Jump to content
sbird

Nordica Enforcer Pro 115 2019

Recommended Posts

Με αφορμή το πρόσφατο σκι τεστ στα Καλάβρυτα, δοκίμασα το εν λόγω πέδιλο και σκέφτηκα να γράψω δύο λόγια για την εικόνα που σχημάτισα, προφανώς σαν μέσος τουρίστας σκιερ και όχι σαν ειδικός του χώρου, και στον χρόνο που επιτρέπει ένα σκι τεστ :)

Οι συνθήκες που δοκιμάστηκε ήταν, σε πίστα σε μαλακό/σούπα το μεσημέρι. Εκτός, σε κλασσικά ανοιξιάτικα Χελμού, και σε ελαφρώς παγωμένο.

Το Enforcer PRO είναι ένα fat powder/big mountain υπερ-όπλο της Nordica. Με 115 μέση είναι το φαρδύτερο της σειράς Enforcer για τη σεζόν 2018-2019. Βγαίνει μόνο σε 1.91 ύψος. Υπονοώντας η Nordica πως, ή πας σε μεγάλο σκι, ή δεν πας :) Τα υπόλοιπα τρία της σειράς είναι 93, 100 και 110, όπως με ενημέρωσαν εκεί.

Έχει δύο full στρώματα μέταλλο, πάνω και κάτω από το ξύλο, αρκετό μπρος-πίσω ρόκερ (περισσότερο από τα 93 και 100), και η ουρά είναι περισσότερο σηκωμένη από ότι στα 93 και 100 (θα το έλεγες και twin tip). Την ίδια κατασκευή έχει και το 110, με τη διαφορά ότι το PRO είναι σκληρότερο, καθώς έχει πιο παχύ ξύλο και πιο παχύ μέταλλο μου είπαν.

Με δεδομένα τον χαρακτηρισμό PRO, το 2πλο μέταλλο, τα 115mm μέση, το 1.91 ύψος, και το επίπεδό μου, ήμουν ιδιαίτερα προκατειλημμένος για τις απαιτήσεις που θα είχε από εμένα ένα τέτοιο τέρας. Με έτρωγε για δοκιμή βέβαια, επέμενε και ο αντιπρόσωπος ο Βασίλης SkiBill οπότε δε δυσκολεύτηκα... κλακ και στο λιφτ!

Πολύ καλύτερα όμως με ότι είχα στο μυαλό μου! Φυσικά και είναι βαρύ και πολύ σκληρό. Το σκληρότερο της σειράς Enforcer. Περίμενα ένα τέρας να με πηγαίνει όπου θέλει και να μη στρίβει με τίποτα. Βρήκα όμως ένα τέρας ήμερο, με τη γνώριμη ήρεμη και «απαλή» κίνηση του Enforcer 93, που έστριβε εύκολα και απροβλημάτιστα σε μεσαίες-μεγάλες στροφές. Δεν με φόβισε ποτέ.

Μικρές γρήγορες στροφές σε στενά πεδία και γρήγορες εναλλαγές στο μέγεθος των καρβαριστών στροφών στη πίστα, δεν μου βγήκαν και εδώ φαίνεται το επίπεδό μου :) .

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα πολύ απαιτητικό πέδιλο, που θέλει ταχύτητα, δυναμικό σκι, πίεση, γυμνασμένα πόδια και πάρα πολύ καλό-άριστο επίπεδο. Το φυσικό του περιβάλλον είναι σίγουρα η βαθιά πούδρα, αλλά και στη σούπα-ανοιξιάτικα ήταν απλά απολαυστικό. Στη πίστα μακράν καλύτερο από ότι περίμενα. Δεν είναι από τα σκι που λες μπαίνω πίστα μόνο για να πάω στα λιφτ. Το αντίθετο. Πάει πολύ καλά και είναι απολαυστικό για 115 πέδιλο. Από ότι μου είπε ο Βασίλης, το 110 είναι πολύ φιλικότερο, καθώς είναι πιο μαλακό και σαφώς πιο maneuverable.

Με λίγα λόγια: είναι ένα σκι πολύ υψηλών επιδόσεων, πολύ δυνατό, με πολύ ενέργεια, γρήγορο, πολύ στιβαρό, που στρίβει όμως εύκολα για τις διαστάσεις του. Δεν καταλαβαίνει τίποτα, από παγωμένα, σούπες, κλπ, πάει παντού. Και στο νερό να το βάλεις, θα σε πάει :D Μου άρεσε πολύ, αν και δεν είναι για τα μούτρα μου. Φυσικά και με κούρασε, φυσικά και δεν το ‘χω :)

Ξαναλέω όμως αυτό που δεν περίμενα και με εντυπωσίασε: στρίβει!

Για πατημένους advanced-experts λοιπόν που αναζητούν το απόλυτο και φυσικά επαγγελματίες promoters της red bull :) . Γενικά για big mountain guys. Σε φίλους που ξέρουν σκι θα τους συνιστούσα μία δοκιμή. Δεν είναι τυχαίο πιστεύω ότι το 110 (που είναι το ίδιο σκι απλά 5mm πιο λεπτό, και με μαλακότερο flex) το φοράνε φέτος αρκετοί πιστερ στα Καλάβρυτα..

Το τεστ σκι ήταν σε 1.91 (η μοναδική άλλωστε διάσταση που το βγάζει η Nordica όπως είπαμε) με Griffon (αν θυμάμαι καλά) δέστρες.

Εγώ είμαι 1.79, 88 κιλά, 43 y.o. , 18 χρόνια σκι, intermediate, αγύμναστος, μπότες Nordica NRGY H4 90 flex (ναι, αυτό το πέδιλο πραγματικά μου ζητούσε πολύ πιο σκληρή μπότα! )

post-142-0-28355900-1552555642_thumb.jpg

post-142-0-93782500-1552555743_thumb.jpg

Edited by sbird
  • Like 10

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!