Jump to content
VAFMAN

Επιλογή ανάμεσα σε μοντελα της Salomon

Recommended Posts

Καταρχας καλησπερα

 

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια καθώς αρκετοί από εσάς θα γνωρίζετε καλύτερα ώστε να διαφωτίσετε. Θέλω μετά από χρόνια που έχω κάτι Blizzard παλιάς τεχνολογίας να μεταπηδήσω στην τεχνολογία του carve επιτέλους. Αρκεί να σας πω ότι είμαι 1,85 και 90 κιλά και κάνω σκι περίπου 2 εβδομάδες τα Χριστούγεννα και άλλη μια το Φλεβάρη όταν ανεβαίνω στο Bansko. To επίπεδο μου είναι καλό αλλά θέλω κάτι για να απολαμβάνω τις κατεβασιές μου σε όλες τις πίστες στο βουνό και σε όλες τις συνθήκες. Έχω βρει σε πρόσφορα τα παρακάτω μοντέλα και θέλω να με βοηθήσετε σε επιλογή μιας και όλα είναι σχεδόν στην ιδία τιμή πάνω κάτω 20 ευρώ.

 

Τα μοντέλα είναι αυτά τα 6 αν αποκλείεται κάποιο λόγο ύψους ή δυνατότητας σκι ας το πείτε να με βοηθήσετε :

 

 

SALOMON DEMO + δέστρα SALOMON S710 GREY BLUE - 08

164 - 124/66/103 mm - Radius: 12.3 m

 

SALOMON RUSH 10 με Δέστρα S 810 TI - 07

154 - 114/66/99 mm - 12.3μ ακτίνα

162 - 114/67/100 mm - 13,9μ ακτίνα

169 - 114/68/101 mm - 15,5μ ακτίνα

 

SALOMON SIAM 10 με Δέστρα SMARTRAK Z10 - 07

166 - 118/76/105 mm - 14

169 - 124/75/107 mm - 14,5

174 - 118/77/106 mm - 16,5

 

SALOMON STREETRACER 5 δέστρα c610 – 07

174- 116/66/98 - 15.9m

 

SALOMON STREETRACER SPORT δέστρα SMARTRAK S711 - 07

172 cm - 124/65/102 mm -13,1m

 

SALOMON streetracer DEMO 8X + δέστρα SALOMON Z10SC - 08

172 cm - 122/66/104 mm - 13.5 m

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εισαι σίγουρος οτι θες Salomon?

 

xexexe σε αυτο το φορουμ δεν θα βρεις και πολλους λατρεις των σκι της σαλομον.........παντως τα περισσοτερα που αναφερεις ειναι intermdiate και κατω.


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα ολα αυτα τα εχω βρει σε προσφορα μαζι με τις δεστρες απο 199-219 euro και για αυτο σκεφτομαι να παω σε Salomon. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ακουω πολλα σχετικα με το υψος των πεδιλων , το παληκαρι που εχει το μαγαζι μου λεει να παω στα XWING που ειναι 175 αλλα πολλοι μου λενε πως ειναι πολυ μεγαλα και πρεπει να παρω το πολυ 169-172 , εχω πελαγωσει γιατι εχω ακουσει τοσα μα τοσα πολλα. Καθε γνωμη ομως ευπροσδεκτη...

 

 

ΥΓ επισης στην ιδια τιμη υπαρχουν και κατι μοντελα της Dynamic , επισης το fischer Hybrid H3 + Plate + Δέστρα 2008 , καθως και το ROSSIGNOL VIPER BLUE + ΔΕΣΤΡΑ ROSSIGNOL AXIUM 100 - 07

Edited by VAFMAN

Share this post


Link to post
Share on other sites

VAFMAN, κάθε εταιρία βγάζει βάση μιας Α λογικής τα μεγέθη των μοντέλων της. Ο πωλητής συμβουλεύεται το manual και προσαρμόζει τις ανάγκες σου αναλόγως , τα χρήματα που διαθέτεις και το επίπεδο σου. Κανονικά ΠΡΕΠΕΙ να πας by the manual , πως αλλιώς δηλαδή ; Αυτό φυσικά απο την στιγμή που ΔΕΝ έχεις την δυνατότητα να το δοκιμάσεις το μεντέλο που σου προτείνεται. Αν επιλέξεις κάτι άλλο απο αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής , δεδομένου των σωματικών σου χαρακτηριστικών υψος/βάρος, και του επιπέδου σου , ΤΟΤΕ είναι λογικό και επόμενο να μην λειτουργήσει προς οφελός σου ο εξοπλισμός στο terrain.

 

Δύο είναι οι επιλογές σου

α) νο δοκιμάσεις το σκι πρώτα

, και αν δεν είναι αυτό εφικτό

β) να ακούσεις των πωλητή σου ο οποίος φαίνεται να ακολουθεί την κατεύθυνση του κατασκευαστή.

 

Ολα αυτά εφόσον δεν έχεις κάποιον έμπειρο να σε βοηθήσει στην ΠΡΑΞΗ !

 

 

Και κάτι τελευταίο , ....τι έχουν τα Salomon δηλαδή ; <_<


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα salomon δεν έχουν τίποτα, αλλά πχ εγώ έχω δοκιμάσει μόνο το Τornado και το equipe τα άλλα που γράφει ο φίλος Vafman δεν...

 

συμφωνώ ότι στην αγορά εξοπλισμού πρέπει να πας "με το σωστό σκι" για το επιπεδό σου και όχι με την τιμή.

 

Γι'αυτο που έχω καταλάβει απο αυτά που διάβασα θα πρότεινα ένα σκι γυρω στο 1.70 με 15-17μ ακτίνα, 70-75mm μεση , μέσης σκληρότητας.

intermediate ski με ήπιο sidecut μιας και μέχρι πέρσι ήταν oldschool :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γι'αυτο που έχω καταλάβει απο αυτά που διάβασα θα πρότεινα ένα σκι γυρω στο 1.70 με 15-17μ ακτίνα, 70-75mm μεση , μέσης σκληρότητας.

intermediate ski με ήπιο sidecut μιας και μέχρι πέρσι ήταν oldschool :)

 

[ -Παρενθετικά - Nickel ακριβώς αυτο που λές με το οποίο συμφωνώ , ειδικά για το radius του σκι , ερμηνεύει την αποψή μου στο άλλο thread για τους recreationals και την εξέλιξη στην τεχνικής τους. ]


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...