Jump to content

Recommended Posts

Kopaonik – Serbia

Βρίσκεται 505 Κμ από την Θεσσαλονίκη ( 7 ώρες με το αυτοκίνητο διότι

Ο δρόμος δεν είναι γρήγορος ) και 1010 Κμ από την Αθήνα.

Το χιονοδρομικό είναι μέσα στα Έλατα και στην φύση προσφέροντας ένα εντυπωσιακό αλπικό τοπίο και έχει 40-50Κμ πίστες που είναι ιδανικό για αρχάριους ( άνδρες και κυρίως Γυναίκες, καθώς επίσης και για Οικογένειες με Παιδιά ).

Υπάρχουν πάρα πάρα πολλές Μπλε, Καλοπατημενες, πολύ Φαρδιές και με Ελάχιστη Κλίση Πίστες όπου όλοι οι Αρχάριοι, Άνδρες Γυναίκες, Παιδιά έχουν την δυνατότητα να εξασκηθούν. Σχεδόν Όλες οι Πίστες είναι προσβασιμες με 4αρες ή 6αρες καρέκλες. Όσοι ζητούν αδρεναλίνη το χιονοδρομικό προσφέρει αρκετές Κόκκινες και Μερικές Μαύρες για εξάσκηση αλλά μην περιμένετε πολλά Πράγματα.

Η κάρτα ημέρας είναι σχετικά φθηνή περίπου 18-20 € / Ημέρα.

Υπάρχουν πολυήμερες χρεώσεις και Παιδικές ( άνω των 5 ετών )

Το Kopaonik είναι ένας μικρός Οικισμός ( 10 λεπτά περίπατος και το έχεις γυρίσει ) προσφέρει περιορισμένες διαθεσιμότητες ( πρέπει να γίνει κράτηση αρκετά νωρίς ) και για διαμονή κατά κύριο λόγο προσφέρει Διαμερίσματα ( Self Catering ) Από 1 – 8 άτομα Υπάρχουν πάρα πολλά μαγαζιά για Αγορές, Marκets, Restaurants, Bars, Ski Shops, Rent a Ski και πολλοί Δάσκαλοι του Σκι.

Τα εστιατόρια τους είναι πάρα πολύ καλά με Νόστιμο Φαγητό και κόστος 8/9 ευρώ Άτομο.

Όλα τα Hotel-Apartments βρίσκονται 50-150μ από τις Πίστες με κύριο Κεντρικό Κατάλυμα τα Konaci- Apartments και κυρίως το Grand Hotel ( είναι μπροστά στις Πίστες και επιτρέπει σε επισκέπτες την είσοδο στα Εστιατόρια του, στα Μπαρ και στα τμήματα για διασκέδαση όπως Μπιλιάρδο, Πινγκ Πονγκ και στην Αίθουσα Bowling – 8 πίστες. ).

Την περίοδο των Χριστουγέννων οι τιμές δεν είναι ακριβές διότι έχουν περιορισμένη πληρότητα επειδή οι Σέρβοι λογω Ορθοδοξίας με Παλαιό Ημερολόγιο κάνουν Διακοπές από 01 Ιανουαρίου έως 15 Ιανουαρίου. Υπάρχει περίπτωση η κάλυψη χιονιού να μην είναι αρκετή αλλά επειδή έχουν αρκετά χιονοκανονια οι κεντρικές πίστες είναι διαθέσιμες.

Στα Αρνητικά περιλαμβάνεται ο καιρός που είναι αρκετά ευμετάβλητος, η αργή πρόσβαση στο χωριό- τα ποιο πολλά gps δεν υποστηρίζουν την Σερβία- στα τελευταία 30Κμ ( μετά το Brus ) θέλεις χιονολαστιχα-αλυσίδες, το parking μέσα στο χωριό που είναι μια ταλαιπωρία,

Συμπληρωματικά θα έλεγα ότι ίσως δεν είναι κατάλληλο δια τους πάρα πολύ έμπειρους σκιέρ διότι οι ποιο πολλές πίστες είναι εύκολες ή και πολύ εύκολες.

ΔΙΑΔΡΟΜΗ - ΠΡΟΣΒΑΣΗ

Σκόπια 200Κμ

Διόδια: 3 Σημεία, Σύνολο 180 Δηνάρια Σκοπίων – Δεν Παίρνουν Ευρώ

1 Ευρώ είναι 60 Δηνάρια Σκοπίων

Βενζίνη: 1,30 € Περίπου, Υγραέριο: 0,70 € Περίπου

Σε όλα τα Βενζινάδικα Πληρώνεις με Πιστωτική Κάρτα διότι ένα Δώσεις Ευρώ θα φύγεις Χαμένος.

ΣΕΡΒΙΑ 235 Κμ

Διόδια δεν έχει διότι 500μ πριν από το πρώτο Διόδιο του Nis έχει έξοδο από τον

Autobahn δια Kopaonik. Βενζίνη και Υγραέριο λίγο ποιο ακριβά από τα Σκόπια.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα όρια ταχύτητας διότι υπάρχει έλεγχος σε αυτές τις χώρες.

Χρειάζεται Διαβατήριο ή Νέα Ταυτότητα με Λατινικούς Χαρακτήρες και οπωσδήποτε

Πράσινη Κάρτα ( Την Ζητούν στα Σύνορα ).

Επισυναπτόμενη Φωτογραφία

• post-6222-0-15982600-1379339088.jpg
  • post-6222-0-85596900-1379339133.jpg
  • post-6222-0-34914300-1379339179.jpg
  • post-6222-0-82528900-1379339210.jpg
  • post-6222-0-30297800-1379339228.jpg
  • post-6222-0-16783000-1379339252.jpg

• Like 3

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Τις τελευταίες μέρες συνεργαζόμουνα με μερικούς Σέρβους και όταν τους ανέφερα την τρέλα μου περί σκι, μου μίλησαν για το Χ.Κ. στο Kopaonik στη Νότια Σερβία. Μου έδωσαν μάλιστα και μερικά τουριστικά φυλλάδια για τη χώρα τους, που το αναφέρουν σαν δημοφιλή τουριστικό προορισμό.

Έχω συγκεκριμένα ξενοδοχεία στα φυλλάδια αυτά (και τιμές ακόμα), αλλά μήπως κανείς έχει πάει κι έχει προσωπική άποψη, κυρίως όσον αφορά τις πίστες;

Ο σχετικός δικτυακός τόπος, που δίνει πληροφορίες στα αγγλικά δεν έχει ακόμα ολοκηρωθεί και σέρβικα δεν ξέρω.

Επίσης είδα στο χάρτη ότι μάλλον είναι κοντά στο Κόσοβο. Πως τελικά μπορεί κανείς να πάει εκεί και πόσο μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας;

Εχω παει 4-5 φορες και μπορω να σου δωσω αρκετες πληροφοριες.

Προκειται για πολυ οργανωμενο κεντρο με παρα πολλες πιστες(δες link παρακατω-44 χλμ. πιστες-22 lift).Εχει αρκετο τουρισμο,ξενοδοχεια,εστιατορια κτλ.Αυστρια δεν ειναι βεβαια αλλα...οτι πληρωνεις παιρνεις!! :D Το καλυτερο hotel ειναι το Grand.(εχω 4 χρονια να παω μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα).

Οσον αφορα το δρομο δεν υπαρχει προβλημα.Απο Θεσνικη το Nis απεχει 400χλμ(αυτοκινητοδρομος).Απο εκει το Κοπαονικ ειναι 100 χλμ(οχι πολυ καλος δρομος).Οτι χρειαστεις ρωτα.

http://www.kopaonik...._html/home.html

http://www.kopaonik....tml/sports.html

Πολλες πληροφοριες στα αγγλικα και στο παρακατω link

http://www.tckopaonik.com/

Ρε παιδιά το έχουμε ξαναγράψει στο forum στο θέμα με τα ΧΚ των Σκοπίων. Πάρτε το απόφαση στα χειμερινά αθλήματα και στα ΧΚ, είμαστε προτελευταίοι στα Βαλκάνια (τελευταίοι είναι οι Αλβανοί που δεν έχουν κανένα)!!!

Ρε παιδιά το έχουμε ξαναγράψει στο forum στο θέμα με τα ΧΚ των Σκοπίων. Πάρτε το απόφαση στα χειμερινά αθλήματα και στα ΧΚ, είμαστε προτελευταίοι στα Βαλκάνια (τελευταίοι είναι οι Αλβανοί που δεν έχουν κανένα)!!!

Ετσι ακριβως ειναι.Ειχα γραψει παλιοτερα οτι στη Σερβια εχει 3 εβδομαδες χειμερινες διακοπες οπου οι περισσοτερες οικογενειες πηγαινουν σε χ/κ.Εννοειται οτι τα παιδακια τα πηγαινουν απο μικρα και οι εκδρομες των σχολειων ειναι ουσιαστικες και οχι οπως αυτες που διοργανωνουν τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα για να δουλευουν τα μπαρ στα χκ και τις καθημερινες.Η παιδεια τους στον αθλητισμο και δη στα χειμερινα σπορ ειναι πολυ διαφορετικη απο τη δικη μας.Σημερα κιολας μιλωντας με συναδελφο στο νοσοκομειο για το σκι,με κοιταξε σαν να του ειπα οτι ειμαι διαστημανθρωπος.Η απαντηση του "ααα high society δηλ."....Αυτη ειναι η πρωτη φραση στο μυαλο των περισσοτερων ελληνων οταν ακουνε τη λεξη σκι...Τα χουμε πει πολλες φορες.Δυσκολα θα αλλαξει αυτη η νοοτροπια

• Like 1

οταν αυτοι κατεβαζαν αθλητες σε ολυμπιακους αγωνες και παγκοσμια πρωταθληματα εμεις απλα τσουλαγαμε

και συνεχιζουν να εχουν αθλητες υψηλου επιπεδου

Σχεδιαζουμε με δυο φιλους ενα ταξιδι οδικως για Σερβια-Ρουμανια μεσα στον Ιανουαριο. Θα ξεκινησουμε απο Αθηνα για Kopaonik οπου θα κανουμε 3 διανυκτερευσεις και την τεταρτη μερα θα φυγουμε για Brasov-Ρουμανια οπου στην ευρυτερη περιοχη εχει 5-6 χιονοδρομικα. Γνωριζει καποιος που εχει παει Κοπαονικ ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πας απο Nis στο Κοπαονικ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων. Νικος

Μην ξεχνάτε ότι το 1984 η Γιουγκοσλαβία διοργάνωσε στο Σεράγιεβο χειμερινούς Ολυμπιακούς αγώνες.

Ετσι ακριβως ειναι.Ειχα γραψει παλιοτερα οτι στη Σερβια εχει 3 εβδομαδες χειμερινες διακοπες οπου οι περισσοτερες οικογενειες πηγαινουν σε χ/κ.Εννοειται οτι τα παιδακια τα πηγαινουν απο μικρα και οι εκδρομες των σχολειων ειναι ουσιαστικες και οχι οπως αυτες που διοργανωνουν τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα για να δουλευουν τα μπαρ στα χκ και τις καθημερινες.Η παιδεια τους στον αθλητισμο και δη στα χειμερινα σπορ ειναι πολυ διαφορετικη απο τη δικη μας.Σημερα κιολας μιλωντας με συναδελφο στο νοσοκομειο για το σκι,με κοιταξε σαν να του ειπα οτι ειμαι διαστημανθρωπος.Η απαντηση του "ααα high society δηλ." ....Αυτη ειναι η πρωτη φραση στο μυαλο των περισσοτερων ελληνων οταν ακουνε τη λεξη σκι...Τα χουμε πει πολλες φορες.Δυσκολα θα αλλαξει αυτη η νοοτροπια

αυτο μου το εχουν πει και κατι φιλοι κυνηγοι και τους απαντησα πως το κυνηγι ειναι πιο ακριβο σπορ απο το σκι αλλα αντε να τους αλλαξεις μυαλο τωρα εσυ.καποτε ισως ηταν ακριβο σπορ τωρα ομως εχουν αλλαξει τα πραγματα

DALTONS POW ROBBERY.....

Μην ξεχνάτε ότι το 1984 η Γιουγκοσλαβία διοργάνωσε στο Σεράγιεβο χειμερινούς Ολυμπιακούς αγώνες.

Στο jahorina και στο bjelašnica...20 λεπτά από το σαράγεβο και τα δύο..Τελικά αυτή η πόλη είναι προικισμένη (και βομβαρδισμένη as well..)

Όσον αφορά το Κοπαόνικ, επειδή έχει τύχει να πάω ουκ ολίγες φορές (για επαγγελμαστικούς λόγους ταξιδεύω σερβία γενικότερα), το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αν και για τους σέρβους, το κοπαόνικ αποτελεί έναν προορισμό όπως η (άνευ παρεξηγήσεως) αράχωβα η δική μας. Πολύ "posing", ψηλοτάκουνα σε 2 μέτρα χιόνι και οι λεγόμενοι νεόπλουτοι της χώρας πάνε εκεί.

Η πιο high season τους είναι στις 6 γενάρη που είναι τα δικά τους Χριστούγεννα (ορθόδοξοι μεν, παλαιοημερολογίτες δε) και γίνεται του λαικού προσκυνήματος.

Ωστόσο, πιστεύω, ότι τόσο η πληρότητα του χιονοδρομικού, όσο και η ποιότητα του χιονιού και το φυσικό περιβάλλον θα σε ανταμείψει για την διαμονή σου εκεί.

Το καλό είναι ότι επάνω στο βουνό υπάρχει το konaci το οποίο είναι ένας μεγάλος δακτύλιος από συγκροτήματα ξενοδοχείων, μπαρ, καφετέριες,club,ταχυδρομείου,τράπεζας ski shop, και γενικά μια μικρή πόλη. Δεν χρειάζεται να μετακινηθείς εκτός χιονοδρομικού. Έτσι όπου και να μείνεις, είναι θέμα 5' περπατήματος μέχρι τα λιφτ.

Από θέμα ασφάλειας, επειδή αναφέρθηκε ότι είναι πολύ κοντά στο κόσσοβο, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας επάνω στο χιονοδρομικό..Πηγαίνοντας για το kopu, για αυτό προτείνεται να κάνεις τον γύρο, πηγαίνοντας στο Νις πρώτα και κατηφορίζοντας πλαγιοκατωαριστερά όπως κοιτάς τον χάρτη (για να περάσεις αυτή την ευαίσθητη περιοχή). Εάν πάρεις δικό σου αμάξι, θα χρειαστεί να έχεις αλυσίδες απαραίτητα (καλού κακού) όταν ανεβαίνεις από το τελευταίο χωριό (Brecze?) προς το κοπαόνικ. Και μεγάλη προσοχή εκεί...Υπάρχουν μερικοί "σουμάχερ" που νομίζουν ότι πετάνε πάνω στον πάγο...Βέβαια θα σου πρότεινα να άφηνες το αμάξι σου στο Νις σε κανά πάρκινγκ, και να έπαιρνες το λεωφορείο (περί τα 400 δηνάρια=~5 ευρώ/άτομο) έχει το εισητήριο, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσον αφορά τις μετακινήσεις εκεί.Και θα σε αφήσει επάνω στο konaci κατευθείαν. Είναι λίγο ταλαιπωρία βέβαια, γιατί σταματά και σε άλλα σημεία στην διαδρομή,αλλά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κάτσεις και να αναρωτιέσαι πόσο ευτυχισμένος είσαι μέσα στο θερμαινόμενο λεωφορείο.

Επίσης, το χιονοδρομικό έχει έμπειρους αγγλόφωνους ski patrol, όπου σε περίπτωση που "ξεχαστείς" επάνω στο χιονοδρομικό μετά το πέρας της λειτουργίας του, θα σε συνοδέψουν διακριτικά μέχρι την βάση, θα σε ρωτήσουν για το όνομά σου, και αν σε ξανατσακώσουν, θα σε κάνουν report ως ανεπιθύμητο επισκέπτη. Επειδή όμως οι σέρβοι και οι έλληνες είναι ίδια ράτσα, εάν τον πετύχεις κανά βράδυ σε κανά club κέρασε 2-3 ποτά, και μετά από 10-20 λεπτά θα σου πει και μυστικά για το που να κάνεις off piste καταβάσεις (και περί report...διαγράφονται ως εκ θαύματος!)

Προσωπικά, είχα μείνει τόσο στα jat appartments όσο και σε ένα φοιτητικό cottage λίγο πιο πέρα. Η διαμονή και τα έξοδα εκεί είναι πάρα πολύ λίγα, εάν εξαιρέσεις κάπως την κάρτα του λιφτ.Στο jat appartments τιμή διαμερίσματος (~45τμ2) για 5 άτομα, 204Ε για 6 διανυκτερεύσεις σύνολο. όχι και άσχημα ε?Τιμές σεζόν 05/06.

Νυχτερινή ζωή τρελή (εξαρτάται την σεζόν, η μόνη νεκρή περίοδος είναι μέχρι τις 25 Δεκεμβρίου, όπου θα βρεις μόνο άγγλους τουρίστες), και γενικά ένα ωραίο κλίμα. το βουνό βουλιάζει φλεβάρη και μάρτιο από νεαρό κόσμο (έχουν διακοπές τότε τα σχολεία και τα πανεπιστήμια).

Για πληροφορίες και τιμές εδώ :

http://www.genex.co.yu/index.php?option=co...=377&Itemid=496

Για καιρό εδώ :

http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/osmotreni/index.php

Εάν δεν την παλεύεις με τα κυριλλικά, let me know.

**EDITED****

To παραπάνω site είναι site snow forecasting για τις πόλεις της σερβίας (και τα χιονδρομικά της).

Ενδεικτικά,ενόσω γράφονται αυτές οι γραμμές :

όνομα περιοχής Копаоник

Θερμ -16oC

Ατμ πίεση -

Κατεύθυνση ανέμων NE

ταχύτητα ανέμων 1 μ/δευτ

Υγρασία 91 %

Εκτιμώμενη χιονόπτωση (Слаб снег) 45cm (ΕΙΠΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ?!?!?!?!)

Ένα λινκ με πληροφορίες του 2005 που είχα πάει εγώ

http://www.skijanje.co.yu/forum/showpost.p...26&postcount=26

καθώς και τα λινκ που παρέθεσε ο anemar.

Για τρελές φωτό πάτα εδώ . Παρακαλώ. :blink:

Θα συμφωνήσω με τον anemar, βλέποντας ιδοίοις όμασοι ότι πιτσιρίκια δημοτικού με τις δασκάλες τους, ανέβαιναν στο χιονοδρομικό και κάνανε εκπαίδευση. Πιάνοντας την κουβέντα με τις δασκάλες μου είπε ότι έχουν ειδική έκπτωση από το κράτος και ότι τα πιτσιρίκια μαθαίνουν από την ηλικία των 5(!) να κάνουν σκι με πιστοποιημένους εκπαιδευτές.

NikosHalkida θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάτε εκεί, αλλά όχι για 3 μέρες.Δεν ξέρω εάν θα μπορέσετε να γυρίσετε και να ευχαριστηθείτε το βουνό σε τόσο λίγο διάστημα. Έχει πίστες για όλα τα γούστα, και ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΟΥΔΡΑΡΕΣ μέσα από τα δέντρα (είχα αγκαλιάσει και ένα από δαύτα...).Είναι αμαρτία να πηγαίνετε σε ένα βουνό και να αφήνετε "μερεμέτια".

Srećna nova godina (καλή χρονιά στα σέρβικα)

Zoran (Αυγερινός :))

ΥΓ : Προσοχή στις σέρβες....

ΥΓ2: Ότι χρειαστείς από πληροφορίες, είμαι στην διάθεσή σου.

ΥΓ3: Επειδή αναφέρθηκε σε άλλα τόπικ του φόρουμ : Το εν λόγω χιονοδρομικό το καλοκαίρι δουλεύει φουλ με δραστηριότητες όπως ποδηλασία, ορειβασία-περίπατο, καθώς επίσης λόγω του υψομέτρου και του φυσικού περίγυρου, προτιμάται επίσης και από ομάδες διάφορων αθλημάτων για την προετοιμασία τους, χρησιμοποιώντας τον χώρο σαν προπονητικό κέντρο. Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι είχα δει φωτό της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου νέων της ελλάδας. Όποιος πάει στο jat, θα δει την φωτό στην ρεσεψιόν. Και το λιφτ, τουλάχιστον το κεντρικό 3θέσιο, δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι νον στοπ.

Καλως ήρθες Ayger, καλη χρονιά. Πολυ ωραίο αρθρο για το Κοπαόνικ. Αρκετους ακουω φέτος απο εδώ οτι θα το επισκεπτούν.

Καλως ήρθες Ayger, καλη χρονιά. Πολυ ωραίο αρθρο για το Κοπαόνικ. Αρκετους ακουω φέτος απο εδώ οτι θα το επισκεπτούν.

Θα έχω τα αυτιά μου τέντα και τα μάτια ανοικτά....Γιατί θα ήθελα να ξαναπάω και με παρέα είναι ακόμα καλύτερα.

Καλημέρες και χιόνια πολλά.

ΥΓ: Διαβατήριο οπωσδήποτε (δεν θέλει βίζα, απλά σου καρφώνουν μια στάμπα και μπορείς να μείνεις μέχρι 90 μέρες..)

ΑΥΓΕΡΙΝΕ

οταν λες προσοχη στις σερβες τι εννοεις ????

κατι κακο η καλο ? λολ

ΑΥΓΕΡΙΝΕ

οταν λες προσοχη στις σερβες τι εννοεις ????

κατι κακο η καλο ? λολ

Εχμμμμ...Συνήθως αποτελεί μια καλή αφορμή για να μελετήσεις το πρόβλημα πύκνωσης των οδικών δικτύων της παραγείτονος χώρας, if you know what i mean.

ωραια εισαι σαφης

μαρτη πιθανον να κανουμε ενα τουρ

Αρκετους ακουω φέτος απο εδώ οτι θα το επισκεπτούν.

Εσεις οι "αρκετοι" αν με θελετε, ενδειαφερομαι και εγω για Kopaonik, μου αρεσει πολυ να πηγαινω για σκι σε καινουργιος προορισμους, οποτε οταν το αποφασισετε, σφυριξτε μου.....

Αυγερινέ σ'ευχαριστω για την ενημέρωση. Εχω κλείσει εδω και ενα μήνα περίπου στο χωριό Brzece στο ξενοδοχείο Junior το οποίο το εχουν Ελληνες γιατι στο konaci, Jat και όλα τα υπόλοιπα που βρισκονται στη βαση του χιονοδρομικου κλείνουν μονο 7ημερα, no problem ομως γιατι το χωριό αυτό συνδέεται με λιφτ με το υπόλοιπο χιονοδρομικο.

Απο οτι μου ειπε ανθρωπος του ξενοδοχείου γυρω στα 20χμ πριν το Νις και αμέσως μετα τα διοδια εχει ταμπελα για κοπαονικ και μου ειπε να ακολουθήσω αυτην τη διαδρομή ερχόμενος απο Ελλάδα, μιλαμε για την ιδια διαδρομή που λες στο προηγούμενό σου ποστ? Και αν όχι ποιά διαδρομή θα με συμβούλευες να ακολουθήσω?

Ευχαριστω προκαταβολικά Νικος

Αυγερινέ σ'ευχαριστω για την ενημέρωση. Εχω κλείσει εδω και ενα μήνα περίπου στο χωριό Brzece στο ξενοδοχείο Junior το οποίο το εχουν Ελληνες γιατι στο konaci, Jat και όλα τα υπόλοιπα που βρισκονται στη βαση του χιονοδρομικου κλείνουν μονο 7ημερα, no problem ομως γιατι το χωριό αυτό συνδέεται με λιφτ με το υπόλοιπο χιονοδρομικο.

Απο οτι μου ειπε ανθρωπος του ξενοδοχείου γυρω στα 20χμ πριν το Νις και αμέσως μετα τα διοδια εχει ταμπελα για κοπαονικ και μου ειπε να ακολουθήσω αυτην τη διαδρομή ερχόμενος απο Ελλάδα, μιλαμε για την ιδια διαδρομή που λες στο προηγούμενό σου ποστ? Και αν όχι ποιά διαδρομή θα με συμβούλευες να ακολουθήσω?

Νικο sorry που ξεχασα να σου στειλω pm,αν και ειχα πει οτι θα σου εστελνα.Η διαδρομη ειναι οπως σου ειχα πει(απο Prokuplje).

Δες στο site της michelin.Εχω βαλει ως αφετηρια την πολη Leskovac ειναι 30 χλμ. πριν το Nis περιπου.

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int...=40&image2.y=10

Και παλι συγγνωμη που αργησα να σου απαντησω.

To junior το έχουν έλληνες? Μπράβο επιχειρηματικό δαιμόνιο....!!!

Όσον αφορά τα 7ήμερα,πρώτη φορά το ακούω..Μήπως έκανες κάποιο λάθος και κοιτάς για τις προσφορές μόνο?Ή έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα?

Στο χωριό, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω μείνει, αυτό που σίγουρα θα σου πω είναι ότι θα χάσεις ωραία ντράβαλα επάνω στο konaci.Έχει ωραία νυχτερινή ζωή.Εάν είσαστε αρκετά τολμηροί, πάρτε το αμάξι ένα βράδυ και ανεβείτε επάνω. Προσοχή μόνο γιατί ο δρόμος είναι κάτι από στροφές διακοφτού-->καλάβρυτα ή ανάβαση πάρνηθας με μπόλικο πάγο και χιόνι.Παίζει και να αποκλειστείτε και να μην μπορείτε να κατέβετε...

Μπορώ να σου πω γενικά την διαδρομή που ακολούθησα και πράττεις αναλόγως. Πριν μπεις Σαλόνικα, το κόβεις αριστερά κατευθείαν για σύνορα "Έύζωνοι - Γεβγελή" (τα ελληνοσκοπιανά σύνορα). Παραμένεις στο Ε75-Ε86 (νομίζω έτσι λέγεται η εθνική) και φουλάρεις καύσιμο πάση θυσία πριν τα σύνορα.

Με το που περνάτε τα ελληνικά σύνορα, μια στάση στα duty free για το απαραίτητο "φόρτωμα" σε "εναλλακτικά καύσιμα" (ξύδια, τσιγάρα κτλ κτλ) πιστεύω είναι επιβεβλημένη.

Συνεχίζοντας προς το σκοπιανό φυλάκιο, δίνεται την πράσινη κάρτα (έχετε βγάλει έτσι?) από την ασφαλιστική του αυτοκινήτου, και να έχετε και τα διαβατήριά σας. Οι σκοπιανοί συνοριοφύλακες, δεν βάζουν στάμπα επάνω στο διαβατήριό σας, αλλά υποχρεώνουν τους έλληνες να συμπληρώσουν ένα χαρτάκι με 2πλό απόκομμα (λόγω του γνωστού προβλήματος με την ονομασία). Το ένα το κρατάνε αυτοί, το άλλο, το κρατάτε εσείς μέχρι να φτάσετε στα σκοπιανοσέρβικα σύνορα όπου το παραδίδετε στους σκοπιανούς.Μπορεί να σας ζητήσουν να ανοίξετε το πορτ-μπαγκάζ "για τα μάτια" μήπως μεταφέρετε βόμβες, καλάσνικοφ, γυναίκες κτλ κτλ...Σε 2' θα έχετε τελειώσει.Α,και πέρα από το ον/μο σας, την ημερομηνία γέννησης και τον αριθμό διαβατηρίου,δεν είναι ανάγκη να συμπληρώσετε τα πραγματικά σας στοιχεία...Improvise!

Μεγάλη προσοχή στην εθνική, τηρείτε πάντα τα όρια ασφαλείας, εάν σας κάνουν σήμα να σταματήσετε καλό είναι να το κάνετε. Μην προσπαθήσετε να τους δωροδοκήσετε με την πρώτη κίνηση, αλλά καλού κακού κρατάτε και τίποτα ψιλά επάνω σας (5ευρα και 10ευρα) για τα "περαιτέρω" εάν αυτά χρειαστούν.

Μην σταματήσετε στα σκόπια "για να δείτε την πόλη". Μακράν η χειρότερη πόλη που έχω πάει.Εβερ!Ανηφορίζετε αμέριμνοι....(σύνορα - σκόπια περί τα 160χλμ) με κατεύθυνση Nis-Beograd.

Συνεχίζετε μέχρι τα FYROM-σέρβικα σύνορα (κάπου στο Nesalce είναι αυτά). Αμέσως μετά, σας βάζουν στάμπα στα ελληνικά διαβατήρια οι σέρβοι. Πείτε και κανά "hvala brate" (χβάλα μπράτε-->ευχαριστώ αδερφέ) και καθαρίσατε. Εάν βρείτε εκεί exchange office να σπάσετε κανά ευρώ σε δηνάριο, κάντε το, θα σας χρειαστούν στα διόδια για να μην πληρώνετε τα πιο ακριβά διόδια της ευρώπης...(5Ε για αυτό τον δρόμο?!)

Συνολικά η απόσταση Θεσσαλονίκη - Nis είναι 395 χλμ.

Πολύ σωστά πριν μπείτε στην πόλη του Nis , θα δείτε ταμπέλα (μετά τα διόδια είναι?) για kopaonik.

Εγώ είχα ακολουθήσει την διαδρομή από τον δρόμο 25-Ε:lol:, περνώντας από το Mramor (10ο χλμ) , Merosina (16ο), και στο Beloljin (45ο) είχα κάνει δεξιά (κάπου...). Συνεχίζεις περνώντας από το Blace (Prokuplje - 57ο), Razboijna(70ο),Lepenac (:lol:ό) με κατεύθυνση το Brus (στο 85ο).

Από εκεί το Brzece είναι περί τα 15-16 χλμ. Και voila!

Επιφυλάσσομαι να σου σκανάρω αύριο από την δουλειά τον οδικό χάρτη σε φουλ ανάλυση,just in case.

Η διαδρομή που προτείνω δεν είναι η βέλτιστη ή η μοναδική.Είναι αυτή που ξέρω! Οπότε, εάν μπορέσετε να πάρετε πληροφορίες από τον ξενοδόχο, για το ποια είναι η καλύτερη και ευκολότερη διαδρομή, be my guest και να ενημερώσεις κιόλας!

Τι να πιείτε :

- Τα κρασιά τους είναι λίγο "στυφά" κατά την πλέον ερασιτεχνική μου άποψη (για περισσότερα ανέτρεξε στο σχετικό νήμα στο παρών φόρουμ).Εάν ντε και καλά θέλετε να δοκιμάσετε, παραγγείλτε ζεστό(!) κόκκινο κρασί. Εναλλακτικά, δοκιμάστε το Plantaže από το μαυροβούνιο.

- Ρωτήστε τον ξενοδόχο που μπορείτε να βρείτε home made rakija. Είναι ότι πρέπει για τις κρύες νύχτες του χειμώνα, ή εάν ξεμείνετε από καύσιμο στο αυτοκίνητο. Σβήνετε το τσιγάρο πριν την πόση μην πάρετε καμιά φωτιά...

- Μπύρες (pivo). Μάρκες, τύποι και κόστη για όλα τα γούστα. Και το πλέον αρμόζον ποτό για μετά από μια δύσκολη κατάβαση.Επαναφέρει τα υγρά του οργανισμού σε χρόνο ντε-τε.

Τι να μην πιείτε :

- Ζεστό κρασί και rakija στο ίδιο ποτήρι. Δεν ενδείκνυται!

Τι να (δοκιμάσετε να) φάτε:

- Παραδοσιακή pljeskavica. To σέρβικο burger. Με σαλάτες και αλοιφές και ένα τεράστιο βοδινό μπιφτέκι. Υπό νορμάλ συνθήκες 1 φτάνει για έναν ενήλικο. Υπό συνθήκες σκι, σας κόβω χαλαρά για περισσότερα.

- ćevapčići - Κεμπάπ. Άπαιχτο.

- Burek για πρωινό (τυρόπιττα με καταπληκτικό φύλλο)

- mešano meso κάτι σαν ποικιλία ψητών κρεάτων (το έχουν σπουδάσει το bbq...)

- prebranac ψητά φασόλια με (ενίοτε) πικάντικη σάλτσα

- Σούπες οπωσδήποτε!

- palacinka (κρέπες) δοκιμάστε, αλλά προσωπικά δεν ξετρελάθηκα. Λίγο άψητο το ζυμάρι..Γούστα είναι αυτά βέβαια...

Στο χιονοδρομικό :

- Φουλ χάρτης με τις νέες πίστες εδώ http://www.jatkopaonik.com/images/mapa_kop.jpg

- Να πάτε στο konaci έστω και για έναν γκαιφέ. Αξίζει τον κόπο.

- Στην κορυφή του 3θέσιου, εκεί που ξεκινούν οι 4,4a,4b δεξιά στο βάθος έχει ένα ωραίο μικρό σαλέ, με τρελή θέα. Αξίζει να πάτε!

- Στο μέσο της 4α επίσης ένα μικρό καφέ με τζάκια,αρκοδουτόμαρα και τα συναφή.

- Για λίγο οφφ πίστα σκι, πάρτε το παρακλάδι της 5, καθώς και ανάμεσα από την 4 με την 22 (μετά την διασταύρωση Β2).

- Στην αρχή της 3 ένα εξίσου καλό καφέ με ξαπλώστρες απέξω (εάν σας κάνει τα χατήρια ο ήλιος, είναι ότι πρέπει για μυοχαλαρωτικό ρόφημα).

- Όπως παντού, προσοχή στον εξοπλισμό σας...

Αυτά τα ολίγα από εμέ. Ειλικρινά ζηλεύω :lol: γιατί εκεί έχω πετύχει απίστευτες πούδρες...

Ziveli - Darka darka (ακόμα να καταλάβω τι σημαίνει, αλλά το έχω δει πολλές φορές εδώ μέσα)

ΥΓ: Αλυσίδες για κάθε ενδεχόμενο.

Πραγματικα απαιχτος ο ayger,εγραψε ολα οσα ηθελα να γραψω!!!

Καποιες εκφρασεις που θα ακουσετε συχνα.

Hvala(χβάλα)=ευχαριστω

Hvala puno(χβάλα πούνο)=ευχαριστω πολυ

Molim(μόλιμ)=παρακαλω

brat(μπράτ)=αδερφος

Dobro jutro(ντόμπρο γιούτρο)=καλο πρωινο(μεχρι τις 9 το πρωι η καλημερα τους)

Dobar Dan(ντόμπαρ ντάν)=καλημερα

Dobro vece(ντόμπρο βέτσε)=καλησπερα

Laku noc(λάκου νότς)=καληνυχτα

pljeskavica(πλεσκαβίτσα)=μπιφτεκι

meso(μέσο)=κρεας

dimljeno(ντίμλιενο)=καπνιστο

vesalica(βέσαλιτσα)=σαν μπριζολα αλλα χωρις κοκκαλο ,θα την βρειτε ως bela(σκετο χοιρινο),dimljena(καπνιστη),punjena(πούνιενα)(γεμιστη)

kobasica(κομπάσιτσα)=λουκανικο

urnebez(ούρνεμπεζ)=τυροκαυτερη,δοκιμαστε οπωσδηποτε

sopska(σοπσκα)=κατι σαν χωριατικη αλλα εκτος εποχης τωρα

pomfrit(πομφρίτ)=τηγανιτες πατατες

για τους "παιχνιδιαρηδες" :lol:

Kako se zoves(κάκο σε ζόβες)=πως σε λενε

odakle si(οντάκλε σι)=απο που εισαι

vrlo lep-a(βρλο λέπ-α)=πολυ ομορφος-η

imas lepe oci(ίμας λέπε ότσι)=εχεις ωραια ματια(θα δειτε πολλα τετοια.....)

τα υπολοιπα με pm :lol:B):D

To junior το έχουν έλληνες? Μπράβο επιχειρηματικό δαιμόνιο....!!!

Όσον αφορά τα 7ήμερα,πρώτη φορά το ακούω..Μήπως έκανες κάποιο λάθος και κοιτάς για τις προσφορές μόνο?Ή έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα?

Στο χωριό, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω μείνει, αυτό που σίγουρα θα σου πω είναι ότι θα χάσεις ωραία ντράβαλα επάνω στο konaci.Έχει ωραία νυχτερινή ζωή.

Συμφωνω και επαυξανω."Ολα τα λεφτα" ειναι πανω στα konaci και γενικα στο χ/κ. :D

Κατω τι να κανετε?? :lol:

έχω ταξιδέψει αρκετά στην σερβία...(>20 φορές)

τα υπολοιπα με pm :lol::lol:B)

Παραδίδονται ταχύρυθμα μαθήματα σερβοκροατικής.Πληροφορίες εντός :lol:

Να'ταν τα μάτια μόνο anemar...

"dobar riba" κυριολεκτικά σημαίνει "ωραίο ψάρι". Εάν το πείτε σε κάποια που δεν γνωρίζετε καλά, ετοιμαστείτε για να δείτε τον ουρανό σφοντύλι.

Εάν το πείτε σε κάποια που ξέρετε αρκετά καλά, περνάει για κομπλιμέντο.Περίεργα τα σέρβικα...

/off topic/

Η σέρβικη γλώσσα είναι λίγο ιδιότροπη.Είναι η μοναδική που στις βρισιές πρωτοτυπεί απίστευτα.....

/off topic/

Συμφωνω και επαυξανω."Ολα τα λεφτα" ειναι πανω στα konaci και γενικα στο χ/κ. :D

Κατω τι να κανετε??

Έλα μου ντε...Πιστεύω θα αλλάξουν γνώμη πάραυτα εάν πάνε κάποιο βράδυ (και δουν μερικές νεαρές κορασίδες να λικνίζονται με "φαρδιές ζώνες" επάνω στις μπάρες)...

Καποιες εκφρασεις που θα ακουσετε συχνα.

Hvala(χβάλα)=ευχαριστω

Hvala puno(χβάλα πούνο)=ευχαριστω πολυ

Molim(μόλιμ)=παρακαλω

brat(μπράτ)=αδερφος

Dobro jutro(ντόμπρο γιούτρο)=καλο πρωινο(μεχρι τις 9 το πρωι η καλημερα τους)

Dobar Dan(ντόμπαρ ντάν)=καλημερα

Dobro vece(ντόμπρο βέτσε)=καλησπερα

Laku noc(λάκου νότς)=καληνυχτα

pljeskavica(πλεσκαβίτσα)=μπιφτεκι

meso(μέσο)=κρεας

dimljeno(ντίμλιενο)=καπνιστο

vesalica(βέσαλιτσα)=σαν μπριζολα αλλα χωρις κοκκαλο ,θα την βρειτε ως bela(σκετο χοιρινο),dimljena(καπνιστη),punjena(πούνιενα)(γεμιστη)

kobasica(κομπάσιτσα)=λουκανικο

urnebez(ούρνεμπεζ)=τυροκαυτερη,δοκιμαστε οπωσδηποτε

sopska(σοπσκα)=κατι σαν χωριατικη αλλα εκτος εποχης τωρα

pomfrit(πομφρίτ)=τηγανιτες πατατες

για τους "παιχνιδιαρηδες" :D

Kako se zoves(κάκο σε ζόβες)=πως σε λενε

odakle si(οντάκλε σι)=απο που εισαι

vrlo lep-a(βρλο λέπ-α)=πολυ ομορφος-η

τα υπολοιπα με pm :P:D:D

Συμφωνω και επαυξανω."Ολα τα λεφτα" ειναι πανω στα konaci και γενικα στο χ/κ. ;)

Κατω τι να κανετε?? :)

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και τους δύο για τις χρήσιμες πληροφορίες που δώσατε.

Παιδεύτικα αρκετά μεχρι να κλείσω hotel αφού πήρα τηλ σχεδόν σε ολα τα πάνω ξενοδοχεία και σε οσα μιλουσαν αγγλικα με παρεπεμπαν σε καποια τουριστικά γραφεία που συνεργάζονται για να μου πουν με την σειρά τους ότι κλείνουν μονο 7ήμερα. Το ίδιο επίσης μου είπε και μια υπεύθυνη στο konaci και οτι αυτό ισχύει για ολα τα ξενοδοχεία που βρισκονται περιξ της βάσης του χιονοδρομικού. Μετα απο αυτό αρχισα να ψαχνω ιντερνετικά την γύρω περιοχή και αρχισα να περνω τηλ σε ξενοδοχεία του brzece αφού συνδεεται και με λιφτ.

Στα πρώτα 3 τηλ που πηρα μολις ακουσαν αγγλικά μου εκλεισαν το τηλεφωνο, τελικά στάθηκα τυχερος αφου στο junior μολις τους είπα ότι ειμαι Έλληνας μου εδωσαν την Κα Ελευθερία την Ελληνίδα διευθύντρια του ξενοδοχείου η οποία μου ειπε οτι το ξενοδοχείο εχει αγοραστει απο Ελληνες και εχει ανακαινιστεί πλήρως.

Εκπληκτος λοιπόν αφού κατάφερα να συνεννοηθώ και δη στα ελληνικά έπαθα πλάκα οταν μου είπε την τιμή:

40 ευρω το άτομο την βραδυά με πρωινό μεσημεριανό και βραδυνό :P:P:blink: και οτι επίσης το ξενοδοχείο βαζει λεοφορείο με τακτα δρομολογια προς και απο το χιονοδρομικο το οποίο αν θυμάμαι καλά μου είπε οτι απέχει γύρω στα 10-15χμ απο το χωριό.

Ξεκινάμε την άλλη Παρασκεύη 11/1 και μετά το κοπαόνικ θα φύγουμε για Ρουμανία-Καρπάθια και θα μείνουμε στο Σινάια ενα χωριό κοντα στη Brasov οπου στην περιοχή απο Μπρασόβ μεχρι Sinaia, μια απόσταση περίπου 45 χιλιομέτρων, εχει 5 χιονοδρομικά εκ των οποίων το Poiana Brasov που είναι το μεγαλύτερο της Ρουμανίας. Επιστρέφοντας τέλος θα κανουμε και μια 2ήμερη στάση για "ξεκούραση" στο Bansko. :):)

Παραθέτω μερικές φώτος απο την απίστευτη αυτή περιοχή των καρπαθίων που επισκέυτηκα περισυ τα Χριστούγεννα:

Αποψη του Σινάια

2004565103871651086_rs.jpg

Το κάστρο Bran οπου γυρίστηκε ο Δράκουλας του Κόπολα:

2004523559656983910_rs.jpg

Σοκάκι στο μεσαιωνικό κομάτι της Brasov:

2004504706440761488_rs.jpg

Θέα απο το Predeal:

2004539951459661503_rs.jpg

Υ.Γ Αυγερινέ δεν κατάλαβα καλά για αυτο το διπλότυπο που είπες στα Σκόπια, σε βάζουν να υπογράψεις δηλαδή οτι αποδέχεσαι την ονομασία για να σε αφήσουν να περάσεις??

Υ.Γ2 Θα έχω μαζι μου καλτσες + εφεδρικές αλυσίδες, οι πρώτες δε, μενουν στο τουτού και το καλοκαίρι...οπότε θα επισκεφτούμε σίγουρα το κοπαόνικ by night..

Eρώτηση :υπάρχει τρόπος να πας εκεί με τρένο ή με άλλο τρόπο απο αθήνα ή θεσσαλονίκη;ποιος είναι ο κοντινότερος σταθμός;

''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole