Jump to content
metero

Περί ενοικιάσεων

Recommended Posts

Μόλις γύρισα από Καλάβρυτα.

Πολύς αέρας (μου είπαν ότι είχε 40km/h στη Βαθειά Λάκκα) βροχή που εναλλασσόταν με χαλάζι που μαστίγωνε, δηλαδή η μέρα ότι πρέπει για να μην κάνεις σκι και να κάτσεις σπιτάκι σου. Δεν ξέρω αν ήταν το πρωί καλύτερα τα πραγματα, πάντως μετά τις 12 ήταν τραγικά. (ακόμα και η άγκυρα έκλεισε, νάναι καλά το snow-forecast που προέβλεπε λιακάδα και 20km/h αέρα...)

Το χιόνι στα 1700 έχει υποστεί μεγάλη ζημιά από τη βροχή και δεν ξέρω αν θα αντέξει αν δεν χιονίσει σύντομα.

Μια ερώτηση, όταν το χιονοδρομικό είναι κλειστό ως επι τω πλείστο με ανοιχτά μόνο με 2 πιατάκια και απαράδεκτες συνθήκες (40-50 km/h με χαλάζι), πιστεύετε πως είναι λογικό να ζητούν την φουλ τιμή της ενοικίασης? (μια κοπέλα νοίκιασε snowboard και το επέστρεψε όπως το πήρε από κατάστημα στα Καλάβρυτα). Η δικαιολογία ότι ήταν ανοιχτές 1-2 πίστες στο χιονοδρομικό. Στέκει κατα την άποψη σας? Δεν έχω ξανανοικιάσει στο συγκεκριμένο κατάστημα όμως ξέρω άπο άλλες περιπτώσεις πως η επιστροφή γίνεται χωρίς να πληρώσεις κάτι. Φυσικά τελικά μετά από αρκετή συζήτηση δεν μας ζήτησαν λεφτά αλλά ο ενοικιαστής κατέβασε μούτρα και ούτε καν χαιρέτησε.

Επίσης δεν στέκει η φουλ τιμή της καθημερινής τη στιγμή που δουλεύουν μόνο 2 πιατάκια και μια άγκυρα η οποία ανοιγοκλείνει.

Δεν μας ήθελε η σημερινή μέρα στο βουνό, βούρ μετά την επόμενη χιονόπτωση.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ !!!???

;):lol: :LOL:

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ !!!???

ΑΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΛΛΗ

ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΣΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΙΜΗ

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ !!!???

;):lol: :LOL:

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ !!!???

ΑΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΛΛΗ

ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΣΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΙΜΗ

ατυχές το παράδειγμά σου, γιατί αν ξέρεις (δεν έιναι δύσκολο) ότι είναι κλειστοί οι δρόμοι, τότε δεν νοικιάζεις αυτοκίνητο (προφανώς).

Αν το πας έτσι, εσύ όταν μπαίνεις σε ένα κλειστό πάρκινγκ και δεν παραμένεις μέσα γιατί ανακάλυψες ότι δεν υπάρχουν θέσεις εσύ πληρώνεις βγαίνοντας? Ρητορική είναι η ερώτηση φυσικα.

Το μαγαζί (λέει) πως μόνο αν είναι όλο το χιονοδρομικό κλειστό δεν πληρώνεις.

Edited by bomberman

Φιλαρακι νομιζω οτι εχεις λαθος.

Πρωτα απ΄ολα τα καταστηματα δεν ενοικιαζουν και δεν χρεωνουν αναλογα με

το τι λειτουργει ή οχι σε ενα χιονοδρομικο. Ομως οφειλουν να σε ενημερωσουν

για το ποιοι αναβατηρες και ποιες πιστες λειτουργουν.

Τους ρωτησες και σε παραπληροφορησαν?

Εκανες καποια αλλη συμφωνια μαζι τους και δεν την τηρησαν?

Απ' την αλλη,

δεν υποχρεωτικο καποιος που νοικιαζει, να χρησιμοποιησει τον εξοπλισμο

που νοικιασε μονο στο χιονοδρομικο. Προσωπικα οταν πρωτονοικιαζα

σανιδια, τις τουμπες μας τις τρωγαμε μακρια απο το χιονοδρομικο.

Δλδ δεν θα επρεπε να πληρωσω???

Ποιο μαγαζι το λεει αυτο?

Εχω αρκετους γνωστους που ασχολουντε με ενοικιασεις εξοπλισμου,

πρωτη φωρα ακουω κατι τετοιο!

Μη φτασουμε σε σημειο να χρεωνουμε παραπανω το σκι - snb

με δικαιολογια "οτι σημερα λειτουργουν ολα επανω"!!!

Μην γελατε... εχει συμβει και αυτο στο Ελλαδισταν ;) !

Στη συναντηση που μας περασε, καναμε αναλογη συζητηση.

Ισως απο κοντα να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω, μιας και

ο γραπτος μου λογος υστερει.

ατυχές το παράδειγμά σου, γιατί αν ξέρεις (δεν έιναι δύσκολο) ότι είναι κλειστοί οι δρόμοι, τότε δεν νοικιάζεις αυτοκίνητο (προφανώς).

Αν το πας έτσι, εσύ όταν μπαίνεις σε ένα κλειστό πάρκινγκ και δεν παραμένεις μέσα γιατί ανακάλυψες ότι δεν υπάρχουν θέσεις εσύ πληρώνεις βγαίνοντας? Ρητορική είναι η ερώτηση φυσικα.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ :D:) :) :P

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΤΟ ΠΑΡΚΙΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΚΙΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ Η ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Ποιο μαγαζι το λεει αυτο?

Εχω αρκετους γνωστους που ασχολουντε με ενοικιασεις εξοπλισμου,

πρωτη φωρα ακουω κατι τετοιο!

Μη φτασουμε σε σημειο να χρεωνουμε παραπανω το σκι - snb

με δικαιολογια "οτι σημερα λειτουργουν ολα επανω"!!!

Μην γελατε... εχει συμβει και αυτο στο Ελλαδισταν :D !

Στη συναντηση που μας περασε, καναμε αναλογη συζητηση.

Ισως απο κοντα να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω, μιας και

ο γραπτος μου λογος υστερει.

Snow shop αν θυμάμαι καλά λέγεται το μαγαζί, στο λέω ακριβώς όπως το είπε: "δεν μπορείτε να μην πληρώσετε εαν ειναι ανοιχτά 1-2 λίφτ" εννοώντας το 1 λίφτ τον Αχιλλέα ο οποιος είχε χιόνι σε πολύ επικίνδυνη κατάσταση με βροχή και πέτρες(...)

Ο μαγαζάτορας δεν με πίστευε ότι δεν είναι κλειστή μόνο η στύγα και πήρε τηλέφωνο εκείνη την ώρα για να διαπιστώσει ότι η άγκυρα επίσης είναι κλειστή.

Πάντως σε όσα καταστήματα έχω τύχει να νοικιάσω και να κλείσει το χιονοδρομικό λόγω συνθηκών πρωτού ανέβω, δέχτηκαν την επιστροφή εξοπλισμού, ίσως βέβαια αυτό να ήταν λόγω της καλής θέλησης του μαγαζάτορα ή του σεβασμού προς τον πελάτη του...

Θα χαρώ να το συζητήσουμε από κοντά, αντε να τελειώσει κι η καταραμένη εξεταστική :)

Edited by bomberman

Βρε τι πόρωση είναι αυτή, πείτε ένα καλησπέρα και καλωσήρθες στον/στην Jvpiter, θα μας περάσει για άξεστους! :D

Φίλε/η Jvpiter είναι πολύ γενική η ερώτησή σου, γι'αυτό και μας περιορίζεις λίγο στις απαντήσεις που θα θέλαμε να σου παρέχουμε. :)

Αναφορικά με τον εξοπλισμό κι επειδή το έζησα δυο φορές, συνέβησαν τα ακόλουθα:

Στο κατάστημα SkiBill νοίκιασα πέρυσι μπότες + σανίδι αρκετά νωρίτερα από την ανακοίνωση του κέντρου για το άνοιγμα των πιστών κι όταν ανέβηκα διαπίστωσα αναστολή.

DSC00078.jpg

Μετά τη 2η αναστολή, καφέδες, φαγητά, γλυκά (προχωρημένο μεσημέρι) δεν χρεώθηκα τίποτα καθώς το κέντρο δεν λειτούργησε.

Συμφωνώ ότι δεν ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν αλλά αναγνωρίζω την καλή τους πρόθεση να με προσεγγίσουν ως πελάτη γιατί ας μη γελιόμαστε τα καταστήματα ενοικίασης είναι λιγοστά και η χιονοδρομική περίοδος μικρή, συνεπώς μεγάλος ο ανταγωνισμός ανάμεσά τους.

Το ίδιο συνέβη και όταν είχα ατύχημα 1/1/2008 στο Σέλι 2 ώρες μετά την ενοικίαση από το κατάστημα του Κλαουδάτου.

Το κατάστημα προσφέρθηκε να μη με χρεώσει και σίγουρα δεν το έκανε για να μην καθυστερήσει το ασθενοφόρο.

Τα ονόματα των καταστημάτων τα αναφέρω για να μη μιλάμε μόνο για τα στραβά, αλλά και όταν αναγνωρίζουμε μια προσπάθεια εξυπηρέτησης πελάτη.

Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

Δ.Χ.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ :D:) :) :P

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΤΟ ΠΑΡΚΙΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΚΙΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ Η ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Εντάξει μέτερο, κοίτα, αν θελει κάποιος να νοικιασει αυτόκίνητο με κλειστούς τους δρόμους, πρώτον πως θα πάρει το αυτοκίνητο εφόσον είναι κλειστοί οι δρόμοι, δεύτερον πρέπει να έχει σαδομαζοχιστικές τάσεις για να θέλει να νοικιάσει ένα αυτοκίνητο απλά μόνο για να το κοιτάει. Εκτός αν το θέλει για να κοιμηθεί.

Εγώ τι να την κάνω όμως την σανίδα του σνοουμπορντ, απλώστρα για τα ρούχα μου?:P

Εγώ τι να την κάνω όμως την σανίδα του σνοουμπορντ, απλώστρα για τα ρούχα μου?:D

Λιγα τα λογια σου για τα snowboard.... ακου απλωστρα!

...για σιδερωστρες μια χαρα ειναι :):):P

Τεσπα... παντως ειναι στην καλη διαθεση του καταστηματαρχη αν θα χρεωσουν ή οχι

σε τετοιες περιπτωσεις, και θα δεις οτι εχουν δικιο οταν τα πουμε και απο κοντα.

Κανε και μια φιλικη συζητηση με τον καταστηματαρχη πριν ενοικιασεις, οταν βρεις χρονο

και αμα κ' αυτος δεν πνιγεται απο δουλεια, και θα σου πει τους λογους.

Λιγα τα λογια σου για τα snowboard.... ακου απλωστρα!

...για σιδερωστρες μια χαρα ειναι :):):P

Τεσπα... παντως ειναι στην καλη διαθεση του καταστηματαρχη αν θα χρεωσουν ή οχι

σε τετοιες περιπτωσεις, και θα δεις οτι εχουν δικιο οταν τα πουμε και απο κοντα.

Κανε και μια φιλικη συζητηση με τον καταστηματαρχη πριν ενοικιασεις, οταν βρεις χρονο

και αμα κ' αυτος δεν πνιγεται απο δουλεια, και θα σου πει τους λογους.

Δεν διαφωνώ καθόλου μα καθόλου

Απλά γιαυτό πάντα θα εμπιστεύομαι καλοδιάθετους καταστηματάρχες από δω και μπρός :P

τα υπόλοιπα από p.m :D

Εάν κάποιος είναι αρχάριος και χρησιμοποιηση την πίστα αρχαρίων για μαθηματα , που τις περισσότερες φορές είναι ανοικτή ενώ το χιονοδρομικό είναι κλειστό δεν πρέπει να πληρωση τον εξοπλισμό ?

Πεστα ρε Δημήτρη! Λες και το νοικι παει με το επίπεδο και τις πίστες!

Εάν κάποιος είναι αρχάριος και χρησιμοποιηση την πίστα αρχαρίων για μαθηματα , που τις περισσότερες φορές είναι ανοικτή ενώ το χιονοδρομικό είναι κλειστό δεν πρέπει να πληρωση τον εξοπλισμό ?

Προφανώς αφού έκανε σκι?

Εντάξει μέτερο, κοίτα, αν θελει κάποιος να νοικιασει αυτόκίνητο με κλειστούς τους δρόμους, πρώτον πως θα πάρει το αυτοκίνητο εφόσον είναι κλειστοί οι δρόμοι, δεύτερον πρέπει να έχει σαδομαζοχιστικές τάσεις για να θέλει να νοικιάσει ένα αυτοκίνητο απλά μόνο για να το κοιτάει. Εκτός αν το θέλει για να κοιμηθεί.

Εγώ τι να την κάνω όμως την σανίδα του σνοουμπορντ, απλώστρα για τα ρούχα μου?:)

ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΜΙΑ ΠΟΡΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ

Γ..... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ

Η ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

αν το χιονοδρομικο δεν λειτουργησει δεν πληρωνεις το ενοικιο τουλαχιστον στο σκιμπιλ που νοικιαζα περισι.αν βεβαια του πεις οτι εκανες στην αρχαριων και ας ηταν κλειστο θα στα χρεωσει.αυτα τα λεω επειδη μου εχουν συμβει μπροστα μου.

ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΜΙΑ ΠΟΡΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ

Γ..... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ

Η ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

Αναγκάστηκες να την οδηγήσεις όμως μέχρι να την παρκάρεις έξω απο την γκαρσονιέρα όμως, άρα την χρησιμοποίησες.

Το δωμάτιο δεν κοιμήθηκες αλλά το χρησιμοποίησες για να αφήσεις τα πράγματά σου και να πας στη τουαλέτα.

...

Την επομενη φορά θα νοικιάσω snb για γ.... στο βουνό τότε :P

Τελοσπάντων, αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά οπότε ας το λήξουμε. :)

Αν χάσω θα κερνάω τον Μετερο όλο τον υπόλοιπο χρόνο καφέδες στη Βαθια Λάκκα.... ]

φτηνό έξοδο ο καφές, κανένα tostaki καλύτερα? χυμό? ;)

Edited by bomberman

αν το χιονοδρομικο δεν λειτουργησει δεν πληρωνεις το ενοικιο τουλαχιστον στο σκιμπιλ που νοικιαζα περισι.αν βεβαια του πεις οτι εκανες στην αρχαριων και ας ηταν κλειστο θα στα χρεωσει.αυτα τα λεω επειδη μου εχουν συμβει μπροστα μου.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ - ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ

ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ

ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΩ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ - ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ

ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ

ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΩ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Η επαγγελματική νοοτροπία του είναι αυτή που δεν θα τον αφήσει να είναι ανοιχτός τουχρόνου όμως :blink:

Noμίζω ότι περιπλέκουμε τα πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος: αν ειναι έστω και ένα λιφτ ανοιχτο στο εκάστοτε χιονοδρομικό το κατάστημα εχει κάθε λόγο να χρεώσει το νοίκι του εξοπλισμού. Αν ειναι κλειστό όλο το ΧΚ τότε και πάλι έχει δικαίωμα να χρεώσει το νοίκι αλλά εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη να μην χρεώσει το νοίκι.

Η επαγγελματική νοοτροπία του είναι αυτή που δεν θα τον αφήσει να είναι ανοιχτός τουχρόνου όμως ;)

ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ

:blink::):lol:

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Noμίζω ότι περιπλέκουμε τα πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος: αν ειναι έστω και ένα λιφτ ανοιχτο στο εκάστοτε χιονοδρομικό το κατάστημα εχει κάθε λόγο να χρεώσει το νοίκι του εξοπλισμού. Αν ειναι κλειστό όλο το ΧΚ τότε και πάλι έχει δικαίωμα να χρεώσει το νοίκι αλλά εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη να μην χρεώσει το νοίκι.

Ισχύει, νομίζω όλοι συμφωνήσαμε σε αυτό αν διαβάσεις όλα τα παραπάνω.

Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή έχει το δικαίωμα να στα χρεώσει ο καταστηματάρχης, πως δεν είναι γαιδουριά από τη στιγμή που τα έχεις επιστρέψει 1 ώρα μετά την ενοικίασή τους αχρησιμοποίητα :blink:

Edited by bomberman

Εγώ πιστεύω οτι αυτή την εποχή με τα χιόνια και τον αέρα που έχει είναι ρίσκο να νοικιάζει κάποιος σε μαγαζί που δέν είναι στο χιονοδρομικό!

Ειδικά καθημέρινες που δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν ski η sb καλύτερα να πας στο χιονοδρομικό να δείς ποιοί αναβατήρες και ποιές πίστες είναι σε λειτουργία και τότε νοικιάζεις... Εκτός και αν στο κατάστημα ανοικίασης που είναι στη πόλη σου πούν στα σίγουρα ποιοι αναβατήρες λειτουργούν και αποφασίσεις εκεί!

Τις μέρες με σίγουρη χιονοκάλυψη και με γενικά καλές συνθήκες τότε ενισχύουμε τα μαγαζιά που είναι στην πόλη :blink::):lol:;):lol:

Απο την στιγμή όμως που θα νοικιάσεις δέν μπορεί να μην σε χρεώσει! και νομίζω οτι θα ήταν άδικο για τον κατστηματάρχη αν δεν σε χρέωσει αφού την απόφαση για το άν θα νοικιάσεις η όχι ενώ ήξερες την κατάσταση του χκ την πήρες εσύ, δέν σε έβαλε αυτός με το ζόρι να νοικιάσεις :o:o !

Ή δές και το άλλο, αν εγώ πάρω μια σανίδα και ανέβω στο χκ και είναι κλειστό μέχρι και το baby lift αλλά ανεβαίνω με τα πόδια σε μια πίστα και κάνω snowboard για κανα μισάωρο δέν πρέπει να πληρώσω επειδή το χκ ήταν κλειστό???? Και αν όπως κατεβαίνω την γδάρω σε μια πέτρα πάλι δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω ??

Νομίζω πιο πολύ μας πειράζει η μεγάλη τιμή ενοικίασης και απλά βρίσκουμε κάτι να πιαστούμε γιατι δεν είναι το ίδιο να δώσεις 20 ευρώ και να μην κάνεις sb με το να δώσεις αλλά να κάνεις!!Σου κάθετε κάπως καλύτερα η τιμή :P:P:P:P

Στο καφέ που δουλεύω δλδ αν πάρει κάποιος καφέ, του τον πάω αλλά μετά απο 5 λεπτά κάτι του τύχει και πρέπει να φύγει δέν πρέπει να πληρώσει τον καφέ επειδή δεν ήπιε ?? Δεν τον ανάγκασα εγώ να πάρει καφέ μόνος του το αποφάσισε :lol::(:lol: Το μαγαζί τι φταίει να χάνει λεφτά επειδή κάποιος για κάποιο λόγο δεν ήπιε τον καφέ του...εκτός και αν δεν ήταν καλός ο καφές, τότε αλλάζε το θέμα ;)

αααα θέλουμε ενημέρωση απο πάνω!!!!!! ελπίζω την τρίτη να είναι καλα!!!

καποτε πριν χρονια ειχα σκοτωθει για αυτο το θεμα με εναν γερο που νοικιαζε σκι στο μαιναλο πριν αναλαβει ο κλαουδατος πρεπει να ηταν 2002 δεν θυμαμαι καλα.

ανεβαινω με την γυναικα τοτε σαββατο πρωι απο τους πρωτους

νοικιαζουμε σκι και παμε στην βαση του λιφτ αριστερα τοτε να βγαλουμε τις καρτες μας.μας λενε στα εκδοτηρια παιδια το ρατρακ εχει χαλασει και το βουνο ειναι παγωμενο αν θελετε κανετε μια βολτα πρωτα και μετα αποφασιζετε αν θα βγαλετε εισητηριο

ωραια λεω εγω ανεβαινω μεχρι την μεση κατεβαινω με τα χιλια ζορια και λεω της γυναικας φευγουμε για καλαβρυτο

παμε να δωσουμε τα σκι (δεν ειχαν περασει 10 λεπτα)στον γερο και μας λεει 24 ευρω.

τι λες ρε μπαρμπα του λεω θα πληρωσουμε τα σκι;ναι μου λεει

μα πριν 10 λεπτα τα πηραμε και φευγουμε γιατι το βουνο ειναι παγωμενο

και τι με νοιαζει εμενα μου λεει;

το πλακωνεις το γερο η δεν το πλακωνεις;επαγγελματιας σου λεει μετα.

του λεω παρε 25 παππου και ενα ευρω μπουρμπουαρ αν και θα μπορουσα να του αφησω τα σκι και να φυγω γιατι δεν ειχε κρατησει την ταυτοτητα μου αλλα τι να πεις τωρα.επρεπε να σεβαστουμε και τα χρονια του

του λεω αμα μας ξαναδεις σφυρα μας κλεφτικα εχει και απεναντι μαγαζι

παμε καλαβρυτα και ρωταμε λοιπον στις ενοικιασεις και μου λενε τα παιδια οτι σε περιπτωση επιστροφης του εξοπλισμου εντος μιας ωρας τα λεφτα επιστρεφονται και τους ειπα και μπραβο

μετα απο κεινη την μερα κατεβηκαμε στο καλαβρυτο και αγορασαμε τον δικο μας εξοπλισμο και βρηκαμε την υγεια μας

προτεινω σε οποιον ασχολειται με το σκι πανω απο 5 μερες τον χρονο να αγορασει δικο του εξοπλισμο και να μην νοικιαζει για να εχει το κεφαλι του ησυχο ;)

DALTONS POW ROBBERY.....

Η αλήθεια είναι ότι είναι πάντα καλύτερα να έχεις δικό σου εξοπλισμό, αλλά όποτε πας με νέα παρέα όλο και καποιος θα προκύψει που θα θέλει να νοικιάσει. Τι να κανεις...

Απλά τώρα ξέρουμε πως δεν είναι όλα τα καταστήματα το ίδιο :)

Η αλήθεια είναι ότι είναι πάντα καλύτερα να έχεις δικό σου εξοπλισμό, αλλά όποτε πας με νέα παρέα όλο και καποιος θα προκύψει που θα θέλει να νοικιάσει. Τι να κανεις...

Απλά τώρα ξέρουμε πως δεν είναι όλα τα καταστήματα το ίδιο :)

ποτε μα ποτε δεν θα παιρνεις αμαχο πλυθυσμο μαζι σου αερφε

απο τοτε που σταματησα να παιρνω ησυχασα ;):lol:

DALTONS POW ROBBERY.....