Jump to content
ΣΤΧ

Ski service

Recommended Posts

...για ακμές και κέρωμα πού να πάω ? στα ΒΠ αθήνας?

 

ευχαριστώ

Edited by Nifadas

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω πηγα κλαουδατο στη δουκισσης πλακεντιας (καινουργιο μαγαζι)


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μικρά κι αθώα φεύγουν και με διαμάντι. Σταθερό χέρι...

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πεπε εχει δικιο ,εξαλλου η λιμα παντα βγαζει γρεζι !

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις μοίρες που μπορώ να τις δω,γιατί δε νομίζω να τις έχουν οι εταιρείες στις περιγραφές των μοντέλων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πρέπει να αγοράσεις ένα τέτοιο:

 

post-3226-0-30927600-1547587067_thumb.jpg

 

Τις έχουν και οι εταιρίες. Αν δεν τις έχουν, στείλε ένα mail να ρωτήσεις.

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις μοίρες που μπορώ να τις δω,γιατί δε νομίζω να τις έχουν οι εταιρείες στις περιγραφές των μοντέλων.

Here you are Χρήστο! https://thepisteoffice.com/index.php/edge-angles-wax-data/15-ski-manufacturers-edge-angle-specifications.html

 

Όπως είπε και ο Κυριάκος συνήθως τα έχουν οι εταιρείες σε κάποιο section στο site τους(πχ FAQ-ένα πρόχειρο παράδειγμα https://armadaskis.com/en-us/faq/) αλλιώς με mail!

Edited by ashbury
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο είσαι μερακλής :D

Εγώ κατέληξα να τα δίνω για σέρβις, μέχρι που με έπεισε ένας φίλος να αγοράσουμε τα συμπράγκαλα σιγά - σιγά και να πίνουμε καμιά μπύρα για το χαβαλέ και να κανουμε σερβις. Πιστεύω μόνο έτσι αξίζει. Νομίζω δε βγαίνει πολύ οικονομικά.

  • Like 4

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το γουστάρω.Οικονομικά για 2 άτομα κάτι γίνεται,αλλιώς τσούζει...

Οι μπύρες για ενυδάτωση να φανταστώ;?

Edited by crs
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Της μοίρες δεν νομίζω ότι χρεαζετε να τα αλλάξετε !!

Για να κανείς σκι με 88/87/86 μοίρες και να σου δουλέψουν, θα πρέπει να ξέρεις πολυυυυ καλή τεχνική,να τα πατάς πολυυυ ,να βγαζεισ τα πόδια πολύ έξω από το κορμό ,αλιος δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά !!!

 

Χρήστο ,για δυο ζευγάρια πέδιλα είναι οικονομικό!!

Θα δώσεις 100-150 ευρώ που αντιστοιχεί σε 4-5 σέρβις και θα τα έχεις για πάντα τα εργαλια !!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραπανω χρηματα θελεις Πεπε ,εσυ αγοραζεις ισως πιο φθηνα. Μια μορσα ειδικη να παρεις εχει 150 η μαπα και 200 η καλη ! Εν πασει περιπτωσει με 350 ευρω εισαι κομπλε! Αξιζει το σερβις να το κανεις μονο σου ...και το απολαμβανεις και παντα τα πεδιλα σου ειναι στν καλυτερη κατασταση ! 10 σερβις =300 ευρω !

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνει μόνος του οι ακμές και να βάζει wax ,να γεμίζει βάση πάλι δεν είναι ακριβή διαδικασία ,αλλά φοβάμαι να μη χαλάσει την στρουκτουρα !!!

Για ακμές : να τροχιζει ,καλή λίμα με το μιχανιμα του 15 ευρώ

Διαμάντια από 8 ευρω μέχρι 16

Μέγγενη μια μέτρια 60 ευρώ

Βούρτσα νάιλον 20 ευρώ

Βούρτσα άλογο 15 ευρώ

500 γρ wax 10-15 ευρώ

Σηδιρο για το wax -καλό 50ευρω

Όλο 170 ευρώ άντε να πάει 200

 

 

post-6622-0-42844700-1547638411_thumb.png

 

post-6622-0-11088600-1547638575_thumb.png

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο Πεπε,εγω μιλαω για να εχεις ενα οργανωμενο εργαστηριο ,να μπορεις να διορθωσεις τις πληγες απο τις πετρες κλπ κλπ.Αν ειναι για ακμες και κερωμα θελεις λιγοτερα χρηματα κι εκει θελεις καλη γνωση του τι θα κανεις ,αλλα σιγουρα θελεις λιγοτερα χρηματα.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι και για βάση δεν είναι δύσκολο και τα εργάλια δεν είναι τίποτα (μια λίμα ένας αναπτήρας και PTEX) αλλά θα έλεγα να το αποφεύγουμε γιατί εύκολα χαλάμε την στρουκτουρα αν δεν είμαστε εμπιροι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας,

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το service, και αφού επένδυσα σε πλήρη, κατά την άποψή μου, εξοπλισμό, τώρα έχω κάποιες απορίες.

Έχω πάρει μία λίμα 16Tpcm, μία 20 tpcm και μία διαμάντι κόκκινη. Σε ακμές χωρίς χτυπήματα αρκεί η 20 tpcm και η διαμαντόλιμα? Αρκεί μόνο η διαμαντόλιμα?

Τώρα στο κέρωμα, μετά το κερί κάποιοι περνούν ξανά με την βούρτσα χαλκού, ενώ άλλοι μόνο με την πλαστική και την horsehair. Εσείς τι προτείνετε? Να περάσω ξανά και με τις τρεις, ή μόνο πλαστική και horsehair?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας,
Αποφάσισα να ασχοληθώ με το service, και αφού επένδυσα σε πλήρη, κατά την άποψή μου, εξοπλισμό, τώρα έχω κάποιες απορίες.
Έχω πάρει μία λίμα 16Tpcm, μία 20 tpcm και μία διαμάντι κόκκινη. Σε ακμές χωρίς χτυπήματα αρκεί η 20 tpcm και η διαμαντόλιμα? Αρκεί μόνο η διαμαντόλιμα?
Τώρα στο κέρωμα, μετά το κερί κάποιοι περνούν ξανά με την βούρτσα χαλκού, ενώ άλλοι μόνο με την πλαστική και την horsehair. Εσείς τι προτείνετε? Να περάσω ξανά και με τις τρεις, ή μόνο πλαστική και horsehair?

 

Περισσοτερα ερωτηματα, παρα απαντησεις...

 

Ας αρχισω απο τα πιο δυσκολα...

 

α) Ποσων χρονων ειναι τα πεδιλα?

 

β) Ποσες μερες εχεις χιονοδρομησει με αυτα?

 

γ) Γιατι θελεις να λιμαρεις τις ακμες?

 

δ) Ξερεις να κρινεις ποτε χρειαζονται ακονισμα?

 

ε) Θελεις να αλλαξεις τις γωνιες? Γιατι?

 

ζ) Ξερεις να κανεις τεστ αν οι ακμες εχουν 'κυματα'?

 

Θα συνιστουσα να εχεις ακραδαντες απαντησεις για αυτα πριν βαλεις χερι στις ακμες. Τα δικα μου (οταν εκανα σκι) τα ειχα παει σε σκι σερβις στο εξωτερικο (Serre Chevalier x 1, Houston x2) με πανακριβα μηχανηματα ακριβειας, και παρ'ολα ταυτα ειχα δεξι και αριστερο σκι λογω ακονισματος... Παλιοτερα σκι, καποιος καλφας στο Λιβαδι, μου τα εκανε ολο κυματα (διαφορες στις γωνιες κατα μηκος του πεδιλου, γιατι ακονιζε με το χερι και το ματι (για να μην πω με τι αλλο). Μην πας να μπλεξεις με κατι αν δεν το χρειαζεσαι!

 

Αναφορικα στο βουρτσισμα του κεριου.

 

Αν πας για βαρυ ανοιξιατικο, στυλ γρανιτα/σουπα, περασε το κερι με βουρτσα χαλκου. Για χειμωνιατικο, στεγνο χιονι, γυαλισε το κερι με πλαστικη, horsehair, ο,τι εχεις τελοσπαντων. Ειναι ακριβως σαν να γυαλιζεις τα παπουτσια σου αφου τα περασεις βερνικι.

 

Ο Pepe, σαν πιο εμπειρος, θα σου δωσει παραπανω συμβουλες και διορθωσεις στα δικα μου φανταζομαι.

Edited by MakisM
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο διαμάντι ,αν δεν είναι χτιπιμενα !!

Αν έχεις όλες της βούρτσες ,χάλκινη,νάιλον και μετά αλόγου

Έχω δει και αλά μαστοργια ,νάιλον , τρυς τέσσερις φορές με το χαλκό για να ανοίξουν οι πόροι της στρουκτουρα και μετά αλογου

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Περισσοτερα ερωτηματα, παρα απαντησεις...

 

Ας αρχισω απο τα πιο δυσκολα...

 

α) Ποσων χρονων ειναι τα πεδιλα?

 

β) Ποσες μερες εχεις χιονοδρομησει με αυτα?

 

γ) Γιατι θελεις να λιμαρεις τις ακμες?

 

δ) Ξερεις να κρινεις ποτε χρειαζονται ακονισμα?

 

ε) Θελεις να αλλαξεις τις γωνιες? Γιατι?

 

ζ) Ξερεις να κανεις τεστ αν οι ακμες εχουν 'κυματα'?

 

Θα συνιστουσα να εχεις ακραδαντες απαντησεις για αυτα πριν βαλεις χερι στις ακμες. Τα δικα μου (οταν εκανα σκι) τα ειχα παει σε σκι σερβις στο εξωτερικο (Serre Chevalier x 1, Houston x2) με πανακριβα μηχανηματα ακριβειας, και παρ'ολα ταυτα ειχα δεξι και αριστερο σκι λογω ακονισματος... Παλιοτερα σκι, καποιος καλφας στο Λιβαδι, μου τα εκανε ολο κυματα (διαφορες στις γωνιες κατα μηκος του πεδιλου, γιατι ακονιζε με το χερι και το ματι (για να μην πω με τι αλλο). Μην πας να μπλεξεις με κατι αν δεν το χρειαζεσαι!

 

Αναφορικα στο βουρτσισμα του κεριου.

 

Αν πας για βαρυ ανοιξιατικο, στυλ γρανιτα/σουπα, περασε το κερι με βουρτσα χαλκου. Για χειμωνιατικο, στεγνο χιονι, γυαλισε το κερι με πλαστικη, horsehair, ο,τι εχεις τελοσπαντων. Ειναι ακριβως σαν να γυαλιζεις τα παπουτσια σου αφου τα περασεις βερνικι.

 

Ο Pepe, σαν πιο εμπειρος, θα σου δωσει παραπανω συμβουλες και διορθωσεις στα δικα μου φανταζομαι.

Ευχαριστώ, και τώρα οι απαντήσεις

α. Μιλάμε για τα πέδιλα όλης της οικογένειας, 6 ζευγάρια πέδιλα από πενταετίας έως και φετινά.

Β. Γενικά χιονοδρομουμε περίπου 25- 30 ημέρες το χρόνο.

γ. ??? Φαντάζομαι ότι δεν προβληματίζομαι μόνο εγώ στο παγωμένο χιόνι χωρίς ακμές.

δ. Φυσικά. Απλά έως τώρα το έκαναν άλλοι για μένα, συνήθως μια φορά το χρόνο στο εξωτερικό

ε. Όχι

ζ. Όχι

Edited by nx250

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε. Δεν χρεαζεσε αλαγη γονια στης ακμές !!

ζ. Με τα δάχτυλα σου απαλά περνάς της ακμές ,αν έχουν χτισίματα και μικρά βατουλοματα ,θα τα νιώσεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλώνω εξαρχής ότι όσον αφορά στο σέρβις δεν είμαι ειδικός του επιπέδου του Pepe. Αλλά κάνω τα πέδιλα και σανίδι μου τακτικά μόνος μου, εκτός πολύ σοβαρών ζημιών.

Θα πω απλά ότι αν δεν είναι κάποιος στο αγωνιστικό σκι, οι απαιτήσεις στο σέρβις είναι πάρα πολύ μικρότερες και τα βασικά, με λίγο μεράκι παραπάνω, είναι υπεραρκετά.

Το έχω ξαναβάλει κατά καιρούς, αλλά όσοι έχετε πάθος να ασχοληθείτε, διαβάστε αυτόν τον vintage θεούλη (όσα γράφει για alpine snowboard ισχύουν για όλα).

http://www.alpinecarving.com/tuning.html

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...