Jump to content
Sign in to follow this  
kaps

Νοέμβριος

Recommended Posts

Ρεαλιστικά (και επειδή τόσα χρόνια μας έφαγε η αισιοδοξία) δεν νομίζω εκτός από το Καιμάκ η άνοδος της θερμοκρασίας από Κυριακή να αφήσει και πολύ χιόνι στα υπόλοιπα χιονοδρομικά.

Μετά την Κυριακή είμαστε πολύ οριακά από θερμοκρασίες και αν βάλουμε και το στεγνό ζεστό έδαφος στο παιχνίδι δύσκολα πάμε για σοβαρό χιόνι να μείνει.

Φυσικά ακόμα Τετάρτη είναι άνετα μέχρι μεθαύριο μας το γυρνάει σε πιο αισιόδοξη εικόνα, αν και δεν έχουμε πολλά σενάρια με τόσο αισιοδοξία

Πέρσι τα Χριστούγεννα η Πελοπόννησος μετά από "καύσωνα" δεν έφαγε 2μ χιόνια και δούλευαν με αυτό το χιόνι μέχρι και Μαρτίου ,ακόμη και το Μαίναλο; Φέτος δε μοιάζει παρόμοιο σκηνικό;

Εδώ πάνω μπορεί να μην ζεστάνει μετά, αλλά χιόνια πολύ λιγότερα, βλέπω να δίνει :-(

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Άλλο Δεκέμβρης με παγωμένο το έδαφος, άλλο Νοέμβρης με όλα ζεστά και υγρά. Γενικά πρέπει να χιονίσει και να παγώσει το σύμπαν πρώτα για να κρατάνε εύκολα χιόνια τα βουνά. Επίσης άλλο πατημένο 20 φορές από ρατράκ και μερόνυχτα παγώματος χιόνι...

Πολύ ωραία πάει η κακοκαιρία, γερό χιόνι σε όλα τα χιονοδρομικά αλλά φοβάμαι ότι άνοδος της θερμοκρασίας την Κυριακή θα είναι ανελέητη και πιθανότατα θα είναι με μεγάλες ποσότητες βροχής. Μόνο τα Βόρεια και ψηλά χιονοδρομικά πιστευω έχουν ελπίδες να την γλυτώσουν.

Πάντως πάει να μπει χειμώνας συμπαθέστατος με πολύ καλές προοτπικές.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Χιόνια πέσαν φουλ , δυστυχώς στο καπάκι νοτιαδες, Πέμπτη γυρνάει ευτυχώς παλι βοριάδες.....η καρδιά.χγυπα σαν τρελή :-) λέγε Μικαλη ΣΚ προλαβαίνουμε τίποτα ή να πάρω κάνα χάπι για να ηρεμήσω?

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Noμίζω είναι σαφές ότι πτωχεύσαμε, οι Νοτιάδες σε τέτοιες περιπτώσεις και τέτοια εποχή δεν δείχνουν έλεος.

Φοβάμαι επίσης ότι μέχρι την αλλαγή του μήνα δεν βλέπω κάτι στην προοπτική που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα. Μετά βλέπω εξαιρετικά καλή προοπτική αλλά είναι ακόμα τάση και θα φανεί μετά τις 27 του μήνα τι και πως.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ο Παρνασσος μέσα σε μια νύχτα τέλος ...😪😿

Ο Παρνασσος μέσα σε μια νύχτα τέλος ...

τα μαζεύεις -και πισω :thumbup:

• Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Φοβάμαι επίσης ότι μέχρι την αλλαγή του μήνα δεν βλέπω κάτι στην προοπτική που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα.

Ντεφορμε σε βλέπω φέτος :-) εγώ από την άλλη Τετάρτη γιατί βλέπω σαν πιθανότητα να παίζω χιονοπολεμο στην αυλή μου;

Ντεφορμε σε βλέπω φέτος :-) εγώ από την άλλη Τετάρτη γιατί βλέπω σαν πιθανότητα να παίζω χιονοπολεμο στην αυλή μου;

Σαν πολυ μικρή πιθανότητα που θα την εξαφανίσει αύριο το πρωί είναι η διατύπωση που θα έβαζα

Αύριο θα δείξει

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εντάξει? Στο εξαφάνισε? Χαρούμενος?

Άντε γιατί τώρα από την άλλη Πέμπτη έχεις πάλι την ίδια μικρή πιθανότητα να παίξεις χιονοπόλεμο στην αυλή σου που θα την εξαφανίσει κλπ κλπ

Οι ελπίδες μας για τα χιονοδρομικά πράγματι μεταφέρονται 29 του μήνα...ελπίδες...

Και πάλι νομίζω από Δεκέμβρη πάμε για καλές προοπτικές

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εντάξει? Στο εξαφάνισε? Χαρούμενος?

Άντε γιατί τώρα από την άλλη Πέμπτη έχεις πάλι την ίδια μικρή πιθανότητα να παίξεις χιονοπόλεμο στην αυλή σου που θα την εξαφανίσει κλπ κλπ

Οι ελπίδες μας για τα χιονοδρομικά πράγματι μεταφέρονται 29 του μήνα...ελπίδες...

Και πάλι νομίζω από Δεκέμβρη πάμε για καλές προοπτικές

Ντεφορμεε :-))) εξακολουθώ να βλέπω χιονοπολεμο, με λιγότερο χιόνι, για το πολυ κρύο ότι θα κατέβει από Τετάρτη, σήμερα σχεδόν σίγουρο το βλέπω, ελπίζω να μείνει και λίγος υετός και μην έρθει ξερό.

Tι θέλετε πια? Να κάνετε σκι σε Ελληνικό χιονοδρομικό σύντομα? Κοίτα να δεις που μπορεί και να...

Από αύριο πέφτει η θερμοκρασία και το γυρνάει σε χιόνι με δύο Βορινές κακοκαιρίες (αύριο και Κυριακή) που θα πιάσουν κυρίως ΠαρνασσοΚαλάβρυτα .

Είναι πάρα πολύ πιθανό μόλις τελειώσουν οι κακοκαιρίες πίστες να έχουν αρκετό χιόνι για σκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Προς το τέλος της βδομάδας θα ξαναενημερώσω

• Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Έχεις χιόνι σπίτι σου? Αν ναι εύγε έστω και που έπεσες έξω για μια μέρα.

Νομίζω πάλι επτωχεύσαμε, έχει εξαφανιστεί η επόμενη κακοκαιρία, λογικά αυτό το χιόνι δεν φτάνει. Δεν θα έβαζα χιονολάστιχα ακόμα.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Το πολύ πολύ να χιονίσει στον Χορτιατη ...... για καμία βολτίτσα για φασολάδα στο καταφύγιο

Έχεις χιόνι σπίτι σου? Αν ναι εύγε έστω και που έπεσες έξω για μια μέρα.

Νομίζω πάλι επτωχεύσαμε, έχει εξαφανιστεί η επόμενη κακοκαιρία, λογικά αυτό το χιόνι δεν φτάνει. Δεν θα έβαζα χιονολάστιχα ακόμα.

Τελείωσε ο υετός λίγο πριν πέσει η Τ στο 0!. Τώρα 2,5 °C & 8bf NE. 99.9% μέσα έπεσα, 7 ημέρες πριν :-) εδώ οι χαμηλές Τ παραμένουν και έχουμε κανόνια. Σε συνδυασμό με τα 15-20 ποντίκια που έριξε, ωσονουπο , τσουλαμε. Βαγγέλη τις φασολάδες φατες μετά το σκι σε χκ, δεν είναι ντροπή το σκι στη Βουλγαρία! Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Γρήγορη ... ντροπή το βουνο δεν έχει ... χιόνια ας περιμένουμε ...Χριστούγεννα και βάλε .... Νε η Βουλγαρία είναι μια δρασκελιά για εμάς

Έβλεπα αυτούς http://explore-share.com/για https://www.explore-share.com/trip/rila-mountains-hut-to-hut-ski-touring/

Ίσος αν δεν καθίσει κάτι άλλο το κάνω