Jump to content
Sign in to follow this  
Ant1Tsan

Αρχάριος Αγορά Εξοπλισμού

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα ,

Είμαι αρχάριος έχοντας κάνει μόνο 2 φορές και θέλω να αγοράσω φούλ εξοπλισμό με σκοπό να πάω όσες περισσότερες φορές μου επιτρέψει ο καιρός φέτος.

Έκανα μια έρευνα σε 3 μαγαζιά στην Αθήνα αλλά ο καθένας μου προτείνει προφανώς ότι έχει στο μαγαζί του με αποτέλεσμα να μην έχω καταλάβει ακόμα τι πρεπει να διαλέξω.

Είμαι 1.80 97-100 κιλά νούμερο αθλητικό 46 με φαρδύ κουντεπιέ.

Απο μπότες αλλος μου πρότεινε 60αρα επειδή ειμαι αρχαριος αλλός 90 και αλλος 120 λόγω βαρους.

πεδιλα αλλος 1.60 στενά αλλός 1.70 hybrid με 80 πλατος τα οποια θα κρατησω και μετα.

πραγματικά δεν εχω ιδεα τι να κανω...

Μια βοηθεια θα την εκτιμούσα

• Like 3

Καλώς σας βρήκα ,

Είμαι αρχάριος έχοντας κάνει μόνο 2 φορές και θέλω να αγοράσω φούλ εξοπλισμό με σκοπό να πάω όσες περισσότερες φορές μου επιτρέψει ο καιρός φέτος.

Έκανα μια έρευνα σε 3 μαγαζιά στην Αθήνα αλλά ο καθένας μου προτείνει προφανώς ότι έχει στο μαγαζί του με αποτέλεσμα να μην έχω καταλάβει ακόμα τι πρεπει να διαλέξω.

Είμαι 1.80 97-100 κιλά νούμερο αθλητικό 46 με φαρδύ κουντεπιέ.

Απο μπότες αλλος μου πρότεινε 60αρα επειδή ειμαι αρχαριος αλλός 90 και αλλος 120 λόγω βαρους.

πεδιλα αλλος 1.60 στενά αλλός 1.70 hybrid με 80 πλατος τα οποια θα κρατησω και μετα.

πραγματικά δεν εχω ιδεα τι να κανω...

Μια βοηθεια θα την εκτιμούσα

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΚΙΕΡ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ( ΕΛΑΧΙΣΤΑ) ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΑ...

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΕΔΙΛΑ ΜΑΞΙΜΟΥΜ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ ΔΛΔ ΑΠΟ 1,70 Κ ΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΠΟΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΜΕ 90 ΦΛΕΞ ΓΑΙ ΑΡΧΗ ΛΟΓΩ ΚΙΛΩΝ

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΠΙΟ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ...

ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΔΛΔ ( ΜΙΚΡΑ ΠΕΔΙΛΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ Κ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ)

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΕΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΚΙΕΡ ΔΛΔ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ ΣΕ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ!!!

Θερμή παράκληση να μην γράφουμε μόνο με κεφαλαία.

Edited by Χρήστος Λάππας
  • Like 4

Μπότα μην πάρεις 80, πάρε 90 ή μάλλον 100 λόγο σωματότυπου για να μην τις αλλάξεις σε 1 δυο χρόνια.

Σκι ένα intermediate από οποιαδήποτε εταιρεία στενό, όχι 80αρι που είπες. Το ύψος έχει να κάνει με το κάθε σκι ξεχωριστά. Μπαίνεις στο σελίδα της εταιρείας και βλέπεις σε τι ύψος τα βγάζει. Πχ 160-163-167-170 είσαι μάλλον για 163 ή 167 λόγο πάλι σωματότυπου. Αντίστοιχα αν τα διαθεσιμα ύψη είναι 1.68-171-178-181 πάρε το 171. Ποιο ψηλό μην πάρεις θα σε δυσκολέψει πολύ στην αρχή. Αλλά δεν είμαι και ειδικός. Αξιολόγησε και αυτά που σου είπαν στα μαγαζιά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KonKan
  • Like 6

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Οι φίλοι από πάνω τα είπαν πολύ σωστά.

Είσαι αθλητικός τύπος;

Στην αρχή κατά τη γνώμη μου, ζήτα από το κατάστημα κάτι σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό για πέδιλα. Μπότα πάρε καινούρια 90 flex είναι καλά και θα την κρατήσεις μέχρι 2 χρόνια αν θα έχεις εξέλιξη. Αν δοκιμάσεις μπότα στα 100 flex και την αισθανθείς ότι σου κάθεται καλύτερα, προτίμησέ την.

Επίσης, προτίμησε τα κοντά πέδιλα (πχ ~1,65) θα σε βοηθήσει στην αρχή.

Από ρουχισμό πώς πας?

Αποφάσισε το μπάτζετ σου πρώτα και μετά μπορείς να επιλέξεις ανάλογα.

• Like 3

1162895.jpg

Επειδή βρίσκομαι και εγώ στην ίδια ακριβώς θέση με τον Ant1Tsan και είμαστε επίσης και στον ίδιο σωματότυπο (1,80 ύψος,100 κιλά και 46 νούμερο παπούτσι) θα ήθελα να κάνω μερικές επιπλέον ερωτήσεις θεωρώντας ότι θα συμβάλουν και στο topic/thread.

Έχω καταλήξει σε μεταχειρισμένο στενό πέδιλο στο 1,70 (τέτοιο είναι και το νοικιάρικο) και καινούρια μπότα σε 90 ή 100 flex ανάλογα πως την αισθάνομαι και φυσικά την τιμή της.

Θέλω αρχικά να ρωτήσω αν είναι οκ αυτές οι επιλογές λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν με παίρνει οικονομικά να αλλάζω εξοπλισμό κάθε ένα ή δύο χρόνια και τι θα πρέπει να προσέξω στα μεταχειρισμένα πέδιλα. Επίσης ποια είναι η μέση τιμή σε ένα τέτοιο πέδιλο μεταχειρισμένο? Εγώ προσωπικά έχω βρει μεγάλες διακυμάνσεις, για παράδειγμα από 70 ευρώ μέχρι και 200.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις.

Edited by PKGR

Οι επιλογές νομίζω ότι είναι οκ. Μεταχειρισμένα!!!! Δες το μοντέλο, ψάξε ποσό κάνουν σήμερα καινουργια (σκι ενός δυο χρόνων τα βρίσκεις), δες ποσό ταλαιπωρημένα είναι και κάνε τα παζάρια που πρέπει. Ιδεατά αν τα πάρεις από ιδιώτη τα πάτε σε ένα μαγαζί για αξιολόγηση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Οι φίλοι από πάνω τα είπαν πολύ σωστά.

Είσαι αθλητικός τύπος;

Στην αρχή κατά τη γνώμη μου, ζήτα από το κατάστημα κάτι σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό για πέδιλα. Μπότα πάρε καινούρια 90 flex είναι καλά και θα την κρατήσεις μέχρι 2 χρόνια αν θα έχεις εξέλιξη. Αν δοκιμάσεις μπότα στα 100 flex και την αισθανθείς ότι σου κάθεται καλύτερα, προτίμησέ την.

Επίσης, προτίμησε τα κοντά πέδιλα (πχ ~1,65) θα σε βοηθήσει στην αρχή.

Από ρουχισμό πώς πας?

Αποφάσισε το μπάτζετ σου πρώτα και μετά μπορείς να επιλέξεις ανάλογα.

Καλησπέρα ,

Με λες αθλητικό τύπο . Από ρούχα ειμαι εντάξει . Σε μπότα μου πρότειναν μια 120 rossignol στα 200 ευρω. Πέδιλα θα ζητήσω να δω τι υπάρχει σε μεταχειρισμένο . Ευχαριστώ

• Like 1

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΚΙΕΡ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ( ΕΛΑΧΙΣΤΑ) ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΑ...

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΕΔΙΛΑ ΜΑΞΙΜΟΥΜ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ ΔΛΔ ΑΠΟ 1,70 Κ ΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΠΟΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΜΕ 90 ΦΛΕΞ ΓΑΙ ΑΡΧΗ ΛΟΓΩ ΚΙΛΩΝ

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΠΙΟ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ...

ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΔΛΔ ( ΜΙΚΡΑ ΠΕΔΙΛΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ Κ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ)

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΕΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΚΙΕΡ ΔΛΔ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ ΣΕ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ!!!

Θερμή παράκληση να μην γράφουμε μόνο με κεφαλαία.

Ευχαριστώ πολύ :)

Επειδή βρίσκομαι και εγώ στην ίδια ακριβώς θέση με τον Ant1Tsan και είμαστε επίσης και στον ίδιο σωματότυπο (1,80 ύψος,100 κιλά και 46 νούμερο παπούτσι) θα ήθελα να κάνω μερικές επιπλέον ερωτήσεις θεωρώντας ότι θα συμβάλουν και στο topic/thread.

Έχω καταλήξει σε μεταχειρισμένο στενό πέδιλο στο 1,70 (τέτοιο είναι και το νοικιάρικο) και καινούρια μπότα σε 90 ή 100 flex ανάλογα πως την αισθάνομαι και φυσικά την τιμή της.

Θέλω αρχικά να ρωτήσω αν είναι οκ αυτές οι επιλογές λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν με παίρνει οικονομικά να αλλάζω εξοπλισμό κάθε ένα ή δύο χρόνια και τι θα πρέπει να προσέξω στα μεταχειρισμένα πέδιλα. Επίσης ποια είναι η μέση τιμή σε ένα τέτοιο πέδιλο μεταχειρισμένο? Εγώ προσωπικά έχω βρει μεγάλες διακυμάνσεις, για παράδειγμα από 70 ευρώ μέχρι και 200.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις.

Βρες κάποιο κατάστημα που να το εμπιστευθείς... όσο γίνεται.Καλή τύχη

• Like 1

Ευχαριστώ πολυ όλους.

Τελικά κατέληξα & πήρα Rossignol μποτες ΑLIAS 100flex

Rossignol πεδιλα Pursuit 100 1,63m , Anon κρανος & Von Ziper μάσκα ... μαζί με μπατό και 2θήκες συνολο 620€

• Like 5