Jump to content
bujinkan

ELAN AMPHIBIO new technology

Recommended Posts

Η elan παρουσιαζει για το ετος 2011-2012 μια νεα τεχνολογια

Συνδυαζει camber profile και rocker profile χωριζοντας πλεον τα πεδιλα σε δεξι και αριστερο

Παρακατω 2 βιντεακια οπως επισης και το site

 

Εlan amphibio λοιπον....

 

YouTube Video ->

 

YouTube Video ->

 

http://amphibio.elanskis.com/pc.asp#xpath=#xpathid=#lang=eng


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Luka Grilc στην παρουσιαση του επισημαινει την προσπαθεια της εταιριας να δημιουργησει ευνοικες συνθηκες αποκτησης του νεου ski .

Oριζει λοιπον σαν τιμη λιανικης τα 749 euro . Και τα δυο trailer εξηγουν τις τεχνολογιες και τα υλικα που ειναι ενσωματωμενα στο ski .

 

Η ερωτηση που απευθυνω προς ολα τα μελη και τους επισκεπτες ειναι η ακολουθη :

 

Ειστε διατεθειμενοι να δαπανησετε 749 euro για την αποκτηση ενος πολυ καλου ski ? Σε αυτο το price-point κινουνται με αντιστοιχης ποιοτητας

και τεχνολογιας πεδηλα ολες οι εταιρειες ...προσφεροντας εναλλακτικες στα 700 -650- 600lady euro αντιστοιχα ***.[ 2οtrailer > 3.30 ]

 

 

***oi εναλλακτικες οπως επισημαινεται στο trailer απο τον Luka Grilc αφορουν το δευτερο , τριτο και τεταρτο πεδηλο της συγκεκριμενης συλλογης .

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Luka Grilc στην παρουσιαση του επισημαινει την προσπαθεια της εταιριας να δημιουργησει ευνοικες συνθηκες αποκτησης του νεου ski .

Oριζει λοιπον σαν τιμη λιανικης τα 749 euro . Και τα δυο trailer εξηγουν τις τεχνολογιες και τα υλικα που ειναι ενσωματωμενα στο ski .

 

Η ερωτηση που απευθυνω προς ολα τα μελη και τους επισκεπτες ειναι η ακολουθη :

 

Ειστε διατεθειμενοι να δαπανησετε 749 euro για την αποκτηση ενος πολυ καλου ski ? Σε αυτο το price-point κινουνται με αντιστοιχης ποιοτητας

και τεχνολογιας πεδηλα ολες οι εταιρειες ...προσφεροντας εναλλακτικες στα 700 και 650 euro αντιστοιχα ***.

 

 

***oi εναλλακτικες οπως επισημαινεται στο trailer απο τον Luka Grilc αφορουν το δευτερο και τριτο πεδηλο της συγκεκριμενης συλλογης .

Καλα ετσι και αλλιως αλλο η προτεινομενη τιμη και αλλο ποσο τελικα θα τα δινουν τα μαγαζια

Ηδη πετυχα γερμανικο μαγαζι που δινει το amphibio waveflex14 στα 690 ευρω

 

Και σιγουρα το φθινοπωρο του 11 θα πεσουν ακομα

Υπολογιζω σε κανα 600αρι max.

 

Για εμενα το πιο βασικο δεν ειναι η τιμη,αλλα αν η νεα αυτη τεχνολογια ειναι οντως κατι πρωτοποριακο,κατι που θα αλλαξει τα δεδομενα του σκι μεχρι σημερα

Edited by bujinkan

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλα ετσι και αλλιως αλλο η προτεινομενη τιμη και αλλο ποσο τελικα θα τα δινουν τα μαγαζια

Ηδη πετυχα γερμανικο μαγαζι που δινει το amphibio waveflex14 στα 690 ευρω

 

Και σιγουρα το φθινοπωρο του 11 θα πεσουν ακομα

 

Υπολογιζω σε κανα 600αρι max.

 

Νατο το συμπτωμα ....φιλε bujinkan.

 

Λες οτι πετυχες ...ηδη καλυτερη τιμη οταν η επισημη ELAN οριζει για το amphibio waveflex14 στα 690 ευρω

αυτη την τιμη στο trailer = ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΚΠΤΩΣΗ ...αλλα δεν το προσεχεις και δεν ακους

τι ακριβως λεει ο εκπροσωπος της εταιριας .

 

Συνεχιζω τον συλλογισμο ....

Αν το ιδιο μοντελλο = amphibio waveflex14 στα 690 ευρω/ ο Ελληνας καταστηματαρχης στο προσφερει στα 600 ευρω το Σεπτεμβρη

δηλαδη κανει εκπτωση της ταξης του 15% ...οι πιθανοτητες να κανεις μεταβολη ειναι κατα τη γνωμη μου υψηλες ...ενω την ιδια στιγμη

η τιμη των 600 euro που εκτιμας / πιθανολογεις οτι θα βρεις στη Γερμανια την ιδια εποχη θεωρειται εκ των προτερων ευκαιρια ....

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νατο το συμπτωμα ....φιλε bujinkan.

 

Λες οτι πετυχες ...ηδη καλυτερη τιμη οταν η επισημη ELAN οριζει για το amphibio waveflex14 στα 690 ευρω

αυτη την τιμη στο trailer = ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΚΠΤΩΣΗ ...αλλα δεν το προσεχεις και δεν ακους

τι ακριβως λεει ο εκπροσωπος της εταιριας .

 

Συνεχιζω τον συλλογισμο ....

Αν το ιδιο μοντελλο = amphibio waveflex14 στα 690 ευρω/ ο Ελληνας καταστηματαρχης στο προσφερει στα 600 ευρω το Σεπτεμβρη

δηλαδη κανει εκπτωση της ταξης του 15% ...οι πιθανοτητες να κανεις μεταβολη ειναι κατα τη γνωμη μου υψηλες ...ενω την ιδια στιγμη

η τιμη των 600 euro που εκτιμας / πιθανολογεις οτι θα βρεις στη Γερμανια την ιδια εποχη θεωρειται εκ των προτερων ευκαιρια ....

Exεις δικιο μετα ειδα ξανα το βιντεο με την τιμη για τα 14.

Μα δεν κανω καμια συγκριση μεταξυ μαγαζιων ελληνικων με αντιστοιχα εξωτερικου

Μιλαω γενικα για τιμες,λεγοντας πως πιστευω η τιμη ενος σκι μετα απο λιγους μηνες θα απεχει απο την προτεινομενη αρχικη

Τωρα για το 14 το οποιο η προτεινομενη ειναι 690,πιστευω οτι θα το βρει καποιος στα 550 ευρω το φθινοπωρο.


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Exεις δικιο μετα ειδα ξανα το βιντεο με την τιμη για τα 14.

Μα δεν κανω καμια συγκριση μεταξυ μαγαζιων ελληνικων με αντιστοιχα εξωτερικου

Μιλαω γενικα για τιμες,λεγοντας πως πιστευω η τιμη ενος σκι μετα απο λιγους μηνες θα απεχει απο την προτεινομενη αρχικη

Τωρα για το 14 το οποιο η προτεινομενη ειναι 690,πιστευω οτι θα το βρει καποιος στα 550 ευρω το φθινοπωρο.

 

Η προσωπικη μου εκτιμηση ...για τον Ελληνα Καταναλωτη /Χιονοδρομο ειναι οτι και στα 550 euro θα κανει μεταβολη ....

 

Ηδη εξελισσεται ενα virtual ψηφιακο παζαρι ... και εξακολουθω να επιμενω ,για να διαπιστωσω ...σε ποιο σημειο

πρεπει να φτασει το προιον [ που με αντικειμενικο ενθουσιασμο αποκαλεις ....αυτο ειναι ski ] προκειμενου

να πραγματοποιηθει η αγορα του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η προσωπικη μου εκτιμηση ...για τον Ελληνα Καταναλωτη /Χιονοδρομο ειναι οτι και στα 550 euro θα κανει μεταβολη ....

 

Ηδη εξελισσεται ενα virtual ψηφιακο παζαρι ... και εξακολουθω να επιμενω ,για να διαπιστωσω ...σε ποιο σημειο

πρεπει να φτασει το προιον [ που με αντικειμενικο ενθουσιασμο αποκαλεις ....αυτο ειναι ski ] προκειμενου

να πραγματοποιηθει η αγορα του.

Πραγματικα σηκωνω τα χερια ψηλα.

Εισαι εντελως ακυρος

Εγω ξεκινησα ενα νεο θεμα για την καινουργια σειρα της ελαν με σκοπο την ανταλαγη αποψεων

Μπαινεις εσυ μεσα και ξεκινας να μιλας για τιμες,για virtual παζαρια για τον ελληνα χιονοδρομο και για το οτι αποκαλω με αντικειμενικο ενθουσιασμο οτι αυτο ειναι σκι...

Ελα χριστε και παναγια.....

 

Και αλλη μια φορα μπας και εμπεδωσεις

 

Α) προσωπικα δεν με νοιαζει η τιμη,ουτε η αρχικη ουτε ποσο θα πεσει ουτε απο που θα το παρω( αν το γουσταρω θα το παρω οσο και να κανει ,απλα τα πραγματα)

 

Β) Δεν ειμαι ουτε μετοχος της elan ουτε εμπορος για να εξυμνω ενα προιον, θα κρινω καποιο προιον ειτε θετικα ειτε αρνητικα οταν εχω ιδια γνωμη.

 

Υγ) ξαναδιαβασε ποιος εγραψε οτι αυτο ειναι σκι,και μετα ελα να μου πεις εμενα οτι εγω δεν προσεχω τι λεει το βιντεο.


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πραγματικα σηκωνω τα χερια ψηλα.

Εισαι εντελως ακυρος

Εγω ξεκινησα ενα νεο θεμα για την καινουργια σειρα της ελαν με σκοπο την ανταλαγη αποψεων

Μπαινεις εσυ μεσα και ξεκινας να μιλας για τιμες,για virtual παζαρια για τον ελληνα χιονοδρομο και για το οτι αποκαλω με αντικειμενικο ενθουσιασμο οτι αυτο ειναι σκι...

Ελα χριστε και παναγια.....

 

Και αλλη μια φορα μπας και εμπεδωσεις

 

Α) προσωπικα δεν με νοιαζει η τιμη,ουτε η αρχικη ουτε ποσο θα πεσει ουτε απο που θα το παρω( αν το γουσταρω θα το παρω οσο και να κανει ,απλα τα πραγματα)

 

Β) Δεν ειμαι ουτε μετοχος της elan ουτε εμπορος για να εξυμνω ενα προιον, θα κρινω καποιο προιον ειτε θετικα ειτε αρνητικα οταν εχω ιδια γνωμη.

 

Υγ) ξαναδιαβασε ποιος εγραψε οτι αυτο ειναι σκι,και μετα ελα να μου πεις εμενα οτι εγω δεν προσεχω τι λεει το βιντεο.

 

Κανεις δεν εκρινε αρνητικα το ski .

Ανταλλαγη αποψεων για το αν θα λειτουργει το ski εστιαζεται σε ενα και μονο σημειο .

Αυτο ειναι η ...επαναφορα μιας παλιας ιδεας που αφορουσε ski με αριστερο -δεξι πεδηλο = διαφορετικο sidecut των εσωτερικων γωνιων .

Στα πεδηλα των :rolleyes: ς, η ιδεα αγοραστικα δεν δικαιωθηκε . Προσπαθειες εξισου μεγαλων εταιριων ...η τελευταια εγινe to 90 απο την Dynastar

δεν εκανε τη διαφορα .

Αφορουσε πεδηλα που ειχαν μηκος 185-187-192-197-200 202-205 και sidecut 87-65-78 περιπου ....

Στα συγχρονα carving οπου το ζητουμενο ειναι το πατημα και η ισομερης φορτιση και των δυο γωνιων ....μοιαζει δυσκολο ski με διαφορετικο

εσωτερικο και εξωτερικο sidecut να μπορουν να οδηγηθουν με τον τροπο που γνωριζουμε .

Μπορει θαυμασια να εχουν αποδοση για οσους σκιαρουν με την κλασσικη τεχνικη φορτισης του ενος ski .

 

Η λυση που ενδεχομενα ειναι ενδιαφερουσα και ειναι ορατη στο ski της παρουσιασης ειναι οτι το WAVEFLEX δεν ειναι τοποθοτημενο εγκαρσια

αλλα πλαγια προς τις εσωτερικες γωνιες . Ισως αυτη η τοποθετηση δημιουργει συνθηκες ισοροπημενης φορτισης και αλλαζει τη συμπεριδφορα του ski

σε επιπεδο στρεψης . Η τοποθετηση ενισχυτικων υλικων και επενδυσεων πανω στην ξυλεια σε 30 η 45 μοιρες βελτιωνει την στρεπτικη ακαμψια του ski .

To τεκμηριο αυτο ισχυει για την χιονοδομικη βιομηχανια απο το 1970 ....

 

αν το γουσταρω θα το παρω οσο και να κανει ,απλα τα πραγματα

Αυτη ειναι η απαντηση που περιπου περιμενα .

Στην παρουσιαση που ανοιξες ,κανεις δεν ακυρωσε ουτε την εταιρια ,ουτε την ιστορια της ,ουτε τον εκπροσωπο της στο trailer .

 

Εγω ,εκανα μια ερωτηση ...και ηταν απλη .

ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΟΣ-ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SKI ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ BRAND

ΠΟΥ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ Η ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ .

 

Οπως διαμορφωσες γνωμη ...ετσι διαμορφωσα και εγω ,ο καθενας μας για αυτο που τον ενδιαφερει .

Η ερωτηση λοιπον επαναδιατυπωνεται ειναι διατεθειμενος ο Ελληνας χιονοδρομος να κανει αγορες προηγμενης ποιοτητας και τεχνολογιας στην τιμη που πωλουνται

στην ευρωπαικη αγορα η θα επιμενει να αγορασει ποιοτητα και επιδοση Ferrari σε τιμη Punto ?

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η ερωτηση λοιπον επαναδιατυπωνεται ειναι διατεθειμενος ο Ελληνας χιονοδρομος να κανει αγορες προηγμενης ποιοτητας και τεχνολογιας στην τιμη που πωλουνται

η Θελει να αγορασει Ferrari σε τιμη Punto...!??

 

α) δεν ξερω

β) δεν με απασχολει κιολας


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
α) δεν ξερω

β) δεν με απασχολει κιολας

 

 

Ευχαριστω θερμα ...με εχεις καλυψει σε ολα τα επιπεδα .

 

Απο ολες τις εταιρικες παρουσιασεις λειπει μονιμα το τριτο...video ,που ειναι και το πιο συναρπαστικο .

 

VIDEO # 3 # ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

 

Ο εκπροσωπος της εταιριας λεει ....Δεν τα Κοστολογουμε ....Τα φτιαξαμε και Τα Χαριζουμε .

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο αυτο που φαινεται να παρουσιαζει η elan στο video δεν το εχουμε δει ξανά...

αν και στην αρχή στο μυαλο μου γυριζε το same shit diffrent day... στη μέση του βίδεο (οπου το σταματησα κιολας) αλλάζει λιγο τα δεδομένα... η έξω ακμή έχει ρόκερ ενω οι εσωτερικές όχι!

λοιπόν

πολύ θα ηθελα να δοκιμάσω ενα ζευγάρι σκι που το μέσα πέδιλο θα πατάει η ακμη του σε μικροτερο μήκος απο το εξω... αν πατας και τα 2 ποδια σωστα θα γίνεται της πόρνης το στρίψιμο χαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οπως διαμορφωσες γνωμη ...ετσι διαμορφωσα και εγω ,ο καθενας μας για αυτο που τον ενδιαφερει .

....

Κι εγω, κι εγω.... :P
...

Η ερωτηση λοιπον επαναδιατυπωνεται ειναι διατεθειμενος ο Ελληνας χιονοδρομος να κανει αγορες προηγμενης ποιοτητας και τεχνολογιας στην τιμη που πωλουνται

στην ευρωπαικη αγορα η θα επιμενει να αγορασει ποιοτητα και επιδοση Ferrari σε τιμη Punto ?

 

Κατ'αρχην... επαναδιατυπωνεις 2 ερωτησεις και οχι μια...

 

Αντιστρεφοντας τη σειρα τους...

 

...θα επιμενει να αγορασει ποιοτητα και επιδοση Ferrari σε τιμη Punto ?
Η ερωτηση φυσικα ειναι ρητορικη. Η απαντηση ειναι προειλημενη απο τον ερωτοντα με σκοπο... να μειωσει τους πιθανους πελατες του... :blink:

 

... ειναι διατεθειμενος ο Ελληνας χιονοδρομος να κανει αγορες προηγμενης ποιοτητας και τεχνολογιας στην τιμη που πωλουνται

στην ευρωπαικη αγορα?

Ας μπουμε λοιπον στο ζουμι της υποθεσης... ΠΟΣΟ κοστιζει η προηγμενη ποιοτητα και τεχνολογια επιπλεον της υπαρχουσας ποιοτητας και τεχνολογιας;

 

Τι προσπαθει να αποσβεσει η καθε εταιρεια στο καινουριο προϊον?

 

Εισαι στην μοναδικη θεση να μας δωσεις απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα.

 

Τι ποσοστο των εξοδων μιας εταιρειας σκι ειναι το R&D? Οταν μιλαμε για συνολικα εξοδα, υλικων, εργατικων, management overhead, marketing, τι ποσοστο παει στο R&D? 1%, 3%, 5%, 10%, 20%, 30%? Δεν μιλαμε δα και για την Intel η τη Pfizer...

 

Aν (λεμε αν...) το κοστος του incremental R&D (γιατι ενα standard R&D budget, υπαρχει... αυτο το..εξτρα, για το project με το περιεργο sidecut και κατασκευη) ειναι 5€/σετ σκι σε ενα κοστος κατασκευαστη 100€ (γελαμε??) γιατι να πληρωσει ο καταναλωτης 200 και 300 € επι πλεον?

 

Η απαντηση ειναι απλη και την ξερει ο καθε μαρκετινιστας που αξιζει το μισθο του.

 

Impulse buying!

 

Το θελω του γκατζετακια, το θελω του σκιερ που δεν θελει να παρδεχτει οτι δεν φταινε... τα σκι του... :) το θελω του δηθεν που η τελευταια λεξη δεν ειναι αρκετη, μονο το καλυτερο γι'αυτον, γιατι ειναι 'απαιτητικος'...

 

Εκει που σταματαει η λογικη value for money αρχιζει αυτη η λογικη.

 

Και εκει ειναι τα λεφτα... ;)

 

MSRP (Manufacturer's Suggested Retail Price) ειναι ενας μυθος που προσπαθει η καθε εταιρεια να συντηρησει οσο πιο προσεκτικα γινεται. Αλλα μυθος ειναι... Το βλεπεις μολις αρχισουν οι εκπτωσεις για μαζικες παραγγελιες (λεγε με Sport-Conrad) και οι... εκπτωσεις γενικωτερα. :lol: :LOL: :P

 

Βρισκω παντως πολυ ενδιαφερουσα, την οπτικη γωνια ενος γενικου αντιπροσωπου ο οποιος a priori τοποθετειται οτι οι πιθανοι πελατες του ειναι τσιπηδες που θελουν να αγορασουν Ferrari σε τιμη Punto. Οι αντιπροσωποι που θελουν να πουλησουν οχημα κοστους Punto σε τιμη Ferrari τι ειναι; ;)

 

Περιμενω με ανυπομονησια το βιντεακι στο YouTube.

 

"Δεν τα κοστολογουμε, τα φτιαξαμε και τα χαριζουμε..."

 

Υποτιτλος:

 

"Μην μπαινετε στον κοπο... με τα μυαλα που'χετε, και χαρισμα να 'ταν, δεν θα τα φοραγαμε..."

 

shysterical.gifshysterical.gifshysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θάνο αυτο που φαινεται να παρουσιαζει η elan στο video δεν το εχουμε δει ξανά...

αν και στην αρχή στο μυαλο μου γυριζε το same shit diffrent day... στη μέση του βίδεο (οπου το σταματησα κιολας) αλλάζει λιγο τα δεδομένα... η έξω ακμή έχει ρόκερ ενω οι εσωτερικές όχι!

λοιπόν

πολύ θα ηθελα να δοκιμάσω ενα ζευγάρι σκι που το μέσα πέδιλο θα πατάει η ακμη του σε μικροτερο μήκος απο το εξω... αν πατας και τα 2 ποδια σωστα θα γίνεται της πόρνης το στρίψιμο χαχα

 

 

ΕΔΩ ειναι το μεγαλο ΣΤΟΙΧΗΜΑ ,αυτη η ενσωματωση τοσων χαρακτηριστικων ειναι στοιχημα των μηχανικων της εταιριας .

 

Αν υφισταται υλικο που να μπορει να ανταποκριθει στα ζητουμενα του κατασκευαστη και να εχει λογικο κοστος ... μενει να το δουμε .

Επισης στα + μπορει να ειναι η επιλογη και η τοποθετηση της ξυλειας με τροπο που να αποδιδει στο συγεκριμενο πεδηλο με αυτο το γλυπτο και

αυτες τις διαστασεις . Υπαρχουν 200 καταγεγραμμενοι σε συνθεση και διαταξη ξυλινοι πυρηνες .

 

Το ski μπορει να ειναι προκλητικα καλο ...αλλα απαιτει αναβατη με timing και τεχνικο ρεπερτοριο που να ενεργοποιει συνολικα το ski

η τα επιμερους χαρακτηριστικα του .Ισως θελει αμφιβιο αναβατη που εχει φορεσει και παραδοσιακο ski . Γνωμη μου ειναι οτι θα θελει

ψαξιμο και καλα πατηματα . Carving -gliding-drifting στο σωστο χαρμανι . Ο ELANεζος λεει double titanium και το εννοει ...

 

Στην βιομηχανια του ski η εξελιξη μπορει να προελθει απο ανακαλυψη υλικου chemical engineering (χημικου μηχανικου ) με νεες ιδιοτητες και συμπεριφορες

mechanical properties ) .

 

Αυτο που δηλωνουν επισημα σαν ενωση κατασκευαστων ειναι οτι τετοιο υλικο δεν εχει αγοραστει η χρησιμοποιηθει στα εργαστηρια τους .

Στο θεμα της τιμης τωρα... Ο Grilc aναφερεται ξεκαθαρα στον γερμανικο τιμοκαταλογο .

Suggeseted Retail Price με Street Price και Special Offers κολπα ειναι made in usa φτιαγμενα απο τους συμφοιτητες του ... στα γνωστα

πανεπιστημια Harvard, MIT ,Berkeley γνωστοι ναοι γνωσης αλλα και ιδρυματα << κοψοχρονιας >> ;)

Ευτυχως που ο εν λογω ... ασχοληθηκε με το πετρελαικο industry , γιατι αμα εβγαζε τιμες η αφεντια του ,σκι θα εκαναν οι Φορντ , οι Ροτσιλντ

και σκουντα-βροντα οι Ροκφελερ . Οι killer prices θα ηταν πραγματικοτητα και οι αμερικανοι πεζοναυτες θα κινητοποιουνταν αντι του Ιρακ, να καταστειλουν κινηματα

xiονοδρομων στο Ασπεν και το Vail .

 

 

Nickelακο σε παρακαλω, ρωτα κανα γνωστο :) ο Conrad πουλαει και subaru forester ... γιατι ψαχνω παντου και ολοι μου λενε την ιδια τιμη .

Εχω πεσει σε πονηρους ...? Αδικια ρε παιδι μου να θελεις μια συγκεκριμενη ποιοτητα , ενα συγκεκριμενο κυβισμο μια συγκεκριμενη συμπεριφορα

και ολοι να σου λενε μια τιμη ....Ξερει κανεις για value for money οχηματα που να ειναι ασφαλεστερα ,γρηγοροτερα,καλυτερα και να κοστιζουν η να προσφερονται στα

μισα.

 

Βουρ για Γερμανια την χωρα των ευεργετων , της κατανοησης και της value for money συμπεριφορας =βλεπε ενοικιαση αυτοκινητου με χιονο... λαστιχα στο

αεροδρομιο του ΜΟΝΑΧΟΥ . Κατ αντιστοιχια υπαρχουν και διατιθενται τετοιοι χιονοδρομικοι εξοπλισμοι ...[που ανταποκρινονται σε ελαχιστες εγγυησεις/προαπαιτουμενα standard για να λεγονται σε επιπεδο τυποποιησης/πιστοποιησης /χρησης χιονολαστιχα αλλα ο γνωριζων να αντιλαμβανεται οτι ειναι τυπικα και οχι ουσιαστικα τετοια .

Ετσι συμβαινει και με τα χιονο...πεδηλα .Οποιος θελει μπορει να τα επιλεγει και να τα χρησιμοποιει .Ψευδαισθησεις οτι προκειται για το ιδιο προιον με τα ιδια χαρακτηριστικα μπορει επισης να διατηρει, καθως κανενας να προτιθεται να τις χαλασει η να τις διαψευσει ...

 

Το ζητουμενο ακομη και στη βιομηχανια ski τιθεται στο 2o TRAILER . A SAFE STABLE SKI

ολα τα αλλα επονται .

Με σεβασμο και κατανοηση the bliz aus kitz***

 

*** προσοχη ειναι επαινος στην περιοχη .

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Nickelακο σε παρακαλω, ρωτα κανα γνωστο :) ο Conrad πουλαει και subaru forester ... γιατι ψαχνω παντου και ολοι μου λενε την ιδια τιμη .

Εχω πεσει σε πονηρους ...?

Το καλοκαιρι μπορει να σου πουλησω το δικο μου και σε τιμη ασυναγωνιστη... μια που δεν ειμαι αντιπροσωπος της Subaru... (εκει να δεις νοοτροπια....heat.gif)...

 

Πρεπει ομως να εισαι καλο παιδι!... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταξ... αυτα τα κανει ο Nickel στην Ελλαδα με ο,τι παντζουρια του δωσεις... :rolleyes: Δεν χρειαζεται να παμε στην Ουκρανια... :P

 

Δηλαδη αν παρω τα Elan θα κανω σκι σαν τον Nickel? :blink:

 

Δεν νομιζω...

 

Ρε λες να φταινε οι μποτες; :ph34r:

 

Ασε... μη χασω και τον πελατη... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νταξ... αυτα τα κανει ο Nickel στην Ελλαδα με ο,τι παντζουρια του δωσεις... :rolleyes: Δεν χρειαζεται να παμε στην Ουκρανια... :P

 

Δηλαδη αν παρω τα Elan θα κανω σκι σαν τον Nickel? :blink:

 

Δεν νομιζω...

 

Ρε λες να φταινε οι μποτες; :ph34r:

 

Ασε... μη χασω και τον πελατη... :P

 

 

1. ποιος ειναι αυτος ο Nickel ?... kurious Makis :P

 

2. οι μποτες θελουν και το ταιρι τους Γερασιμε ...αλλα εισαι γνωστη αντροχωριστρα :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νταξ... αυτα τα κανει ο Nickel στην Ελλαδα με ο,τι παντζουρια του δωσεις... :rolleyes: Δεν χρειαζεται να παμε στην Ουκρανια... :P

 

Δηλαδη αν παρω τα Elan θα κανω σκι σαν τον Nickel? :blink:

 

Δεν νομιζω...

 

Ρε λες να φταινε οι μποτες; :ph34r:

 

Στην περίπτωση μου, είμαι πεπεισμένος ότι φταίνε τα μπατόν. :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην περίπτωση μου, είμαι πεπεισμένος ότι φταίνε τα μπατόν. :blink:
Με τις καλαθαρες που εχουνε, πως να αποφυγεις το A-Frame???... :rolleyes:

 

shysterical.gifshysterical.gifshysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

χρηστο ειμαι 100% πεπεισμενος οτι φταινε τα μπατον σου

 

σε σχετικο βιντεο που σε παρακολουθω μοιαζει να θελεις να τα πεταξεις :P

 

ρε παιδες αφηστε να τα δοκιμασουμε σε κανενα βουνο του εξωτερικου οπου θα διατιθενται για δοκιμη και τα λεμε μετα τα σχετικα

 

παντως για να πηγαινουν μονα τους αποκλειεται

 

παρεπιπτοντως εχει σκι τεστ το μαρτη στο iscghl αν θυμαμαι καλα οποτε βουρ για τεστ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΗΛΙΟ 19/20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

 

Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΙ CHRISTIAN MAYERS EINAI ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΚΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΚΙ SHOW ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΣΚΙ.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ HOT ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΑ ΠΙΟ ΗΟΤ ΔΩΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΟΤ... ΚΟΥΠΑ NESCAFE!!!!

(αντιγραφη απο κλαουδατο)

Πληροφοριες λενε οτι θα εχει για ski test και τα καινουργια ELAN AMPHIBIO !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΠΗΛΙΟ 19/20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

 

Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΙ CHRISTIAN MAYERS EINAI ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΚΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΚΙ SHOW ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΣΚΙ.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ HOT ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΑ ΠΙΟ ΗΟΤ ΔΩΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΟΤ... ΚΟΥΠΑ NESCAFE!!!!

(αντιγραφη απο κλαουδατο)

Πληροφοριες λενε οτι θα εχει για ski test και τα καινουργια ELAN AMPHIBIO !!

πωπωωω φωτιες μας βαζεις τωρα......πως θα τον μεταπεισουμε να ερθει καλαβρυτα αντι για πηλιο? :P


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

περσι ηταν Καρπενήσι.

Φετος θα ειναι Πήλιο και θα ξαναμαγευτει απο τους Αγώνες Π1/Κ1 και Π2/Κ2 lol που θα λαβουν μέρος το ΣΚ στο πήλιο... (παιδες/κορασιδες μεχρι 15 χρονων)

ας ελπίσουμε αυτο που ερχεται στο Πηλιο ειναι χιονι και οχι βροχή... α και να βρουν και κανα ρατρακ να πατήσουν τις πίστες να μην ειναι χωράφια για τους αγωνες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ας ελπίσουμε αυτο που ερχεται στο Πηλιο ειναι χιονι και οχι βροχή... α και να βρουν και κανα ρατρακ να πατήσουν τις πίστες να μην ειναι χωράφια για τους αγωνες.

ΩΧ :P

 

Γενικά πάντως με 200 ευρώ παίρνεις προπέρσινο παρόμοιο πέδιλο και με άλλα 100 παίρνεις και δύο μαθήματα σκι και κάνεις καλύτερο σκι.

 

Χρήστο είναι δεδομένο ότι φταίνε τα μπατόν σου


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...