Jump to content
Kyriakoschar

Το Snowclub Στο Trace Snow!

Recommended Posts

https://snow.traceup.com/landing

 

Κάνε λογαριαμό από υπολογηστή, βρες το group και κάνε αίτηση. Στείλε pm στον Κυριάκό εκ θεσσαλονίκης και είσαι έτοιμος.

Έχω ήδη λογαριασμό

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok κάνε login από pc και κάνε τα υπόλοιπα βήματα. Νομίζω παντος ότι είσαι στο group.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έρχονται και νέα μέλη να προστεθούν!!!

 

Και μετά την πάρα πολύ καλή ιδέα, γιατί να μην υπάρχει κάθε δεκαήμερο ή εβδομάδα ένας αντίστοιχος "διαγωνισμός"; Ή για την εκδρομή στο εξωτερικό; Και αν θέλετε, έτσι για την πλάκα, βάλτε και ένα δώρο (πχ ένα μπρελόκ, ένα μετάλλιο που μπορεί να φτιαχτεί στο τέλος της χρονιάς και να γίνει η απονομή στο τέλος του έτους (πχ στην συνέλευση-να κάποια πρόσθετη αιτία προσέλκυσης), όχι σώνει και καλά κάτι με σοβαρή οικονομική αξία.

 

Πάντως πολλά συγχαρητήρια στην ψυχή και τον οργανωτή όλου αυτού του εγχειρήματος. Νομίζω ότι είναι ο Κυριάκος (δεν θα ήθελα να αδικήσω κάποιον αν κάνω λάθος-παρακαλώ για τυχόν διόρθωση!!!).

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν θα θελετε να ειστε...αλλου...χαλάει;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να ξαναζεστάνουμε το θέμα, μιας και είμαι υπό σκέψη

αν θα το χρησιμοποιήσω στη φετινή σαιζόν...

 

Δίνει η εφαρμογή την δυνατότητα για export τα δεδομένα του gps;

Θέλω τα δεδομένα για να τα εισάγω σε πρόγραμμα επεξεργασίας video,

σαν overlay (ταχύτητα, στίγμα, διαδρομή, κ.α.).

 

Κάτι λέει η εφαρμογή στο κινητό για συγχρονισμό με Actioncam,

αλλά μόνο με GoPro.

 

:help:

 

 

Με μια μικρή καθυστέρηση στο ερώτημά σου και η απάντηση είναι ΝΑΙ.

 

Μόνο που θα πρέπει να συνδεθείς μέσω browser στον λογαριασμό σου στην εφαρμογή από τη διεύθυνση: http://snow.traceup.com

 

και στη συνέχεια να επιλέξεις Account Settings.

 

post-4275-0-27380300-1516652746_thumb.png

 

Κάτω-κάτω θα βρείς και το export data σε gpx μορφή.

 

post-4275-0-52136700-1516652746_thumb.png

 

Αναμένω βιντεάκι....

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Πάνο.

Πάντως η εφαρμογή τα "παίζει" με το που φύγεις μακριά από τις πίστες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Πάνο.

Πάντως η εφαρμογή τα "παίζει" με το που φύγεις μακριά από τις πίστες.

Είδα και προσθέσανε ένα επιπλέον mode snowboard, ski και explore.

 

Για δοκίμασε με το τελευταίο μήπως σου επιτρέπει να γράφεις και εκτός

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως να το συγκρίνουμε σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές, ή ανά μήνα/εβδομάδα (δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοια στατιστικά).


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

417 φορές κατεβήκαμε το Everest

97.308 φορές ανεβήκαμε Παρνασσό από Αθήνα

Φάγαμε 1572 γύρους και χρειαστήκαμε 12.167 κατεβασιές για να τους κάψουμε.

Ξεπερνάμε οριακά τα όρια ταχύτητας σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας.

 

:D

  • Like 7

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

μιας και από πέρσι το Trace Snow πλέον δεν υπάρχει, έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική ? Ιδανικά να υπάρχει ή να μπορεί να δημιουργηθεί και το SnowClub πάλι ?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Τι εννοείς δεν υπάρχει; Σε εμένα φαίνεται να δουλεύει η εφαρμογή 

Πέρσι δεν δούλευε και έλεγε ότι δεν το υποστήριζαν πλέον.

Για δοκίμασε να κάνεις μια διαδρομή να δεις αν μπορείς να την κάνεις upload.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, akatelka said:

Καλησπέρα,

μιας και από πέρσι το Trace Snow πλέον δεν υπάρχει, έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική ? Ιδανικά να υπάρχει ή να μπορεί να δημιουργηθεί και το SnowClub πάλι ?

 

Καλησπέρα.

 

Η προσπάθεια με το Trace Snow έγινε αρκετά παλιά και θα έλεγα ότι ήταν αρκετά πετυχημένη, παρά τα προβλήματα του προγράμματος. Και ο τρόπος που μπορούσες να φτιάξεις μια ομάδα ήταν επίσης αρκετά όμορφος. Αλλά δυστυχώς αυτό είναι παρελθόν.

Δεν υπάρχει ενδιαφέρον ασχολίας με αυτό το αντικείμενο από αυτούς τώρα τρέχουν τον σύλλογο. Καθώς η περσινή χρονιά ήταν ανύπαρκτη, πέρασε κάπως στο ντούκου η απώλεια του trace snow. 

Καθώς με τα του συλλόγου υπάρχει συνήθως έλλειμα προσφοράς, αν θα μπορούσαμε εμείς που προτίστως ενδιαφερόμαστε να βρούμε μια εφαρμογή με ενδιαφέρον και να ξαναφτιάξουμε από την αρχή μια τέτοια ομάδα (προφανώς σε άλλη πλατφόρμα). Δεν θα είχε κανένας πρόβλημα από τον σύλλογο, μάλλον το αντίθετο.

Οι εφαρμογές που έχω χρησιμοποιήσει, είναι οι

iSki Tracker: Υπερεκτιμά τις καταγραφές σε σημαντικό βαθμό και συνήθως έχει εφαρμογή για κάθε χώρα και χιονοδρομικό

NAVIONICS: Αρκετά ακριβέστερη. Συμαθητική παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Νομίζω ότι δεν έχει δυνατότητα να φτιαχτεί ομάδα

BERGFEX SKI: Ίσως η ακριβέστερη, επίσης συμπαθητική παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορεί να φτιαχτεί ομάδα.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση άλλης εφαρμογής για να δούμε;

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, akatelka said:

Καλησπέρα,

μιας και από πέρσι το Trace Snow πλέον δεν υπάρχει, έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική ? Ιδανικά να υπάρχει ή να μπορεί να δημιουργηθεί και το SnowClub πάλι ?

 

Ίσως ένα υποψήφιο να είναι το Slopes

https://getslopes.com/

 

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

To slopes το έχω δουλέψει και εγώ. Δεν είναι κακό από ότι θυμάμαι (πέρασαν και δυο χρόνια!!!). Ας ελπίζουμε σύντομα να το τσεκάρουμε.

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/6/2021 at 11:49 PM, Χρήστος Λάππας said:

Τι εννοείς δεν υπάρχει; Σε εμένα φαίνεται να δουλεύει η εφαρμογή 

Δυστυχώς έχει πάψει να λειτουργεί, δεν ανεβαίνει τίποτα. Ασχολούνται πλέον μόνο με ποδόσφαιρο...

Όποιος θέλει μπορεί να μπει να κατεβάσει ένα ένα τα GPX του και να τα ανεβάσει σε άλλο πρόγραμμα που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο...

 

20 hours ago, mil said:

Ίσως ένα υποψήφιο να είναι το Slopes

https://getslopes.com/

 

Ισχύει. Φαίνεται τουλάχιστον...τυπικό. Έχει βέβαια συνδρομή για πλήρη υποστήριξη. Επίσης έχει "φίλους" που μπορείς να προσθέσεις κτλ. Δεν έχει ομάδες, και γενικό leaderboard. Είναι μία καλή υποψηφιότητα, αν και διαβάζω οτι τρώει πολύ μπαταρία, συν το οτι θα ναι πολύπλοκο να "γίνουμε" όλοι "φίλοι" μεταξύ μας...

Διαβάζω ότι και το We Ski φαίνεται αξιόλογο, αλλά έχει για μένα ένα σημαντικό αρνητικό: login μόνο με Google ή Facebook account. Για μένα είναι no go... Παρότι απ'ότι κατάλαβα υποστηρίζει ομάδες και για την ώρα είναι δωρεάν.

Μία γενικά εύκολη λύση για όσους από εμάς έχουν κάποιο Garmin, ή ακόμα και με απλό κινητό, είναι να φτιαχτεί ενα γκρουπ στο Strava και να ανεβαίνουν εκεί εύκολα τα δεδομένα.

Επίσης κάποιοι από εδώ ξέρω οτι χρησιμοποιούν το FATMAP, οπότε μπορούν να μας πουν αν είναι καλό και βολεύει γι αυτό που θέλουμε.

Το θέμα είναι οτι όλα αυτά θέλουν συνδρομή, κάτι που το Trace δεν ήθελε. Επίσης είναι αρκετά πιο πολύπλοκο το θέμα group και leaderboards με όλα όσα είναι διαθέσιμα...

Edited by akatelka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strava. Το καλύτερα για μένα προς στιγμής και συμβατό για πολλά αθλήματα.

Το έχω για το ποδήλατο και το σκι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το οποίο Strava έχει ξεσπάσει θύελλα διαμαρτυριών τις τελευταίες μέρες γιατί αύξησε τις τιμές του (σε κάποιες αγορές τις διπλασίασε).

 

Χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του  στο ποδήλατο και με καλύπτει μια χαρά.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο για όσους δεν το έχουν νομίζω πλέον έχει γίνει επι πληρωμή η εφαρμογή.

Και εγώ την δωρεάν έκδοση έχω, με καλύπτει τέλεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...