Jump to content
Sign in to follow this  
Igor

Μια διευκρινιση για Freestyle σανιδι...

Recommended Posts

Καλημερα,

Θα ηθελα 2 συμβουλες σχετικα με καποια απορια μου σε σανιδια...

1.Κανω καποια χρονια σανιδι και μπορω να πω οτι ειμαι σε ενα καλο επιπεδο...

Τα τελευταια χρονια κανω με ενα F2 Sonic με Drake destres kai northwave kevin jones boots 2004.

Το προβλημα μου ειναι οτι πολλες φορες πονανε τα ποδια μου και ειδικα απο τις πρωτες βολτες.

Στην αρχη πιστευα οτι ειχε να κανει με το ζεσταμα μεχρι που περσυ δοκιμασα την ωρα που πονουσα ενα σανιδακι 1.52 και ξαφνικα ο πονος εξαφανιστηκε.Το δικο μου ειναι 1.55 και ειναι και το σωστο για τον σωματοτυπο μου.

Οποτε σκεφτηκα μηπως φταιει το σανιδι οτι ειναι αρκετα σκληρο.

Θα ηθελα καποιον με περισσοτερη πειρα να με συμβουλεψει για αυτη την περιπτωση.

Σκεφτομουνα φετος να αγορασω ενα freestyle board αλλα φταει το σανιδι??Δεν θα ηθελα να κανω μια ανουσια αγορα χωρις να δω καποιο αποτελεσμα.

2.Οι μαρκες που κοιταγα ηταν burton kai ride.

Τα burton λοιπον τα χωριζουν σε all-mountain freestyle kai se park freestyle.Οποτε ξαφνικα μου βγαινει η απορια να κινηθω σε καποιο ποιο μαλακο allmountain η σε καποιο ποιο σκληρο park (Αν και τα τελευταια 2 χρονια παιζω περισσοτερο με αλματα δεν θελω να βρεθω σε καμια μαυρη και να μην εχω καθολου σταθερο σανιδι να την κατεβω αξιοπρεπως)

Υ.Γ. :Δεν ειμαι ουτε τρελα γυμνασμενος αλλα ουτε και αγυμναστος καθως κανω και αλλα σπορ οταν δεν εχει χιονι.Και αλλοι φιλοι δεν πονανε το ιδιο οπως εγω...

Ευχαριστω για οποιαδηποτε συμβουλη...

ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Καλημέρα.

Το ενδεχόμενο να είχε τελείως διαφορετικό setup στο stance το 152 που δοκίμασες αποκλείεται? Μπορεί αλλαγές μερικών μοιρών να κάνουν τη διαφορά.

Αν δεν βιδωσες τις δικές σου δέστρες πάνω, υπάρχει περίπτωση να ειναι εκεί η αιτία. Δηλαδη οι δέστρες που είχε η άλλη σανίδα να μην πίεζαν κάπου την μπότα σου όπως μπορεί να κανουν οι δικές σου (και να δημιουργούν μετα απο λίγο σημεία πίεσης στο πόδι)

Μια λιγο στενότερη δέστρα πάντως μπορεί να φέρει πόνο στα πόδια. Μια κατα 3cm μεγαλύτερη σανίδα, δυσκολο μου ακούγεται.

Επίσης (νομιζω) οτι μια σκληρή freestyle θα είναι μαλακότερη απο μια μαλακή allmountain. :)

no friends on a powder day

Οι drake δεστρες αν και ειναι πολυ καλες ειναι σχετικα βαριες. Αν εκανες αλλαγη πχ σε burton δεστρες σαφως και υπαρχει μεγαλη διαφορα. Ειναι παναλαφρες και πολυ ανετες. Ψαξτο. Κοιτα κυριως απο cartel και πανω

Για σανιδα τωρα... Λες οτι θελεις ενα σκληρο freestyle. Εγω συμφωνω μαζι σου. Το καλο με τα σκληρα freestyle ειναι οτι πανε παντου και κανουν -σχεδον- τα παντα. Φυσικα και ειναι δικια μου αποψη. Κοιτα σε Rome Anthem, Gnu Riders Choice, Lib Tech Travis και αντιστοιχα.

Οdyssey σχετικα με την απορια σου να σου πω οτι νομιζω οτι η διαφορα εχει να κανει στο οτι τα σκληρα freestyle ειναι ελαφρυτερα απ τα μαλακα allmountain, γεγονος που δινει στον rider τη δυνατοτητα να κανει ευκολοτερα παιχνιδια... Εμενα τουλαχιστον ετσι ηταν. Για παραδειγμα θα πω οτι η rome anthem που ηταν σχετικα σκληρο, μου φανηκε πιο ευλυγιστο απο το academy recuit που ειχα και θεωρειται μαλακο all mountain freestyle. Tελικα η -σημαντικη- διαφορα ηταν οτι το rome ειχε σχεδον το μισο βαρος

JAPOW!!!

Η αληθεια ειναι οτι και ο αλλος ειχε drake δεστρες αλλα αλλο μοντελο δεν θυμαμαι ποιες ...Εμενα παντως ειναι οι sport και ειναι το σωστο μεγεθος για την μποτα μου(Ετσι θελω να πιστευω).Τωρα οσον αφορα το stance δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχε αν και εχω δοκιμασει διαφορετικες μοιρες ανα διαστηματα.

Παντως δεν πιστεψα οτι ειναι αυτα τα 3εκ που εκαναν την διαφορα αλλα οτι ειναι πιο μαλακη σανιδα.Βεβαια και η δικια μου δεν ειναι freeride σε κατηγορια allmountain την εδινε απλα εγω την θεωρω πιο σκληρη σανιδα.

Παναγιωτη σιγουρα παιζουν πολλες μαρκες για αυτο δεν ξερω τι να ψαξω και αν δεν εχεις πολλους γνωστους να δοκιμασεις και αλλα σανιδια πας σε καποια ποιο γνωστη μαρκα.

Εχεις ιδεα αν παιζει καποιο καλο σιτε με review απο σανιδια ???(Αν και εκει παιζουν και αλλα και δεν αξιζει να τα εμπιστευεσε) :angry:

ΑΚΑ as JEEP!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Κοιτα το stance ειναι προσωπικο θεμα και το οριζουμε εμεις. Πχ καποιος μπορει να ειναι superman με 29, -15 και φλωρος [και να ποναει επισης] με 15, -9

Για reviews... Ξερω οτι κατα καιρους βαζει το www.snowboard-asylum.co.uk ειναι αγγλικο online shop αλλα ακριβο.

Το Sonic που εχεις απ οσο ξερω ειναι allmountain. Τα περισσοτερα allmountain εχουν μεσαια σκληροτητα. Θα ελεγα οτι ειναι κατι απο ΤΝΤ και Real. [freestyle το πρωτο, all mountain freeride το δευτερο]

JAPOW!!!

πριν πάρεις οτιδήποτε τσέκαρε την κλίση του highback στη δέστρα σου. σιγουρέψου ότι δεν έχεις βάλει καμια περίεργη κλίση. είναι κάτι απλό αλλά αν δεν το προσέξεις θα σε τσακίσει κανονικά. βάλε μηδενική κλίση και δοκίμασε. το stance και οι μοίρες δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία γιατί από την αρχή καταλαβαίνεις αν είσαι άνετος ή οχι.

με τον φίλο παναγιώτη θα διαφωνήσω. οι drake podium που έχω είναι περίπου 150 γραμμάρια πιο ελαφριές έκαστη από τις burton cartel. και γενικά, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πονάς επειδή είναι βαρύ το σανίδι ή οι δέστρες. επίσης το σανίδι αν είναι πολύ σκληρό για αυτά που κάνεις θα σε κουράσει γενικότερα, δε θα προκαλέσει πόνο μόνο στα πόδια.

white fluffy stuff

πριν πάρεις οτιδήποτε τσέκαρε την κλίση του highback στη δέστρα σου. σιγουρέψου ότι δεν έχεις βάλει καμια περίεργη κλίση. είναι κάτι απλό αλλά αν δεν το προσέξεις θα σε τσακίσει κανονικά. βάλε μηδενική κλίση και δοκίμασε. το stance και οι μοίρες δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία γιατί από την αρχή καταλαβαίνεις αν είσαι άνετος ή οχι.

με τον φίλο παναγιώτη θα διαφωνήσω. οι drake podium που έχω είναι περίπου 150 γραμμάρια πιο ελαφριές έκαστη από τις burton cartel. και γενικά, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πονάς επειδή είναι βαρύ το σανίδι ή οι δέστρες. επίσης το σανίδι αν είναι πολύ σκληρό για αυτά που κάνεις θα σε κουράσει γενικότερα, δε θα προκαλέσει πόνο μόνο στα πόδια.

Οχι την κλιση την εχω σε νορμαλ θεση εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που θα την αλλαξω γιατι χρειαζομαι αυτο το κατι παραπανω.Το μονο που δεν μπορω να πω με σιγουρια ειναι για το stance το οποιο ανα διαστηματα εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν εχω καταληξει ακομα ποιο ειναι αυτο που με βολευει περισσοτερο.Αλλωστε ειναι και κατι που δεν εχεις την δυνατοτητα να το αλλαζεις και συνεχεια μεσα στην μερα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι κατεληξα να αλλαξω για φετος το σανιδι και να δοκιμασω ενα freestyle .

Εχω κανει μια ερευνα στα νεα σανιδια τα οποια θα ποσταρω για περισσοτερες πληροφοριες ...

Ευχαριστω παντως τα παιδια για τις πληροφοριες που μου εδωσαν.

(Τα Nitro kai Forum ποιος τα φερνει εδω στην Αθηνα γνωριζει κανεις???)

ΑΚΑ as JEEP!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Οχι την κλιση την εχω σε νορμαλ θεση εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που θα την αλλαξω γιατι χρειαζομαι αυτο το κατι παραπανω.Το μονο που δεν μπορω να πω με σιγουρια ειναι για το stance το οποιο ανα διαστηματα εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν εχω καταληξει ακομα ποιο ειναι αυτο που με βολευει περισσοτερο.Αλλωστε ειναι και κατι που δεν εχεις την δυνατοτητα να το αλλαζεις και συνεχεια μεσα στην μερα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι κατεληξα να αλλαξω για φετος το σανιδι και να δοκιμασω ενα freestyle .

Εχω κανει μια ερευνα στα νεα σανιδια τα οποια θα ποσταρω για περισσοτερες πληροφοριες ...

Ευχαριστω παντως τα παιδια για τις πληροφοριες που μου εδωσαν.

(Τα Nitro kai Forum ποιος τα φερνει εδω στην Αθηνα γνωριζει κανεις???)

τελικα κατεληξες καπου?και γω φετος ελεγα να παρω ενα freestyle και εχω χαθει!σκεφτομαι για burton jeremy jones η φορουμ travis kenedy!αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα !

Τα forum τα φερνει το micro xtreme.

Νομιζω υπαρχουν κι αλλες επιλογες εκτος απο τη jeremy jones και travis.

JAPOW!!!

Τα forum τα φερνει το micro xtreme.

Νομιζω υπαρχουν κι αλλες επιλογες εκτος απο τη jeremy jones και travis.

σιγουρα,αλλα οπως ειπα εχω χαθει εχει αμετρητες επιλογες δεν ξερω τι να παρω για τα option τι γνωμη εχεις?τι θα προτεινες εσυ ?

Οχι ακομα αλλωστε δεν υπαρχει και λογος να βιαστω αφου δεν εχω βρει κατι απο περσινη σαιζον και θα παρω 2009.

Παντως απο μια ερευνα που εχω κανει εχω καταληξει στα παρακατω.

1.Forum Destroyer 156

2.RIDE DH 157

3.Nitro Blacklight 157

4.Nitro Eero Pro 157

5.GNU riders choice (Αυτο ομως με επιφυλαξη γιατι ειναι all mountain )

Απλα περιμενω να κυκλοφορησουν λιγο να τα δω απο κοντα να διαβασω και κανα review.

To jeremy jones ειναι το μονο που κοιταγα απο burton αλλα δεν θελω να παρω burton

ΑΚΑ as JEEP!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

το gnu ειναι σουπερ σανιδι. το εχω. δεν ειναι ακριβως all mountain. ειναι freestyle αλλα ειναι τοσο γαματο που κανει κ για πουδρες! βασικα εχω το MTX που ειναι απιστευτο ιδιως σε τελειως παγοδρομια, με τρελες κλισεις. κραταει εκει π πρεπει και καρβαρει οπως πρεπει. κατα τ αλλα ειναι freestyle οι σχετικα στρογγυλεμενες ακρες [μυτη ουρα] το κανει ιδανικο για jibbing [αποψη μου παντα]

βεβαια το εχω σε 157.5 που για μενα ειναι το μεγεθος all mountain

παιζουν πολλοι παραγοντες οπως μηκος, width, shape, υλικα, βαση.

στα nitro εγω θα προσθετα το andreas wiig pro που ειναι πολυ καλο αλλα τσιμπαει...

επισης προτινω rome anthem. απλα μια απ τις αγαπες μου... βεβαια υπαρχουν κι αλλα με πιο freestyle κατευθυνση

το ride dh τι να πω πρεπει να ειναι καλο σανιδι απλα εγω μια φορα που το δοκιμασα δεν μου αρεσε γιατι ηταν καπως στενο [συγκριτικα με rome anthem και gnu] και δεν το "ενιωθα" πολυ...

για τα option δεν εχω αποψη αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα... για φετος δεν ξερω τι ισχυει

JAPOW!!!

Παναγιωτη ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες σου.Ελπιζω (και σιγουρα εσυ οχι) να σε πετυχω σε κανα καφε του συλλογου για να σε πρηξω με αποριες μου.

Για τα ΜΤΧ εχω ακουσει καλες εντυπωσεις δεν ξερω ομως αν εχουν καποια ιδιαιτεροτητα.

Για αυτο που διαβασα καλες κριτικες παντως ειναι το destroyer.Το εχεις δοκιμασει ή εχεις ακουσει εντυπωσεις απο κανα φίλο??

Παντως τα κριτηρια μου δεν ειναι καθαρα παρκο και ουτε jibing απλα ψαχνω κατι ελαφρυ ,ευελικτο για διαφορα παιχνιδια για αυτο εψαχνα ενα πιο σκληρο freestyle και λογω του οτι στην Ελλαδα δεν εχουμε την δυνατοτητα να δοκιμασουμε σανιδια ψαχνομαι μεσα απο review.

ΑΚΑ as JEEP!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

ελαφρυ σκληρο freestyle??????

ROME ANTHEM

και μετα το χαος!!!!!!!!

[αποψη μου παντα δε σημαινει οτι ειμαι απολυτος!!!!!]

JAPOW!!!