Jump to content
Valeria

Πληροφορίες για Αυτρσιακές Άλπεις

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!! Προσπαθώ να κανονίσω μία εξόρμηση στις Αυστριακές Άλπεις αρχές Μάρτη, ή στο Innsbruck ή στο Kitzbuhel, αλλά έχω πελαγώσει λίγο με τα όσα βλέπω στο internet :P μήπως υπάρχει κάποιος που έχει πάει και έχει καμία καλή πρόταση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι περιπου ψαχνεις; τι σκι κανεις; τι αλλο θα ηθελες να βρεις εκτος απο σκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω ατελείωτες πίστες <_< !! Το επίπεδό μου είναι μεσαίο και προσπαθώ να βελτιωθώ. Δηλαδή για κόκκινες μιλάμε!

Η νυχτερινή διασκέδαση δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ γιατί μετά από ολόκληρη μέρα στο βουνό δε νομίζω ότι θα έχω το κουράγιο για τρελό clubbing, αλλά να κυκλοφορεί και καμία ψυχή... :angry: Βέβαια αν υπάρχει κάπου νυχτερινό σκι, που δεν έχω κάνει ποτέ, θα είναι μεγάλο plus :rolleyes: Αααα και επειδή - θα την πω την αμαρτία μου - βαριέμαι τρελά τις μετακινήσεις καθώς αδημονώ κάθε πρωί να ανέβω στα βουνά, κάτι μέσα στην πίστα υπάρχει.. ? ski-in ski-out που λέμε και στο χωριό μου :angry: Ελπίζω να μην σου έβαλα δύσκολα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα το Zell Am See, διότι το χιονοδρομικό έχει πραγματικά πολλές κόκκινες πίστες και θα σε βολέψει αφάνταστα. Μπορείς να βρείς εύκολα διαμονή στον δρόμο που οδηγεί στο πάρκινγκ της γόνδολας. Πανέμορφο μέρος πραγματικά και μπορείς να επισκεφτείς αν έχεις αυτοκίνητο και το διπλανό Kaprun αλλά καθημερινά θα λιώνεις στο Kitzsteinhorn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Zillertal 3000 νομιζω θα σε καλυψει απο ολες τις αποψεις, ατελειωτα χλμ πιστες, ο παγετωνας του Hintertux διπλα, μονο για το σκι ιν- σκι αουτ δε μπορω να σου πω, αν και ,εφοσον μεινεις σε ξενοδοχειο κοντα σε καποια απο τις γονδολες, θα ειναι υποθεση 2-3 λεπτων περπατημα να φτασεις σε αυτες.

Γενικα νομιζω οτι τα περισσοτερα χιονοδρομικα της Αυστριας θα σε καλυψουν σε αυτα που ζητας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hochsolden ειναι ενα χωριο τελειως ski in ski out πανω απο το solden πιστευω απο τα καλυτερα της αυστριας. Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνυμα ,ειχα παει εκει το 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία, άρα βάζω κάτω Zell am See, Zillertal και Hochsolden και τα κοιτάω! Ευχαριστώ πολύ ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο Zell am See, υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφτείς επίσης αρκετά πολύ καλά χιονοδρομικά σε απόσταση λιγότερο της μίας ώρας,

 

όπως Kaprun και Saalbach (φανταστικό terain)


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιschgl, Kitzbuhel,St.Anton,Saalbach (200+ χιλιομετρα εκαστο...)

 

το Zell am See ειναι ενα συμπαθητικό αλλά απο τα μικρότερα της Αυστρίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μικρο αλλα ζορικο

 

το κυριωτερο να εχει χιονι και τωρα εχει παρα πολυ οπως και η επαρχια salsburg ειναι τιγκα το χιονι οπου και να πας φωτο δεν μπορω να ανεβασω αλλα φετος ειναι ζορικη ολη η αυστρια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ζόρικο το Zell am See?

απο πλευράς πιστών? :rolleyes:

 

θα σε ακούσει κανείς απο StAnton και θα λιποθυμήσει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ζόρικο το Zell am See?

απο πλευράς πιστών? :(

 

θα σε ακούσει κανείς απο StAnton και θα λιποθυμήσει...

 

Έχω να πω κάτι από πλευράς τουριστικού ενδιαφέροντος...

Δηλαδή και δεν ξέρω αν ενδιαφέρει την Valeria:

 

το Zell am See είναι μια πανεύμορφη παραλίμνια πόλη.

Στο στυλ που είναι συνήθως οι πόλεις αυτές της κεντρικής Ευρώπης

Μέσα από τις στέγες αυτής πόλης βλέπει κανείς τις τηλεκαμπίνες να ανεβαίνουν...

Pas mal δεν μπορώ να πω. Σχετικά με τις πίστες στο Zell am See ΔΕΝ έχω ιδέα, γιατί δεν πήγα.

 

Αλλά εμένα το αλπικό μου όνειρο είναι οι κοιλάδες με τα μικρά χωριουδάκια (ξύλινα σαλέ κλπ.)

και σ' αυτό το όνειρο ανταποκρίνεται σαφώς καλύτερα το StAnton.

Λίγο πιο χαριτωμένο σκηνικό από τις πολύ εντυπωσιακές φωτό που είδα από την Γαλλία.

 

Σχετικά με τις πίστες εκεί μου φάνηκαν απεριόριστες και κάποια στιγμή αφάνταστα κουραστικές... :(

Δρόμο πέρναμε και δρόμο αφήναμε... Εντυπωσιακά ύψη που έπρεπε όμως μετά να κατεβούμε ! 8)

Επισυνάπτω φωτό.

Αν έρθεις το βράδυ πες μου!

Βιβ

post-2366-1232544769_thumb.jpg


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

είδες ,οι Βολιώτες ξέρουν Αυστριακά... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επισυνάπτω φωτό.

 

Να επισυνάπτεις και έναν μεγεθυντικό φακό Βιβή κάθε φορά που θα βάζεις φωτό αυτού του μεγέθους. :(:P8):(


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
είδες ,οι Βολιώτες ξέρουν Αυστριακά... :(

 

Δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς εξάλλου :P8)

 

Στο θέμα μας τώρα γιατί το σκίσαμε στο off topic.

 

Το Zell είναι πολύ αγαπητός προορισμος σε Έλληνες. Eιδικά γιορτές είτε είσαι Αράχωβα, είτε Zell το ίδιο και το αυτό είναι από τα Ελληνικά που ακούς.

 

Τώρα σύμφωνα τις απαιτήσεις σου για κόκκινες και πολλά χιλιόμετρα πιστεύω θα τις ικανοποιήσεις σε St. Anton am Arlberg και Saalbach.

 

Καλή διαλογή :(


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
...πολύ αγαπητός προορισμος σε Έλληνες. Eιδικά γιορτές είτε είσαι Αράχωβα, είτε Zell το ίδιο και το αυτό είναι από τα Ελληνικά που ακούς.

 

8):( Kαι οχι μονο!...

 

Η σκηνη στο St. Johann in Tirol. Hotel Post Restaurant. Εχουμε κατσει, παραμονη Χριστουγεννων, πισω αριστερα μου μια οικογενεια Ελληνες με τα πιτσιρικια τους που αναστατωναν τον κοσμο και πισω δεξια μου τρια ζευγαρια απο Σαλονικη. Μεσης ηλικιας, οι κυριες ντυμενες στην πεννα, οι κυριοι διακριτικα ευποροι.

 

Ερχεται η Αυστριακη σερβιτορα να παρει παραγγελια με σπασμενα Αγγλικα. Και τα καρντασια μισοσπασμενα τα μιλανε, προσπαθει να τους εξηγησει τι γραφει το μενου (στα Αγγλικα τα γραφει, με Αυστριακισμους που μονο η Σαξωνικη φαντασια μπορει να επινοησει... :( ), αυτοι εχουν ερωτησεις που δεν καταλαβαινει, κατι για ψωμι συζητανε... τραβαει η κουβεντα σε μακρος.

 

Θελουν εξτρα ψωμι λεω στους δικους μου εγω.

 

Μπα!... λεει αχρωμα ο μειραξ με τη φλεγματικοτητα που εκληρονομησε απο τους προγονους του που προερχονται απο το ετερον ημισυ μου... της εξηγουν τι ειναι η τυροκαφτερη, για να την παραγγειλουν!!! :P:lol::P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έλααααα, το λέει και το όνομα εξάλλου :(:(

 

Ο τσέι Ελ Γκρέκο οτσέι !

λέω για πόλη γιατί εγώ έχω το σύνδρομο της Χάιντι και θέλω

τα μικρά ξύλινα σπιτάκια μέσα στα έλατα και στο φόντο τις χιονισμένες κορφές...

8)

 

Πληροφοριακά λοιπόν για την προφορά "Τσελ αμ Ζε" και όχι Ζελ (δεν είναι για τα μαλλιά...)

Το γράφω γιατί το Ζάλτσμπουργκ το λέμε Σάλτσμπουργκ, το Τσερμάτ, Ζερμάτ κλπ.

Για να ρωτάμε στο δρόμο (λέμε τώρα) :P

 

Το καλύτερό μου ήταν μάλλον το Kirchberg κοντά στο Kitschbuehl.

Όμορφο, γραφικό (όνειρο της Χάιντι) οικονομικό, πρακτικό... και με λίμνη για βόλτες

και με το γκλαμουράτο Kitschbuehl δίπλα... και λίγες ώρες (νομίζω 2) από το Μόναχο, (μια ευθεία σχεδόν όλο στην Αutobahn)

και πολύ κοντά στο Salzburg, αν χαλάσει ο καιρός...

και από πίστες και συνδετικά ΥΠΕΡ ΠΛΗΡΕΣ !

 

ουφ! τι θυμάμαι απογευματιάτικα!

Βιβ


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tirokavteri fraulein...Verstehen sie? Tirokavteri!! Auf Griechenland!! :lol::lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω παιδιά μου έχετε ανοίξει την όρεξη !!!!!!!!!!!!!!

 

Είμαι στο γραφείο και βλέπω μπροστά μου πίστες 8)

 

Τελικά μάλλον το μεγαλύτερο βάρος στην απόφασή μου θα έχει ο παράγοντας ο καιρός...κοινώς όπου έχει το περισσότερο χιόνι και την καλύτερη πρόγνωση!

 

Πάντως και το Zillertal και το St.Anton και το Zell am See και το Kitzbuhel μου μοιάζουν διαμαντάκια!!

 

Να τώρα, δεν μπορούσα να έχω άδεια κανά τριβδόμαδο να παώ και στα 4 ?? B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκοπεύω να πεταχτω στις 11 με 18 Απριλίου (την Μεγάλη Εβδομάδα δηλαδή) και ίσως καθίσω και λιγο παραπάνω.

 

Σκέφτομαι για Kitzbuhel όμως φοβάμαι για το ύψος του χιονιού και γιαυτό θα προτιμούσα ένα μέρος που θα βρώ εγγυημένα χιόνι για σκι.

 

Υπάρχει πρακτορείο για να μην ψάχνομαι? Αν θα ήθελα να το κάνω μέσω Ιντερνετ θα κοστίσει πολύ φτηνότερα;

Μπορεί κάποιο μελος να μου δώσει γρήγορα πληροφορίες (ισως κατα προτίμηση τηλεφωνικά ) λόγο πίεσης χρόνου;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Κώστας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...