Jump to content
ccgr

SCUBA Diving & Ελεύθερη κατάδυση

Recommended Posts

Για τους φίλους που θέλουν να μάθουν νέα να πω ότι παρακολούθησα 15-25/09/2014 σχολείο ελεύθερης κατάδυσης και στο παρακάτω βίντεο θα δείτε την πρώτη μου προσπάθεια στα 10 m . Αν και η προσπάθεια δεν είναι και τεχνικά η καλύτερη δείχνει ότι το νερό και με τη μορφή θάλασσας και με τη μορφή χιονιού είναι πανέμορφο!!!!

Επίσης να συμπληρώσω ότι βουνό και θάλασσα θέλουν μεγάλο σεβασμό γιατί μπορούν πολύ εύκολα από όμορφα να γίνουν επικίνδυνα !

• Like 7

Απο την επιφανεια ξεκινησες αψογα (σπασιμο μεσης σχεδον τελειο) , προσπαθησε να λυγιζεις τα γονατα λιγοτερο εως καθολου.Πιθανον ενα κιλο επιπλεον στη ζωνη να κανει την προσπαθεια ποιο ευκολη.Καλη συνεχεια λοιπον,συγχαρητηρια για το video, η θαλασσα θελει υπομονη και σεβασμο οπως προειπαμε. Θα τα ξαναπουμε.

• Like 1

Μπραβο elias,καλωσηρθες στον κοσμο της ελευθερης κατάδυσης και των μαγικων εμπειριων που μπορει να σου χαρισει.Η βελτιωση της τεχνικης θα ερθει με τις προπονήσεις και τα μετρα θα ''βαθυνουν'' σιγα σιγα,παντα βεβαια με ασφαλεια και με ικανο ''ζευγαρι''...αντε και στα -30!!Καλη συνεχεια!!

• Like 3

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Oι προπονήσεις είναι αυτό που χρειάζομαι σίγουρα και όχι μόνο.Στολή και ζώνη με βάρη δεν είναι δικά μου , ευτυχώς για το βουνό είμαι κομπλέ και έτσι θα ρίξω το βάρος σ' αυτά. Μην ξεχάσω να σας ευχαριστήσω για τις ευχές!!!

Πριν απο 3 εβδομαδες χαλαρη χειμωνιατικη βουτια...

• Like 3

wvsg7d.jpg

Κακια Θαλασσα,με 5αρα στολη και η θερμοκρασια του νερου ηταν 14'βαθμοι..οχι και τοσο κρυο!!!εχω κανει θαλασσα τελη Ιανουαριου αρχες φλεβαρη με 10' βαθμους με 5αρα στολη....

• Like 1

wvsg7d.jpg

dude εγώ με 14C θέλω καλοριφέρ ! τι βάθος πήγες ? θερμοκλινές?

C?

Ωραια χειμωνιατικη βουτια! Η μασκα που φορας ασυγκριτη,την εχω 6 χρονια μαζι με μια ιδια εφεδρικη.Προσεχε την γιατι δεν θα ξαναβρεις ευκολα ιδια.Ιδικα για ελευθερη την προτεινω χωρις δευτερη σκεψη.

• Like 1

dude εγώ με 14C θέλω καλοριφέρ ! τι βάθος πήγες ? θερμοκλινές?

C?

Χα,ασε και εγω καλοριφερ θελω..ειναι μεχρι να μπεις μεσα μετα μουδιαζουν ολα και δεν αισθανεσαι τιποτα :coldb:

μεχρι 20μετρα περιπου και στα 25μετρα εχει μια σπηλιτσα γυρω στα 5-6 μετρα μηκος.Οχι θερμοκλινες ολο στα 14c°

• Like 2

wvsg7d.jpg

Μιας και ανέβασε ο speleoste ένα λέω να βάλω και εγώ ...

Τα παρακάτω 2 βιντεάκια είναι από μια βουτιά φέτος το καλοκαίρι - έξω από το Φισκάρδο ... το ένα video είναι από τη δυτική μεριά και το άλλο από την ανατολική όπου συνεχίζουμε και σε ένα ναυάγιο μιας "παντόφλας" ...

https://www.dropbox.com/s/f3murr1zc860u4y/Barge1.mp4?dl=0

https://www.dropbox.com/s/vmmt2yx3jsfmg9k/Barge2.mp4?dl=0

C.

• Like 2

Μιας και ανέβασε ο speleoste ένα λέω να βάλω και εγώ ...

Τα παρακάτω 2 βιντεάκια είναι από μια βουτιά φέτος το καλοκαίρι - έξω από το Φισκάρδο ... το ένα video είναι από τη δυτική μεριά και το άλλο από την ανατολική όπου συνεχίζουμε και σε ένα ναυάγιο μιας "παντόφλας" ...

https://www.dropbox.com/s/f3murr1zc860u4y/Barge1.mp4?dl=0

https://www.dropbox.com/s/vmmt2yx3jsfmg9k/Barge2.mp4?dl=0

C.

τελεια τα βιντεακια και η μουσικη...νομιζα οτι εβλεπα ταινια με μυστηριο και εξερευνηση,χαχα.

Ενδιαφερον οι σπηλιτσες στο Φισκαρδο...

wvsg7d.jpg

Edited by Blackman
  • Like 2

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Αυγουστιατικη βουτια με την γυναικα μου στην Κρητη,στο υποθαλασσιο σπηλαιο Ελεφαντων........Κανεις scuba και ακομα δεν εχεις παει;;;ντροπη!!!

Παιδια χωρις πλακα μοναδικη εμπειρια.Απολιθομενα οστα προιστορικου ελεφαντα και ελαφιου σε ενα φανταστικα πανεμορφο σπηλαιο.Γνωρισα ενα ΕλληνοΙταλο στο σκαφος που μας μετεφερε και στην συζητηση μας μου ειπε οτι σκοπος της ζωης του ειναι να γυρισει ολο τον κοσμο κανοντας καταδυσεις......μονο στην βορεια Αμερικη δεν εχει παει!!!!!!!!!!!!Μετα την καταδυση μου ειπε οτι οντως δεν ειχε ξαναδει κατι παρομοιο.Αξιζει να το δεις.

και απο περυσι χωρις την γυναικα!!

https://www.facebook.com/ste.theodo/videos/vb.1105248949/10206760877756286/?type=3&theater

• Like 5

wvsg7d.jpg

Στα πόσα μέτρα είναι το σπήλαιο;

Και το σκεφτόμουν να πάω στο συγκεκριμένο καταδυτικό καθώς ήταν το πιο κοντινό μου...

sinox-0.jpeg

Στα πόσα μέτρα είναι το σπήλαιο;

Και το σκεφτόμουν να πάω στο συγκεκριμένο καταδυτικό καθώς ήταν το πιο κοντινό μου...

Είναι εύκολη κατάδυση καθώς το βάθος της εισόδου του σπηλαίου ειναι στα 10 μέτρα..

• Like 1

wvsg7d.jpg

πριν λιγη ωρα διαβαζα ενα αρθρο σχετικα με την καταδυτικη σπηλαιολογια και ελεγε οτι πρεπει να κανεις ειδικη εκπαιδευση γιατι ειναι πολυ ευκολο να χαθεις και να μην μπορεις να βγεις στην επιφανια και οι δυτες που χανονται ,χανονται λογω απειριας και για αυτο εχει απαγορευτει στους ερασιτεχνες δυτες να βουτανε στην λιμνη της βουλιαγμενης

Είναι εύκολη κατάδυση καθώς το βάθος της εισόδου του σπηλαίου ειναι στα 10 μέτρα..

δεν ξερω τι ισχυει σημερα...προ πολλων ετων οταν πηρα το 1ο διπλωμα για αυτονομη καταδυση, η κατασταση ηταν ως εξης

αν θυμαμαι καλα ειχε 1ο, 2ο και 3ο επιπεδο και μετα πηγαινες για master diver η καπως ετσι

αλλα νυχτερινη καταδυση, και σπηλαιοκαταδυση ηταν ξεχωριστη κατηγορια που απαιτουσε επιπλεον εκπαιδευση

φυσικα αυτο δεν εμποδιζει πολλους να κανουν βουτιες νυχτα , σε σπηλιες κλπ χωρις να εχουν την απαραιτητη εκπαιδευση

απο οτι βλεπω σημερα στην PADI μετα το Open water diver που εχω εγω, εχει το advanced (τοτε ητνα το 2ο επιπεδο) και μερικα αλλα που ειχε κ τοτε οπως το rescue diver & master diver

απο εκει κ περα ομως υπαρχουν τα Specialties

μεσα σε αυτα ειναι κ η σπηλαιοκαταδυση, νυχτερινη, με στεγανη στολη κλπ...συνεπως χρειαζεται εξειδικευμενη εκπαιδευση

μαλιστα για να κανεις την εκπαιδευση σε σπηλαιοκαταδυση θελει να εχει το advanced, οχι το 1ο πτυχιο...

Snow is on my D.N.A.

Δεν χρειάζεται εκπαίδευση cave diving;

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Παιδια ειναι πολυ ευκολη καταδυση παροτι ειναι σε σπηλιά που οντως εαν θες να κανεις σπηλαιοκαταδυση χρειαζεσαι εκπαιδευση ειδικη,ομως μπορει να την κανει ο καθενας στο συγκεκριμενο σπηλαιο το οποιο ειναι ασφαλες(στα πλαισια ασφαλεια scuba diving).Εαν υπηρχε ο παραμικρος κίνδυνος δεν πιστευω να αφηναν να γινονται εκει καταδυσεις αναψυχής...(θα μου πεις στην Ελλαδα βρισκεσαι αλλα οντως εαν δεν εχεις κλειστοφοβια το σπηλαιο ειναι πολυ βατο..)

• Like 1

wvsg7d.jpg