Jump to content
Aris

Καιρός Δεκεμβρίου

Recommended Posts

Μην κάνεις έτσι πατριώτη.Οι βροχές που έχει ρίξει βοηθούν τις καλλιέργειες των αγροτών,και ίσως αποφευχθεί η περίπτωση να κλείσουν κάποιο δρόμο και να μην πας για σκι,όταν χιονίσει που θα χιονίσει...

Άσε που αν έχεις ελιές κάτω θα πηγαίνουν 14-15 το τσουβάλι και θα έχεις λεφτά να κάνεις σκι!

:D

δυστυχως δεν εχω ελιες αδερφε :rolleyes::P :P :P

κακως ε;


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι βροχές που έχει ρίξει βοηθούν τις καλλιέργειες των αγροτών
Με αφορμή το μήνυμα του Στάθη, πρέπει να σημειώσω οτι φέτος -στον Αργολικό κάμπο- διανύουμε το καλύτερο φθινόπωρο των τελευταίων χρόνων. Οι βροχές που έχουν πέσει είναι πολύ καλές, σε σημείο που την Παρασκευή να κατεβάσουν νερό δύο χείμαρροι που διέρχονται από τις παρυφές της πόλεως.

Όσο για τον χειμώνα που αναμένουμε, αρκεί να σας πώ οτι τα φύλλα άρχισαν να πέφτουν από τα δένδρα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Οπότε υπομονή λίγο ακόμη. Η φύση ξέρει καλύτερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
δυστυχως δεν εχω ελιες αδερφε :P :P :P :P

κακως ε;

 

Ε αν δεν έχεις ελιές,θα πηγαίνεις για σαλιγκάρια ή για χόρτα.Ευνοημένος θα είσαι κι εσύ!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλέξη και η περιοχή της Κορίνθου που ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ τους τελευταίους χειμώνες (γύρω γύρω βροχή και στη μέση τρύπα!) φέτος ειχε ένα εξαιρετικό φθινόπωρο. Μάλιστα στο εξωτικό Λέχαιο κατέβασε νερό ένα ρυάκι που είχαμε χρόνια να το δούμε βρεμενο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού μιλάμε για Κορινθία να πούμε οτι την Πέμπτη είχαμε αρκετές ζημιές στη Νεμέα, λόγω της καταρρακτώδους βροχής. Πλημμύρησαν αρκετά υπόγεια και αρκετές καλλιεργήσιμες εκτάσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με λίγη τύχη η προσύνεμη κακοκαιρία που πάει για το σκ ανοίγει Παρνασσό πάντως :angry:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πρόβλεψη όπως ανέβηκε στην 1η σελιδα μας..Μιχαλη?Καποια ένσταση? :angry:

 

Συνεχίζεται ο μουντός και υγρός καιρός και αυτή την εβδομάδα.Αναλυτικότερα :

 

Για την Τρίτη 16/12 αναμένονται στα ΧΚ της Βόρειας Ελλάδας ασθενεις χιονοπτώσεις σε σχετικά υψηλά υψόμετρα >1700μ. Στα υπόλοιπα ΧΚ αυξημένη συνεφιά .

Για την Τετάρτη 17/12 μία νέα διαταραχή θα επηρεάσει τον καιρό με ταυτόχρονή άνοδο της θερμοκρασίας , έτσι οι όποιες χιονοπτώσεις σημειωθούν θα αφορούν πολύ υψηλά υψόμετρα και όπως δείχνουν τα σημερινά στοιχεία , μόνο το ΧΚ Καιμακτσαλάν ίσως να αποφύγει τη βροχή.

Την Πέμπτη 18/12 αναμένεται σταδιακή μικρή πτώση της θερμοκρασίας και χιονοπτώσεις θα σημειώνονται στη Βόρεια χώρα πάνω από τα 1500μ. και στα Νότια πάνω από 1700μ. με τάση μάλιστα όσο περνάει ή μέρα να εντοπίζονται σε ακόμα χαμηλότερα υψόμετρα.

Την Παρασκευή 19/12 αρκετές φαίνεται να είναι οι χιονοπτώσεις σχεδόν σε όλα τα ΧΚ με καλές θερμοκρασίες.

 

Για το Σαββατοκύριακο 20-21/12 αναμένεται νέα μεταβολή με σταδιακή πτώση της θερμοκρασίας και ενίσχυση των Βορειων ανέμων , ενώ ακόμα δεν είναι ξεκάθαρη η εικόνα για την ένταση της μεταβολής του καιρού.

 

Να προσθεσουμε εδω οτι η περίοδος γυρω απο τα Χριστουγεννα διαφαινεται μαλλον με κρυο και ελαχιστα φαινομενα κι αυτα σε περιοχες που δεν μας πολυενδιαφερουν απο χιονοδρομικης αποψης αν εξαιρεσουμε το Πηλιο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχως ηδη στο Καιμακ η θερμοκρασια περασε σε θετικο προσημο (+0,3c )αν και η γραμμη των +5 ειναι ακομη μακρυα..Φανταστειτε αυριο και μεθαυριο..Παντως ακομη χιονιζει ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mα χαρά είναι η πρόνωση. Για Παρνασσό είναι οριακά θέλει λίγο τύχη η ζέστη και η βροχή να μη προλάβουν να φάνε το χιόνι πριν έρθει το νέο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το βλέπω, όπως λέει ο Μιχάλης.

Υπομονή και βλέπουμε. Λιιιιιγο νωρίτερα να μπει το κρύο θα είμαστε άψογοι.

Αλλιώς πάμε σε ότι ρίξει το ΣΚ (αν έχει κρατήσει την ίδια τάση για υετό)


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

XKP2.jpg

 

Η Δευτέρα παίζει 1X ?

C/

Edited by C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις ειδα τον Σακη .. Πεμπτη λεει πολυ βροχη , και στα χιονοδρομικα θα βρεξει... :lol:

ΣΚ ειχε κατι χιονακια βορεια και απο δευτερα κατεβαινουν οι Ρωσικες αρκουδες

Εισβολη ψυχρου κυματος απο τα βορεια θα εχουμε , ενω για εχουμε βαλει υποψιφιοτητα λεει για λευκα Χριστουγεννα :P

 

Με λιγα λογια καλα νεα 8) (με εξαιρεση την Πεμπτη)


***********************

* 23tf2mr.gif** I whidud.gif Snow **jv5ehi.gif*

***********************

Share this post


Link to post
Share on other sites

C η δευτερα 2χ ως αργία, εκτος και αν ανοιξει κατω απο 50% (που μαλλον ετσι θα ειναι) αλλα το χερι μου στη φωτια δε το βαζω...

 

πάμε για ανοιγμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "σπασιμο" ειναι οτι παει χαμενος τοσος υετος.Μετα θα ερθουν τα κρυα και θα χουμε ξεραιλα... 8)

Στη Βεροια βρεχει 4 μερες και πανω εβαλε 30 ποντους που απο χθες το λιωνει γιατι ψιλοβροχο πεφτει και εκει.Και αποτι βλεπω αυριο μεθαυριο ακομα χειροτερα.

 

4-5 βαθμους πιο κατω να ειμασταν θα ειχαμε φολαρει πολυ χιονι τωρα και δεν θα παλευαμε με τις λεπτομερειες.Τελος παντων,θετικη ενεργεια και περιμενουμε.Εχω βαλει στοιχημα για λευκα χριστουγεννα. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχω βαλει στοιχημα για λευκα χριστουγεννα. 8)

πολλα? 8)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεστη δε σε βλεπω καλα :lol:

Εχω βαλει στοιχημα για λευκα χριστουγεννα.
που?Στην Φινλανδια??? :P

Παντως περα απο την πλακα,το τελευταιο τρεξιμο του GFS δινει πολικο ψυχος σε ολη την χωρα για τις μερες των Χριστουγεννων με πιθανες χιονοπτωσεις σε πολλες περιοχες..Βεβαια ακομα δεν μπορουμε να δωσουμε βαση και γιατι ειναι πολυ νωρις και γιατι τελευταια το συγκεκριμενο μοντελο μας κανει πολλα νερα.Ομως σαν ταση υπαρχει..Ξερουμε φυσικα οτι θα αλλαξει 100 φορες ως τοτε

Ομως και αλλα μοντελα και κυριως το ECMWF δινουν ταση προς το ψυχρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρύο θα έχουμε , χιόνια δεν ξέρω αν θα έχουμε.

 

Αυτές οι βίαιες κινήσεις από Βορρά προς Νότο , ποτε δεν ευννοούσαν τα ΧΚ.

Εδιναν λίγα εκατοστα στο ξεκίνημα και μετα ντού προς τα προσήνεμα.

 

Χρειάζονται και άλλα υλικά για το σωστό μαγείρεμα..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στεφανε αν και δεν ξέρω πόσο χιόνι θέλει για να ανοίξει Περικλής Αίολος (υποθέτω 15 πόντους) με προσήνεμα τόσο τρώνε οι πίστες του Παρνασσού

 

Για μετά μάλλον πάμε για πολύ ωραίο τέλος της χρονιάς


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι πάει να πει το Γερμανικό (GEM) , θα το έχουμε στα υπόψιν.

 

Για 21-22/12 ας είμαστε επιφυλακτικοι , ειδικά στα προσήνεμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε κάθε post μου βάζω "αν", "με λίγη τύχη" κλπ. :lol:

 

Θα κλειδώσει πάντως αύριο η κακοκαιρία του ΣΚ...να πούμε και καλή σεζόν στο Πήλιο

 

Το κίσιμο είναι πόσο χιόνι θα φάει ο Νοτιάς σήμερα αύριο και πότε θα το γυρίσει από βροχή σε χιόνι η κακοκαιρία της Πέμπτης στα επιμαχα για μας υψόμετρα. Eπίσης η κακοκαιρία της Πέμπτης νομίζω γυρνάει σε χιόνι για αρκετές ώρες στα πιο πολλά χκ. Καθαρά ψυχρό μέτωπο πάει να βγει και είναι μόο χιόνι

 

Πάντως επαναλαμβάνω είναι απίστευτο σε όλες τις κακοκαιρίες Δεκέμβρη (με Νοτιά) να είναι οριακά τα ύψη χιονιού. Δε ξέρω για global πάντως greece warming είναι γεγονός

 

Πέρσι το Νοέμβρη οι κακοκαιρίες είχαν αυτές τις θερμοκρασίες


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kανεις εκτιμηση για τα Χριστούγεννα?

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα ειναι στις 25 Δεκ. :mellow::blink: :blink:


temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λευκα?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λευκα?

Ισως για καποιους..Τα ΧΚ μας δεν τα αφορα..Εκτος Πηλιου..

Για μετα προς Πρωτοχρονια ειναι ανοιχτα ολα ..Αν αποκοπει οντως η ψυχρη λιμνη των -10 στα 850..και αν κατσει πανω μας (κατι που παιζει) τοτε ολα ειναι πιθανα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...