Jump to content

Recommended Posts

Φαινεται πως το θεμα εχει παρατραβηξει. Σε μια συζητηση, καλο ειναι να λεμε κατι μια φορα, με το να

το επαναλαμβανουμε πολλες φορες (στο γραπτο λογο) η να φωναζουμε, δεν βοηθαμε στην οικονομια της

συζητησης νομιζοντας πως τονιζουμε το υπερεκτιμημενω εγω μας.

 

Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι λοιπον αλλα νοιωθω πως εχει χαθει η ουσια και βασιλευει η υστερια.

Ολοι Καλαβρυτα-Ολοι Ασπεν-Ολοι στον αγωνα.

Για ενα θεμα οπως ο τιμοκαταλογος καταντησαμε να εχουμε αγωνα Δριβας vs ΣΤΧ. Μην ανοιξουμε παλι την

κουβεντα για το ποσο θετικος ειναι και ηταν ο κ. Δριβας, τοσο για το χκπ, οσο και στη σχεση του με τον ΣΤΧ.

Κατι που με χαρα μου βλεπω απο σημερα παλι να επανερχεται απο χτεσινους επικριτες του εδω.

 

Η ουσια, κατα τη γνωμη μου παντα ως καποιου εξω απο τις διεργασιες-ζυμωσεις-σκεπτοδεξαμενες (!) του

ΣΤΧ, ειναι πως το σκοινι το τραβηξατε ασυμμετρα. Καλο η κακο το τιμολογιο δεν εχει σημασια τωρα πια,

αλλα οταν εχουν στεναξει τα fora για το πολυ γνωστο θεμα, και εσεις στελνετε επιστολες-ερωτησεις

για εργα που γινονται νυχτα και σηματα σε αυτη τη χρονικη στιγμη, φαινεται πως γινεται εκ του πονηρου.

Και τα "εργα" αυτα και οτιδηποτε αλλο αναφερεται στην επιστολη που ειδαμε εδω, ειναι γνωστα εδω

και εβδομαδες. Μετα προεκυψε το θεμα μας.

 

Και τετοιοες μορφες πιεσης, δεν μπορω να τις επικροτησω. Αυτη ειναι η αισθηση μου, αν δεν το καταλαβαινει

καποιος (και δεν το δεχεται σαν αποψη), λυπαμαι αλλα η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.


temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλο η κακο το τιμολογιο δεν εχει σημασια τωρα πια

 

Εννοείς οτι καταργήθηκε και ισχύει το περσινό;

 

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε;


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spy το ραντεβού με τον κ.Βλαστό είχε κλειστεί για αυτήν την επιστολή και για ολα τα χιονοδρομικα γενικά. Ο τιμοκατάλογος προέκυψε στην μέση και η συνάντηση εγινε γρηγορότερα.

 

Μετά το ραντεβού με την ΕΤΑ θα βγει και το περιεχόμενο ολων των επιστολών για τον τιμοκατάλογο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παρατηρώ οτι πια δεν χρειάζεται να πλένω με σαπούνι το στόμα μου πρωτού ασκήσω κριτική στόν κ. Δρίβα.

ΔΕΝ είναι όμως ευθήνη του κ. Δρίβα ότι τον είχατε κάνει θεό....

Τό θέμα ειναι ο τιμοκατάλογος ( το πνευματικό του παιδί) ο οποίος είναι χειρότερος απο πέρσι και από πρόπερσι, που ήρθε ο κ. Δρίβας στο ΧΚΠ. Αρα αντικειμενικά το έργο του οσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική του ΧΚΠ είναι αρνητικό.

Τώρα σαν άνθρωπος... εχουμε ανταλλάξει 2-3 καλημέρες πιο πολύ πρόπερσι, του έχω δώσει 2-3 συγχαρητήρια, πιο πολύ πρόπερσι, τον έψαχνα πέρσι για μια δυο παρατηρήσεις, και του έκανα και μία γραπτώς αλλά δεν απάντησε...

Μίζερο δεν τον είπα...

Ενα χόμπι έχω, απο το οποίο βγάζει καί τον μισθό του....

Υπάρχουν επαγγελματίες που σέβονται τους πελάτες τους και άλλοι που τούς εκμεταλεύονται..

Αν απάντηση του κ. Δρίβα είναι οι χιονισμένες πλαγιές του ΧΚΠ ( στο στύλ οτι και να πείς εδώ θα ερθεις μίζερε)

τότε περιτεύει η υπεράσπιση του απο τρίτους....

 

Ο τιμοκατάλογος πρόπερσι ήταν ακριβότερος και πέρσυ "διορθώθηκε"

Σε ότι αφορά τον κ. Δρίβα από προσωπική εμπειρία ξέρω οτι όσες φορές τον έψαξα τον βρήκα και ήταν πάντα διαθέσιμος.

 

Νομίζω οτι το ΜΟΝΟ θέμα είναι οι νέος τιμοκατάλογος και ΜΟΝΟ για ορισμένες πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες χιονοδρόμων.

 

Ο κ. Δρίβας ΔΕΝ είναι ο ιδιοκτήτης του Χ.Κ.Π. και είτε η κάρτα έχει 100 ευρώ είτε 1000 τον ίδιο ακριβώς μισθό θα έχει!!!

 

Νομίζω οτι ξεφεύγουμε συνεχώς από το βασικό μας θέμα με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πετύχουμε τίποτε και πολλές φορές να κινδυνεύουμε να χάσουμε το δίκιο μας !


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την ουσία κοιτάζω και η ουσία λέει πως στείλατε μια μονομερή επιστολή στον Υπουργό και ρωτώ να μου εξηγήσετε το αίτιο της μονομέρειας.

Έργα γίνονται παντού, δεν μπορείτε να εστιάζετε σε συγκεκριμένα. Αν κάποια από αυτά "βγάζουν μάτι" μπορεί να είναι αφορμή για να γραφτεί μια επιστολή αλλά με αναφορά όλων. Διότι ο δρόμος (και σωστά) έγινε αντικείμενο συζήτησης, αλλά η επιστολή εμπεριέχει επερωτήσεις και για τα υπόλοιπα έργα που σημαίνει ότι γενικεύσατε και γενικεύσατε μονομερώς, καθώς δεν μιλάτε για τίποτα άλλο.

 

Άρθρο 2 - Σκοπός

 

Παράγραφος 8. Η προστασία και ο σεβασμός του ορεινού φυσικού περιβάλλοντος.

 

Για να σας λύσω την απορία και να διευκολύνω την δουλειά του ΣΤΟΥΧ για όλα τα χωματουργικά που έγιναν στο ΧΚΚ υπάρχουν περιβαντολογικές μελέτες κατατεθημένες και εγκεκριμένες από τους αρμόδιους φορείς... Γι'αυτό και το ΧΚΚ δεν είχε κανένα απόλύτως πρόβλημα και ως προς την ολοκλήρωση τους αλλά και και ως προς την δημοσίευση τους... Αν φυσικά θέλετε... μπορείτε να ενημερωθείτε επίσημα ...

 

 

Αν τα χιονοδρομικά δεν βγάζουν σήμα λειτουργίας δεν φταιει η διοικηση τους φταιει το νομικο καθεστώς που υπάρχει στη χώρα μας που μπερδευει τα αυγα και τα πασχαλια και προσπαθουμε και εμεις μαζι με τα χκ να βρεθεί λύση. Αν καταφέρει έστω και ένα χιονοδρομικό να πάρει σήμα τότε σημαίνει οτι ανοιγει ο δρόμος για όλα, μεχρι τοτε υπομονη.

Οταν ενα χιονοδρομικο δεν έχει σήμα κρατάει "ομηρο" την διοικηση του και παρακαλαμε και εμεις και αυτοι να μην γινει κανενα σοβαρο ατυχημα γιατι τοτε αναλογως το ατυχημα θα "κλαψει" πολύς κόσμος.

Αν καποιον συμφερει πρωτα απ΄ολα να πάρει σήμα είναι τα ιδια τα χιονοδρομικά γιατί τότε θα έχουν λυθεί πολλά προβλήματά τους και θα μπορέσουν να κάνουν ένα βημα προς την αναπτυξη τους και όχι να μπορεί να συμβουν γεγονότα τυπου Μαιναλου ή να έρχεται ο "καθενας" να σου σταματάει το οποιο εργο αναπτυξης.

 

Με πρόλαβες.... :):lol:

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΚΠ εχει σημα λειτουργιας σε ολη την Ελλαδα
μπορουμε να το δουμε ? εγω αμφιβαλλω οτι υπαρχει.

Κέρκυρα, Κέρκυρα με το ποντικονήσι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
μπορουμε να το δουμε ? εγω αμφιβαλλω οτι υπαρχει.

 

Τον στόχο δεν έχω καταλάβει παιδιά... τι προσπαθείτε να πετύχετε ???


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

arvii δεν στοχοποιειται κανεις απο εμενα. γραφτηκε κατι στο forum το οποιο απο οσα ξερω δεν ισχυει. σημα λειτουργιας δεν εχει και δεν μπορει να εχει κανενα χιονοδρομικο στην ελλαδα. επειδη ομως δεν ειμαι πολυξερη, γι αυτο ρωταω μηπως εχω χασει τις εξελιξεις. τοσο απλα χωρις παρεξηγηση και διαθεση για συνωμοσιες κλπ


Κέρκυρα, Κέρκυρα με το ποντικονήσι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
arvii δεν στοχοποιειται κανεις απο εμενα. γραφτηκε κατι στο forum το οποιο απο οσα ξερω δεν ισχυει. σημα λειτουργιας δεν εχει και δεν μπορει να εχει κανενα χιονοδρομικο στην ελλαδα. επειδη ομως δεν ειμαι πολυξερη, γι αυτο ρωταω μηπως εχω χασει τις εξελιξεις. τοσο απλα χωρις παρεξηγηση και διαθεση για συνωμοσιες κλπ

 

 

Παιδιά το χκπ άνοιξε...........και αντί να ανεβούμε πάνω να τσουλίσουμε και να απολαυσούμε αυτό το απίθανο σπορ τρωγόμαστε με το ένα ,με το αλλο, με το τρίτο.......

 

Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε πολλούς μήνες σκι, ούτε και να έχουμε διπλα στο σπίτι μας χκ υψηλής ποιότητας.

 

Ας χαρούμε όσο μπορούμε αυτά που έχουμε με τα καλά τους και τα ασχημά τους.


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο τιμοκατάλογος πρόπερσι ήταν ακριβότερος και πέρσυ "διορθώθηκε"

Σε ότι αφορά τον κ. Δρίβα από προσωπική εμπειρία ξέρω οτι όσες φορές τον έψαξα τον βρήκα και ήταν πάντα διαθέσιμος.

 

Νομίζω οτι το ΜΟΝΟ θέμα είναι οι νέος τιμοκατάλογος και ΜΟΝΟ για ορισμένες πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες χιονοδρόμων.

 

Ο κ. Δρίβας ΔΕΝ είναι ο ιδιοκτήτης του Χ.Κ.Π. και είτε η κάρτα έχει 100 ευρώ είτε 1000 τον ίδιο ακριβώς μισθό θα έχει!!!

 

Νομίζω οτι ξεφεύγουμε συνεχώς από το βασικό μας θέμα με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πετύχουμε τίποτε και πολλές φορές να κινδυνεύουμε να χάσουμε το δίκιο μας !

ΟΛΑΛΑΛΑ ΤΡΙΑΛΑΡΟ

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ??????????

Που πήγε το δίκιο??????

δως τους και άλλο θεέ Δ... ΑΝΤΕΧΟΥΝ


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε πολλούς μήνες σκι, ούτε και να έχουμε διπλα στο σπίτι μας χκ υψηλής ποιότητας.

 

Ας χαρούμε όσο μπορούμε αυτά που έχουμε με τα καλά τους και τα ασχημά τους.

 

Διαφωνώ.Ότι δεν έχουμε Χ.Κ υψηλής ποιότητας,δε σημαίνει ότι θα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι μας σερβίρουν.Έστω και αν στο τέλος θα πάμε σε αυτά που έχουμε,είναι υποχρέωση μας να επιζητούμε το καλύτερο.Και στα Χ.Κ και παντού.Η μοιρολατρία δε βοηθάει σε τίποτα.Και όσον αφορά κρατικά χιονοδρομικά,πρέπει να απαιτούμε καλύτερα χιονοδρομικά,σε λογική τιμή.Ο Παρνασσός δεν είναι καλό χιονοδρομικό ούτε σε λογική τιμή είναι.Όπως τίποτα δεν είναι σε λογική τιμή σε αυτή τη χώρα.Δε θέλω να σκέφτομαι πόσο θα κόστιζε η ημερήσια κάρτα αν το πετρέλαιο ήταν στα 130$ όπως το καλοκαίρι.Πρέπει να καταλάβουν οι διοικούντες και οι δημιουργοί των τιμοκαταλόγων,ότι δεν είμαστε όλοι εισοδηματίες ούτε έχουμε μισθούς των 2000€.Επίσης,κάποιοι δε βλέπουν το σκι ως γκλάμουρ και "must" επειδή το κάνει ο τάδε τραγουδιστής,αλλά ως ψυχαγωγία και άθληση.Αν δεν αντιδρούμε,το βλέπουν ως αδυναμία,και σκέφτονται πάντα τα χειρότερα.Το Χ.Κ.Π με τις παροχές που προσφέρει,και στη χώρα που τις προσφέρει θα έπρεπε να είχε 10€ κάρτα.Αλλά δυστυχώς βρίσκουν και τα κάνουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφωνώ.Ότι δεν έχουμε Χ.Κ υψηλής ποιότητας,δε σημαίνει ότι θα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι μας σερβίρουν.Έστω και αν στο τέλος θα πάμε σε αυτά που έχουμε,είναι υποχρέωση μας να επιζητούμε το καλύτερο.Και στα Χ.Κ και παντού.Η μοιρολατρία δε βοηθάει σε τίποτα.Και όσον αφορά κρατικά χιονοδρομικά,πρέπει να απαιτούμε καλύτερα χιονοδρομικά,σε λογική τιμή.Ο Παρνασσός δεν είναι καλό χιονοδρομικό ούτε σε λογική τιμή είναι.Όπως τίποτα δεν είναι σε λογική τιμή σε αυτή τη χώρα.Δε θέλω να σκέφτομαι πόσο θα κόστιζε η ημερήσια κάρτα αν το πετρέλαιο ήταν στα 130$ όπως το καλοκαίρι.Πρέπει να καταλάβουν οι διοικούντες και οι δημιουργοί των τιμοκαταλόγων,ότι δεν είμαστε όλοι εισοδηματίες ούτε έχουμε μισθούς των 2000€.Επίσης,κάποιοι δε βλέπουν το σκι ως γκλάμουρ και "must" επειδή το κάνει ο τάδε τραγουδιστής,αλλά ως ψυχαγωγία και άθληση.Αν δεν αντιδρούμε,το βλέπουν ως αδυναμία,και σκέφτονται πάντα τα χειρότερα.Το Χ.Κ.Π με τις παροχές που προσφέρει,και στη χώρα που τις προσφέρει θα έπρεπε να είχε 10€ κάρτα.Αλλά δυστυχώς βρίσκουν και τα κάνουν...
+1000

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
arvii δεν στοχοποιειται κανεις απο εμενα. γραφτηκε κατι στο forum το οποιο απο οσα ξερω δεν ισχυει. σημα λειτουργιας δεν εχει και δεν μπορει να εχει κανενα χιονοδρομικο στην ελλαδα. επειδη ομως δεν ειμαι πολυξερη, γι αυτο ρωταω μηπως εχω χασει τις εξελιξεις. τοσο απλα χωρις παρεξηγηση και διαθεση για συνωμοσιες κλπ

 

Δεν ενοούσα κι εγώ κάτι τέτοιο, αυτό που λέω είναι οτι εάν ασχολούμαστε με τις τυχόν "παρανομίες" οποιουδήποτε χιονοδρομικού το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να κλείσει και τελικά να ξεμείνουμε όλοι από σκι :P

το οποίο νομίζω οτι κανείς μας δεν θέλει

 

Παιδιά το χκπ άνοιξε...........και αντί να ανεβούμε πάνω να τσουλίσουμε και να απολαυσούμε αυτό το απίθανο σπορ τρωγόμαστε με το ένα ,με το αλλο, με το τρίτο.......

 

Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε πολλούς μήνες σκι, ούτε και να έχουμε διπλα στο σπίτι μας χκ υψηλής ποιότητας.

 

Ας χαρούμε όσο μπορούμε αυτά που έχουμε με τα καλά τους και τα ασχημά τους.

 

Αυτή η αντιμετώπιση είναι το πρόβλημα δυστυχώς και ΕΚΕΙ βασίσονται οι υπεύθυνοι των ΕΤΑ για να ανεβάζουν τις τιμές οπως θέλουν.

Το να μην κάνουμε σκι για 2-3 ημέρες και μάλιστα στις άθλιες συνθήκες που επικρατούν δεν θα χαλάσει κανέναν.

 

Διαφωνώ.Ότι δεν έχουμε Χ.Κ υψηλής ποιότητας,δε σημαίνει ότι θα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι μας σερβίρουν.Έστω και αν στο τέλος θα πάμε σε αυτά που έχουμε,είναι υποχρέωση μας να επιζητούμε το καλύτερο.Και στα Χ.Κ και παντού.Η μοιρολατρία δε βοηθάει σε τίποτα.Και όσον αφορά κρατικά χιονοδρομικά,πρέπει να απαιτούμε καλύτερα χιονοδρομικά,σε λογική τιμή.

 

Αυτό είναι η σωστή αντιμετώπιση !!!


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...