Jump to content
GTMan

Νέος, ζητά βοήθεια!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα και θα'θελα την βοήθεια σας για αγορά σκι. Ανεβαίνω στα χιονοδρομικά εδώ και 3 χρόνια, εφτασα σε ένα επίπεδο που κατεβαίνω κανονικά-ικανοποιητικά τις πίστες...αλλα δεν μπορώ αλλο να νοικιάζω εξοπλισμό! νοικιάζω συνήθως τα salamon streetracer 160cm και μπορω να πω οτι με καλύπτουν(απο αυτα που γνωρίζω). Είμαι 1.82 84κιλά...να ψάξω για 162 με 165??? Ποιό? Θά ήθελα κάτι που θα με κρατήσει και αφου ανέβω λίγο επίπεδο...και ας με δυσκολέψει στην αρχή.Εχω βρει σε καλές τιμές τα volkl ac1 unlimited,salomon aero x,salomon crossmax v10,salomon streetracer 10. Ποιο μου προτείνετε? Δέστρα? Ευχαριστώ πολύ!

αν πας καθαρα για πιστα 1.65 ειναι καλα..τωρα το streetracer 10 το εχω φορεσει και απογοητευτηκα καθολου καλο κρατημα...στην κατηγορια του υπαρχουν αστερια σε αλλες εταιριες..τα αλλα που ειπες δεν τα εχω δοκιμασει.

πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Γενικα, τα λιγα Salomon που εχω δοκιμασει δεν με ενθουσιασαν. Αντιθετα, τα Volkl παντα μου αρεσαν (2 μοντελα εχω δοκιμασει βεβαια... <_< ).

Φιλικα

ΜακηςΜ

βασικα τα volkl μου εχουν αρεσει πολύ απλά δυστάζω διότι είναι απο τα οικονομικά μοντέλα της volkl. Υπάρχουν τόσα πολλά μοντέλα που δεν ξερώ πιο κάνει για μένα. Να το ψάξω το θέμα η δεν θα δω διαφορά σε μικρές λεπτομέρεις? Πέρα απο το μήκος να δίνω σημασία και στο υλικό κατασκευής αλλα και στο waist length? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αγαπητέ Νέε στο άθλημα καλησπέρα!

έτυχες στην περίπτωση και γι' αυτό άργησες να πάρεις απάντηση.

Τι να κάνουμε... οι ειδήμονες αυτές τις μέρες βρίσκονται στις πλαγιές (αυτοί που ξέρω εγώ πάντως).

Υπήρχαν και κάτι άλλα θεματάκια ... είναι και οι χρονιάρες μέρες...

Γι' αυτό... Γενικά στον σύλλογο θα βρεις πάρα πολλά άτομα πολύ πρόθυμα να βοηθήσουν και θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές γνώμες.

Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω σωστά στην ερώτησή σου!

Έλα καλύτερα στην συνάντηση την Τετάρτη, κάνω copy / paste την ανακοίνωση:

"Τα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας θα συναντηθούν στην Αθήνα την Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2009, από τις 21:00 και μετά, στο Flocafe επί της Λ. Κηφισίας στον Παράδεισο Αμαρουσίου.

Σας περιμένουμε όλους".

Flocafe Λ.Κηφισίας (ΠAPAΔEIΣOΣ Λ. KHΦIΣIAΣ 46 & ΓPANIKOY)

Αν δεν τα καταφέρεις σίγουρα από βδομάδα το forum θα είναι πιο δραστήριο, λίγη υπομονή!

Άλλωστε τα μαγαζιά τώρα είναι κλειστά!

Καλή σκιερική Χρονιά!

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

ΟΚ!!! Ας περιμένω τότε να πάρω και άλλες γνώμες! Πάντως για την συνάντηση της Αθήνας....δύσκολο:P

Είδα τα Elan Speed Wave 8 και το rossignol Zenith 1 Oversize. Αύτα μου πρότειναν για το επιπεδο μου. Να φανταστώ οτι το rossignol ειναι καλύτερο έτσι? Θα καταλάβω διαφορά?

και τα 2 που ανεφερες εειναι πολυ καλα πεεδιλα..οποιο και να παρεις θα μεινεις ικανοποιημενος...παρεπιπτοντως πως καταλαβες οτι το ροσσι ειναι καλυτερο απο το ελαν?

Απο τα λεγόμενα του πωλητή τονίζοντας για μια τεχνολογία που έχει το rossingol....και απο την διαφορά τιμής!!! Έκανα λάθος?

καλα αυτα με τις τεχνολογιες ειναι διαφημιστικα κολπα..........κοιταξε και τα 2 ειναι πολυ καλα..εχουν διαφορετικο χαρακτηρα...οποιο και να παρεις θα το ευχαριστηθεις....μην κολλας στην τιμη...θα σου ελεγα παντως να παρεις το πιο φτηνο...ο πωλητης μπορει να λεει οτι το πεδιλο εχει μια τεχνολογια που κανει μονο του σκι...............

Τελικα, αν και προσπαθησαμε :P δεν καταφεραμε να μιλησουμε στο τηλεφωνο. Οποτε μπορεις, τηλεφωνησε μου.

Να σου πω ομως τη γνωμη μου :rolleyes: για ενα-δυο πραγματακια...

Κατ' αρχην, οταν μιλαμε για ιδιοκτητο εξοπλισμο, καλο ειναι να αρχιζουμε απο τις μποτες. Εχεις μποτες;

Εαν οχι, επικεντρωσου στις μποτες! Επειδη κατα τα φαινομενα εισαι αρχαριος προς μετριο (δεν ειναι κακο αυτο..) χρειαζεσαι μποτες σχετικα μαλακες (μετριες). Την μαλακοτητα της μποτας τη ρυθμιζει μια παραμετρος που λεγεται Flex. Πιστευω οτι ενα flex γυρω στο 70 θα σου ειναι καλο.

Πιο σκληρη μποτα θα μεταδιδει στα (μαλακα) σκι σου καθε μικρολαθος που κανεις σαν μετριος σκιερ και θα σε δυσκολεψει. Πιο μαλακη μποτα, θα σου συγχωρει τα λαθη τωρα, αλλα σε λιγο που θα εισαι καρα-μετριος (kara-intermediate ;) ) θα σου ανακοψει την εξελιξη, γιατι πλεον θα απορροφα τις μικροκινησεις κοντρολ που θα αρχισεις να κανεις. Το εχω ζησει με μποτες flex γυρω στο 50 και με ταλαιπωρησαν για κανα χρονο, μεχρι να εντοπισω το προβλημα και να τις παροπλισω.

Για σκι, οπως ειπε και ο Βαγγελης (Saltofx), τωρα, ο,τι και να παρεις καλο ειναι. Παρε το φτηνοτερο.

Να το εξηγησουμε. Για ενα beginner-intermediate μιλαμε για τεχνικη που εχει εμπεδωσει το V και τελειοποιει την τεχνικη στο παραλληλο. Μην ξεχναμε οτι πριν απο τα μοντερνα carving ski ολοι καναμε(νε) παραλληλο. Δεν ειναι απλως πηραμε την παραλληλη στροφη και τελειωσαμε. Ειναι ΟΛΗ η τεχνικη του σκι! Χτυπημα μπατον, αλλεπαλληλες στροφες, σκι στα αποτομα, bumps, ακομα και σκι στα απατητα. To carving ειναι ενα μικρο υποσυνολο της ολης τεχνικης.

Οσο δουλευεις το παραλληλο απο την αρχη του, σαν beginner-intermediate δεν χρειαζεσαι και πολυ εξειδικευμενα σκι. Πρεπει να ταιριαζουν στο σωματοτυπο σου (1,65 για το επιπεδο σου ειναι καλα, το επομενο σετ σε 2-3 χρονια μαλλον σε 1,70 θα το παρεις, αλλα μεχρι τοτε θα σε εχουμε κανει ξεφτερι στη θεωρια αγορας σκι.... :lol::lol::lol: ). Τα τωρινα σου σκι πρεπει να ειναι μαλακα, ωστε σε συνδυασμο με τις σχετικα μαλακες μποτες σου να σου συγχωρουν τα λαθακια που θα κανεις λογω εκμαθησης.

Γι' αυτο ειπαμε 'τα πιο φτηνα'. Τωρα σε σχετικα παρομοιες τιμες, τα σκι θα ψιλοδιαφερουν στα χαρακτηριστικα. Εδω το συζηταμε.

Τι σκι θελεις να κανεις; Μικρες στροφες (σλαλομ), μεσαιες στροφες με ταχυτητα, μεγαλες στροφες με ταχυτητα; Απατητα;

Αυτα προς το παρον,

Φιλικα

ΜακηςΜ

Καταρχάς σας Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Και εγω για τα πιο φτηνα θα έλεγα....τα elan δηλαδή. Όσο αφορά για τις μπότες η αλήθεια είναι πως δεν το έψαξα καθόλου ακόμα...το αφήνω για το τέλος,φύρω στα 150 ευρώ υπολογίζω για την μπότα. Καλά είναι? Το Flex όσο μεγαλύτερο είναι τόσο σκληρότερη είναι η μπότα? Το Elan βγαινει σε 160cm και 168.....το 168 να προτιμήσω έτσι? Τώρα για το τι κάνω...σαν αρχάριος δεν έχω κατασταλάξει...θα έλεγα σλαλομ και μικρες στροφές με ταχύτητα...το μόνο σίγουρο έιναι πως δεν κάνω προς το παρον σε απατητο. Επίσης κανα ηλεκτρονικό μαγαζι για να δω τιμές εξωτερικου που να ειναι δοκιμασμένο?

Εγώ θα σου έλεγα να μην αγοράσεις στην παρούσα φάση πέδιλα.Πάρε μπότες-με 150€ πριν το τέλος της σεζόν δε θα βρεις εύκολα-και θα δεις διαφορά.Νοίκιαζε στην αρχή καλά πέδιλα και θα σου είναι αρκετό νομίζω.Elan έχω κι εγώ πιο παλιό μοντέλο και μαλακό και σίγουρα είδα διαφορά,αλλά πριν τα πάρω είχα πάρει μπότες μαλακές tecnica entryx 7 flex 70,και μια φορά που νοίκιασα καλά πέδιλα (κάτι Fischer,αλλά σε άριστη κατάσταση) ευχαριστήθηκα σκι.Όταν νοίκιαζα κάτι απαράδεκτα από τα ενοικιαζόμενα του Κλαουδάτου,και χωρίς δικες μου μπότες,ήταν χάλια.

Καλησπέρα! Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα και θα'θελα την βοήθεια σας για αγορά σκι. Ανεβαίνω στα χιονοδρομικά εδώ και 3 χρόνια, εφτασα σε ένα επίπεδο που κατεβαίνω κανονικά-ικανοποιητικά τις πίστες...αλλα δεν μπορώ αλλο να νοικιάζω εξοπλισμό! νοικιάζω συνήθως τα salamon streetracer 160cm και μπορω να πω οτι με καλύπτουν(απο αυτα που γνωρίζω). Είμαι 1.82 84κιλά...να ψάξω για 162 με 165??? Ποιό? Θά ήθελα κάτι που θα με κρατήσει και αφου ανέβω λίγο επίπεδο...και ας με δυσκολέψει στην αρχή.Εχω βρει σε καλές τιμές τα volkl ac1 unlimited,salomon aero x,salomon crossmax v10,salomon streetracer 10. Ποιο μου προτείνετε? Δέστρα? Ευχαριστώ πολύ!

η αναλογια υψους/ κιλων οδηγει σε σκι 1.70=ευσταθεια+πλευστοτητα+κρατημα στον παγο+την ταχυτητα. η επιλογη κλασσικου διαστασιολογιου [μεση 70-75mm] την εξελιξη της τεχνικησ σου. τα 84κιλα χ την ταχυτητα οδηγουν σε σκι μεσου κοστους και αξιοπρεπη πυρηνα ,για κρατημα και reboundστις στροφες.

Thanks snowhow, και εγω για κάπου εκεί έλεγα για 1.70 απλά θα μου είναι δύσκολο στην αρχή για στρίψιμο. Όταν λες rebound εννοείς πόσο γρήγορα επαναφέρεται το πέδιλο στην αρχική του κατάσταση μετα την συμπίεση...ε? Αύτο έχει να κάνει με την σκληρότητα ή είναι κάτι διαφορετικό? Και όσο αφορά την μέση...με το streetracer Που έχει νομίζω κάτω απο 70mm μέση...σε τί υστερή?