Jump to content

Recommended Posts

σε αλλο site (skifun) αναφερεται οτι το χκ καρπενησιου ξεκινησε συνεργασια με την Off The Record Consulting. Ξερετε τι εταιρια ειναι αυτη και τι πρακτικο αποτελεσμα θα εχει για το χκ καρπενησιου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

περνα απο τα νεα μελη να μας πεις καποια πραγματα για σενα

αμεσως στο ψητο;


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφημιστική εταιρεία.

Υποθέτω ότι έδωσαν την διαχείριση των διαφημισεων/χορηγιών στην συγκεκριμένη εταιρεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επίσης είδαμε ένα περίεργο τούνελ που περνάει κάτω από την πίστα του χιονοδρομικού και βγάζει στην άλλη μεριά presumably προς κάποιο χωριό. Εργαζόμενους δεν είδαμε καθόλου -ήταν και απόγευμα βέβαια- και το μόνο που μου έκανε εντύπωση για ακόμα μια φορά ήταν η εικόνα πλήρους εγκατάλειψης.

 

Αυτό το Περίεργο τούνελ φίλε Χρήστο είχε δημιουργηθεί για να συνδέει τον δρόμο του χιονοδρομικού με κάποιο άλλο μέρος από την πίσω μεριά του βουνού...Αλλά να δείς τί κάνει ο άνθρωπος ωστε να φάει από τα κονδύλια, ποτέ δεν ολοκληρώθηκε το έργο γιατί αφού κατασκευάστηκε το τούνελ εδώ και 2 χρόνια περίπου, το επισκέφθηκε κάποιος ειδικός και το έβγαλε ακατάλληλο μιας και η κλίση του δρόμου είναι ακατάλληλη και επικίνδυνη! Συνεπώς, πάει το τούνελ!!! Απίστευτο και όμως αληθινό!!!

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτοί οι άνθρωποι στο Χ.Κ πρέπει να ζούν στον δικό τους κόσμο...Συνεχίζουν ακόμα να έχουν αυτό το διάγραμμα πιστών

 

http://www.cybex.gr/karpenissi/pistes.htm

 

Και γι'αυτούς που δεν γνωρίζουν

 

1 BABY LIFT (Συρόμενος) Υψομ.Διαφ.15m μήκος 100-200m (Στον δικό μας κόσμο δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ούτε υπάρχει κάποιο παλούκι ώστε να υποδεικνύει ότι υπήρχε ή ότι πρόκειτε να υπάρξει)

 

5 ΗΡΑΚΛΗΣ 2 (Συρόμενος) Υψομ.Διαφ.160m μήκος 400m (Υπήρχε πολύ παλιά αλλά δεν λειτούργησε ποτε μιάς και η πίστα μάζευε πάρα πολύ χιόνι(τους κάλυπτε μέχρι επάνω!) τόσο που ήταν αδύνατο το στρώσιμό της .Έτσι τον ξεχαρβάλωσαν τελείως.Εγώ προσωπικά δεν τον πρόλαβα καθόλου!).Πάνε και εδώ πεταμένα λεφτά!

 

7 ΑΝΕΜΟΣ 2 (Εναέριος Διθέσιος) Υψομ.Διαφ.61m μήκος 757m (Χαχα...Υπάρχει ακόμα, αραγμένος δεκαετίες...Μόνο υπολειτουργούσε(εδώ και 4 χρόνια δεν έχει λειτουργήσει!)...αλλά νομίζω ότι δεν έχει σχεδιαστεί καλά στο συγκεκριμένο μέρος και τον πιάνει αρκετές φορές το ΒΔ ρεύμα(Νομίζω!διορθώστε με άν είναι) ταχύτητα ανέμου πέραν της ασφαλούς λειτουργίας του αναβατήρα. Έτσι τί έκαναν οι έξυπνοι! Σου λέει για να μην πάει χαμένος, πάλι πεταμένα λεφτά, θα τον χρησιμοποίησουμε σαν ανταλλαχτικά για τον Άνεμο 1...Αλήθεια ορισμένες φορές αναρωτιέμαι τι IQ έχουν αυτοί οι άνθρωποι!!! :);):P :P :P :P

 

Γενικά άμα είχε τους αναβατήρες όπως φαίνονται στο διάγραμμα της φαντασίας τους, θα ήταν ένα θαυμάσιο χιονοδρομικό δεδομένου της καλής ποιότητας χιονιού που έχει κάθε χρόνο. Ο διαβολότοπος είναι ιδανικός για κατασκευή χιονοδρομικού κέντρου, αλλά δυστυχώς δεν έχει πέσει στα χέρια σωστών και αξιόπιστων ανθρώπων.

 

Τώρα για όσους το επισκεφθούν αξίζει ο Ηρακλής 1, ορισμένοι την θεωρούν μια από τις καλύτερες μαύρες πίστες στην Ελλάδα(είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς, άμα δεν παινέψεις και λίγο τον τόπο σου...), καθώς επίσης και ο Άνεμος 1, σπάει σε 2 πίστες μια κόκκινη και μια μπλε...Η κόκκινη είναι πολύ καλή με μήκος 1km περίπου!

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαρούμενη παρέα 9 παιδιών (με 10 γονείς) έχει κλείσει το καταφύγιο στο Βελούχι για τριήμερο σκι - όπως κάναμε πέρσι και πρόπερσι. Ευκαιρία να διαπιστώσουμε το επίπεδο ανακαίνισης που ευαγγελίζεται το site του Κλαουδάτου.

Προβλέπεται λίγο χιόνι (σήμερα το βράδυ ή αύριο, ανάλογα με το ποιό site εμπιστευόμαστε) και χαρούμενο ski για όλους. Αυτός ο Άνεμος 1 δεν θα ανοίξει όμως;

 

Φωτογραφίες από την ΚΔ του 2007, όταν το Σάββατο ο δρόμος ήταν κλειστός και ο αέρας δεν επέτρεπε στα παιδιά να σταθούν όρθια:

p2160034.jpg

w2816.png

 

Την Κυριακή ο καιρός "άνοιξε" (για Διαβολότοπος καλά είναι):

p2170039.jpg

w2816.png

 

Περισσότερα από Τρίτη.

Καλό τριήμερο σε όλους και καλά να περάσετε στη Βασιλίτσα.

Μιχάλης Δημάκης


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχαλη, καλα να περασετε! Ειχα παει και εγω ΚΔ παλια και ειχαμε τελειο καιρο, αλλα το χιονι σουπιασε απο τον ηλιο και κλεισαν και τον ανεμο γιατι δεν ειχε χιονι στη ραμπα αποβιβασης :angry: .

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη φορά στο Βελούχι σταθήκαμε τυχεροί. Αν εξαιρέσουμε τον αέρα του Σαββάτου που ξύριζε (αλλά χωρίς πρόβλημα για το σκι), ο καιρός ήταν θαυμάσιος.

Ξεκινώντας την ημέρα σου το Σάββατο, διαπιστώνεις τι ωραία που είναι να ξυπνάς στο καταφύγιο. Ski in - ski out λοιπόν και βλέπεις το κέντρο σιγά-σιγά να ξυπνάει.

p2280043.jpg

w800.png

 

Βέβαια, αυτό γίνεται σε ρυθμούς Δημοσίου, καθόσον στις 09.00 που ανοίγει το κέντρο, η κυρία που βγάζει κάρτες κλείνει ταμείο της προηγούμενης, ο Θησέας έχει ανοίξει αλλά ο Θησεάρχης λείπει, ο άρχων του Ανέμου βαριέται να κουνήσει μία κοτρώνα πάγο που βρίσκεται στο σημείο που παίρνεις το καρεκλάκι κλπ. Αν στο πιατάκι βοθούσε περισσότερο και τα παιδάκια, θα ήταν καλύτερα.

 

Πάντως, αν εξαιρέσουμε αυτές τις δυσλειτουργίες, το τριήμερο ήταν ιδανικό (λαμβανομένου υπόψη του μεγέθους του κέντρου και του μήκους των πιστών): ουρά δεν υπήρξε σε κανένα λιφτ και, μόλις κατέβαινες, ανέβαινες αμέσως. Οι ίδιες οι πίστες ήταν άδειες και το χιόνι -σε γενικές γραμμές- ήταν καλό (αν εξαιρέσουμε την Κυριακή που έκανε ζέστη και χάλασε προς το τέλος, με αποτέλεσμα να κλείσει και ο Άνεμος).

 

p2280048.jpg

w3264.png

 

Κατά τη γνώμη μου τα ανωτέρω καθιστούν το κέντρο ιδιαίτερα ελκυστικό για παιδιά, δεδομένου ότι υπάρχει άνεση στην πίστα, δεν χάνεται χρόνος στα λιφτ και, όταν κάνουν μάθημα, η ώρα μαθήματος δεν πάει χαμένη στην αναμονή. Αν προσθέσουμε και τη μορφή των πιστών (ουσιαστικά είναι ένα εύκολο κέντρο), το Βελούχι αποτελεί ένα ιδανικό μέρος για παιδιά. Ακόμη και αφήνοντας τα μικρά μόνα τους στο πιατάκι, ένιωθα ήσυχος.

 

p3020070.jpg

w3264.png

 

Όμορφα ήταν, επίσης, και τα απογεύματα μετά το κλείσιμο του κέντρου, όταν η πλαγιά έπαιρνε ένα ωραίο χρώμα και η θέα γύρω-γύρω από το καταφύγιο ήταν πανέμορφη.

p2280056.jpg

w800.png

p2280058.jpg

w800.png

 

Στα θετικά του κέντρου, η θέα και το γεγονός ότι οι χρήστες του κέντρου είναι πολύ πιο απλοί από αυτούς που συχνάζουν στα κοντινά στην Αθήνα κέντρα.

Επίσης, να εξάρω την ταχύτητα με την οποία το snowmobile παρέλαβε φίλη με πρόβλημα στο γόνατο (κυνηγώντας τον υιό off-piste είναι έτοιμη να αρθρογραφήσει στο θέμα "τραυματισμός-πρόβλημα χιαστών), καθώς και το ενδιαφέρον στο ιατρείο.

Βέβαια, για το ότι ο καφές κοστίζει 5 ευρω στο chalet και το κουτάκι μπύρα 4 ευρω στο κάτω καφέ (με την 20λεπτη αναμονή!), τι να πω; Στην Ιταλία, o cappuccino κοστίζει 1,8 ευρω και η διαφορά τιμής δε δικαιολογείται από το γεγονός ότι η χιονοδρομική περίοδος είναι τόσο μικρή στην Ελλάδα....

 

Τέλος, ευχάριστη γνωριμία ο Ζώης και τα παιδάκια του (μάλλον μόνοι από το club στο κέντρο).


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μιχαλη, καλα να περασετε! Ειχα παει και εγω ΚΔ παλια και ειχαμε τελειο καιρο, αλλα το χιονι σουπιασε απο τον ηλιο και κλεισαν και τον ανεμο γιατι δεν ειχε χιονι στη ραμπα αποβιβασης :( .

...

 

 

.... και το χιόνι -σε γενικές γραμμές- ήταν καλό (αν εξαιρέσουμε την Κυριακή που έκανε ζέστη και χάλασε προς το τέλος, με αποτέλεσμα να κλείσει και ο Άνεμος).

...

 

;):rolleyes:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, λέω να πάω το τριήμερο των Χριστουγέννων στο Καρπενήσι.. δεν ήθελα να συνδυάσω το snowboard, αλλά μιας και υπάρχει αυτο το χιονοδρομικό στο οποίο δεν έχω πάει ποτέ, λέω να το τιμήσω..

Ερωτήσεις... ποιά είναι η άποψη σας για ΧΚ? πόση ώρα απέχει από Αθήνα το Καρπενήσι?


Andreas Triantafyllou

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά, λέω να πάω το τριήμερο των Χριστουγέννων στο Καρπενήσι.. δεν ήθελα να συνδυάσω το snowboard, αλλά μιας και υπάρχει αυτο το χιονοδρομικό στο οποίο δεν έχω πάει ποτέ, λέω να το τιμήσω..

Ερωτήσεις... ποιά είναι η άποψη σας για ΧΚ? πόση ώρα απέχει από Αθήνα το Καρπενήσι?

one tip...ανεβα πανω πριν τις 9:00 γιατί μετα πηζει ο δρομος και αμα εχει και χιονι γινεται της πόπης...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά, λέω να πάω το τριήμερο των Χριστουγέννων στο Καρπενήσι.. δεν ήθελα να συνδυάσω το snowboard, αλλά μιας και υπάρχει αυτο το χιονοδρομικό στο οποίο δεν έχω πάει ποτέ, λέω να το τιμήσω..

Ερωτήσεις... ποιά είναι η άποψη σας για ΧΚ? πόση ώρα απέχει από Αθήνα το Καρπενήσι?

 

 

 

Οσο αφορα την ωρα που θα κανεις(αρχιζω απο το τελος,μηπως εχω κανενα προβλημα?)εξαρτατε απο την κινηση που θα εχει ο δρομος.συνηθως αυτες τις μερες κανεις 2.30-4 ωρες για το Αθηνα-Λαμια(κανονικα ειναι 1.30-2)Απο Λαμια μεχρι karpen island υπολογισε αλλη 1.30 χοντρα χοντρα(εκτος και αν πεσεις σε κινηση παλι).Να υπολογισεις οτι απο το καρπενησι μεχρι το ΧΚ θελεις 20-30 λεπτα δρομο και οπως σωστα ειπε ο φιλος παραπανω να πας νωρις για να βρεις να παρκαρεις και κοντα ωστε να μη χρειαστει να περπατησεις αρκετα.Απο εκει και περα το ΧΚ εχει 2 καλες πιστες Ηρακλης 4τραθεσιο καρεκλακι(μπορεις να ακολουθησεις 2 διαδρομες ,η μια σε βγαζει στο σαλε(εγω πηγαινω στο σαλε που εινα αριστερα του παρκινγ 2-3 λεπτα περπατημα αλλα ειναι καλυτερο οσο αφορα την ηρεμια) και και η αλλη στο λιφτ,ενω ενδιαμεσα εχει πουδρα για snowboard)και ο Αιολος 2θεσιο καρεκλακι

Αν θελεις να μαθεις τπτ αλλο εδω ειμαστε

Edited by captainhook3

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
.... ο Αιολος 2θεσιο καρεκλακι

 

Μήπως αναφέρεσαι στον Άνεμο 1 ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς να μας πει τα έργα συντήρησης που έχουν γίνει φέτος στο Καρπενήσι. Διαβάζω ότι πολλά χρόνια διαμαρτύρονται για τις διάσπαρτες πέτρες στις πίστες που δέν έχουν απομακρυνθέι εδώ και χρόνια και μόνο καλύπτονται από το χιόνι καθ'ως και ότι τώρα ξεκινούσαν αντικαταστάσεις στα συρματόσχοινα για την φετινή χρονιά.

 

Όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

 

PS: Διαβάστε σχετικά στο αντίστοιχο forum του snowreport για το χιονοδρομικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά γνωρίζει κανείς να μας πει τα έργα συντήρησης που έχουν γίνει φέτος στο Καρπενήσι. Διαβάζω ότι πολλά χρόνια διαμαρτύρονται για τις διάσπαρτες πέτρες στις πίστες που δέν έχουν απομακρυνθέι εδώ και χρόνια και μόνο καλύπτονται από το χιόνι καθ'ως και ότι τώρα ξεκινούσαν αντικαταστάσεις στα συρματόσχοινα για την φετινή χρονιά.

 

Όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

 

+ Κάποιος από τα μέρη εκεί να μας ενημερώσει για κατάσταση χιονιού, πιστών κλπ και για τον λόγο για τον οποίο είναι το μόνο χιονοδρομικό Στερεά Ελλάδα που δεν έχει ανοίξει (πώς είναι δυνατόν σε τέτοιο υψόμετρο?)! Μέχρι το Πήλιο έχει ανοίξει !

Share this post


Link to post
Share on other sites
+ Κάποιος από τα μέρη εκεί να μας ενημερώσει για κατάσταση χιονιού, πιστών κλπ και για τον λόγο για τον οποίο είναι το μόνο χιονοδρομικό Στερεά Ελλάδα που δεν έχει ανοίξει (πώς είναι δυνατόν σε τέτοιο υψόμετρο?)! Μέχρι το Πήλιο έχει ανοίξει !

 

Δυστυχώς τα πράγματα από το Καρπενήσι δεν είναι και τόσο ενθαρυντικά.Το χιόνι είναι λιγοστό ακόμη στις πίστες,οπότε όλοι βρίσκονται σε αναμονή νέων χιονοπτώσεων!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τίποτα νεότερο απο το Χ.Κ.Κ. ? Σκοπεύω να πάω την παρασκευή.... Mitsaras αξίζει τον κόπο...? ή θα πάω και θα πίνω καφέ?

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά

 

Δημήτρης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις μιλησα με 1 παιδι που μενει Karpenisland και μου ειπε οτι αν δεν χιονισει μεχρι παρασκευη εστω και λιγο ,χλωμο το βλεπει να ειναι ανοιχτο για ΣΚ το χιονοδρομικο...........


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρα περιμένω μέχρι την Πέμπτη και βλέποντας και κάνοντας.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (... που είσαι και απο τη Λαμία ... και εγώ απο εκεί είμαι.... αλλά μένω στη Λάρισα...) για την άμεση ενημέρωση....

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Άρα περιμένω μέχρι την Πέμπτη και βλέποντας και κάνοντας.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (... που είσαι και απο τη Λαμία ... και εγώ απο εκεί είμαι.... αλλά μένω στη Λάρισα...) για την άμεση ενημέρωση....

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Δημήτρη όπως το βλέπω το πράγμα μιας και το έχω ζήσει το χιονοδρομικό από τα παιδικά μου χρόνια πολύ δύσκολο να ανοίξει ! Για να ανοίξει πρέπει να βάλει πάνω από 40 cm και τότε θα ανοίξει μόνο ο Θησέας το αγκυράκι το οποίο δεν αξίζει τίποτα ! Το Καρπενήσι δεν είναι Παρνασσός που οι πίστες του δεν έχουν ίχνος πέτρας πάνω και μπορούν ανοίξουν οριακά και με 30cm...Στα Καρπενήσι μια ζωή είχαν και θα έχουν πέτρες, συνεπώς θέλει πολύ χιόνι για ανοίξει! Επιπρόσθετα έχω ακούσει κάτι τρελά ανέκδοτα περί αλλαγής συρματόσχοινων και κάτι τέτοια ! Μακάρι βέβαια να ανοίξει γιατί και εγώ είμαι από τα μέρη εκεί (Μακρακώμη) και έλεγα στον γυρισμό από Bansko να έριχνα και καμιά κατεβασιά Ηρακλή ή Άνεμο (δεν υπάρχει σύγκριση πάντως) :rolleyes:

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Χριστούγεννα πως το βλέπετε βρε παιδιά από την εμπειρία σας??

Θα είναι ανοιχτό??

 

THX

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για Χριστούγεννα πως το βλέπετε βρε παιδιά από την εμπειρία σας??

Θα είναι ανοιχτό??

 

THX

Λογικά θά 'ναι ανοιχτό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχετε μιλήσει με ΧΚΚ να σας πούνε πως βλέπουν τα πράγματα για τις επόμενες ημέρες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για Χριστούγεννα πως το βλέπετε βρε παιδιά από την εμπειρία σας??

Θα είναι ανοιχτό??

 

THX

δε νομιζω να υπαρχει εμπειρια σε αυτο το θεμα

αισιοδοξια ναι ..αφθονη

ο καιρος απο μερα σε μερα αλλαζει

δεν μπορουμε να ξερουμε τι θα γινει σε 10 μερες

εδω δεν ξερουμε τι θα γινει αυριο που λεει ο λογος :rolleyes:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...