Jump to content
Sign in to follow this  
Giannis972

Αγορά Πεδίλου

Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ, ευχές να σταματήσει αυτός ο σκατόκαιρος που έχει πιάσει και δεν μπορούμε να χαρούμε τα βουνά μας που είναι μέσα στο χιόνι αυτό τον καιρό.

Πολύ συνοπτικά ενδιαφέρομαι για αγορά πεδίλων του σκι. Είμαι 75 κιλά και 1,83 ύψος, και η μπότα μου είναι αυτή:

https://www.corbetts.com/2019-head-next-edge-xp-mens-ski-boots/

Επίσης ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα αυτό το λινκ που μπορείς να αξιολογήσεις το επίπεδό σου: http://www.insideoutskiing.com/level.html

Με βάση αυτό βρίσκομαι στο επίπεδο 5.

Επίσης η αλήθεια είναι ότι ψάχνω κάτι αρκετά οικονομικό (φοιτητής και άνεργος γαρ), αν δεν βρω θα μείνω στο νοίκι μέχρι νεωτέρας. Επίσης ξέρω ότι γενικά μετά από τις 15-20 Φλεβάρη τα περισσότερα καταστήματα βάζουν εκπτώσεις, ξέρετε μήπως τι τιμές παίζουν περίπου εκεί; Και τέλος, υπάρχει καμιά ιδέα για κανένα καλό μέρος/τρόπο να βρω μια σχετική ποικιλία σε μεταχειρισμένα και καλές τιμές;

Ευχαριστώ!

Καλημέρα Γιάννη.

Το αρκετά οικονομικό είναι σχετικό.

Ποιο είναι το budget σου;

Που μένεις για να σου προτείνουμε καταστήματα.

Παίζουν πολλά πέδιλα, σε καταπληκτικές τιμές.

Και σε καινούργια, προηγούμενων σαιζόν,

και σε μεταχειρισμένα ενοικίου, από καταστήματα που νοικιάζουν,

και σε μεταχειρισμένα από ιδιώτες. Τσέκαρε και τις αγγελίες του forum μας.

Στη περίπτωσή σου θα ρώταγα και το κατάστημα που συνηθίζω να νοικιάζω.

Ότι ήδη έχεις αγοράσει την δική σου μπότα είναι πολύ καλό.

Η βασική κίνηση για εμένα.

Κάποτε, κάπου μέσα στην ιστοσελίδα μας υπήρχαν όλα τα καταστήματα στην χώρα μας

με χιονοδρομικό εξοπλισμό. Αν ξέρει κάποιος ας το postάρει.

Σε περίπου ένα μήνα, ξεκινούν οι τρελές προσφορές στην εγχώρια αγορά. Περισυ αρχές Μαρτίου, αγόρασα στην καλύτερη τιμή παγκοσμίως με διαφορά, από μαγαζί εντός..... τηλεφωνικά. Μεταχειρισμένα, πάρε από ιδιώτη, βλέπε εδώ αγγελίες αλλά.και φατσοβιβλιο

• Like 1

Αρκετά οικονομικό εννοώ το πολύ 150 ευρώ, μαζί με δέστρες. Το ξέρω ότι μάλλον για τους περισσότερους θα παραείναι λίγα αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μπάτζετ.
Μένω στην Αθήνα αλλά σκοπεύω και να ανέβω τουλάχιστον άλλη μία φορά Παρνασσό φέτος, οπότε πέρα από Αθήνα μπορείτε να με στείλετε και Δίστομο/Αράχωβα αν έχετε κάτι. Είτε για κανούργιο παλιότερης σαιζόν, είτε μετχαειρισμένο ενοικίου.

Από ιδιώτη ψάχνω και εγώ κυρίως, αλλά πέρα από το φατσοβιβλίο που λέει και ο Γρηγόρης δεν έχω υπ'όψιν μου κάποιο άλλο μέρος με αγγελίες, ούτε ήξερα φυσικά για την ύπαρξη αγγελιών στο φόρουμ, εννοείται πως θα ρίξω μια ματιά.
Τέλος αυτό που ξέχασα να ρωτήσω παραπάνω είναι το τι πέδιλα πρέπει να αγοράσω με βάση το επίπεδο και το σώμα μου, ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω κλπ

Τέλος αυτό που ξέχασα να ρωτήσω παραπάνω είναι το τι πέδιλα πρέπει να αγοράσω με βάση το επίπεδο και το σώμα μου, ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω κλπ

Γιάννη, κατά τη γνώμη μου, οποιοδήποτε πέδιλο οποιασδήποτε εταιρίας, που η εταιρία το δίνει intermediate to advanced, μέση μέχρι 76mm γύρω στο 1.68-1.73 .

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!