Jump to content
vangelis_k

Χ.κ Καλαβρύτων 2016-17

Recommended Posts

Ναι και σημερα ειχε τον απειρο κοσμο και απο τις 12 που ανοιξε η αγκυρα το ξεσκισαν το αυγο..

Αντε παει η ...πουδρα...

Μην ανεβειτε φολα μεγαλη.

Να πατε απεναντι.

• Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

...πράγματι μεγάλη φόλα...τόσο χάλια χιόνι χρόνια είχα να συναντήσω...στουπί...βεντούζα!!!...πρέπει να γυρίσει σε βοριάδες ΕΠΕΙΓΌΝΤΩΣ!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε αλλο βουνο καναμε....

Βαρια η...πικρα...

Τσιμεντο ο καυμος...

Γμτ παλι σε πουδρα τυχαμε.

Βαθεια και ελαφρια...

Κατω κατω μην δαγκωνεις...

Λυσασμενο πουδροσκυλο χελμου...

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...στο ίδιο βουνό κάναμε μάλλον, έχουμε διαφορετικές γνώμες όμως...συμβαίνει!!!!

Καμμια ντουζινα νεραιδοραχες με φοβερο χιονι. Να κυνηγαω τον hellbent. στο αυγο, να χιονιζει συνεχεια

Καμία ντουζίνα Αντιγόνες και Ειρήνες με χάλια χιόνι που κόλλαγε φοβερά .... υπάρχει και αυτό το είδος των χιονοδρόμων που κάνει σκι και εντός πίστας σε ένα χιονοδρομικό κέντρο, περίεργο αλλά υπάρχει!!!

• Like 4

μα αν πουμε οτι καναμε εντος δε λεει......

θα χαλασει το image ....

• Like 5

...συγγνώμη ζητώ τότε, δεν το ήξερα και δεν θα ξαναγράψω.

Μια τροφή για σκέψη...όσοι γράφουμε εδώ μέσα για τις περιπέτειες μας στα εκτός να λαμβάνουμε υπ' όψιν ότι διαβάζουν αρκετοί αυτά που γράφουμε...τρεις μάζεψα σήμερα από το αυγό που έρχονταν πρώτη φορά στο χιονοδρομικό και δεν ήξεραν καν που βρίσκονται, απλά έψαχναν το φημισμένο αυγό!!!...τέλος στις γραμμές που επέλεξα να κάνω και με μέση 85, κατά την γνώμη πάντα, το χιόνι ήταν επικίνδυνο!!!

Για την πληρότητα του post Νεραιδοράχη δεν πήγα γιατί δεν μου αρέσει η ομίχλη όταν κάνω σκι.

• Like 2

Μια τροφή για σκέψη...όσοι γράφουμε εδώ μέσα για τις περιπέτειες μας στα εκτός να λαμβάνουμε υπ' όψιν ότι διαβάζουν αρκετοί αυτά που γράφουμε...τρεις μάζεψα σήμερα από το αυγό που έρχονταν πρώτη φορά στο χιονοδρομικό και δεν ήξεραν καν που βρίσκονται, απλά έψαχναν το φημισμένο αυγό

Με έχει προβληματίσει πολλές φορές. Δες πως ξεκινάω το εκτός πίστας για αρχαριούς.

Αν ο Έλληνας είναι τόσο βλάκας που θα έχουμε σοβαρά τραυματία ή νεκρό επειδή δεν μπορεί να καταλάβει τους στοιχειώδες κανόνες ασφαλείας με το βασικό "άμεσα ορατός από τον χώρο του χιονοδρομικού" αντι να κλείσουν τα χιονοδρομικά και να κάνουμε καμπάνιες ασφαλείας που είναι το σωστό που θα έκαναν σε κάθε χώρα του κόσμου, ίσως πράγματι καταλήξουμε στην Ελληνική λύση που είναι να μην ξαναγράφουμε τίποτα για εκτός πίστας.

Βασικά δεν έχεις άδικο θα κολλήσω και θα έλεγα σε όλους σε κάθε πράγμα που γράφουμε για εκτός (μη άμεσα ορατά από το χιονοδρομικό κλπ) να προσθέτουμε 2-3 γραμμές ΠΡΟΣΟΧΗ, ΄μόνο με κάποιον που ξέρει τη διαδρομή κλπκλπ

μα αν πουμε οτι καναμε εντος δε λεει......

θα χαλασει το image ....

Ω μα τι λες πάντα προσωπικά το λέω αν έκανα εντός. Απλά σε όλο τον κόσμο το σκι πια είναι το εκτός πίστας. Εξαιρετικό χόμπι το εντός πίστας, προσωπικά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ και θα ανέβω 10-20-30 φορές το χρόνο να το κάνω, αν έχει ποιοτικό εντός πίστας μπορεί και να παρατήσω γυναίκα παιδιά να μην έχω να φάω αλλά θα πάω να το κάνω, άσε που εκεί φτιάχνεις τεχνική για το εκτός.

Λυπάμαι το χόμπι που θέλει το 90% των σκιερ να κάνει είναι ποιοτικό εκτός πίστας σκι. Το άλλο 9 % ή κάνει full speed carve ή έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή κάτι τον έχει φοβησει ή κάτι δεν έχει καταλάβει.Το 1% καλά κάνει αν περνάει καλά δεν το συζητάω το χόμπι του ένα εξαιρετικό χόμπι, μαζί του.

Και εδώ μιλάμε για τα Καλάβρυτα, τον καλύτερο freeride προορισμό και έναν πραγματικό θησαυρό για αυτά.

...τέλος στις γραμμές που επέλεξα να κάνω και με μέση 85, κατά την γνώμη πάντα, το χιόνι ήταν επικίνδυνο!!!

Μπα δεν φταίς εσύ φτάιει το χιόνι και κυρίως...ΚΕΡΩΜΑ.

Επίσης τα φαρδυά rocker δεν έχουν αντίπαλο σε τέτοια χιόνια. Εκεί που εσύ κολλάς με μέση 100 το ροκεραδικο με μέση 120 πετάει. Άστο είναι πολύ μπροστά και καλά κάνουν hellbent και vro, ξέρουν τι κάνουν και σε τεχνική και άνεση ο εξοπλισμός και το κέρωμα είναι πολύ πολύ πολυ σημαντικά σε τέτοιο χιόνι. Είναι τιμή μας (τσάμπα) που υπάρχουν τέτοιοι χιονοδρόμοι ανάμεσα μας, πάντα είναι τιμή σας (τσάμπα) να κάνετε σκι μαζί τους. Αν ρωτήσετε πάντως και οι δύο κα΄νουν 100 πράγματα που δεν κάνει κανένας άλλος και σε τεχνική και σε εξοπλισμό και σε προετοιμασία κλπκλπ

πψ ο vro κουβαλάει 30 χρόνια εμπειρίας σοβάδων με ίσια πέδιλα στην πλάτη του, ναι έχει στη πλάτη δέκα κιλά σοβά και ίσια πέδιλα. Αλήθια τον είδα στην παραλία έτσι κάθε καλοκαίρι φτιάχνει το εξοχικό και έχει πέδιλα στη πλάτη να συνηθίζει. Ο hellbent πάει με 60χλμ στροφές 30 μοίρες εκεί που πας με 30χλμ με 90 μοίρες. Ούτε το δικό σου πέδιλο κολλάει με 30.

Προσωπικά προτιμώ να μην πάω καν στο χιονοδρομικό τέτοιες μέρες γιατί μυρίζουν χιαστό. Ειδικά φέτος που μυρίζει πούδρα κάθε τρεις μέρες, πέρσι και σοβά να έφερνες καλοδεχούμενος. Αν μυριστώ χιαστό και είμαι εκεί προτιμώ να βάλω πιστοπέδιλα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μια τροφή για σκέψη...όσοι γράφουμε εδώ μέσα για τις περιπέτειες μας στα εκτός να λαμβάνουμε υπ' όψιν ότι διαβάζουν αρκετοί αυτά που γράφουμε...τρεις μάζεψα σήμερα από το αυγό που έρχονταν πρώτη φορά στο χιονοδρομικό και δεν ήξεραν καν που βρίσκονται, απλά έψαχναν το φημισμένο αυγό!!!...τέλος στις γραμμές που επέλεξα να κάνω και με μέση 85, κατά την γνώμη πάντα, το χιόνι ήταν επικίνδυνο!!!

Για την πληρότητα του post Νεραιδοράχη δεν πήγα γιατί δεν μου αρέσει η ομίχλη όταν κάνω σκι.

Πολλά Like στην επισήμανση.

Το αυτό και σε θέματα συστάσεων εξοπλισμού που υπερβαίνει τις ικανότητες αυτών που ζητούν τη γνώμη μας.

Διαβαζόμαστε "πολλάν" (που λένε και οι Κύπριοι)...

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Με έχει προβληματίσει πολλές φορές. Δες πως ξεκινάω το εκτός πίστας για αρχαριούς.

Αν ο Έλληνας είναι τόσο βλάκας που θα έχουμε σοβαρά τραυματία ή νεκρό επειδή δεν μπορεί να καταλάβει τους στοιχειώδες κανόνες ασφαλείας με το βασικό "άμεσα ορατός από τον χώρο του χιονοδρομικού" αντι να κλείσουν τα χιονοδρομικά και να κάνουμε καμπάνιες ασφαλείας που είναι το σωστό που θα έκαναν σε κάθε χώρα του κόσμου, ίσως πράγματι καταλήξουμε στην Ελληνική λύση που είναι να μην ξαναγράφουμε τίποτα για εκτός πίστας.

Βασικά δεν έχεις άδικο θα κολλήσω και θα έλεγα σε όλους σε κάθε πράγμα που γράφουμε για εκτός (μη άμεσα ορατά από το χιονοδρομικό κλπ) να προσθέτουμε 2-3 γραμμές ΠΡΟΣΟΧΗ, ΄μόνο με κάποιον που ξέρει τη διαδρομή κλπκλπ

Ω μα τι λες πάντα προσωπικά το λέω αν έκανα εντός. Απλά σε όλο τον κόσμο το σκι πια είναι το εκτός πίστας. Εξαιρετικό χόμπι το εντός πίστας, προσωπικά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ και θα ανέβω 10-20-30 φορές το χρόνο να το κάνω, αν έχει ποιοτικό εντός πίστας μπορεί και να παρατήσω γυναίκα παιδιά να μην έχω να φάω αλλά θα πάω να το κάνω, άσε που εκεί φτιάχνεις τεχνική για το εκτός.

Λυπάμαι το χόμπι που θέλει το 90% των σκιερ να κάνει είναι ποιοτικό εκτός πίστας σκι. Το άλλο 9 % ή κάνει full speed carve ή έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή κάτι τον έχει φοβησει ή κάτι δεν έχει καταλάβει.Το 1% καλά κάνει αν περνάει καλά δεν το συζητάω το χόμπι του ένα εξαιρετικό χόμπι, μαζί του.

Και εδώ μιλάμε για τα Καλάβρυτα, τον καλύτερο freeride προορισμό και έναν πραγματικό θησαυρό για αυτά.

Μπα δεν φταίς εσύ φτάιει το χιόνι και κυρίως...ΚΕΡΩΜΑ.

Επίσης τα φαρδυά rocker δεν έχουν αντίπαλο σε τέτοια χιόνια. Εκεί που εσύ κολλάς με μέση 100 το ροκεραδικο με μέση 120 πετάει. Άστο είναι πολύ μπροστά και καλά κάνουν hellbent και vro, ξέρουν τι κάνουν και σε τεχνική και άνεση ο εξοπλισμός και το κέρωμα είναι πολύ πολύ πολυ σημαντικά σε τέτοιο χιόνι. Είναι τιμή μας (τσάμπα) που υπάρχουν τέτοιοι χιονοδρόμοι ανάμεσα μας, πάντα είναι τιμή σας (τσάμπα) να κάνετε σκι μαζί τους. Αν ρωτήσετε πάντως και οι δύο κα΄νουν 100 πράγματα που δεν κάνει κανένας άλλος και σε τεχνική και σε εξοπλισμό και σε προετοιμασία κλπκλπ

πψ ο vro κουβαλάει 30 χρόνια εμπειρίας σοβάδων με ίσια πέδιλα στην πλάτη του, ναι έχει στη πλάτη δέκα κιλά σοβά και ίσια πέδιλα. Αλήθια τον είδα στην παραλία έτσι κάθε καλοκαίρι φτιάχνει το εξοχικό και έχει πέδιλα στη πλάτη να συνηθίζει. Ο hellbent πάει με 60χλμ στροφές 30 μοίρες εκεί που πας με 30χλμ με 90 μοίρες. Ούτε το δικό σου πέδιλο κολλάει με 30.

Προσωπικά προτιμώ να μην πάω καν στο χιονοδρομικό τέτοιες μέρες γιατί μυρίζουν χιαστό. Ειδικά φέτος που μυρίζει πούδρα κάθε τρεις μέρες, πέρσι και σοβά να έφερνες καλοδεχούμενος. Αν μυριστώ χιαστό και είμαι εκεί προτιμώ να βάλω πιστοπέδιλα.

Δεν είναι βλάκας ο Έλληνας έτσι αβλεπί.

Ο Έλληνας δεν λέει ποτέ να βάλει των πωπό του κάτω και να πειθαρχήσει σε μάθηση πριν την εξάσκηση.

Θέλει το εργαλείο στη διάθεσή του (πες το πέδιλα σκι, αυτοκίνητο, μοτοσικλέτα κ.ο.κ.) κι ας μην έχει ιδέα πώς να το χρησιμοποιεί. Κάτι του λέει μέσα του ότι θα το μάθει στη πορεία.

Λες και τα εργαλεία είναι δάσκαλοι και λύνουν απορίες.

Σε όλο το κόσμο κάνουν μαθήματα, και εν γένει έχουν... άλλη παιδεία σε οτιδήποτε έχει να κάνει με παιδεία ....(λίγο πολύ με τα πάντα δλδ)

Μετά από αυτή την εξήγηση, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΑΣ αλλά για το ότι επιλέγει να ΜΗΝ εκπαιδευτεί, διότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ να επιλέγει να εκπαιδεύεται.

Μέχρι τότε, ο φόβος φυλάει τα έρμα (ή του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε...)

Τα χιόνια πρέπει να έχεις γνώση και εμπειρία για να τα αξιολογήσεις ΕΣΥ, όχι ο φίλος που του εκχώρησες την ασφάλειά σου (εξαιρούνται οι επι πληρωμή οδηγοί βουνού που νομίμως αναλαμβάνουν μέρος του ρίσκου).

Όπως στο παραπέντε λες κάθε φορά ότι ρωτάς τον εαυτό σου αν είναι 100% σίγουρος ότι οι συνθήκες είναι ασφαλείς για ΣΕΝΑ τη δεδομένη ημέρα,

Ομοίως, αν όλοι όσοι αποπειρώνται κάθε φορά τη κίνηση σε άγνωστο και εν πολλοίς/ολίγοις απρόβλεπτο τερέν έκαναν την ίδια ερώτηση στον εαυτό τους θα απαντούσαν οι ίδιοι ΝΑΙ? (όχι απλά κάποιος από την παρέα που ξέρει...)

Το ίδιο θα έλεγα και γι αυτόν που τις πρώτες του φορές σε χιονοδρομικό επιλέγει να κατέβει την Αντιγόνη ή τη Στύγα ή την Ειρήνη. Γιατί ανθρωπέ μου?

Αν το έκαναν, μπορεί τα χειρουργεία να μετρούσαν σημαντικά λιγότερους πελάτες.

Οι περισσότεροι απλά φλερτάρουν με τις πιθανότητες. Αλλά βλέπεις το πώς ορίζει τη ζωή του καθείς είναι δικό του ζήτημα.

Παρεμπιπτόντως, τη προηγούμενη Πέμπτη κατέβασα τα πέδιλα ενός που κατέβηκε την ΟΟΟΟΛΗ τη κόκκινη Ειρήνη κάνοντας τσουλήθρα άλλοτε καθιστός και άλλοτε μπρούμυτα γιατί άξαφνα του φάνηκε δύσκολη και συνεχώς έπεφτε...

Το φόρουμ αυτό όμως, εκπληρώνει εν πολλοίς το σκοπό της διαπαιδαγώγησης, γι αυτό και μου άρεσε αυτό που έγραψε ο @george_eleftheriou πιο πάνω.

Στο χέρι μας είναι να μη το αφήσουμε να πάει χαμένο. Ποιες δράσεις για την ασφάλεια και κουραφέξαλα. Εδώ έχεις μεγαλύτερο κοινό να απευθυνθείς.

Edited by panchristo
  • Like 9

Ο σεβασμός είναι αυτονόητος σε όλους και σε ότι κάνει ο καθένας...και το γεγονός, ότι κάποιος ξεκινά να πάει στο βουνό, από μόνο του, είναι άξιο σεβασμού τις μέρες που ζούμε.

Χρειάζεται όμως όταν περιγράφουμε πράγματα που κανουμε αποκλειστικά με δική μας ευθύνη, να λέμε και το ρίσκο που αναλαμβάνουμε...όπως ότι "έφαγα τις πούδρες στην τάδε πλαγιά και ήταν φοβερές αλλά ο κίνδυνος χιονοστιβάδας ήταν 3/5, δηλαδή πιθανότητα πάνω από 50% να κοπεί και ανέλαβα αυτό το ρίσκο γιατί έχω εμπειρία ν ετών, είμαι εφοδιασμένος με αερόσακο αρβα κλπ, ξέρω τι να κάνω αν εγκλωβιστώ και είμαι παρέα με άλλους δύο ακόμα, όμοιούς μου, που επίσης ξέρουν τι κάνουν. Τέλος στην ευρύτερη περιοχή σκιάρω με κλειστά τα μάτια."

...μου δημιουργεί φοβερό προβληματισμό να βλέπω χιονοδρόμους να δυσκολεύονται στον μεγιστο βαθμό να χρησιμοποιήσουν την άγκυρα και να τους πετυχαίνω στη μέση του πουθενά εντός της ομίχλης να έχουν χάσει την μπάλα και να μην ξέρουν που βρίσκονται αλλά ωστόσο να ψάχνουν την χιονοστιβάδα που τόσα πολλά έχουν ακούσει για αυτήν...!!!!

• Like 5

george

.ειχε αλλους παραληπτες το γραφομενο για να τους πειραξω λιγο

• Like 3

george

.ειχε αλλους παραληπτες το γραφομενο για να τους πειραξω λιγο

Χαχαχα...έχεις δίκιο να γελάσουμε λίγο γιατί το βαρύναμε...όμως ας προβληματιστούμε κιόλας και να μην περιμένουμε να γίνει το κακό, να το προλάβουμε!!!

• Like 1

Πάντως η τάση, ειδικά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού είναι ξανά προς το ποιοτικό σκι πίστας και εξ'ου και οι εταιρίες δίνουν πολύ μεγάλη βάση -ξανά- στα πέδιλα πίστας.

Υπάρχει τόνος υλικού για ανάγνωση σε Outside και αλλά περιοδικά του χώρου για όποιον ενδιαφέρεται.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

• Like 1

sinox-0.jpeg

Ο σεβασμός είναι αυτονόητος σε όλους και σε ότι κάνει ο καθένας...και το γεγονός, ότι κάποιος ξεκινά να πάει στο βουνό, από μόνο του, είναι άξιο σεβασμού τις μέρες που ζούμε.

Χρειάζεται όμως όταν περιγράφουμε πράγματα που κανουμε αποκλειστικά με δική μας ευθύνη, να λέμε και το ρίσκο που αναλαμβάνουμε...όπως ότι "έφαγα τις πούδρες στην τάδε πλαγιά και ήταν φοβερές αλλά ο κίνδυνος χιονοστιβάδας ήταν 3/5, δηλαδή πιθανότητα πάνω από 50% να κοπεί και ανέλαβα αυτό το ρίσκο γιατί έχω εμπειρία ν ετών, είμαι εφοδιασμένος με αερόσακο αρβα κλπ, ξέρω τι να κάνω αν εγκλωβιστώ και είμαι παρέα με άλλους δύο ακόμα, όμοιούς μου, που επίσης ξέρουν τι κάνουν. Τέλος στην ευρύτερη περιοχή σκιάρω με κλειστά τα μάτια."

...μου δημιουργεί φοβερό προβληματισμό να βλέπω χιονοδρόμους να δυσκολεύονται στον μεγιστο βαθμό να χρησιμοποιήσουν την άγκυρα και να τους πετυχαίνω στη μέση του πουθενά εντός της ομίχλης να έχουν χάσει την μπάλα και να μην ξέρουν που βρίσκονται αλλά ωστόσο να ψάχνουν την χιονοστιβάδα που τόσα πολλά έχουν ακούσει για αυτήν...!!!!

απο τα ποιο σωστα post που διαβασα εδω..μπραβο!!

επισης στα προηγουμενα ποστ σου εξηγεις με απλα λογια κατι που προσπαθω να εξηγησω εδω και καιρο οσον αφορα το στρωσιμο στις πιστες και τους διαδρομους..οταν προσπαθω να εξηγησω οτι μετα απο χιονοπτωση το χιονοδρομικο καποιες φορες πχ αργει να ανοιξει την αρτεμις και την στυγα επειδη στρωνουν καποιες πιστες ολοι εδω μεσα γκρινιαζουν και φωναζουν "δωστε τα ολα απατητα"...παιδια να ηρεμησουμε λιγο,υπαρχουν και αυτοι οι χιονοδρομοι και ειναι αρκετοι,αυτοι που κανουν πιστα,αυτοι που εχουν εξοπλισμο για πιστα..και ειναι πολλοι ακομα ναι..και δεν μπορεις να μην τους λαβεις υπ οψιν απο την στιγμη που εχουν πληρωσει το ιδιο εισητηριο με αυτους που κανουν εκτος..και δεν μπορεις να μην τους παρεχεις την απαραιτητη ασφαλεια μιας στρωμενης πιστας η διαδρομου

• Like 7

Μπορείς να δώσεις μηχανήματα, π.χ. έστω μόνο το πιατάκι και την άγκυρα με μια πινακιδάρα ΝΑ με το συμπάθειο, που θα λέει:

Σήμερα χιονοδρομείτε παντού με δική σας ευθύνη γιατί το πεδίο είναι απροετοίμαστο.

Για οποιαδήποτε διάσωση θα χρεώνεστε το ΧΧΧ ποσό (λειτουργεί και ως φόβητρο για τους αναποφάσιστους).

Και έτσι είσαι συνεπής, νόμιμος και προτιμητέος από αυτούς που είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν την ευθύνη.

Edited by panchristo
  • Like 2

α,υπαρχουν και αυτοι οι χιονοδρομοι και ειναι αρκετοι,αυτοι που κανουν πιστα,αυτοι που εχουν εξοπλισμο για πιστα..και ειναι πολλοι ακομα ναι..και δεν μπορεις να μην τους λαβεις υπ οψιν απο την στιγμη που εχουν πληρωσει το ιδιο εισητηριο με αυτους που κανουν εκτος..και δεν μπορεις να μην τους παρεχεις την απαραιτητη ασφαλεια μιας στρωμενης πιστας η διαδρομου

Σε συζητήσεις μας με την διοίκηση του χιονοδρομικού σας δηλώσαμε ότι

α) Φυσικά πρέπει να τους παρέχεις υπηρεσία και ασφάλεια, να χάσουμε 8 ώρες πούδρας μέχρι να, έχετε κάθε δίκιο έχει δικαίωμα να έχει διάδρομο να κατέβει Αχιλλέα Δάφνη

β) Χάνετε μια ώρα τσάμπα για το στρώσιμο πίστες που δεν θα κατέβουν ποτέ ή αν κατέβουν θα κατέβουν παρά τις προτροπές σας και τις ανακοινώσεις και τον κανονισμό του ΧΚ, άλλη μια ώρα τη χάνετε για να τους έχετε και τις 22 λωρίδες πλάτος και άλλη μια ώρα επειδή δεν μπορείτε να βγάλετε ρατρακ στις πίστες αν ανοίξετε και άλλη μια ώρα (μη σου πω τέσσερις) για να φτάσετε στην κορφή της άγκυρας και στέλνετε και 8 ρατράκ 30 πεζοναύτες και 4 γαιδάρους μπας ανοίξει η Στύγα που δεν έχει ελπίδα να ανοίξει

γ) Επειδή τα κάνετε όλα λάθος αλλά και αυτοί (για τους οποίους χάνουμε τις παραπάνω ώρες) δεν έχουν την αίσθηση να μην πάνε σε απάτητη Στύγα Άγκυρα, σκοτώνετε τον παράδεισο του freeride και νομίζετε ότι είμαστε 10-20 τρελοί ενώ είμαστε όσοι έχετε ένα Σάββατο (άντε οι μισοί). Στύγα Άγκυρα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου θα τα άνοιγαν χωρίς διάδρομο με ταμπέλα και θα ξεκίναγε το ρατράκ για πάνω να φτιάξει τον διάδρομο ασφαλείας.

δ) Όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου αν χρειαστεί ανοίγουν, βάζουν ανακοινώσεις και ένα πίνακα με κιμωλία "πιστα απάτητη ρατρακ στην πίστα" και τελείωσε, πατάνε ενώ ο κόσμος τρώει πούδρες. Εσείς δεν ανοίγετε πριν κάνετε 22 λωρίδες στη Δάφνη και 10 λωρίδες στη Στύγα και 5 στην Ειρήνη ωχ βράδυασε αύριο θα ανοίξει η Στύγα.

ε) Αν τα κάνετε αυτά άνετα έχετε ένα πυρήνα 300 Ελλήνων και 300 ξένων μόνιμα σε διακοπές στα Καλάβρυτα καθημερινές. Τυφλά άδεια μια βδομάδα Φλεβάρη προσωπικά και ότι κάτσει, θα κάτσει τέτοιο υπερβουνό που έχετε.

στ) βραδυνή βάρδυα να τσουλάνε συματόσχοινα Στύγα Άγκυρα όταν χιονίζει

η)Ας είχατε κατέβει σε απεργία μέχρι να μπει λιφτ παντώς καιρού, να σηκωθεί η Στύγα και όλα τα σανίδια να φοράνε λουράκι και να μην κοβώταν η Θέτις από Στύγα, να πλήρωναν οι Καλαβρυτινοί, 2% φόρο υπέρ χιονοδρομικών από τον τζίρο στη γύρω περιοχή κλπκλπ (αυτό μόνο εγώ το λέω μη φωνάζεις)

Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου και να βρισκόταν το όρος Χελμός θα γινόταν ακριβώς αυτό που σας προτείνουμε, επιμένετε να κάνετε το λάθος επειδή εδώ είναι Ελλάδα. Την πληρώνουμε και την πληρώνετε επειδή όπως είπε και ο george πο κάτω"πραγματικά πλέον αμφιβάλλω αν όλοι οι χιονοδρόμοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει το "με δική σας ευθύνη" όταν αγνοούν τους βασικούς κινδύνους που κρύβει το χειμερινό βουνό...είναι σαν μην ξέρουν τι αναλαμβάνουν και το λένε σε όλα "ναι"...."

Πάντως η τάση, ειδικά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού είναι ξανά προς το ποιοτικό σκι πίστας και εξ'ου και οι εταιρίες δίνουν πολύ μεγάλη βάση -ξανά- στα πέδιλα πίστας.

H τάση πάντα ήταν, είναι και θα είναι προς ποιοτικό σκι πίστας, όταν ΔΕΝ έχει εκτός.

Πίστεψέ με, σύμφωνα με άνθρωπο που φέρνει χονδρική τα πέδιλα στα ski shops για ενοικίαση η τάση είναι όλο και μεγαλύτερη προς το εκτός. Είχαμε την ίδια κουβέντα από το 2012, φέτος όπως και κάθε χρόνο η ζήτηση για εκτός αυξάνεται.

Μην ξαναγράφω εξαιρετικό το εντός και εμένα είναι το αγαπημένο μου χόμπι

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

...πραγματικά πλέον αμφιβάλλω αν όλοι οι χιονοδρόμοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει το "με δική σας ευθύνη" όταν αγνοούν τους βασικούς κινδύνους που κρύβει το χειμερινό βουνό...είναι σαν μην ξέρουν τι αναλαμβάνουν και το λένε σε όλα "ναι"....(κάτι μου θυμίζει αυτό)....

• Like 2

Ωραίο το "με δική σας ευθύνη", αλλά η σχετική νομοθεσία τι λέει; Γιατί αν κάνω παραλληλισμό από άλλους τομείς, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η τελική ευθύνη ανήκει στο χιονοδρομικό.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

sinox-0.jpeg

Και έχουμε πει γραπτά στην ένωση Χιονοδρομικών και σε κάθε χιονοδρομικό χωριστά να κάνουν κίνηση για να υπάρχει νομοθεσία ακριβώς όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη για τις ευθύνες τους. Πάλι το λάθος κάνουμε

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Παιδιά, πολύ ωραία συζήτηση (με ιθύνοντα συντοπίτη μου) αλλά σήμερα το ΧΚΚ ήταν δύστροπο και ενίοτε επικίνδυνο άρα απαιτούσε σεβασμό από όλους: εντός(moi), εκτός , καλούς , κακούς κλπ. Σκεφτόμουν πόσα θα είχα μάθει σε μια σχολή χειμερινού βουνού κι αισθάνθηκα ολίγον άβολα. Τεσπά,είναι πολύ ωραίο βουνό, του τα συγχωρώ όλα...

Εγω ημουν με 80 σκι ακερωτο και ο hellbent με 120 αρι με λαθος κερι. Δεν κολησαμε πουθενα αν εξαιρεσεις μια λαγοφολια στο αυγο που επεσα μεσα....

Χιονηζε συνεχεια, η καλυτερη πουδρα επεφτε στα κεφαλια μας.

Στο μοναδικο σημειο που πηραμε στοιχειωδη προφυλαξη ηταν η χιονοστοιβαδα για ιστορικους λογους. Το χιονι στα σημεια που πηγαμε ηταν εξαιρετικα σταθεροποιημενο. Το χκκ εδεινε 3 στα 5. Αποδεκτο εκει που πηγαμε. Δεν βαλαμε φωκιες λογω χιονοπτωσης. Αλλωστε το χιονι στυγα αυγο ηταν αριστο. Δεν υπηρχε περιπτωση χιαστου εκτος, εντος εκανα μονο τον δρομο στο αυγο που πηγαινε φυσεκι.

Πουλαω φυλακτο-αντιδοτο στο βουντου του δοκτορα Λαππα.

Δοκιμασμενο καρατεσταρισμενο.

Οποιος επεζησε το φορουσε,το αντιθετο δεν ισχυει...παντα...

Η πιο ασχημη καταβαση ηταν η πρωτη στην νεραιδοραχη 9 το πρωι που στην προσπαθεια να γραψουμε τις πρωτες γραμμες την καναμε χωρις ζεσταμα....pathetic...

Αλλες δυο ηττες ελεγχομενες εφαγα μια στην νεραιδοραχη δεξια που με εκλεισε μπουχος ενω χαζολογουσα και δεν προλαβα να παρω διοπτευση τα 3 ελατακια την αλλη στο καταφυγειο που βαρεθηκα να περιμενω και πηγα απο...μνημης...

Ολες οι υπολοιπες με επαρκη ως αριστη ορατοτητα.

Γραμμες ολη η νεραιδοραχη απεραστη και πανω απο 80% του αυγου.

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...