Jump to content
jimakos

Πεμπτη 19/2/15 Με Δευτερα 23/2/15. Ποιος Ειναι Μεσα?

Recommended Posts

Χθες η Aegean εβγαλε προσφορες στις πτησεις για ταξιδια εξωτερικου μεχρι και τον Μαρτιο του 15 και μαλιστα καποια εισητηρια εχουν εκπτωση μεχρι και 40%!!!

Μολις το ειδα.... το μικροβιο χτυπησε παλι μεσα μου.

Να μην τα πολυλογω...

2 εισητηρια κλειστηκαν αμεσα στην τιμη των 98e εκαστος (μονο χειραποσκευη και set ski κομπλε) για μενα και την γυναικα μου, απο Θεσσαλονικη για Μοναχο, την Πεμπτη 19/2/15 με επιστροφη Δευτερα 23/2/15 με τις απογευματινες πτησεις!

Υποψιν, 23/2 ειναι αργεια το 15! Καθαρα Δευτερα, οποτε με μια μερα αδεια (την παρασκευη) κανεις ενα ωραιοτατο μενταημερο (4 μερες σκι) καπου στις Αυστριακες αλπεις!!!

Σκευτομαι για Ischl ή Kitzbuehel αλλα ακομη ειναι πολυ νωρις! Ολα παιζουν και ολα ειναι στο τραπεζι.

Λοιπον παιδες..... αν καποιος το ψηνει να μοιραστουμε μεταφορικα και να κανουμε παρεα θα χαρω να το συζητησουμε!

Περιμενωωωω.........

• Like 5

όταν λες χειραποσκευή,εννοείς ότι θα ταξιδέψετε με τη φόρμα ή παντελόνι/μπουφαν του σκι?? :innocent:

• Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Η χειραποσκευη για την Aegean μπορει να ειναι μια μικρη βαλιτσουλα μεχρι 8 κιλα που σιγουρα χωραει το παντελονι του σκι,τα εσωθερμικα, καποιες αλλαξιες ενα η 2 σετ ρουχα και καποια ακομη προσωπικα αντικειμενα. Επεισης χαντια του σκι, μασκες,καλτσες και αλλα χωρανε μεσα στις μποτες.

Το λεω γιατι το εχω ξανακανει και περσι με τον ιδιο τροπο. Μεχρι και μαγνητικες κουβαλισα και τις εδεσα μεσα στις θηκες των σκι.

Ορεξη και διαθεση να υπαρχει και ολα γινονται!!! ;-)

• Like 6

Μου βάζεις "άσχημες" :thumbup: ιδέες. Θα σε πω την Κυριακή στου Νικόλα.

Edited by Koumparos
  • Like 2

Μου βάζεις "άσχημες" :thumbup: ιδέες. Θα σε πω την Κυριακή στου Νικόλα.

Δεν θελει και πολυ σκεψη...

Στη βραση κολαει το σιδερο....

Jimako,εγώ είμαι μέσα !!!!!μπορι μαζί μου να πάρω και το γιο μου ι κάποιος φίλος ,από που να πάρω εισιτήρια ;;

Πεπε φοβαμαι πως ο μικρος θα μας βαλει τα γιαλια παλι!!! ;-)

• Like 1

Jimako,εγώ μάλλον θα έρθω από την Αθήνα ,θα είναι εκεί 7,45 πμ,θα σε περιμένω στο αεροδρόμιο ,όταν κλείσω τα εισιτήρια θα σε πάρω τιλ

Σκευτομαι για Ischl ή Kitzbuehel αλλα ακομη ειναι πολυ νωρις! Ολα παιζουν και ολα ειναι στο τραπεζι.

To πρώτο.

Για διαμονή, αν θέλεις βοήθεια, εδώ είμαι.

• Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Δεν εκπλήσομαι!!!! :thumbup:

Edited by Koumparos

Ποιο ειναι το συνολικο κοστος ; Το εχεις υπολογισει; Γιατι τρεχει και μια εκδρομη για Γαλλια την ιδια περιοδο η λιγο αργοτερα

Edited by gatz

Με εναν προχειρο υπολογισμο πιστευω πως θα βγει γυρω στα 650€.

100€ εισητηριο (για οσους το προλαβουν)

50€ ενοικιαση αυτοκινητου

50€ καυσιμα

150€ διαμονη

150€ καρτα για 3 μερες (πσκ)

150€ διατροφη και λοιπα εξοδα.

Οι τιμες ειναι κατ ατομο και ειναι υπολογισμενες πολυ προχειρα. Εξαρτατε κυρίος απο το τι θελει να ξοδεψει κανεις κυριος δια διαμονη και φιατροφη.

Σιγουρα μπορει να βγει και καπως ποιο οικονομικα αλλα σιγουρα μπορει να βγει και πολυ πιο ακριβα...

• Like 1

Δηλ υπο τις καλυτερες συνθηκες ( με την πιο φθηνη τιμη εισητηριου και μονο χειραποσκευη ) ερχεται περιπου 220 ευρω η ημερα σκι.

Τελικά ι παρέα μου μπορεί μόνο καθημερινή!!

Θα φειγουμε 9-13 ,,αν μπορεί κάποιος να είναι τότε εκεί ,θα χαρούμε !!!!

Εμάς μας βγενει για 4 άτομα από την ζακυνθος μέσο Αθήνα 500 ευρο το άτομο χορις φαγητό

Δηλ υπο τις καλυτερες συνθηκες ( με την πιο φθηνη τιμη εισητηριου και μονο χειραποσκευη ) ερχεται περιπου 220 ευρω η ημερα σκι.

Χμμμ, ναι,καπως ετσι.

Δεν ξερω αν σου φενονται πολλα.

Εγω νομιζω πως ειναι καλα αν αναλογιστεις ποσο θα σου στοιχιζε μια μερα σκι στην ελλαδα, και γενικα τι σου προσφερει ενα ταξιδι στις αλπεις σε σχεση με ενα αντιστιχο στα δικα μας βουνα.

Χμμμ, ναι,καπως ετσι.

Δεν ξερω αν σου φενονται πολλα.

Εγω νομιζω πως ειναι καλα αν αναλογιστεις ποσο θα σου στοιχιζε μια μερα σκι στην ελλαδα, και γενικα τι σου προσφερει ενα ταξιδι στις αλπεις σε σχεση με ενα αντιστιχο στα δικα μας βουνα.

Σε σχεση με τα δικα μας βουνα και ειδικα για μας απο την Αθηνα δεν μου φαινεται πολυ ακριβο αν υπολογισει κανεις τις επιλογες και τα χιλιομετρα πιστων στις Αλπεις αλλα θα ειναι πολυ πιο οικονομικο αν γινει βδομαδα οποτε το κοστος ανα ημερα σκι πεφτει στα 150-170 ευρω με πληρωμενα τα παντα. Ειμαστε ηδη μια παρεα απο Αθηνα που το ψαχουμε

Edited by gatz
  • Like 1

Ααααααα ναι, φυσικα, συμφωνω απολυτως. Οσο πιο πολλες μερες τοσο πιο καλα.

Η συγγεκριμενη εξορμιση ομως αφορα ατομα σαν και μενα που δεν μπορουν να παρουν αδεια απο την δουλεια τους ευκολα. Ετσι με μια μονο μερα αδειας, την παρασκευη, κανεις ενα σουπερ πενταημερακι!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

• οντως...εδω ειμαστε επισημως απο 01 του μηνα σε lock down...βεβαια επιτρεπεται να βγεις κλπ αλλα μονο με μελη οικογενειας  τα ταξιδια απαγορευονται και τα ξενοδοχεια δεχονται πελατες μονο για επαγγελματικους λογους.... στην Αυστρια Ελβετια δεν μπορουμε να παμε (πρεπει να μπεις σε καραντινα οταν επιστρεψεις) οποτε προς το παρον κοιταμε τις καμερες και ελπιζουμε 
    • Δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα τον Δεκέμβρη, αλλά αυτή τη στιγμή παντού γίνεται ο κακός χαμός. Η μια χώρα μετά την άλλη ανακοινώνουν καραντίνες και απαγορεύσεις κυκλοφορίας.
    • .......Μην μου αγχώνεις τους πελάτες.....🤣🤣
    • Καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάποια κατοικία μέσα η κοντά στα Καλάβρυτα (Δεν με νοιάζει να είναι απομονωμένο, χωριό κτλ, εννοώντας ότι υπάρχει μεταφορικό οπότε δεν έχω θέμα με τις παροχές του μέρους) για ενοικίαση με τη σεζόν σε κάποια λογική τιμή , πχ μέχρι 300-400ευρώ???Ευχαριστω 
    • https://www.capital.gr/agora-akiniton/3490812/posa-zita-i-etad-gia-ta-estiatoria-tou-parnassou?amp=true   Της Αλεξάνδρας Γκίτση    Στην προκήρυξη δύο ανοικτών διαγωνισμών, εκμίσθωσης χώρων για τη λειτουργία επιχειρήσεων μαζικής εστίασης και αναψυχής εντός των εγκαταστάσεων του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρνασσού προχώρησε η Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου ΑΕ (ΕΤΑΔ). Ο ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν τα δικαιολογητικά συμμετοχής έως την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου.    Ο πρώτος διαγωνισμός αφορά τις θέσεις "Κελάρια 1750" και "Κελάρια 1950”. Η τιμή εκκίνησης, ορίζεται στο ποσό των 124.000 ευρώ, το Πάγιο Μίσθωμα της 1ης Χιονοδρομικής περιόδου, θα είναι αυτό που θα προκύψει από τη διαγωνιστική διαδικασία, απομειωμένο κατά 15%, ενώ το Πάγιο Μίσθωμα της 2ης Χιονοδρομικής Περιόδου, θα είναι το Πάγιο Μίσθωμα που θα προκύψει από τη διαγωνιστική διαδικασία, χωρίς την απομείωση κατά 15%. Το βήμα του διαγωνισμού, δηλαδή το ελάχιστο ποσοστό αύξησης εκάστης προσφοράς επί της ανώτατης ήδη υφιστάμενης προσφοράς, ορίζεται ίσο με 5%. Ενώ το Μεταβλητό Μίσθωμα (ΜΜ), της 1ης Χιονοδρομικής Περιόδου (Χ/Π), ορίζεται στο ποσό των 0,77 ευρώ, επί του αριθμού των επισκεπτών, πάνω από τους 136.000, για τη 2η και όλες τις επόμενες Χιονοδρομικές Περιόδους (Χ/Π), ορίζεται στο ποσό των 0,77 ευρώ, επί του αριθμού των επισκεπτών, πάνω από τους 160.000.   Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία σε επιχειρήσεις μαζικής εστίασης και αναψυχής τουλάχιστον πέντε ετών και ετήσιο μέσο όρο κύκλου εργασιών κατ’ ελάχιστον 500.000 ευρώ κατά την τελευταία τριετία (2019, 2018 & 2017) τα νομικά πρόσωπα, τα δε φυσικά πρόσωπα αντιστοίχως, μέσα ετήσια έσοδα κατ ́ ελάχιστον 500.000 ευρώ, κατά την τελευταία τριετία (2019, 2018 & 2017). Σε περίπτωση Ένωσης ή Κοινοπραξίας, αρκεί τα κριτήρια της εμπειρίας και της χρηματοοικονομικής δυνατότητας, να τα πληροί ένα μέλος της Ένωσης ή Κοινοπραξίας, το οποίο θα συμμετέχει υποχρεωτικά (στην Ένωση ή Κοινοπραξία), κατά ποσοστό τουλάχιστον 10%.    Ο δεύτερος διαγωνισμός αφορά τις θέσεις "Φτερόλακα 1850" και του αναβατήρα "Βάκχου 2250". Η τιμή εκκίνησης, ορίζεται στο ποσό των 37.000 ευρώ, το Πάγιο Μίσθωμα της 1ης Χιονοδρομικής περιόδου, θα είναι αυτό που θα προκύψει από τη διαγωνιστική διαδικασία, απομειωμένο κατά 15%, ενώ το Πάγιο Μίσθωμα της 2ης Χιονοδρομικής Περιόδου, θα είναι το Πάγιο Μίσθωμα που θα προκύψει από τη διαγωνιστική διαδικασία, χωρίς την απομείωση κατά 15%. Το βήμα του διαγωνισμού, δηλαδή το ελάχιστο ποσοστό αύξησης εκάστης προσφοράς επί της ανώτατης ήδη υφιστάμενης προσφοράς, ορίζεται ίσο με 5%. Σε ότι αφορά το Μεταβλητό Μίσθωμα (ΜΜ), της 1ης Χιονοδρομικής Περιόδου (Χ/Π), ορίζεται στο ποσό των 0,23 ευρώ, επί του αριθμού των επισκεπτών, πάνω από τους 136.000, για τη 2η και όλες τις επόμενες Χιονοδρομικές Περιόδους (Χ/Π), ορίζεται στο ποσό των 0,23 ευρώ, επί του αριθμού των επισκεπτών, πάνω από τους 160.000.   Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία σε επιχειρήσεις μαζικής εστίασης και αναψυχής τουλάχιστον πέντε ετών και ετήσιο μέσο όρο κύκλου εργασιών κατ’ ελάχιστον 250.000 ευρώ κατά την τελευταία τριετία (2019, 2018 & 2017) τα νομικά πρόσωπα, τα δε φυσικά πρόσωπα αντιστοίχως, μέσα ετήσια έσοδα κατ ́ ελάχιστον 250.000 ευρώ, κατά την τελευταία τριετία (2019, 2018 & 2017). Σε περίπτωση Ένωσης ή Κοινοπραξίας, αρκεί τα κριτήρια της εμπειρίας και της χρηματοοικονομικής δυνατότητας, να τα πληροί ένα μέλος της Ένωσης ή Κοινοπραξίας, το οποίο θα συμμετέχει υποχρεωτικά (στην Ένωση ή Κοινοπραξία), κατά ποσοστό τουλάχιστον 10%.   Και για τους δύο διαγωνισμούς προβλέπεται πως το Πάγιο Μίσθωμα Χιονοδρομικής Περιόδου, θα καταβάλλεται σε 3 ισόποσες δόσεις ανά μισθωτική Χιονοδρομική Περίοδο, και το μεταβλητό μίσθωμα, εφόσον προκύπτει, θα καταβάλλεται μετά τη λήξη της εκάστοτε χιονοδρομικής περιόδου και το αργότερο μέχρι 15 Μαΐου. Η εκμίσθωση των ακινήτων, είναι διάρκειας τεσσάρων χιονοδρομικών περιόδων (2020-2021, 2021-2022, 2022-2023 και 2023-2024) με δυνατότητα Παράτασης της Μισθωτικής Διάρκειας για ακόμη τέσσερις χιονοδρομικές περιόδους (2024-2025, 2025-2026, 2026-2027 και 2027-2028) με απόφαση αρμοδίου οργάνου της ΕΤΑΔ Α.Ε., εφόσον ο μισθωτής παρέμεινε καθ’ όλο το προηγούμενο διάστημα απολύτως συνεπής προς τις υποχρεώσεις του οι οποίες προβλέπονται στους "Λοιπούς Όρους μισθωτικής Σύμβασης".   Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι ο υποψήφιος να μην οφείλει στην ΕΤΑΔ από οποιαδήποτε αιτία, ούτε να συμμετέχει σε εταιρεία καθ’ οιονδήποτε τρόπο (μέτοχος, μέλος Διοικητικού Συμβουλίου κλπ) που οφείλει στην ΕΤΑΔ.   Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk    
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Fotis Fragoulis
      Fotis Fragoulis
      (55 years old)
    2. glonas
      glonas
      (57 years old)