Jump to content
Sign in to follow this  
tony_neopas

Ερωτήσεις για πρώτο εξοπλισμό...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Όπως θα έμαθαν και μερικοί απο το section των νέων μελών είμαι νέος στο snowboard και έχω φάει τέτοιο κόλλημα που θέλω να κοιτάξω για εξοπλισμό. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ & εκεί και ήθελα αρχικά να μάθω αν η Salomon είναι ok σαν brand στα σανίδια (μιλάμε πάντα για έναν αρχάριο). Είμαι ακόμα στο ψάξιμο και για τις Rossignol ή Dynastar που έχω πετύχει, δε μου είπαν τα καλύτερα (για σανίδια πάντα - και δε λέω πως οι Salomon είναι καλύτερες).

Εν τέλει, τι να προσέξω σε σανίδα, μπότες, δέστρες και πόσα περίπου αξίζει να δώσει ένας καινούριος στο χώρο. Θα προτιμούσα να είναι νέος ο εξοπλισμός, εκτός και αν με μεταπείσετε με τα επιχειρήματά σας.

 

Info: Είμαι 1.75, 63 κιλά και εννοείται πως δεν έχω ακόμα την πείρα για freestyle πράγματα...

 

Υ.Γ. Έχω βρεί ένα σετ της Salomon 06/07 σαν προσφορά που μου έκαναν και βγαίνει 500 ευρώ. Αξίζει; Θα ρωτήσω περαιτέρω για μοντέλα και θα σας πω πιο συγκεκριμένα.

 

Υ.Γ. Σεβασμός στον νέοπα παρακαλώ (όσο γίνεται)!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέοπα θα σου απαντήσει ο Στάθης (batucada) :) που εγκατέλειψε το ski και μεταπήδησε σε άλλα χωράφια ... περίεργα :blink:

 

 

Φιλικά, KonstantinosV

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νέοπα θα σου απαντήσει ο Στάθης (batucada) :) που εγκατέλειψε το ski και μεταπήδησε σε άλλα χωράφια ... περίεργα :o

Φιλικά, KonstantinosV

A, πουλάμε και μαγκιές. Το βράδυ ετοιμάσου να πλερώσεις...ενα κλαμπ.

 

Νεοψ, καλως ήρθες. Εδω δεν θα περάσεις καλά. Αν νομίζεις ότι εδώ είσαι στο σπίτι σου κάνεις λάθος. Θα πήξεις. :)

 

Salomon εχω κι εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά για τα καινουργια τους μοντέλα δεν ξέρω τίποτα. Ακουσα κατα καιρούς ότι δεν τα πάνε και πολυ καλά, αλλά φέτος είδα μεγάλες αλλαγές στις σειρές τους και ίσως κάτι να αλλαξε. Για τις μποτες δεν το συζητάω έχουν μερικά απο τα κορυφαία μοντέλα της αγοράς. Εχω τις Malamute και θα τις αλλάξω μόνο με malamute :blink: Απο ροσσι ξέρω ότι είναι πατάτες. Τα dynastar είναι καταπληκτικά σκι αλλά για σανίδια δεν ξέρω τίποτε.

 

Γενικά βρες κάτι φθηνό να ξεκινήσεις για σανίδι, αλλά πάρε πολυ καλή μπότα απο τώρα. Αυτη είναι η συμβουλη μου σε όλους εσάς τους νέους εκει έξω :) . Μποτα πάρε Salomon, η malamute να ξέρεις είναι σκληρή, δοκίμασε τις synapse η τις dialogue, όποια σου κάτσει καλυτερα. ΠΑρε ένα σανίδι σειράς στο 153 με 155 περίπου με freeride αίσθηση, απ' όποια μάρκα θες. Σ' αυτο το επίπεδο όλα καλά είναι. Επισης μην ξεχνας ότι σαν μέλος του συλλογου μπορείς να απολαμβάνεις προνόμια σε καταστήματα εξοπλισμου. Δες στην θεματική ενότητα εξοπλισμός, υπάρχει κατάστημα που συνεργαζόμαστε για αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαίρε φίλε νιούφη και καλωσήρθες! :P

Αν δεν μας πεις μοντέλα, δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα. Π.χ. η Rossignol γάζει κάποια καλά σανίδια και κάποια μέτρια (δεν είναι και πατάτες βρε Στάθη) Εφόσον είσαι μέτριος με τάσεις ανοδικές ( :P ), θες κάτι σχετικά σκληρούτσικο που θα σου κρατήσει 2-3 χρονάκια. Freeride φαντάζομαι κάνεις; Λες όχι σε αλματάκια;

Αν κάνεις το πρώτο και μόνο, τότε μια σχετικά σκληρή freeride σου τεριάζει. Αν θες όμως και το δεύτερο, τότε πάμε σε all mountain.

Δεν θέλω να το παίξω πόζερος αλλά για μένα το ιδανικότερο σανίδι all mountain (μέχρι στιγμής είπαμε, όταν πάρω freeride pow, θα τα ξαναπούμε :o ) είναι το Rome Anthem, εσύ κοίτα το στα 156. Και το Design στα 155 είναι μια χαρά.

Αλλά μάλλον χρειάζεσαι κάτι πιό ελαφρύ και μαλακό. F2 Real 155 η επιλογή μου.

Αλλά σε όποια μάρκα και να κοιτάξεις, όλο και κάτι θα βρεις.

 

 

ΥΓ: Άσε τις Malamute για τους ...ειδικούς και κοίτα να πάρεις κάτι πιό μαλακό :angry:


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρετώ τα περήφανα μέλη του snowclub.gr!!!

 

Λοιπόν, σήμερα πήγα στον κλαουδάτο στη κηφισιά να δω τι παίζει. Δυστυχώς φέρνουν μόνο rossignol σανίδες οπότε την έκανα με ελαφρά απο εκεί. Επίσης, όσον αφορά τα μοντέλα της Salomon που είχα αναφέρει στο πρώτο μου post ξαναπήγα απο το μαγαζί και έμαθα ότι η σανίδα είναι της σειράς Pulse, μπότες οι Symbio και δέστρες Force... Τα κοίταξα και στο site της Salomon και είδα πως είναι ιδανικά για την περιπτωσάρα μου :) (βλ. βασικές εκδόσεις) ενώ, όπως αναφέρει και η εταιρία είναι ένα καλό ταίριασμα αυτά τα μοντέλα μεταξύ τους. Σχετικά soft η σανίδα και κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα σε freeride και freestyle. Τιμή σανίδα+μπότα+δέστρα = 500 ευρώ

Θα χαρώ να ακούσω σκέψεις και προτάσεις...

 

Τα λέμε!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόνη, μή βιαστείς....Δες πρώτα τους εξοπλισμούς στα μαγαζιά που συνεργαζόμαστε, σύγκρινε τιμές, ρώτησε και τα παιδιά και μετά αποφάσισε...


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τόνη, μή βιαστείς....Δες πρώτα τους εξοπλισμούς στα μαγαζιά που συνεργαζόμαστε, σύγκρινε τιμές, ρώτησε και τα παιδιά και μετά αποφάσισε...
Δυστυχώς αγαπητή Yota, αν και προσπάθησα, δε μπόρεσα να μπώ στην ενότητα εξοπλισμός (όπως πρότεινε και σε νωρίτερο post ο φίλος batucada) ώστε να δω τι παίζει με τα συνεργαζόμενα καταστήματα :) . Υποθέτω πως οι έννοιες μέλος συλλόγου και μέλος του φόρουμ δεν ταυτίζονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εισαι μελος του Συλλογου ταυτιζονται! ;):rolleyes:

 

Απλα δεν ισχυει και το αντιστροφο...(για τους Επισκεπτες :) ). Ελα σε μια συναντηση να μας γνωρισεις και να σε γνωρισουμε, ...να γμωριστουμε τελος παντων...και θα σε ενημερωσουμε δια ζωσης.

 

Καλως ορισες κι απο μενα :) .

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς αγαπητή Yota, αν και προσπάθησα, δε μπόρεσα να μπώ στην ενότητα εξοπλισμός (όπως πρότεινε και σε νωρίτερο post ο φίλος batucada) ώστε να δω τι παίζει με τα συνεργαζόμενα καταστήματα :) . Υποθέτω πως οι έννοιες μέλος συλλόγου και μέλος του φόρουμ δεν ταυτίζονται.

 

Τόνη, όπως σου λέει κι ο Μάκης, πρόσβαση στην Ενότητα "Εξοπλισμός" έχουν μόνον τα μέλη...Αν καταφέρεις όμως να έρθεις αύριο στο σεμινάριο εξοπλισμού, ή την επόμενη Κυριακή στον Παρνασσό για βόλτα, γνωριμία και να δεις εκεί από κοντά εξοπλισμούς, να συζητήσεις με τα παιδιά, κλπ...

 

Θα χαρούμε να σε δούμε σε κάθε περίπτωση και μην ξεχνάς και το πάρτυ μας την ερχόμενη Παρασκευή... :rolleyes:


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό το πακετάκι σου....αλλά για μένα θα έπρεπε να ψάξεις πιο πολύ το θέμα μπότα. Να δοκιμάσεις διάφορες εταιρείες -Northwave, 32, Burton, Nitro κλπ κλπ. Τόσες εταιρείες υπάρχουν, δοκίμασε μερικές για να σιγουρευτείς ότι αυτή που πας να αγοράσεις σε καλύπτει.

 

Επίσης, προς Θεού τα Rossignol δεν είναι πατάτες. Η εταιρεία βρίσκεται πολλά χρόνια στο χώρο του χιονιού κάτι θα ξέρει, τα περισσότερα σανίδια της από αυτά των αρχαρίων μέχρι το απόλυτο freeride σανίδι Jeremy Jones είναι πάρα πολύ καλά. Κι επίσης αν τη ψάξεις και στο νετ θα βρεις πολύ οικονομικές λύσεις της συγκεκριμένης εταιρείας.

 

 

Αυτά προς το παρόν και καλές αγορές! :rolleyes:


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλό το πακετάκι σου....αλλά για μένα θα έπρεπε να ψάξεις πιο πολύ το θέμα μπότα. Να δοκιμάσεις διάφορες εταιρείες -Northwave, 32, Burton, Nitro κλπ κλπ. Τόσες εταιρείες υπάρχουν, δοκίμασε μερικές για να σιγουρευτείς ότι αυτή που πας να αγοράσεις σε καλύπτει.

 

Επίσης, προς Θεού τα Rossignol δεν είναι πατάτες. Η εταιρεία βρίσκεται πολλά χρόνια στο χώρο του χιονιού κάτι θα ξέρει, τα περισσότερα σανίδια της από αυτά των αρχαρίων μέχρι το απόλυτο freeride σανίδι Jeremy Jones είναι πάρα πολύ καλά. Κι επίσης αν τη ψάξεις και στο νετ θα βρεις πολύ οικονομικές λύσεις της συγκεκριμένης εταιρείας.

Αυτά προς το παρόν και καλές αγορές! :D

Πρός θεού φίλε Firefly, δεν έχω καταλήξει πουθενά ακόμα. Απλώς για το παρόν είναι η μόνη ολοκληρωμένη και λογική πρόταση που εχώ συναντήσει αυτή της Salomon. Εξάλλου έχω και αρκετούς άλλους ενδοιασμούς που δεν αφορούν το θέμα ποιότητας ή τιμών. Σήμερα μίλαγα με ένα γνωστό μου που ασχολείται αρκετά και μου είπε, όπως και αρκετοί απο εσάς, πόσο σημαντική είναι η μπότα. Μεταξύ άλλων μου ανέφερε σαν μάρκες για μπότες τις dc και τις vance. Ειδικά για τις dc μου είπε τα καλύτερα. Επίσης, για δέστρες πολύ καλές μου πρότεινε τις custom της burton που μου είπε οτι βγαίνουν γύρω στα 120 ευρώ.

 

Anyway, θα τα πούμε και αύριο λογικά. Καληνύχτα!

 

Υ.Γ. Batu, φύλαξε και μερικές πατάτες γιατι θα κάνω κοτόπουλο στο φούρνο... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι DC... μπάζουν νερά!!! :)

οι VANS είναι καλύτερες, αν και μάλλον λίγο βαριές.

Πάντως σταθερές αξίες σε μπότα -που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις- είναι Northwave και 32. Οι πρώτες για σταθερότητα και άριστη ποιότητα και οι δεύτερες γιατί είναι σούπερ άνετες κι ελαφριές.

 

Αν θες καταστήματα πες! :D


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neopa καλησπερα και απο εμενα,

 

Προσωπικα θα σου προτεινα να αγορασεις ενα Rossignol Stream (ναι αυτο το νοικιαρικο) ωστε για 1η σεζον να καταλαβεις περιπου τι θες,τι σου αρεσει και τι σου ταιριαζει...Το να σου προτεινω εγω σανιδα που ειμαι 1,95 καταλαβαινεις πως ειναι ανουσιο πρακτικα επειδη εχουμε διαφορετικες αναγκες,κεντρο βαρους κ.λ.π.

 

Καθε κομματι του εξοπλισμου δουλευει διαφορετικα στον καθε ανθρωπο...οποτε οι γενικευσεις δεν εχουν νοημα :)

 

Ετσι,του χρονου θα εισαι πιο ωριμος και θα ξερεις απο μονος σου πως να επενδυσεις τα 500 ευρω που διαθετεις.Περσυ σε ενα φιλαρακι αρχαριο του ειχα βρει ενα συνολικο πακετο της Rossignol με 250 ευρω μονο...

 

Επισης σκεψου πως φανταζεσαι τον εαυτο σου και τι θες απο το αθλημα?Θες να μαθεις να κανεις πραγματικα καλα και να σκιζεις τις πουδρες?Μηπως θα ηθελες να κανεις και κανα αλματακι...?Ποσες φορες σκοπευεις να ανεβεις στο βουνο?

Ετσι αναλογα με τις αναγκες σου θα καταλαβεις τι θες...

 

Και αυτο στο λεω επειδη οι περισσοτεροι την ''πατανε'' ετσι και σε ενα χρονο θελουν να αλλαξουν τον εξοπλισμο τους επειδη ανακαλυψαν πως δεν τους ταιριαζει...

 

Και αν σε νοιαζουν τα 250 ευρω δυο πραγματα εχω να σου πω....1)Του χρονου τη σανιδα και τις δεστρες θα τις πουλησεις σιγουρα σε καποιον νεο αρχαριο... ,2)Ετοιμασου για γενικοτερα πολλα εξοδα στο βουνο...

 

Τελος,δε χρειαζεται να κανουμε γενικευσεις του στυλ ''οι DC μπαζουν νερα''.Και αυτο επειδη μπορει να ετυχε το κομματι που αγορασαμε να ειχε καποιο ελαττωμα η γενικοτερα η παρτιδα που ηρθε στην ταπεινη Ελλαδα να μην ηταν και η καλυτερη...Καμια εταιρια και ειδικα με την επωνυμια της DC δε θα εβγαζε μποτα που να ''μπαζει'' νερα.Πρακτικα ομως κορυφαιες σε αντοχη-ποιοτητα-riding ειναι οι Salomon...και ας μην ειναι η yo pimp εταιρια...για πολλους boarders η εταιρια αυτη,οπως και η Rossignol,εχει το μειονεκτημα οτι παραγει και εξοπλισμο για σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρακτικα ομως κορυφαιες σε αντοχη-ποιοτητα-riding ειναι οι Salomon

 

Ενώ αυτή η γενίκευση δε σε ενοχλεί. :)

 

Προσωπικά δεν έχω τίποτα με την DC σαν εταιρεία, μεταφέρω απλά αυτά που έχω ακούσει. Αλλά τελοσπάντων η DC δεν έχει και μεγάλη εμπειρία στο χώρο του χιονιού- συγκριτικά με άλλες που βρίσκονται πολύ περισσότερα χρόνια έστω και στο χώρο του σκι (όπως η Rossi που -γενικευμένα- θάφτηκε παραπάνω :D ).


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεω πρακτικα...επειδη στην πραξη σε εμενα ειναι τελειες...τοσο σε performance οσο και σε αντοχη-ανθεκτικοτητα.

Παραλληλα παντα ακουω τα καλυτερα απο οσους εχουν χρησιμοποιησει μποτες της εν λογω εταιριας.Και το βασικο...ποτε κανενα παραπονο...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή νομίζω ότι τον μπερδέψαμε τον νέο που ρωτάει, καλύτερα να αποφεύγουμε κλισέ του τύπου "αυτό είναι το καλύτερο (επειδή το έχεις και είσαι ευχαριστημένος) ενώ το άλλο είναι το χειρότερο (επειδή το είχες και σου χάλασε)" Ελπίζω να με καταλάβατε.

Ο ένας προτείνει την Salomon Fusion επειδή του βγήκε πολύ καλή. Ο άλλος θα πρότεινε την 32 305 για τον ίδιο λόγο. Η άλλη την Northwave. Και κάπου εδώ θα μπερδευτούμε.

Για τις DC και Vans όντως και εγώ τα έχω ακούσει, προσωπικά πιστεύω ότι οι μάρκες που βγάζουν προϊόντα για skateboard δεν βγάζουν καλά πράγματα στο snowboard.

Συνοπτικά καλές εταιρίες μπότες είναι Northwave, 32, Burton, Salomon, Nitro. Προσωπικά τις Burton στα φτηνά μοντέλα τουλάχιστον δεν θα τις πρότεινα (αν είναι να μην αποφεύγουμε τα κλισέ) γιατί η δικιά μου μου είχε χαλάσει αμέσως αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν κάποιος άλλος πάρει το ίδιο μοντέλο δεν θα μείνει ευχαριστημένος (μέχρι στιγμής είμαστε 3 με το ίδιο μοντέλο, των 2 είχε χαλάσει ενώ ο 3ος ήταν ευχαριστημένος).

 

Γιάννη, αναρωτιόμουν πάντα γιατί μιλάς συχνά για τα Υο κλπ λες και ανοίγεις πόλεμο με τους boarders που υιοθετούν αυτό το στυλ στο βουνό; Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaτα την αποψη μου 2 λογοι υπαρχουν για να μην δωσεις καλα λεφτα και να μην παρεις εξοπλισμο που θα κρατησει:οτι δεν θα εισαι σιγουρος αν σου αρεσει το αθλημα και τι προτιμας freeride or freestyle.

Eγω ξεκινησα πριν 3 χρονια με burton t6,p1 carbon δεστρες και driver x μποτες.

Καλα για την σανιδα δεν το συζηταμε τελεια

Οι δεστρες εχουν την μαγκια οτι παρολο που ειναι στραπ εχουν κουμπακι που τις κανει σναπ και αυτο ειναι τρομερο γιατι δεν χρειαζετε να δενεις ολοι την ωρα.

Οι μποτες ειναι κατι που πρεπει να κοιταξεις πολυ γιατι αμα σε ενοχλουν οι μποτες σου χαλαει την ορεξη.Οι Χ ειναι πολυ καλες αλλα στην αρχη θα σε ενοχλησουν γιατι κατα την αποψη μου ειναι λιγο σκληρες.

Αν προσεχεις τον εξοπλισμο σου και τον συντηρεις σωστα δεν θα εχεις προβλημα.Βεβαια οταν αρχιζεις να μαθαινεις δεν θα τρελενεσαι αν δεν εχει πολυ χιονι γιατι θα φοβασαι μην την ξησεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβως αυτο λεω Παναγιωτη,οτι δε μπορουμε ουσιαστικα εμεις να του προτεινουμε κατι...και οτι καλο ειναι να παρει κατι πολυ φθηνο για να δει τι του ταιριαζει και να αγορασει σοβαρα του χρονου...

 

Για να κανεις σωστες αγορες πρεπει εσυ ο ιδιος να εχεις βρει την προσωπικη σου ταυτοτητα στο βουνο...η εστω να την εχεις μυριστει λιγο... :angry:

 

 

 

 

 

Γιάννη, αναρωτιόμουν πάντα γιατί μιλάς συχνά για τα Υο κλπ λες και ανοίγεις πόλεμο με τους boarders που υιοθετούν αυτό το στυλ στο βουνό; Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.

 

Δεν ανοιγω κανενα πολεμο Παναγιωτη...οχι και πολεμο...

 

Απλα ανεφερα οτι ειναι ας πουμε ανωριμο να αγνοεις εταιριες οπως η Rossignol-Salomon επειδη απλα και μονο παραγουν εξοπλισμο για σκι...

 

Επισης πιστευω οτι το ''doggy yo pimp style'' δεν κολλαει στο βουνο...ειναι κατι καθαρα street και απο εκει ξεκινησε(skate-bmx-in line κλπ)...Τωρα αν οι δηθεν και οι marketers το ανεβασαν και στο βουνο ειναι αλλο θεμα...Παντως πουλαει πολυ καλα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ακόμα και αυτό το μικρό "debate" που δημιουργήθηκε βοηθάει.

Χάρη σε σας και στον moonsoda χθές στο meeting, τείνω να πιστέψω οτι όντως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσω κάτι φθηνό, όσον αφορά σανίδα+δέστρες, μέχρι να αποφασίσω τι μου πάει καλύτερα. Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πείτε και μερικά μαγαζιά τα οποία ξέρετε οτι κάνουν τέτοιες προσφορές με μεταχειρισμένα ή και καινούρια περσινά μοντέλα, είτε εδώ ή με pm.

 

 

Για να κανεις σωστες αγορες πρεπει εσυ ο ιδιος να εχεις βρει την προσωπικη σου ταυτοτητα στο βουνο...η εστω να την εχεις μυριστει λιγο...
Φίλε Γιάννη, η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρει, αρχικά τουλάχιστον, το freeride, γιατί δεν έχω ακόμα και την ανάλογη εμπειρία για freestyle. Οπότε μάλλον θα μείνω στα "βασικά", μέχρι να δω οτι με τραβάει κάτι διαφορετικό. Βέβαια, προσωπική άποψη λόγω της εμπειρίας μου, το σκι ποτέ δε με έκανε να νιώσω όπως το snowboard κατάφερε μέσα σε μόνο μια σεζόν. Μάλλον δεν το βλέπω να γυρνάω προς τα εκεί, οπότε θα παίξω ανάμεσα σε freeride και freestyle γι' αυτό και κοιτάω κάτι ανάλογο.

Θα σας ενημερώνω για την πορεία μου και θα ζητάω ανάλογη καθοδήγηση. :)

 

Firefly, Panagioth, Daywalker ευχαριστώ. Τα λέμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντώνη ρίξε μια ματιά στην ενότητα «Εξοπλισμός 2006/2007». Διάβασε τις ανακοινώσεις και θα καταλάβεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τσεκαρω τι μπορω να σου βρω και θα σου στειλω pm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...