Jump to content
porfirio

Ελεύθερη πτώση / BASE jump: MΠΑΜΠΑ ΠΕΦΤΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!

Recommended Posts

Οι μόνοι Λοκατζήδες που μποραύν να γίνουν Αλεξιπτωτιστές ( μιλώντας για φαντάρους πάντα) είναι οι πρωτεύσαντες ΛΥΒίτες, δηλ. οι "καλύτεροι" έφεδροι υπαξ. που τιμητικά τους δίνεται η δυνατότητα να πάρουν την πουλάδα.

 

..αχ τι μου θυμισες βρε Σπύρο!!! :lol: (12 στους 130. Με εφαγε το επιλοχιλήκι στα ΛΥΒ.)


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
-Εφεδροι των Ειδικών Δυνάμεων οι οποίοι θα επανδρώσουν τις ΜΟΙΡΕΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ, τα ΛΟΚ είναι Λόχος Ορεινών Καταδρομών, έτσι ονομάστικαν οι πρώτοι Λόχοι Ειδικών Δυνάμεων και απόγονοι τους είναι οι ΜΟΙΡΕΣ ΟΡΕΙΝΩΝ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ,φαντάροι των οποίων δεν έχουν καμία σχέση με τα αλεξίπτωτα.

Στον στρατό οι ΕΦΕΔΡΟΙ που κάνουν ελευθέρας είναι ελάχιστοι.....

Το ψέμα και η παπάτζα είναι ένα απο τα αγαπημένα σπορ των Ελλήνων...

 

Φιλικά

Σπύρος, Εφ. Ανθ/γος ΕΔ

 

Επιτέλους, και ένας που μιλάει σωστά...

 

Δεν μπορείτε να ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ πόσοι ψεύτες δηλώνουν είτε ότι «έκαναν αλεξίπτωτα» (έχω γνωρίσει μεγαλοδικηγόρο που αγόρασε πουλάδα και την επιδείκνυε δεξιά και αριστερά μπας και «δει χαρά» και μου πούλαγε και εμένα μούσια ενώ του είχα πει ότι υπηρέτησα στο Πεύκο) είτε (και αυτοί είναι ΑΚΟΜΗ περισσότεροι) που δηλώνουν «απόφοιτοι ΜΥΚ» και το παίζουνε «βατράχια» (τέτοιους ψευτονταήδες να δείτε πόσους γνώρισα στη Σχολή μου).

 

Πιστέψτε με (και δηλώνω ότι εγώ ΔΕΝ ήμουν αλεξιπτωτιστής) η διαφορά της θητείας στιες Ειδικές Δυνάμεις γενικότερα με αυτούς που πέρασαν τα «ειδικά σχολεία» όπως Αλεξίπτωτα, Ρεντίνα (τουλάχιστον 20 χρόνια πριν), Σχολή Αιχμαλώτων, (πόσο μάλλον) ΜΥΚ, είναι η μέρα με τη νύχτα με τους υπόλοιπους «απλούς» μπλε ή πρασινο - σκούφηδες (όπως εγώ)...

 

Οι άνθρωποι που επανδρώνουν μονάδες όπως οι ΜΑΛ, τα ΕΤΑ, οι διάφορες ΟΥΚ, «παίζουν» σε διαφορετικά ταμπλό από εμάς τους υπολοίπους...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ισχυει αυτο που λες και εγω πριν παω (αλεξιπτωτα) ακουγα υπερβολικα πολλα ψεματα για τα αλεξιπτωτα επισης ακουγα για σειρες μου που βγαιναν εξω αι λεγαν για τα βασανηστηρια που μας καναν εκει μεσα :shock::shock::shock::shock:

(περα απο παρα-παρα-παρα πολυ τρεξιμο δεν σε ακουμπαγε κανεις)

 

τωρα οσον αφορα την ΜΑΛ, δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειμασταν παρα πολυ χαλαρα (βεβαια δεν μπορω να ξερω με ακριβια γιατι ειμουν μεσα στο ΚΕΠΙΚ κρυμενος πισω απο τα RACAL-ακια :shock:8)8)8) )

 

ΥΓ εχω και εναεριες φωτογραφιες απο εξοδο απο σινουκ


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσους στατικούς orck? :wink:

Και να δούμε τις φωτογραφίες :shock:

 

(και εγώ θέλω έξοδο από Σινούκ :oops: )

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 στατικους εχω κανει

(τα περισοτερα απο c130 και 4-5 απο Σινουκ)

 

πως στελνω φωτο;

 

Πόσους στατικούς orck? :wink:

Και να δούμε τις φωτογραφίες :lol:

 

(και εγώ θέλω έξοδο από Σινούκ :oops: )

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωπα ! Πολλοι commandos μαζευτήκανε στο snowclub!!!!! Για πειτε ρε σειρές να ψαρώνουμε κιόλας! Makalu,Porfirio,Proteus,orck????????

 

Πάντως δε νομίζω να υπάρχει κανείς αφελής που να θεωρεί οτι η εκπαίδευση των εφέδρων (φαντάρων δηλαδή) συγκρίνεται με αυτή των μονίμων στελεχών του στρατού.Οσον αφορά τα διάφορα "σχολεία" που περνούν τα στελέχη των Ειδικών Δυνάμεων, είναι τα ιδια για όλους ανεξαρτήτως αν υπηρετούν σε Μ.Α.Λ (μία τώρα πια, στον Ασπρόπυργο) στις Βορειες Μοιρες, στις Αμφίβιες,στους Πεζοναυτες (το γνωρίζετε φαντάζομαι οτι και αυτοι "πράσινοι" ειναι τώρα πια....) κλπ.Συνεπως οι διαφορές των στελεχων είναι σε ατομικο-προσωπικό επίπεδο και οχι σε επίπεδο Μονάδων,και αναλογα με την παραμονή του καθενός στις Ειδικές Δυνάμεις (ενταξει παιζονται και παιχνίδια με "βυσματα" και ιστορίες για το ποιος θα πρωτοπεράσει κάποια σχολεια ελληνικά ή του εξωτερικού αλλα αυτό είναι άλλο θέμα).

 

 

Τώρα εντάξει παπατζήδες υπάρχουν παντου....αυτό δε λέει τίποτα.Οι "δήθεν" Porfirio γύρω σου σε καθημερινή βάση είναι αμέτρητοι και μακαρι να 'χαν ενα σημαντικό λόγο να είναι.Ασ' τους να λένε.

Περαν αυτού, το ποσο δυσκολα είναι τα πράγματα στη ΣΧΑΛ,Ρεντίνα κλπ σε εκπαιδευση σε επίπεδο θητείας ή μονίμων είναι κατι πολύ σχετικό και το βιώνει ο καθένας αναλογα με τις προσωπικές του δυνάμεις και δυνατότητες. Σημασία εχει πως οποιος έχει υπηρετήσει Ειδικές Δυνάμεις εχει κάθε λόγο να είναι περήφανος, αλλα σε προσωπικό επιπεδο πόσο ικανός και αξιος είναι ο καθένας ας τον κρίνουν οι συνάδελφοί του που υπηρέτησαν μαζί του.Αλλωστε ο,τι και να σου πει ο άλλος, όταν τον γνωρίσεις λίγο βγάζεις ευκολα τα συμπεράσματά σου.Αυτο δε μειώνει το κυρος των Ειδικών Δυνάμεων και ιδιαίτερα πριν απο μια δεκαετια για να μη πω και παλιότερα.

 

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω τους γνωρίζοντες,αν μπορούν, να μου "ανορθώσουν" τον καταρριφθέντα μύθο των Ο.Υ.Κ γιατι ενδέχεται οι γνώσεις μου να είναι περιορισμένες...

 

Υ.Γ 1.Πάνο αν δεν είναι οι Λοκατζήδες στρατόκαβλοι, ποιοι θα πρεπει να είναι?? :lol:

Υ.Γ 2.Porfirio,αυτο που λες ".....οι μονοι Λοκατζήδες που μπορουν να γινουν αλεξ/στες....είναι οι Λυβίτες....κλπ" ισχυεί τα τελευταια 2 χρόνια.Παλιότερα "βγαίνανε" αφθονοι φαντάροι Αλεξ/στες.(ή μαλλον καλύτερα στρατιώτες, οχι φαντάροι....)


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ 2.Porfirio,αυτο που λες ".....οι μονοι Λοκατζήδες που μπορουν να γινουν αλεξ/στες....είναι οι Λυβίτες....κλπ" ισχυεί τα τελευταια 2 χρόνια.Παλιότερα "βγαίνανε" αφθονοι φαντάροι Αλεξ/στες.(ή μαλλον καλύτερα στρατιώτες, οχι φαντάροι....)

 

Όχι βρε---ο porfirio εννουσε οτι ο μονος τροπος για να περασεις την ΣΒΕΑ (σχολ. βασικης Εκπαιδευσεως Αλεξιπτωτιστου), αφοτου εχεις περασει -μετα τις πρωτες 40 μερες- σε σωμα ΕΔ (καταδρομεας, αλεξ/της, βατραχος, αμφιβιος κ πεζοναυτης) ειναι να σου δωθει η ευκαιρια μεσω του ΛΥΒ (κ αυτο μονο αν εχεις ένδειξη ΥΠΑΞ).

 

Ετσι γινοταν παντα Greg. :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ 2.Porfirio,αυτο που λες ".....οι μονοι Λοκατζήδες που μπορουν να γινουν αλεξ/στες....είναι οι Λυβίτες....κλπ" ισχυεί τα τελευταια 2 χρόνια.Παλιότερα "βγαίνανε" αφθονοι φαντάροι Αλεξ/στες.(ή μαλλον καλύτερα στρατιώτες, οχι φαντάροι....)

 

Αγαπητέ Spidy, θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω μαζί σου.

 

Πρίν απο 4 χρόνια που παρουσιάστικα (Νοεμ. 2000) η πουλάδα ήταν αποκλειστικό προνόμοιο των Αλεξιπτωτιστών (μιλάω πάντα για εφέδρους).

 

Μάλιστα θυμάμαι οτι μόλις είχε ψηφιστεί να περνάνε ΟΛΟΙ οι ΔΟΚΙΜΟΙ ΕΦΕΔΡΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ την ΣΒΕΑ. Πρίν οι μόνοι πουλαδεροί ΔΕΑ ήταν αυτοί που στελέχωναν μονάδες Αλεξιπτωτιστών.

 

Δεν θυμάμαι ποτέ στρατιώτες ορεινούς, αμφίβιους ή πεζοναύτες να φοράνε κατά κόρον πουλάδες.....

Αυτό δεν συμφέρει και οικονομικά τον Στρατό Ξηράς ( υπέρογκο κόστος εκπαιδευσης ενός τόσο μεγάλου αριθμού στρατιωτών συν πολλές περισσότερες εξαμινιαίες συντηρίσεις...), και εκτός των άλλων δεν στέκει και επιχειρισιακά διότι ουσιαστικά αυτοί που κάνουν ΑΕΡΑΠΟΒΑΣΗ ( νυχτερινό άλμα με πλήρη φόρτο και οπλισμό) είναι μόνο οι ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ.

 

Παλαιότερα όντως βγαίνανε πολλοί περισσότεροι Αλεξιπτωτιστές αφού οι 2 ΜΑΛ ήταν σχεδόν στο 100% της πληρότητας τους.

Τώρα δυστυχώς οι μονάδες υπολειτουργούνε.....άλλωστε ήμουνα απο τις τελευταίες σειρές που υπηρέτησαν στην 1η ΜΑΛ .

 

Πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν κι' αλλοι πρασινοσκούφιδες στο ΦΟΡΟΥΜ.

 

Φιλικά

Σπύρος ( 2000 ΣΤ' ΕΣΣΟ ή 269)

 

ΥΓ: orck δυστυχώς έχω μόνο 12 άλματα στον στρατό αφού τον καιρό που υπηρέτησα στην Κρήτη φάγαμε του κόσμου τα "άκυρα" λόγω τραγικών καιρικών συνθηκών.


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

269?????? :lol::lol: Ρε το "ποντίκι", τι σειρά είναι αυτή?Τελική απο Porche? :D:D

 

Σπυρο,εχεις δίκιο, μάλλον 4 χρόνια εχει που ισχύει αυτό και οχι 2 που προανέφερα.Πάντως πριν το 2000,όταν πολύ σωστά λες έπρεπε πια ΟΛΟΙ οι δόκιμοι να περάσουν ΣΒΕΑ,υπηρετούσαν στην 1η,2α ΜΑΛ Έφεδροι Καταδρομείς-Aλεξ/στες,απλοι στρατιώτες( και στο Στρατόπεδο Μπουγά στη Λαρισα μια μονάδα Πεζοναυτών)οι οποίοι δεν ηταν βαθμοφόροι.Ηταν απλοι στρατιώτες(οπλίτες).Διαφορετικά θα έπρεπε οι Μονάδες αυτές να αποτελούνται ΜΟΝΟ απο Λοχίες και Δόκιμους :lol::D Οι πουλαδεροι λοιπόν μεχρι και το 2000 ήταν και απλοί στρατιώτες αλλα μόνο στις 3 Μονάδες που προανέφερα (εκτος βέβαια των ΤΕΝΕΦ,ή τους "κόκκινους" Αερομεταφερόμενους που υπάρχουν σήμερα κλπ.)

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως στις Βόρειες Μοιρες,Αμφίβιους,Πεζοναύτες ΔΕΝ υπήρχαν φαντάροι Αλεξ/στες.Μονο Μονιμοι Υπ/κοι και Αξ/τικοί ήταν πουλαδεροί.Ουτε καν οι Εφεδροι Λοχίες δεν ήταν.

 

:D

 

 

Υ.Γ. Κωστή, θα μας πεις τη σειρά σου ή κολώνεις κατα το κοινως λεγόμενον?? :twisted: (Proteus,orck????)


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωπα ! Πολλοι commandos μαζευτήκανε στο snowclub!!!!! Για πειτε ρε σειρές να ψαρώνουμε κιόλας! Makalu,Porfirio,Proteus,orck????????

 

 

Πέστε και παίρνετε ψάρακες: 165 (1983-1985)... :lol:

Τότε ΑΚΟΜΗ οι Ειδικές Δυνάμεις ήταν Σώμα αυτόνομο (με την 3η Μεραρχία Ειδικών Δυνάμεων αρχηγείο στο Γουδί πίσω από τη Στρατονομία -εάν θυμάμαι καλά)

Τον μπερέ τον έχω ακόμη...

 

Πάντως δε νομίζω να υπάρχει κανείς αφελής που να θεωρεί οτι η εκπαίδευση των εφέδρων (φαντάρων δηλαδή) συγκρίνεται με αυτή των μονίμων στελεχών του στρατού.

 

20 χρόνια πριν, ναι η εκπαίδευση των Αξιωματικών ήταν πιό ήπια, (μην φάνε και καμμιά στέρηση βαθμού με το ξεκίνημα) για παράδειγμα οι αξιωματικοί τις πτώσεις συντήρησης τις κάνανε στη ΘΑΛΑΣΣΑ και με Σινούκ ενώ τα «φαντάρια» (και ήταν πολλά τα φαντάρια τότε στα αλεξίπτωτα -και τρώγανε και ξύλο σε αντίθεση με εμάς- η μία ΜΑΛ -sorry δεν θυμάμαι ποιά από τις δύο- ήταν στο Χαϊδάρι στην είσοδο του ΚΕΔΒ και η άλλη στον Ασπρόπυργο - αργότερα η μία πήγε στο Μάλεμε) με c-130 και στην Πάχη...

 

Τα μόνα σχολεία που τότε ήταν ανεξαρτήτως βαθμού δύσκολα ήταν η Σχολή της ΜΥΚ και η Ρεντίνα (το πλήρες πρόγραμμα - στο οποίο δύσκολα έμπαινες από έφεδρος Λοχίας και κάτω)...

 

(το γνωρίζετε φαντάζομαι οτι και αυτοι "πράσινοι" ειναι τώρα πια....)
:oops: :oops: :oops:

Οχι... δεν το γνώριζα:oops: :oops:

 

 

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω τους γνωρίζοντες,αν μπορούν, να μου "ανορθώσουν" τον καταρριφθέντα μύθο των Ο.Υ.Κ γιατι ενδέχεται οι γνώσεις μου να είναι περιορισμένες...

 

Για τώρα ΔΕΝ γνωρίζω, αλλά μέχρι και το 1996 η εκπαίδευση ήταν τόσο σκληρή (έχουν κυκλοφορήσει σχετικά βίντεο παράνομα όσοι πρόφτασαν είδαν, εγώ δεν ΗΘΕΛΑ να έχω αντίγραφο) που σύμφωνα με τα λόγια ενός παιδιού που πέρασε και υπηρέτησε κανονικά σαν ΟΥΚ (από καταδρομέας όχι από ναύτης η ίδια σχολή ήταν τότε) είχαν φτάσει σε σημείο προς το τέλος (όπου και η πλέον απάνθρωπη εκπαίδευση) η μόνη σκέψη τους ήταν πως θα σκοτώσουν τον εκπαιδευτή τους...

 

Είχα την ευκαιρία λόγω επαγγέλματος να γνωρίσω πολλά παιδιά από τη ΜΥΚ, (άλλα συνάδελφους εκπαιδευτές, άλλα υπάλληλοί μου, άλλα απλά φίλοι ή ζευγάρια στην κατάδυση) και παρ΄ότι αποτελούσαν όλοι αντιπροσωπευτικό δείγμα της κοινωνίας (άλλοι καλύτεροι άλλοι χειρότεροι)

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν ήταν «τσαμπουκάς» ή «μαγκίτης». Μάλλον ήρεμα «απόμακρους» θα τους χαρακτήριζα... Τελειώνοντας το Σχολείο (τότε τουλάχιστον) ΔΕΝ είχαν ΤΙΠΟΤΕ άλλο να αποδείξουν ούτε στον εαυτό τους ούτε στους άλλους...

Αντίθετα, «στρατόκαυλοι» ή τσαμπούκια ή ότι άλλο επιθετικό «επιθετικό προσδιορισμό» θέλετε ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ από αυτούς που εγκατέλειψαν νωρίς (γιατί δεν σε «κόβουν» συνήθως σε πιέζουν μέχρι να εγκαταλείψεις) όπως και πάρα πολλοί «ψεύτικοι» που είχαν γνωρίσει στη μονάδα ένα Βατράχι και φτιάξανε ολόκληρη ιστορία για να ικανοποιήσουν το άρρωστο Εγώ τους...

Υ.Γ 1.Πάνο αν δεν είναι οι Λοκατζήδες στρατόκαβλοι, ποιοι θα πρεπει να είναι?? :lol:

Στρατόκαυλος, κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ είναι κάποιος που υπηρέτησε σε κάποια Ειδική Μονάδα, Στρατόκαυλος περισσότερο είναι κάποιος ο οποίος ΔΕΝ είχε την ευκαιρία να ζήσει καταστάσεις πραγματικά δύσκολες έτσι ώστε να εκτιμήσει την αξία της οποιαδήποτε ανθρώπινης ζωής και προσπαθεί με τη νοοτροπία του να καλύψει τις προσωπικές αδυναμίες του χαρακτήρα του (όπως η περιγραφή ανωτέρω).


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Κωστή, θα μας πεις τη σειρά σου ή κολώνεις κατα το κοινως λεγόμενον?? :twisted: (Proteus,orck????)

 

274... :mrgreen: :lol:(με εφαγε η επιστημη μου :? )


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σπύρος ( 2000 ΣΤ' ΕΣΣΟ ή 269)

 

ΥΓ: orck δυστυχώς έχω μόνο 12 άλματα στον στρατό αφού τον καιρό που υπηρέτησα στην Κρήτη φάγαμε του κόσμου τα "άκυρα" λόγω τραγικών καιρικών συνθηκών.

 

:twisted: νομιζα οτι εισουν παλιοτερος απο εμενα :twisted: εγω ειμουν 258 99Α

 

θα εμενα στα 11 που επρεπε να κανω αν δεν φερναν τα σινουκ που μου αρεσαν παααααρα πολυ :lol:

το μονο λαθος που εκανα τοτε ηταν οτι τελικα δεν πηγα στο ΚΕΟΑΧ, ενω ηθελα παρα πολυ διστασα και τελικα δεν με πηραν καθολου :lol:

 

καποια στιγμη θελω να κανω πτωση ελευθερας, θα τα ξαναπουμε


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites
προσπαθεί με τη νοοτροπία του να καλύψει τις προσωπικές αδυναμίες του χαρακτήρα του

 

Περιγράφεις πολύ συνοπτικά αλλά με ακρίβεια το χαρακτήρα του "βλάχου" στρατόκαυλου που εγώ γνώρισα... :wink:

 

Κατά τα άλλα δεν ξαναγράφω στο συγκεκριμένο post γιατί μου το κάνατε φανταρίστικο και εγώ θα είμαι σειρά 310 όταν θα πάω (μπορεί και περισσότερο).

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

 

Υ.Γ. Orck για ελευθέρας μιλάς με μένα και το Σπύρο(Porfirio) όποτε θες.


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diver, εχω πέσει και τσιμπάω ανελέητες :!: :!: :!: 165 σειρά???? :lol:

ΔΩΣΕ ΑΚΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΛΙΩΣΩ !!!!! (237 βλέπεις, '95 Δ΄ ΕΣΣΟ ). :lol:

 

Προφανώς αντιλαμβάνομαι λάθος την έννοια του στρατόκαβλου πάντως...Απλά θεωρουσα τέτοιον,καποιον ο οποιος είναι πορωμένος με τις Ειδικές Δυνάμεις και τις δραστηριότητες τους και οχι αυτούς που είχανε ψυχολογικά προβλήματα και σύνδρομα κατωτερότητας.Οι τελευταίοι,ήταν αυτοί οι οποιοι παίρνανε αξια απο τις 'σαρδέλες' που είχαν στο μανίκι ,κάνοντας μας το βιο-αβίωτο.Λίγοι, τότε ευτυχώς...Τεσπα, δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε περαιτέρω...

 

Οσον αφορά την εκπαίδευση Αξ/κων και Εφέδρων Diver, αρνούμαι να δεχτώ οτι ένας οπλίτης που υπηρετεί 12,18,24 μήνες έχει καλύτερη εκπαίδευση απο ενα στέλεχος που υπηρετει 10 χρόνια και πλέον και έχει περάσει του κόσμου τα σχολεία...

 

Οσο για την ΜΥΚ?Προσωπικά δε θα βάλω κανένα ΟΥΚα του Ναυτικού ή του Λιμενικού πάνω απο εναν Καταδρομέα Αξ/κό του Στρατου....(που όμως ΕΧΕΙ βγάλει και την Μ.Υ.Κ)....

 

Αυτα, commandos.....


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Diver, εχω πέσει και τσιμπάω ανελέητες

ΔΩΣΕ ΑΚΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΛΙΩΣΩ !!!!!

…μη δωσεις Στελιο, μη δωσεις!!! :mrgreen:

 

Ετσι ο παλιο-αραχνάνθρωπος! :lol:…να τσιμπαει μεχρι να πεθανει ο Highlander!!!! :lol::lol::D


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Diver' date=' εχω πέσει και τσιμπάω ανελέητες

ΔΩΣΕ ΑΚΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΛΙΩΣΩ !!!!! [/quote']

…μη δωσεις Στελιο, μη δωσεις!!! :mrgreen:

 

Ετσι ο παλιο-αραχνάνθρωπος! :evil:…να τσιμπαει μεχρι να πεθανει ο Highlander!!!!

 

Τι άκυρο να δώσω βρε παιδιά; ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΒΑΛΕΣΘΕ!!! 8):lol::P

Και για τον παππού, τσιμπάτε άλλες 50... :lol::lol::lol:

 

Είπαμε: 40 ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ... :cry:

ΤΟΤΕ, Spider, ο στρατός ήταν αλλιώς (όχι βεβαίως καλύτερος) και βασιζόταν ΠΟΛΥ λιγότερο στα μόνιμα στελέχη (για την καθημερινότητα)...

Τη «πολλή πίκρα» την χρεωνόντουσαν οι έφεδροι Ανθυπολοχαγοί (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και όσοι από «τα φαντάρια» «τραβούσαν» (με ανταμοιβή άγραφες, τιμητικές, «λούφα» και έτσι).

 

Από ΟΛΟΥΣ τους αξιωματικούς που υπηρέτησα, ΔΥΟ μόνον δεν ήταν «η καρριέρα μου, η λούφα μου» και αυτοί ήταν ο ένας Λοχαγός (και ο πρώτος διοικητής μου -αλλά «θάνατος» στους νέους σνιφ σνιφ) και ο άλλος Υπολοχαγός, φρέσκος φρέσκος από τους Rangers Αμερικής (ο επόμενος διοικητής μου) τον οποίο ΑΚΟΜΗ θαυμάζω για τις ισορροπίες που κράταγε μεταξύ «σκληρού» διοικητή και «πατέρα» των καταδρομέων του... Γιάννης Χουλιαράς το όνομά του και τιμή του όπου και εάν βρίσκεται σήμερα...

 

Είχαμε και αρκετούς Αξιωματικούς στρατόκαυλους (συνήθως «περαστικούς» από τις Ειδ. Δυν.) όπως και κάποιους «τρελλαμένους» όπως τον «Γάτο»(στον 3ο Λόχο) του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως το βάζο με τα αυτιά στο πίσω μέρος του γραφείου του...

 

Δεν αντιλέγω ότι τελικά η εκπαίδευση και η κατάρτιση ΠΟΛΛΩΝ αξιωματικών ήταν αξιοζήλευτη, απλά ΤΟΤΕ, το «κουπί» (τουλάχιστον όσο μπορούσαμε να δούμε εμείς) το τραβούσαν οι έφεδροι...

 

Αυτό που σου λέω είναι γεγονός... Η εκπαίδευση των αξιωματικών στα αλεξίπτωτα ήταν πιό «ήπια», καθώς εάν κοβόντουσαν, αυτό είχε επιπτώσεις στην καρριέρα τους (και πολλοί εκπαιδευτές τότε ήταν έφεδροι με ότι σημαίνει αυτό στην «αυστηρότητά» τους απένταντι σε ανώτερους)

 

Ο (αντί) Συνταγματάρχης μας, π.χ. είχε και την Αμερικάνικη «πουλάδα» και δεν τον έβλεπες ΠΟΤΕ έξω από το γραφείο του (κοιλίτσα, προγουλάκι κ.λ.π)...

 

Μόνιμους υπαξιωματικούς είχαμε 6: Δύο καταδρομείς, 2 αποθηκάριους «μελισσούλες» και 2 στον όρχο τεχνικούς...

 

Αξιωματικούς τον Αντισυνταγματάρχη, έναν Ταγματάρχη, έναν Υπολοχαγό «πιλάφι» «μέλισσα» και δύο Υπολοχαγούς...

 

ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι ΕΦΕΔΡΟΙ...

 

Α, για να μην μπερδεύεστε, υπηρέτησα στο 480 ΤΔΒ (καθότι βύσμα), στον λόφο του ΚΕΕΔ (τώρα είναι εκεί τα ΕΤΑ;), (με εξαίρεση κάτι φύλλα πορείας και τα σχετικά βυσματικά) συνολικά δηλαδή γύρω στους 14 μήνες από τους 21 της θητείας μου, τότε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ καταδρομικό τάγμα Διαβιβάσεων (γι' αυτό και έχουμε γράψει και κάποιες ώρες πτήση με Σινούκ σε ασκήσεις)


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
κάποιους «τρελλαμένους» όπως τον «Γάτο»(στον 3ο Λόχο) του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως το βάζο με τα αυτιά στο πίσω μέρος του γραφείου του...

 

Ανθρώπινα?

 

Φιλικά

Το "Μαύρο Πρόβατο" του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πράγμα θα σου πω: Ανθυπολοχαγός «φρέσκος» ΕΛΔΥΚ το '74... :evil:

Και οι Ελληνες κάναμε φρικαλεότητες... Τον τύπο ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΣ


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω λιγες φωτο να σας δειξω

 

 

ετοιμοι για να μπουμε στο Σινουκ (οι κιτρινοι ιμαντες ειναι οι στατικοι που σου ανοιγουν το αλεξιπτωτο)

xxx.jpg

 

 

οκ ειμαστε μεσα, το μυστικο ειναι να μπεις τελευταιος για να φυγεις απο τους πρωτους γιατι αλλιως γινεσαι φραπες απο τις βολτες που κανει (για οσους δεν ξερουν κανει συνεχεια κυκλους για να περναει πανω απο την προκαθοριστμενη ζωνη ριψης)

xxx2.jpg

 

 

κακακια, τσισακια καναμε; :evil::lol::lol: θελω την μαμαααααα μου (δεν ειχα εξοδο απο Σινουκ, αυτο ειναι C130)

xxx3.jpg

 

 

ο θολος εχει ανοιξει (ουφ ευτηχως παλι δεν θα σκοτωθω) και απλα χαζευουμε την θεα, το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο ειναι το Τ10C και παει οπου το φυσαει ο αερας

xxx4.jpg

 

 

το Σινουκ συνεχιζει την ριψη

xxx5.jpg

 

 

η προσγειωση

xxx6.jpg

 

 

και κατι ασχετο :lol:

xxx7.jpg

 

ΥΓ ειμαι σχετικα καινουργιος εδω και σε καμια περιπτωση δεν θελω να δημιουργησω προβλημα, το συγκεκριμενο ποστ ειναι λιγο μεγαλο αν αυτο δημιουργει προβλημα ζητω προκαταβολικα συγνωμη


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oχι ρε orck, μη τρελλαίνεσαι...Δε νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση οτι οι φωτο είναι πολύ ωραίες.Αλλωστε και η ενότητα "αλλα αθλήματα" νομίζω περιλάμβανει τα άλματα με αλέξ/το.

 

Α, και κάτι ακόμα και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Porfirio που έχει την εμπειρία και όποιος αλλος γνωρίζει.

Υπάρχουν και 2 βασικές διαφορές στα αλματα με στατικό,(Στρατού)που τα ψιλοσνομπάρουν μερικοί και στα ελευθέρας.

 

1.Τα στατικού γίνονται απο πολύ χαμηλό υψος, (300μ.??) οντας επιχειρησιακά, με ο,τι δυσκολίες και κινδύνους μπορει αυτό να έχει.....

 

2.Η προσγείωση με το στρόγγυλο αλ/το (Τ10C ) θα έλεγα επιεικώς οτι είναι πιο ανώμαλη και επίπονη απ ότι με το τετράγωνο του ελευθέρας με το οποιο θεωρητικά "προσγειώνεσαι και με παντόφλες".


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε orck για τις φωτογραφίες. Μια χαρά είναι και ούτε να το σκέφτεσαι που έκανες το post τόσο αναλυτικό (έχω κάνει πολύ χειρότερα, τράβα δες περιγραφές από Βουλγαρία που πιάνουν 3 σελίδες και με φωτογραφίες).

 

Ωραία φάση η ρίψη με το Σινούκ.

 

Γρηγόρη όντως από κάτι τέτοια ύψη γίνονται τα άλματα στατικού ιμάντα στο στρατο. Μπορείς βέβαια να πηδήξεις και με στατικό ιμάντα στα 1000μ, δεν έχει διαφορά παρά μόνο στο χρόνο που κάνεις να κατέβεις. Από τη στιγμή που θα ανοίξει το αλεξίπτωτο οι κίνδυνοι εκμηδενίζονται εκτός αν πας να προσγειωθείς σε ρυάκια, ποτάμια, θάλασσες, λίμνες, κατσάβραχα, ηλεκτροφόρα καλώδια. Αλλά οι ζώνες ρίψης είναι καθαρές από τέτοια ενδεχόμενα.

 

Η εμπλοκή συμβαίνει (αν λέμε τώρα...) κατά τη διάρκεια του ανοίγματος. Τα στατικά του στρατού έχουν ενέχουν ένα μεγαλύτερο ποσοστό κινδύνου καθώς αν υπάρξει εμπλοκή έχεις λιγότερο χρόνο αντίδρασης μέχρι το έδαφος σε σχέση με τα άλματα σε κανονικές ζώνες ρίψης (aeroclubs) τα οποία γίνονται σε ύψος 800-1000 μέτρα.

 

Η προσγείωση με το στρογγυλό εξαρτάται από τον τύπο του στρογγυλού.

Αλεξίπτωτα όπως το Τ10C που δεν έχουν οπές στο πίσω μέρος του θόλου ώστε να έχεις τη δυνατότητα να το κατευθύνεις με αντίστοιχα "φρένα" προσφέρουν άτσαλες, άγαρμπες και δυνατές προσγειώσεις καθώς έχεις τον αέρα "φτερό" (σε αλεξιπτωτιστική αερολογία) ή πλάτη για να καταλαβαινόμαστε. Αποτέλεσμα είναι εάν φυσάει να σκας κάτω με φόρα προς τα εμπρός, για αυτό και οι αλεξιπτωτιστές του στρατού μαθαίνουν να rollaroun κατά την επαφή με το έδαφος.

 

Αλεξίπτωτα όπως το RL8 (με το οποίο έχω κάνει εγώ τα 16 άλματά μου) έχουν μία σχετική προωθητικότητα (περίπου 5 μίλια την ώρα) και φρένα με αποτέλεσμα οι προσγειώσεις να γίνονται κόντρα στον αέρα και χωρίς μεγάλο impact (τραβώντας φρένα κ.λ.π.).

 

Υπάρχουν και καλύτερα στρογγυλά από το RL8 με μεγαλύτερη προωθητικότητα και κυψέλες τα οποία συμπεριφέρονται σχεδόν παρόμοια με "πτέρυγα" οπότε προσγειώνεσαι όπως με τετράγωνα ή παραπέντε.

 

Γρηγόρη με τις παντόφλες αποκλείεται να προσγειωθείς, γιατί θα σου έχουν φύγει κατά την έξοδο. Με κανά δετό σανδαλάκι το συζητάμε, απλά πρέπει να προσέξεις τις τσουκνίδες :evil:

 

Φιλικά

Το "Μαύρο Πρόβατο" του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπραβο Orck---nice pics! :D

 

…μιας κ πλακωσαμε τις φωτος στρατου, ας βαλω κ εγω 1-2 :roll:

c130.jpg

alma.jpg

 

Να και μια απο τα ΕΤΑ κ προσγειωση στο ΚΕΕΔ (απο αλμα ελευθερας) :wink:

ETA.jpg

 

Οrck, δλδ μιλαμε για διδυμα πανακια ! ? :X (control εχθες-Σαββατο, στο κτιριο1950-Κελάρια)

UPmakalu.jpg

 

Ασχετο: Να κ τα ‘περιφημα:( φετινα εργα του Παρνασσού…φτιαχτηκε το parking για τα εκχιονιστικα Unimog, Rolba κτλ.

erga.jpg

 

K. :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίοι οι ελευθερατζήδες του στρατού. Προσγείωση πάνω στο δρόμο :(

 

Πίκρα το σαλέ του Παρνασσού χωρίς χιόνι... :D

 

Καλά ρε Μακ, control σε κανά χωράφι δεν μπορούσες να κάνεις? έπρεπε να πας στο χώμα των Κελλαριών?

 

Τα παραπήγματα για τα εκχιονιστικά που τα φτιάξανε? στα 1650?

 

Φιλικά

Το "Μαύρο Πρόβατο" του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά ρε Μακ, control σε κανά χωράφι δεν μπορούσες να κάνεις? έπρεπε να πας στο χώμα των Κελλαριών?

…καλε μου φιλε, skier ειμαι…όχι αγροτης! :)


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραίοι οι ελευθερατζήδες του στρατού. Προσγείωση πάνω στο δρόμο :)

 

Α ρε Πάνο, έχει πολλά να μάθεις ακόμη... Αυτός ο «δρόμος», είναι μέσα στο ΚΕΕΔ, και αποτελεί τη βασικότερη «θλιβερή» ή «ευχάριστη» ανάμνηση ΚΑΘΕ πρασινοσκούφη... Εξαρτάται μόνον εάν περπατούσες προς τα μέσα (επιστροφή από έξοδο - άδεια) ή προς τα έξω...

 

Παρεμπιπτόντως, είναι και ελικοδρόμιο (όπως ήταν και ο λόφος του «τάγματος» μας αριστερά και πίσω από τη θέση του φωτογράφου) και «παραδοσιακά» εχρησιμοποιείτω για επιδείξεις καθώς ΚΑΘΕ επίδειξη Αλεξιπτωτιστών Ελευθέρας, ΟΥΚ κ.τ.λ όσο υπηρετούσα γινόταν εκεί...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...