 5' από την πόλη της Άμφισσας στην περιοχή Άγιος Κωνσταντίνος, είναι καλά ασφαλισμένο με πάνω από 100 διαδρομές, πολλές στο 5c-6a-6b, αρκετές στο 6c-7a και κάποιες στο 7b-7c και όσοι το έχουν επισκεφτεί έως τώρα, μιλούν με τα καλύτερα λόγια.

 

Είναι ένα όμορφο πεδίο με sport διαδρομές, ύψους μέχρι και 25 μέτρων κατάλληλο ακόμη και για αρχάριους αναρριχητές. Ο βράχος είναι ασβεστολιθικός, καλής ποιότητας.

 

DSC06551.JPG

 

DSC06577.JPG

 

 

Πηγή: www.facebook.com/eos.amfissas, iteanet.blogspot.gr

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από το αναρρηχητικό πεδίο.

Πολλοί οι αναρριχητές που βρέθηκαν εκεί, μεταξύ των οποίων μερικοί από τους καλύτερους του αθλήματος στην Ελλάδα, όπως μας υποδείχθηκε από τους εκπαιδευτές αναρρίχησης του ΕΟΣ Άμφισσας.

 

Πολλές ευχαριστίες στον Παναγιώτη και τον Ιπποκράτη, εκπαιδευτές αναρρίχησης του ΕΟΣ Άμφισσας, για την υπομονετική καθοδήγησή τους στην πρώτη μας επαφή με τον βράχο στις "Πόρτες" και το άθλημα της αναρρίχησης. Πραγματοποιήσαμε 4 αναρριχήσεις με την βοήθειά τους σε 4 διαφορετικές διαδρομές από τις 10αδες (άνω των 50) που είναι ανοιγμένες στο συγκεκριμένο πεδίο.

Οι αναρριχήσεις θα συνεχιστούν αύριο μετά τις 1:30 που σκιάζει ο βράχος.

Φώτος σε επόμενη στιγμή, τώρα έπεται μπανάκι και μπυρίτσα παραλιακώς :)

Edited by itiotis
  • Like 4

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο, α πάενε να βγάλεις τη σχολή! Θα σου αρέσει και έχει και πάρα πολλά και καλά πεδία στη γειτονιά σου! :D


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο, α πάενε να βγάλεις τη σχολή! Θα σου αρέσει και έχει και πάρα πολλά και καλά πεδία στη γειτονιά σου! :D

Άσε Άρη, πήγαμε και την Κυριακή να ξανασκαρφαλώσουμε, ευκαιρίας δοθείσης, οπότε καταλαβαίνεις το αν θα θέλα να παρακολουθήσω τη σχολή. Απλά είναι και θέμα (πλεόν)... "ευρω-μαρουλιού". Τι να γίνει, ζούμε σε χαλεπούς οικονομικά καιρούς, παλί καλά και αυτά πο κάνουμε, είδωμεν.

 

Πολύ ωραία εμπειρία πάντως, με μικρούς αλλά και μεγάλους αρχάριους (και πολλούς μάλιστα ταλέντα) να κάνουν τα πρώτα τους σκαρφαλώματα. Συνιστώ ανεπιφύλακτα μία δοκιμή από τον καθένα με την πρώτη ευκαιρία, όπως η συνάντηση αυτή του ΕΟΣ Άμφισσας. Και γιατί όχι και στην περιοχή μας με το πολύ μεγάλο αναρριχητικό πεδίο (~100 διαδρομές για κάθε γούστο).

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχαμε δυστύχημα στα Μετεωρα :(

 

Θανατηφόρα πτώση στα Μετέωρα και συγκεκριμένα στη νότια ορθοπλαγιά της Ντούπιανης είχε χθες το απόγευμα 20/5, 74χρονος Γερμανός αναρριχητής.

 

Ο αναρριχητής σκαρφάλωνε στη νότια ορθοπλαγιά της Ντούπιανης, όταν δήλωσε αδυναμία στους σχοινοσυντρόφους του να συνεχίσει και ξεκίνησε να κάνει το ραπέλ της επιστροφής. Από λάθος χειρισμό, 15 μέτρα πάνω από το έδαφος βγήκε από το ραπέλ, με αποτέλεσμα τη θανατηφόρα πτώση του.

Ειδοποιήθηκε από περίοικους η Ομάδα διάσωσης της Ορειβατικής Λέσχης καλαμπάκας καθώς και η Π.Υ. η οποία απεγλώβισε τη σωρό του άτυχου αναρριχητή.

http://www.anevenont...hth-sta-meteora


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια βιντεάκια του φίλου Ηλία...

 

 

η διαδρομή "34" στην Πέτρα Βαρυμπόμπης από τις πιο ιστορικές διαδρομές στην Αττική και την Ελλάδα γενικά

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαρασοβα

 

επίσης ιστορική trad διαδρομή του Κορρέ στο Φλαμπούρι

(και μια μικρή πτώση σε καρύδι στο 4.15)

 

Επίσης χειμερινο σκαρφάλωμα χωρις μεγάλες τεχνικές δυσκολίες..αλλα αντοχής κυρίως. Τα παιδιά σκαρφάλωσαν Παρασκευή την "florian" στον Γεροντόβραχο και αμέσως μετά έφυγαν για Βαρδούσια οπου εκαναν νυχτερινή ανάβαση στο καταφύγιο για να σκαρφαλώσουν την επόμενη μερα..

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

η διαδρομή "34" στην Πέτρα Βαρυμπόμπης από τις πιο ιστορικές διαδρομές στην Αττική και την Ελλάδα γενικά

Κωστα, θυμασαι στα 1α μαθηματα στη σχολη που χαζευαμε την 34 διπλα? μας φαινοταν το κατι άλλο…και να, τωρα τα παιδια την εχουν χαλαρα


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

οτι καλητερο εχω κανει αν και αρχαριος με τη σχολη μου καλαβακα....μετεωρα

 

και επισεις στα μετεωρα μπορεις να συνδυάσεις και ωραιο ραφτινγ

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχει τις 7-ρες με ανεση και στυλ. ωραιος


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://youtube.com/watch?v=mgz7ybI1frc

 

δειτε το crux στο 3:46 και την προσπαθεια απο το 5:40 και μετα

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι κι η πιο φιλόξενη πλαγιά στον κόσμο - του Χρήστου Πατεράκη


  • fdc5bcdd10a8fa7a628dc01912c2a729_2_L.jpg

Κρεμασμένος σε ένα τόσο δα σχοινάκι, σα ρώγα σε τσαμπί σταφυλιού, έχω κιόλας μουδιάσει από την ακινησία. Μα που πήγα και έμπλεξα πάλι ο γρόθος… Μ’ετρωγε να σκαρφαλώσω μια μεγάλη κλασσική στον Γκίγκιλο πάνω από τη Σαμαριά, νομίζοντας ότι τώρα τον Οκτώβρη είναι καλοκαίρι και ο «τοίχος» είναι για παιδάκια.. Σχεδόν ήξερα ότι θα φάω τα μούτρα μου, όμως χώθηκα και μάλιστα καθυστερημένα.

Το φιάσκο από το πρωί φαινόταν. Τα σχοινιά μας μπέρδεψαν στα πρώτα κιόλας μέτρα, τα αναρριχητικά παπούτσια με στένευαν και τα έβγαζα σε κάθε «πατάρι», ενώ ακόμα σιχτιρίζω που άφησα αυτό το λαχταριστό κέικ στο πίσω κάθισμα του αυτοκίνητο ώστε να είμαι fast and light.

Παρόλα αυτά σκαρφαλώσαμε δυνατά με γενναίες κινήσεις και αυτοπεποίθηση. Δεν μου πέρασε ούτε μια στιγμή από το μυαλό ότι πάμε για μεγάλο φιάσκο, όχι ότι μου περνάει και ποτέ…

Μετά τα 400 μέτρα σκαρφαλώματος μπήκαμε για τα καλά στα βαθιά, ή μάλλον, στα απολύτως κάθετα. Ίχνος ασφάλειας, αλλά ούτε και σημάδι ότι κάποιος έχει περάσει ποτέ ξανά από εδώ. Πλέον δεν έχει επιστροφή και είναι βέβαιο ότι έχω κάνει τη βλακεία μου και πάω εκτός διαδρομής. Ο βράχος απόλυτα λείος και χωρίς καμία σχισμή. Δεν μπορώ να σφηνώσω ασφάλεια πουθενά και ακόμα και τσιμπιδάκι για τα μαλλιά να είχα, δεν θα μπορούσα να το βάλω για να ασφαλιστώ. Σκαρφαλώνω με απόλυτη συγκέντρωση και ευλάβεια μην κάνω το παραμικρό λάθος γιατί αν πέσω, στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθώ πάνω στο κεφάλι του σχοινοσύντροφου μου, και στην χειρότερη κρεμασμένος ανάποδα στην άλλη άκρη του σχοινιού, 60 μέτρα παρακάτω με καμιά τριανταριά κόκκαλα σπασμένα…

Πάνω που δεν έχω άλλα αποθέματα ηρωισμού για να σκαρφαλώνω χωρίς ασφάλεια 500 μέτρα από το έδαφος, εκεί όπου ανέμελα οι ορδές τουριστών χαζεύουν τις ομορφιές της Σαμαριάς, βρίσκω επιτέλους μια σχισμή. Λες και βρήκα άγκυρα πλοίου! Τόση ασφάλεια ένιωσα, αλλά ως γνωστό αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει όσο πιο στραβά γίνεται. Διαλέγω το καλύτερο και πιο ίσιο καρφί που έχω και πιάνοντας το σφυρί για να το χτυπήσω, επέρχεται διπλή καταστροφή. Τα ξυλιασμένα χέρια μου δεν αισθάνονται καλά και το σφυρί μου φεύγει από τα χέρια…Φυσικά και δεν το έχω δεμένο στην άλλη άκρη του, οπότε το βλέπω κοκαλωμένος να τα βρίσκει περίφημα με τον νόμο της βαρύτητας και να επιταχύνει στο κενό σαν τρελό. Πριν καν προλάβω να φωνάξω στο Στέφανο που είναι 30 μέτρα πιο κάτω να προσέξει, ακούω αυτό το φρικιαστικό θόρυβο της επαφής του κράνους με το ιπτάμενο σφυρί… Δε φτάνει που μου έπεσε και πρέπει να συνεχίσω χωρίς ασφάλεια, έπεσε και στο κεφάλι του σχοινοσύντροφου μου και ευτυχώς είναι (ακόμα) καλά.

Φτάνω λίγο παραπάνω χαροπαλεύοντας και επιτέλους περνάω έναν
ιμάντα
στην τρύπα ενός βράχου: ήταν σαν να έπινα καφέ με τον διευθυντή της Interamerican κλείνοντας την πόρτα στα μούτρα του Χάρου!

Έχει σχεδόν βραδιάσει και η κορυφή μοιάζει πολλές ώρες μακριά, οπότε ξεχνάμε την περίπτωση ότι θα βγούμε επάνω. Φτάνει και ο Στέφανος με μια τρύπα στο κράνος από τη “ιπτάμενη” σφυριά που έφαγε και αρχίζουμε να σχεδιάζουμε το πώς θα περάσουμε το υπέροχο αυτό βράδυ. Προμήθειες έχουμε άφθονες. Μισή σοκολάτα που την μοιράζουμε και παίρνει ο καθένας τρία πλακάκια, και μερικές γουλιές νερό. Τα πόδια μου έχουν κιόλας τσιμεντώσει και δεν φτάνει αυτό, ο Στέφανος είναι σχεδόν 10 μέτρα μακριά γιατί δεν χωράγαμε και οι δύο στην ίδια ασφάλεια. Η επικοινωνία είναι άκαρπη πλέον και με τον αέρα που φυσάει είναι σαν χαλασμένο τηλέφωνο. Βυθίζομαι όσο βαθύτερα γίνεται μέσα στο κοντομάνικο μπλουζάκι και αναθεματίζω ξανά για το λεπτό μπουφανάκι που πάλι δεν πήρα.

Έχει νυχτώσει για τα καλά και τα πόδια μου έχουν γίνει παγωτά ξυλάκια, ενώ το τρέμουλο υποδηλώνει ότι η υποθερμία δεν αργεί. Περνάω «καταπληκτικά» μέσα στη μιζέρια και για άλλη μια φορά αναρωτιέμαι γιατί το κάνω αυτό στον εαυτό μου. Οι (λιγοστοί) φυσιολογικοί φίλοι μου πίνουν μπύρες σε κάνα καφενέ με μεζέδες, κι εγώ πάλι γκρινιάζω κρεμασμένος στα βράχια πεινασμένος, παγωμένος, δεμένος σε έναν ιμάντα και χωρίς να είναι σίγουρο ότι αύριο θα βγω στην κορυφή ζωντανός… Γιατί το κάνω αυτό;

Αρχίζουν οι φιλοσοφίες να τριγυρίζουν στο παγωμένο εγκέφαλο μου και αναλογίζομαι τα δύο βασικά ένστικτα που έχουμε σαν ανθρώπινα όντα. Επιβίωση και αναπαραγωγή. Για την αναπαραγωγή θα μιλήσουμε άλλη ώρα (με τέτοιο κρύο ούτε σκέψη δεν περνάει) όμως η επιβίωση σήμερα είναι σχετικά δεδομένη. Δεν σε κυνηγάνε λιοντάρια στο δρόμο, ούτε ιθαγενείς να σε ψήσουν στο καζάνι. Το ότι είσαι ζωντανός καθημερινά αρχίζει να είναι δεδομένο, ίσως και βαρετό... και δεν έχει πολλή πλάκα αυτό. Ο κίνδυνος είναι ένας τρόπος να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη μας, να νιώσουμε ζωντανοί αλλά και να αμφισβητήσουμε την σιγουριά της βέβαιης ζωής. Δεν λέω, ωραία να είσαι ζωντανός και αρτιμελής, αλλά αν αυτό αμφισβητηθεί έστω και από δική σου επιλογή, γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον. Σαν να κοροϊδεύεις και να παίζεις ένα παιχνίδι με το χάρο. Όχι, νομίζω δεν είμαι παρανοϊκός ούτε αυτοκτονικός. Λατρεύω τη ζωή και εκτιμώ κάθε δευτερόλεπτο της, όμως υπάρχει και η ικανοποίηση του να είσαι ζωντανός και αρτιμελής μετά από κάθε χαροπάλεμα.. Είναι ένα μέσο ανακάλυψης των ορίων που συνεχώς μεταφέρονται όλο και πιο πάνω, σε ένα παιχνίδι που ποτέ δεν θα μάθουμε το τέλος του. Δεν χρειάζεται άλλωστε να μάθουμε και να εξηγούμε τα πάντα, γιατί αποκλείουμε την μάθηση και δολοφονούμε την έκπληξη…

Πάνω στην ώρα θα φάω απολαυστικά το τελευταίο κομμάτι σοκολάτα για να βεβαιωθώ ότι τελικά, ακόμα και έτσι, δεν είναι άσχημα

 

Πηγη - http://cretazine.com/crete/routes/crete-in-action/item/1342-anarrixisi-ston-gkigkilo

  • Like 7

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαπεραστικό κείμενο

....και τελικά πως έφτασαν στην κορυφή?

Edited by zox

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εφτασαν κορυφη αλλα δεν εχει καμια σημασια


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ταξίδι στο Αγνωστο, μια νέα χειμερινή αναρριχητική διαδρομή στην Καράβα των Αγράφων

karava-7.jpgΜια νέα χειμερινή αναρριχητική διαδρομή ανοίχτηκε στην Καράβα. Η Καράβα είναι το ψηλότερο βουνό του Νομού Καρδίτσας και των Αγράφων και είναι ένα από τα ευκολότερα βουνά της οροσειράς, έτσι το επισκέπτονται αρκετοί ορειβάτες και πεζοπόροι. Όλες οι αναβάσεις στο βουνό μέχρι σήμερα γίνονται από την Ανατολική και Νότια πλευρά του βουνού η οποία είναι εύκολη και μπορεί να την ακολουθήσει ένας μέσος πεζοπόρος ακόμα και το χειμώνα.

Ωστόσο η Βόρεια-Βορειοδυτική πλευρά του βουνού αποτελείται από σάρες και γκρεμούς και την κάνει αδύνατο να την προσεγγίσει κανείς ακόμα και το καλοκαίρι. Ο στόχος για ανάβαση στην Καράβα από την απότομή πλευρά είχε σχηματιστεί πριν καιρό και περίμενε την ώρα για να πραγματοποιηθεί. Τα ξημερώματα τις 23 Ιανουαρίου του 2014 έμελλε να δοκιμαστεί αυτή η πλευρά αναζητώντας μια διαδρομή για την κορυφή.

karava-9.jpgΈτσι ο Πέτρος Τόλιας από την Οξυά Καρδίτσας με τους Νίκο Κρούπη, Θανάση Οικονόμου και Θεόδωρο Μπρίζη από την Ελάτη Τρικάλων ξεκίνησαν για το στόχο αυτό στις 5:00 τα ξημερώματα. Η ανάβαση ξεκίνησε νύχτα ώστε να καλυφθεί γρήγορα η απόσταση μέχρι την ορθοπλαγιά και να βρίσκονται εκεί το πρωί που η θερμοκρασία είναι χαμηλή, τα χιόνια είναι πιο παγωμένα και οι πιθανότητες για χιονοστοιβάδα περιορισμένες. Στις 8 το πρωί η ομάδα έφτασε στη Λούτσα (αλπική λίμνη) όπου ετοίμασε τον αναρριχητικό εξοπλισμό και ξεκίνησε την τραβέρσα κάτω από τις βόρειες πλαγιές προς το κεντρικό λούκι.

Ο καιρός δεν ήταν καλός, δυνατός νοτιοδυτικός αέρας με ομίχλη και χιονόπτωση έκανε την πρόσβαση αρκετά δύσκολη. Με χάρτη την εικόνα του βουνού στο μυαλό η ομάδα εντόπισε ένα από τα κεντρικά λούκια που πιθανόν να οδηγούσαν στην κορυφή χωρίς να είναι ορατή η διαδρομή. Ανεβαίνοντας ψηλότερα η κλίση έφτανε τις 35 μοίρες (μεγάλοι χαλιάδες καλυμμένοι από παγωμένο χιόνι) και οι απότομες πλαγιές υψώνονταν μπροστά τους. Χωρίς να βλέπουν αν υπάρχει δρόμος προς την κορυφή η ομάδα δέθηκε με τα σχοινιά και με επικεφαλή τον Ν. Κρούπη ξεκίνησε την αναρρίχηση στο παγωμένο χιόνι.

karava-11.jpgΤο ξεκίνημα δεν ήταν καλό αφού έφτασαν σε αδιέξοδο σε κατακόρυφο βραχώδες πεδίο, έτσι σκαρφάλωσαν από το λούκι στα δεξιά. Ένας μικρός σταθερός βράχος 55 μέτρα ψηλότερα αποτέλεσε το πρώτο ρελέ (σημείο ασφάλισης και εναλλαγής στην αναρρίχηση) οπού σκαρφάλωσε όλη η ομάδα. Η δεύτερη σχοινιά είχε ένα μικρό μικτό πέρασμα με κλίση τοπικά 65 μοίρες και μια μεγάλη εκτεθειμένη τραβέρσα προς τα αριστερά που οδηγούσε στο κεντρικό λούκι όπου έγινε και το δεύτερο ρελέ.

Μέσα στην ομίχλη δεν υπήρχε ορατότητα για την εύρεση μιας πιθανής διαδρομής για τη κορυφή. Χωρίς να γνωρίζουν τι θα συναντήσουν δοκίμασαν να σκαρφαλώσουν την ράμπα στα δεξιά που ενώ φαίνονταν εύκολη τελικά αποδείχτηκε πολύ δύσκολη και επισφαλής. Είχε συσσωρευτεί πολύ χιόνι από την ορθοπλαγιά και έκανε το σκαρφάλωμα δύσκολο αλλά και επικίνδυνο. Ευτυχώς όμως το νέο με το παλιό χιόνι ήταν γερά δεμένο και έφτασε η ομάδα σε ένα μικρό σαμάρι σε μια απότομη ράχη σαν μαχαίρι και έκανε το τρίτο ρελέ. Από εδώ δεν υπήρχε δρόμος διαφυγής παρά μόνο το σκαρφάλωμα ευθεία μπροστά σε μια επισφαλή διαδρομή με λίγο χιόνι και χωρίς δυνατότητα για ασφάλιση.

karava-8.jpgΕυτυχώς όμως, αυτή η σχοινιά (4η) έβγαζε στο μπαλκόνι κάτω από την κορυφή. Από εδώ όλα άλλαζαν μόνο μια πλαγιά μέσης κλίσης έμενε για την κορυφή. Μια μεγάλη κορνίζα χιονιού ενός μέτρου ήταν το τελικό εμπόδιο για την κορυφή που ξεπεράστηκε με την ομαδική συνεργασία και προσπάθεια. Έτσι στις 12:30 η ομάδα έφτασε στην κορυφή. Ακολουθώντας τον εύκολο δρόμο της κλασικής διαδρομής η ομάδα επέστρεψε πίσω στο σημείο αφετηρίας (Άγιο Νικόλαο). Μια νέα διαδρομή χαράχτηκε στην απότομη πλευρά της Καράβας που πιθανόν είναι και η πρώτη χειμερινή αφού δεν υπάρχει καμιά παλιότερη αναφορά.

karava-10.jpgΛόγω της ομίχλης και του άγνωστου της διαδρομής αλλά και το τι θα συναντήσουν η διαδρομή ονομάστηκε «Ταξίδι στο άγνωστο» με ανάπτυγμα 230 μέτρα, υψομετρική 150 μέτρα και κλίση από 45 έως και 65 μοίρες. Η διαδρομή αυτή αποτελεί την αφετηρία για επόμενες ευκολότερες αλλά και πολύ δύσκολες χειμερινές αναρριχητικές διαδρομές που μπορούν να ανοιχτούν στην Καράβα και να αποτελέσουν πόλο έλξης ορειβατών από όλη την Ελλάδα.

karava-12.jpg

karava-13.jpg

karava-14.jpg

 

Phgh: http://mouzakinews.gr/?p=21840&fb_action_ids=632431786816500&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=[251716908329154]&action_type_map=[%22og.likes%22]&action_ref_map

  • Like 5

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχολίαστο...

 

Περιορισμός της αναρρίχησης στα Μετέωρα

 

Μετά από μια ανεπιτυχή προσπάθεια των μοναστικής κοινότητας των Μετεώρων πριν περίπου 15 χρόνια να θέσει υπό τον έλεγχό της τις δραστηριότητες στους βράχους των Μετεώρων, η οποία τελικά απέτυχε, το θέμα ξαναέρχεται στην επιφάνεια και μάλιστα πολύ πιο σοβαρό. Η αναρρίχηση περιορίζεται σημαντικά, ενώ δραστηριότητες όπως το Basejump και το HighLine, απαγορεύονται ολοκληρωτικά.

 

Προτείνεται η επικαιροποίηση των υφισταμένων ρυθμίσεων με νέα ρυθμιστικά και απαγορευτικά μέτρα, αναφορικά με τις επιτρεπόμενες δραστηριότητες εντός του αρχαιολογικού χώρου των Μετεώρων, από το Υπουργείο Πολιτισμού και η 19η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων.

 

Ο λόγος, όπως αναφέρει σε σχετικό έγγραφο που απέστειλε στον Δήμο Καλαμπάκας η 19η ΕΒΑ, είναι ότι δραστηριότητες και δράσεις που ασκούνται εντός του αρχαιολογικού χώρου των Μετεώρων αυξάνονται συνεχώς και πολλές από αυτές είναι άτοπες και όχι συμβατές με τη διττή σημασίαν του χώρου.

 

Για τις προτάσεις έχει ενημερωθεί ο Δήμος Καλαμπάκας, ο οποίος με τη σειρά του έχει ζητήσει τη γραπτή άποψη των φορέων (Δημοτική Κοινότητα Καλαμπάκας, Τ.Κ. Καστρακίου, Κυνηγετικό Σύλλογο, Ένωση Ξενοδόχων, Εμπορικό Σύλλογο, ΜΟΛΕΚ, ΑΛΑΜ, ΕΒΕ, ΣΤΕΜ, ΤΑΞΙ, ΟΛΚ, ΟΣΚ, Σωματείο Ενοικιαζόμενων Δωματίων, ΜΑΣΚ, ΕΜΟΚ, Ποδηλατικό Σύλλογο, Σύλλογο Φίλων Παραδοσιακής Μουσικής, ΑΣ Μετέωρα, «Βράχο» Καστρακίου, Κτηνοτρόφων). Η προθεσμία που δόθηκε είναι 10 ημέρες (ημερομηνία εγγράφου 6/2) και το θέμα θα συζητηθεί κατόπιν στο Δημοτικό Συμβούλιο Καλαμπάκας.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες έχει ήδη γίνει μια σύσκεψη μεταξύ εκπροσώπων των παραπάνω φορέων.

 

 

Οι νέες προτεινόμενες απαγορεύσεις

Πέραν των όσων ισχύουν μέχρι σήμερα, προτείνονται να απαγορεύονται και τα κάτωθι:

 

1. Κινηματογράφηση, βιντεοσκόπηση και φωτογράφηση για επαγγελματική, εμπορική και διαφημιστική χρήση, συμπεριλαμβανομένων και των φωτογραφήσεων – βιντεοσκοπήσεων γάμου.

 

2. Αναρρίχηση επί των βράχων – σχοινοβασία. Ως επιτρεπόμενα πεδία δραστηριότητας προτείνονται:

- Το σύμπλεγμα των βραχωδών σχηματισμών που εκτείνονται ΒΔ. του βράχου της Ι.Μ. Μεγάλου Μετεώρου, που είναι γνωστό σους αναρριχητές με τις εξής επωνυμίες: Πέτρα που κρένει, Δισκοπότηρο, Καλυμμαύχι, Δίδυμοι Πύργοι, Πέτρα του Βοσκού, Αμπελοφύλακας, Καμπάνα, Πύργος Καστρακίου, Τοίχος του Γύπα, Μπουλάτα, Τοίχος Των Αυλών.

- Το σύμπλεγμα 6 ανώνυμων βράχων που κείνται του βράχου της Ι.Μ. Μεγάλου Μετεώρου και προς τα δεξιά του αγροτικού δρόμου, που οδηγεί στην Ι.Μ. Υπαπαντής.

- Το σύμπλεγμα των βραχωδών σχηματισμών που κείνται έναντι της Ι.Μ. Ρουσάνου και ανατολικά του βράχου του Στύλου ή του Αγίου Πνεύματος, στον οποίο βρίσκεται και το σπηλαιώδες ασκητήριον «Φυλακές των Μοναχών», με τις επωνυμίες «Κουμαριές», «Παλαιοκρανιές», «Τείχος Α και Β» και «Σορλωτή». (Μόνο στη ΝΔ. τους πρόσοψη, δηλ. προς τον οικισμό του Καστρακίου – θα απαγορεύεται στο ΒΔ. μέρος τους, διότι έχει οπτική επαφή με τις ενεργές μονές). Η αναρρίχηση θα επιτρέπεται μόνο με την παραδοσιακή μέθοδο αναρρίχησης και με τη χρήση παραδοσιακών υλικών.

 

Προτείνεται επίσης να απαγορεύεται και η σχοινοβασία (highline), σαν καταστροφική για τους βράχους δραστηριότητα.

 

3. Διάφορα αεραθλήματα: Ελεύθερη πτώση ανθρώπων με ή χωρίς αλεξίπτωτο (base jumping) από βράχους, πτήση με στολή που διαθέτει φτερούγες (wingsuit), χειρισμός και πτήση κάθε κατηγορίας αερομοντέλων.

 

4. Άλλες δραστηριότητες όπως:

α) Η εκτέλεση αγώνων με μοτοσικλέτες απλές ή ανωμάλων διαδρομών (enduro) και αυτοκινήτων κάθε τύπυο στο οδικό δίκτυο των Μετεώρων

β) Η θήρα στον αρχαιολογικό χώρο των Μετεώρων

γ) Η διαμονή στην ύπαιθρο εντός των ασκητηρίων, των προσευχαδίων και των λοιπών σπηλαίων και βράχων.

δ) Η εγκατάσταση οργανωμένης κατασκήνωσης και μεμονωνμένων σκηνών, ή η στάση – στάθμευση με σκοπό τη διανυκτέρευση τροχόσπιτων και τροχοβιλών.

 

Για την ποδηλασία: Προτείνεται να είναι επιτρεπτή μόνον η διέλευση των ποδηλάτων στο οδικό δίκτυο των Μετεώρων κατόπιν σχετικού αιτήματος.

 

Σημειώνεται ότι δεν υπάρχουν αντιρρήσεις για περιπατικές διαδρομές επί των μονοπατιών και μόνον, που υφίστανται εντός του Αρχαιολογικού χώρου.

 

Πηγή: Περιοδικό Ανεβαίνοντας

Edited by wraith
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εψαχνα εχτές ασκήσεις για ενδυνάμωση των δαχτύλων για την αναρήχηση.... Επεσα πάνω σε αυτό εδώ το βίντεο!

Απογοητεύτικα παταγωδώς... Θα πιάσω καλύτερα τη τσάπα το καλοκαίρι...

  • Like 2

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πιάσω καλύτερα τη τσάπα το καλοκαίρι...

 

Πιάσε τη σφουγγαρίστρα καλύτερα, να κάνεις προπόνηση για το στρατό. :P


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιάσε τη σφουγγαρίστρα καλύτερα, να κάνεις προπόνηση για το στρατό. :P

 

Από εκεί σου κόλλησε εσενα και δεν την άφησες ακόμα; :popo:


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, εκεί κόλλησα τα πιάτα! :P

 

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

 

 

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...