Jump to content
ΣΤΧ

Ski service

Recommended Posts

Στην αρχή της χρονιάς επειδή θα υπάρχουν όσο να"ναι πέτρες μπορείς να περιμένεις να κανεις κανά 2 φορές σκι και μετα να τα κανεις σέρβις.....

Μη τα ξαναχαλασεις και άντε μετα πάλι απο την αρχή.......


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομίζω ότι αν δεν έχεις χτυπήσει πέτρες κλπ για 8 φορές δε χρειάζεται.

τα μαχαίρια ούτε πάλι.εμάς πάλι καμιά φορά που τα βαζουμε γρήγορα γρήγορα με υπολειμματα χιονιού μέσα στο

σάκο,καμιά φορά βλέπω σκουριά(?)-αλλά και πάλι κάνουμε μόνοι μας συντήρηση,οπότε το ξεπερνάμε.

 

 

Οκ τhanks!!! Πάντως το έχω και εγώ αυτό το θέμα με το σάκο...Και νομίζω ότι αν τα κοιτάξω ψείρικα ίσως βρω μια ιδέα σκουριάς σε κάποιο σημείο!!! Αλλά αυτό που λέει ο captain hook νομίζω ότι είναι σωστό να κάνω 2 φορές στην αρχή της σεζόν και μετά να τα πάω για service.

 

Αυτό που είδα στον parnass ότι μπαμ μπαμ σου κάνει service έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα?


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενας πολυ απλος και οικονομικος τροπος για να φτιαξετε την δικη σας βαση επιδιορθωσης του εξοπλισμου σας.

Αυτο το εφτιαξα μονος μου ,βασιζομενος σε φωτο που ειχα δει στο internet και τα υλικα δε μου κοστισαν πανω απο 8 ευρω.....

 

post-3864-0-86969800-1354041869_thumb.jpg

 

αυτος ειναι ο τροπος με τον οποιο ασφαλιζω τις δεστρες την ωρα που ειναι να φτιαξω τις ακμες ,να ξυσω το p-tex,να ριξω το κερι και να ξυσω το κερι.Χρησιμοποιω ελαστικο σχοινακι διαμετρου 5χιλ και για να το ασφαλισω βαζω ελιες(αν πατε σε καταστημα με ειδη κατδυσης θα καταλαβουν και θα σας τα δωσουν)...

 

 

 

post-3864-0-98806700-1354041882_thumb.jpg

 

αυτο ειναι το εργαλειο που χρησιμοποιω για την ολη εργασια....

 

 

 

 

post-3864-0-20424100-1354042197_thumb.jpg

 

Ετσι τοποθετω τα πεδιλα για να παρω τις ακμες.....στα καθετα ξυλα θα προσεξετε οτι εχω τοποθετησει βιδες για να συγκρατουν τα πεδιλα κατα την ολη διαδικασια ,ενω αναμεσα στις βιδες και στα πεδιλα ,εχω τοποθετησει λαστιχο για να μη γραντζουνανε οι βιδες τα πεδιλα....

 

 

 

 

post-3864-0-57401800-1354042675_thumb.jpg

 

Ετσι τοποθετω το πεδιλο οταν θελω να το ξυσω-καθαρισω...Το λαστιχο ειναι τοσο καλο που κατα την διαρκεια του ξυσιματος κλπ δεν αφηνει το πεδιλο να γλιστρησει και να φυγει απο τη θεση του

 

Εννοειτε πως με την ιδια κατασκευη διορθωνει και ο teddyboys αδερφος μου το σανιδι του.....

Αν εχετε καποια απορεια ευχαριστως να σας την λυσω....

Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να σας το δειξω βημα βημα με φωτο ,συμφωνα με τις οδηγιες του θεου Μακη......

 

 

Τα πεδιλα ειναι μια ευγενικη χορηγια της αδερφης μου.......

Edited by captainhook3
  • Like 5

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα κέρωμα το θέλουνε...

 

Ενεκα του οτι τα τελευταια χρονια εχει βαλθει να γινει πολυτεκνη και δεν εχει χρονο για σκι δε της τα πειραζω καθολου......

Οταν ξεμπερδεψει με το καλο,βλεπουμε.......


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι τα δικά σου,ξέχασα να κάνω παράθεση...

Τα δικά μου τα παλιά (elan waveflex 78ti red fusion) ειναι στο τάφο του ινδου(σωστά Μάκη το είπα; ) , έτοιμα και το μόνο που θέλουν ειναι να βγάλω το κερί,πράγμα που θα γίνει λίγες ημέρες πριν τα χρησιμοποιήσω.Τωρα αν εννοείς αυτά που φαίνονται στην υπογραφή μου,ακόμα φαντασου ότι έχουν τις ετικέτες στο κάτω μέρος τους και θα χρησιμοποιηθούν ΜΟΝΟ όταν θα έχει αρκετό χιόνι για να μη τα γραντζουνισω ακόμα δε τα πήρα .....

Edited by captainhook3

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περσι πήρα κπ πέδιλα που έκανα με αυτά 8 φορές περίπου. Φέτος χρειάζεται συντήρηση λέτε?? Απο κάτω καθαρό είναι, τα μαχαίρια σκέφτομαι. Τι λέτε??

Αν θέλεις να διατηρήσεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τα πέδιλα σου τότε κέρωμα ανα 3 φορές και τις ακμές μια φορά τον χρόνο.Αν κοιτάζεις από κάτω τα πεδιλά σου και ασπρίζουν σε περίπτωση που είναι μαύρα τότε σίγουρα χρειάζεσαι κέρωμα άν όχι και επισκευή στις γραμμές.

Ένα σωστά κερωμένο σκι,στρίβει ευκολότερα με λιγότερο κόπο,γριστράει περισσότερο και μας βοηθάει να βελτιωθούμε περισσότερο.

Το p-tex είναι ένα υλικό το οποίο λειτουργεί να σφουγγάρι.Το χρονικό διάστημα που είναι χωρίς κερί χάνει την αποροφητική του ιδιότητα.Αυτή όμως μπορεί να την ξαναποκτήσεις σε ένα βαθμό μετά απο βούρτισμα με μερικά απαλά περάσματα με steel base refreshing brush και μετά αρκετά περάσματα με brass ή cooper brush,..................μετά διαμόρφωση και γυάλισμα ακμών, καθάρισμα βάσης,κονφιξ και κέρωματα και απεριώριστα βουρτίσματα μεταξύ των κερωμάτων με cooper brush,μετά με nylon brush και μετά μεhorsehair brush (όσο περισσότερα χέρια κερί τόσο το καλύτερο,τουλάχιστον 2 χέρια base preparation wax,1 χέρι graphite wax,1 χέρι gold wax και στο τέλος το κερί της ημέρας που θα κάνουμε σκι)κτλ.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιγουρα κατα καιρους εχουμε δει διαφορους τροπους για να κανουμε σερβις στον εξοπλισμο μας...

Εγω θα παραθεσω τη δικη μου εκδοχη και δεκτες οι οποιες παρατηρησεις.....

 

Τον παγκο ιδιοκατασκευη που χρησιμοποιω τον εχετε δει και λιγο παραπανω

 

 

Στην αρχη δενω-ασφαλιζω τις δεστρες για να μη με ενοχλουν κατα την ολη διαδικασια

post-3864-0-79299300-1354826795_thumb.jpg

 

 

Καθαριζω απο βρωμιες την επιφανεια των πεδιλων με μια μεταλικη βουρτσα

post-3864-0-23534400-1354827076_thumb.jpg

 

 

Καθαριζω τις ακμες απο τις οποιες σκουριες που μπορει να εχουν δημιουργηθει κατα την διαρκεια της αποθηκευσης με 1 σφουγκαρακι τυπου scotch bright

post-3864-0-16233800-1354827235_thumb.jpg

 

 

Τοποθετω τα πεδιλα στον παγκο και περνω ελαφρα τις ακμες με την ξυστρα

post-3864-0-63318100-1354826896_thumb.jpg

post-3864-0-66350800-1354826939_thumb.jpg

 

Αυτο που ΔΕ φαινετε καλα στη φωτο ειναι κομματι απο το νυχι μου που το χρησιμοποιω ξυνοντας το στις ακμες για να δω αν τις εχω παρει καλα , ωστε να κοβει και κατα την διαρκεια που κανω σκι(οταν καταφερω να ανεβασω τη φωτο)

 

 

 

Καθαριζω πολυ ελαφρα με μια ρασπα το πανω μερος των ακμων

post-3864-0-15681700-1354827432_thumb.jpg

 

Ξυνω τα πεδιλα με μια μεταλικη λαμα για να φυγουν τα οποια 'εξογκωματα' εχουν δημιουργηθει κατα την χρηση της προηγουμενης χρονιας-χρησης

post-3864-0-51952400-1354827606_thumb.jpg

 

Αφου καθαρισω την επιφανεια των πεδιλων με ενα πανακι η με μια μαλακη βουρτσα ,χρησιμοποιω το p-tex (υλικο για να γεμισω τις οποιες εκδορες - χαραματιες εχουν τα πεδιλα μας)

post-3864-0-98554200-1354827764_thumb.jpg

 

Οταν τα πεδιλα μας ειναι μαυρα χρησιμοποιουμε μαυρο p-tex και οταν ειναι λευκα-διαφανα , διαφανο υλικο..Με ενα αναπτηρα βαζουμε φωτια στο υλικο(προσεχουμε να μη πεσει πανω μας γιατι θα παθουμε εγκαυμα)και με προσεχτικες κινησεις γεμιζουμε τα κενα-εκδορες-χαραματιες που εχουν τα πεδιλα μας.

post-3864-0-29131200-1354827984_thumb.jpg

 

Οταν θα τελειωσουμε αυτη τη διαδικασια , αφηνουμε τα πεδιλα για διαστημα μεγαλυτερο των 20 λεπτων ωστε να 'πιασει' το p-tex στα πεδιλα μας.

Ωσπου να περασει αυτη η ωρα , εγω κανω την παραπανω διαδικασια και στο αλλο πεδιλο.Το πεδιλο με το υλικο θα ειναι καπως ετσι

post-3864-0-50705900-1354828503_thumb.jpg

 

Αφου περασει η μιση ωρα ειναι ωρα να αφαιρεσουσμε το υλικο με την μεταλικη λαμα που χρησιμοποιησαμε και πριν.Θελει αρκετο ξυσιμο γι ανα βγαλουμε το p-tex μιας και εχει γινει 1 με το υλικο που πεδιλου μας.Καθαριζω με 1 πανι η με μια μαλακη βουρτσα την επιφανεια του πεδιλου μου και ειμαι ετοιμος να βαλω το κερι

post-3864-0-11038600-1354828834_thumb.jpg

 

Χρησιμοποιω το υπερειδικο σιδερο μου και προσεχω να μη ξεπερασω τους 110 βαθμμους θερμοκρασιας για να μη χαλασω τα πεδιλα μου

post-3864-0-54811700-1354828980_thumb.jpg

 

Ακουμπω το κερι στην ακρη του σιδερου και το απλωνω πανω στο πεδιλο καπως ετσι

post-3864-0-71397500-1354829070_thumb.jpg

 

Στη συνεχεια σιδερωνω το πεδιλο και πρεπει το κερι να απλωθει παντου πανω στο πεδιλο μου

post-3864-0-93483200-1354829173_thumb.jpg

 

Αφηνω το κερι να στεγνωσει πανω στο πεδιλο και περνω το αλλο μου πεδιλο και ξυνω το p-tex ωσπου να κρυωσει το κερι (για να μη χανουμε χρονο)

Αφου στεγνωσει το κερι περνω την πλαστικη μου λαμα και ξεκινω το ατελειωτο ξυσιμο

post-3864-0-71435900-1354829346_thumb.jpg

post-3864-0-83201400-1354829414_thumb.jpg

 

Μετα απο αρκετο ξυσιμο εγω (υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις) ,με μια μαλακη βουρτσα περνω 2-3 φορες τα πεδιλα για να καθησει καλυτερα το κερι επανω στα πεδιλα μου και γινονται ετσι

post-3864-0-44587700-1354829570_thumb.jpg

post-3864-0-98353100-1354829606_thumb.jpg

post-3864-0-85006600-1354829649_thumb.jpg

 

Μια ευγενικη χορηγια του κ.Λαππα

Καλη χιονοδρομικη περιοδο σε ολους μας

  • Like 9

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο captainhook3.

Ωραίο post.

 

Στα γρήγορα,

να προσθέσω ότι είσαι λιγάκι σπάταλος,

και μέρες που είναι, δεν είμαστε για τέτοια.

 

Πιο συγκεκριμένα, σε ότι έχει να κάνει με το άπλωμα του κεριού,

δε χρειάζεται να το κάνεις ρίχνοντάς το σαν σταγόνες.

Μια χαρά δουλεία κάνει και αν το τρίψεις ξερό

πάνω σε όλη την επιφάνεια των ski σου.

Θα δεις ότι αφήνει μια χαρά κεράκι.

Έπειτα συνεχίζεις κανονικά το σιδέρωμα.

Στο τέλος, ξύνοντας με τη πλαστική ράσπα

θα δεις ότι ναι μεν αφαιρείς κερί,

πολύ λιγότερο δε.

:yes

 

Επίσης, καλό είναι πριν περάσεις νέο κερί,

να χρησιμοποιήσεις wax remover,

για τα όποια υπολείμματα του παλιού.

 

Δοκίμασε το την επόμενη φορά.

 

 

Άσχετο...

Υπάρχει γνωστός στο forum μας

που έχει αυτό το κεράκι.

Στην ιδέα και μόνο να το απλώσει σε σταγόνες

θα του ερχόταν καρδιακό... στη τσέπη του.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού επισκευάσουμε την βάση του σκι μετά το ξύσιμο με την μεταλική λάμα και πριν καθαρίσουμε την βάση διαμορφώνουμε την βάση με γυαλόχαρτα σιλικόνης ξεκινώντας απο100-120-150-180-220-240-320 grit αναλόγα με τη θερμοκρασία του χιόνιου που θα κάνουμε σκι.Πάντα τα γυαλόχαρτα τα χρησιμοποιούμε με οδηγό απο μπροστά προς τα πίσω και με ψέκασμα με νερό στη επιφάνεια του σκι.

Μετά την επισκευή με p-tex το πέδιλο χρειάζεται καθάρισμα με wax remover ή σιδέρωμα με φθηνό κερί και αμέσως ξύσιμο(HOT SCRAPE CLEANING),μετά βουρτσίσματα με βούρτσα μπρούτζινη ή ορείχαλκου και 2-3 περάσματα με scotch bright.

Κατόπιν περνάμε μαλακό κερί σαν το κίτρινο που περνάς ή base preparation wax για να προετοιμάσουμε τα σκι να δεχτούν τα σκληρότερα κεριά που ακολουθούν. Δοκίμασε όταν σιδερώσεις το κερί να το αφήσεις να παγώσει για 20-30 λεπτά και μετά να το ξανασιδερώσεις 2 φορές από μπροστά προς τα πίσω με σταθερό πέρασμα 20-30δευτ περίπου το κάθε πέρασμα. Έτσι θα δεις το κερί να εισχωρεί πιο βαθειά στο σκι και όχι με τα βουρτσίσματα. Αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη μέρα. Εναλλακτικά όταν το σιδερώσεις για πρώτη φορά αφήνεις τα πέδιλα στον ήλιο για 2-3 ώρες μέχρι να δεις το κερί να γίνεται και πάλι υγρό(τεχνική σαν hot-box), δηλαδή σαν να ιδρώνουνε τα πέδιλα, μετά αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη ημέρα. Γενικά ένα μαλακό κερί ή universal κερί ξύνεται μετά από 3 ώρες τουλάχιστον, ένα μικρής σκληρότητας μετά από 1,5 ώρες τουλάχιστον και ένα σκληρό μετά από 45 λεπτά τουλάχιστον. Όσο περισσότερους κύκλους κέρωμα-ξύσιμο-βουτρίσματα κάνουμε τόσο το καλύτερο γιατί κάθε κέρωμα αφήνει μια στρώση κεριού μέσα στο πόρο της βάσης του πέδιλου. Κατά την διάρκεια του γλιστρήματος του σκι με την θερμοκρασία τριβής που αναπτύσσεται σε συνδυασμό με το είδος χιονιού οι στρώσεις αυτές φεύγουν. Τα βουρτσίσματα γίνονται με βούρτσα μπρούτζινη ή ορείχαλκου όσα περισσότερα τόσο καλύτερα, μετά 2-3 περάσματα με scotch bright, μετά νάιλον βούρτσα και τελειώνουμε με βούρτσα αλογότριχας, πάντα από μπροστά προς τα πίσω.

Εγώ κάθε τρείς φορές σκι τα περνάω αν δεν χρειάζονται p-tex με wax remover, μερικά βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright, κέρωμα με base preparation wax,τα αφήνω στον ήλιο 2-3 ώρες. Την επόμενη ημέρα ξύσιμο, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright και ξανά κέρωμα με base preparation wax,και ξανά στον ήλιο 2-3 ώρες. Την επόμενη ημέρα ξύσιμο, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright, κέρωμα με graphite wax, αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη. Μετά περνάω ένα σκληρό κερί Toko S3 blue για να συγκρατήσει όλα αυτά τα κεριά στην βάση το οποίο το ξύνω ελαφριά 20 λεπτά αφού το περάσω γιατί αν αφήσω πολύ δεν θα ξύνεται με τίποτα την επόμενη ημέρα.Αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη όπου θα περάσω το κερί της ημέρας που θα κάνω σκι. Συνήθως περνάω ένα Dominator Hydrocarbon wax ΗΧ 77, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, μετά με νάιλον, μετά με βούρτσα αλογότριχας για γυάλισμα.

 

Υ.Γ. Οι οδηγίες είναι από Έλληνα χημικό πρωταθλητή σκι που είναι σύμβουλος στην ομάδα χιονοδρομίας των ΗΠΑ και έχει και εταιρεία που φτιάχνει κεριά για σκι.

Δες εδώ http://www.dominatorwax.com

ή εδώ http://www.tognar.co..._snowboard.html

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού επισκευάσουμε την βάση του σκι μετά το ξύσιμο με την μεταλική λάμα και πριν καθαρίσουμε την βάση διαμορφώνουμε την βάση με γυαλόχαρτα σιλικόνης ξεκινώντας απο100-120-150-180-220-240-320 grit αναλόγα με τη θερμοκρασία του χιόνιου που θα κάνουμε σκι.Πάντα τα γυαλόχαρτα τα χρησιμοποιούμε με οδηγό απο μπροστά προς τα πίσω και με ψέκασμα με νερό στη επιφάνεια του σκι.

Μετά την επισκευή με p-tex το πέδιλο χρειάζεται καθάρισμα με wax remover ή σιδέρωμα με φθηνό κερί και αμέσως ξύσιμο(HOT SCRAPE CLEANING),μετά βουρτσίσματα με βούρτσα μπρούτζινη ή ορείχαλκου και 2-3 περάσματα με scotch bright.

Κατόπιν περνάμε μαλακό κερί σαν το κίτρινο που περνάς ή base preparation wax για να προετοιμάσουμε τα σκι να δεχτούν τα σκληρότερα κεριά που ακολουθούν. Δοκίμασε όταν σιδερώσεις το κερί να το αφήσεις να παγώσει για 20-30 λεπτά και μετά να το ξανασιδερώσεις 2 φορές από μπροστά προς τα πίσω με σταθερό πέρασμα 20-30δευτ περίπου το κάθε πέρασμα. Έτσι θα δεις το κερί να εισχωρεί πιο βαθειά στο σκι και όχι με τα βουρτσίσματα. Αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη μέρα. Εναλλακτικά όταν το σιδερώσεις για πρώτη φορά αφήνεις τα πέδιλα στον ήλιο για 2-3 ώρες μέχρι να δεις το κερί να γίνεται και πάλι υγρό(τεχνική σαν hot-box), δηλαδή σαν να ιδρώνουνε τα πέδιλα, μετά αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη ημέρα. Γενικά ένα μαλακό κερί ή universal κερί ξύνεται μετά από 3 ώρες τουλάχιστον, ένα μικρής σκληρότητας μετά από 1,5 ώρες τουλάχιστον και ένα σκληρό μετά από 45 λεπτά τουλάχιστον. Όσο περισσότερους κύκλους κέρωμα-ξύσιμο-βουτρίσματα κάνουμε τόσο το καλύτερο γιατί κάθε κέρωμα αφήνει μια στρώση κεριού μέσα στο πόρο της βάσης του πέδιλου. Κατά την διάρκεια του γλιστρήματος του σκι με την θερμοκρασία τριβής που αναπτύσσεται σε συνδυασμό με το είδος χιονιού οι στρώσεις αυτές φεύγουν. Τα βουρτσίσματα γίνονται με βούρτσα μπρούτζινη ή ορείχαλκου όσα περισσότερα τόσο καλύτερα, μετά 2-3 περάσματα με scotch bright, μετά νάιλον βούρτσα και τελειώνουμε με βούρτσα αλογότριχας, πάντα από μπροστά προς τα πίσω.

Εγώ κάθε τρείς φορές σκι τα περνάω αν δεν χρειάζονται p-tex με wax remover, μερικά βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright, κέρωμα με base preparation wax,τα αφήνω στον ήλιο 2-3 ώρες. Την επόμενη ημέρα ξύσιμο, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright και ξανά κέρωμα με base preparation wax,και ξανά στον ήλιο 2-3 ώρες. Την επόμενη ημέρα ξύσιμο, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, 2-3 περάσματα με scotch bright, κέρωμα με graphite wax, αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη. Μετά περνάω ένα σκληρό κερί Toko S3 blue για να συγκρατήσει όλα αυτά τα κεριά στην βάση το οποίο το ξύνω ελαφριά 20 λεπτά αφού το περάσω γιατί αν αφήσω πολύ δεν θα ξύνεται με τίποτα την επόμενη ημέρα.Αποθήκευση και ξύσιμο την επόμενη όπου θα περάσω το κερί της ημέρας που θα κάνω σκι. Συνήθως περνάω ένα Dominator Hydrocarbon wax ΗΧ 77, βουρτσίσματα με βούρτσα ορείχαλκου, μετά με νάιλον, μετά με βούρτσα αλογότριχας για γυάλισμα.

 

Υ.Γ. Οι οδηγίες είναι από Έλληνα χημικό πρωταθλητή σκι που είναι σύμβουλος στην ομάδα χιονοδρομίας των ΗΠΑ και έχει και εταιρεία που φτιάχνει κεριά για σκι.

Δες εδώ http://www.dominatorwax.com

ή εδώ http://www.tognar.co..._snowboard.html

 

Συγγνώμη αλλά αυτή η μέθοδος κερώματος, νομίζω ότι ταιριάζει σε Καλιφορνέζους εργένηδες, συνταξιούχους, που ψάχνουν δικαιολογία να μην πάνε για σκι...

Άσε που από το πολύ χάιδεμα, τα σκι θα αρχίσουν να κάνουν νιάου στο τέλος.

 

Δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμα του γλιστρήματος, αλλά στην πράξη είναι ανεφάρμοστο για οποιονδήποτε, πέρα από επαγγελματίες αθλητές που έχουν προσωπικό τεχνικό κερώματος στα σκι τους...

Για τους υπόλοιπους, o Doug από τον παράδεισο των σκιέρ πλέον, τα λέει μια χαρά. Καλύτερα συχνό πρόχειρο βαξάρισμα, παρά λεπτομερές τριήμερο έπος.

Άντε να προσθέσουμε λίγο βούρτσισμα και γυάλισμα στο τέλος...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε που μπορεί να βρει κάποιος μαύρο p-tex;

 

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε που μπορεί να βρει κάποιος μαύρο p-tex;

Μιας και δεν γνωρίζω που μένεις,

σου προτείνω να μπεις εδώ

και άρχισε να παίρνεις τηλέφωνα τα πλησιέστερα καταστήματα σε ΄σένα.

Τα περισσότερα έχουν. Ειδικά όσα κάνουν service.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λιβαδειά μένω, η γύρω περιοχή και η Αράχωβα βολεύουν εξίσου. Και e-shop βολεύει αρκεί να είναι ελληνικό και τσεκαρισμένα καλό. Πέρυσι είχα ρωτήσει στο parnass και δεν είχαν ούτε κερί! Παρήγγειλα τελικά από frozenwave αλλά p-tex δεν είχαν ούτε εκεί. Συνήθως, δυστυχώς, όσοι έχουν service δεν πουλάνε υλικά για service ώστε αν βιάζεσαι να τους το αφήσεις να το κάνουν εκείνοι....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν αύριο ανεβαίνω και εγώ Αθήνα και μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να κάνω service τα πέδιλα με σκοπό να τσουλήσω το ερχόμενο ΣΚ.

Πρώτη φορά θα τα κερώσω μιας και 4-5 φορές που χρησιμοποιήθηκαν πέρυσι τα άφησα με το εργοστασιακό κερί...

 

Ας κάνω και εγώ τις απορίες μου για να μη βρεθώ προ εκπλήξεων...

Διαβάζω τι δεν πρέπει να ξεπεράσει το σίδερο τη θερμοκρασία των 110 Κελσίου, αλλά βλέπω τα κεριά (πχ swix) δίνουν θερμοκρασίες 120-140 βαθμούς!!!!

 

Το P tex βλέπω σε άλλα βίντεο το αφαιρούν με τη μεταλλική ξύστρα και σε άλλα με τι λίμα που είναι και για τις ακμές... Όπως και να το αφαιρέσεις αρκεί να έρθει στο σωστό ύψος με το υπόλοιπο p tex είναι Οκ?


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και με τις θερμοκρασίες στα κεριά;

Κερί για μικτές θερμοκρασίες έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω καποιο της Swix ή το F4 ή το απλό...


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και με τις θερμοκρασίες στα κεριά;

Κερί για μικτές θερμοκρασίες έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω καποιο της Swix ή το F4 ή το απλό...

Οπως έχουν γράψει και περισσότερο ειδικοί απο εμένα ,το σίδερο δε θα πρέπει να βγάζει καπνούς όταν λιωνεις το κερί ή αλλιώς μπορείς και να το τριψεις ξερό , απ´ευθειας πάνω στη βάση του πεδιλου.....

  • Like 1

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρονια πολλα! Εβαλα ενα μαλακο κερι αρχη καλοκαιριου στα πεδιλα για να μην μεινει ξερη η βαση τους.Πρωτη φορα που προσεχω τοσο πολυ ενα πεδιλο ,επειδη ηταν καινουργιο και λιγο ακριβο για μενα .Ειναι δυνατον να εχει εξαφανιστει το κερι?Σημειωτεον οτι απλως το σιδερωσα ,δεν το εξησα.Ευχαριστω.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από μια χρονιά σχετικής ταλαιπωρίας των πεδίλων μου (πέτρες προς το κλείσιμο της σαιζόν) και αφού ολόκληρο το καλοκαίρι έμειναν απροστάτευτα (ας όψεται η αναβλητικότητα του χαρακτήρα μου), είχα τη χαρά να τα πάω για service λίγο πριν τσουλήσω για πρώτη φορά φέτος πριν τα Χριστούγεννα.

 

Η χαρά ήταν διπλή όχι μόνο γιατί τα εμπιστευόμουν σε γνώστη, αλλά και γιατί είχα τη δυνατότητα να παρίσταμαι κατά τη διάρκεια επισκευής τους. Εκεί συνειδητοποίησα απόλυτα ότι μπορεί να ακούγεται απλή η διαδικασία επισκευής / συντήρησης του πάτου ενός πεδίλου, μάλλον όμως δεν είναι πάντοτε.

 

Είδα π.χ. (μου το έδειξα, μόνος μου δεν έβλεπα τίποτα) το πλαστικό του πάτου να εμφανίζει μικρο-εκδορές εκεί που δεν υπήρχαν όσο ήταν εντελώς κρύο, τη κυμαινόμενη απορρόφηση του κεριού από περιοχή σε περιοχή, κ.α.

 

Αυτό που αποκόμισα είναι ότι ΟΚ, δεν χρειάζεσαι ενδεχομένως Master ή PhD για να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου, όμως προσωπικά δεν θα το τολμούσα αν προηγουμένως δεν "μαθητεύσω" δίπλα σε έναν γνώστη που θα έχει τον απαιτούμενο χρόνο να μου δείξει καθώς και μια γκάμα από διαφορετικές περιπτώσεις στο ενεργητικό μου ως θεατής ώστε να νιώσω αρκετά ασφαλής για να αποπειραθώ μόνος μου την επισκευή/συντήρηση του εξοπλισμού μου.

 

Όσο για τη ποιότητα της εργασίας? Εκεί προσωπικά διαμόρφωσα γνώμη από το γεγονός ότι ασχολείτο περί τις δύο ώρες, εξηγώντας μου και διάφορα "μυστικά" αλλά και tips σχετικά με την όλη διαδικασία.

 

Τις δύο επόμενες φορές στο βουνό η διαφορά ήταν αισθητή. Ξαφνικά κατάλαβα τί σημαίνει "γραπώνουν οι ακμές στον πάγο", ενώ η ελαχιστοποιημένη τριβή ήταν παραπάνω από εμφανής.

 

Μετά από όλα αυτά, θα αναβάλω μάλλον επί μακρόν την αγορά αναλωσίμων (κερί, confix) και εξοπλισμού (ξύστρα, βούρτσες κλπ) για τη συντήρηση του εξοπλισμού.

 

Μέχρι τότε θα προτιμώ να κερνάω και ένα καφεδάκι (αν και το προηγούμενο μου το κέρασε εκείνος) και να απολαμβάνω τη φροντίδα ενός ειδικού αλλά και συμβουλές για το σκι γενικότερα.

 

Θάνο ευχαριστώ πολύ! (ετοιμάσου για την επόμενη, έρχομαι οσονούπω...)

 

Μήπως γνωρίζετε που μπορεί να βρει κάποιος μαύρο p-tex;

...

Είχε μαύρο, σε αντίθεση με τον προηγούμενο επισκευαστή.

 

|Υ.Γ. Για όποιον ενδιαφέρεται περαιτέρω, οι λεπτομέρειες με π.μ.|

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Η χαρά ήταν διπλή όχι μόνο γιατί τα εμπιστευόμουν σε γνώστη, αλλά και γιατί είχα τη δυνατότητα να παρίσταμαι κατά τη διάρκεια επισκευής τους. ...

 

Θανος Φλωρος (snowhow) λεγεται ο γνωστης αν δεν κανω λαθος! Γιατι να το κραταμε κρυφο;

 

...

 

Αυτό που αποκόμισα είναι ότι ΟΚ, δεν χρειάζεσαι ενδεχομένως Master ή PhD για να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου, ...

 

Δεν χρειαζεται, αλλα απο προσωπικη εμπειρια, δεν βλαπτει κιολας...

 

Μετα απο χρονια προσωπικης ενασχολησης με τη συντηρηση των σκι ολης της οικογενειας, το προσωπικο μου bottom line:

  • Κερωμα το κανω μονος μου καθε δευτερο ΣΚ
  • Ακμες κανω και μονος μου, αλλα δεν χρειαζεται (μια φορα στα 3 χρονια και αν...) εκτος αν εχει 'αρπαξει' απο καμμια πετρα. Οι ακμες δεν χρειαζεται να κοβουν σαν τη φαλτσετα του χασαπη... Μαλλον δεν πρεπει θα ελεγα...
  • Τις υπολοιπες εργασιες (επισκευες) τις εμπιστευομαι στους επαγγελματιες, φιλους του Snowclub. Και περισσοτερη εμπειρια απο μενα εχουν, και υποστηριξη χρειαζονται (απο μας) και πιο σημαντικη δουλεια απο το κερωμα ειναι...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανος Φλωρος (snowhow) λεγεται ο γνωστης αν δεν κανω λαθος! Γιατι να το κραταμε κρυφο;

Πώς να κάνεις λάθος βρε συ? (σ' το 'χα γράψει στο FB)

 

Έλα ντε, γιατί να μείνει κρυφό. Μήπως όμως γιατί φοβομουν ότι κάποιος θα με κατηγορήσει για διαφήμιση ίσως???

 

Κάποια στιγμή το ίδιο μου είχε συμβεί και για κουπόνια, λες και θα κέρδιζα εγώ από αυτά - μετά απενοχοποιήθηκε βέβαια η εν λόγω συμπεριφορά....

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ένα μου πέδιλο έχει μια βαθιά χαρακιά δίπλα στο μαχαίρι που φτάνει μέχρι το ξύλο προσπάθησα με p tex αλλά σε μια μέρα το πέταξε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιδιορθώσω μόνος? Επειδή έχω βαρεθεί να το επιδιορθώνω και να ξαναβγαίνει σε ποιον βορειοελλαδίτη να πάω για service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...