Jump to content
gargalatas

Ταξίδι στην Αυστρία

Recommended Posts

Mil, σ'ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά πέρυσι μέναμε στο (συμπαθέτατο) Galtur και κάναμε σκι στο (διαστημικό) Ischgl, οπότε είδαμε και το (αφορολόγητο) Samnaun. :)

Στο Google Earth, βλέπω μια λίμνη μετά το Nauders (lago di Resia). Ξέρει κανείς αν προσφέρεται για εκδρομή το χειμώνα;

Όταν πας σε ένα μέρος σαν το Serfaus για 1 εβδομάδα, θεωρώ ότι έχεις όλα αυτά που χρειάζεσαι, είτε ξέρεις σκι είτε μαθαίνεις για να περάσεις καλά και να μην χρειάζεσαι να πας αλλού. Επίσης θα σε συμβούλευα να πάτε και στα βραδυνά που έχουν, με τα shows.

Οι λίμνες που λες, χωρίς να είναι άσχημα, δεν θεωρώ ότι έχουν το κάτι το τόσο ιδιαίτερο για τους μη σκιερ που αν το δουν θα το θυμούνται σε όλη τους την ζωή. Αντίθετα, η εκεί περιοχή έχει 2 συμπαθέστατα χιονοδρομικά, όχι ιδιαίτερα μεγάλα (Nauders, Schoeneben), που αν τα ανακαλύψεις θα δεις ότι αν και μικρά μπορεί να σε συγκινήσουν για πολύ περισσότερο από 1 αυθημερόν. Αν σου κάτσει πήγαινε σε ένα στην τύχη. Σημείωση: Στο Nauders λειτουργεί όλη την ημέρα πίστα ελκύθρου (για τους μη χιονοδρόμους) που κάνεις 1 ώρα κατάβαση και θα έχει ένα πρόσθετο ενδιαφέρον γι'αυτούς. Επίσης μπορείτε στην συνέχεια να φάτε βραδυνό στον περιοχή και την Δευτέρα βράδυ να κάνετε και νυχτερινό έλκυθρο εκεί (στην μισή πίστα).

Εμένα μου αρέσει πολύ το Samnaun, στο οποίο αν και έχω πάει, ξαναπηγαίνω όποτε μου δίνεται η ευκαιρία.

Αν τόσο πολύ χρειάζεται μία πιο μακρυνή εκδρομή, σε απόσταση 2 ωρών είναι τα St.Moritz και Livigno, που τα θεωρώ εξ'ίσου ενδιαφέροντα για κάποιον σκιερ και μη σκιερ.

Όμως, αν είχα 1 εβδομάδα συνολικά, δεν ξέρω αν θα έφευγα από το Serfaus για οποιοδήποτε μέρος από αυτά, γιατί θα ήθελα πρώτα να χαρώ το μέρος που πάω και η εβδομάδα δεν μου φτάνει. Παρ'όλα αυτά, ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, το πρώτο επιλαχών θα ήταν το Samnaun.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

ROTFL χαχαχα καλά μη βαράτε! Μπορεί να κάνω πιο πολλές μέρες! :)

* Μέχρι την Βιέννη λέμε να πάμε με τραίνο. Θα νοικιάσουμε εκεί κανένα ποδηλατάκι να την γυρίσουμε.

* Αλεξανδρούπολη είναι δίπλα μου χεχεχε

* Ναι σκοπεύω να πηγαίνω τακτικά. Αυτή την φορά θα πάω για αναγνωριστική. Είναι εύκολο να πηγαίνω μια φορά τον χρόνο για 3 μερούλες όπως το βλέπω το πράγμα. Εισητήρια έκλεισα το καλοκαίρι 170 ευρώ πάνε/έλα. Τα δωμάτια είναι παμφθηνα! Θα δω κι εκεί τι παίζει και θα το κανονίζω συχνα.

* Δύο άτομα είμαστε, και οι δύο σκιερ. Θα είναι κυρίως διακοπές για σκί.

* Μου αρέσει πάρα πολύ το σκι αλλά εχω υπομονή :lol: Άσε που όταν πήγα Βιέννη δύο χρόνια πριν την ερωτεύτηκα.

Σας ευχαριστώ όλους. Συνεχίστε να γράφετε ιδέες. Τα μαζέυω όλα. Λίγες μέρες πριν θα κάνω πλάνο. Θα τα δω όλα σίγουρα. Είναι πολλές οι μέρες για να πάρω μία ιδέα.

Ακόμα δεν πείστηκες;

Δεν πρόσεξα ότι είσαι από Ξάνθη, άρα έγραψα σαν να είχες έδρα Αθήνα. Πάντως καλά να περάσεις.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Στις 25/2 έκλεισα εισητήριο αεροπορικώς για Μόναχο με σκοπό να πάω μια βόλτα απο τα χιονοδρομικά του τυρόλου. Στην αρχή νόμισα ότι έχει λίγα χιονοδρομικά εκεί γύρω αλλά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι ατελείωτα.

Σε ποιο/α απο όλα να παω; Πείτε καμιά άποψη. Τι θα δω διαφορετικό στο κάθε ένα απο αυτά;

Χάρης

Πέρσυ για πρώτη φορά πήγαμε για σκι στην περιοχή του Ischgl. Πετάξαμε από Αθήνα Βιέννη και με αυτοκίνητο διασχίσαμε όλη την Αυστρία (Saltzburg-Innsbrug-Ischgl) για να φτάσουμε στον προορισμό μας. Έχοντας χαθεί ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την περιοχή και τα χιονοδρομικά, είμασταν τυχεροί που μιά φίλη μας σύστησε τον Γιάννη (Έλληνας που περνάει εκέι όλο το χειμώνα κάνοντας σκι) που μας βρήκε να μείνουμε και μας " ξενάγησε"!!!! στις ατέλειωτες πίστες των διαφόρων χιονοδρομικών. Δοδομένου ότι εγώ είμαι αρχάρια στο σκι και ο καλός μου κάνει καλό snowboard ο Γιάννης μας βοήθησε να πάμε στις ανάλογες πίστες. Μείναμε πάμφθηνα σε ένα μικρό διαμέρισμα με κουζίνα στο Tobadill ένα χωριό 10min από το See, είκοσι από το Kappl (στο οποίο και παντρευτήκαμε :rolleyes: ένα πρωινό πριν πάμε για σκι....) και μισή ώρα από το Ischgl. Φέτος θα πάμε μέσω Μονάχου 5-11 Μαρτίου και ευτυχώς πάλι τακτοποιηθήκαμε μέσω του Γιάννη. Εσύ που θα μείνεις τελικά ?........ Από τη δική μας εμπειρία συμφωνούμε ότι το να πας στη Βιέννη είναι πολύς δρόμος και χαμένη ώρα από το σκι ...... Εμείς έπρεπε να το κάνουμε λόγω του γάμου και των χαρτιών που χρειαζόμασταν από το προξενείο κ.λ.π. γι αυτό και φέτος πάμε από μόναχο . Όσον αφορά τα χωριά της περιοχής όλα είναι γραφικά και ωραία και πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Αν θες περισσότερες πληροφορίες στη διάθεσή σου .......

Για όποιον θέλει να περάσει καλά παντως στο iscghl,να ακούσετε κατα γράμμα τoν mil και τον giannis50.

Γύρισα εχτές μετά απο 7 μέρες και πραγματικά το μέρος είναι απίστευτο....:rolleyes:

Πολύτιμες οι συμβουλές απο τον mil τον οποίο τoν ευχαριστώ και δημόσια :blink:

Edited by oddin

Scripta Manent

Γερναει αυτος που αρχιζει να ζει μονο με αναμνησεις......

Ακόμα δεν πείστηκες;

Δεν πρόσεξα ότι είσαι από Ξάνθη, άρα έγραψα σαν να είχες έδρα Αθήνα. Πάντως καλά να περάσεις.

Δεν με βασανίζει πολύ το θέμα. Ίσως τελικά να κάνουμε όλες τις μέρες σκι και να μην πάμε ούτε Βιέννη. Ελπίζω μόνο να περάσουμε καλά και όλα τα άλλα θα έρθουν με την καλοπέραση.

Πέρσυ για πρώτη φορά πήγαμε για σκι στην περιοχή του Ischgl. Πετάξαμε από Αθήνα Βιέννη και με αυτοκίνητο διασχίσαμε όλη την Αυστρία (Saltzburg-Innsbrug-Ischgl) για να φτάσουμε στον προορισμό μας. Έχοντας χαθεί ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την περιοχή και τα χιονοδρομικά, είμασταν τυχεροί που μιά φίλη μας σύστησε τον Γιάννη (Έλληνας που περνάει εκέι όλο το χειμώνα κάνοντας σκι) που μας βρήκε να μείνουμε και μας " ξενάγησε"!!!! στις ατέλειωτες πίστες των διαφόρων χιονοδρομικών. Δοδομένου ότι εγώ είμαι αρχάρια στο σκι και ο καλός μου κάνει καλό snowboard ο Γιάννης μας βοήθησε να πάμε στις ανάλογες πίστες. Μείναμε πάμφθηνα σε ένα μικρό διαμέρισμα με κουζίνα στο Tobadill ένα χωριό 10min από το See, είκοσι από το Kappl (στο οποίο και παντρευτήκαμε :) ένα πρωινό πριν πάμε για σκι....) και μισή ώρα από το Ischgl. Φέτος θα πάμε μέσω Μονάχου 5-11 Μαρτίου και ευτυχώς πάλι τακτοποιηθήκαμε μέσω του Γιάννη. Εσύ που θα μείνεις τελικά ?........ Από τη δική μας εμπειρία συμφωνούμε ότι το να πας στη Βιέννη είναι πολύς δρόμος και χαμένη ώρα από το σκι ...... Εμείς έπρεπε να το κάνουμε λόγω του γάμου και των χαρτιών που χρειαζόμασταν από το προξενείο κ.λ.π. γι αυτό και φέτος πάμε από μόναχο . Όσον αφορά τα χωριά της περιοχής όλα είναι γραφικά και ωραία και πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Αν θες περισσότερες πληροφορίες στη διάθεσή σου .......

Θα μείνουμε στο Kappl. Μέσω Μονάχου κλείσαμε κι εμείς. Πετάμε 25 Φεβ. Πληροφορίες θέλω περισσότερο για "Must see places". Συνηθίζω να κάνω ταξίδια χύμα χωρίς να κλείνω δωμάτια και άλλα σχετικά αλλά με πίεσε ο φίλος που θα πάμε μαζί γι αυτό έκλεισα δωμάτια.

Για όποιον θέλει να περάσει καλά παντως στο iscghl,να ακούσετε κατα γράμμα τoν mil και τον giannis50.

Γύρισα εχτές μετά απο 7 μέρες και πραγματικά το μέρος είναι απίστευτο....:lol:

Πολύτιμες οι συμβουλές απο τον mil τον οποίο τoν ευχαριστώ και δημόσια :lol:

Τα διαβάζω όλα! Δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε :D

Σας ευχαριστώ όλους!

Δεν με βασανίζει πολύ το θέμα. Ίσως τελικά να κάνουμε όλες τις μέρες σκι και να μην πάμε ούτε Βιέννη. Ελπίζω μόνο να περάσουμε καλά και όλα τα άλλα θα έρθουν με την καλοπέραση.

Θα μείνουμε στο Kappl. Μέσω Μονάχου κλείσαμε κι εμείς. Πετάμε 25 Φεβ. Πληροφορίες θέλω περισσότερο για "Must see places". Συνηθίζω να κάνω ταξίδια χύμα χωρίς να κλείνω δωμάτια και άλλα σχετικά αλλά με πίεσε ο φίλος που θα πάμε μαζί γι αυτό έκλεισα δωμάτια.

Τα διαβάζω όλα! Δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε :)

Σας ευχαριστώ όλους!

Must see places= στο Kappl εχει ενα εστιατοριο με ενα μεγαλο κεφαλι προβατου απο εξω...ειναι μπροστα ακριβως στην πιστα για ελκηθρο....το καλυτερο φαγητο της περιοχης σε πολυ καλες τιμες....

κ φυσικα apres-ski στο Ischgl Κατω απο την μεγαλη γονδολα...

Snow is on my D.N.A.

Κι εγω παιδια μάλλον "παρασυρμένος" απο τα γραφόμενα πολλών στο forum θα είμαι στο Kappl απο 5-10 Μαρτίου(για πρώτη φορά στην Αυστρία). Η μόνη εκκρεμότητα είναι η επιλογή ανάμεσα σε τραίνο και ι.χ απο Μόναχο πάντα. Αν και το θέμα μάλλον έχει ξανατεθεί και είναι και θέμα προσ.προτεραιοτήτων ας ξαναρωτήσω:πόση ωρα είναι η διαδρομή εως το kappl και χοντρικά πόση περίπου βενζίνη θα κάψω με χαλαρή οδήγηση?Η πιθανότητα σοβαρών δυσκολιών απο χιόνια στο δρόμο πόσο μεγάλη είναι?Απο μια γρήγορη αναζήτηση το τραίνο μέχρι landeck κάνει 04h:15 min(με τουλ.2 αλλαγές) και το λεωφορείο απο εκεί άλλα 45min. με κόστος κοντά στα 113€ oneway για 2 άτομα που θα είμαστε. Αυτοκίνητο με τα λάστιχα βρίσκω με 250€ και αν τελικά νοικιάσω θα είναι η πρώτη φορά.Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων με δεδομένα το "σφιχτό" budget απο τη μια και την επιθυμία να δούμε όσο γίνεται περισσότερα.Όποιες άλλες συμβουλές-πληροφορίες για το ταξίδι και την περιοχή ευπρόσδεκτες.Ευχαριστώ

Edited by tresaq

οταν παω Αυστρια παντα παιρνω αμαξι....

με τραινο ποσες αλλαγες εχεις;

μηπως ειναι πολλες; κ αν εχεις σκι να κουβαλας θα σου βγει ταλαιπωρια;

υστερα αν μεινεις kappl με το αμαξι θα βολευτεις πολυ για να πας Ischgl για σκι...μπαινεις στο αμαξι, πας παρκινγκ, το αφηνεις κ εισαι διπλα στην γονδολα...αλλιως ski bus...

απο Μοναχο ως Kapp, υπολογισε το πολυ κανα 3ωρο νορμαλ οδηγησης...δυσκολιες απο τα χιονια στον δρομο;;;; ουτε κατα διαννοια....θα εχεις χιονολαστιχα κ οι δρομοι ειναι παντα καθαροι....κανενα προβλημα....το τραινο + λεωφορειο θα βγει κανα 200αρι....ισως καλυτερα αμαξι...πιο ξεκουραστα, πιο ανετα κ πιο ομορφα....προσοχη στους δρμους να τηρεις τον ΚΟΚ που εχουν, στις διαβασεις πρεπει να σταματας να περνανε οι πεζοι, κ μην ξεχασεις να παρεις στα συνορα γερμανια-αυστρια το αυτοκολλητο διοδιων....κ να τσεκαρεις καλα το αμαξι οταν το παραλαβεις στο αεροδρομιο....μην αγχωνεσαι...ειναι πολυ απλα...εχω παει 5-6 φορες ετσι αυστρια κ στις 12 Μαρτιου κ εγω παλι εκει θα παω για ενα 5μερο....

Snow is on my D.N.A.

αν θυμαμαι καλα καποια ειναι, τα εξωτερικα, ενω το υπογειο εδινες καπου 3-4 ευρω την ημερα

καπως ετσι...δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω...εδινα καπου 3-4 ευρω γιατι πηγαινα πρωι κ εφευγα βραδυ....κ εγω Kappl εμενα

Snow is on my D.N.A.

Σ΄ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση.Το πάρκινγκ στο ischgl είναι δωρεάν?

Το εξωτερικό ναι,

Το υπόγειο 5€ :rolleyes:

Scripta Manent

Γερναει αυτος που αρχιζει να ζει μονο με αναμνησεις......

Όσοι έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο γνωρίζετε περίπου τι ποσό δεσμεύεται μέσω της πιστωτικής σας κάρτας ως εγγύηση κατά την παραλαβή (για ενδεχόμενο ατύχημα,άδειο ντεπόζιτο κ.λ.π)?

Μιας και σκέφτομαι να το κάνω και εγώ το ταξιδάκι για inshgl έχετε να μου προτείνετε κανα φθηνό ξενοδοχείο στην περιοχή? Επίσης συμφέρει να νοικιάσω αμάξι ή και με τρενο γίνεται δουλειά Να τονίσω ότι θα προσπαθήσουμε να την βγάλουμε όσο ποιο οικονομικά γίνεται αλλά μην μας β

γει και η πίστη

Απο όσους έχετε πάει kappl έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μέρος για φαγητό? Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το μέρος ευπρόσδεκτη..

ακριβως στην πιστα που ειναι για ελκηθρο, υπαρχει ενα restaurant με ενα κεφαλι απο προβατο απο εξω...πολυ μεγαλο...ισως το καλυτερο φαγητο που εχω φαει στην Αυστρια

Snow is on my D.N.A.

Καλημέρα κι απο εμένα.

Γυρίσαμε στην Ελλάδα. Όλα πήγαν καλά και η εκδρομή ήταν υπέροχη!

Θα κοιτάξω τις επόμενες ημέρες να γράψω τις εμπειρίες μου για να γνωρίζουν και οι επόμενοι.

Καλησπέρα και απο μένα, θα ήθελα και εγώ λίγη βοήθεια πάνω στο θέμα που έχει ανοίξει ο φίλος.

Έχω κερδίσει αεροπορικά εισητήρια με ολυμπιακή για βιέννη και σκέφτομαι ότι είναι η κατάληλη στιγμή να κανω την πρώτη μου εξόρμηση στα βουνα της Αυστρίας. Θα πάμε οικογενειακός αλλά κανείς από τα άλλα 2 μελοί δεν κάνει σκι οπότε θα ειμαί μονος. Σκεφτόμαστε χριστούγεννα συνολικά απο τις 7-8 μέρες στην Αυστρια να αφιερώσουμε 3-4 σε κάποιο χωριό και τις υπόλοιπες στην βιέννη. Σύμφωνα με τα δεδομένα, τι μου προτείνετε?

ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Καλή η Βιένη αλλά απλά καλή.

Εκεί που έπαθα πλάκα είναι το Σαλτσμπουρκ.

Μικρή πόλη αλλά πανέμορφη.Μπωρείς να συνδιάσεις τα πάντα.Αγορά,βόλτες στο ποτάμι και στο κάστρο,στο δημαρχείο με τους κήπους και χιονοδρομικα..Απειρα σε απόσταση 1-1,5-2-2,5-3 ώρες.

Είναι ενα μέρος που όλοι θα μείνουν ικανοποιημένοι.

Θα μείνεις μερικές μέρες στη Βιέννη και απο εκεί τώρα που είναι πολύ νωρίς ακόμη με airberlin - δες το σάιτ της - μπορείς πολύ φθηνα να πετάξεις για Ιντσμπρουκ όπου πλέον είσαι ακόμη και με αστική συγκοινωνία σε απόσταση μισής ώρας από τον παράδεισο!!!!!!Μην πάρεις τρένο -πολύ ακριβό, αφού έχεις χρόνο να τα οργανώσεις από τώρα. Όταν λέω φτηνα εννοώ πως είχαμε πληρώσει μόνο τους φόρους και 1 ευρώ, Ιανουάριο 2009. ισχύει ακόμη από όσο έιδα πρόσφατα

carpe diem

Περισσότερη ώρα θα σου πάρει το πήγαινε έλα σε αεροδρόμια, check in και πτήση παρά να πας με αυτοκίνητο. Δεν ειναι τόσο μεγάλη η απόσταση.

Περισσότερη ώρα θα σου πάρει το πήγαινε έλα σε αεροδρόμια, check in και πτήση παρά να πας με αυτοκίνητο. Δεν ειναι τόσο μεγάλη η απόσταση.

Για ποιό χιονοδρομικό λέτε και διαμονή; Δεκέμβριο για σίγουρο χιόνι τι παίζει;

Δεκέμβριο σίγουρο χιόνι έχουν τα παγετωνικά χιονοδρομικά. Δεν είμαι ειδική στην Αυστρία για να σε κατευθύνω.

βασικα αν ο χειμωνας ειναι καλος, ή απλα νορμα, απο αρχες δεκεμβρη στα περισσοτερα χιονοδρομικα μπορεις ανετα να κανεις σκι....

Μερικα ευνοουνται πολυ και απο γεωγραφικη τοποθεσια παρολο που ειναι χαμηλα...

Snow is on my D.N.A.

Κοντά στο Σαλτσμπουρκ παγετωνικο ΧΚ ειναι το Kaprun και εχει και ενα χωριουδακι με καλο κοσμο και αγορα που μπορεί να συνδιάσει όλα αυτά που ψάχνεις το zell am see.

'Oταν πήγα είχα έδρα το Saltzburg και σε 1:30 ήμουνα Ζell am see.

Τριγύρω εχει ά π ε ι ρ α ΧΚ. Εχει και ένα αυστριακό κανάλι που το πρωί πριν ξεκινήσεις έχει τον καιρό για όλα τα χκ,οπότε όπου βλέπεις ήλιο και καλό καιρό πηγαίνεις.