Jump to content
Al_Foutzin

Πωλείται τροφοδοτικό (psu)

Recommended Posts

Πωλείται το συγκεκριμένο τροφοδοτικό PurePower TR2 470w της γνωστής Thermaltake.

 

 

arrow.gifComplies with ATX 12V 2.0 Version.

arrow.gifSupport 6-pin PCI-Express, 4 SATA, and 20+4 pin connector.

arrow.gif PFC function, improved energy efficiency and reduced current load on AC delivery systems.

arrow.gifLow noise 12cm fan and mirror effect casing

arrow.gif Protections against Input Protection, Over Power, Over Voltage, Short-Circuit, and No Load Operation.

arrow.gif Safety / EMI Approvals: UL, CUL, TUV, CE, and CB certification. (For PFC Version)

UL, CUL, TUV, FCC, and CB certification. (For Non PFC Version)

 

για περισσότερες πληροφορίες το site

 

αρχική τιμή: 50 ευρώ.

 

Είναι αγορασμένο τον Νοέμβριο και χρησιμοποιείται από τότε. Είναι σε άριστη κατάσταση εξάλλου η συγκεκριμένη εταιρία το εγγυάται αυτό!

Το πουλάω γιατί χρειάζομαι ένα με μεγαλύτερη ισχύ (650watt).

 

 


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

έτσι είναι αλλάζεις κάρτα γραφικών

 

μετά θες τροφοδοτικό

 

μετά motherboard

 

και μετά ένα καινούργιο PC....


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

περίπου.. :angry: απλά μια δεύτερη καρτα θα του πέσει λίγο βαριά.. :D:angry:

 

Τελευταία αλλαγή και μετά δεν ξανασχολούμαι ( ;) λεμε τώρα) μέχρι το φθινόπωρο :P

 

 

50 ευρώ!! Για να βλέπω!

 

έτσι είναι αλλάζεις από εργένης παντρεμένος

 

μετά θες νέο αυτοκίνητο γιατι είστε πια τρεις.. (παδι ή πεθερά ο καθένας διαλέγει :D )

 

μετά σαλόνι και το δωμάτιο του παιδιού (πάλι παίζει και η πεθερά στο σχήμα :D )

και μετά ένα καινούργιο σπίτι....

 

 

 

 

σε κάθε ηλικία και διαφορετικά.. ;)


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορεις να το ντοπαρεις να βγαλει 650w??z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

είπαμe keep on doping.. :( αλλά στο ρεύμα δυστυχώς δεν έχει τέτοια παιχνίδια.. :rolleyes: Διότι μετά θα το πουλάω όλο το pc για τοστιέρα.. :unsure::(

 

50€ !!

 

 

 

 

 

 

(μα κανείς δεν θέλει ένα όμορφο τροφοδοτικό..?? :blink: )


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με το PurePower TR2 470w δίνω και ένα παλιο τροφοδοτικό 270w ! ;)

50€


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ξανα το pure power να παρεις στα 600 η 650.


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το νου σας......!Νεοι ιοι χτυπουν......τα pc μας.....! :)

 

Παρακαλώ διαβάστε προσεχτικά και δράστε ανάλογα !!!!!

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΟΡΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΙΟΥΣ.

 

Κάποιος σου στέλνει μια ωραία προστασία οθόνης

(screensaver) των The Budweiser Frogs,

και αν την κατεβάσεις τα έχεις χάσει όλα!

 

Καταστρέφεται ο σκληρός σου δίσκος και κάποιος άλλος

στο διαδίκτυο αναλαμβάνει τα ονόματα (username) και

κωδικούς (password).

 

ΑΡΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ!!!!!

 

Ο ιός αυτός είναι σε κυκλοφορία μόλις την Δευτέρα.

 

Αυτές οι πληροφορίες δώθηκαν την Τρίτη πρωΐ από την

Microsoft.

 

Η Microsoft τον ονόμασε ως τον πιο βλαβερό που

κατασκευάστηκε ποτέ!!!!

 

Ο ιός αυτός ανακαλύφθηκε από την McAfee την Τετάρτη.

Αντίδοτο δεν βρέθηκε ακόμα. Ο ιός καταστρέφει το

βootsector του σκληρού, όπου είναι αποθηκευμένες όλες

οι ζωτικές πληροφορίες του υπολογιστή.

 

Λειτουργεί καθεξής: αποστέλνει τον εαυτό του αυτόματα

σε όλες τις διευθύνσεις, που βρήκε στο βιβλίο

διευθύνσεων, υπό το όνομα: 'A VirtualCard forYou'

 

Όταν ανοιχτεί η εικονική κάρτα, μπλοκάρει ο

υπολογιστής και ο χρήστης πρέπει να κάνει καινούργιο

boot..

 

Όταν μετά πατηθούν τα Ctrl + Alt + Del ή το Esc, ο ιός

καταστρέφει το bootsector: το τέλος για τον σκληρό.

 

Σύμφωνα με το CNN ο ιός έσπειρε την Πέμπτη τον πανικό

.

 

Μην ανοίξεις, λοιπόν, κανένα e-mail με τίτλο 'A

virtual Card for You'.

 

Μόλις λάβεις κάτι τέτοιο, παρακαλώ διέγραψέ το αμέσως.

 

 

Κατά τ' άλλα ανακοίνωσε η Intel την ύπαρξη ενός άλλου,

πολύ καταστρεπτικού ιού.

 

Όποιος λάβει ηλεκτρονικό γράμμα με τίτλο 'An Internet

Flower for You', ας σβήσει και αυτό. Ο ιός αυτός

καταστρέφει όλα τα dynamic Link

libraries Files (dll).

 

Ο υπολογιστής μετά την προσβολή δεν μπορεί να

εκκινήσει!!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πήρα το Corsair HX 620w..πετάει!

 

50 ευρώ και το 270w δώρο!

 

 

σε 6-8 μηνες θα καταλαβεις οτι δεν επρεπε να προδοσεις την thermaltake:P


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπερβάλεις νομίζω βρε αργεντίνε.. :) Την corsair την εμπιστεύομαι όσο και την thermaltake.

 

Εξάλλου δν ζωρίζεται και πολύ το νέο, πάνω σε αυτά τρέχει:

cpu: Intel Core Duo 2 E6560 2.33GHz

mobo: Asus P5N-E SLI (latest bios)

gpu: 1x ECS 9600GT + 1x Biostar 9600GT

HDD: Seagate Barracuda 7200.10 300GB

psu: Corsair HX 620w (sli certificated)

OS: Linux Ubuntu 7.10 & Windows XP Service Pack 3

 

 

 

over-poulover είσαι εντελώς off-topic αλλά και αυτό που γράφεις πρέπει να το έχω δει να κυκλοφορεί τα τελευταια χρόνια με αρκετές παραλλαγές..οπότε δν τίθεται θέμα κινδυνου :P:)

 

 

Φιλικα

 

50euro+δώρο μην ξεχνιόμαστε!


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ένα από τα spam chain mail που κυκλοφορούν στο δίκτυο κατά χιλιάδες.

 

Τούτου λεχθέντος, καλό είναι όσοι χρησιμοποιείτε ακόμα windows :) να είστε πολύ προσεκτικοί με το τι κατεβάζετε!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

η motherboard κανει παπαδες,αυτην εχω κ εγω σπιτι στο game pc. Απλα η Corsair με εχει κρεμασει σε hardware μερικες φορες.Οπως και να εχει ειναι εμπιστη οτι και να λεμε και στο κατω κατω παντα εχει σημασια η χρηση του μηχανιματος. Να σε ενημεροσω πως στην περιπτοση που θα κανεις το sli η motherboard εχει πανω ενα μικρο board (ενα κοκκινο,οπως ειχαν πανω οι προτες sli motherboard) θα πρεπει να το βγαλεις να το κανεις rotate και να το ξαναβαλεις στην θεση του.

 

 

ps:προσθεσε και ενα vista να νιωσεις directx 10 με την 9600 ;)


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να σε ενημεροσω πως στην περιπτοση που θα κανεις το sli η motherboard εχει πανω ενα μικρο board (ενα κοκκινο,οπως ειχαν πανω οι προτες sli motherboard) θα πρεπει να το βγαλεις να το κανεις rotate και να το ξαναβαλεις στην θεση του.

 

 

yes yes I know..I now experience the SLI world.. :(;)


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
σε 6-8 μηνες θα καταλαβεις οτι δεν επρεπε να προδοσεις την thermaltake:P

 

Δεν μου λεγες καλύτερα τα νούμερα του λόττο?? :lol:

 

Σήμερα τα ξημερώματα κάηκε.. :)

 

Στην αρχή θεώρησα πως κάηκε η μητρική αλλά μετα απλά άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα το προηγούμενο thermaltake TR2 470W και τώρα δουλεύει κανονικά.. :lol:

 

Ας είναι καλά και το RMA του πλαισίου.. :lol:


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
σε 6-8 μηνες θα καταλαβεις οτι δεν επρεπε να προδοσεις την thermaltake:P

 

12 Μαΐου- 21 Νοεμβριου

 

Ιιιιιι!!!! :blink: :blink: 6 μηνες, 6 μερες 6 ωρες το σημα του Εωσφορου... :P Ουτε 8 μηνες δεν κρατησε...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 Μαΐου- 21 Νοεμβριου

 

Ιιιιιι!!!! :blink::lol: 6 μηνες, 6 μερες 6 ωρες το σημα του Εωσφορου... :lol:

 

:blink::P


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα τα ξημερώματα κάηκε.. :blink:

Στην αρχή θεώρησα πως κάηκε η μητρική αλλά μετα απλά άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα το προηγούμενο thermaltake TR2 470W και τώρα δουλεύει κανονικά.. :P

Ας είναι καλά και το RMA του πλαισίου.. :blink:

 

 

πάω στοίχημα ένα 50άρικο, ρε Al Foutzin, ότι δεν έχεις UPS ή έστω surge protection στην τροφοδοσία σου .....

απάντησε μου ειλικρινά .... έχεις ? ναι ή όχι ?

 

 

τα τροφοδοτικά καίγονται από υπερτάσεις .... όταν η γραμμή τροφοδοσίας τους δεν είναι εξοπλισμένη με

μη γραμμική ηλεκτρική αντίσταση (varistor) (που μειώνει την τάση άγοντας μεγάλο ποσό ρευματος στην γείωση ....)

 

άκου κάποιον που χειρίζεται μηχανήματα πολλών πολλών εκατομμυρίων ..... και όχι πλακέτες από PC ......


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
πάω στοίχημα ένα 50άρικο, ρε Al Foutzin, ότι δεν έχεις UPS ή έστω surge protection στην τροφοδοσία σου .....

απάντησε μου ειλικρινά .... έχεις ? ναι ή όχι ?

 

ωπα ωπα ψυχραιμία panpanou :P

Γιατί να μην σου απαντήσω ειλικρινά?

 

Όχι δεν έχω ups και μετα το σημερινό είναι στις αμεσες προταιρεότητες μου για αγορά.. :blink: Απλά τα τελευταία 15 χρόνια στην συγκεκριμένη πρίζα έχουν λειτουργησει δεκάδες pc (εκατομμυρίων και μη :lol: ) και πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο..

 

 

Thanks πάντως για την συμβουλή! :lol:

 

Φιλικα

Al_Foutzin

 

υγ: Βέβαια τη στιγμη που έγινε χθες το βράδυ, ακριβώς εκείνη τη στιγμή μια πολύ δυνατη ριπή ανέμου "χτύπησε" στο σπίτι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επηρεασει.. :blink:


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ωπα ωπα ψυχραιμία panpanou :lol:

Γιατί να μην σου απαντήσω ειλικρινά?

 

πλάκα σου κάνω βρε κάνω αλλά δεν την έπιασες ..... :lol:

 

 

Όχι δεν έχω ups και μετα το σημερινό είναι στις αμεσες προταιρεότητες μου για αγορά.. :blink: Απλά τα τελευταία 15 χρόνια στην συγκεκριμένη πρίζα έχουν λειτουργησει δεκάδες pc (εκατομμυρίων και μη :lol: ) και πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο..

 

χαίρομαι που είσαι ειλικρινής .... δεν θα σου πάρω το 50άρικο (καθότι άφραγκος φοιτητής !!! :lol: ) αλλά θα κεράσεις μια μπύρα όποτε σε δω .....

λοιπόν, ένας φοιτητής Φυσικής (και απ' ότι φαίνεται από τα γραπτά του στα ποστς - καλός) .... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να λέει ..."πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο" :blink: επειδή στο παρελθόν "έχουν λειτουργήσει στην πρίζα δεκαδες PC "....

γνωρίζεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από εμένα ότι το κάθε συμβάν είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ .... τα διδάχτηκες στην Θεωρία των Πιθανοτήτων ....

 

Thanks πάντως για την συμβουλή! :lol:

 

δεν κάνει τίποτα

πλήρωσα πολλές χιλιάδες ευρω .... ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ !!!!

 

υγ: Βέβαια τη στιγμη που έγινε χθες το βράδυ, ακριβώς εκείνη τη στιγμή μια πολύ δυνατη ριπή ανέμου "χτύπησε" στο σπίτι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επηρεασει.. :P

 

αυτό είναι ΟΝΤΩΣ θέμα για συζήτηση !!!!

πως νομίζεις εσύ ότι θα μπορούσε να επηρεάσει την τάση ?

 

 

και πού' σαι?

πολλοί από τους καθηγητές σου στο Πανεπιστήμιο είναι φίλοι μου ..... πρόσεξε τι θα απαντήσεις ... !!! :lol: :LOL:


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P panpanou ενας και μοναδικός!

 

 

πλάκα σου κάνω βρε κάνω αλλά δεν την έπιασες ..... tongue.gif

 

my fault αλλά έχω κοιμηθεί λίγο και είμαι ολίγον "κουδούνι" οπότε δεν τα πιάνω με την μία.. :lol:

 

 

 

χαίρομαι που είσαι ειλικρινής .... δεν θα σου πάρω το 50άρικο (καθότι άφραγκος φοιτητής !!! biggrin.gif ) αλλά θα κεράσεις μια μπύρα όποτε σε δω .....

λοιπόν, ένας φοιτητής Φυσικής (και απ' ότι φαίνεται από τα γραπτά του στα ποστς - καλός) .... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να λέει ..."πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο" rolleyes.gif επειδή στο παρελθόν "έχουν λειτουργήσει στην πρίζα δεκαδες PC "....

γνωρίζεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από εμένα ότι το κάθε συμβάν είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ .... τα διδάχτηκες στην Θεωρία των Πιθανοτήτων ....

 

Σωστό αλλά πολλές φορές στην συμπεριφορά των υπολογιστών μου έχει τύχει να καταρρίπτονται οι νόμοι των πιθανοτήτων.. και με φαντασμαγορικό τρόπο!

Με το ότι τα τελευταία 15 χρόνια η πρίζα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα δεν σημαίνει πως το πρόβλημα δεν είναι στην πρίζα (στατιστικα) αλλα είτε στο τροφοδοτικο είτε στο δίκτυο της ΔΕΗ πρίν την πρίζα?.. Εγω έτσι θα το σκεφτόμουν.. Σίγουρα κάθε συμβαν είναι ανεξάρτητο αλλά στατιστικά η πρίζα έχει 0% στις περιπτώσεις αστοχίας ή προβλήματος μέχρι τώρα..

 

αυτό είναι ΟΝΤΩΣ θέμα για συζήτηση !!!!

πως νομίζεις εσύ ότι θα μπορούσε να επηρεάσει την τάση ?

 

Νομίζω με πολλούς και διάφορους τρόπους..

Πολύ πρόχειρα:

Ο αέρας μεταφέρει μεταξύ άλλων και φορτισμενα σωματίδια, ειδικά σε μια ατμόσφαιρα με αρκετη υγρασία (νομίζω χθες ήταν πάνω από 60%) αυτά τα σωματίδια μπορούν να δημιουργήσουν στατικό ηλεκτρισμό που κάνει "θαύματα". Θα δωσω ένα πρόσφατο συμβαν σαν παράδειγμα, την προηγούμενη βδομάδα στο εργαστήριο ηλεκτρομαγνητισμου στο πανεπιστημιο παραλιγό να καει ένα ηλεκτρόμετρο απο βίαιη εκκένωση φορτίου μέσα στο καλώδιο (τα καλώδια ακόμα και όταν έχουν κλείσει οι συσκευές φέρουν φορτίο) σε περιβάλλον αυξημένης υγρασίας (>70% μετρημένη). Ευτυχώς το σώσαμε αλλα μας βγήκε η πίστη.. :blink:

 

Ακόμα και η μετατόπιση καλωδίων από τον δυνατό αερα σε μια κολώνα πιο μακρια από το σπίτι μου θα μπορούσε να δημιουργήσει υπερφόρτωση και αυτη να "περάσει" στο σπίτι μέσω του δικτύου..

 

και πού' σαι?

πολλοί από τους καθηγητές σου στο Πανεπιστήμιο είναι φίλοι μου ..... πρόσεξε τι θα απαντήσεις ... !!! tongue.gif biggrin.gif

 

ωχ θα έχω το νού μου.. :lol::lol::blink:

 

 

 

 

αλλά θα κεράσεις μια μπύρα όποτε σε δω .....

όποτε θέλεις! :lol:


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
πάω στοίχημα ένα 50άρικο, ρε Al Foutzin, ότι δεν έχεις UPS ή έστω surge protection στην τροφοδοσία σου .....

απάντησε μου ειλικρινά .... έχεις ? ναι ή όχι ?

 

 

τα τροφοδοτικά καίγονται από υπερτάσεις .... όταν η γραμμή τροφοδοσίας τους δεν είναι εξοπλισμένη με

μη γραμμική ηλεκτρική αντίσταση (varistor) (που μειώνει την τάση άγοντας μεγάλο ποσό ρευματος στην γείωση ....)

 

 

εμένα μου έχει καεί τροφοδοτικό (thermaltake 650 W) σε pc, το οποίο ήτaν πάνω σε ups.

 

Πολλές φορές τα τροφοδοτικά δεν καίγονται μόνο απο υπέρταση. το πιο συνιθισμένο είναι οι πυκνωτές μετά την γέφυρα να χαλάνε. συνήθως χάνουνε τα υγρά τους απο τις υψηλές θερμοκρασίες (είναι ηλεκτρολυτικοί) και δεν μπορούν να κάνουν εξομάλυνση, άρα συνεχές ρεύμα πάπαλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
εμένα μου έχει καεί τροφοδοτικό (thermaltake 650 W) σε pc, το οποίο ήτaν πάνω σε ups.

 

Πολλές φορές τα τροφοδοτικά δεν καίγονται μόνο απο υπέρταση. το πιο συνιθισμένο είναι οι πυκνωτές μετά την γέφυρα να χαλάνε. συνήθως χάνουνε τα υγρά τους απο τις υψηλές θερμοκρασίες (είναι ηλεκτρολυτικοί) και δεν μπορούν να κάνουν εξομάλυνση, άρα συνεχές ρεύμα πάπαλα...

 

 

σωστός.

 

το θέμα είναι ότι κάθε πυκνωτής έχει μια ονομαστική τάση λειτουργίας και μια χωρητικότητα (μFarad).

Όταν δέχεται παραπάνω τάσεις, το διηλεκτρικό αυξάνει την θερμοκρασία του, αλλά έτσι ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ και η θερμοκρασία του ελαστικού που υπάρχει

στην κάτω μεριά του πυκνωτή (ο κατασκευαστής βάζει λάστιχο και όχι ρητίνη για να μη γίνει μπουμ όταν "σκάει" ένας πυκνωτής ...)

 

έτσι λοιπόν συνεχείς υπερτάσεις --> επανειλημμένα επεισόδια αύξησης της θερμοκρασίας του διηλεκτρικού υλικού --> φθορά λόγω ξήρανσης του ελαστικού του πυκνωτή --> σκάσιμο του πυκνωτή και διαρροή του διηλεκτρικού υλικού .....

 

 

 

οι πυκνωτές γιαυτό τον λόγο υπάρχουν ... για να απορροφούν τις υπερτάσεις ....

βεβαίως ΚΑΙ μπορεί να υπάρχει αστοχία του υλικού και να σκάσει ένας πυκνωτής με τις πρώτες φορές χρήσης του ...

 

ασυζητητί όμως όσο πιο πολύ εκετεθειμένος είναι σε υπερτάσεις τόσο πιο στατιστικά πιθανό είναι ότι θα σκάσει .....


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...