Jump to content
nk10ere

Επιλογή κατάλληλου μήκους για το πέδιλο

Recommended Posts

Γειά σε όλους και ευχές για έναν καλό χειμώνα με πολύ χιόνι.

 

Προχώρησα στην αγορά του πρώτου εξοπλισμού μου και θέλω συμβουλές από τους έμπειρους του forum για την ορθότητα της επιλογής μου. Κυρίως όσον αφορά το μήκος του πέδιλου που με ανυσηχεί.

 

Τα χαρακτηριστικά μου λοιπόν είναι:

Βάρος: 85 - 90 κιλα, Ύψος: 1.:rolleyes:

Επίπεδο: 4 (indermediate). Με λίγα λόγια κατεβαίνω τις κόκκινες και κάποιες που μαυρίζουν λίγο με συμπαθητικο/καλό στυλ.

Χιονοδρομικές προτιμήσεις: Ως τώρα δεν έχω προσπαθήσει ή επιθυμήσει να κυνηγήσω την ταχύτητα και μ' αρέσουν οι μικρές, απότομες στροφές (curving - σωστά?). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τελειοπόιήσω την τεχνική μου και φυσικά να το απολαμβάνω. Επίσης, προφανώς δεν έχω απαίτηση από το πέδιλο να με πάει εκτός πίστας αφού οι πίστες είναι ακόμη αρκετά challenging για μένα. Βέβαια στις Ελληνικές πίστες (δεν σκοπεύω να πάω έξω - τουλάχιστον όχι συχνά) υπάρχουν ώρες που είναι παντού εκτός-πίστας.

 

Ο εξοπλισμός που πήρα:

Μπότες: Lange concept 85 (08-09)

Πέδιλα: Dynastar Contact 8 στο 1.58 (!!!). Έχει 105-72-123 και radius 11 m.

 

Γενικά, νομίζω πως πέρα από το ύψος του, τα άλλα χαρακτηριστικά του πέδιλου είναι κατάλληλα για μένα αν και με ενδιαφέρει η γνώμη σας. Αυτό όμως που με καίει είναι το ύψος του. Εγώ το βρίσκω μικρό αλλα ο άνθρωπος που μου το πούλησε επιμένει ότι αυτό πρέπει να πάρω. Μου είπε ότι αν το αποφασίσω έγκαιρα μπορεί να μου το αλλάξει με το επόμενο ύψος (1.65).

 

Τι λέτε?


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλαξε το στο 1.65...........πολυ χαμηλο το 1.58.κατα τα αλλα οι επιλογες πιστευω ηταν σωστες.Η τεχνικη carving δεν εχει σχεση αν οι στροφες θα ειναι μικρης ή μεγαλης ακτινας.


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε γνώμη μου είναι να πας αύριο δευτέρα να αλλάξεις το πέδιλο να πάρεις το μεγαλύτερο.Είναι πολύ μικρό για το ύψος και τα κιλά σου και θα το ξεπεράσεις πολύ γρήγορα...δε θα σε ικανοποιει, ασταθέςκτλ.Το contact 08 είναι πολύ καλή επιλογή για το level το δικό σου θα σε βοηθήσει πολύ στην εξέλιξή σου ,όπως και οι μπότες αν έχουν καλό fit.Αλλαξε όμως τα πέδιλα 15cm κάτω απ το ύψος είναι καλά ...πάρε τα 1,65!!!!!!Μήπως έδωσες την εντύπωση στο πωλητή οτι φοβάσαι τα μεγαλύτερα;Οπως και να έχει καλορίζικα τα καινούργια σου πράγματα και καλές κατεβασίες σύντομα και με ασφάλεια!

 

 

cheers!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρητικά , με 90 κιλά βάρος σώματος με 1,58 ύψος πέδιλου θα έχεις αστάθεια στο τερέν. Επίσης τα 11μ radius δεν ενδείκνυνται και τόσο για το level στο οποίο περιγράφεις οτι βρίσκεσαι , τέλος πάντων δεν θα το πρότεινα εγώ για πολλούς λόγους. Βέβαια αν ο κατασκευαστής δίνει αυτά τα χαρακτηριστικά για τις δικές σου ανάγκες τότε δύο είναι τα τινά : α) θα κάνεις το σκι που θες οπότε έκανες σωστή επιλογή β) δεν θα κάνεις το σκι που θες οπότε στην επόμενη αγορά αλλάζεις εταιρία.

 

Επίσης , μήπως ΤΩΡΑ είναι η κατάλληλη ώρα να ανεβάσω φωτογραφίες που έχω με μικρές; :D

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
...μ' αρέσουν οι μικρές...

 

Και εμένα. :D

 

 

Xρηστο να υποθεσω οτι τις στροφες εννοεις? :P


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδη του ειπες οτι σου αρεσουν οι μικρες κλειστες στροφες γι'αυτο και επεμενε να παρεις αυτο το υψος.(αυτος ξερει οτι αν εξελιχθεις γρηγορα θα θες να τα αλλαξεις)

πολυ συντομα θα δεις οτι δεν σε ικανοποιει γιατι θα αναπτυξεις γρηγορα ταχυτητα και θα θες μεγαλυτερο για καλυτερη σταθεροτητα

σε αυτη την περιπτωση θα εχεις χασει και λεφτα γι'αυτο πηγαινε να τα αλλαξεις τωρα που ειναι αχρησιμοποιητα

 

καλως ηρθες στο snowclub περνα και απο τα νεα μελη να συστηθεις.


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν το έχω δοκιμάσει, ουτε καν δει απο κοντά να πω την αλήθεια το συγκεκριμένο.

Σίγουρα είναι κοντό και πρεπει να παρεις μακρύτερο.

Θα συμφωνήσω με τον Fidelio ότι παρα έχει νευρικό sidecut και ότι παρόλο που το λένε μαλακό θα πρέπει η τεχνική σου να είναι καλη "μεσου επιπεδου" για να το ευχαριστηθείς. απο την άλλη δεν σε έχουμε δει και στο βουνό και μπορεί να είναι μια τέλεια αγορά για σένα :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

 

Διάβασα τις γνώμες σας εχτές το βράδυ και σήμερα πρωί πήγα στο κατάστημα αποφασισμένος να πάρω το 1.65.

 

Η φάση είναι ότι ο τύπος που ήταν εκεί με έψησε ότι πρέπει να πάρω το 1.58 ακόμη περισσότερο από τον προηγούμενο που μου το είχε προτείνει αρχικά.

Αυτό που με έψησε περισσότερο ήταν τα φυλλάδια της ίδιας της dynastar στα οποία, το contact 8 στο 1.65 το δίνουν στην κατηγορία 'advanced to expert'.

 

Βασικά, σάστισα και δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω αλλά είπα να κρατήσω το 1.58 που είναι πιο εύκολο και τουλάχιστον σίγουρα θα απολαύσω τις βόλτες μου παρά να ρισκάρω και την απόλαυση αλλά και την εξέλιξή μου. Και αν το ξεπεράσω όντως, θα ξαναπλερώ του χρόνου.

 

Τι να πώ? Αν είσαστε κάθετοι και θέλετε να με ξαναψήσετε για το 1.65 δοκιμάστε.

Όπως καταλάβατε δεν είμαι ο πιο αποφασιστικός άνθρωπος του πλανήτη.


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
...μ' αρέσουν οι μικρές...

 

Και εμένα. :P

 

Xρηστο να υποθεσω οτι τις στροφες εννοεις? :lol:

 

Εξυπακούεται. Είμαι σοβαρός άνθρωπος εγώ! :rolleyes:

Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι το 1.58 θα είναι υπερβολικά κοντό για τον φίλο μας.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε μου επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια,ξαναπηγαινε στο εν λογω καταστημα και ζητα του να σου δειξει τα 1.65.

Εαν οντως τα εχει τοτε παρτα.Το να σε ψηνουν ολοι αυτοι οι πωλητες για αλλα πραγματα,αυτο εμενα μου λεει οτι ισως επειδη δεν το

εχει σε 1.65 και το εχει σε 1.58,απλα θελει να το σπρωξει και στα αμελετητα του ο αγοραστης!!!! ;)

Εαν το εχει,δωσε πισω το κοντο και παρε το 1.65.ΤΕΛΟΣ.................... :rolleyes:

Ουφ,ιδρωσα!!!! :lol:


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν ειναι δυνατον να παιρνεις το πεδιλο στο 1.58 επειδη δεν θα μπορεις να το καβαλησεις στο 1.65..................

ε τοτε παρε ενα αγωνιστικο στο 1.50........................δυστυχως δεν παει ετσι

το συγκεκριμενο πεδιλο δεν ειναι expert μην τρελαθουμε κιολας.δλδ η dynastar λεει οτι το 1,58 ειναι για intermediate και το 1,65 για expert?

παντως να ξερεις οτι ολοι την εχουμε πατησει απο καποιο πωλητη καποια στιγμη...........σου πουλανε οτι θελουν να διωξουν(οχι ολοι-παντως εχω δει πολλους).


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, έχει ένα πινακάκι με τα επίπεδα από αριστερά προς τα δεξιά και πάνω απο τα επίπεδα έχει τα διαφορετικά μήκη επίσης απο αριστερά προς τα δεξιά. Το 1.65 είναι πάνω από τα advanced και expert ενώ το 1.58 είναι πάνω απο το intermediate !


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι, έχει ένα πινακάκι με τα επίπεδα από αριστερά προς τα δεξιά και πάνω απο τα επίπεδα έχει τα διαφορετικά μήκη επίσης απο αριστερά προς τα δεξιά. Το 1.65 είναι πάνω από τα advanced και expert ενώ το 1.58 είναι πάνω απο το intermediate !

 

Στο site της Dynastar δεν γραφει τιποτα τετοιο! Αυτοι το φτιαξαν το πινακακι; :lol: Δεν το'χω ξανακουσει για κανενα σκι... Εγω εχω Atomic Metron 9 σε 1,65 η γυναικα μου σε 1,58. Οι διαφορες ειναι ανυπαρκτες, απ'οσο μπορω να δω εγω τουλαχιστον. Μισο μετρο στην ακτινα πεδιλου, σιγα μην κανει ΤΗ διαφορα...

 

Το Dynastar Contact 8 ειναι το δευτερο στη σειρα Contact, υπαρχουν 3 πιο απαιτητικα Contact (Groove, 10, 4X4). Μην τρελλαθεις...δεν θα δεις καποια διαφορα... αλλα δεν θα με παραξενεψει αν ΔΕΝ εχει τα 1,65 :rolleyes:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λοιπόν,

 

πήγα και πήρα το 1.65 :(

 

!Case closed!


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία , τώρα που τα πείρες τα σκι , άκουτα κιόλας :D(άσχετο άλλα έχω την εντύπωση οτι φέτος θα ξεκω.. στο χιόνι, μυρίζει λέμε βαρύς χιονιάς) :

 

Χιονοδρομικές προτιμήσεις: Ως τώρα δεν έχω προσπαθήσει ή επιθυμήσει να κυνηγήσω την ταχύτητα και μ' αρέσουν οι μικρές, απότομες στροφές (curving - σωστά?).

 

α)Όλων των ειδών οι στροφές μπορούν να είναι carve (=χαραγμένη πορεία των σκι ΧΩΡΙΣ να πλαγιολισθαίνουν) , είτε μιλάμε για μικρές στροφές, είτε για μεγάλες στροφές (αυτό μαθαίνοντας περισσότερα με τον καιρό , θα το προσδιορίζεις απο την λεγόμενη ακτίνα στροφής, i.e. radius)

 

β) Η ταχύτητα μέχρι ένα συναφές όριο είναι must της τεχνικής αυτής, δεν γίνεται να καρβάρεις (carving) αν δεν έχεις μια στοιχειώδη ταχύτητα. Η ταχύτητα αυτή δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μεγάλη , αλλά πρέπει να έχει ένα σαφές λειτουργικό όριο για το δικό σου βάρος.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τελειοπόιήσω την τεχνική μου και φυσικά να το απολαμβάνω. Επίσης, προφανώς δεν έχω απαίτηση από το πέδιλο να με πάει εκτός πίστας αφού οι πίστες είναι ακόμη αρκετά challenging για μένα.

 

Μύθος!

 

Ποιός είπε πως τα του εκτός πίστας είναι more challenging !??!! Κάλλιστα μπορεί να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο , οι παράγοντες που το καθορίζουν αυτό είναι πολλοί , χονδρικά όμως οι δυνάμεις που εφαρμόζονται σε ένα σκιέρ σε ένα πατημένο terrain είναι πολύ μεγαλύτερες και αυτό συμβαίνει για πάρα πολλούς λόγους.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαρτάται από την ποιότητα του χιονιού. Υπάρχουν φορές που το απάτητο είναι πιο εύκολο (ειδικά αν μιλάμε για ελαφριά πούδρα). Σε μεγαλύτερες κλίσεις μάλιστα θα τολμούσα να πω ότι βρίσκω το πατημένο γενικά πιο δύσκολο.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, βέβαια είναι πιο δύσκολο παίρνοντας ως αντικειμενικό κριτήριο την συνισταμένη διαφόρων δυνάμεων , για σκεφτείτε πχ έναν αθλητή (FIS) στην γωνιώδη θέση του την ώρα που περνάει μια πόρτα .... αυτό και αν είναι πρόκληση για τους recretionals στο ελεύθερο σκι , ξέρετε όλοι οι freeskiers κατέληξαν στο all moutnain επειδή δεν είχαν το potential για αγώνες του παγκοσμίου πρωταθλήματος. :P

 

To point μου εδώ είναι οτι κακώς υπάρχει αυτό το μύθευμα της δήθεν εξέλιξης ενός σκιέρ, οτι δηλαδή ξεκινά να μαθαίνει στο πατημένο για να καταλήξει μια μέρα ωσάν λεβέντης να κάνει σκι στις πουδρες - > τρίχες :P . Η αλήθεια είναι οτι ο καθένας βρίσκει τις δικές του προκλήσεις στο βουνό μετά από πολύ καιρό... (δεν τίθεται θέμα σύγκρισης δηλαδή )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, όσον αφορά εμένα το φτωχό - πλην τίμιο - intermediate, στο απάτητο φοβάμαι ότι το πέδιλό μου θα βουλιάξει και θα κάνω πιρουέτα!


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με 72 μεση, στις Ελληνικες 'πουδρες' (σοβας) δεν νομιζω... στην αλασκα... σιγουρα!

 

Τωρα με 66 μεση που ειχαν τα δικα μου τα παλι(οτερ)α... ειχα καποια προβληματακια, δε λεω... (Μακη ξερεις οτι εχει γεμισει η φατσα σου αιματα;... :P Ναι, μαλλον απο το Face plant ηταν... :P )

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ε, βέβαια είναι πιο δύσκολο παίρνοντας ως αντικειμενικό κριτήριο την συνισταμένη διαφόρων δυνάμεων , για σκεφτείτε πχ έναν αθλητή (FIS) στην γωνιώδη θέση του την ώρα που περνάει μια πόρτα .... αυτό και αν είναι πρόκληση για τους recretionals στο ελεύθερο σκι , ξέρετε όλοι οι freeskiers κατέληξαν στο all moutnain επειδή δεν είχαν το potential για αγώνες του παγκοσμίου πρωταθλήματος. :P

 

To point μου εδώ είναι οτι κακώς υπάρχει αυτό το μύθευμα της δήθεν εξέλιξης ενός σκιέρ, οτι δηλαδή ξεκινά να μαθαίνει στο πατημένο για να καταλήξει μια μέρα ωσάν λεβέντης να κάνει σκι στις πουδρες - > τρίχες :P . Η αλήθεια είναι οτι ο καθένας βρίσκει τις δικές του προκλήσεις στο βουνό μετά από πολύ καιρό... (δεν τίθεται θέμα σύγκρισης δηλαδή )

 

Το που θα πάει ο καθένας να κάνει το κέφι του και την εξέλιξη του είναι δικό του θέμα...

Πολλοί ολυμπιονίκες και πρωταγωνιστές σε πόρτες και κατάβαση του παγκοσμίου, το γύρισαν σε freeski μετά, αλλά δεν κατάφεραν όλοι να γίνουν πολύ καλοί.

 

Μπορεί κάποιος να είναι πολύ καλός στο πατημένο χιόνι και να μην πηγαίνει εκτός συχνά, η να μην τα καταφέρνει και τόσο καλά στα διάφορα χιόνια εκτός πίστας.

Κάποιος όμως που είναι πολύ καλός εκτός πίστας, τότε σίγουρα είναι καλός και στην πίστα, ανεξάρτητα αν πηγαίνει συχνά σε αυτή...

Αυτός λοιπόν ο πολύ καλός εκτός, το σκι σίγουρα το έμαθε σε πίστα, αλλιώς δεν θα είχε τα πατήματα και τις εναλλαγές των ποδιών, που χρειάζονται για να προχωρήσει σε απάτητα χιόνια.

Επομένως για μένα, ναι είναι η φυσική εξέλιξη να πάει κάποιος εκτός πίστας, αφού έχει γίνει καλός στην πίστα πρώτα.

Το ανάποδο δεν μπορεί να συμβεί, η τουλάχιστον είναι πολύ σπάνιο.

 

Θέλω να πω ότι όποιος είναι καλός σε όλα τα χιόνια, είναι και πιο ολοκληρωμένος, κατά τη γνώμη μου, σκιέρ...

 

Πως τα καταφέρνεις έτσι, να βγαίνουμε εκτός θέματος; :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-piste, off-topic... :P off my effing rocker για Moderator νυχτιατικα... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...