Jump to content

Recommended Posts

Ευτυχής κάτοχος Blizzard και εγώ από φέτος!

Συγκεκριμένα των Rustler 9 μοντέλο 2019. Πρόκειται για mid-fat κατηγορίας freeride-all mountain, με 94 μέση στο 1.80 (92 μέση για <1.80).

Είναι το νεότερο και στενότερο (92-94 μέση) μοντέλο της freeride σειράς Rustler της Blizzard που μέχρι πέρυσι το στενότερο ήταν 102-104mm μέση.

Σκέφτηκα να γράψω τις εντυπώσεις μου μετά από 9 φορές σκι σε διάφορες συνθήκες..

Λοιπόν, είμαι πάααααρα πολύ ευχαριστημένος.

Έχει ένα full στρώμα μέταλο στη μέση κάτω από τη μπότα, το οποίο μειώνεται προς τη μύτη και προς την ουρά . Οι μύτες και οι ουρές έχουν ανθρακονήματα μόνο.

Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σκι, στρίβει εύκολα, είναι ελαφρύ και πολύ manoeuvrable.

Σε σκληρή πίστα πάει πάααααρα πολύ καλά, είναι ακριβές, σταθερό και κρατάει τις γραμμές του. Έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί, πολύ καλύτερο από ότι θα περίμενε κάποιος από σκι αυτής της κατηγορίας. Καρβάρει κανονικά και απροβλημάτιστα. 17m @1.80m . Οι μύτες έχουν ικανοποιητικό stiffness λόγω carbon, και δε χτυπάνε. Έχεις αυτή την αίσθηση μέταλλου από κάτω, χωρίς όμως να είναι βαρύ, υπερβολικά σκληρό και απαιτητικό όπως άλλα σκι με full μέταλλα. Έχει σχετικά ελαφριά-μαλακή ουρά. Δεν απαιτούν να είσαι, πως να το πω, συνέχεια engaged. Αν το οδηγήσεις δυναμικά και το φορτίσεις θα σε πάει τρένο, αλλά και αν το πας λίγο χαλαρά-χαζεύοντας με λαθάκια-κλεψίματα, λίγο όρθιος, δε θα σε ρίξει. Forgiving? σίγουρα ναι! Σου επιτρέπει να το πας απλά βόλτα κάνοντας π.χ. σκι με τα παιδιά σου, κλπ.

Έχει και μία αίσθηση freestyle, με την έννοια ότι είναι παιχνιδιάρικο, καρβάρεις τη μία στροφή, σκιντάρεις την επόμενη, κάνεις ένα αλματάκι, ρίχνεις ένα switch, ξανακαρβάρεις την επόμενη, όλα αυτά εύκολα-γρήγορα, το αισθάνεσαι να έχει πραγματικά ελαφρύ swing weight κλπ. Δεν είναι όμως twin-tip και δεν είναι freestyle σκι. Απλά έχει έναν άερα φρυσταϊλιάς :) Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου δίνει εμένα.

Στα μαλακά χιόνια, εκπληκτικό. Tip-Tail γενναιόδωρο rocker, ελαφρύ, εύκολο-γρήγορο pivot σε στενά πεδία-δέντρα-bumps κλπ. Τι να πω... πραγματικά πάρα πολύ καλό. Γενικά είναι ένα σκι προσανατολισμένο περισσότερο στα μαλακά χιόνια.

Στα ανοιξιάτικα, που τώρα ξεκίνησαν, ισχύει ότι παραπάνω για τα μαλακά χιόνια.

Σε μπαχαλόχιονα, bumps, σούπες κλπ, παιδική χαρά!

Γενικά στα μαλακά χιόνια, είτε φρέσκα, είτε βαριά, είτε σούπες, εκτίμησα το γενναιόδωρο πίσω rocker!

Σε παγωμένα-ξυρισμένα κλπ , ναι μεν κρατάει και δεν με προβλημάτισε ποτέ μέχρι τώρα, αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλα σκι που είναι πιο αποτελεσματικά σε τέτοια χιόνια (Enforcer, Bonafide, Mantra, κλπ)

Με λίγα λόγια, το αξιολογώ ως ένα πραγματικό all-mountain πέδιλο, με freeride προσανατολισμό, με ένα άρωμα freestyle, που τα κάνει όλα, σε όλα τα χιόνια και τα κάνει σωστά. Πάντα με τους όποιους συμβιβασμούς. Π.χ. εκπληκτικό στη πίστα, αλλά ένα πιστοπέδιλο με 70 μέση είναι σίγουρα καλύτερο. Μια χαρά στα παγωμένα, αλλά κάποια άλλα mid-fat με διπλά μέταλλα τα πάνε καλύτερα.

Και λίγα λόγια για μένα:

1.79, 88 κιλά, 43 y.o. , 18 χρόνια σκι, intermediate, αγύμναστος, μπότες Nordica NRGY H4 90 flex, δέστρες Marker Squire 11.

Τα σκι είναι τα παρακάτω:

post-142-0-04495100-1551822396_thumb.jpg

Edited by sbird
  • Like 11

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον πέδιλο και εξαιρετικό το πόστ του sbird. Αν θέλεις πες μας εδώ ή με pm αν η τιμή που φαίνεται στην φωτο περιελάμβανε και την δέστρα ή όχι..

Αντιλαμβάνομαι ότι μοντέλο 2019 σημαίνει ότι κυκλοφόρησε πρώτη φορά την φετινή σεζόν, σωστά?

Μέταλλο μόνο στην μέση είναι νομίζω μονόδρομος για κουρασμένα/αγύμναστα παλληκάρια που οδεύουν προς ή πέρασαν τα -ήντα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ φαρδύ για χρήση all mountain. Αν ήταν κοντά στο 85 θα είχα δυσκολίες να αντισταθώ.

Φιλικά

7ψυχος

• Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Ακούγεται παρα πολύ ενδιαφέρον πεδιλακι. Έχω και τον άλλο στην παρέα να με πρήζει για το Rustler που έχει λυσσάξει να πάρει...

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον πέδιλο και εξαιρετικό το πόστ του sbird. Αν θέλεις πες μας εδώ ή με pm αν η τιμή που φαίνεται στην φωτο περιελάμβανε και την δέστρα ή όχι..

Αντιλαμβάνομαι ότι μοντέλο 2019 σημαίνει ότι κυκλοφόρησε πρώτη φορά την φετινή σεζόν, σωστά?

Μέταλλο μόνο στην μέση είναι νομίζω μονόδρομος για κουρασμένα/αγύμναστα παλληκάρια που οδεύουν προς ή πέρασαν τα -ήντα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ φαρδύ για χρήση all mountain. Αν ήταν κοντά στο 85 θα είχα δυσκολίες να αντισταθώ.

Φιλικά

7ψυχος

Ναι σωστά, 2019 μοντέλο εννοώ πως κυκλοφόρησε φέτος τη σεζόν 2018-2019. Δεν υπήρχε πέρυσι το συγκεκριμένο. Η Blizzard πέρυσι έβγαλε μόνο τα Rustler 10 και 11 με 104 και 114 μέση αντίστοιχα. Φέτος έβγαλαν και το μικρό αδερφάκι τους, το Rustler 9 με 94 μέση (92 για ύψος < 1.80).

Η τιμή που φαίνεται στη φωτό (499,95) είναι η αρχική χωρίς δέστρες, αλλά τα πήρα πολύ φθινότερα, 448 ευρώ μαζί με δέστρες τέλη Οκτώβρη.

Καλή τιμή θεώρησα για αρχή σεζόν και φετινό σκι, οπότε το χτύπησα.

Όλα τα προηγούμενα σκι μου ήταν αγορασμένα από Ελλάδα, αλλά σε αυτό ήταν αχτύπητη η τιμή οπότε... Εν τω μεταξύ, πέρυσι στο σκι τεστ παζάρευμα το Brahma Carbon του Λάππα, και ένα άλλο άλλης εταιρίας, αλλά δεν τα βρήκαμε στη τιμή.. ήταν πολύ ακριβότερα από τα Rustler.

Πιο συγκεκριμένα:

Τέλη του Οκτώβρη που μας πέρασε, το είχε o Γερμανός από 499 ευρώ αρχική που φαίνεται στη φωτο, προσφορά 399 (χωρίς δέστρες). Ακόμα τόσο το έχει, μόνο σε 1.72 πλέον.

Τις Marker Squire 11 2019 που έβαλα τις είχε από 169 αρχική, προσφορά 119 για αγορά μόνες τους.

Σαν σκι σετ όμως έβγαινε 448, με μονταρισμένες τις δέστρες και μεταφορικά δωρεάν.

Στη απόδειξη τα έχει χρεώσει ως εξής: 349 τα σκι και 99 τις δέστρες..

Το λίγο μέταλλο μόνο underfoot που έχει ήταν ότι έψαχνα. Ως αγύμναστος σαραντάρης+ δεν ήθελα τσαμπουκαλεμένο πέδιλο, με διπλά μέταλλα κλπ. Τώρα για τη μέση, οκ γούστα είναι αυτά :) . Αλλά μη νομίζεις ότι από τα 88 του Λάππα έχει καμία αισθητή διαφορά. Εγώ τουλάχιστον δε καταλαβαίνω διαφορά μεταξύ των δύο, edge to edge.

Την Κυριακή θα είμαι Καλάβρυτα, άμα τύχει και κατηφορίσει η παρέα, ελάτε για δοκιμή :)

Edited by sbird
  • Like 3

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Πόσο ελαφρύα είναι;

1863 gr ανά ski στο 1.80.

post-142-0-39386500-1554843247_thumb.png

Edited by sbird

Ναι το Head Kore 93 είναι το πιο ελαφρύ στη κατηγορία του!

Κάπου είχα πετύχει έναν συγκριτικό πίνακα βάρους στα φετινά mid-fat all mountain και ήταν πρώτο με διαφορά από τον επόμενο.

Τότε όμως που τα αγόρασα, τα Kore ήταν 100 και κάτι ευρώ ακριβότερα.. Και ο Parnass 600 ευρώ τα έχει ακόμα και τώρα με δέστρες.. (τουλάχιστον στο site). Γενικά είναι νομίζω ακριβότερο σκι.. Αυτό έχεις πάρει αν θυμάμαι καλά, έτσι? Πως σου φαίνεται?

(κάτι πρέπει να έχει κάνει το Tapatalk στο post σου, και δεν διαβάζεται καλά..)

Edited by sbird

Ναι το Head Kore 93 είναι το πιο ελαφρύ στη κατηγορία του!

Κάπου είχα πετύχει έναν συγκριτικό πίνακα βάρους στα φετινά mid-fat all mountain και ήταν πρώτο με διαφορά από τον επόμενο.

Τότε όμως που τα αγόρασα, τα Kore ήταν 100 και κάτι ευρώ ακριβότερα.. Και ο Parnass 600 ευρώ τα έχει ακόμα και τώρα με δέστρες.. (τουλάχιστον στο site). Γενικά είναι νομίζω ακριβότερο σκι.. Αυτό έχεις πάρει αν θυμάμαι καλά, έτσι? Πως σου φαίνεται?

(κάτι πρέπει να έχει κάνει το Tapatalk στο post σου, και δεν διαβάζεται καλά..)

Εγώ το πήρα περισυ μέσα Μαρτίου , από parnass με δέστρα , 360Ε. Φέτος που το συνήθισα, πολύ καλό, αλλά θα προτιμούσα οπως έχω ξαναγράψει ,85 μέση για all-around.

PS αυτό το bug, πότε θα το γιατρέψετε. Ήμουνα νιος και γέρασα!

• Like 2

Εγώ το πήρα περισυ μέσα Μαρτίου , από parnass με δέστρα , 360Ε. Φέτος που το συνήθισα, πολύ καλό, αλλά θα προτιμούσα οπως έχω ξαναγράψει ,85 μέση για all-around.

PS αυτό το bug, πότε θα το γιατρέψετε. Ήμουνα νιος και γέρασα!

Πολύ καλή τιμή! Ωραίος..