Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Τέλευταίο δεκαήμερο Οκτώβρη

Recommended Posts

Στέφανε καιρό έψαχνα κάτι να γράψω...με αυτό το καλό βαρετό καιρό τι να γράψεις...

 

Από Σάββατο το πρωί μια πρώτη διαταραχή θα επηρεάσει κυρίως τα Νότια τμήματα της χώρας με κύριο χαρακτηριστικό τους ισχυρούς Βοριάδες χωρίς όμως καμία ιδαίτερη πτώση της θερμοκρασίας.

 

Στη συνέχεια από το βράδυ τα φαινόμενα θα περάσουν Ανατολικά προσύνεμα με σχετικά μεγάλα ύψη βροχής σε Έυβοια και Πήλιο και ισχυρές καταιγίδες. Ίσως επηρεαστεί και η Αττική.

 

Αιτία οι υψηλές πιέσεις στα Βαλκάνια και ένα σχετικά αβαθές χαμηλό στη Νότια Πέλοπόνησο.

 

Από τη Δευτέρα πλήρη βελτίωση του καιρού.

 

Το ενδιαφέρον για καθαρά χειμωνιάτικο χαμηλό και γενικά σκηνικό καιρού από τις 24 του μηνός και μετά όπου ο Αντικυκλώνας περνάει στην Μεγάλη Βρετανία και επικτείνετε στην Βόρεια Ευρώπη διάταξη που ευνοεί σχηματισμό χαμηλού στο Ιόνιο και εντυπωσιακή πτώση της θερμοκρασίας.

 

Γενικά είμαστε αρκετά μακριά για να δούμε πως ακριβώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση πάντως όλα συνηγορούν στη μεταφορά των χαμηλών του Ατλανικού Βορειότερα που χωρίς αυτή χειμώνα δε θα δούμε ποτέ στην Ελλάδα.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 Tου μηνός

 

Euro

Recm1441.gif

 

Gfs

Περικλής open? :blink:

Rtavn1441.png

 

MT8_Athen_ens.png


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Μιχο,λες να πεσω εξω στο μετρημα?? :blink:

Ας ειναι,δεν πειραζει ρε,χαλαλι γμτ μου!!!!!!! :blink::D:):):D


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη γενικά βλέπω μία εμμονή σε δυνατά χαμηλά στον Ατλαντικό .Τα θέλουμε τα χαμηλά αλλά με άλλη πορεία.

 

Γενικά ακόμα δυσκολεύεται ο Αζορικός να δυναμώσει και να κινηθεί προς Βρετανία.

Αντίθετα πολύ χιόνι αναμένεται σε Σκανδιναβία.

 

Προσωπική μου άποψη πως τέλη Οκτώβρη καιρός βροχερός με χιόνια στα ψηλά >2000μ.

 

Ισως ο Νοέμβρης μετα τις 5-10 να έχει όντως μεγάλες εκπλήξεις.Αυτή η χρονία μου θυμίζει κάτι από 2001 φθινόπωρο.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά πάμε τα χιόνια λογικά αρκετά πιο κάτω από τα 2000. Υπομονή

 

Έχω αλλάξει τις εικόνες επάνω να δείχνουν μαζί τις κρίσιμες ημερομηνίες

 

Έχουν λυσάξει όλοι με το 2001 :lol::lol:

 

Εμένα μου θυμίζει 2008-2009


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

βρε παιδες καντε μια προβλεψη για το ποτε περιπου θα ανοιξει χιονοδρομικο στην χωρα μας για να ετοιμαζομαστε ψυχολογικα

Μιχαλη περσι επεσες μεσα

για πεσε και φετος αδερφε


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε 12 μέρες :angry: . Αλλά θα λιώσει το χιόνι:P

 

Πλάκα σου κάνω. Έχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα προοπτική για πέρασμα ισχυρού χαμηλού στο Ιόνιο και ταυτόχρονο κρύο. Από την άλλη δες τα ensembles παραπάνω που δείχνουν μεγάλο εύρος στις πιθανές πορείς των χαμηλών με το κύριο σενάριο να μας δίνει ένα ωραιότατο καλοκαίρι μέχρι τα μέσα Νοέμβρη. Με control βλέπω πολύ καλά σενάρια για αρκετές χιονοπτώσεις μέχρι τις 2 του Νοεμβρίου.

 

Λίγο υπομονή πάμε πολύ καλά


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λίγο υπομονή πάμε πολύ καλά

αυτο Μιχαλαρε μου φτανει


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε για ψυχρη εισβολή express το επόμενο Σαββατοκύριακο με πιθανότατα λίγα φαινόμενα ανατολικά προσύνεμα. Κάποια λίγα χιόνια στα γνωστά ύποπτα βουνά τα οποία θα λιώσουν από βδομάδα.

 

Βελτίωση του καιρού την επόμενη εβδομάδα και όλα τα βλέμματα στο διάστημα 01-04 Νοεμβρίου όπου περιμένουμε γενικευμένες βροχές και χιόνια ψηλά.

 

Ελάχιστη προγνωσημότητα κλασσικά για την εποχή.

 

Σε γενικές γραμμές ο Οκτώβρης πέρασε χωρίς τίποτα ιδιαίτερο πιθανότατα μέχρι τα μέσα Νοέμβρη πάμε χωρίς τίποτα ιδιαίτερο οπότε...ελπίζουμε σε ξέσπασμα μετά.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βελτίωση του καιρού την επόμενη εβδομάδα και όλα τα βλέμματα στο διάστημα 01-04 Νοεμβρίου όπου περιμένουμε γενικευμένες βροχές και χιόνια ψηλά.

Να ευχηθούμε στους φίλους χιονοδρόυμος καλά μπάνια στη θάλασσα την επίμαχη χρονική περίοδο . Δεν απευθύνομαι μόνο στους χειμερνούς κολυμβητές ο καιρός θα είναι μια χαρά ακόμα και για τους κρυουλιάρηδες. Ζεστηηηηηηηηηη

 

Ο Οκτώβρης μας αφήνει με υψηλές θερμοκρασίες και όλα τα βλέμματα στη πορεία του Νοέμβρη όπου δεν έχουμε τη παραμικρή ιδέα τι περιμενουμε

 

Καλό αστειάκι ήταν το χιόνια ψηλά έτσι να γελάσουμε

 

Πάντως αύριο και μεθάυριο κάποια βουνά θα πασπαλιστούν (Όλυμπος και Πίνδος ίσως Παρνασσός Καρπενήσι) αλλά τίποτα σημαντικό.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...