Jump to content
Sign in to follow this  
MAC

Αυχενικό Σύνδρομο

Recommended Posts

Μάλλον το θέμα αυτό δεν έχει τεθεί καθόλου μέχρι τώρα.

Και ρωτώ όσους μπορούν να δώσουν μια απάντηση:

Πως το αυχενικό σύνδρομο επηρρεάζει την ικανότητά μας να κάνουμε σκι;

Μήπως πιο σωστά πρέπει να ρωτήσω, αν μπορούμε να κάνουμε σκι όταν έχουμε αυτό το πρόβλημα;

Πάντως μέχρι να δω το γιατρό σε 2-3 μέρες δεν το διακινδυνεύω, έστω κι αν τα συμπτώματα τώρα είναι πιο ήπια.

Αλήθεια είχε κανείς τέτοιο πρόβλημα κι αν ναι, τι έκανε;

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Πριν απ όλα, πρέπει να μάθεις γιατί έχεις αυχενικό σύνδρομο. Φταίει η στάση της σπονδυλικής στήλης, φταίει καποια κήλη ή εκφύλιση δίσκου, φταίει κάποια στένωση ή είναι θέμα μυϊκής τάσης και υπερλειτουργίας.

Αν δε ξεκαθαριστούν οι αιτίες δε μπορεί να υπάρχει θεραπεία και δε μπορεί να υπάρχει και απαγόρευση ή οχι.

Σίγουρα αν έχεις ζαλάδες και ιλίγγους καλύτερα να μη κάνεις σκι.

Επίσης, αν πονάς υπερβολικά καλύτερα να μη ταλαιπωρηθείς και σίγουρα να μην εκτεθείς στο κρύο.

Γενικά όταν παθαίνεις κρίση να αποφεύγεις τα πολλά πολλά, σπιτάκι με ζεστά επιθέματα πάνω στον αυχένα, μάλαξη και καθόλου κόπωση.

Και μακριά από γραφεία, υπολογιστές κλπ κλπ...

Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Που είσαι εσύ χαμένη;

Χαίρομαι που ακούω τη γνώμη μιας ειδικού.

Ευτυχώς όχι δεν έχω πονοκεφάλους, έχω όμως πολύ καιρό τώρα μούδιασμα σε ένα-δύο δάχτυλα του αριστερού χεριού, ενώ τις τελευταίες 2-3 μέρες κάποιες ανεξήγητες ενοχλήσεις και στο δεξί χέρι.

Τα πρώτα συμπτώματα άρχισαν πάνω περίπου ένα μήνα πριν, με κάποιες ενοχλήσεις όσο ήμουν όρθιος, που γίνονταν όμως πόνοι όταν ξάπλωνα. Στο μεταξύ έκανα σκι 1-2 μέρες χωρίς πρόβλημα (είναι κι οι μοναδικές μέρες μου φέτος).

Στη συνέχεια κι ενώ ετοιμαζόμουν για ταξίδι πολύ μακρινό, τα συμπτώματα έγιναν πιο έντονα (πλέον είχα αρχίσει να πιάνομαι) και φίλοι γιατρός (όχι ειδικός) και φαρμακοποιός μου συνέστησαν τη χρήση κολλάρου, τουλάχιστον στο ταξίδι και μπροστα στον Η/Υ (τι να κάνουμε είναι απαράιτητο εργαλείο).

Στο ταξίδι είναι αλήθεια ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά, αλλά εκεί που πήγα ήταν καλοκαίρι και φαίνεται ότι αυτό με βοήθησε να ξεπιαστώ κάπως, σε συνδυασμό με το κολλάρο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως αύριο θα δω ορθοπεδικό και περιμένω να δω τι θα μου πει.

(μια στο τόσο βρίσκω το δρόμο μετά ξαναχάνομαι!)

Τα δάχτυλα που μούδιαζαν ήταν το μικρό και ο παράμεσος μήπως?

Το κολλάρο μπορεί να βοηθήσει για λίγο, αλλά δεν είναι λύση. Κι επίσης και τα φάρμακα (αν παίρνεις κάποια) δεν είναι λύση. Πήγαινε στο γιατρό σου, κάνε καμιά ακτινογραφία και καμιά μαγνητική να δεις τι γίνεται με τον αυχένα σου και μετά μπορούμε να μιλήσουμε και για αποκατάσταση.

Εγώ δε θα σου έλεγα να μην κάνεις σκι αν αυτό θα σου χαλάσει τη μέρα.....αλλά οποιαδήποτε πτώση ή τράβηγμα στη περιοχή του λαιμού και του αυχένα μπορεί να σου δημιουργήσουν επιπλέον συμπτώματα.

Αυτό φυσικά ισχύει για όλους όσους έχουν προβλήματα σπονδυλικής στήλης κυρίως αλλά και γενικώς μυοσκελετικά θέματα και δεν τα αντιμετωπίζουν επαρκώς.

Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Αν και έχω ξανακάνει σκι στο μεταξύ, δεν μπορώ να πω ότι κατέβαινα άνετα. :D

Τα αποτελέσματα όμως από τη μαγνητική δεν ήταν καθόλου καλά. Έχω ήδη ξεκινήσει φυσιοθεραπείες.

Προβληματίστηκα αρκετά και λυπάμαι που το λέω, όμως κατά πάσα πιθανότητα σκι τέλος για φέτος. :lol::);)

Αν και έχω ξανακάνει σκι στο μεταξύ, δεν μπορώ να πω ότι κατέβαινα άνετα. :lol:

Τα αποτελέσματα όμως από τη μαγνητική δεν ήταν καθόλου καλά. Έχω ήδη ξεκινήσει φυσιοθεραπείες.

Προβληματίστηκα αρκετά και λυπάμαι που το λέω, όμως κατά πάσα πιθανότητα σκι τέλος για φέτος. :(:(:(

Εγώ κάνω χρόνια σκι, mountain bike, (το οποίο είναι πολύ χειρότερο για τον αυχένα λόγω στάσης και κραδασμών) και διάφορα άλλα, έχοντας πρόβλημα αυχένα και μέσης και δεν διανοήθηκα ποτέ να σταματήσω.

Ποιος σου είπε να σταματήσεις, ο γιατρός σου η μόνος σου;

Κι εμένα πριν από 12 χρόνια μου είπαν κάποιοι γιατροί να σταματήσω λόγω μέσης.

Φυσικά συνέχισα και μάλιστα πιο εντατικά... ;)

Κανε τις φυσιοθεραπείες σου, πάρε και τα φάρμακα που πιθανόν να χρειάζεσαι και όταν περάσει η οξεία φάση (αν έχεις τέτοια),πιστεύω ότι μπορείς να ξανακάνεις άνετα και μάλιστα σύντομα.

Πρέπει πάντα όμως να προσέχεις το κρύο και τον αέρα και να ντύνεσαι καλά στην περιοχή του αυχένα και της πλάτης, προσοχή στον ιδρώτα σε συνδυασμό με αέρα, να κάνεις πολλές διατατικές ασκήσεις, κατάλληλη γυμναστική ενδυνάμωσης και συντήρηση μία η δύο φορές το χρόνο, ανάλογα με την περίπτωση του καθενός με φυσιοθεραπείες η μασάζ (όχι από ρωσίδες... :) ).

Μπορείς αν θέλεις να μην έχεις σχεδόν ποτέ πρόβλημα, να κάνεις μασάζ (σε ειδικό) μια φορά το μήνα ας πούμε, ώστε να έρχονται όλα στη θέση τους.

Τα ζεστά μπάνια, ντους, το καλό στρώμα, το σωστό μαξιλάρι (όχι τσιγκουνιές), είναι απαραίτητα σαν προληπτικό μέσο όπως και μια σωστή στάση σώματος.

Αν έχεις παραπανίσια κιλά κάνε δίαιτα και γυμναστική να τα χάσεις.

Γενικά όσοι κάνουν τέτοια δυναμικά σπορ συστηματικά και σοβαρά για χρόνια και πιέζουν και λίγο τα όρια τους, είναι αδύνατον να μην έχουν κάτι. Άλλος μέση, άλλος αυχένα, άλλος γόνατα, σοβαρούς τραυματισμούς μυών, συνδέσμων και τενόντων και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...

Μαθαίνουμε να ζούμε με τις αδυναμίες μας και με την κατάλληλη αγωγή και γυμναστική, θα εξακολουθήσουμε να κάνουμε τα πράγματα που αγαπάμε για πολλά χρόνια, έστω και σε λίγο χαμηλότερο επίπεδο απ' ότι είχαμε συνηθίσει (όχι πάνω από 10 μέτρα άλματα... :D;) )... :)