Jump to content
Yota

χ/κ ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ

Recommended Posts

Συγγνώμη για το off-topic:

Στο site του χινοδομικού βλέπω για season pass 5 χιονοδρομικών. Εκτός από το ίδιο το Χ/Κ του Βόρα, τα 3-5 Πηγάδια, το Σέλι και το Ελατοχώρι, το 5ο Χ/Κ ποιό είναι?

Γιατί έψαξα αλλά δεν το βρήκα πουθενά στο site του χιονοδρομικού.

Συγγνώμη για το off-topic:

Στο site του χινοδομικού βλέπω για season pass 5 χιονοδρομικών. Εκτός από το ίδιο το Χ/Κ του Βόρα, τα 3-5 Πηγάδια, το Σέλι και το Ελατοχώρι, το 5ο Χ/Κ ποιό είναι?

Γιατί έψαξα αλλά δεν το βρήκα πουθενά στο site του χιονοδρομικού.

Λάθος έγραψαν στο site. Τέσσερα είναι. Ωστόσο δεν οριστικοποιήθηκε ακόμη η συμφωνία των 4 Χ.Κ. γιαυτό και δεν την έβγαλαν σήμερα στον Πέτρο.

Καλημερα και απο 'μενα και καλη εβδομαδα σε ολους!!!!!!!!

Και πως να μην εχουμε οταν εχθες βρεθηκαμε στο βουνο και καναμε σκι......

Αν και δεν ειχα διαβασει για την προγραμματισμενη εκδρομη των παιδιων στο Καιμακ....οπως καθε χρονο ετσι και φετος βρεθηκα και εγω στο αγαπημενο μου βουνο ......και βρηκα και ολα τα παιδια επανω.!!!!!!

Ηταν μια καλη μερα με αρκετο χιονι......Σε λιγα σημεια μονο εβλεπες χωμα αλλα μετα απο αρκετη ωρα και μετα το περασμα αρκετων χιονοδρομων!!!!Ο καιρος ηταν κλειστος με ομιχλη και συννεφια απο το πρωι......το συννεφο αυτο μας εκανε την χαρη λιγο αργοτερα και ανεβηκε ψηλα αφηνοντας μας να χαρουμε καλυτερα το χιονι......

Μετα το διαλλειμμα .... κατα της 1:00 καναμε την παλικαρια και ανεβηκαμε για μια τελευταια ''κατεβασια'' ηταν και η πιο δυσκολη καθως ο καιρος ειχε κλεισει εντελως και μια μικρη χιονοπτωση μας δυσκολεψε ακομα περισσοτερο!!!!

Ο δρομος ηθελε αλυσιδες τουλαχιστον τα τελευταια 8 χιλ.

Ηταν μια ομορφη Κυριακη.....!!!!!!!!!! :P

Καλη σεζον λοιπον :)

ωραιο πραγμα... Το πρωι σημερα εβλεπα αυτοκινητα με σκι στην εθνικη να κατηφοριζουν , τυχεροι παρολο την ομιχλη :angry:

:angry:

κι εγώ τα είδα...

γιατί γύρισα το βράδυ :lol:

εντάξει πάντως η ομίχλη μας το χάλασε αρκετά. Μόνο η αίσθηση του "μαμά τσουλάω" έμμεινε

Edited by gmak

vae victis

Σε γενικες γραμμες για σανιδι καλα ηταν.Αλλα και τους σκιερ απ οτι καταλαβα δεν τους χαλασε..Ειχε πολλη ομιχλη παντως..Απο πετρες τιποτα ιδιαιτερο που να ειναι επικινδυνο τουλαχιστον..Απο την οργανωση του ΧΚ προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος αν αναλογιστουμε οτι ηταν και 1η μερα..Θελει κανα 10ποντο ακομη για να ειναι τελεια..

Οσο για το ανεβα κατεβα προς το ΧΚ,ηταν μεσα στις 2-3 πιο δυσκολες αναβασεις που εχω κανει ποτε μου.Αρκει να σας πω οτι ο ενας οδηγος εβαλε κιτρινη μασκα για να μπορει να βλεπει τον δρομο στην αναβαση.Δεν εβλεπες που ειναι ο δρομος.

Αντε αυριο παλι

Πραγματικά πολύ δύσκολος ο δρόμος και πιστεύω σύμπτωση που δεν έγινε κανένα ατύχημα σοβαρό

Μια αλατιέρα αν ανεβοκατέβαινε θα είχε λύσει το προβλημα των πάγων στο οδόστρωμα

Κι εγω δυσκολέυτηκα πολύ να φτάσω πάνω κι έχω και jimny

Για την ομίχλη θα έπρεπε να έχουν πιο κοντά τα πασαλάκια γιατί δεν είσαι σίγουρος αν πρέπει να περάσεις από αριστερά ή από δεξιά.

Δεν επιτρέπεται το αλάτι στο συγκεκριμένο δρόμο.

παιδια, για το αλλο ΣΚ εχουμε προβλεψη? θα αξιζει ο κοπος να ανεβω?

δε μ αρεσει η πολυ ομιχλη! αποπροσανατολιζομαι ευκολα!

JAPOW!!!

αχ! αχ! Ελένη ....μας κάνεις να σας ζηλεύουμε πολύ.... :(

όπως καθε χρονο ετσι και φετος βρεθηκα και εγω στο αγαπημενο μου βουνο ......

και το δικό μου αγαπημένο βουνό.... :wub:

Μπράβο παιδιά!!! Καλή αρχή!!!!

-Β-

φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

Οταν επισκεπτεστε το ΧΚ του Καιμακ να κανετε χρηση της εκπτωσης που εχουμε ως συλλογος.Ακομα κι αν δεν εχετε καρτα,ειτε επιδεικνυετε την παλια,ειτε φροντιστε να εχετε επιραμματα του ΣΤΧ ωστε να ειστε αναγνωρισιμοι μεχρι να τυπωθουν οι κανονικες μας φετινες καρτες.Επισης το κατω σαλε κανει εκπτωση στον συλλογο(σ ολους τους συλλογους) 20%

Ας κανουμε αισθητη την παρουσια του ΣΤΧ εκει.Το περασμενο ΣΚ πηγαμε παρα πολυς κοσμος,ομως ελαχιστοι πηραν εκπτωτικη καρτα ειτε απο αγνοια ειτε γιατι δεν το τολμησαν να πουν οτι ειναι μελη και ειναι κριμα

Το συγκεκριμενο ΧΚ εχει δωσει πολυ σωστα δειγματα γραφης σε πολλα επιπεδα και νομιζω οτι πρεπει να εκτιμηθει και να αντιμετωπιστει αναλογα

Οπως λεμε τα στραβα,να λεμε και αυτα που κινουνται στην σωστη κατευθυνση

Αρη πρεπει να ΤΟΝΙΣΤΕΙ εδω στο φορουμ μας οτι οι εκπτωσεις ειναι καθαρα ΜΟΝΟ και ξαναλεμε ΜΟΝΟ για

τα ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΣΤΟΥΧ και οχι για τα μελη του φορουμ!!!!!! ;) Και αυτο ισχυει για οπουδηποτε και για οτιδηποτε.......... B)

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

αχ! αχ! Ελένη ....μας κάνεις να σας ζηλεύουμε πολύ.... B)

Για να διορθώσω λίγο την κατάσταση, δεν ήταν για να ζηλεύετε πολύ. Είχε ομίχλη και μια άνοιγε, μια έκλεινε. Ίσα ίσα που τσουλήσαμε 4 καταβάσεις, με πολύ ωραία παρέα! (χάλια δηλαδή ;) )

Την Κυριακή 14/12 ανέβηκα και εγώ πάνω στο ΧΚ και συνάντησα και τα μέλη από την βόρεια Ελλάδα!

Εγώ πιστεύω ότι το χιόνι, ο ήλιος πίσω από τα σύννεφα, η ομίχλη που έφυγε για μερικές κατεβασιές ήταν όλα πολύ ικανοποιητικά για μια μέρα χιονοδρομίας!

Παραθέτω λοιπόν λίγες φωτογραφίες από το ΧΚ και την παρέα.

Το βουνό...

post-2602-1229511459_thumb.jpg

post-2602-1229511552_thumb.jpg

Και η όμορφη παρέα στο βουνό και έπειτα στο πάνω σαλέ!

post-2602-1229511635_thumb.jpg

post-2602-1229511711_thumb.jpg

Κρίμα που σήμερα είναι κλειστό για χιονοδρομία B)

Την Κυριακη ηταν πιο ωραια βλεπω... το Σαββατο που ανεβηκαμε εμεις δε βλεπαμε τη μυτη μας. Καναμε κανα 2ωρο μονο σκι. Τελεια αν αναλογιστεις οτι ηταν η πρωτη φορα για φετος. Αντε καλη συνεχεια.

c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Γεια χαρα σκεφτομαι να παω στο Καιμακτσαλαν μεσα στις γιορτες, εχετε καποια προταση για τη διαμονη ?

Να μεινω Εδεσσα ή ειναι μακρια ? Ευχαριστω προκαταβολικα !!

Εάν το ενδιαφέρον είναι καθαρά και μόνο χιονοδρομικό μπορείτε να μείνετε και στο χ/κ. Εάν όχι, μπορείτε να ψάξετε στα γύρω χωριά, Άγιο Αθανάσιο, Παλαιό Άγιο Αθανάσιο, Παναγίτσα και πάει λέγοντας.

Είναι και κάτι παλιόπαιδα από την Έδεσσα που γράφουν στο forum και ίσως μπορούν να σας βοηθήσουν. Αλλά τί να περιμένεις από παλιοχαρακτήρες...

καλησπερα, ηταν καποιος σημερα στο καιμακ?

σε τι κατασταση ειναι οι πιστες?

σκεφτομαι να ανεβω αυριο,θα ανεβει κανεις ?

καλησπερα, ηταν καποιος σημερα στο καιμακ?

σε τι κατασταση ειναι οι πιστες?

σκεφτομαι να ανεβω αυριο,θα ανεβει κανεις ?

Σήμερα ανέβηκα! πρώτη φορά για φέτος (άντε καλή μου σεζόν).

Κοίτα, μέχρι τις 13:00 που είχε κάλο καιρό στις πίστες ήταν ωραία. Μέτα έβγαλε ΕΝΑΝ ΑΕΡΑ που πήρε το χιόνι και το σήκωσε ! η μισή πίστα ήταν ΜΟΝΟ πάγος/τσιμέντο κατά διαστήματα, + ότι είχε και για αρκετή ώρα περιορισμένη ορατότητα.

Δοκίμασε την τύχη σου. δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Σήμερα ήταν πολύ καλύτερα από την προηγούμενη Κυριακή.

Ο αέρας ήταν σε πολύ φυσιολογικά επίπεδα για το συγκεκριμένο βουνό. Μέχρι τις δύο που κάναμε σκι στο συρόμενο της Σαραντόβρυσης ήταν ωραία, με τον καιρό να χαλάει προς το τέλος. Στο μετερίζι πάγος.

Αύριο το snowforecast δίνει 35km/h αέρα.

Σήμερα έδινε ~10, και στις 1-2 η ώρα σύμφωνα με το μετερεωλογικό σταθμό έπιασε 30.

Έδεσσα Καιμάκ είναι γύρω στα 45 λεπτά από Κερασιά.

Η πρόταση για διαμονή είναι να πάρεις τηλ και να μείνεις όπου βρεις. Π.Άγιο Αθανάσιο λογικά μόνο από ακύρωση αν βρεις.

Τελικά δε συμφωνήθηκε η κάρτα των 4ρων χ.κ.