Jump to content

Recommended Posts

και εγω εκτος λόγω γάμου. θα ερθω ομως κυριακη αν καθησετε κατω για καμια μπυριτσα φαγητο κτλ

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

Παντρεύεσαι?????

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν παω θα εχω προβλημα

Σιγά το πρόβλημα. Θα πάς άλλη φορά και με άλλη νύφη...

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι αν δεν παω θα εχω προβλημα

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

Στείλε κάνα άλλο στη θέση σου!

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

τιι!! εγινε !!! :pirate:

 

αρχισε το ΔΣ να την κάνει - με ελαφρα πηδηματάκια :yes

  • Like 3

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά από επικοινωνία με το καταφύγιο, με ενημέρωσαν ότι έχουν 2 κλίνες ακόμα, οπότε υπάρχει χώρος για ένα ακόμη άτομο.

Επίσης με ενημέρωσαν ότι λόγω λειψυδρίας οι τουαλέτες θα λειτουργούν από τις 18:00 μέχρι τις 08:00. Υπάρχει έλλειψη νερού. Αυτό θα αλλάξει αν βρέξει και γεμίσει η δεξαμενή. Φυσικά θα υπάρχει νερό για δόντια, τοπικό πλύσιμο κτλ, όπως και εμφιαλωμένα νερά και φαγητό κανονικά. Προτείνω να πάρετε μωρομάντηλα. Θα αναρτήσουμε και μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχει ο καθένας, αν και λίγο - πολύ είναι γνωστή.


Οπότε η λίστα συμμετοχής διαμορφώνεται ως εξής:


1.koumparos

2. Olia tax

3.iliask

4.Krasi

5.giomiki

6.xristos77

7.president

8.Kyriakoschar No2

9. viva ski

10. Drinias

11. Krasi No2

12. Χαρά

13. Θωμάς

14. Koumparos No2

15.


Θα κάνουμε μια κατάθεση προκαταβολής την Δευτέρα. Καλές κορυφές :)

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις έκλεισε και η δέκατη πέμπτη θέση. Άρα είμαστε κομπλέ. Γράφω από κινητό. Πιο πολλά το βράδυ. Για την ώρα όποιος άλλος θα θέλει να έρθει θα είναι σε λίστα αναμονής.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 ακυρωσεις απο drvag και kyriakoschar2, οποτε ανοιξαν 2 θεσεις ακόμα. Επειδη ο συλλογος εχει κανει κρατηση με προκαταβολη στο καταφύγιο τα μισα της συμμετοχης, αν δεν καλυφτούν οι θέσεις θα πρεπει να καλυφτέί το ποσό των 6.5 ευρώ από τα άτομα που ακυρώσαν.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Η τελική λίστα (μέχρι τώρα) είναι:

1.koumparos
2. Olia tax
3.iliask
4.Krasi
5.giomiki
6.xristos77
7.president
8. viva ski
9. Krasi No2
10. Χαρά
11. Θωμάς
12. Koumparos No2
13.Απόστολος (herman)
14............
15............
Έγινε σήμερα και η κατάθεση της προκαταβολής. Και τώρα, οδηγίες:
Η ανάβαση θα ξεκινήσει από τα Πριόνια στις 7 ΤΟ ΠΡΩΙ
Δηλαδή πρέπει να είμαστε στα Πριόνια πριν τις 7. Αυτό γίνεται γιατί όσοι θα θελήσουν να ανέβουν Μύτικα αυθημερόν (που είναι η καλύτερη λύση για να έχουμε την άλλη μέρα όλη ελεύθερη), θα πρέπει να υπολογίσουν: διόμιση με τρεις ώρες ως το καταφύγιο, καμιά ώρα ξεκούραση, ένα τρίωρο μέχρι τον Μύτικα, κανά τρίωρο πάλι επιστροφή μέχρι το καταφύγιο...κατά τις 6 και κάτι θα έχουνε τελειώσει.
(Μεταξύ μας ξέρουμε ότι όταν λέμε 7 το πρωί, τελικά θα πάει 7 και κάτι το πρωί. Αλλά όχι μετά τις 7:30)
Αν κάποιος πάει από Παρασκευή βράδυ να μείνει Λιτόχωρο, ας το γράψει εδώ ώστε να βρεθούμε για κανά βραδυνό φαγάκι εκεί (όπως και την προηγούμενη φορά). Πήγα σε ένα φαγάδικο πριν από λίγο καιρό πάρα πολύ καλό.
Το κρεβάτι κοστίζει 13 ευρώ. Επειδή θα είναι πρωί, μην έχετε όλοι δέκα πέντε ευρώ και περιμένετε να σας δώσω ρέστα 2 ευρώ. Να έχετε ακριβώς το ποσό παρακαλώ.
Αυτά για την ώρα.
Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ίδια ώρα προτείνει και το καταφύγιο ως ώρα αναχώρησης

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Η τελική λίστα (μέχρι τώρα) είναι:

1.koumparos
2. Olia tax
3.iliask
4.Krasi
5.giomiki
6.xristos77
7.president
8. viva ski
9. Krasi No2
10. Χαρά
11. Θωμάς
12. Koumparos No2
13.Απόστολος (herman)
14............
15............
Έγινε σήμερα και η κατάθεση της προκαταβολής. Και τώρα, οδηγίες:
Η ανάβαση θα ξεκινήσει από τα Πριόνια στις 7 ΤΟ ΠΡΩΙ
Δηλαδή πρέπει να είμαστε στα Πριόνια πριν τις 7. Αυτό γίνεται γιατί όσοι θα θελήσουν να ανέβουν Μύτικα αυθημερόν (που είναι η καλύτερη λύση για να έχουμε την άλλη μέρα όλη ελεύθερη), θα πρέπει να υπολογίσουν: διόμιση με τρεις ώρες ως το καταφύγιο, καμιά ώρα ξεκούραση, ένα τρίωρο μέχρι τον Μύτικα, κανά τρίωρο πάλι επιστροφή μέχρι το καταφύγιο...κατά τις 6 και κάτι θα έχουνε τελειώσει.
(Μεταξύ μας ξέρουμε ότι όταν λέμε 7 το πρωί, τελικά θα πάει 7 και κάτι το πρωί. Αλλά όχι μετά τις 7:30)
Αν κάποιος πάει από Παρασκευή βράδυ να μείνει Λιτόχωρο, ας το γράψει εδώ ώστε να βρεθούμε για κανά βραδυνό φαγάκι εκεί (όπως και την προηγούμενη φορά). Πήγα σε ένα φαγάδικο πριν από λίγο καιρό πάρα πολύ καλό.
Το κρεβάτι κοστίζει 13 ευρώ. Επειδή θα είναι πρωί, μην έχετε όλοι δέκα πέντε ευρώ και περιμένετε να σας δώσω ρέστα 2 ευρώ. Να έχετε ακριβώς το ποσό παρακαλώ.
Αυτά για την ώρα.

 

Γιωργο απο παρασκευη απογευμα θα ειμαστε στο Λιτοχωρο. Κανε κρατηση :turkey: :turkey:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λίστα με τα απαραίτητα.

Φαρμακείο πορείας Ποιος θα έχει;

Ασυρματους

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή στο βουνό τα πιο απίθανα είναι πιθανά....

 

Τα παρακάτω είναι το ελάχιστο περιεχόμενο ενός φαρμακείου που θα πρέπει να έχει μαζί του ένας ορειβάτης. Ωστόσο το φαρμακείο θα πρέπει να προσαρμόζεται στις προσωπικές ανάγκες του καθενός, στις ανάγκες της ομάδας καθώς και στις ειδικότερες ανάγκες ανάλογα με την εκάστοτε εξόρμησή μας. Θα πρέπει επίσης να έχετε μάθει να χρησιμοποιείτε τα είδη αυτά σωστά και να ελέγχετε την κατάστασή τους πριν από κάθε εξόρμηση:

 

o Ισχυρό Λευκοπλάστ

 

o Διάφορα μεγέθη τραυμαπλάστ, compeed

 

o Παυσίπονα

 

o Imodium

 

o Ατομικά φάρμακα

 

o Τριγωνικός επίδεσμος

 

o Παραμάνες

 

o Ψαλιδάκι

 

o Τσιμπιδάκι

 

o Μικροί επίδεσμοι

 

o Ένας μεγάλος ελαστικός επίδεσμος

 

o Αποστειρωμένες γάζες

 

o Αντισηπτικές γάζες

 

o Αυτοκόλλητα ράμματα

 

o Ιωδιούχο αντισηπτικό

 

o Αλουμινοκουβέρτα

 

o Γάντια μιας χρήσεως

 

 

 

Βιβλιογραφία: Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ (τόμος Α’)εκδόσεις Ανεβαίνοντας.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης...

 

Βασικός Πεζοπορικός Εξοπλισμός

 

 

 

 

Για να είμαστε σε θέση να ακολουθήσουμε τη δραστηριότητα που επιλέξαμε άνετα και χωρίς παρενέργειες είναι απαραίτητος ο βασικός τουλάχιστον πεζοπορικός εξοπλισμός, που αποτελείται από:

 

 

 

o Μποτάκια: τα επιλέγουμε από τα ειδικά καταστήματα με ορειβατικό εξοπλισμό και προσέχουμε ιδιαίτερα να έχουν αντιολισθητική σόλα vibram καθώς και αδιάβροχη και διαπνέουσα μεμβράνη gore-tex. Πρέπει να είναι ένα νούμερο μεγαλύτερα από τα αθλητικά μας παπούτσια έτσι ώστε να μην μας ενοχλούν στην κατηφόρα. Τα συνδυάζουμε πάντα με

 

o Ισοθερμικές κάλτσες (πεζοπορίας-ορειβασίας): είναι ειδικά μελετημένες για καλύτερη μόνωση και λιγότερες τριβές με την μπότα.

 

o Σακίδιο: θα πρέπει να επιλέξουμε ένα με ρυθμιζόμενους ιμάντες πλάτης και μέσης και με σύστημα εξαερισμού στην πλάτη ώστε να αποτρέπεται η υπερβολική εφίδρωση. Καλό είναι να έχει εξωτερική θήκη για το νερό.

 

o Ισοθερμική μπλούζα: απορροφά τον ιδρώτα και τον αποβάλει στην επιφάνεια ενώ παρέχει μόνωση και διαπνοή.

 

o Fleece: παρέχει θερμοπροστασία και συμπληρώνει το θερμοεσώρουχο (ισοθερμική μπλούζα) στο κρύο.

 

o Μεμβράνη (αντιανεμική-αδιάβροχη): περιέχει μικροσκοπικούς πόρους , που ο καθένας τους είναι αρκετά μεγάλος για να επιτρέπει τους υδρατμούς από τον ιδρώτα να βγουν προς τα έξω, αλλά ταυτόχρονα και αρκετά μικρός για να εμποδίσει τις σταγόνες νερού να τον διαπεράσουν.

 

o Μπατόν: είναι σημαντικά εργαλεία στην πεζοπορία και την ορειβασία. Μας επιτρέπουν να προωθήσουμε το σώμα μας μπροστά και προς τα πάνω. Μειώνουν τους κραδασμούς και την πίεση που δέχονται τα γόνατα, οι αστράγαλοι και τα πέλματα (ειδικά στην κατηφόρα).

Και για όσους πάνε στο λούκι απαραίτητα κράνος.

Από το site του ΕΟΣ Κορίνθου.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μία ακόμα αλλαγή:


1.koumparos

2. Olia tax

3.iliask

4.Krasi

5.giomiki

6.xristos77

7.president

8. Krasi No2

9. Χαρά

10. Θωμάς

11. Koumparos No2

12.Απόστολος (herman)

13............

14............

15............


Οπότε έχουμε τρεις κενές θέσεις.

Ο καιρός φαίνεται να είναι με το μέρος μας.

Όσοι έχετε κράνη έξτρα, ας τα φέρουνε.

Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Κυριακή είναι και ο ορειβατικος μαραθωνιος Ολύμπου οπότε ίσως συναντήσετε δρομείς κατά την κατάβαση από καταφύγιο προς πριόνια, (οι δρομεις θα κατεβαινουν προς πριονια ) αν ξεκινήσετε νωρίς δεν θα συναντήσετε. Όχι ότι τρέχει καποιο προβλημα, απλα θα ηταν ωραιο να βλεπεις τους δρομεις :)

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε ακόμη 2 ακυρώσεις τελευταίας στιγμής λόγο δουλειάς.

Η Krasi

Krasi no 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην ξεχάσετε τις υπεύθυνες δηλώσεις συμμετοχής.


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελική λίστα:


1.koumparos

2. Olia tax

3.iliask

4.giomiki

5.xristos77

6.president

7. Χαρά

8. Θωμάς

9. Koumparos No2

10.Απόστολος (herman)

11............

12............

13............



Από αύριο το απόγευμα κατά τις 7 πιστεύω, θα είμαι Λιτόχωρο. Το κινητό μου θα είναι ανοικτό. Να πάμε για κανά ελαφρύ φαγάκι (ελαφρύ, τι λέω τώρα).

Μην ξεχάσετε επίσης αντιλιακό προσώπου (για το βουνό) και μαγιό/πετσέτα θαλάσσης/κουβαδάκια για την θάλασσα την Κυριακή το πρωί. Αν πάνε όλα καλά, να πεταχτούμε για κανά μπανάκι εκεί κοντά.


ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΠΡΙΟΝΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 7!!!!!!!!!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

φευγω αυριο απογευμα με τρενο για Λιτόχωρο θα ειμαι εκει 6.30μμ θα με παραλαβη η θυγατερα -οπου και θα διανυκτερευσω :thumbup:

 

αν υπαρχη θεση για το ανεβασμα στα πριονια ενδιαφέρομε :yes

οπως και για την επιστροφη τις κυριακης για πίσω

 

αυριο βραδυ -ταβερνα ο ΔΙΑΣ ονομα και πραμα στα φαγητά του :yes τιμες λαικες :thumbup:

 

υσ..πολλοι μίκρυνε η λιστα :hope:

Edited by PRESIDENT

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...