Jump to content
Sign in to follow this  
paulakos23@icloud.com

Νέος στην ορειβατική χιονοδρομία

Recommended Posts

Καλησπερα,σε όλλους και καλες γιορτες γεμάτες άφθονο χιόνι. Ειμαι νεος στο club και σκοπός μου ειναι να μαθω καποια πράγματα για το ορειβατικό ski-snowboard.γνωρίζοντας και κάνοντας αρκετά καλα snowboard. Αποφάσισα σιγα σιγα να ασχοληθώ με το ορειβατικό snowboard. Το θεμα ειναι οτι δεν γνωρίζω άτομα που κάνουν κατι αντιστοιχώ, αρα δεν θα εχω και παρεα που ειναι αρκετα σημαντική. Εεπίσης βλεπω για κατι συλλόγους, αν γραφτω σε εναν συλλογο θα μου μαθουν μονο τα βασικα , ή κατα καιρούς διοργανώνεται διαφορες αναβάσεις οπου παει όλλους ο σύλλογος. ;; Εξοπλισμό πιστεύω με λιγο καλο ψάξιμο βρίσκεις. Την παρεα ομως που την βρίσκεις; Ευχαριστω εκ το προτέρων 

Καλώς ήρθες. Εννοείται να ασχοληθείς γιατί σου ανοίγει άλλους ορίζοντες και αποκτάς πρόσβαση στα μη προσβάσιμα. Υπάρχουν κατά περιόδους διάφορα σχολεία χειμερινού βουνού - ορειβατικού ski/snb. Να μάθεις πως κινείσαι σε χειμερινό πεδίο, σωστό βάδισμα, kick turns, γρήγορες αποτελεσματικές αλλαγές απο φώκια σε mode κατάβασης αλλά και το πιο σημαντικό, να ενημερωθείς για τους κινδύνους του βουνού. Εξοπλισμό, και ειδικά σε split, τσούζει. Να υπολογίζεις για καινούργιο 1000-1200 ευρώ, μόνο το σανίδι. Second hand παίζουν αλλά είναι πολύ λίγα.

Όσον αφορά το κομμάτι της παρέας, το βουνό και τα social και καλή ώρα τα φόρουμ βοηθάνε. Σίγουρα θα βρεις κόσμο που θα "κολλήσετε".

Ελπίζω να βοήθησα.

• Like 4

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Καλώς ήρθες και καλές γιορτές

Πολύ σωστά τα λέει  Γιάννης, σε πάρα πολλά σπορ φύσης τα social και τα forum βοηθάνε πάρα πολύ, θα σου έλεγα να μη σταματήσεις να γράφεις και να ψάχνεις, που ξέρεις, κοντά σου ίσως μένει κάποιος με παρόμοια αναζήτηση που απλά ψάχνει παρέα.

Όμως θα σου έλεγα να προσέξεις διότι εκεί που τελειώνει το δωρεάν και η παρέα αρχίζει ο κίνδυνος και η λάθος εκμάθηση. Παράλληλα ο καλύτερος άνθρωπος, γνώστης ορειβατικού σκι και φίλος μπορεί να είναι εντελώς ακατάλληλος για να σε βγάλει στην κορφή ενός βουνού με ορειβατικά σκι την πρώτη φορά που τα φοράς. Για αυτόν είναι απλό το να βγάλει/βάλει φώκια* σε πάγο, να κολλησει τη δέστρα στο fix και να περάσει ένα σημείο με εγκάρσια που έχει εναλλαγές σουπα και πάγο κάθε μισό μέτρο, εσένα μπορεί να σου προκαλέσει τούμπες, θλάσεις και κρυπάγημα** αν δεν το έχεις κάνει προπόνηση και ο εξοπλισμός έχει έστω και το παραμικρό μειονέκτημα***.

Δεν ξέρω σε ποιο χιονοδρομικό είσαι κοντά αλλά αξίζει να πληρώσεις ένα δάσκαλο για "σωστό βάδισμα, kick turns, γρήγορες αποτελεσματικές αλλαγές απο φώκια σε mode κατάβασης" και θα προσθέσω και "τι κανω σε νταμάρι με 30 μοίρες κλίση?, τι κάνω σε σουπα με 30 μοίρες κλίση?, πως περνάω εγκάρσια κλίση? μέχρι ποια σημεία να τολμήσω να περάσω? ".  Τα πιο πολλά χιονοδρομικά έχουν γνώστες δασκάλους που με λίγα τηλέφωνα θα βρεις για μια - δυο ώρες που θα είναι υπερπολύτιμες ανά ευρώ. Πρέπει να το δεις σαν πρώτη μέρα σκι. Όλοι ξέρουν να το κάνουν, μόνο δάσκαλοι σκι μπορούν να στο μεταδώσουν σωστά.

Από εκεί και πέρα αν δεν ξεχάσεις το ποτέ μόνος, κινητό με κάποιον να ξέρει που είμαι, νερό κλπκλπ το μόνο που μένει είναι κάποιος να σου δείξει το πεδίο που είναι ασφαλές εκείνη τη μέρα. Πολύ πιθανό ο ίδιος δάσκαλος να μπορεί να δείξει τις πρώτες διαδρομές και ο Σύλλογος/φίλος/γνώρισα στο facebook τύπος να μπορεί να σε πάει με ασφάλεια σε κάποιες άλλες μια συγκεκρημένη μέρα. Όμως από εκεί και πέρα σε άλλα σημεία ή άλλη μέρα είσαι στο ΒΟΥΝΟ. Εκεί, οι σχολές χειμερινού βουνού ή ο έμπειρος γνώστης εμπιστοσύνης άξιος αρχηγός ομάδας είναι μονόδρομος.

Πάρε τηλέφωνο όλους τους Συλλόγους και τις σχολές βουνού. Παράλληλα πάρε τηλ τις σχολές σκι των χιονοδρομικών.  ΠαρνασσοΚαλαβρυτοΚαρπενησοΚαιμάκΒασιλίτσα θα βρεις στις σχολές να ξέρει να διδάξει ορειβατικό σκι, ίσως και σε πολλά άλλα. Μια ώρα μαζί του θα αξίζει πολλά.

*φώκια: θηλαστικό και εξοπλισμός ορειβατικού σκι. Αν αποφασίσει να μην συνεργαστεί με χιονοδρόμο δεν θα συνεργαστεί.

**όσοι κάνουν συχνά ορειβατικό σκι, έχουν έστω μια φορά πονέσει από το κρύο τα δάχτυλά τους στα όρια του κρυοπαγήματος

***όσοι κάνουν συχνά ορειβατικό σκι, έχουν αλλάξει ή θέλουν να αλλάξουν εξοπλισμό γιατί είχε ή απέκτησε κάποιο μειονέκτημα

• Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εύχομαι και εγω με την σειρά μου καλες γιορτες σε όλλους με υγεια και χαρα σε εσας και στους οικογένειες σας. Ευχαριστω παρα πολυ για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια που μου δώσατε. Βέβαια η πρωτη και η μοναδικού μου επιλογή ειναι να παω σε εναν σύλλογο διότι ειναι και οι μοναδικοί που εχουν την γνώση και την μεταδοτικότητα για κατι τετοιο. Μαλλον εγω εκανα λαθος στην Διατύπωση μου και εδωσα να καταλάβετε οτι δεν θα με διέφερε να παω σε ενα σύλλογο και οτι απλα ψαχνω καποιον ειδη γνωστή και έμπειρο να μου μαθει τα «κόλπα». Αυτο που ηθελα να πω ηταν οτι μετα απο τον συλλογο και τις βασικές γνώσεις που μπορει να δωσει καποιος(γιατι μετα ειναι θεμα πρωσοπικης εμπειρίας) αν ο σύλλογος έπειτα διοργανώνει διαφορες απόδρασης με διαφορα μέλη του συλλόγου ή εφοσον πας μαθεις σου δείξει ειναι στο δικο σου χερι με ποιον θα πας. Ευχαριστω και παλι