Jump to content
Sign in to follow this  
d45

Η ερώτηση είναι τι πέδιλα να πάρω;;

Recommended Posts

Καταρχάς καλησπέρα,

 

Φέτος αποφάσισα έπειτα από 4 χρόνια να αγοράσω καινούργια πέδιλα.

 

Μέχρι στιγμής είχα τα RX8 της Fischer (πολύ σταθερό και πολύ ‘γρήγορο’ πέδιλο) τα οποία τα αγόρασα, και τον ευχαριστώ πολύ, από τον γνωστό σε όλους και πάρα πολύ καλό στο άθλημα Serj.

 

Έτσι λέω φέτος να δοκιμάσω σιγά σιγά κάτι πιο ¨τρελιάρικο¨ και πιο freeride πέδιλο. Το θέμα όμως είναι πως δεν γνωρίζω και τόσο πολύ αυτό το στυλ αλλά ούτε και από τα πέδιλα.

 

Βασικά ήμουν έτοιμος να αγοράσω τα RC4 της Fischer αλλά απ’ ότι φαίνεται πάνω κάτω είναι τα ίδια με αυτά που έχω. Θα ήθελα λοιπόν, πάντα με την προσωπική σας εμπειρία, να με βοηθήσετε και να μου προτείνετε κάποια υποψήφια πέδιλα να αγοράσω φέτος και να τα χαρώ (αν βέβαια δεν μας τα χαλάσει ο καιρός και πάνε όλα καλά).

 

Φιλικά,

*-*d45*-*

Δημήτρης


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημητρη πανω κατω δεν ειναι τα ιδια!...και αφου ξερεις τον νεαρο serj ρωτα τον γιατι τα πουλησε..Γιατι?


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

BANDIT B2

Κ2 APACHE RECON η RAIDER(ποιο μαλακο αναλογα το επιπεδο σου)κανε και ενα search εχουν συζητηθει πολυ αυτα τα πεδιλα


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημητρη δεν ερχεσαι απο το Πανοραμα αυριο να τα πουμε απο κοντα?Αντε και εχουμε να σε δουμε κατι χρονια.. ;)

Παντως οπως κι ο Τιμος κι εγω δεν συμφωνω οτι τα RC4 ειναι ιδια με τα RX8..Σε καμμια περιπτωση..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνω κάτω είναι για πίστα αλλα ας πάμε στο θέμα...

 

Πόσα χρόνια κάνεις σκί, τι ύψος είσαι , τι κιλά και τι ηλικία...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρη μακαρι να μπορουσα τωρα αλλα ειμαι φαντάρος στο Διδυμοτειχο. Εχω ομως άδεια απο 24 ιουλ - 3 Αυγ.

 

 

Nickel κανω 7 χρονια σκι ειμαι 1,87 στα 90 κιλα (πολλα ειναι τωρα προσπαθώ να χασω μερικα) και ειμαι 22 στα 23.


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

να πεις χαιρετισματα στο διδυμοτειχο.ημουν εκει το 96

δε μου λες.το αεροπλανο στην εκκλησια απο κατω υπαρχει ακομα πανω στον στυλο η πεταξε;


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα δώσω.... Ναι ακόμα εδώ είναι. Που να παει κ αυτό. Το 96 ε; Που ήσουν στη μεραρχία;


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα δώσω.... Ναι ακόμα εδώ είναι. Που να παει κ αυτό. Το 96 ε; Που ήσουν στη μεραρχία;

 

514 Τ.Π. / 94 'Α ΕΣΟ στο γραφικότατο Κουφόβουνο μπλουζ :blink: Ψαράδες πάρτε 50 :D

 

Καλά εντελώς off topic :D


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οτι είμαστε off topic ειμαστε λιγο αλλα να θελετε μπορουμε να ανοιξουμε ενα στα διαφορα για να πουμε που εχει παει ο καθένας.

 

Τελικά με τα πέδιλα τι να κανω;;; Skimad αυτά τα πέδιλα που μου είπες σε τί τιμες θα τα βρω και από που; Ελλάδα ή εξωτερικό;

 

Βασικά ο σύλλογος θα κανει φετος μαζική αγορά και αν ναι πότε;


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic ..ημουν στην 16 ΕΠΙΛΑΡΧΙΑ ΜΕΣΩΝ ΑΡΜΑΤΩΝ στην Καρρωτη εφεδρος αξιωματικος εμενα στο Διδυμοτειχο πισω ακριβως απο την εκκλησια

on topic ..κοιτα,απο βορεια Ελλαδα δεν ξερω απο νοτια τα rossignol bandit θα τα βρεις στον κλαουδατο Αθηνα καλαβρυτα και στον skibill παλι στα καλαβρυτα.τα Κ2 Ταξιαρχη παρνασσο και snow shop Κοσμοπουλος στα καλαβρυτα

οι τιμες ποικιλουν.απο 450 μεχρι και 600 αναλογα το μοντελο

για κοιτα ομως και στον γερμανοsport conradψαξε μεσα εκει και θα βγαλεις πολλα συμπερασματα


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

πλακα πλακα τωρα που χαζεψα λιγακι ειδα οτι σκιζει φετος στις τιμες ο γερμανος


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι πολυ καλες τιμές.. Εχετε αγοράσει από το site αυτό; Είναι δηλαδή αξιόπιστο;


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι εχουν αγορασει πολλα μελη απο εδω.και ειναι αξιοπιστο.εγω δεν εχω αγορασει αλλα καποιος που εχει θα σου πει


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω ψωνισα απο τον Sport-Konrad στο τελος της σαιζον. Τα πεδιλα εφτασαν γρηγορα, φτηνα και απροβληματιστα. Εχω ακουσει παραπονα μονο σε custom παραγγελια που επρεπε να τρυπισουν τα σκι για τις δεστρες και τα θαλασσωσανε. Για πεδιλα πιστας, κανενα προβλημα και απο τιμες σκιζει :)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Rossignol στη Βόρεια Ελλάδα, προτείνω Κλαουδάτο στο Καϊμάκ που δουλεύει εκεί κι ο Λάζαρος που είναι δικό μας παιδί, έχω παραγγείλει κι αγοράσει προσωπικά πέδιλα από εκεί κι είμαι πολύ ευχαριστημένη + τιμές!

 

Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Περικλή (Seirios36) - δεν ξέρω αν φέρνει Rossignol, φέρνει σίγουρα Κ2, τουλάχιστον όσο θυμάμαι εγώ.

 

Αν θέλεις τηλ στείλε ΡΜ!

 

Καλή αγορά ό,τι αποφασίσεις :)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω βρει στον γερμανο και τα δυο πέδιλα K2 πιο λετε απο τα 2; Και βασικα σε τι υψος να τα παρω; Τα Rossignol δεν μου αρεσαν και πολυ.

 

K2 Apache Recon M1 12.0 07/08

the ultimate allmountainmodel

 

our price 499,00 €

 

 

K2 Apache Raider + Marker M2 07/08

exceptionally versatile and built for the athletic skier

 

our price 359,00 €


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

να πω και εγω τις καλες μου κουβεντες για το sport-conrad. αξιοπιστος και γρηγορος.

επισης υπαρχει και το snow-expert.de με ακομα καλυτερες τιμες (αν δεν κανω λαθος ειναι μονο για οσους ξερουν γερμανικα) ειδικα στα Κ2.

εχοντας δοκιμασει αρκετες φορες (και αγορασει τελικα τον προηγουμενο μηνα) τα recon το μονο που μου εμεινε ειναι : ΤΡΑΙΝΟ.

οτι και να εκανα μεσα ή εξω απο την πιστα δεν καταλαβαινε τιποτα. το αισθημα που ειχα ειναι "μονο τοσο μπορεις?" απλα να ξερεις οτι ειναι βαρυ σκι και πιθανως να σε κουρασει αν δεν εισαι γυμνασμενος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To raider και το Reckon εχουν ακριβώς το ίδιο sidecut, To πρώτο είναι πιο μαλακό και θα σε βγάλει ευκολότερα εκτός πίστας ενώ και στις μεσαίες ταχύτητες είναι παιχνίδι και στο εντός, όσο του ανεβάζεις ταχύτητα τόσο πιο ασταθές γίνεται...

Το reckon είναι πιο απαιτητικό,στιβαρό,βαρύ,προοδευτικά σκληρό, αν είσαι σε προχωρημένο επίπεδο θα μπορέσεις να του βάλεις ταχύτητα εντός / εκτός και να μην σε αιφνιδιάσει σε κανένα σημείο... αν δε το τρέξεις/"πατήσεις"/ασκήσεις τη δυναμη που χρειαζεται για να λειτουργήσει το υλικο γίνεται δύστροπο και θα σου βγάζει το λάδι...

 

Αν θέλεις να πάρεις ενα σκι για 4 χρόνια πάρε το Reckon αν θελεις να αλλάξεις 2 σκι σε 4 χρόνια πάρε το raider και μετά το reckon θα σε προχωρήσει και πιο ευκολα και καλύτερα επίπεδο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο 1.87 και 90 κιλά, τα raider μονο σε 1.81

αν πάρεις τα reckon μπορείς και να κατέβεις στο 1.74 οριακά (θα χασεις σιγουρα στο εκτός για να μπορείς να στριβεις καλυτερα εντός και σίγουρα μετά απο 1-2 χρόνια θα σου φαίνονται κοντά για δώσεις περισσότερη ταχύτητα)

 

σημ. ειδικά τα reckon έχουν και μια απαίτηση απο τη μπότα σου να είναι πάνω απο :rolleyes: flex...

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια φωτογραφια 1000 λεξεις...

 

πηρα τα reckon και ο κολλιτος τα raider.δεν το μετανιωσα ουτε δευτερολεπτο.αλλα γιατι δεν περιμενεις 3-4 μηνακια που θα βγουνε τα καινουργια μοντελα ετσι ωστε να το παρεις ακομα φτηνοτερα?

post-2337-1216793932_thumb.jpg


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

360 για τα raider παντως δεν ειναι καθολου ασχημα


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
360 για τα raider παντως δεν ειναι καθολου ασχημα

 

Ναι 360 δεν ειναι τιποτα αν σκεφτείς τις τιμές που έχουν τα νεα μοντέλα. Βασικά λέω για τα raider.

 

Argentinos και γω έτσι λεω να το κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα βρω το ύψος που θέλω τότε. Δεν ξέρω το σκέφτομαι.

 

Yota έστειλα Pm στον Περικλή (Seirios36) αλλά δεν μου απάντησε. Μήπως δεν πολυ μπαίνει στο site???


ski 2008 *-*d45*-*

Τελικά θέλω να γίνω Tsikita όταν μπορέσω.... Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

+30 νομιζω τα εξοδα αποστολης δεν ξερω σιγουρα.

για ριξε και ακνα τηλεφωνο ταξιαρχη η κοσμοπουλο να δεις και τις διαφορες


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...