Jump to content
poseidon

Χάθηκαν Πέδιλα Dynastar 80 Pro Χρώματος Πορτοκαλί

Recommended Posts

Εχτές το μεσημέρι (ακριβώς 1μμ), πήρα την κεντρική γόνδολα από το 1750 στα Κελάρια μαζί με την γυναίκα μου. Τελευταία στιγμή και λίγο πριν κλείσουν οι πόρτες, επιβιβάστηκαν 2 κύριοι με πέδιλα.

Στην έξοδο στο 1950, ο υπάλληλος του χιονοδρομικού που βοηθάει τον κόσμο, από ευγένεια έβγαλε τα σκι πριν ανοίξουν οι πόρτες και τα έδωσε σε όλους μας κατά την έξοδο.

Έξω από το Lift προσπάθησα να βάλω τα πέδιλα και οι μπότες δεν κλείδωναν. Νόμιζα ότι είχαν πιάσει χιόνι αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα συνειδητοποίησα ότι ο υπάλληλος μου είχε δώσει τα πέδιλα που ανήκαν στον άλλο κύριο που μπήκε μαζί μου στην γόνδολα.

Τα πέδιλα είναι ακριβώς τα ίδια (μοντέλο, χρώμα, διαστάσεις) και στην ίδια κατάσταση και σχεδόν αδύνατον να τα ξεχωρίσει κάποιος (ακόμα και εγώ). Ο μόνος τρόπος για να τα ξεχωρίσει είναι η διαφορετική ρύθμιση για τις μπότες, η διαφορετική ρύθμιση στην αντίσταση (εγώ το έχω το 5, ο άλλος χιονοδρόμος στο 6) και κάποιες μικρο-αμυχές που τις γνωρίζω μόνο εγώ και προφανώς ο άλλος χιονοδρόμος.

Το ΧΚΠ έκανε πολλές ανακοινώσεις κατά την διάρκεια της ημέρας και θα κάνει και την επόμενη εβδομάδα. Ο χείριστής του 1950 κάλεσε όλους τους σταθμούς στο ΧΚ αλλά σε κανέναν χειριστή δεν του παραπονέθηκε κάποιος χιονοδρόμος ότι δεν κλειδώνουν οι μπότες του στα πέδιλα (γιατί δεν θα κλειδώνουν με τίποτα αφού η ρύθμιση είναι διαφορετική). Επίσης κοίταξα όλα τα πέδιλα στο σαλέ αλλά δεν μπόρεσα να τα εντοπίσω. Προφανώς ούτε ο άλλος χιονοδρόμος το συνειδητοποίησε αφού τα πέδιλα είναι ακριβώς τα ίδια και στην ίδια κατάσταση. Θα το συνειδητοποιήσει όταν προσπαθήσει να τα φορέσει…

Παρακαλώ ο κύριος που έχει τα δικά μου πέδιλα να επικοινωνήσει μαζί μου ή να καλέσει το ΧΚΠ για να γίνει η ανταλλαγή.

Τα πέδιλα είναι τα Dynastar 80 pro χρώματος πορτοκαλί με δέστρες look όπως η φώτο.

post-4215-0-98800200-1578903954_thumb.jpg

Edited by poseidon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημοσιεύτηκε και στο γκρουπ στο FB. Ευχόμαστε να βρεθούν.

  • Like 3

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πέδιλα βρέθηκαν.

Τα είχε πάρει κατά λάθος ένας εκπαιδευτής. Οι μπότες του, αν και μικρότερες, κούμπωσαν και μάλιστα μου είπε ότι έκανε σκι. Απορώ πως δεν είχε ατύχημα...

Τον ενημέρωσαν οι χειριστές σήμερα και με κάλεσε στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ πολύ τους χειριστές του 1950.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, με τέτοια κινητοποίηση και σήμερα, δεν υπήρχε περίπτωση, θα βρίσκονταν.

 

Εδώ βρέθηκε πέρυσι ο ιδιοκτήτης μποτών του snowboard που τις είχε ξεχάσει στη μέση του πάρκινγκ στα Καλάβρυτα.

 

Ας κλείσει εδώ το νήμα λοιπόν.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...